SSK

SSK DÖKÜMÜ

SSK Sosyal Sigortalar Kurumu’nun kısaltmasıdır. İşe başlayan her insanın sigortasının yatırılması kanunen desteklenen bir hükümdür. Bu nedenle işverenlerin de bu konuda dikkatli olması gerekmektedir. İşveren çalışanına sigortasını yatırmaz ise para cezası uygulanmaktadır. Bu nedenle bu konuda dikkat edilmesi gerekmektedir. İşe başladığınız günden itibaren bir ay içinde sigortasız çalışmanızı önlemek için Sigorta İl Müdürlüklerine ve Sigorta Müdürlüklerine başvurmalısınız. Çalışan ve işveren arasında sigorta yükümlülüklerini azaltan bir antlaşma yapılamaz. SSK emeklisi vatandaşlar Aylık Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemek şartıyla tekrar çalışabilir. Bu kurumun amacı; sosyal sigortacılık ilkelerine dayalı, sigorta risklerine ve istatistiklerine dayanan, adil, kolay erişilebilir, etkin ve mali açıdan sürdürülebilir modern standartlarda sosyal güvenlik sistemini yürütmektir.


SSK Dökümü Nasıl Alınır?

SSK‘ya bağlı olarak çalışan vatandaşlara sağlanan kolaylıklar arasında SSK dökümü de yer almaktadır. Bu döküm sayesinde sigorta girişinizin ne zaman yapıldığını, sigortanızın ödenip ödenmediğini, ne zaman emekli olacağınızı, emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacağınızı, emekli maaş kesintiniz olursa ne kadar olduğunu ve tescil sorgulamanızı kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. SSK hizmet dökümünüzü E-SGM sistemi üzerinden öğrenebilirdiniz. Ancak E-SGM sistemi şu anda çalışmada olduğu için E-Devlet üzerinden döküm nasıl alınır aşağıda sizlere anlatmış bulunmaktayız. SSK döküm ile birlikte artık devlet dairelerinde zaman harcamanıza gerek kalmamıştır. Tek bir şekilde SSK dökümü alabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi İle SSK Hizmet Dökümü: E-Devlet şifreniz yok ise SSK hizmet dökümü alamazsınız. Size en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında E-Devlet şifresi alabilirsiniz. Aldığınız bu şifre tüm E-Devlet işlemleriniz de geçerli olacaktır. Şifrenizle birlikte aşağıda size verdiğimiz internet sayfasına girerek SSK dökümü alabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi İle SSK Dökümü İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Etiketler

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. 1992 yılında çivril de kadıoğlu süpermarkette işe başlamıştım 6 ay çalıştıktan sonra 01.06.1992 yılında kadıoğlu süpermarkette ssk girişim yapıldı 1 – 2 ay daha çalıştıktan sonra işten ayrıldım. babamın emekli olması nedeniyle ile memleketimiz Aksaray a döndük . sigorta dökümümde 01.06.1992 tarihinde işe girişim görülüyor ama hizmetim görülmüyor bu konu hakkında ne yapmamı önerirsiniz ?. Dilekçe yazmam gerekirse kargoyla gönderebilirmiyim ?. Bu konuda beni aydınlatır mısınız Teşekkür ederim

  1. Merhaba,

   Aylık hizmet bildirgelerinde prim gününüzün de girilmesi gerekiyordu. bir hata olmuş olmalı. Durumu bildirir bir dilekçeyi iadeli taahhütlü posta İle çalıştığınız işyerinin bağlı bulunduğu SGK ya gönderin. Cevap dönüşü yapmak zorundalar.

 2. 7 sene çalıştığım şirketten 3 ay önce ayrıldım 3 gün sonra tekrardan başka işe girdim eğer iş yeri beni işten çıkartırsa işsizlik parasından yararlanabiliyormuyum

  1. Merhaba,

   Evet hakkettiğiniz işsizlik maaşınızı tekrar almaya devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı