emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2021 SSK, BAĞ-KUR Emekli Maaşı İntibak Zammı Ne Kadar?

2021 SSK, BAĞ-KUR Emekli Maaşı İntibak Zammı Ne Kadar?

2021 Yılında SSK ve BAĞ-KUR emekli maaşları devlet tarafından iş gücüne belirli bir süre kapsamında katkı sağlamış çalışanlara verilen maaşlardır. Bu maaşlar arasındaki farkların belirlenen standartlar altında kapatılması için uygulanan zamlar emekli maaşlarında intibak zammı olarak adlandırılır.

İntibak zammı Çalışma Bakanlığı tarafından ihtiyaç dahilinde yine bakanlığın belirlediği zaman dilimlerinde uygulanır. Yine aynı şekilde zammın miktarı da bakanlık tarafından belirlenmektedir.

SSK Nedir?

SSK, diğer adıyla Sosyal Sigortalar Kurumu, birtakım riskler sonucu geliri veya kazancı azalan bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak ve bu bireylerin başkalarına muhtaç olmadan hayatlarını idame edebilmelerini sağlamak adına bireylere sigorta hizmeti veren kurumun adıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu olarak da bilinen kurum bireylerin hastane masrafları gibi ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılanmasının önünü açan sigorta hizmetlerini sağlamakla görevlidir.

Sigortalar, bireylerden çalışırken aylık olarak cüzi bir miktar talep etmekte ve bu talep karşılığı bireylerin iş hayatlarında veya sosyal hayatlarında karşılaşabilecekleri riskler sonucu yaşadığı sağlık problemleri ve kazalar sonucu ihtiyaç duyacağı şeylerin masraflarını karşılar. Aynı zamanda bireylerin emekli maaşları da bu süreçte biriken miktara devletin yaptığı katkıyla birlikte ödenmektedir.

BAĞ-KUR nedir?

Esnaf ve sanatkârlar ile birlikte herhangi bir kurum çatısı altında çalışmayan bireylerin tabi olduğu sigorta kurumu BAĞ-KUR’dur. Tıpkı SSK’da olduğu gibi BAĞ-KUR’da da bireyler aylık olarak ödemeler yapmakta ve bu ödemeler karşılığında sigorta hizmetlerinin yanı sıra emeklilik hizmeti almaktadırlar.

Buradaki temel amaç da yine, bireylerin devlete sunmuş olduğu iş gücü desteğinin ve ekonomik katkının bir karşılığının verilmesidir. Bu karşılık da yine aynı şekilde aylık olarak yapılmakta ve bireylere banka hesapları üzerinden ulaştırılmaktadır.

SSK, BAĞ-KUR Emeklisi Nedir?

SSK, BAĞ-KUR emeklisi, işgücüne devletin belirlemiş olduğu yıl sayısı kadar hizmet etmiş olan bireyler anlamına gelmektedir. Bu bireyler emekli olmak için gerekli olan yıl sayısını tamamladıktan sonra daha fazla çalışmak zorunda olmadan, çalışırken aldıkları maaşın belirli bir yüzdelik dilimini almaya devam ederler ve hayatlarını başkalarına muhtaç olmadan idame edebilirler.

Emeklilik ve sigortanın gerekliliği çok yüksek düzeyde olduğundan ülkemizde sigortasız çalışan sayısı yok denecek kadar azdır. Devlet bir yandan bu hizmetlerin verilişini denetlerken diğer yandan bu hizmetin kullanılması ve önemi konusunda gerekli bildirimleri yapmaktadır.

SSK, BAĞ-KUR Emeklisi Nasıl Olunur?

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi olmak için bireylerin çalışmaya başlamadan önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunarak sigortalarını başlatmalı ve çalışacakları süre boyunca aylık olarak gerekli ödemeyi bu kuruma yapmalıdır. Devlet tarafından belirlenen emeklilik için zorunlu çalışma yılı sayısı tamamlandıktan sonra bireyler emekli konumunda olmaktadır.

Çalıştıkları süre zarfında işten ayrılan veya çıkarılan bireylerin SSK ve BAĞ-KUR ödemeleri durduğu takdirde emekli olmak için doldurmaları gereken çalışılan gün sayısı da durmaktadır. Bu durumda bireyler normal şartlar altında emekli olmaları gerekirken emeklilik alamayabilirler.

2021 SSK, BAĞ-KUR İntibak Ödemesi Ne Zaman Yapılacak?

Çalışma bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar ile belirlenen intibak zammı 50 TL ile 355 TL arası olacağı beklenmektedir. 2000 yılı ve sonrası için emekli olanlar için yasa kabul edilirse eğer 355 TL’e kadar zam yolu açılacaktır.

2021 İntibak Zammı Ne Kadar Olacak?

2021 yılı intibak zammı ve düzenlemeler kapsamında yapılacak olan ödemeler her bireyin hesabına farklı miktarlarda yatırılacaktır. Bu farkın ortaya çıkmasında etkili olan faktör bireylerin emekli oldukları yıl olacaktır. Bu bağlamda 2000 yılından önce emekli olmuş bireylerin hesabına yatırılacak olan intibak zammı tutarı 50 TL ile 355 TL arasında olacaktır. Yapılacak zam hizmet süresine göre farklılık gösterecek ve yapılacak değişiklik yaklaşık 5 milyon kişiyi kapsayacaktır.

Emeklilik İkramiyesi Hesaplama Nasıl Yapılır?
Kadınlar İçin Emeklilik Yaşı Tablosu ve Emeklilik Şartları
Emeklilik Aylığı (Maaşı) Hesaplama Nasıl Yapılır?
Yorumlar

 1. Songul unsal dedi ki:

  Dul ve yetim maaşı alan kadınlarda düşünse devletimiz eşi vefaat edip annesinden veya babasından ve esinden kalan maaşla geçinmeye çalışıyorlar çocuklarını büyütmek icin çaba harcıyorlar yavan ekmek çayla günleri geçiyor birde kirada oturuyor ne yapsın bu kadınlar

 2. Mehmet can dedi ki:

  Mrb ben birşey soracaktimda 1957 doğumluyum 1976 ise girdim 1992 çıkış yaptım 696 gün sigortam çıktı Prim iadesi için başvuracagim acaba sizce ne kadar para verirler

 3. VASFİYE POLAT dedi ki:

  Alzheimer hastası annem için maaş alabilirmiyim

 4. Burcu yavuz dedi ki:

  22 haftalık gebeyim 975 günüm var nekadar para alabilirim

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
   Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
   Bu süre içinde iş yerinde çalışmamış olması,
   Doğum olayının gerçekleşmiş olması. Eğer bu şartları sağlıyorsanız SGK’ya Alo 170 hattını arayarak başvuruda bulununuz.

 5. Ömer Demirel dedi ki:

  Selam,Annem 66 yaşında hiç calismadi 36 senedir yurtdışında ikamet ediyor,
  Babam 1999 senesinde vefat etti Türkiye’de 15 sene çalışmışlığı var fakat sigortalımı çalıştı bilmiyorum,1974 senesinde Hollanda’ya çalışmaya gitti 10 sene çalıştı sonra vefatina kadar işşizlik maaşı aldı,
  Benim sorum;annemin Türkiye’de emeklilik hakkı varmı,
  Saygılarımla