SSK

SSK İSTİRAHAT PARASI SORGULAMA

SSK, Sosyal Sigortalar Kurumu’nun kısaltmasıdır. Sosyal Sigortalar Kurumu Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı bir yapıdır ve amacı sosyal güvenlik sistemini yürütmektir. Bu kurumun görevi ise; kamu idareleri arasında koordinasyonu sağlamak, ulusal kalkınma politikaları ile yıllık uygulama programlarını dikkate alarak sosyal güvenlik politikalarını uygulamak, sosyal güvenlik politikalarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmak, sosyal güvenliğe ilişkin konularda uluslararası gelişmeleri izlemektir. Bir iş yerine girdiğiniz zaman işveren size sigortanızı yaptırmak zorundadır. Eğer 1 ay içinde yaptırmaz ise gerekli yerlere başvurabilirsiniz.


Sosyal Güvenlik Kurumu, belirli durumlarda çalışamayan işçilerinin rapor alması durumunda, istirahat parası adı verilen bir ücret ödemektedir. Bu yazımızda sizlere SSK istirahat parası sorgulama hakkında bilgi vereceğiz.

Çalışanların istirahat parası alabilmeleri için belirli şartları sağlamaları gerekmektedir. Bunlar;

  1. Çalışanın işyerinde geçirdiği bir kaza ya da mesleki rahatsızlığından dolayı rapor alması durumunda,
  2. Geçirmiş oldukları bir rahatsızlık sebebiyle rapor alınmışsa ve rapor alım tarihinden önce 90 gün (3 ay) prim ödenmesi şartı ile raporun 3. gününden itibaren,
  3. Çalışmakta olan bayanın doğum yapması nedeniyle rapor aldıysa rapordan önce 90 gün(3 ay)  prim ödemek şartı ile doğumdan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 haftalık sürede SSK istirahat ücretlerini alabilmektedirler.

SSK istirahat parası sorgulama işlemini ise internet üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. SSK istirahat parasını sorgulama işlemini tek bir yoldan gerçekleştirebilirsiniz. Şifreli şekilde yapabileceğiniz SSK istirahat sorgulama işlemlerinin ayrıntılarını yazımızda bulabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Şifre İle SSK İstirahat Parası Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabiliriz?

E-devlet sistemi üzerinden işlem yapabilmeniz için şifreye ihtiyacınız vardır. Şifrenizi PTT şubesine kimlik bilgilerinizle başvuruda bulunarak öğrenebilirsiniz. İşlem ücreti olarak 2 TL gibi bir miktar ödemelisiniz.

SSK istirahat parası sorgulama e-devlet üzerinden gerçekleştirebilmek için sizlere yazımızın sonunda vermiş olduğumuz linke tıklamanız gerekmektedir. Açılan ekranda;

  • ‘kimliğimi şimdi doğrula’ butonuna basınız.
  • TC kimlik numaranızı
  • E-devlet şifrenizi giriniz
  • Sisteme giriş yap butonuna tıklayarak SSK istirahat parası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden SSK İstirahat Parası Sorgulama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu