SSK

SSK Hesap Dökümü

Açılımı Sosyal Sigortalar Kurumu olan SSK, Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren bir Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Sosyal Sigortalar Kurumu, 2006 yılında yeni bir yasa, yani Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilmesi gerekli görülmüştür. SSK’nın hizmetlerinden biri SSK hesap dökümü hizmetidir. Sosyal Sigortalar Kurumu, geliri az olan bireylerin, başkalarına muhtaç olma durumunu engellemek amacıyla faaliyete geçen bir sosyal güvence sağlayan bir kurumudur.


Sosyal Sigortalar Kurumu’nun Görevleri Nelerdir?

Sosyal Sigortalar Kurumu’nun bireylerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için birtakım görevleri vardır. Sosyal Sigortalar Kurumu’nun amacı Türkiye’deki sosyal sigortacılık alanından, eşit, ilkeli, kolay erişimi sağlanacak, dünya sigortacılık alanındaki standartlara uygun sürdürebilen bir sosyal güvenlik sistemi oluşturmak ve bu güvenlik siteminin devamlılığını sağlamaktı. SSK’nın bazı görevleri de mevcuttur, SSK’nın görevleri ilgili Bakanlık tarafından yasalarla belirlenmiştir, bu görevler şöyledir;

 • Ülkenin ulusal kalkınma yasaları ve devletin belirlemiş olduğu politikaların yıllık programlarının önceliğine yer verilerek sosyal güvenlik politikalarını uygulamak ve sosyal güvenlik politikaların daima geliştirilmesi açısından çalışmalar yapmak ve bu çalışmaların devamlılığını sağlamak.
 • Sosyal Sigortalar Kurumu’nun belirlemiş olduğu yasalar, SGK’nın görevleri arasında yer alan gerçek ve tüzel kişilere ait hak ve sorumlulukları, ilgili kişileri bilgilendirmek, gerçek ve tüzel kişilere ait olan hak ve sorumluluklarının kullanılması ve bu sorumlulukların hayat geçirilmesini sağlamak.
 • Sosyal devletin görevlerinden biri olan sosyal güvenlik ile ilgili durumlarda, diğer ülkelerdeki sosyal güvenlik konularında geliştirdikleri yenilikleri belirlemek, Avrupa Birliği ve uluslararası kuruluşlar ile gerekli olan durumlarda işbirliği gerçekleştirmek, diğer ülkelerle gerektiğinde yapılacak olan sosyal güvenlik konusunda, ilgili sözleşmelerin maddelerine göre çalışmalar yürütmek, sosyal güvenlik konusu ile ilgili diğer ülkelerle imzalanan anlaşmaların maddelerini uygulamak, anlaşma maddelerini hayata geçirmek ve aynı zamanda SSK hesap dökümü hizmeti sunmaktır.
 • SSK hesap dökümü, Sosyal Sigortalar Kurumu’nun görevleri arasında yer almaktadır. Devletin belirlemiş olduğu sosyal güvenlik konusunda yeni bir uygulama kapsamında, kamu kurumları arasındaki iş birliğinin oluşmasını ve kurumlar arasından birlikte hareket edilmesini sağlamak.
 • Sosyal Sigortalar Kurumu ilgili kanunlar ve diğer konulardaki kanunlar ile kuruma verilen her türlü görevi gerçekleştirmektir.

SSK Hesap Dökümü Nasıl Alınır?

SSK hesap dökümü ve diğer SSK ile ilgili diğer işlemlerinizi e-Devlet aracılığı ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz. SSK hizmet dökümü işleminizi gerçekleştirebilmeniz için PTT’den temin edebileceğiniz şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için şifrenizi T.C. kimliğinizle birlikte size en yakın PTT şubelerinden birine başvurmanız gerekmektedir. Şifrenizi PTT aracılığı ile temin ettikten sonra SSK hizmet dökümü işleminizle ilgili sayfaya ulaştıktan sonra, SSK hizmet dökümü sayfanız aracılığıyla sigortanızın yatırıp yatırılmadığını kolayca öğrenebilirsiniz. İşe başladığınız tarihten itibaren şu ana kadar ödenmiş olan tüm sigorta primlerinizi öğrenebilir ve istediğiniz hesaplamayı SSK hesap dökümü sistemi aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda ilk işe başladığınız tarihi ve işten ayrıldığınız tarihi kolayca öğrenebilirsiniz.

SSK Hesap Dökümü İşlemi Nasıl Yapılır?

Yeni uygulanan sisteme göre SSK hesap dökümü sistemine giriş yapabilmeniz için, ilk olarak SSK’nın web sitesini açmanız gerekiyor, yazımızın sonunda yer alan linke tıkladığınızda SSK’nın web sitesine kolayca ulaşabilirsiniz. Ardından ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklayarak, açılan yeni sayfada T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi sisteme aktardıktan sonra ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklayınız.

kırmızı sorgu

Açılacak yeni sayfada sizin SSK hesap dökümünüze ait bilgiler yer alacak. SSK hesap dökümü işleminizle ilgili her türlü bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

SSK Hesap Dökümü İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Merhaba.
  Annem 03.06.1958 dogumlu.
  Ilk ise giris tarihi 27.03.2001.
  Emekli sartlarinda 58 yas ve 7000 gun istiyor.
  Peki yeni kabul edilen eksik gun satin alma hukmunu ve kanunu uygulanabilirmi?

 2. Üniversite ogrencisi ve 23 yasindayim ogrenimim daha bitmedi.babamdan dolayi olum maasi aliyorum.bu maas haziran ayinda kesildi ve yine bu ayda ogrenim durumumla ilgili bilgilendrmeyle birlikte bagli bulumdugum sgk ya dilekce gonderdim.1 bucuk ay oldu dilekceye cvp gelmedi.dilekceye cvp gelmesini mi beklemeliyim yoksa baska bir kurumami (kaymakamlik,valilik )bilgilendrme yapmaliyim.tesekkurler

  1. Çocuk yardımı alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı