• SSK Girişi Sorgulama


  İnsanlar uzun bir eğitim hayatının ardından kamu kuruluşlarında, özel sektörde ya da kendi iş yerlerini açarak, kendi iş yerlerinden çalışmaya başlarlar. İşe başladıkları tarih itibariyle iş verenleri tarafından sigortalılık süresinin başlaması gerekmektedir, bunun için çalışanın sigorta işe giriş bildirgesi ve diğer belgelerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi gerekmektedir. Zamanında teslim edilmeyen sigorta giriş bildirgesi ve diğer belgeler için Sosyal Güvenlik Kurumu işverene cezai yaptırım uygulamaktadır. Mesela, işveren çalışanın belgelerini geciktirmesi durumunda bir asgari ücret kadar ceza ödemesi gerekmektedir. Kendi iş yerini kurarak, iş yerinde hem çalışan hem işveren statüsünde yer alan bireylerin, sigorta işlemlerini kendileri yapmaları gerekmektedir. Çünkü onlar hem işveren hem de çalışan pozisyonunda iş hayatında yer almaktadırlar.


  Sigortalı olarak iş hayatında yer alan bireyler SSK girişi sorgulama ile sahip oldukları sosyal güvence ile ilgili merak ettikleri ne kadar konu varsa hepsini internet üzerinden hızlı bir şekilde öğrenebilmektedirler. Sahip olduğunuz sosyal güvence çalıştığınız sektöre göre değişiklik göstermektedir. Mesela kamu kuruluşlarında memur olarak çalışan bir birey Emekli Sandığı sosyal güvencesine bağlı olarak görev yapmaktadır. Özel sektörde ya da kendi iş yerinde bağımsız olarak çalışan bireyler BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olurken, hizmet akdine bağlı olarak çalışan bireyler ise SSK sosyal güvencesine bağlı olarak görev yaparlar. Sigortalı olarak çalışan bireyler sahip oldukları sosyal güvence ile ilgili merak ettikleri konuları SSK girişi sorgulama sistemi sayesinde internet üzerinden kolayca öğrenebilirler. Sahip olduğunuz sosyal güvence sayesinde sosyal ve sağlık alanında birtakım imkanlardan yararlanabilirsiniz. Buna göre sigortalı olarak çalışan bir kişi devlet hastanelerinde, dal hastanelerinde, eğitim ve araştırma hastanelerinde, devlet üniversitesi hastanesinde ve sağlık ocağında muayene ya da ameliyat olmak isterse, bu sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan bireyler sosyal devlete ait olan sağlık kurumlarına muayene ücreti olarak 15 TL ödemekteydiler ama değişen kanunlara göre artık 30 TL muayene ücreti ödemeleri gerekmektedir.

  Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olan bir kişi özel sağlık kuruluşlarında muayene ya da ameliyat olmak isterse, sosyal güvencesi bu sağlık hizmetlerinin ücretini sağlıyorsa ücretsiz olarak muayene ve ameliyat olabilir ama sahip olduğu sosyal güvence ücretin bir kısmını ödüyorsa, çıkan fark ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir. Buna göre sahip olduğunuz sosyal güvenceye ne kadar yüksek sigorta prim ödemesi gerçekleştirirseniz, özel sağlık kuruluşlarından ücretsiz olarak yararlanma imkanınız o kadar yüksek olmaktadır. Çünkü ödemiş olduğunuz sigorta primleri sizin muayene ya da ameliyat ücretinizi karşılamaktadır. Aynı zamanda sahip olduğunuz sosyal güvenceye ne kadar yüksek prim ödemesi gerçekleştirirseniz, emekli olmaya hak kazandığınız zaman emekli aylığınızın miktarı da bu doğrultuda yüksek olacaktır. SSK girişi sorgulama sistemi ile sahip olduğunuz sosyal güvence ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

  Sahip olduğunuz sosyal güvence ilaç alımlarınızda da size bazı imkanlar tanımaktadır. Almak istediğiniz ilacın ücretini sahip olduğunuz sosyal güvence tamamını ödüyorsa, siz ilaçtan ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz ama bir kısmını ödüyorsa çıkan fark ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir. Ücretsiz olarak aldığınız ilaçlardan birkaç kutu daha almanız durumunda yine fark ücreti çıkacaktır ve çıkan bu fark ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir.

  SSK Girişi Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Bağlı olduğunuz sosyal güvence ile SSK girişi sorgulama sistemine giriş yaparak, sigortanızla ilgili merak ettiğiniz konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. SSK girişi sorgulama işleminiz için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesini açmanız gerekmektedir. Yazımızın sonunda yer alan linke tıklayarak SSK girişi sorgulama interaktif sayfasına kolayca erişiminizi sağlayabilirsiniz. Açılan sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula butonu yer alacak, ona tıkladığınızda SSK girişi sorgulama interaktif ekranına ulaşabileceğiniz aşamaya geçmiş olacaksınız.

  Sponsorlu Bağlantılar


  7

  Açılan bir sonraki sayfada yer alan boş alanlara TC Kimlik numaranızı ve herhangi bir PTT şubesinden 2 TL gibi bir ücret karşılığında sahip olabileceğiniz e-Devlet şifrenizi sisteme doğru ve eksiksiz aktararak, Sisteme Giriş Yap butonunu tıklayarak SSK girişi sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

  6

  SSK Girişi Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!
  tıkla sorunu sor

  SSK Girişi Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın