• SSK CENAZE YARDIMI NASIL ALINIR?


  cenaze yardımı

  Cenaze yardımı adı altında alınan ölüm yardımı, SSK tarafından vefat eden bireyin yakınlarına (eşine, çocuklarına, akrabalarına vb.) verilmektedir. SSK ölüm yardımı nasıl alınır sorunuzun cevabı şudur; SSK ölüm yardımı, öncelikli olarak ölen kişinin ölmeden önce beyanat ettiği kişiye verilir. Eğer herhangi bir beyan yapılmamışsa öncelik sırası; eşi, eğer eşi bulunmuyorsa çocukları, onlarda yoksa ölen kişinin annesi ve babası, akrabaları, son olarak da cenaze masraflarını üstlenen ve bu masrafları belgeleyen kişilere verilir. Peki SSK ölüm yardımı nasıl alınır?

  SSK ölüm yardımı alabilmek için gerekli birtakım belgeler vardır.

  SSK Cenaze Yardımı Alınabilmesi İçin Gerekli Belgeler:

  1. Eş, çocuk, anne, baba ve akrabalardan istenen belgeler;
  • Veraset ilamın tasdikli bir örneği ile ilgilinin ölüm tarihini ve tüm aile fertlerini gösterir vukuatlı nüfus kayıt örneğinin aslı,
  • Varislerin talep dilekçeleri.

  2.  Diğer kişilerden istenen belgeler;

  • Ölen kişi için yapılan masrafların kim tarafından yapıldığını gösteren köy veya mahalle muhtarlığınca onaylanmış bir belge,
  • Cenaze için yapılan masraflara ait fatura

  Not: Eğer fatura emeklinin ölüm tarihinde düzenlenmemiş ise, masrafların ilgili adına yapıldığına dair ibarenin bulunması gerekmektedir.

  Sizlere bu yazıda SSK ölüm yardımı nasıl yapılır sorusunun cevabını vermeye çalıştım. Son olarak bu belgeleri topladıktan sonra bağlı bulunduğunuz SSK kurumuna, bu belgeleri lütfen elden teslim ediniz.

  tıkla sorunu sor

  SSK CENAZE YARDIMI NASIL ALINIR? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Gokhan dedi ki:

   Esim 8 aylık hamileyken ölü doğum yaptı, prosedür gereği normal doğumda olması gereken izinleri kullanıyor. Benim sorum ölü doğan çocuğum için herhangi bir yardım söz konusumu? Ve cenaze işlemleri masrafları için yardım yapılıyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımı sağ doğan ve yaşamını devam ettiren bebekler için yapılıyor. Cenaze yardımı ise sigortalı olarak çalışan veya emeklilerin vefatında yakınlarına ödenen bir ödenek. İkisinden de yararlanma şansınız yok. Başınız sağ olsun.

  2. Ece dedi ki:

   Merhaba, 19.05.17’de annem vefat etti. 1.Sorum: Annem SGK Emeklisi idi. Düzenli olarak her ayın 20’si gibi Emekli Maaşını almakta idi. Mayıs 2017’e ait maaşını nasıl alabiliriz. 2. Sorum: Annemin Bağlı olduğu SKG Müd.’nü nasıl öğrebiliriz (K. Çekmece İstanbul’da ikamet ediyoruz.) 3. Sorum: Babama annemden dolayı ölüm maaşını bağlatmak için gerekli evrak ve prosedürleri iletebilir misiniz?

   Yardımlarınız için çok teşekkür ederiz.
   Saygılarımızla,

   1. Ece dedi ki:

    İlave bir sorum daha olacak; SGK ya gönderilmesi gereken Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesini E-Devletten babam doldurabilir mi? Yapması gereken ilave bir husus var mıdır?

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Babanız hak sahibi olarak e-devletten başvuru yapabilir.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağlı bulunduğunuz SGK hizmet birimi iletişim bilgileri https://www.ssk.biz.tr/kucukcekmece-sgm-sgk-iletisim-bilgileri/ linkinde mevcut Annenizim Ölüm belgesi ile emeklilik tahsis ve talep belgesini doldurarak bilgisin verdiğimiz hizmet birimine başvurabilirsiniz. .Öncelikle Mayıs aylığını alıp alamayacağınızı Alo 170 hattından bilgi alın. sonradan faizi ile ödemek zorunda kalmayın.

  3. göksel dedi ki:

   merhaba annem vefat etti cenaze yardımı ıcın sgkya gittim istenilen belgeleri ankara sgk mud gonderın dendı bende 2 ay once oraya gonderdım cevap gelmeyince 170 hattından kayıt actım kayıt sonucunda baglı oldugunuz sgk giderek odemeyi alınız deniyor 1.cisi annemin baglı oldugu sgk hangısı nasıl ogrenebilirim2.cisi evraklar ankarada burada bir sorunyasanır mı cok tesekkur ederım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öncelikle başınız sağolsun. Bağlı olduğu sgk annenizin ikamet ettiği yerin bağlı olduğu sgk müdürlüğüdür. İl ilçe bilgisi verirseniz tam olarak yardımcı olabiliriz.

  4. ali dedi ki:

   memur ölüm yardımı için kamu görevlileri emekli işleri Ankara adresine gerekle evraklarla başvurudan kaç gün sonra ödeme yapılır ,hak sahipleri nasıl bilgilendirilir konu nereden takip edilir internet sitesindende takip edilebilir mi?

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.