SSK

SSK EMEKLİ MAAŞI

SSK EMEKLİ MAAŞI

Dünya’nın her yerinde insanların yaşamında belli bir çalışma süreleri vardır. Özellikle işçi veya memur gibi belirli bir ücret karşılığında çalışan insanlar süreyi doldurduklarında isterlerse çalışmayı bırakabilirler. Yani bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurulu‘nca kişilere SSK Emekli Maaşı bağlanır. Bu duruma emeklilik, bu durumdaki kişilere de emekli denir. Emeklilik yaşı ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Ülkemizde emeklilik yaşı 2008’den itibaren kadınlarda 58, erkeklerde 62 olmuştur. Emeklilik için çalışma süresi de önemlidir. Her kurum için çalışma zamanları farklıdır ama ortalama olarak kadınlar 20 yıl, erkekler 25 yıl çalışmak zorundadırlar. Çalışma süreleri boyunca bağlı oldukları kuruma prim ödeme zorunlulukları da vardır. Ancak belirli bir nedenle zarar gören veya hastalığa kapılmış olan kimseler emekli olup iş görmezlik aylığı almaya başlarlar.


SSK Emekli Maaşı Alacak Olan Sigortalılar

Ülkemizde emekli olmaya hak kazanıp da işinden ayrılıp bir SSK Emekli maaşına bağlanması uzun zaman almaktadır. Çünkü değişen her bakan yeni bir yasayla gelir ve bu da bazen 2-3 seneyi bulur. Bu nedenle aylık bağlama sürelerinin kısaltılması gereklidir ve sigortalılar için aylık maaş bağlanması büyük bir öneme sahiptir. Aylık bağlama sürelerinin kısaltılmasında sigortalı vatandaş da katkıda bulunmalıdır. Eğer emekli olmadan 6 ay önce kendisine aylığı bağlayacak SGK İl Müdürlüğüne dilekçe verirse, SSK Emekli Maaşı alma süreci hızlanır. 1 Ocak 2013 yılından itibaren SSK Emekli Maaşı %4 oranında artmıştır.

SSK Emekli Maaşı Hesaplamak İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Babam sskdan emekli olacakti haziranda vefat etti anneme emeklilik icin dilekce ve olum raporunu gonderdik ancak henuz ses cikmadi neredem ogrenebiliriz dilekce 40 gun oldu gonderileli lutfen cvp yazin

  2. ben ceyhanda 20 yil önce halkegitim ögretmeni olarak calistim ve sigorta numara ve bilgilerimi ariyorum, lütfen yardim edin,tsk.

    1. Birsen hanım E-SGM sayfasından TC kimlik nummranız ile ssk numranızı öğrenebilrisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı