SGK

2019 SGK, Bağ-Kur Emekli Maaşı İntibak Zammı Ne Kadar ?

2019 SGK, Bağ-kur emekli maaşı intibak zammı 2019 senesinde yenilendi. İntibak zammı, SSK ve Bağ-kur’lu olan vatandaşlar için 2000 senesinde yasaya girmişti. Bu yasa sayesinde 2 milyondan fazla emekli vatandaş 355 TL zam almıştı. 2019 senesinde de zam almayı bekleyen emeklinin gözü de bu sebeple intibak yasasına döndü.


SGK, SSK ve Bağ-Kur Emekli Maaşı İntibak Yasası Çıktı mı?

İntibak yasası 2019 senesinin sonunda meclise girmesi beklenmektedir. İntibak yasasının meclise girmesi halinde emekli maaşlarına zam yapılacaktır. Yapılacak olan yeni düzenleme kapsamında, her emeklinin maaşına farklı oranlarda zam yapılacaktır. Yapılacak olan düzenlemede, 2000 senesinden önce ve 2000 senesinden sonra emekli olan vatandaşlar için farklı düzenlemeler yapılması planlanmaktadır.

Yaklaşık olarak 2 milyon SSK emeklisinin maaşlarına 50 TL ve 355 TL arasında zam yapılacaktır. Yapılacak zamlar, prim ödemelerine göre değişkenlik gösterecektir. SSK ve Bağ-kur’lu vatandaşların yaklaşık olan 5 milyonu bu zamdan faydalanacak.

İntibak Zammı Kimlere Yapılacak?

İntibak zammı, 2000 senesinden sonra emekli olan vatandaşları kapsamaktadır. İntibak yasasının çıkması durumunda Türkiye Emekliler Derneği’nin açıklamasına göre 5 milyon emekli vatandaş, bu zamlardan faydalanacak.

Yapılacak zam oranı ise vatandaşların prim gününe göre hesaplanacak. Buna göre vatandaşlara 50 TL ve 355 TL arasında zam yapılacak. Bu sayede maaşı düşük olan vatandaşlar, her ay ek ödeme de alma şansı elde edecek.

İntibak Yasası Ne Zaman Meclise Sunulacak?

İntibak yasa tasarısı yeniden hazırlanmaktadır. Aylık olarak emeklilerin aldığı maaşların yükselmesi için bu yasa tasarısının meclise sene sonunda sunulması beklenmektedir. Buna göre 1999 ve 2008 senesindeki aylık bağlama oranlarının düşmesine sebep olan yasanın düzeltilmesi amaçlanmaktadır. Bu yasa tasarısı kapsamında vatandaşlar kayıplarını yüzde 40’nı da telafi edecek.

İntibak Zammı Ne Kadar?

İntibak zammının ne kadar olacağına vatandaşların prim günlerine göre hesaplama yapılarak karar verilecek. Yapılacak düzenlemeler kapsamında emekli vatandaşların maaşlarının hesaplanması için tüm prim günleri ayrı ayrı incelenecek. Buna göre SSK’lı olan yaklaşık 2 milyon kişi 50 TL ve 355 TL arasında bir zam alacak. Yaklaşık 3 milyon Bağ-kur’lu vatandaş da bu zamlardan faydalanacak.

İntibak Yasa Talebi Nedir?

İntibak yasa talebi, düşük emekli maaşı alan vatandaşların yüksek maaş almasını sağlayan bir yasa tasarısıdır. Memur emeklilerin intibak talepleri Memur-Sen tarafından düzenlenmektedir. Buna göre aynı unvanlı kadro ya da görevden emeklilik hakkı elde etmiş vatandaşların emekli maaş farkının kapatılması amaçlanmaktadır. Düşük maaşı olan vatandaşların maaşlarında iyileştirme yapılması hedeflenmektedir.

2019 İntibak Yasası Nedir ?

İntibak yasası, aynı anda emekli olan ancak emekli olunan kurum sebebiyle farklı maaş alan vatandaşlar için hazırlanan bir yasa tasarısıdır. Aynı statüden emekli olan vatandaşların aynı emekli maaşı almasını sağlayan Bağ-kur emekli maaşı intibak zammı prim kazancına göre hesaplanacak.

İntibak Yasası 2019 Son Dakika Haberleri Nedir?

İntibak yasasının yeniden gündeme gelmesi için çalışmalar başladı. İntibak yasasının meclise girmesi için kurumlar ve dernekler yasal temelleri atmaya başladı. İntibak yasasının meclise girmesi ile emekli olan vatandaşlar, zamlı aylık almaya da başlayacak.

Emeklilerin alacağı zamlar ise ödenen prim gün sayısına göre belirlenecek. Buna göre her emekli farklı oranlarda zam alacak. Bunun için metin önergeleri ise Ömer Fethi Gürer meclise sunmak için hazırlığa başladı. Bunun için Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay muhatap alındı.

Emekli İntibak Yasası Ne Zaman Çıkacak?

Emekliler için düzenlenen intibak yasasının ne zaman çıkacağı henüz belli değil. Ancak yasanın meclise sunulması için hazırlıklar başladı. Yapılan düzenlenmelerden sonra her emekli için farklı zam planlaması yapacak. 2000 senesinden önce ve sonra emekli olan yaklaşık 2 milyon vatandaşlara 50 TL ve 355 TL arasında zam yapılacak.

2000 senesinden önce çıkan intibak yasasıyla yaklaşık olan 2 bin emekli, daha yüksek maaş hakkından yararlanmıştır. 2019 senesinin sonunda 5 milyon emeklinin bu haktan yararlanması için çalışmalar başladı.

İntibak Yasası Mecliste Ne Zaman Görüşülecek?

İntibak yasasının meclise sunulması için Ömer Fethi Gürer, metin önergesini hazırladı. Bu önerge, Cumhurbaşkanı yardımcısı olan Fuat Oktay’a da sunuldu. Buna göre aynı statüden ve aynı prim gününden emekli olan vatandaşların emekli aylığı farkının giderilmesi talep edildi. Bunun için eksik maaş alan emeklilere, zam yapılması için 2019 senesinde bu önerge meclise sunulacak.

İntibak yasasının meclise girmesiyle düşük emekli maaşı alan vatandaşların, maaş farkının kapanacağı öngörülmekte. Aynı görevden emekli olan vatandaşların, kurum kaynaklı düşük emekli maaşı alması da engellenecek. 2000 senesinden önce emekli olan vatandaşlar için çıkarılmış olan intibak yasasının tekrar meclise girmesi için gerekli çalışmalar başlatıldı.

İntibak Yasasına Neden Gerek Duyuldu?

İntibak yasası, SGK’nın birleşmesinden sonra meydana gelen emekli aylığı farklılıkları için düzenlenmiştir. Tamamen aynı statü ve prim gününe sahip şekilde emekli olan vatandaşlar, emekli oldukları kurum sebebiyle farklı maaş almakta. Bu durumun düzelmesi için de intibak yasa tasarısı hazırlanıyor.

Prim kazancı ve primlerin ödeme gün sayısı aynı olmasına rağmen düşük maaş alan emeklilerin yüksek maaş alması için yasa tasarısı hazırlandı. Yapılacak düzenlemelerde toplam beş milyon emeklinin zam alacağı öngörülmekte.

Ancak resmi kurumlar tarafından herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Bunun için hazırlıklar Memur-Sen tarafından hükumete iletildi. Ancak yasal çalışmalar halen sürüyor.

İntibak Yasası Detayları Neler?

İntibak yasası için 2019 senesinin sonunda detayların netleşeceği konuşulmaktadır. Emekli oldukları kurumun farklı olması sebebiyle düşük maaş alan emeklilerin mağduriyetinin giderilmesi amaçlanmaktadır. İntibak yasası ile emekli aylıklarında güncelleme yapılması hedeflenmektedir.

İntibak yasası ile aylıkların yükseltilmesi için hazırlanan metinler, meclise de sene sonuna dek hazırlanacak. İntibak düzenlemesi, 5 milyon emekli vatandaşı da kapsayacak. Ancak intibak yasasının ne zaman çıkacağı henüz netleşmedi.

Ancak bu yasadan 2000 senesinden sonra emekli olan vatandaşların faydalanabileceği bilinmekte. Yapılacak zam oranları ise her emekli vatandaş için farklı olacak. Buna göre 2 milyon SSK’lı ve 3 milyon Bağ-kur emeklisinin intibak yasasından faydalanması da mümkün. Buna göre prim gün sayısı ve aktif çalışma süresi hesaplanarak vatandaşın alacağı zamlar hesaplanacak.

İntbak Yasası Son Durum Nedir?

İntibak yasası için önergeler, yetkililer tarafından hazırlandı ve Cumhurbaşkan’lığına sunuldu. Ancak yasanın ne zaman meclise gireceği henüz net değil. Şayet intibak yasası meclisten geçerse, emekli olan Bağ-kur’lular, SSK’lılar ile aynı maaşı alacak.

Ancak bunun için prim gün sayısı ve çalışma süresi dikkate alınacak. Yapılacak düzenlemeler kapsamında emekli vatandaşların maaşına farklı düzenlemeler yapılacak. İntibak yasasının ne zaman çıkacağı ise henüz bilinmiyor.

Ancak yasa tasarısının meclisten geçmesi durumunda 50 TL ve 355 TL arasında bir zam yapılacak. İntibak yasasının meclise girmesi için Türkiye Emekliler Derneği harekete geçti. Maaş farkının kapanması için hazırlanan intibak yasası, Memur-Sen tarafından da hükumete iletildi. Yakın zamanda yapılacak olan Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısı ile Bağ-kur emekli maaşı intibak zammı için durumların netleşmesi beklenmekte.

SSK Emeklilik Hesaplama Tablosu Detayları

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Emeklilik Aylığı (Maaşı) Hesaplama Nasıl Yapılır ?

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
   Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
   Bu süre içinde iş yerinde çalışmamış olması,
   Doğum olayının gerçekleşmiş olması. Eğer bu şartları sağlıyorsanız SGK’ya Alo 170 hattını arayarak başvuruda bulununuz.

 1. Selam,Annem 66 yaşında hiç calismadi 36 senedir yurtdışında ikamet ediyor,
  Babam 1999 senesinde vefat etti Türkiye’de 15 sene çalışmışlığı var fakat sigortalımı çalıştı bilmiyorum,1974 senesinde Hollanda’ya çalışmaya gitti 10 sene çalıştı sonra vefatina kadar işşizlik maaşı aldı,
  Benim sorum;annemin Türkiye’de emeklilik hakkı varmı,
  Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu