SSK

SSK İSTİRAHAT PARASI

SSK Sosyal Sigortalar Kurumu’nun kısaltmasıdır. Bir vatandaş işe başladığında işe alanın çalışana yaptırmak zorunda olduğu bir sigortadır. İşveren bu sigortayı yaptırmazsa para cezası uygulanmaktadır. Sosyal Sigortalar Kurumu’nun çalışan için sağladığı belirli yararlar vardır. Özel durumlarda rapor aldıktan sonra ücret alımını aşağıda kısaca anlatıldığı gibidir. İstirahat parası; Sigortalı olarak çalışmakta olan bireylerin rapor alabilme haklarını yılda kırk güne kadar kullanabilmesidir. Ancak bu 40 günlük süreç içerisinde 7 günden sonra aylık kazançlarından raporlu olduğu her gün için günlük ücretlerin 1/3′ü kesilmektedir. Yani, 33 gün boyunca sigortalı işçiden ücret kesintisi yapılmaktadır. Bu ücret kesintisiyle birlikte, 33 gün içerisinde 11 güne tekabül etmektedir. Maaşınızdan ne kadar miktarda ücret kesintisi yapıldığını ise internet üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bunun için SSK istirahat parası sorgulama uygulaması bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere SSK rapor parası sorgulama işleminizi nasıl gerçekleştirebileceğiniz hakkında bilgi vereceğiz. Bu işleminizi önceden E-SGM resmi sitesinden de yapılabilmekteydiniz ancak şu anda sizlere hizmet verememektedir. Bunun için E-Devlet üzerinden nasıl sorgulama yapacağınızı aşağıda anlatmış bulunmaktayız. SSK rapor parası sorgulama işlemini şifreli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.


E-Devlet Üzerinden Şifre İle SSK istirahat parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden yapacağınız tüm işlemler için şifreye ihtiyacınız vardır. Şifrenizi, kimlik bilgilerinizle birlikte PTT şubelerine başvuruda bulunarak öğrenebilirsiniz. Bu işlem için 2 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Şifrenizi edindikten sonra SSK rapor parası sorgula işlemi için sizlere yazımızın sonunda paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklamanız gerekmektedir. Açılan E-Devlet sistemi üzerinden ilk olarak ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklayınız. Sonrasında;

  • TC kimlik numaranız
  • E-Devlet şifrenizi giriniz.
  • Sisteme giriş yap butonuna tıklayarak SSK istirahat parası sorgulama işlemi için sisteme girebilir ve sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Şifre İle SSK İstirahat Parası Sorgulama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu