• SSK DOĞUM PARASI SORU VE CEVAPLARI


  doğum yardımı

  Soru 1: Doğum iznine ayrıldım yalnız bu süreçte işverenim SSK primimi öderse doğum parası alabilir miyim? 


  Cevap: Prim yatarsa doğum parası alamazsınız.

  Soru 2: Özel hastanede ya da SGK anlaşması olmayan bir hastanede doğum yapmak doğum parası almaya engel midir?

  Cevap: Hayır engel teşkil etmez.

  Soru 3: İş göremezlik paramın yatıp yatmadığını nereden görebilirim?

  Sponsorlu Bağlantılar

  Cevap: E-Devletten görüntülenmektedir.

  Soru 4: Eşim benim üstümden sigortalı olarak yararlanıyor. Yakında çocuğum olacak. Doğum parası alabilir miyim? Babalık izni kaç gün?

  Cevap: Doğum parası alabilirsiniz. Babalık izni 5 gündür.

  Soru 5: Sezonluk bir işte çalıştım 32 haftayı doldurmadan işten ayrılmam gerekecek. Doğum parası almak için ne yapmalıyım? Doğum sonrasındaki rapor hakkımı öncesinde kullanabilir miyim?

  Cevap: Önce kullanmanız mümkün değil. Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 prim günü şartını sağlayacağınız için doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 6: Rapor hakkım bitince işe tekrar başladım ancak doğum paramı hala alamadım. Nereye başvurmam gerekiyor?

  Cevap: SGK müdürlüklerine giderek durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

  Soru 7: Doğuma 3 hafta kalana kadar çalışıp iznimi rapor sonrası kullanacağım. Raporlu olduğum süre içerisinden doğum parası alabilir miyim?

  Cevap: Rapor sonrası doğum parasını alabilirsiniz.

  Soru 8: Hamileyken sadece 3 ay çalıştım. 90 gün primim vardı ama 6 ay çalışmadığım için başvurmadım. Şu an 1 yaşında çocuğum var, doğum parası alabilir miyim?

  Cevap: SGK’ya gerekli belgeler ile başvurunuz. Doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 9: Hamileyken 70 günlük sigortam olacak. 32. haftada iş göremezlik raporu alırken sigortalı olmam şart mı?

  Cevap: Doğum parası alabilmeniz için 70 gün olacak sigortanızın 90 gün olması gerekmektedir.

  Soru 11: 32. haftadan önce işgöremez raporu kullandım. Doğum parası almama engel olur mu?

  Cevap: Hayır bir engel oluşturmaz.

  Soru 12: 27 haftalık gebeyim, sigortam var. Doğum parası alabilir miyim, alabilirsem doğum raporumu ne zaman almalıyım?

  Cevap: Evet alabilirsiniz. Raporu 32 ile 37.hafta arasında alabilirsiniz. Çalışabilirseniz 37.haftaya kadar çalışabilirsiniz. Doktorunuza danışarak tabi ki.

  Soru 13: 26 haftalık hamileyim 2 aylık sigortam var. Bu ay sigortam yatmadı. Bu doğum parası almama engel mi? Yoksa bu işverenimin şirket borcu olarak mı kalıyor?

  Cevap: Doğum parası alamazsınız. Doğumdan önceki 1 yılda 90 gün prim yatması gerekir. Parayı şirket vermiyor. Duruma itiraz ediniz.

  Soru 14: Doğum parası net ücretten mi brüt ücretten mi hesaplanıyor?

  Cevap: Brütten hesaplanmaktadır.

  Soru 15: Doğuma son 4 hafta kala izne ayrıldım. Doğum sonrası ne kadar izinliyim? Doğum parası için çalışmaya başlayınca mı başvuru yapacağım?

  Cevap: Doğum izni toplam 16 haftadır. Doğum için işten ne zaman ayrıldıysanız bu süre başlar. Doğum parası rapor bitince alınabilir.

  Soru 16: Doğum izni raporumu işyerime verdim. SGK’ya da gidip vermem gerekir mi?

  Cevap: İşyerinize danışınız işyerinin bildirmesi gerekiyor.

  Soru 17: Hamileyim, 80 günlük sigortam yattı. Sigortalılık şartı 90 gün mü 120 gün mü? Bir de çalışmadan kalan farkı kendim ödeyerek kapatsam doğum parası alabilir miyim?

  Cevap: Evet doğum parası alabilirsiniz. Kendiniz sigortalı olarak çalışıyorsanız 90 prim günü şartına bakılır. Eşiniz sigortalı olarak çalışıyorsa ve siz onun üzerinden sigortalı iseniz eşinizin 120 prim günü şartına bakılmaktadır.

  Soru 18: Doğum iznim bitti, işyerinden ücretsiz izin kullanıyorum. Doğum param ne zaman yatar?

  Cevap: E-Devletten paranın yatacağı tarihi öğrenebilirsiniz.

  Soru 19: 15 aydır sigortalı olarak çalışıyorum ancak hamile olduğum için beni çıkarmak istiyorlar. Ne gibi haklarım var?

  Cevap: İş yeri sizi çıkarırsa tazminat alabilirsiniz. Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün priminiz yatarsa doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 20: Doğumdan önce 8 hafta değil de 3 hafta önce ayrılsam alacağım ücrette değişiklik olur mu? 

  Cevap: Ücrette değişiklik olmaz. Doğumdan sonra 13 hafta izin yapabilirsiniz.

  Soru 21: Eşim yeni doğum yaptığı için istirahat ediyor. Eşimin doğum parası başvurusunu ben yapabilir miyim yoksa direk kendi başvurusu mu gerekli?

  Cevap: Siz yapabilirsiniz. Doğum raporu ve sigortalılık belgesi ile SGK ya başvurabilirsiniz.

  Soru 22: 32 haftalık hamileyim 37 haftaya kadar çalışabilir raporu almıştım ancak çalışamıyorum. Yenisini alıp işten ayrılabilir miyim?

  Cevap: Doktorunuza başvurunuz yeni rapor çıkarabilirler.

  Soru 23: Doğum parasından Emekli Sandığı’na bağlı olanların yararlanamadığını söylediler. Bu doğru mu?

  Cevap: Böyle bir şey söz konusu değil doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 24: 8 haftalık doğum iznini aldığımız zaman sigortamız yatmaya devam ediyor mu? Sigortamız devam etmiyorsa eğer 8 haftalık raporumuz bittiği zaman işe başlamama durumunda doğum parasını almaya hak kazanıyor muyuz? İşe tekrar başlama olmazsa işsizlik maaşı alabilme hakkımızda oluyor mu?

  Cevap: Doğum izni sırasında sigorta yatmıyor. Eğer yatarsa doğum parası hakkınız bulunmuyor. İzin bittikten sonra çalışmasanız bile doğum parası alırsınız. Doğum nedeni ile işten çıkma durumunda işsizlik maaşı alma hakkınız bulunmuyor. İşten çıkarılmış olursanız alabilirsiniz.

  Soru 25: Doğum parasını alabilmek için doğum yapmak şart mı? Parayı doğumdan önce alabilir miyim?

  Cevap: Hayır doğumun gerçekleşmesi gerekmektedir.

  Soru 26: 3. çocuk için para alabiliyor muyum? Alabiliyorsam nereden ve nasıl alabileceğim?

  Cevap: Evet bu yasa kesinleşti. Nereden nasıl alabileceğinizi Alo 170 SGK hattından öğrenebilirsiniz.

  Soru 27: Abimin işyerinden 90 gün sigortalı görünsem doğum parası alabilir miyim? Bir de doğum parası neye göre hesaplanıyor?

  Cevap: Evet alabilirsiniz. Hesaplama yöntemini size vereceğimiz linkten bulabilirsiniz. https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/

  Soru 28: İki yerden sigortam yatıyor. Doğum parası alabilmek için işyerlerinden herhangi bir belge gerekli mi? Ayrıca bana ödenecek tutar iki firmanın ödediği prime göre mi belirlenecek?

  Cevap: İş yerinden alınacak belgeye ihtiyaç vardır. Tek firmaya göre belirlenir büyük ihtimalle.

  Soru 29: Doktorumun verecek olduğu raporu SGK’ya onaylatmam gerekiyor mu? Ayrıca oturduğum yere yakın olan SGK’ya mı gideceğim yoksa işyerinin bağlı olduğuna mı?

  Cevap: Ceylan Hanım, doktor raporu gereklidir. İş yeriniz ile anlaşmalı SGK daha iyi olur. İş yerinize belgelerinizi teslim edebilirsiniz kendileri de SGK ya götürebilirler.

  Soru 30: 16 haftalık doğum izn bittikten hemen sonra ücretsiz izne ayrılabilir miyim?

  Cevap: Evet ayrılabilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  SSK DOĞUM PARASI SORU VE CEVAPLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. MURAT dedi ki:

   LÜTFEN YANITLARMISINIZ? eşim bir işyerinde sigortalı gözüküyor. sigorta girişi 23/03/2018 mart ayından 9 nisan ayından 30 ve mayıs ayından 30 olmaz üzere şuan da 69 gün sigorta günü gözükmektedir. doğum için 15 temmuz olarak düşünülüyor. dolayısıyla eşimin işyeri haziran ayı sigortasını temmuz ayının ilk haftasında onaylayacağı için bundan dolayı sıkıntı yaşarmıyız? yaşamazsak illa işyeri sigorta primini bankaya yatırması mı gerekiyor? eşim 8 haziranda doktoruna gidip çalışabilir raporu alıp 37. haftaya kadar çalışmak istiyor. doğum parası alabilirmiyiz. TEŞEKKÜRLER

  2. Gizem yılmaz dedi ki:

   Merhaba 24.haftadayım ve ücretli öğretmenim yatmış sigorta günüm 90 günün üzerinde 8 haziranda okullar kapanacağı için 32hafta şartını umuyor bu durumda da doğum parası alamıyor muyum.alamıyorsam 32.haftaya kadar başka yerden sigortalı olsam sigorta yeri değişikliği de doğum parası almama etki eder mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    evet işten 8 Haziranda çıkarsanız rapor parası alamazsanız. ancak 32 haftaya kadar başka bir iş yerinde çalışmaya başlar ve buradan rapor alırsanız. Ve işten rapor sonuna kadar çıkışınız olmaz ise rapor parası alabilirsiniz.

  3. sema dedi ki:

   merhaba , doğum iznine 37. haftada ayrılacağım doğum ücreti almaya hak kazanıyorum. doğum izni aldığım tarihte işyerim beni işten çıkaracaklar bu durumda hem işsizlik maaşı hemde doğum parasını alabilir miyim? alabiliyorsam işsizlik maaşına ne zaman başvurmam gerekir. doğum iznimden sonra mı yoksa işten çıkarıldıktan hemen sonra mı? şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşyeri doğum iznine çıkartıp işten çıkartırsa rapor ödeneği alamazsınız. 05/12/2017 tarihinde yönetmelik değişti. Rapor sonunda işten çıkartsınlar. Zaten rapor süresince prim ödemesi yapılmıyor. Bu sayede şartları sağlıyorsanız hem işsizlik ödeneği hem de rapor parasını alabileceksiniz.

  4. Ayşegül dedi ki:

   Merhabalar ben işe başladim ve 2 hafta sonra 2. Çocuğuma hamile olduğumu öğrendim suan 16 haftalik hamileyim çalıştığım yer kız yurdu ve haziran ayında mecburi olarak işten ayrılıyoruz sigorta kesiliyor doğum parası süt parası onları alabiliyormuyum çok merak ediyorum ne gibi haklarım var acaba ve dogum raporu nasil aliniyor eksik alinirsa gecerli olmuyormus şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer yurt açıldığında tekrar işe başlar ve sigortalı iken rapor alıp rapor sonrasına kadar sigortanız aktif kalırsa doğum rapor parasını alabilirsiniz

  5. Muazzez dedi ki:

   Merhaba. Ben ücretli öğretmenlik yapıyorum. 32. Haftamda iş görebilir raporu aldım. Şimdi 36. Haftama girdim ve iş göremez raporu alacağım fakat 8 haziran cikisim verilecek ben doğum parasıni çalıştığım haftalari alabiliyormuyum. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  6. Asli2235 dedi ki:

   Merhabalar bende aynı durumdayım.rapor aldıktan sonra bir hafta sonra okul kapanıyor.siz nasıl bir yol izleyeceksiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2017 yılının sonunda bu kanunu çıkardılar.

    1. Asli2235 dedi ki:

     Peki ben simdi 32 haftalık iş görmez raporu aldim. Bir hafta sonra çıkışım yapılacak bu durumsa başka bir iş yerinde sigortam başlayabilir mi ben raporluyken

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Konuyu yönetmelilerden araştırıyoruz. En kısa sürede bilgi vereceğiz

      1. Asli2235 dedi ki:

       Sgk ile görüştüm de efendim.bana şöyle denildi.aldiginiz raporu iptal etttirin başka bir iş yerinde sigortanız başlasin tekrar rapor alın.bu mümkün mu

  7. Ceylan dedi ki:

   Ingiliz arkadasim turkle evli tc vatandasi sgk li turkiyede calisyo. Dogum yapmak icin irlandaya gidiyor. Burdaki sgk irlandadan aldigi dogum belgesini kabul etmiyor. Kim ne onayi yapcak bu belgeye 3 aydir ugrasiyor yarim yamalak turkcesiyle. Dogum sonrasi izin dogum odenegi vs hicbirseyden faydalanamiyor. Konsolosluk elindeki belgenin uluslararasi bir belge oldugunu soluyor ve biz onay veremeyiz diyor. Lutfen apostille denilen belgeye kim nasil onay vercek soyleyebilir misiniz yada ornek bi dokuman belge var mi bununla ilgili.

  8. Hilal dedi ki:

   Ücretli öğretmenlik yapıyorum 90 gün şartım tutuyor fakat 32. Hafta okul kapanmasindan 1 hafta once olacak.Doğum sonrası yaz tatiline denk geldiği için cikisim verilecek. Bu durumda rapor parasından faydalanabiliyor muyum? Ya da cikisim verildikten sonra başka yerden kendimi sigortalı gösterip faydalanabilir miyim? Ayrıca o sigortayı aktif olarak ödemem gerekir mi?

  9. Esra dedi ki:

   ” Mevcut durumda çıkış yapıldıktan sonraki en fazla 10 gün sonrasına kadar olan sürenin rapor parasını alabileceksiniz.” Diyorsunuz, benim anlamadığım kısım 39. Haftaya kadar çıkışım olmayacak okuldan ,40. Haftaya sarkarsa dogumum 39hafta +10 günlük mü ödeme alacağım,yoksa çıkışım yapıldığı için sadece 10 günlük rapor parası mı alacağım ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer 32. hafta çalışabilir raporu aldıysanız 7 hafta + 10 gün rapor parası alabileceksiniz.

    1. Esra dedi ki:

     8inde çıkış olduktan sonra biz kendimiz yatirsak 10 Haziran’dan itibaren sigortayı olur mu peki ?

  10. Esra dedi ki:

   Iyı günler ben 37. Haftada çalışamaz raporumu aldım dogumum 14 Haziran görünüyor fakat okullar 8 Haziran’da kapanıyor . Ücretli öğretmenim okulum ayın 8 ine kadar çıkışımı yapmayacak ben 8 inden sonra doğum yaparsam doğum parasını alabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    05/12/2017 yılında çıkan yönetmelikten önce alabiliyordunuz. Mevcut durumda çıkış yapıldıktan sonraki en fazla 10 gün sonrasına kadar olan sürenin rapor parasını alabileceksiniz.

  11. yaman dedi ki:

   merhabalar eşim 6 haftalık hamile sigortalı bir işte calısıyor su anda prim gunu doldugunda rapor ile işe gitmese devlet desteği alabiliyor mu ne kadarlık bir ucret alıyor saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Söylediğiniz durumda 90 gün süre şartını sağlanır. Ancak 32. hafta rapor alacağınız zaman aktif sigortalı olmalı ve raporlu olduğunuz dönemde prim yatmayacak ama sigorta çıkışınızın da yapılmaması gerekiyor. Şimdiden rapor alması ödenek alması için yeterli değil.

  12. emine dedi ki:

   merhaba;
   ben 29 haftalık hamileyim.32. haftada çalışabilir raporu alacağım ancak 34. haftamda işyeri ile sözleşmem bitiyor ve işten çıkış yapacağım bu durumda doğum öncesi ve sonrası doğum parasını alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    05/12/2017 tarihinden önce tüm rapor parasını alabiliyordunuz. Mevcut durumda 34 hafta + 10 günlük bir rapor ödemesi alabileceksiniz. Raporlu olacağınız için prim ödemesi yapılmayacak zaten. İşyerinizle görüşüp çıkışınızın rapor sonrası yapılması talebinde bulunabilirsiniz.

  13. emine dedi ki:

   merhaba;

   ben 29 haftalık hamileyim 32. haftada çalışabilir raporu alacağım doktorumdan. sorum şu 34. haftamda işyeri ile sözleşmem bitiyor ve işten ayrılacağım bu durumda doğum öncesi ve sonrası rapor parasını alabilecek miyim?

  14. Leyla dedi ki:

   Ben şuan 28 haftalık hamileyim ve sigortam 3 yıldır tam yatmıyor yani 10 gün olarak görünüyorum alacağım haktan yararlanabilirmiyim acaba?

  15. Ezgi dedi ki:

   Neden bilgilendirmiyonuz soruĺarimuz cevapsiz kaldi

  16. Derya dedi ki:

   Merhaba ben 30.haftami bitirmek üzereyim haziranda rapor alicam nisan ayından sigortam 1gün eksik yatmış dogum parasini etkilermi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hayır etkilemez. Son 90 güne değil son 1 yıl içindeki 90 güne bakılıyor.

  17. Sevil dedi ki:

   Merhaba ben sınıf öğretmeniyim. 32.haftaya kadar 90 günlük primim oluyor. 32. Haftamda izne ayrılıp 8 hafta iznimi kullansam. Ancak doğumdan sonraki 8 haftalık iznimi kullanmasam, okuluma başlasam doğum parası hakkından yararlanamaz mıyım?

  18. Zübeyde dedi ki:

   Bir okulda kat görevlisi olarak çalışıyorum okullar kapanınca çıkışımızı alıyoruz 3 aylık hamileyim çıkış aldığım zaman işsizlik maaşı için başvuru yapacam doğum parası da alabilir miyim

  19. asiye dedi ki:

   Ben 12 haftalık hamileyim ve kurbanda içten çıkmam gerekiyor doğum parası alabilir miyim.

  20. Ezgi dedi ki:

   ACİLLLL LÜTFEN

   Bugun 32 haftama girdim ve bu haftami calistiktan sonra dogum iznine ayrilcam dogum parasi almaya hak kazanmis oluyormuyum ve dogun izni raporumu is verene verdigimde cikisimi yapmayin mi demem lazim yoksa cikis verilirse dogum parasi alamam mi dogum yapcagin gunden geriye donuk toplami yatirilmis 90 luk sigortam var bu durumda her hangi bir engel varmidir dogum parasi icin 32 HAFTADA calisiyo gorulmemde bir sakinca varmidir dogum parasini neye gore hesaplanip aliyoruz …….

  21. Ezgi dedi ki:

   Son bir yil icerisinde belirli gunlerde sigortam yatirildi ve belirli gunlerin toplami 90 gun yapiyo yinede ala bilirmiyim dogum parasi yani full uc ay degilde bir ay 20 bir ay 19 bir ay 15 bu sekilde yatirildi bu gunleri toplayinca 90 yapiyo fark edermi

  22. Fatma dedi ki:

   merhabalae bilgisi olan cevaplayabilecek mi şimdiden teşekkürler eşim 5 haftalık hamile 2 senedir sigortası yatıyor şu anda düşük riski var diye doktordan rapor alsak Doğum parası veya Doğum desteği Alma imkanımız oluyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Merhaba,

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün primi olduktan sonra rapor almanızın bir sakıncası yok. Verdiğiniz bilgilere göre de 90 günü tamamlayacağa benziyor. Sigortalığı aktif (çıkış olmadığı) olduğu sürece de rapor ödeneğinden yararlanabilecektir.

    1. Fatma dedi ki:

     Teşekkürler bilgileriniz için aradığım cevapları en iyi sizlerde buluyorum son bir sorum olucak şu anda rapor alsak ve işi bıraksa herhangibi bir sıkıntı oluyor mu sigorta devam etmesi gerekiyor mu izlemem gereken adımlar nelerdir tekrardan teşekkürler

  23. ezgi dedi ki:

   hamilelikte 6 ay calistim isten ayrildim simdi 34 hf dayim tekrar ise girip bi kac gun calissam dogum raporunu verebilirmiyim ve bu is yeri beni hamilelikte ise alip hemen raporu kabul ettigi icin herhangi bi sorun la karsilasirmi cunku bu yuzden işe almaya korkuyolar hic işe giremezsem yinede dogum parasini alabilirmiyim ne kadar di bu odeme

  24. Ezgi dedi ki:

   Merhaba ben 31 haftalik hamileyim dogum parasi almam icin suan toplam son uc ay icerisinde 90 gun sigortam yatirildi peki 2017 yatan sigortali gunlerim buna dahilmidir dogum parasi ala bilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yapacağınız tarihten geriye dönük 1 yıla kadar tüm günler dahildir. Rapor aldıktan sonra rapor sonuna kadar çıkışınızı yaptırmayın. Aktif sigortalığınız devam etsin

  25. hülya kurt dedi ki:

   32 haftalık hamilym raporumu aldm muhasebeye verdim bna her ay almak istiyorsan her ay raporunu getrceksn dedi napmam gerekiyor param her ay mı yatar yoksa tpolumu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum raporları bütün olarak veriliyor. Diğer hastalık raporları gibi 30 güne böldürerek alabilmeniz mümkün değil. dolayısıyla da doğum öncesi ve doğum sonrası iki kısımda ödeme yapılıyor.

    1. Tuğba dedi ki:

     Ben 32haftadayim çalışamaz raporu aldım doğum öncesi olarak birde doğum sonrami almam gerekiyor doğumdan sonra..

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      evet doğumdan sonra bir rapor daha verecekler. Çalışamaz raporunda zaten gün belirtilmiştir. Buradan da kontrol edebilirsiniz. EĞer 8+8 16 haftalıksa doğumdan sonra rapor almanıza gerek yok. 8 haftalıksa doğumdan sonra da rapor almalısınız.

  26. Sinem dedi ki:

   6 aydır aynı isyerinde çalışıyorum 180 gun sigorta var önümüzdeki hafta işten ayrılmayı düşünüyorum 15 haftalik hamileyim işten ayrılırSam doğum parası alirmiyim brutüm 2584 tl ne kadar doğum parası alabilirim ve almak için bi bildirim vs yapmam gerekiyor mu yardimci olursaniz sevinirim

  27. Mine dedi ki:

   Merhaba ben (20haftalık)5aylık hamileyim. 6yıldır çalıştığım iş yerinden dün çıkışım verildi. Ben işsizlik ödeneği alırken, aynı zamanda doktor raporuyla doğum parası alabilir miyim??

  28. ŞEHNAZ dedi ki:

   İYİ AKŞAMLAR.
   11 MAYIS İTİBARİ İLE 614 GÜN PRİM SAYIM VAR.
   FAKAT SON 120 GÜNDE DOĞUM İZNİNE AYRILDIM. RAPOR ALDIM. SGK’YA İŞLETTİM. SGK’DAN RAPORLU OLDUĞUM SÜRE MAAŞINIDA ALDIM.
   SORUN İSE GÜN DÖKÜMÜNDE 614 OLMASI GEREKİRKEN GÜN SAYILARIM 494 GÜN OLARAK GÖZÜKMEKTEDİR.
   İŞYERİ BENİ YARIN BÜYÜK İHTİMALLE İŞTEN ÇIKARACAK. ÇÜNKÜ İKİNCİ COCUK OLDUĞU İÇİN ARA SIRA İZİN KULLANIYORUM. BUNUDA İŞYERİ KABUL ETMİYOR.
   İŞSİZLİK MAAŞINA BAŞVURSAM ACABA BİR SORUN ÇIKARMI?
   ÇOK TEŞEKKÜRLER.
   SAYGILARIMLA

  29. Tuğba dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin ben eşimin sirketinde calisiyorum hazirandan itibaren sigortam yatiyor.ocak ayında doğum yaptım. Eşimin iş yeri olduğu için son ayıma kadar çalıştım. Hastaneden iş göremezlik raporunu almadim doğumdan önceki ucretim sgk tarafindan yatirilmadi rapor alınmadığı icin doğumdan sonraki ücretim yattı. Doğumdan önceki ücreti alabilirmiyim ne yapmam gerekiyo yardım edermisiniz teşekkür ederim…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki ücreti alabilmeniz için rapor almanız gerekiyordu. Rapor almadığınız için ödeme alamazsınız.

    1. Tuğba dedi ki:

     Peki teşekkür ederim

  30. Rumeysa dedi ki:

   Doğum izni 16 hafta 8 önce 8 sonra fakat ben 12 haftayı önce 4 haftayı sonra kullanmak istiyorum doğum izninden yararlanabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef böyle bir hakkınız yok. Doğum öncesi en fazla 8, en az 3 hafta kullanabilirsiniz.

  31. Merhabalar ,

   35 haftalık gebeyim. 32.haftada çalışabilir raporu almam gerekirken , 33.haftada doktor muayenesi olduğum için raporu 33.haftadan başlattım. Geriye dönük işlem yapılabilir mi ay kapanmadan. Rapor parası konusunda sıkıntı olur mu ? Bu konuda yardımcı olmanızı rica eder , iyi günler dilerim.

  32. Sema dedi ki:

   Merhabalar ben hamılelıgım 3 . Ayında işten çikartıldım Doğum parasi almam mümkün mu ..3 senelık sıgortam var.

  33. Pinar dedi ki:

   5aylik hamileyim ise girip 90 primim dolsa 32 haftasinda izne ciksam para alabilirmiyim daha once hic calismislim yok

  34. Pinar dedi ki:

   5 aylik hamileyim 90 gun sigortam yatsa 32. Haftasinda izne ayrilsam para alabilirmiyim daha once hic calismisligim yok sigorta gunum filanda yok ama suan calissam 90 gunum dolsa alabilirmiyim para

  35. Özlem dedi ki:

   Merhaba iyi günler ben 4 aylık hamileyim ve yaklaşık 2 senedirde aynı yerde çalışmaktayım ama işyerimden çalışma koşulları yüzünden istifa etmek zorunda kaldım ve başka bir işyerinde çalışmayı düşünüyorum doğuma kadar, bu yeni iş yerimden doğum için izin aldığımda rapor paramı alabilirmiyim yoksa aynı işyerinde çalışma zorunluluğu var mıdır ?

  36. Ufuk dedi ki:

   Merhabalar.Doğuma 4 ay falan var karımı 90 gün sigortalı göstersem dogum parasi alabilirmiyiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kurum Doğuma kadar 90 gün çalışma şartı koyuyor. 32. hafta rapor aldıktan sonra sigortasını yatırmaya devam ederseniz 90 günü sağlamış oluyorsunuz. Alo 170 sgk danışma hattın da bu konuda destek alabilirsiniz.

  37. Melike dedi ki:

   2006dan bu yana toplam 585 günüm var. İnternette Hamile kalmadan önceki yıl toplam 90 gün ödenmesi lazım diye okudum ancak,2018de hamile kaldım 4 aylık hamileyim, bir önceki yıl yani 2017de (aralık ayı) yalnızca 13 günüm var ödenmiş. Sonrasında
   Ocak 2018 : 30 gün
   Mart 2018 : 26 gün sigorta prim günüm var. Doğum parası alabilir miyim? Teşekkürler.

  38. Aylin dedi ki:

   Merhabalar şuan 19 haftalık hamileyim 22/02/2018 tarihinde sigorta girişim yapıldı fakat bikaç gün içersinde tekrar bi çıkış-giriş işlemi yapılacak doğum paramı almama engel midir ?

  39. Burcu dedi ki:

   Doğum parası hesaplanırken Doğumdan önceki 3 ay mı yoksa rapordan önceki 3ay mı hesaplanır. Şubatta Doğum yaptım ocakta fazla çalıştım. Doğum param çok hesaplanacaktı ama ocak ayını dahil etmeden paramı hesaplıyorlar kaybım oluyor

  40. Ayşe dedi ki:

   iyi günler merhaba.
   Ben işe başladıktan bir hafta sonra hamile olduğumu öğrendim ancak ikinci ayimda düşük tehlikesi olduğu ve zorlandığım için çıkmak durumunda kaldım.kontrol ettigimde şuan bir aylık sigrotam görünüyor Enistemin işyerinden iki aylık sigrotam odense rapor ücreti alabilir miyim eğer alırsam nasıl ve ne zaman rapor almak gerek doktorumdan cevaplarsaniz memnun olurum teşekkürler

  41. melike dedi ki:

   merhaba;

   19 mayısa kadar çalışabilir raporum var fakat 14 mayısta çalışamaz raporu alıp izne ayrılmak istiyorum. Mümkün mü? 14 mayısta 35+1 haftalık oluyorum. teşekkürler,

  42. Filiz dedi ki:

   Bildiğim kadarıyla analık ödemesi ala bilmenin koşullarıından biri de son 1yıl içinde kısa vadeli sigorta kollarında 90 gün prim gerekmektedir. İşkurun iş başı eğitim programı kapsamında yatırdığı primler de kısa vadeli sigorta kolları olarak geçmektedir. Dolayısıyla İBEP kapsamında yatırılan primler Analık ödemesine etki eder mi?

  43. Filiz dedi ki:

   Son bir yıl içinde 85 gün uzun vadeli sigorta kollarında primim var. 3 ay da işkurun düzenlediği iş başı eğitim programı kapsamında yatırılan kısa vadeli sigorta primleri bulunmaktadır. Öğrenmek istediğim işbaşı eğitim programı kapsamında yatırılan primler kapsamında analık sigortası da var mıdır? Analık doğum parası ala bilir miyim?

  44. Banu dedi ki:

   Merhaba , 03.07.2107 işe girdim .23.03.2018 de hamilelik nedeniyle işten çıkartıldım .son bir yıl içinde 90 gün primim yatmış oldu . Ben Doğum parası alabiliyor muyum ? Alabiliyorsam yapmamız gereken işlem aşaması nedir ? Doktor raporunu SGK ya mı kendim götüreceğim . Yoksa işten çıkartıldığım İçin 3 aylık hamile iken , Doğum parası alamayacak mıyım ? Yardımınızı rica ederim

  45. Yeşim seker dedi ki:

   2018 ocak ayında işe başladım nisan ayında istifa ettim 2017 senesine ait hic sigortalı bi işte çalışmadım doğum parası alma hakkım var mı ? Yararlanabilir miyim ? İlla bi sene öncesine ait sigortali olmak mi gerekir ? Eşimden o zaman faydalanamaz miyim ? O sene sadece eşim çalıştı çünkü

  46. kübra özkılıç dedi ki:

   merhabalar, 14.12.2015 tarihinden beri sigortalı olarak çalışıyorum şuan 20 haftalık hamileyim isten ayrılmam durumunda dogum parası alabilir miyim

  47. Sibel dedi ki:

   Slmlar 12 şubat sigortalı olarak işe başladım.doğumum ortalama 15 haziran.2018.doğum parası alabilir mi yim?

  48. Tuba taşdemir dedi ki:

   Merhaba

   32. Haftada calisabilir raporu aldim
   Rapor baslama tarihi 14.03.2018
   36. Haftada da dogum iznine ayrildim 11.04.2018de
   170 i aradigimdq 36 hafta raporu u giremiyorlar
   Hatta soyle bana verilen 36. Hafta raporu ilk raporun guncellenmesi .yani en basta raporunuz basariyla guncellenmistir yaziyordu
   Izne cikis tarihi 11 04 2018 yaziyordu
   Ben bununla izne cikabilir miyim dedigimde hemsire evet dedi bana.
   Sgk yi aradim gozukmeyebilir dediler.dogum yaptiginizda gozukebilir dediler
   Arada kaldim dogum parami alabilecekmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumda raporunuz işyeri tarafından onaylanacak ve görebileceksiniz. Doğum parasını almanızda şu anda bir sıkıntı gözükmüyor.

  49. MİRAY dedi ki:

   LÜTFEN YANITLAR MISINIZ.merhaba benim sigorta girişim 27/09/2017 de başladı.devlet okulunda ücretli olarak çalışmaktayım.şu anda 5 aylık hamileyim.30 ağustosta doğum yapçam .doğum veya rapor parasını alabilir miyim acaba.yanıtlarsanız çok sevinirim teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor ödemesi için prim gününüz yeterli. Ancak eğer rapor aldıktan sonra işten çıkışınız verilir ise 05/12/2017 de çıkan ek madde ile; işten çıkarıldığınız tarihten itibaren en fazla 10 güne kadar rapor ödeneği alabilirsiniz.

  50. Zeynep dedi ki:

   Lutfen cevap erin.Kolay gelsin. Ben 22 haftalik hamileyken ihbar suremi baslatti. Bende rapor almaya basladim cikartamasin diye nisan 7 si ihbar surem sondu.suan raporluyum ama hala.çikisim bildirilmemis. Acaba beni cikara bilir mi yoksa rapor alarak 32. Haftaya.kadar gidebilirmiyim. Tesekkurler.

  51. nursel dedi ki:

   merhaba benim sigorta girişim 27/09/2017 de başladı.devlet okulunda ücretli olarak çalışmaktayım.şu anda 5 aylık hamileyim.doğum ve rapor parasını alabilir miyim acaba.yanıtlarsanız çok sevinirim teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer rapor aldıktan sonra işten çıkışınızı verirler ise doğum rapor parası alamazsınız. Aktif sigortanız devam eder ve raporlu gösterirler ise ödenek alabilirsiniz.

  52. Nurullah dedi ki:

   Merhaba esim mart 14de dogum yapti doktor hazira11 nide kadar rapir yazdi yalniz biz dogum parasini aylik olarak alamiyoruz boyle bisey olabilirmj

  53. Zeynep dedi ki:

   Kolay gelsin. Ben 22 haftalik hamileyken ihbar suremi baslatti. Bende rapor almaya basladim cikartamasin diye nisan 7 si ihbar surem sondu.suan raporluyum ama hala.çikisim bildirilmemis. Acaba beni cikara bilir mi yoksa rapor alarak 32. Haftaya.kadar gidebilirmiyim. Tesekkurler.

  54. Ayse dedi ki:

   SGK dan prim borcum var doğum parası için başvurdum 1 ay geçti daha yatmadı yatmaz mi acaba prim borcundan

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ssk dan alacağınız bir ödenek eğer borcunuz var ise bu tutardan mahsup edilir. ödenmez. Yine de durumunu alo 170 SGK danışma hattından öğrenebilirsiniz.

  55. Yahya Köse dedi ki:

   Merhabalar, Kardeşimin Eşi Şırnak İli Cizre İlçesinde Vekil Öğretmenlik yapıyordu, Hamile olduğundan dolayı rapor aldı ve aldığı raporu okula verdi. (Geçen hafta Perşembe) Cuma günü de SGK’ya giderek raporu verip iş göremezlik parası alıcaktı, Ancak SGK tarafından Perşembe günü okul (Devlet) çıkışını vermiş, işgöremezlik parasını veremeyeceklerini söylediler. Okula gidip nedenini sorduğunda ise mecbur işten çıkışını verip yerine başka öğretmen alacaklarmış?. Ne biçim iş bu? Bu konuda ne yapabiliriz? Yardımcı olursanız sevinirim.. (Sigorta girişi:Ekim 2017)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sözleşmeli öğretmenlikler de bu durumlarla karşılaşabiliyoruz. Bu konu ile ilgili de 05/12/2017 tarihinde çalışan aleyhine bir madde eklendi. Daha önce şartları sağlayanlar rapor aldıktan sonra işten çıkartılırsa rapor parasının tamamını alabiliyordu. Söz konusu tarih itibari ile işten çıkartıldıktan en fazla 10 güne kadar ödeme yapılıyor.

  56. elmas dedi ki:

   merhaba, benim 13 ocakta sigortam başladı e devletten baktığımda sistemde mart ayı sisteme girmiş toplam prim günüm 76 gün olarak gorunuyor. Ben salı günü 32. haftamı doldurmuş olacağım ve hastaneden rapor alacağım toplam 96 günlük pirim oluyor fakat bir ay dolmadığı için e devlette görülmeyecek büyük ihtimalle bu benim doğum paramı almama engel olur mu? Bir de ben Ankara’da calışıyor görünüyorum. Fakat Marmaris ‘e taşındım izin sonunda işten ayrılıcam. doğum paramı m-Marmaristen alabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    96 günü tamamlıyorsanız sorun yok. nisan ayı tahakkuk ettiğinde gözükecektir. doğum rapor parası alabileceksiniz. Eğer rapor siteme girdikten sonra ödeme yapılacak banka hesabınızı tanımlarsanız nerede olduğunuzun bir önemi yok. ayrıca istediğiniz postaneden de çekme hakkınız var.

  57. Sevgi dedi ki:

   Doğum yaptıktan sonra doğum raporunu is yerine onaylatmamiz gereklimidir masim 2100 liradır is göremez ücreti ne kadar alabilirim

  58. berra dedi ki:

   Merhaba ben 35 haftalık hamileyim 32 haftalık çalışabilir raporu aldım 37 haftada iş göremezlik raporu alcam iş yerine mi vercez raporu birde sigortamız ne zamana kadar devam etcek vede ii göremezlik raporu aldıktan sonra başka ne yapmamız gerekiyor bilgilendirirseniz çok sevinirim

  59. Sevgi dedi ki:

   Cevabınız için teşekkür ederim iş göremez raporunu iş yerine verdiğimiz zaman iş yerinin onayladığını nereden takip edebiliriz.ve doğum yaptıktan sonra hastaneden verilen doğum raporunudamı iş yerine onaylatmamız gereklimidir ne yapmam lazım teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    E devletten kontrol edebilirsiniz.

  60. Sinem dedi ki:

   Ben nisan sonu isten çıkmayı düşünüyorum bu ise girene kadarda hep sigortalı yerlerde calistim ama bu is yerinde 2 ay calismis olucam bu dogum parası almama Engel mi birde ben alamazsamda esim memur onun uzerinden alabilirmiyiz

  61. Sevgi dedi ki:

   İş göremez rapor aldıktan sonra iş yeri ssk pirimimizi yatırırsa doğum parası almamıza engel olur mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporu onayladıktan sonra isterse prim yatırabilir. Bu ödenek için sorun teşkil etmeyecektir.

  62. Sevgi dedi ki:

   Raporlu oldugumuz zaman birimi içinde ssk pirimimizin yatması durumunda rapor parası almamızda engel olurmu

  63. kevser dedi ki:

   merhabalar kolya gelsin ben işkur typ çalışanıyım 6 yada 9 ay calışağım tam olarak belli değili. 9 aylık calışacaksam bir sıkıntının olacağını sanmıyorum ama 6 aylık çalışacaksam doğum parası alma
   hakkına sahip olouyormuyum bn suanda 2 aylık hamileyim .

  64. bayram mehmet dursun dedi ki:

   merhaba çocuğum 2 aylık oldu doğum parasına başvurmadım şimdi başvursam olurmu

  65. Fadime dedi ki:

   Benim analık ödeneği almam için 12 ocakta ise başladım.26 martta rapor aldim toplamda 76 günüm oluyo 90 güne yetmiyor.ama bazı yerde doğumdan 1 yıl öncesinin toplamı 90 olabailir yaziyo benim bundan önceki isimden çıkışım 24 ocak 2017 ordaki gunlerim sayilirmi çünkü tekrar 12 ocakta ise basladim

  66. Bahar çakır dedi ki:

   Merhabalar 2 senedir çalıştığım iş yerinden çıkarıldım 2.5 aylık hamileyim 32. Haftada rapor alsam Doğum raporu parası alabilirmiyim ne yapmam gerekiyor

  67. Sema dedi ki:

   Merhaba 1 sene içinde 90 günlük primim var fakat ücretli öğretmenim oda okullar 8 haziranda kapanıyor bende tam 8 haziranda 32 haftalık oluyorum 8 hazitanda iş yerinden çıkışım verilecek rapor parası alabilir miyim

  68. Arzu dedi ki:

   NEDEN BAZI SORULARIMIZ YANITSIZ KALIYOR 3.KEZ SORUYORUM LÜTFN YARDIMCI OLUR MUSUNUZ 32.HAFTADA 90 GUNUM DOLMADAN IZNE AYRILCAM DOĞUM PARASINDAN YARARLANMASAMDA UCRETSIZ IZINLERDEN YARARLANA BILIRMIYIM??

  69. Mahmut dedi ki:

   Merhaba iyi günler eşim bir fabrikada çalışmaya başladı sigorta için hep oyaladilar bugün yarın yaptıracak dıe oyaladilar ama yatirmadilar esimi işten çıkardım ve konu için 170 başvurdum sizce birşey çıkar mı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş kura da yazılı dilekçe ile başvuru yapın. Daha etkili olacaktır.

  70. elif dedi ki:

   Merhabalar, doğum istirahatine ayrıldığımızda prim gün sayısı devam ediyor mu yoksa donuyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Prim yatmadığı için gün sayısı da olmuyor.

    1. elif dedi ki:

     Teşekkürler cevabınız için birşey daha öğrenmek istiyorum.ben doğum iznime 33.veya 34. haftamda ayrılabilir miyim? 32. haftada doktorumdan çalışabilir raporu alırsam 37. haftaya kadar beklemek zorunda mıyım yoksa çıkmak istediğim haftada doktorumdan izin raporu isteyebilir miyim? bu şekilde yaptığımda SSK dan alacağım ücrette bir değişiklik yapar mı azalma falan?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      37. haftayı beklemek zorunda değilsiniz. durumunuz ağırlaşır ise veya istediğiniz takdirde doğum iznine ayrılabilirsiniz. Kullanmadığınız kadar süre doğum sonrasına eklenecektir.

      1. elif dedi ki:

       ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM İLGİNİZ İÇİN.

  71. eylül dedi ki:

   ben 32.haftada rapora çıkacam ve sigorta çıkışım yapılacak yine de doğum parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    05/12/2017 tarihine kadar alabiliyordunuz. Ek madde ile artık en fazla 10 günlük bir ödeme alacaksınız. İş veren çıkışınızı doğum ssonrasına kadar devam ettirsin zaten maddi bir külfeti bulunmuyor.

  72. Selma dedi ki:

   28 martta doğum iznine çıkıcam
   Bu doğum parası aylık olarak düzenli ödeniyor mu?Benim arkadaşıma işvereni doğum parası aylık mi yoksa toplu olarak mi istiyorsun deyip ona göre ssk ya bildirim yapicam demiş.arkadasimda aylık olarak istemiş ve her ay düzenli olarak yatmış .ben kendi işverenime dediğimde bizle alakası yok ssk ya göre dedi.bu konuda beni bilgilendirir mısınız.ben doğum parasının aylık olarak düzenli yatmasını istiyorum ne yapmam gerek bunun için.

  73. Songül dedi ki:

   Daha önce yazdım dedimki 90 gün primim var 32.haftadayım doktor işgöremezlik raporu verdi o yüzden işten çıktım analık parasinini alamasınız dediniz . O zaman doğuma kadar çalışmam mi gerekiyor ? Ben 32.haftadan sonraki kısmı anlamadim yardımcı olurmusunuz

  74. İlknur dedi ki:

   Merhaba,
   Hamilelik öncesi 90 gün prim şartını sağlıyorum. 31 ocak 2018 de işten ayrıldım ve agustos da doğum olacak. Şu an 22 haftalık hamileyim ve çalışmıyorum. Eğer ki 30. Haftadan itibaren ssk aktif olursa ve 32.haftada doğum rapor izni ile ödenek alabilir miyim? İkinci sorum doğum olduktan bir ay sonra iş yeri çıkışımı verirse 16 haftalık rapor parasının tamamını alabilir miyim?
   Kolay gelsin.

   1. İlknur dedi ki:

    Lütfen yardımcı olur musunuz?…

  75. Arzu dedi ki:

   Merhaba 90 gün çalışma süresini dolduramadım 32.haftada izne ayrılcam doğum parasından yaralanamasamda ücretsiz izin haklarından yararlanabilirmiyim..

  76. Songül dedi ki:

   Hamileyim 90 gün primim var 32.haftadayım doktor işgöremezlik raporu verdi o yüzden işle ilişkin kesildi doğum parasını alabilirmiyim????

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    05/12/2017 öncesinde alınabiliyordu. Ancak değiştirilen madde ile en fazla 10 günlük bir rapor parası alabileceksiniz. Ancak işyerine kötü niyetten dolayı https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ haklarınızla ilgili dava açabilirsiniz.

  77. Arzu dedi ki:

   Merhabalar 90 gün alışma süresi dolmasa bile32.hafta rapor alınıp işten ayrılsam uretsiz izin haklarım olur mu şimdiden teşekkürler

  78. dilara dedi ki:

   ben eşim üzerine sigortalıyım ben calışmıyorum eşim 120 gün üzerinde prim dogum parası alabiliyor muyuz

  79. Ipek dedi ki:

   Merhaba 2014 yılından beri çalıştığım isyerime 18 eylül 2017 de kapandı o tarihte 20 haftalık hamileydim Ocak 2018de doğum yaptım hala işsizlik maaşı almaktayım bu durumda doğum rapor parası hakedermiyim hakediyorsam ne yapmaliyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef rapor parası alabilmeniz için 32. haftada aktif sigortalı olmanız gerekiyor. Rapor parası almanız mümkün değil.

