SGK

2020 SSK, BAĞ-KUR Emekli Maaşı İntibak Zammı Ne Kadar?

SSK ve BAĞ-KUR emekli maaşları devlet tarafından iş gücüne belirli bir süre kapsamında katkı sağlamış çalışanlara verilen maaşlardır. Bu maaşlar arasındaki farkların belirlenen standartlar altında kapatılması için uygulanan zamlar emekli maaşlarında intibak zammı olarak adlandırılır. İntibak zammı Çalışma Bakanlığı tarafından ihtiyaç dahilinde yine bakanlığın belirlediği zaman dilimlerinde uygulanır. Yine aynı şekilde zammın miktarı da bakanlık tarafından belirlenmektedir.

SSK Nedir?

SSK, diğer adıyla Sosyal Sigortalar Kurumu, birtakım riskler sonucu geliri veya kazancı azalan bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak ve bu bireylerin başkalarına muhtaç olmadan hayatlarını idame edebilmelerini sağlamak adına bireylere sigorta hizmeti veren kurumun adıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu olarak da bilinen kurum bireylerin hastane masrafları gibi ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılanmasının önünü açan sigorta hizmetlerini sağlamakla görevlidir.

Sigortalar, bireylerden çalışırken aylık olarak cüzi bir miktar talep etmekte ve bu talep karşılığı bireylerin iş hayatlarında veya sosyal hayatlarında karşılaşabilecekleri riskler sonucu yaşadığı sağlık problemleri ve kazalar sonucu ihtiyaç duyacağı şeylerin masraflarını karşılar. Aynı zamanda bireylerin emekli maaşları da bu süreçte biriken miktara devletin yaptığı katkıyla birlikte ödenmektedir.

BAĞ-KUR nedir?

Esnaf ve sanatkârlar ile birlikte herhangi bir kurum çatısı altında çalışmayan bireylerin tabi olduğu sigorta kurumu BAĞ-KUR’dur. Tıpkı SSK’da olduğu gibi BAĞ-KUR’da da bireyler aylık olarak ödemeler yapmakta ve bu ödemeler karşılığında sigorta hizmetlerinin yanı sıra emeklilik hizmeti almaktadırlar. Buradaki temel amaç da yine, bireylerin devlete sunmuş olduğu iş gücü desteğinin ve ekonomik katkının bir karşılığının verilmesidir. Bu karşılık da yine aynı şekilde aylık olarak yapılmakta ve bireylere banka hesapları üzerinden ulaştırılmaktadır.

SSK, BAĞ-KUR Emeklisi Nedir?

SSK, BAĞ-KUR emeklisi, işgücüne devletin belirlemiş olduğu yıl sayısı kadar hizmet etmiş olan bireyler anlamına gelmektedir. Bu bireyler emekli olmak için gerekli olan yıl sayısını tamamladıktan sonra daha fazla çalışmak zorunda olmadan, çalışırken aldıkları maaşın belirli bir yüzdelik dilimini almaya devam ederler ve hayatlarını başkalarına muhtaç olmadan idame edebilirler. Emeklilik ve sigortanın gerekliliği çok yüksek düzeyde olduğundan ülkemizde sigortasız çalışan sayısı yok denecek kadar azdır. Devlet bir yandan bu hizmetlerin verilişini denetlerken diğer yandan bu hizmetin kullanılması ve önemi konusunda gerekli bildirimleri yapmaktadır.

SSK, BAĞ-KUR Emeklisi Nasıl Olunur?

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi olmak için bireylerin çalışmaya başlamadan önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunarak sigortalarını başlatmalı ve çalışacakları süre boyunca aylık olarak gerekli ödemeyi bu kuruma yapmalıdır. Devlet tarafından belirlenen emeklilik için zorunlu çalışma yılı sayısı tamamlandıktan sonra bireyler emekli konumunda olmaktadır. Çalıştıkları süre zarfında işten ayrılan veya çıkarılan bireylerin SSK ve BAĞ-KUR ödemeleri durduğu takdirde emekli olmak için doldurmaları gereken çalışılan gün sayısı da durmaktadır. Bu durumda bireyler normal şartlar altında emekli olmaları gerekirken emeklilik alamayabilirler.

2020 SSK, BAĞ-KUR İntibak Ödemesi Ne Zaman Yapılacak?

İntibak zammı ödemeleri Çalışma Bakanlığı tarafından belirlenmekte ve duyurulmaktadır. Her yıl için zammın yapılıp yapılmayacağını, yapılacaksa miktarının ne olacağını bakanlık belirlemektedir. Dünyanın içinde bulunduğu ve mücadele ettiği virüs salgını dolayısıyla görüşülen ve açıklanması beklenen intibak zammı için bir açıklama 2020 yılı için henüz yapılmamıştır. Karar Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmektedir. Görüşmeler sonucunda çıkacak olan nihai karar bakanlık tarafından açıklanacaktır.

Emekli Bayram İkramiyeleri Ne Zaman Verilecek?

Emekliler için verilecek olan 2020 Ramazan Bayramı ikramiyesi bakanlığın açıklaması üzerine korona virüs tedbirleri kapsamında erkene alınmıştır. 7-11 Nisan tarihleri arasında emeklilerin banka hesaplarına yatırılacaktır. Bununla birlikte virüs karşısında alınan tedbirler kapsamında 75 yaş üstü bireylerin emekli ikramiyelerinin kamu bankaları aracılığı ile bireylerin evlerine teslim edileceği duyurulmuştur. SSK emeklisi bireyler bayram ikramiyelerini 7-11 Nisan tarihleri arasında alacakken BAĞ-KUR emeklisi vatandaşlar ikramiyelerini 11 Nisan günü alacaklardır.

2020 İntibak Zammı Ne Kadar Olacak?

2020 yılı intibak zammı ve düzenlemeler kapsamında yapılacak olan ödemeler her bireyin hesabına farklı miktarlarda yatırılacaktır. Bu farkın ortaya çıkmasında etkili olan faktör bireylerin emekli oldukları yıl olacaktır. Bu bağlamda 2000 yılından önce emekli olmuş bireylerin hesabına yatırılacak olan intibak zammı tutarı 50 TL ile 355 TL arasında olacaktır. Yapılacak zam hizmet süresine göre farklılık gösterecek ve yapılacak değişiklik yaklaşık 5 milyon kişiyi kapsayacaktır.

2020 Emekliler için Bayram İkramiyesi Ne Kadar?

2020 yılı için belirlenen emekliler için bayram ikramiyesinin miktarı 1000 TL olarak duyurulmuştur. Dünya çapında sürmekte olan korona virüs salgını sebebiyle ödemesi erkene alınan bayram ikramiyesinin miktarı geçtiğimiz aylarda açıklanmıştır. Fakat açıklama yapılırken ikramiyenin vatandaşın banka hesaplarına ne zaman yatırılacağı belirtilmemiştir.

SGK, BAĞ-KUR İşlemleri Nereden Yapılır?

SGK ve BAĞ-KUR işlemleri için kurumun internet sitesi olan http://www.sgk.gov.tr/ adresi ziyaret edilerek işlemler yapılabilir.

Emekli İntibak Yasası Çıktı Mı?

2020 yılı için beklenen intibak yasası Nisan ayı itibariyle henüz meclisten geçmemiş olup bu konudaki çalışmalar devam etmektedir. Çalışma Bakanlığı tarafından duyurulan yasa tasarısının mecliste kabul edilmesi halinde yürürlüğe girmesi beklenmektedir. Net bir bilgi henüz verilmemiş olsa da korona virüs tedbirleri kapsamında atılan adımlarla birlikte intibak yasasının da kabul edilip meclisten geçeceği düşünülmektedir.

Hangi Bankalar Emekliye Promosyon Sağlıyor?

Emekli maaşlarına sağlanan promosyonlar kamu bankaları ve özel bankalar aracılığıyla alınabilmektedir. Emekli bireyler, bankalarıyla yapacakları anlaşmalar sayesinde emekli maaşlarına sağlanan promosyon hizmetlerinden faydalanabilirler. Bankalar bu konudaki gerekli bilgi ve detayları başvurmaları halinde emekli bireylere ileteceklerdir. Emekli maaşının miktarıyla birlikte, sağlanan promosyonun miktarı da değişmektedir. Bu bağlamda emekli maaşlarına promosyon sağlayan bankalar ve sağladıkları promosyonlardan bazıları şunlardır:

 • Ziraat Bankası

2020 dönemi için emekli maaşı promosyonlarını açıklayan Ziraat Bankası, emekli maaşı 1.500 TL olan emeklilere 500 TL, emekli maaşları 1.500-2.500 TL arasında olan emeklilere 625 TL, 2.500 TL ve üzerinde emekli maaşı alan bireylere ise 750 TL tutarında emekli maaşı promosyonu sağlayacağını duyurmuştur.

 • Akbank

2020 döneminde Akbank, emekli maaşı 1.500 TL olan emeklilere 500 TL ve 200 TL ek promosyon ücreti, emekli maaşları 1.500-2.500 TL arasında olan emeklilere 625 TL ve 225 TL ek promosyon ücreti, 2.500 TL ve üzerinde emekli maaşı alan bireylere ise 750 TL tutarında emekli maaşı promosyonu ve 250 TL ek promosyon ücreti sağlayacağını açıklamıştır.

 • İNG Bank

2020 dönemi içerisinde İNG Bank emekli maaşı promosyonları, emekli maaşı 1.500 TL olan emekliler için 500 TL, emekli maaşları 1.500-2.500 TL arasında olan emeklilere 625 TL, 2.500 TL ve üzerinde emekli maaşı alan bireylere ise 700 TL tutarında emekli maaşı promosyonu şeklinde sağlanacaktır.

İntibak Zammı Ne Demek?

İntibak kelimesi Arapça kökenli olup aralarında uyuşmazlık bulunan iki şeyin aralarındaki uyuşmazlığın çözülmesi ve eşit duruma getirilmesi anlamına gelmektedir. İntibak zammı uygulaması prim kazanç miktarı ve prim gün sayısı aynı olmasına rağmen aynı emekli maaşını almayan bireylerin maaşları arasındaki eşitsizliğin çözülmesi amacıyla yapılan uygulamadır. Yapılan zam uygulamasıyla birlikte en düşük emekli maaşının 1.500 TL olmasına karar verilmiştir. Bu adımla birlikte 2020 emekli maaşlarının ve bundan sonraki dönemlerdeki emekli maaşlarının alt limiti belirlenmiştir.

İntibak Zammı İle En Düşük SSK ve Bağ – Kur Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

5454 sayılı kanun kapsamında emekliler ve hak sahipleri için gelir ve aylık miktarlarına bakılarak ek ödemeler yapılır. Bu kapsam doğrultusunda ek ödeme oranlarında zam yapılması durumunda, emekliler için her ay maaşlarının ne %4 – 5’i yerine %8 – 10’u oranında bir artış almaları mümkündür. SSK ve Bağ Kur emeklileri için bu oranların geçerli olması durumunda %8’de 255, %10’da ise 382 TL artış verilmiş olacak.

İntibak yapılması durumunda ise en geç 2000 yılı ve sonrasında emekli olmaya hak kazanan kişilerin de 355 TL’ye kadar bir zam almaları mümkün hale gelecek.

Emeklilik İkramiyesi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kadınlar İçin Emeklilik Yaşı Tablosu ve Emeklilik Şartları

Emeklilik Aylığı (Maaşı) Hesaplama Nasıl Yapılır?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Dul ve yetim maaşı alan kadınlarda düşünse devletimiz eşi vefaat edip annesinden veya babasından ve esinden kalan maaşla geçinmeye çalışıyorlar çocuklarını büyütmek icin çaba harcıyorlar yavan ekmek çayla günleri geçiyor birde kirada oturuyor ne yapsın bu kadınlar

 2. Mrb ben birşey soracaktimda 1957 doğumluyum 1976 ise girdim 1992 çıkış yaptım 696 gün sigortam çıktı Prim iadesi için başvuracagim acaba sizce ne kadar para verirler

  1. İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
   Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
   Bu süre içinde iş yerinde çalışmamış olması,
   Doğum olayının gerçekleşmiş olması. Eğer bu şartları sağlıyorsanız SGK’ya Alo 170 hattını arayarak başvuruda bulununuz.

 3. Selam,Annem 66 yaşında hiç calismadi 36 senedir yurtdışında ikamet ediyor,
  Babam 1999 senesinde vefat etti Türkiye’de 15 sene çalışmışlığı var fakat sigortalımı çalıştı bilmiyorum,1974 senesinde Hollanda’ya çalışmaya gitti 10 sene çalıştı sonra vefatina kadar işşizlik maaşı aldı,
  Benim sorum;annemin Türkiye’de emeklilik hakkı varmı,
  Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu