Emeklilik

SSK KADEMELİ EMEKLİLİK NASIL OLUNUR?

 


SSK Kademeli Emeklilik

SSK kademeli emeklilik ile ülkemizde sigortalı olarak çalışmakta olan ilk sigortalılık tarihlerine ve ödemiş oldukları SSK prim gün sayısı ile yaş hallerine göre emeklilik tarihleri kademeli olarak değişiklikler gösterebilmektedir.

 

Bu noktada SSK kademeli emeklilik sisteminde sigortalı olarak çalışmakta olan erkek vatandaşlar sekiz eylül 1976, sigortalı olarak çalışmakta olan bayan vatandaşlar sekiz eylül 1981 senesinde ilk olarak sigortalı olarak çalışmaya başlamış olmaları durumunda kadın ve erkek sigortalı çalışanlar, beş bin gün prim günü ödeme yapmış olmaları koşulu ile yaş koşulu olmaksızın emekli olabilme olanağına sahip olabilmektedirler.

 

Bu hususta aynı tarihler sigortalılıkları başlayan sigortalı olarak çalışmakta vatandaşlar üç bin alt yüz gün prim ödemesi yapmış olan kadınlar elli, erkekler ise elli beş yaşında emekli olabilme olanağına sahip olabilmektedir. SSK kademeli emeklilik sistemi ile 1999-2008 seneleri arasında ilk defa sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşlar yedi bin gün prim ödemelerini gerçekleştirmeleri şartı ile erkek sigortalı çalışanlar altmış, bayan sigortalı çalışanlar ise elli sekiz yaşında emekli olabilme olanağına sahip olabilmektedir.

 

Bu noktada SGK kademeli emeklilik sisteminden yararlanabilmek için 4A’ya bağlı olarak çalışan vatandaşlar yedi bin iki yüz prim günü, 4B ve 4C’ye bağlı olarak çalışmakta olan vatandaşlar ise dokuz bin gün prim ödemesini yapmış oldukları tarihlere göre emeklilik yaş koşulları değişiklik gösterebilmektedir.

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. memurum işe girişim 28 ağustos 1999 18 ay askerlik ödedim askerlik tarihim 1976 ağustos-1998 şubat arası hangi şartlara tabiim ne zamn emekli olurum.teşekkürler

    1. Sigortalı olmadan önce askerliğinizi yaptığınız için, borçlandığınız gün sayısı kadar, ssk başlangıç tarihiniz geri gider.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı