SSK

SSK İŞLEMLERİ BURADA!

Sorgulamalar Nasıl Yapılır?

İnternet her geçen gün gelişmekte olan teknolojiye bağlı olarak çok daha hızlı bir şekilde insanların yaşamları içerisinde kendine önem arz etmekte olan bir yer edinmektedir. İnsanların yaşamları içerisinde oldukça önem arz eden bir yerde yer almakta olan internet üzerinde yer almakta olanaklar ve avantajlar insanlara pek çok alanda ve konuda çeşitli avantaj ve kolaylıklar sağlamaktadır. Bu noktada internet üzerinde yer almakta olan olanaklar sayesinde insanlar pek çok alandaki ve konudaki işlemini internet üzerinden sadece birkaç dakika içerisinde gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir.


İnternetin bu denli çeşitliliğe sahip olanakları bünyesinde barındırması nedeni ile ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu başta olmak üzere devlet kurumları vatandaşların pek çok resmi işlemini internet üzerinden gerçekleştirebilmesi amacı ile internet üzerinden çeşitli sistemler vasıtası ile hizmet vermeye başlamıştır.

Bu noktada vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından internet üzerinden hizmete sunulmuş olan E-Devlet ve E-SGM sistemleri sayesinde kolay ve hızlı bir şekilde en güncel SSK hizmet dökümü alma işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Vatandaşların SGK sorgulama  işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirebilmelerinin iki yolu vardır. Bu iki yoldan ilki ise şifreli olarak gerçekleştirilebilmekte olanı E-Devlet sistemidir. Diğer yol ise şifresiz olarak SSK sorgulama olanağı sunmakta olan E-SGM sistemidir.

Vatandaşlar bu iki sistem ile ayrıca SSK sorgulama işlemleri başta olmak üzere pek çok sorgulama işlemini internet üzerinden sadece birkaç dakika içerisinden gerçekleştirebilmektedir. E-Devlet sistemi üzerinden SSK sorgulama işlemi gerçekleştirebilmek için ilk olarak herhangi bir PTT şubesinden cüzi bir ücret karşılığında şifre alınması gerekmektedir. Ancak E-SGM uygulaması ile SSK sorgulama işlemleri gibi pek çok işlemini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar herhangi bir şifre alımı gerçekleştirmeden sadece kimlik numarası, cilt no, nüfusa kayıtlı olduğu il ve doğum tarihi bilgilerini doğru bir şekilde girmesi yeterli olmaktadır.

E-SGM uygulamasına bu bilgiler sayesinde giriş yapan vatandaşlar daha sonra sol kısımda yer almakta olan sütun içerisinden hizmet bilgisi sekmesine tıklayarak sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. SGK sorgulama işlemi de E-SGM uygulaması üzerinden aynı şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Bu noktada vatandaşlar SSK hizmet dökümü ve sorgulama işlemlerini E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilmek için ilk olarak herhangi bir PTT şubesinden E-Devlet şifresi alması gerekmektedir. Vatandaşlar aldıkları bu E-devlet şifresi ve kimlik numaraları ile sisteme giriş yapabilmektedir. Sisteme giriş yapan vatandaşlar üst kısımda yer alan benim sayfam sekmesine tıklayarak kendilerine özel olan sayfayı açabilmektedirler. Vatandaşlar E-Devlet sistemi üzerinden SSK ile ilgili olan başta sorgulama işlemleri olmak üzere pek çok işlemini gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir.

Vatandaşlar SSK ile ilgili olan pek çok işlemini ayrıca Sosyal Güvenli Kurumu tarafından internet üzerinde vatandaşların hizmetine sunulan uygulama ve sistemler üzerinden şifresiz olarak gerçekleştirebilmektedir. Bu noktada 2011 senesinde Sosyal Güvenli Kurumu tarafından internet üzerinde vatandaşın hizmetine sunulan E-SGM uygulaması ile vatandaşlar SSK ile ilgili olan pek çok işlemini kolay bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Ülkemizde vatandaşlar E-Devlet sistemi ve E-SGM sistemi ile SSK işlemlerini diledikleri zaman diledikleri yerden internete erişim sağlayarak sadece bir kaç dakika içerisinde basit ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.

Vatandaşlar günümüzde Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili olarak merak ettikleri konular hakkında, en güncel gelişmeler ve yenilikler hakkında internet üzerinde bu alanda hizmet vermekte olan web siteleri sayesinde anlık olarak haberdar olabilme ve bilgi edinebilme olanağına sahip olabilmektedir.

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. 1970 Senesinde sigortalı işe başladım ve 2001 Senesinde emekli oldum.Bu zaman diliminde 1972 Senesinde askere gittim 1974 Mart ayında Askerden geldim ve akabinde İş’e başladım.SGK Hizmet dökümünde 1974 ve 1975(İstanbul-Kartal’da SİMKO/SİMENS’te çalıştığım ) Seneler gözükmemektedir.Dolayısı ile Pirim gün sayım eksik hesaplanmış ve zannediyorum emekli maaşım’da eksik ödenmektedir.Daha öncede Kuruma müracaat ettim fakat bir netice alamadım.Durumumu inceleyerek tarafıma bilgi verirseniz sevinirim.Sigorta Sicil No:7 328 750

    1. Resmi bir site olmadığımız için yapacak pek bir şeyimiz yok. İlgili SGK müdürlüğüne giderek maaşınıza itiraz edebilirsiniz.

  2. 10 yıllık sigarta girişim var sadece 1 aylık acılış amaçlı yatırıldı ne kadar boçluyum bilgilendirimisiniz.

    1. Mürsel Bey, emekliliğiniz ile ilgili bilgilerinizi öğrenmek için, yanda verdiğimiz linke tıkladıktan sonra karşınıza gelen sizden istenen bilgileri eksiksiz tamamlayarak SORGULA butonuna tıklamanız gerekmektedir. http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu