SSK

SSK SORGULAMA 4A

4A Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili olmalı yani eski SSK’lı olan kişilerin yeni ismi 4A’lılar olarak değiştirilmiştir. 4A hizmet dökümü dahil olan kişiler normal işçi statüsündedir. SSK sorgulama 4A kapsamında olanlar 01.10.2008 tarihinden sonra sigortalı olacak işçiler yıllar sonra emekli olduklarında tekrardan bir işte çalışırlarsa emekli aylıkları kesilecektir. Sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışamayacaklardır. SSK sorgulama 4A bir kanunun maddesidir. 657 sayılı kanuna 4A memur demektir.


617 Sayılı Kanuna Göre

Memur; mevcut kuruluş biçimine bakılmaksızın, Devlet ve diğer kamu tüzel kişilerince genel idare esaslarına göre yürütülen asil ve sürekli kamu hizmetlerini ifa ile görevlendirilenler, bu kanunun uygulamasında memur sayılırlar. Tanımlamış olduğumuz kurumlar dışındaki genel politika tespiti, araştırma, planlama, programlama, yönetim ve denetim gibi işlerde grevli ve yetkili olanlar da memur sayılır.

E-Devlet Üzerinden Şifre İle SSK Sorgulama 4a İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden SSK sorgulama 4A işlemi ve bunun gibi birçok önemli ve gerekli sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmek için E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifresine sahip değilseniz E-Devlet şifresi alabilmek için size en yakın merkez PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile birlikte giderek, E-Devlet şifresi alma başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuzu yaptıktan sonra 2 TL işlem ücreti ödeyip E-Devlet şifrenizi size özel kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz.

E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra veya zaten şifreye sahipseniz, SSK sorgulama 4A işlemi için öncelikle yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayınız. Kimlik doğrulama işleminiz için T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz gerekmektedir. T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi ilgili alanlara eksiksiz ve doğru bir şekilde yazdıktan sonra aşağıda bulunan “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Bu adımları sırasıyla takip ettiğinizde SSK sorgulama 4A işleminizi başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız.

E-Devlet Üzerinden Şifre İle SSK Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı