SSK

SSK Emeklisi Kız Çocuğu Evlenme Yardımı Ne Kadardır?

Ülkemizde, devlet vatandaşlara yardım amaçlı bir çok iyileştirmeler yapmaktadır. Bu iyileştirmeler sayesinde ülkede yaşam kalitesi artmakta ve emekli olan vatandaşlarımız da iyi bir yaşam sürdürebilmektedir. Devlet ayrıca sadece sigortalı olan kişiye değil onun ailesine ya da bakmakla yükümlü olduğu kimseler için de çeşitli yardımlar sağlamaktadır. Evlenme yardımı yani diğer bir deyişle çeyiz yardımı da bunlardan birisidir. Devlet, her emekli gibi SSK emeklisine de kız çocuğu evlenme yardımı yapmaktadır. Bu yardım sayesinde birçok kişi evlilik için zorluk çekmemekte ve mutlu bir yuva kurabilmektedir. Bu yazımızda gibi SSK emeklisine de kız çocuğu evlenme yardımı ne kadardır, ne gibi durumlarda yapılır, bunu açıklayacağız.


Evlenme Ödeneği / Evlenme Yardımı / Çeyiz Parası Nedir?

Evlenme ödeneği (evlenme yardımı) yani halk deyişiyle çeyiz parası, Sosyal Güvenlik mevzuatında yer alan yardım çeşitlerinden birisidir. Sosyal güvenlik kapsamındaki anne ya da babasında aylık alan kız çocuklarının evlenmeleri halinde devlet tarafından yapılan parasal her türlü yardıma evlenme yardımı demektedir.

Evlenme Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Elbette devletin yaptığı bu evlenme yardımından da herkes faydalanamıyor. Faydalanmak için bazı şartlar konulmuştur. Anne ya da babasından kız çocuğu olarak ölüm geliri alan kız çocukları evlilikleri durumunda evlilik yardımından faydalanabilmektedir. Erkek çocuklarına ise evlenme yardımı hakkı verilmemektedir.

Evlenme Yardımından Faydalanma Şartları

Çoğu şeyde olduğu gibi evlenme yardımı yani çeyiz parası almak için belli başlı şartlar konulmuştur. SSK emeklisi kız çocuğu evlenme yardımından yararlanabilmesi için ilk olarak ölüm geliri ya da aylığı alma şartı vardır. Diğer bir şart ise, kişinin bu geliri alırken evlenme işlemini gerçekleştirmiş olmasıdır.

Kısacası, evlenme yardımı alabilmek için kişinin yetim aylığı almakta olan şartını sağlaması gerekmektedir. Yani söz konusu olan kız çalışıyorsa ya da başka bir nedenle yetim aylığı alamıyorsa evlenme yardımı kapsamına girmediğinde çeyiz parasından faydalanamaz. Eğer işten ayrılıp tekrar yetim aylığı almaya başlarlarsa ve yetim aylığı aldıkları süre içerisinde evlilik gerçekleştirirlerse evlenme yardımına hak kazanırlar. SSK emeklisi kız çocuğu evlenme yardımı almak istiyorsa bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl ya da İlçe Müdürlüklerine veya da Sosyal Güvenlik Kurumu Merkez Müdürlüklerine başvurmalıdır. Talep olmadığı takdirde devletin o kişiye evlenme yardımı verme gibi bir zorunluluğu yoktur.

Evlenme yardımına başvuru yapmak için bu konuyla alakalı olan SSK Çeyiz Parası dilekçesini doldurup kurum tarafından yayınlanan adrese teslim etmeniz gerekmektedir. Dilekçe kişisel bilgilerle eksiksiz doldurulmalı ve kişinin kendisi tarafından imzalanmalıdır.

Evlendirme Yardımı Ne Kadardır?

Evlenme yardımının alım şartları gibi söz konusu olan kişilere ne kadar ödendiği de önemlidir. SSK emeklisi kız çocuğu evlenme yardımının miktarı Sosyal Güvenlik Kurumundan alınmakta olan en son gelirin 2 yıllık tutarı yani diğer bir deyişle 24 katı olarak belirlenmektedir. Söz konusu olan bu evlenme yardımı miktarı peşin olarak ve sadece bir defaya mahsus olarak verilmektedir.

Kız çocuğu evlendiği takdirde Sosyal Güvenlik Kurumundan almakta olduğu gelir aylığı kesilmektedir. Söz konusu olan kız çocuğuna iki yıllık geliri peşin olarak verildiğinde dolayı, o haktan yararlanan diğer kişilerin aylıklarındaki artma işlemi iki yıl sonraya sarkmaktadır.

Eğer kız çocuğu boşanırsa, ölüm geliri tekrar evlilik tarihinde sonraki ikinci yılın bitiminde başlar. Çünkü zaten iki yıllık maaş peşin olarak verilmiş kabul edilir.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. MERHABA BEN 1 AY ÖNCE EVLENDİM BABAMDAN YETİM AYLIĞI ALIYORDUM 1400 TL 1 AY ÖNCEDE BAŞVURU YAPTIM FAKAT PARAM HALA YATMADI SİZCE NE ZAMAN YATAR BİDE EMEKLİ SANDIN DAN ALIYORDUM MAAŞI O ZAMAN DA BÖLE 24 KATI ÖDÜYORLAR MI MADUR OLDUM CEVAP VERİRSENİZ SEVİNİRİM..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı