• SSK Emeklisi İntibak Maaş Zammı


  Ülkemizde her sene binlerce kişi emekli olmakta ve artık fiilen olan iş hayatlarına son vermektedir. Fakat bu insanları en çok etkileyen durum emekli olduklarında bir anda yaşadıkları maaş düşüklüğüdür.


  Çalışma hayatına kıyasladığımızda emekli maaşlarının daha düşük olduğu görülür. Devlet de bu düşük seviyeleri normal seviyeye çıkarabilmek için her geçen gün çeşitli yasalar çıkarmakta ve bu yasalar kapsamında gerekli zamlar yapmaktadır. Bunlardan birisi de İntibak Yasası’dır. Hükümet, İntibak Yasası kapsamında SSK emeklilerine İntibak maaş zammı adı altında zam yapmakta ve düşük-yüksek maaş arasındaki uçurumu biraz da olsun kapatmayı amaçlamaktadır. Bu sayede halk arasındaki seviye farkı gün geçtikçe ortadan kalkacaktır.

  Bazen bu seviye farklılıkları halk arasında birçok soruna neden olabilmektedir. Bunun için devlet düzenlemeler yapmakta ve halkın görüşleri doğrultusunda iyileştirmeleri hayata geçirmektedir. İntibak zammı da bu iyileştirmeler kapsamında yer almaktadır. Bu zam sayesinde birçok SSK emeklisinin yüzü gülecektir.

  İntibak Yasası Nedir?

  SSK emeklisine yapılan intibak maaş zammına geçmeden önce İntibak Yasasına bakmakta fayda var. İntibak yasası, aynı kazanca ve ödenen prim sayısına sahip iki kişinin, farklı tarihlerde ve farklı miktarlar alarak emekli olmasını ortadan kaldırmayı amaçlayan yasadır. Bu yasa ülkemizde birçok kişiyi ilgilendirmektedir.

  İntibak Zammı Nedir?

  İntibak zammını da bu İntibak Yasası tanımından yola çıkarak açıklayabiliriz. İntibak zammı, aynı kazanca sahip ve aynı gün sayıları üzerinden prim ödeyen iki sigortalı kişiden birisinin diğerinden daha önce emekli olması ve farklı miktarda emekli maaşı almasının önüne geçmek için yapılan zamma verilen isimdir. İntibak zammı sayesinde bu iki kişi arasındaki farklılıklar ortadan kalkmaktadır ve eşitlik sağlanmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Elbette bu İntibak Yasası kapsamındaki intibak zammından faydalanmak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar sağlandığı sürece zamdan faydalanabilir. İntibak yasası kapsamında zam alacak olan SSK emeklileri, sadece 2000 yılından önce SSK’dan emekli olan kişilerle sınırlı kalmaktadır. Yani diğer bir deyişle bu kişilerin maaşlarında zam, yani artış olmaktadır. Bu artışın ne kadar değişeceği ise henüz kestirilemiyor; fakat 50-355 TL civarında olması bekleniyor.

  İlk çıkarılmış olan İntibak yasasının kapsamı sadece SSK emeklileriyle sınırlandırılmıştı ve bu yasadan Bağ-Kur emeklisi olan kişiler yararlanamamıştı. İntibak zammından kimin ne kadar alacağını ise Sosyal Güvenlik Kurumu sitesinden TC kimlik numaranız ile girip sorgulayabilirsiniz. İntibak yasasıyla birlikte birçok emeklinin maaşı tekrar hesaplanmaktadır.

  Yukarıda da belirttiğimiz gibi İntibak Yasası devletin düşük maaşlılar için başlattığı bir çalışmadır. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar için geçerlidir. Son açıklanana göre de uzmanlar yapılacak yeni intibakla birlikte 2000 ve sonrasında emekli olanların maaşlarının hissedilecek bir biçimde artmasını bekliyor. Elbette ilk amaç düşük gelirle emekli olanların gelir seviyesini yükseltmektir. Aslında bunu sosyal bir program olarak görmek mümkündür. Bu programın temel amaçlarından birisi de düşük maaşlı ve ev sahibi olmayan emeklilerin kalmamasını sağlamaktır. İntibak Yasası ile birlikte alınacak olan önlemler ve kararlarla düşük maaşlı emeklilerin maaşlarının yükseltilmesi planlanmaktadır. SSK emeklisine intibak maaş zammı ile birlikte yüksek ve düşük maaşlar arasından farklar biraz olsun azalacak ve sosyal hayat düzeyi eşitlenmeye çalışılacaktır.




  tıkla sorunu sor

  SSK Emeklisi İntibak Maaş Zammı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!



  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Burcu yavuz dedi ki:

   22 haftalık gebeyim 975 günüm var nekadar para alabilirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    Bu süre içinde iş yerinde çalışmamış olması,
    Doğum olayının gerçekleşmiş olması. Eğer bu şartları sağlıyorsanız SGK’ya Alo 170 hattını arayarak başvuruda bulununuz.

  2. Ömer Demirel dedi ki:

   Selam,Annem 66 yaşında hiç calismadi 36 senedir yurtdışında ikamet ediyor,
   Babam 1999 senesinde vefat etti Türkiye’de 15 sene çalışmışlığı var fakat sigortalımı çalıştı bilmiyorum,1974 senesinde Hollanda’ya çalışmaya gitti 10 sene çalıştı sonra vefatina kadar işşizlik maaşı aldı,
   Benim sorum;annemin Türkiye’de emeklilik hakkı varmı,
   Saygılarımla

  Sorunuzu Yazın