SSK

SSK KEY ÖDEMELERİ

SSK KEY ÖDEMELERİ

Key demek konuk edindirme yardımı demektir. 1987 yılında Turgut Özal tarafından çıkarılan kanunla uygulamaya konulmuştur ve bu uygulamayla çalışanların ücretinden belli oranda kesintiler yapılmaktadır. Bu kesintilerden toplanan paralar konut edindirme fonuna devredilir ve çalışan kişiler emekli olduklarında rahatlıkla konut edinebilirler. Bu uygulama 1995 yılında yürürlükten kaldırılmıştır ve 2008 yılından itibaren bu paralar hak sahiplerine geri ödenmeye başlanmıştır.


SSK Key Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Hak sahiplerinin Ziraat Bankası şubelerine giderek T.C. kimlik numaraları ile başvuru yapmaları gerekir. SSK key ödemeleri isteğe göre nakit veya hisse senedi olarak geri ödenecektir. Eşlerin ikisinden de kesinti yapılmışsa ve SSK key ödemelerini ikisi de hak etmişlerse; ancak eşler boşanmışsa ödeme aile reisine yapılmaktadır. Key ödemeleri yapılacak kişinin vefatı üzerine ödemeler veraset sahiplerine yapılacaktır.

SSK KEY Ödemeleri Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz İnternet adresine tıklayarak size key ödemesi yapılıp yapılmayacağını ve yapılacaksa ne kadar ücretle yapılacağını öğrenebilirsiniz. İnternet adresine girebilmeniz için T.C. kimlik numaranızı ve sosyal güvenlik numaranızı doğru bir şekilde girerek sorgula butonuna tıklayınız. Bu işlemler sonunda SSK key ödemelerinizi sorgulayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. 1962-1995 yillari arasinda astsubay olarak gorev yaptim. En son çaliştıgım birlik lav olduğundan ve o dônemde vatandaşlık numarası olmadığından dolayı gerekli dôkümanları alamadığımdan KEY ôdemelerimi alamadım.

    1. 1982-2013 yılları arası ziraat bankasında görev yaptım KEY ödmesi alamadım nasıl alırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı