• SSK CENAZE YARDIMI NASIL ALINIR?


  cenaze yardımı

  Cenaze yardımı adı altında alınan ölüm yardımı, SSK tarafından vefat eden bireyin yakınlarına (eşine, çocuklarına, akrabalarına vb.) verilmektedir. SSK ölüm yardımı nasıl alınır sorunuzun cevabı şudur; SSK ölüm yardımı, öncelikli olarak ölen kişinin ölmeden önce beyanat ettiği kişiye verilir. Eğer herhangi bir beyan yapılmamışsa öncelik sırası; eşi, eğer eşi bulunmuyorsa çocukları, onlarda yoksa ölen kişinin annesi ve babası, akrabaları, son olarak da cenaze masraflarını üstlenen ve bu masrafları belgeleyen kişilere verilir. Peki SSK ölüm yardımı nasıl alınır?

  SSK ölüm yardımı alabilmek için gerekli birtakım belgeler vardır.

  SSK Cenaze Yardımı Alınabilmesi İçin Gerekli Belgeler:

  1. Eş, çocuk, anne, baba ve akrabalardan istenen belgeler;
  • Veraset ilamın tasdikli bir örneği ile ilgilinin ölüm tarihini ve tüm aile fertlerini gösterir vukuatlı nüfus kayıt örneğinin aslı,
  • Varislerin talep dilekçeleri.

  2.  Diğer kişilerden istenen belgeler;

  Reklam
  • Ölen kişi için yapılan masrafların kim tarafından yapıldığını gösteren köy veya mahalle muhtarlığınca onaylanmış bir belge,
  • Cenaze için yapılan masraflara ait fatura

  Not: Eğer fatura emeklinin ölüm tarihinde düzenlenmemiş ise, masrafların ilgili adına yapıldığına dair ibarenin bulunması gerekmektedir.

  Sizlere bu yazıda SSK ölüm yardımı nasıl yapılır sorusunun cevabını vermeye çalıştım. Son olarak bu belgeleri topladıktan sonra bağlı bulunduğunuz SSK kurumuna, bu belgeleri lütfen elden teslim ediniz.  tıkla sorunu sor

  SSK CENAZE YARDIMI NASIL ALINIR? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Sultan Demiray dedi ki:

   Ben kendim emekliyim 1300 maaş alıyor yetmiyor çok az ssk babam 11 yıl oldu babam vefat etti babamda ssk emekliydı onun maaşını alabilirmiyim müracaat etsem tşkl şimdiden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sultan Hanım merhaba,

    Emekli olanlarda babadan maaş almak için; babanın emekli sandığı emeklisi olması gerekmektedir.

  2. Tuncer suzer dedi ki:

   Merhabalar 2004 te eşim mi kaybettim peki eşim çalışmıyordu bende alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Cenaze yardımını yalnız emekli veya çalışan eşleri alabilmektedir.

  3. Mawi dedi ki:

   Merhaba 3 günlük taziyede yapılan masraflar ödeniyormu babam emekli ssk’dan bide ayrıca cenaze parasımı veriliyor tam olarak anlamadım yrd olurmusunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekliler için sadece cenaze yardımı ödeniyor. Bu ödenek tüm masraflar için geçerli.

  4. gülnur karagöz dedi ki:

   annem,babam öldükten sonra babamın emekli maaşından emekli aylığı alıyordu.7 temmuzda annem de vefat etti. annemden ölüm yardımı alabilirmiyiz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Cenaze yardımı sigortalı asıl kişi için yapılmaktadır. Anneniz için cenaze yardım ödeneği alamazsınız.

  5. Tarık dedi ki:

   Babam mayıs 2015 yılından vefat etti. Annem yok. Biz 3 kardeşiz. O zaman bize kimse söylemediği için sgk dan ölüm yardımı almadık. Bu yardım parasın almak için belirli bir süresi var mı? Ve ne gibi bir yol izlememiz gerekmektedir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Cenaze ödeneğinde zaman aşımı, hakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıldır. Yani hala başvuru hakkınız var.

    Nasıl Baş vuracağınıza gelince;

    Cenaze ödeneği verilebilmesi için, hak sahiplerince ölüm tarihini belirten bir dilekçe ile ikametgahıza en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurulması gerekir. Sigortalının ölüm tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse dilekçeyle birlikte sigortalının ölüm tarihini belirten ilgili makamlarca düzenlenen ölüm belgesinin Kuruma verilmesi gerekir.

  6. Sevgi dedi ki:

   Merhaba,
   2009 yılında babam vefat etti SGK dan emekliydi ve emekli aylığı annem ile bana bağlanmıştı daha sonra ben sigortalı işte çalışınca benim aylığım kesildi tekrar işten çıktığımda aylık bağlanmadı daha snra işe başladım ve bu sene mayıs ayında işten ayrıldım annemde haziran ayında vefat etti ben şuan aylığından ve sigortasından yararlanabiliyor muyum ?
   Yararlanabiliyorsam ne yapmam gerekiyor ?
   Birde evlilik ödeneği almak istediğimde neler yapmam gerekiyor ?
   Ve evlilik ödeneği almak istediğimde herhangi bi kurumda çalışan olunca ödenek veriliyor mu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın aylığından ve sosyal güvencesinden yararlanabilirsiniz. İkametgahınızın bağlı bulunduğu Sosyal güvenlik merkezi emeklilik servisine başvurun. Çeyiz parası alabilmek için yetim maaşı alıyorken evlenmeniz gerekiyor. Ssk lı bir işte çalışırsanız yetim maaşı kesilir. Dolayısıyla çeyiz parası alamazsınız.

  7. Gokhan dedi ki:

   Esim 8 aylık hamileyken ölü doğum yaptı, prosedür gereği normal doğumda olması gereken izinleri kullanıyor. Benim sorum ölü doğan çocuğum için herhangi bir yardım söz konusumu? Ve cenaze işlemleri masrafları için yardım yapılıyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımı sağ doğan ve yaşamını devam ettiren bebekler için yapılıyor. Cenaze yardımı ise sigortalı olarak çalışan veya emeklilerin vefatında yakınlarına ödenen bir ödenek. İkisinden de yararlanma şansınız yok. Başınız sağ olsun.

  8. Ayla dedi ki:

   Merhaba ;
   Annem 2 ay önce vefat etti.Kendim sgk.dan emekliyim.Annem babam dan emekli sandıgı üzerinden maaş aliyordu.Ben dul oldugum için annem uzerinden maaş alabilmek adına sgk.ya başvuru yaptim.1.cisi maaş baglanmasi cok uzun sürermi.
   2.cisi ne kadar kesinti yapilarak maaş baglanır. Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz babanızın üzerinden % 75 oranında maaş alıyorken size %50 oranında bağlanacaktır.

  9. Emel dedi ki:

   Merhaba babam iki yıl önce vefat etti 1.500 TL ye yakın para aldık 1 ay öncede annem vefat etti ölüm parasını alıp alamayacagimizi sorduk evde sigortalı ilk kim vefat ettiyse sadece ona verilir ayrı ayrı verilmez cevabını aldık yani anneme ölüm parasi verilmeyecekmis acaba doğrumu annem babamın emekli maaşını kullanıyordu .

   1. Emel dedi ki:

    babam iki yıl önce vefat etti 1.500 TL ye yakın para aldık 1 ay öncede annem vefat etti ölüm parasını alıp alamayacagimizi sorduk evde sigortalı ilk kim vefat ettiyse sadece ona verilir ayrı ayrı verilmez cevabını aldık yani anneme ölüm parasi verilmeyecekmis acaba doğrumu annem babamın emekli maaşını kullanıyordu .

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Ölüm defin yardımı için Ölen kişinin sigortalı veya emekli olan asıl kişi olması gerekmektedir. Yani aldığınız bilgi doğru Anneniz kurumdan emekli olup maaş alsa idi onun için de defin yardımı verilecekti.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Cenaze yardımını sigortalı iken vefat edenler veya emekli asıl hak sahibi vefat ettiğinde ödenir. Verilen bilgi doğrudur.

  10. Ece dedi ki:

   Merhaba, 19.05.17’de annem vefat etti. 1.Sorum: Annem SGK Emeklisi idi. Düzenli olarak her ayın 20’si gibi Emekli Maaşını almakta idi. Mayıs 2017’e ait maaşını nasıl alabiliriz. 2. Sorum: Annemin Bağlı olduğu SKG Müd.’nü nasıl öğrebiliriz (K. Çekmece İstanbul’da ikamet ediyoruz.) 3. Sorum: Babama annemden dolayı ölüm maaşını bağlatmak için gerekli evrak ve prosedürleri iletebilir misiniz?

   Yardımlarınız için çok teşekkür ederiz.
   Saygılarımızla,

   1. Ece dedi ki:

    İlave bir sorum daha olacak; SGK ya gönderilmesi gereken Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesini E-Devletten babam doldurabilir mi? Yapması gereken ilave bir husus var mıdır?

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Babanız hak sahibi olarak e-devletten başvuru yapabilir.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağlı bulunduğunuz SGK hizmet birimi iletişim bilgileri https://www.ssk.biz.tr/kucukcekmece-sgm-sgk-iletisim-bilgileri/ linkinde mevcut Annenizim Ölüm belgesi ile emeklilik tahsis ve talep belgesini doldurarak bilgisin verdiğimiz hizmet birimine başvurabilirsiniz. .Öncelikle Mayıs aylığını alıp alamayacağınızı Alo 170 hattından bilgi alın. sonradan faizi ile ödemek zorunda kalmayın.

  11. göksel dedi ki:

   merhaba annem vefat etti cenaze yardımı ıcın sgkya gittim istenilen belgeleri ankara sgk mud gonderın dendı bende 2 ay once oraya gonderdım cevap gelmeyince 170 hattından kayıt actım kayıt sonucunda baglı oldugunuz sgk giderek odemeyi alınız deniyor 1.cisi annemin baglı oldugu sgk hangısı nasıl ogrenebilirim2.cisi evraklar ankarada burada bir sorunyasanır mı cok tesekkur ederım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öncelikle başınız sağolsun. Bağlı olduğu sgk annenizin ikamet ettiği yerin bağlı olduğu sgk müdürlüğüdür. İl ilçe bilgisi verirseniz tam olarak yardımcı olabiliriz.

  12. ali dedi ki:

   memur ölüm yardımı için kamu görevlileri emekli işleri Ankara adresine gerekle evraklarla başvurudan kaç gün sonra ödeme yapılır ,hak sahipleri nasıl bilgilendirilir konu nereden takip edilir internet sitesindende takip edilebilir mi?

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.