SSK

SSK PRİM AFFI

SSK PRİM AFFI

SSK ve BAĞ-KUR borçlarına SSK prim affı getirildi, SSK ve BAĞ-KUR’ luların prim borçlarına af getiren yasa tasarısını TBMM bütçe komisyonu tarafınca ele alınacak. Tasarıya göre 31 Mart 2005′ e kadar olan SSK ve BAĞ-KUR prim borçlarının tüm gecikme faizi silinecek, kalan ana para ise tüketici fiyatları enflasyon oranı kadar faiz uygulanacak. Böylece prim borçları yüzde 70 oranında azalacak bu borçlara 48 ay vade uygulanacak. 31 Mart 2005’e kadar ödenmemiş BAĞ-KUR Primi ve sosyal güvenlik destek primi borçları ile özel sektör işverenlerinin SSKprimi işsizlik sigortası primi ve idari para cezası borçları ödeme kolaylığından yararlanabilecek.


SSK PRİM AFFINDAN YARARLANAN KİŞİYE ÖDEME NASIL YAPILACAK?

  • Taksit sayısı borcun hangi yıla yoğunlaştığına bağlı olarak belirlenecek
  • Sayısı 12 ay olanların yıllık %5, 12-24 ay arasındakiler %6, 24 Ay’ı aşanlara da yüzde 7 faiz ödenecek.
  • Başvurular yasanın yürürlüğe girdiği tarihi izleyen ay başından itibaren 2 ay içerisinde yapılacak. Bu süre SSK ve BAĞ-KUR tarafından 1 ay uzatabilecek.
  • Taksitlendirilmiş borcun 1 yıl içresinde 3 defa aksatanlar ödeme koşullarından yararlanamayacak.
  • Borcun tamamını ödemek zorunda kalacak taksitini yılda 2 kez gecikme faizi ödeyerek ödeme kolaylığından yararlanacak.

SSK prim affından yararlanmak isteyen Sosyal Güvenlik Kurulu borçlusu işverenlerin kanunun yayımlandığı tarihi izleyen ikinci ayın sonuna kadar ilgili idareye başvuruda bulunmaları ve Sosyal Güvenlik Kurumuna ilk taksiti bu kanunun yayımlandığı tarihi izleyen dördüncü aydan başlamak üzere ikişer aylık dönemler hainde azami on sekiz eşit taksitle ödemeleri gereklidir.

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Merhaba,

      bu süreçten sonra mutlaka af ve yapılandırma gelir. Yıl sonu gelir gibi duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı