• SSK Maaş Sorgulama 4A


  Özel sektörde çalışanlar SSK primi, kendi iş yeri olan veya çiftçilikle uğraşanlar Bağ-Kur primi, devlet memuru olanlar ise emekli sandığına yatırılan belli sayıdaki prim ve yaşlarının dolmasıyla emekliliği hak kazanırlar. Bu üç ayrı sağlık sigortası için üç ayrı kurum bulunurdu. Sigortalı olarak çalışan bir kişi emekli sandığına geçiş yaptığında bu hizmetlerini birleştirmek için o kurumdan diğer kuruma gitmek zorunda kalırdı. Daha sonraki yıllarda bu üç kurum Sosyal Güvenlik Kurumu çatısında birleşmiştir. Böylelikle tüm sağlık işlemleri tek çatı altında rahatlıkla yapılır hale gelmiştir. Birleşmeden sonra SSK primi ödeyenler için 4A, Bağ-Kur primi ödeyenler için 4B, emekli sandığına mensup olanlar içinde 4C ifadesi kullanılmaya başlanılmıştır. Her birey çalışma hayatına başladığı andan itibaren mutlaka emeklilik hayalleri kurmaktadır. Emekli olduktan sonra SSK maaş sorgulama 4A nasıl yapılacağı bilinmesi gerekmektedir.


  Emekli olmak için en önemli kıstaslardan biriside SSK başlangıç tarihinizdir. Örnek bir hesaplama yapılacak olursa; SSK için 01.01.1960 yılında doğan bir erkek 01.01.1985 yılında ilk sigorta başlangıcı yapmış, 4500 gün SSK primi, 560 gün askerlik borçlanması var ise 165 gün kalan prim sayısı ile 27.04.2018 tarihinde emekliliği hak etmiş olacaktır. Aynı şartlara sahip olan SSK’lı kadın ise askerlik borçlanma durumu olmadığı için 500 kalan SSK primi ile 02.04.2019 yılından emekliliği hak etmiş olacaklardır. Emeklilikle alakalı durumlarda ara borçlanmalar, emekli olmanız için hem prim gün sayınız önemli olduğu gibi hem de yaşınız önemlidir. Türkiye şartlarında emeklilik yaşı istisna olarak erkeklerde 60 iken kadınlarda 58 olarak düzenlenmiştir. Bu yaşa geldiğinizde ve primlerinizi tamamladığınız zaman emekliliği hak edeceksinizdir. Siz emekliliği düşünürken emekli olanlar ise SSK maaş sorgulama 4A işlemlerini yapmaktadırlar.

  Sosyal Güvenlik Kurumundan SSK Maaş Sorgulama 4A

  İnternetin kullanımının gelişmesiyle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’da online hizmetlerini de artırmıştır. SSK’lı olarak çalışanların en güncel emeklilik bilgilerinin yanı sıra,  çalışanların en çok merak ettiği emekli olduktan sonra ne kadar maaş alacaklarını, SSK maaş sorgulama 4A işlemlerini de Sosyal Güvenlik Kurumu sitesinde sunmaktadır. Online hizmetler sayesinde kimlik ve sigorta bilgilerinizi girerek emeklilik döneminde ne kadar maaş alacağınız uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ adresine giriş yaptığınızda TC kimlik numaranız, SSK sicil numaranız, Baba adınız ve doğum tarihinizle sisteme giriş yapmalısınız. Burada 2000 yılı ve öncesi, 2000 – 2008 yılı arası ve 2008 – 2010 arasındaki sigorta prim sayılarınızı girdiğiniz zaman emeklilik döneminde ne kadar maaş alacağınızı hesaplama imkanınız bulunmaktadır.

  SSK maaş sorgulama 4A sorgulamayı yapacağınız en çok kullanacağınız sistemlerden biriside E Devlet sistemidir. 2008 yılında vatandaşın hizmetine açılan E Devlet sistemi sayesinde işlemler elektronik ortamda yapılmaktadır. E Devlet sistemine giriş yapmak isteyenler, PTT tarafından kendilerine verilen şifre ile mobil imza, e imza, TC kimlik kartı ve internet bankacılığı ile giriş yapılması mümkündür. PTT’den aldığınız şifre ile sisteme giriş yaptığınız zaman şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir. Bunun yanında güvenliğiniz için telefon numaranız ve e mail adresinizde istenilmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumunun bulunduğu alana gelerek 4A bölümünden SSK maaş sorgulama 4A işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  E Devletten SSK Maaş Sorgulama 4A

  E-Devlet sisteminde sadece SSK maaş sorgulama 4A işleminin yanı sıra SGK tescil ve hizmet dökümünü almanız mümkündür. Bu sayede çalıştığınız firmaların SSK primlerinizi eksik veya tam yatırıp yatırmadığını takip etme şansınız bulunmaktadır. İş hayatınızda yaşadığınız kazalarla ilgili olarak SSK tarafından size ödenecek miktarı yine E Devlet’in Sosyal Güvenlik 4A portalında görmeniz mümkündür. 4A hizmetinde yer alanlar için banka ve adres değişikliği, aylık bilgisi, belge doğrulama, belge dökümü gibi hizmetler yar aldığı gibi ev hizmetleri için çalışanlara yapılan sigorta işlemleri de E Devlet’in Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasında yapmanız mümkündür. Bununla birlikte 4A’lılar için işgörmezlik ödemesini sorgulama, eczaneden aldıkları ilaçların kullanım sürelerini sorgulama, muayene katkı payını öğrenme ve emeklilik işlemlerini takip etme şansları bulunmaktadır. Bu kadar hizmeti en kısa sürede almamız mümkün olduğu için tek yapmamız gereken E Devlet şifresi almaktır.

  E-Devlet sisteminde SSK maaş sorgulama 4A işlemlerin yanında gözlük almak isteyenler için optik cam ve çerçeve bilgilerinin sorgulanması sayesinde gözlük değiminizi takip etme şansınız bulunmaktadır. Bunun yanında yurt dışında sigortalı olarak çalışmış kişilerin emekli ödemelerini de yine Sosyal Güvenlik Kurumunun sayfasından takip edebilme şansları bulunmaktadır. Sistem üzerinden emeklilik bilgilerinizi, tescil kayıtlarınızı görmeniz mümkündür. Bunun yanında SSK emeklilik primlerini dolduranlar emekli maaş başvurularını da yine bu sistem üzerinden başvurmaları imkanı bulunmaktadır. Emekli işlemleri için istenilen belgeleri de SGK emeklilik sorgulama işlemlerinden rahatlıkla ulaşabilirler. İstenilen evrakların çoğunu E Devlet sistemi üzerinden ulaşma imkanınız bulunmaktadır.

  E-Devlet portalından herkesin yaralanma imkanı bulunmaktadır. E devlet sistemine giriş yaparak Sosyal Güvenli Kurumu hizmetlerinde yer alan sisteme giriş yaptığınız zaman 4/A sisteminde yer alan bilgileri herkes kullanabilmektedir. 4A yani SSK emekli olanlar sisteme giriş yaparak sicil numaraları ve tahsis numaraları otomatik olarak yer alacağı için sistem maaş durumunuzu ekrana yansıtacaktır. Burada SSK maaş sorgulama 4A, maaşını hangi bankadan aldığınız, ne kadar maaş alacağınızı, ne kadar kesinti yapılacağını görmeniz mümkündür. Bu ekranda yıllara ait bağlanma oranlarını gibi tüm detayları görmeniz mümkün bulunmaktadır. Böylelikle zamlı maaşınızı ve ne kadar maaş alacağınızı tek bir tuşla görme imkanınız bulunmaktadır.

  Maaş Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ
  tıkla sorunu sor

  SSK Maaş Sorgulama 4A İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Sezai dedi ki:

   20.02.1969 d lu ,1988 sigorta giris 2006 kadar toplam 5549 gunum var.2006 -2018 arasi yurtdisi borclanmasi yapsam maasa etki eder mi?

  2. ORHAN KÖLEMENOĞLU dedi ki:

   Sn:İlgili,
   Kurumunuza 04.01.2018 tarihinde Emeklilik dilekçemi vererek tarafınızdan 226960 nolu Tahsis numaramı aldım.
   Bugün itibariyle Devlet hastanesinde hizmet alamadım.SSK veya Emekli kaydımın olmadığı görüldü!Lütfen gerekli düzeltmeyi ivedilikle yapmanızı ve tarafıma e-mail yolu ile bilgilendirmenizi rica ederim.
   İyi çalışmalar
   Saygılarımla,

  3. Arzu dedi ki:

   08.11.1968 dogumluyum,22.05.1989 yilinda 10gunluk ssk girisim var,22.11.1999 yilinda istege bagli bagkur baslattim,
   13yil 2ay9gun araliksiz odedim 2014 ekim ayinda ssk li bir ise girdim ve nisan 2017 kadar calistim bu arada malulen emeklilik icin basvurmustum fakat malulen olmayip bagkurdan yaslilik maasi adi altinda emekli edildim fakat bu istedigim bir durum degildi ,sormak istedigim 2018 nisanda normal sartlarda emeklilik gunum dolacakti bu emeklilige gecis yapabilme hakkim varmi?yada ne yapa bilirim?

  4. Taner dedi ki:

   1990 sigorta girişim var ve 7632 gün sayım var,

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Taner Bey merhaba,

    Aylık 100 tl zam almanız daha mantıklı.

    1. Taner dedi ki:

     Teşekkür ederim

  Sorunuzu Yazın