  80. Ayten dedi ki:

   merhaba.
   ben 28.12.2017 tarihinde dogum iznine ayrildım raporum bitmeden 12.02.2018dede dogum yaptim dogum oncesi rapor paramı ise hala alamadim sigortayı ariyorum isyerine sorun diyor isyerini arıyorum bildirdigini soyluyor ne yapmaliyim.

  81. Sevgi dedi ki:

   Benim çalıştığım is yeri her ay çıktı girdi yapıyor ve farklı iş yerleri adınassk pirimimi yatırıyor bu benim rapor paramı almamda sıkıntı cikarmi is yerine sorduğumda bu sıkıntı olmaz diyor raporun isyerince onaylandiktan sonra bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim…..

  82. Yade dedi ki:

   Merhaba 5 nisan 2017 de işe girdım 8 kasım 2017 de çıkışım oldu şuan 4 aylık hamileyım agustos sonu dogumum gerceklesıcek gerıye dönük 90 günü doldurmus oluyornuyum dogum parasını haketmem için rapor tarıhıne kadar çalışıyo gözükmemmi gerekıyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ağustos sonu doğumunuza göre 90 gün primi sağlayamıyorsunuz. Ayrıca Rapor alacağınız tarihte aktif sigortalı olmanız gerekmektedir.

  83. Yağmur dedi ki:

   Merhaba 3,5 aylık hamileyim geriye dönük 1 yıl içerisinde 90 gün sigortalı olma şartı ile Doğum parası alınıyor diye biliyorum. Fakat benim şuan sadece 1 ay var 3 ayı tamamlasam Doğum parası alabılırız mıyım? 32. Haftada rapor alırken sigortalı olmam şart mı?

  84. Selcuk bozooglu dedi ki:

   Slm benim esim 4 senedir calistigi yerden hamile oldugu icin 32 hafta da dogum iznine ayrilidi fakat isyeri son bes ayin primini odememis gozukuyo budurumda rapor parasi alabilirmiyiz

  85. Öykü dedi ki:

   Merhaba, ben 3,5 senedir aynı iş yerinde çalışıyorum. Bir kaç aylık hamileyim ama bulantılarım yüzünden çalışmam zor oluyor. İşimden ayrılırsam doğum parası alabilir miyim? Sigortamın doğuma kadar yatması mı gerekir? Doğum parası alabilirsem hangi belgelere ihtiyacım var?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor alacağınız zaman aktif sigortalı olmanız gerekmektedir. İsterseniz işten çıktıktan sonra 32. hafta 15 gün öncesinden işe başlayıp rapor alabilirsiniz.

  86. Hatice dedi ki:

   Merhaba.15.kasim 2017 de doğum yaptım dogum öncesi ve doğum sonrası yapılması gereken bütün rapor islemlerimi halletti. Raporun 27subat 2018 de bitti ancak işe başlamayı düşünmüyorum rapor ücretinin yatması gerekir Ken sistemde herhangi bir rapor ücreti görünmüyor ve SGK ile yaptığım görüşmede para alamayacagimi sistemde para görünmüyor deniliyor.bana yardımcı olur musunuz rapor ücretinin neden yatmıyor yada ne zaman yatar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi 1 yıl içinde 90 gün prim var ve 32. hafta rapor aldığınızda aktif sigortalı iseniz paranızı alabilmelisiniz. Sorun neden kaynaklanıyor anlayamadık.

  87. SABAHAT dedi ki:

   3 aylık hamileyim eşim sigortalı ama maddi yönden çok sıkıntı çekiyoruz 3 çocuğumuz olacak buna göre nasıl bı yardım yapılır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ancak doğum yaptıktan sonra doğum yardımı olan 600 tl yi alabilirsiniz. Bunun haricinde diğer yardımlar için Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal hizmetler müdürlüğü ne müracaat edebilirsiniz.

  88. Dilek dedi ki:

   Merhabalar ben 16haftalikken sigortam başladı şuan daha bu ay yatacak sigortam şuan 18.haftadayim doğum parası alablr miyim

  89. Ayşe dedi ki:

   Merhaba ben 36. Haftama kadar sigortalı çalıştım 95 günlük sigortam vardı son bir yıl içinde . 26 Kasım’da çalışmaz raporu aldım 30 Kasım’da doğum yaptım . 31 Aralık’ta işyeri kapandı çıkışım yapıldı. Bana sgk 1 aylık rapor ücreti alabilirsiniz, çıkış yapıldığı için denildi . 5000 lirami alicam yoksa 1 aylık 1245 lirami anlayamadım tam.

  90. Canan dedi ki:

   Doğum ücreti alabilmek için son 1 yıl içindeki 90 günlük sigorta primine bakılıyor. Yani çalışamaz raporunu aldığımız tarih itibariyle geriye doğru 3 ay demek oluyor bu. Gebeliğin son 3 ayı içerisinde herhangi bi rahatsızlıktan dolayı alınan 10 günlük bi istirahat veya hastalık raporu alacağımız doğum ücretinde bi eksilmeye sebep oluyor mu? Sonuçta eksik sigorta primi gözükecek.

  91. Fatih dedi ki:

   merhabalar eşim yabancı uyruklu bir firmada 3 yıldır çalışıyor doğumdan 2 hafta sonra calısma ıznı bıtıyor.dogum ıznıne de 37 cı haftada ayrılmayı dusunuyor.calısma ıznının dogumdan kısa sure sonra bıtmesı alacagı parayı etkılermı.işe

  92. ibrahim dedi ki:

   merhaba benim eşim 33.haftada çalışabilir raporu aldı 37. haftada doğum öncesi izne ayrıldı 16 gün sonra yani 27 ekimde doğum yaptı.doğum sonrası raporuda 23 ocak itibarıyla bitti.doğum öncesi rapora ayrıldığında 107 gün sigortası vardı.en son kadıköy sgk ulaştığımda doğum öncesi çalışabilir raporunu 1 hafta geç aldığımız için o bir haftanın ödemesini kendi rızamızla almayacağız dilekçe istediler.kendimizde antalyada yaşadığımız için dilekçeyide kargoyla gönderdik.ve ocak ayınında sigortası yatınca ödemenizi alabirsiniz dediler ocak ayının sigortasıda yattı ama rapor 23 ocakda bitmesine rağmen ne doğum öncesi ne doğum sonrası hiçbir ödeme yapılmadı işveren herşeyi onayladı antalya sgk ya gittiğimde dosya kadıköy sgk da beklemede orayla görüşmeniz lazım diyorlar ama telefonla ulaşmak mümkün değil günde 50 kere aramama rağmen ulaşamıyorum.

  93. Sevgi dedi ki:

   Cevaplarinizla bizi bilgilendirdi iz teşekkür ederim

  94. Hafize dedi ki:

   Merhaba.17 haftalık hamileyim.saglik problemleri yaşıyorum.ocak ayında raporluydum.subat ayında da 10,mart ayında 3 gün raporum var.isveren işten çıkarmak istiyor.2016 temmuz ayında ise başladım.ne gibi haklarım var?

  95. Sevgi dedi ki:

   Bu kadar zormu soruma cevap yazmak

  96. Sevgi dedi ki:

   Yorum bekliyoruz

  97. Sevgi dedi ki:

   Benim çalıştığım is yeri her ay çıktı girdi yapıyor ve farklı iş yerleri adınassk pirimimi yatırıyor bu benim rapor paramı almamda sıkıntı cikarmi is yerine sorduğumda bu sıkıntı olmaz diyor raporun isyerince onaylandiktan sonra bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim….

  98. Ayşe dedi ki:

   Merhaba ben 4 senelik sigortali bir iste calistim.31 ocak tarihinde isten ayrildim.ve mart ayinda işsizlik ödenegi aldim.ve suan ben 6 aylik hamileyim.şu durumda dogum parasindan yararlanabilir miyim?

   1. Ayşe dedi ki:

    Lütfen bir bilgi verebilirmisiniz.

  99. Sevgi dedi ki:

   Lütfen bu bilgi verir misiniz sizden bu cevap yazmanızı rica ediyorum

   1. melisa dedi ki:

    13 haftalığım şimdi sigortam baslarda doğum parası alabılırmıyım

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Verdiğiniz hafta bilgisine göre prim şartını sağlıyorsunuz. 32. hafta rapor alarak doğum parası alabilirsiniz.

  100. yusuf dedi ki:

   meraba eşim 32 haftada raporu aldıkdan sonra işten çıkışını alsa doğum öncesi 8 ve doğum sonrası 8 haftalık rapor parasına hak kazanır mı ve asgari ücretle çalışıyor ne kadar doğum parası alır tessetessekkür

  101. Sevgi dedi ki:

   Benim çalıştığım is yeri her ay çıktı girdi yapıyor ve farklı iş yerleri adınassk pirimimi yatırıyor bu benim rapor paramı almamda sıkıntı cikarmi is yerine sorduğumda bu sıkıntı olmaz diyor raporun isyerince onaylandiktan sonra bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim..

  102. Sevgi dedi ki:

   Benim çalıştığım is yeri her ay çıktı girdi yapıyor ve farklı iş yerleri adınassk pirimimi yatırıyor bu benim rapor paramı almamda sıkıntı cikarmi is yerine sorduğumda bu sıkıntı olmaz diyor raporun isyerince onaylandiktan sonra bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim.

  103. Gökhan dedi ki:

   merhaba, eşim bir markette 4 aydır çalışıyor. şu an 22 haftalık hamile. market 3 er aylık süreli iş sözleşmesi yapıyor. Hamile olduğu için yeni sözleşme yapmıyor ve 30 nisanda eşimi işten çıkartacak. 30 nisanda eşim 30 haftalık hamile oluyor. 32. haftada rapor alabileceği için 2 hafta başka bir işyerinde çalışıyor gösterilmesi durumunda doğum parası alabilir miyiz? yanıtınız için şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    05/12/2017 tarihine kadar doğum öncesi 90 gün ve 32. hafta rapor aldığı tarihte aktif sigortalı olması yeterliydi. Ancak rapor aldıktan sonra işten çıkartılırsa çıkartıldığı tarihten itibaren 10 gün sonrasına kadar rapor parası alabiliyor. Eğer 30 nisandan sonra işe başlar ve raporlu olduğu sürece sigortalı gözükrse rapor parası alabilir. Sigortalıgözükürken raporlu olduğu zamanda prim ödenmesi gerekmiyor.

  104. Sevgi dedi ki:

   Benim çalıştığım is yeri her ay çıktı girdi yapıyor ve farklı iş yerleri adınassk pirimimi yatırıyor bu benim rapor paramı almamda sıkıntı cikarmi is yerine sorduğumda bu sıkıntı olmaz diyor raporun isyerince onaylandiktan sonra bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim

  105. Ebru dedi ki:

   Merhaba
   Ben evlendikten sonra işi bıraktım bir yılı geçti bırakalı. Şimdi eşim sigortalı ben onun sigortasından faydalanıyorum. Bu durumda doğumum gerçekleştikten sonra yine doğum parası alabiliyor muyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba;

    Çocuk durumuna göre doğum yardımı olan Birinci çocuk için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL, Üçüncü çocuk için 600 TL ödemeyi alabilirsiniz.

  106. ayşe dedi ki:

   meraba benim doğum dan önce 200 gün e yakın pirim olucak ben 32 haftalık raporu 22 mart da alicam 24 martta işten çıkışımı alsam doğum parası almama engel olurmu

  107. Ayşegül dedi ki:

   Merhaba
   Benim 32. Haftada 90 gün pirim dolmuyodu bende onun için 32. Haftada çalışabilir raporu aldımki 90 ı tamamlasın dün e devletten pirime bakınca çalışabilir raporumu aldığım tarihten itibaren pirimimi kesmiş bunu işyeri muhasebe bölümüne bildirdim 26 günlük raporlu görünüyosunuz dedi iş ywriyle irtibata geçtim ve pirimi 30 gün gösterdiler bi sorun olmaz demi yani kısacası ben çalışabilir raporu Alınca pirim yatmıyor mu ve işyeri bunu düzeltip 30 gün pirimimi yatırdı sorun olur mu

  108. Aysegul dedi ki:

   Merhaba ben 2 aydir part time olarak calisiyorum sigortamda yarim yatiyor 1 bucuk aylik hamileyim isten cikartmak istiyolar haklarim nelerdir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sözleşmenizde eğer 2 aylık deneme süresi var ise bunu hamilelikle ilişkilendirmek mümkün değil. Yine de https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalemizden haklarınızı öğrenebilirsiniz.

  109. Huri dedi ki:

   Merhaba
   Doğum parasını 8+8 haftalık rapor süreleri bitiminde toplu bir şekildemi alıyoruz yoksa doğum öncesi ilk 8 haftalık raporu ücretini sonra diğer 8 haftayı olmak üzere 2 parçadamı alıyoruz teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    evet Doğum öncesi ve sonrası olmak üzere 2 seferde alıyorsunuz.

  110. Derya dedi ki:

   Merhaba,
   Ben geçen ay çıkışımı aldım. Yani şubat ayı sigortam yatmadı. 2 sene boyunca full sigortalı oldum.Şuan hamile olduğumu öğrendim 2 haftalık. Hemen sigorta başlangıci yapsam her hangi bir işte doğum parası alabilirmiyim ?

  111. Cemile Özberk dedi ki:

   Ben ücretli öğretmenlik yapıyorum ve 37.haftaya kadar çalışabilir raporu aldım doğumdan sonra 2 hafta iş okul olduğu halde izin aldım ve 2 hafta da 15 tatil de evdeydim sonra çalışmaya devam ettim ben de ssk annelik raporu ücreti alabilir miyim??
   Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki 1 sene içinde 90 gün prim ödemeniz var ve doğum izin raporu aldıysanız, Rapor parası alabilirsiniz.

  112. Sevcan cepoglu dedi ki:

   2 yildir calisiyorum ve yakinda dogum yapacagim dogum sonrasi raporunun ucretini alabilmem icin ise gerimi donmem gekiyor.

  113. hatun bolat dedi ki:

   Merhaba. ben ücretli öğretmenlik yapıyorum. okullar kapanınca sigortam da yatmaz olacak. doğum ağustos sonunda olacak. ama o zaman çalışmıyor olacağım. doğum yardımı parası alabilme imkanım var mı? yoksa alamaz mıyım? bu arada kocam kadrolu çalısıyor.

  114. rümeysa dedi ki:

   Ben ücretli ogretmenim. Esim kadrolu ogretmen. Suan tahmini ekim 15de dogum olacak.90gun primim tamamlaniyo. Ama 32. Haftamda calismiyo olacagim. Esimin primleri yattigi icin onun uzerinden bu ucreti alabilir miyim. Yoksa 32. Haftama yakin sigortayi tekrar mi baslatmaliyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşiniz devlet memuru olduğu için sizin çalışmadığınız dönemde eş yardımı da talep edebilecek. Ancak sizin rapor paranız 32. hafta aktif sigortalı olmadığınız sürece yatmayacaktır.

  115. Leyla dedi ki:

   32.Hafta raporumu aldim bundan sonra Ne yapmam gerekiyor ayrica isverenim Beni is ten cikisimi vermek istiyor bu dogum is gormezlik parasi almama Engel teskil eder mi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşyeri çıkış verse de rapor parasını alabilirsiniz.

  116. Sule orhan dedi ki:

   Merhaba 33+ 5günlük hamileyim hala çalışıyorum 32. Haftada çalışabilir raporu almadım bugün de tam 90 günlük sigortam oldu yarın doktorumdan raporumu alicam izne ayrılacağım bu duruma göre doğum para mi alabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet doğum öncesi 90 günü tamaladığınız için 6+8 toplamda 14 haftalık rapor parası alabileceksiniz.

  117. özge can alpöz dedi ki:

   Merhaba.Dogum oncesi 32.ile 37.haftalar arasi Çalisabilir raporuyla calistim.37.haftada ise zaten isimin suresi bitti ve ayrildim.Dogum esnasinda sgk li degildim,eşimin uzerinden dogum yaptim…Doğumdan hemen 20 gun sonra ise baslamak istiyorum bu yuzden 8 haftalik izni de kullanmayacagim.dogum oncesinde ki gunlerin parasini alabilir miyim.dogum sonrasi icin bir talepim yok cunku calismak istiyorum.

  118. Arzu dedi ki:

   Kolay gelsin 32.Hafta raporumdan sonra is yeri cikisimi verecek rapor parami almama mani olur mu bu durum

  119. ibrahim özdin dedi ki:

   merhaba,eşim şuan 4,5 ay gebeliği var ve ssk yok gebe kalmadan öncede 1 yıl içinde sgk yine yoktu,şuan sigortalı olsa doğum parası çocuk parası vs alabiliyormu…

  120. Sibel dedi ki:

   Merhaba
   Benim sorum 140 gundur calistigim is yerinden hamileligimin 1 ayinda dusuk tehdidi nedeniyle 2 haftalik rapor aldim bunun uzerine isveren bana istifa dilekcesi imzalatti. Ben isten ayrildim suan calismiyorum 30 haftalik hamileyim bi is yerine girsem ne kdr calismam gerekli dogum ucreti almam icin nasil bir yol izlemeliyim. Ise giremedigimi dusunursek yinede bu ucreti alabiliyormuyum.. Ne zaman Nereye basvurmaliyim Tesekkurler.

  121. Tülay dedi ki:

   Merhabalar. Benim önceden kendi iş yerim vardı ve doğal olarak bağkurluydum. İş yerimi kapattım ama bağkur borcum kaldı. Şu anda sigortalı işçiyim. 32. Haftada raporumu aldım işyerine verdim. Doğum parası alabilirmiyim yoksa bağkur borcumdan dolayı ödeme yapılmaz mı? Şimdiden teşekkürler…

   1. Tülay dedi ki:

    Cevap bekliyorum mümkünse

  122. duygu dedi ki:

   Merhaba. isyeri sigorta baslama tarihim 18.08.2017 6.5.oldu ve ben 28 haftalik hamileyimm isyeri beni isten cikarmak istiyor ama.32 haftayi doldurmadan cikamicagimi biliyorum. raporu alip isyerine bildirmem gerekli sanirim isyeri sigortami yapiyor ama prim ödemiyor isyerine herhanfi bi zarar olmamasina ragmen neden calistrmak istemez anlayamiyorum.sadece bildirge yapiyor degilmi. bu konu hakknda yardimci olurmusunuz. benim dogum parasi almam icin ne yapmam lazim.

  123. Ayşe dedi ki:

   Mrb ben 37. haftada izne ayrıldım fakat 38. haftada doğum yaptım yani 2 hafta erken doğum yaptım ve veben doğum yaptıktan 6 gün sonra isyerim çıkışımı vermiş bu sebepten doğum parası alabilir miyim

  124. Binnaz Ünal dedi ki:

   İyi günler ben riskli bir hamileliğim var 12 haftalık olunca bir operasyon geçireceğim ve doktorum heyet raporu vereceğini söyledi heyet raporunu alınca rapor parası alabilir miyim,, ne zaman alırım ve 3 aylıkken işi bırakacağım için doğum parası alamazmıyım??

  125. funda dedi ki:

   MERHABALAR;32 haftadan önce iş yerinden ayrılmam gerekiyor toplamda 120 güne yakın sgk yatmış oluyor bu durumda ücret alabiliyorum iş yerinden ayrılmadan önce hastaneden herhangi bir rapor almam gerekli mi? yoksa 32 haftada rapor alıp sgk ya başvuru mu yapıcam tşk.

  126. Tugba dedi ki:

   30 haftalık hamileyim dogumum nisanın sonu veya mayısın basında geriye dönük 190 gün sigortam var 1 yıl içerisinde 9. Aydan sonra sigortam yok ama doğum parası alabilirmiyim tekrar sigortalimi olmam lazım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet 32. haftada rapor alacağınız zaman aktif sigortalı olmanız gerekmektedir.

    1. Tugba dedi ki:

     O zaman 32. Hafta da ben çalışamaz raporu almasam doktorda uygun görürse çalışabilir raporu alsam bu durum da nasıl oluyor peki ?

  127. Sevim dedi ki:

   Merhaba, Özel bir kurumda çalışıyorum. Ağustosun sonunda sözleşmem bitiyor ve seneye çalışmayacağım için yeni sözleşme yapmadık. Eğer 37. haftaya kadar çalışırsam raporum eylül de bitiyor . Yine de doğum parası alabilir miyim? 870 günlük sigortalıyım. Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor aldıktan sonra sözleşmeniz sona erse de rapor parası alabileceksiniz.

  128. dilek dedi ki:

   doğum iznine ayrılmadan önce alınan prim. doğum parası hesaplanırken dikkate alınıyor mu

  129. Mehmet küçük sarı oğlan dedi ki:

   Kolay gelsin eşim 19 02 2018 de doğum yaptı Rapor parasını ne zaman alabiliriz Şimdiden teşekkür ediyorum

  130. Hüma dedi ki:

   Meraba ben 18 haftalık hamileyim Sigortalı işe girdim son 5 ay sigortam olursa dogum parası alabilirmiyim

  131. DEMET KIRLIOĞLU dedi ki:

   Merhaba,
   Sigorta kapsamı ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışan olan bir bayan doğum parası ve doğum sonrası için emzirme ücreti alabilir mi?

  132. ayşe dedi ki:

   meraba benim şuan da 28 haftalık hamileyim  2017  yılında işe  girdikten sonra hamile olduğumu öğrendim  ordan 112 gün  sikortam var o işten ayrıldım ve ocak ayında başka bir işe  başladım marttın sonuna doğru rapor alicam  doğum parasına hak kazanıyımyum raporu aldıktan sonra işten çıkışımı alsamalsam sorun olurmu

  133. eda beldek dedi ki:

   doğum izni sonrasi ücretsiz izin kullanmak istiyorum bi kaç ay peki ücretsiz izin kullandığım zaman her hangi bir yardım veya rapor parasi alabiliyormuyum

  134. FAZİLET YAŞARSOY dedi ki:

   Merhaba ben rapor parasının alım zamanını öğrenmek istiyorum parça parça mı alıyoruz yoksa bütün rapor bitikten sonramı hani raporu 2 parçada alıyoruz ya cevaplarsanız sevinirim tşk

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi raporunuzu doğumdan sonra, Doğum sonrası raporun ücretini de rapor bitiş tarihini takip eden ayın 8-14 ü arasında alabilirsiniz.

  135. Aişe dedi ki:

   34. Haftada iş göremez raporu alacağım. dogum ödenegi almak icin Hemen sgk ya götürmem lazim mi raporu

  136. Suzan dedi ki:

   Merhaba Ben kismi calisiyorum ssk 89 gun yatirilmisw 32 haftada calisabilir raporu alduim.dogum yaptim.dogum raporum sistemde gorunmuyor.1 gun ssk eksik bunu odeyip 90 gune tamamlama sansimiz var mi.analik parasi hakkindan yararlanabiliyormuyum.

  137. Ezgi dedi ki:

   Merhaba ben eşimin işyerinde çalışıyorum hamile olduktan 1 ay sonra sigortam başladı Doğum parasından yararlanabilir miyim?

  138. Tahir dedi ki:

   Merhabalar, benim nisan 2018 de kadar odemem gereken gss borcum vardir. bu borc yazmaya basladikdan sonra yaklasik 10 aydir sigortali calisandim ve suan isimden ayrilmis bulunmaktayim.Acaba su an saglik sigortasindan yararlanabilirmiyim muayene olmak istersem?

  139. ali dedi ki:

   MERHABA,
   Eşim 90 gündür sigortalı çalışan hamileliğin 10. haftasındayız fakat düşük tehlikesi oldugundan dolayı çalışamıyor işveren çıkışını vermek istiyor doğum parası alabilir miyiz? yoksa 32. haftaya kadar sigortalı olarak çalışmasımı gerekli.şimdi çıkış verseler iş yerinden 1 ve 2 ay sonra tekrar işe başlasa 32.haftaya kadar çalışıp dogum parası alınabılır mı yada.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Şimdi işten çıkarsalar 32. haftaya kadar tekrar işe girip rapor alırsa doğum rapor ödeneği alabilir.

  140. Arzu dedi ki:

   Ben 32. Hafta dogum istirahat raporumu aldiktan sonra isyerim Beni isten cikisimi verse Ben dogum parasi albilirmiyim

   1. Arzu dedi ki:

    Cvp vermisiniz

  141. GİZEM dedi ki:

   Merhaba;
   2017 ekim ayından beri tam zamanlı olarak çalışıyorum. 25 haftalık gebeyim şu an. 32. haftadan önce part time olarak çalışmaya döneceğim. Yarı zamanlı çalışan olarak rapor aldığım zaman, raporumun bittiği tarihte alacak olduğum rapor parası tam zamanlı çalışana göre daha mı düşük olur?

  142. Fatma dedi ki:

   3 aylık raporum kaldı bu süreçte doğum paramı üç ay boyunca parca parca alabiliyormuyum

  143. Seviye dedi ki:

   Hamileligin 24.cü haftasina kadar çalıştım daha sonra işten çıkışım yapıldı şimdi hamileligin 31.haftasindayım ve tekrar sigortalı işe girişim yapıldı ve 1 hafta sonra tekrar çıkışım yapilcak ben bu durumda dogum parası ve rapor ödeneği alabilir miyim yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor aldıktan sonra işten ayrılsanız da rapor paranız ödenir.

  144. Saliha dedi ki:

   Merhaba.5 aydir işsizlik maaşı alıyorum 4 ay daha alacağım.2.5 ay sonra doğum yapacağim acaba bu durumla doğum parası alabiliyor muyum.Teşekkürler

  145. Merve dedi ki:

   Dogum. Raporumu 19 subat ta aldim ve yeni isyerimde 20 gun calistim rapor aldim son 3 ay icinde 20 gunluk calismam oalacak asgari ucretle calisiyorumdum dogum param hesaplanirken son 3 ay bakiliyor ama benim 20 gunum var ucret hesaplamam nasil olacak son bir yil icinde 106 gun sogortam var

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK rapor parası hesaplanırken çalışanın aldığı son ücret değil, geçici iş göremezliğin başladığı tarihten önceki son on iki aydaki son üç ay içindeki maaşlarına göre belirlenen ücretler baz alınıyor. Dolayısıyla prim ödenen aylarda asgari ücret ödendiğinden 2018 yılı asgari ücret üzerinden yaklaşık 4.995 tl rapor ödemesi yapılacaktır.

  146. Tugba dedi ki:

   Annelik sigortam var. Esiminde 90 günlük sigortası var ama işten çıkarttılar doğuma 2 ay var doğum parası ama bilirmiyim 3. Cocuk

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer siz aktif sigortalı çalışan ve 90 günlük priminiz var ise 32. hafta rapor alarak doğum rapor parası alabilirsiniz. Yok ise Sadece 3. çocuk için olan 600 tl doğum yardımı alabileceksiniz.

  147. Mehmet zaraç dedi ki:

   Merhaba. Ikiz gebelik ve bugun 20.02.2018 Esim 30+1 de ve 89 gun sigorta primi var ve suan calismakta.Biz 2 gun sonra cuma gunu yani 23.02.2018 de 37. Haftaya kadar calisabilir raporu mu alalim ? Yoksa direk doğum izni raporu mu alalim? E devlete girdigimizde kasim 2017 de 9 gun , aralik 2017 de 30 gun görünüyor. Ocak ayi 30 subat ayi 23 gün yatmis olacaktir dimi?
   Ayri bi konuda isyeri dogum istirahat raporunu sgk ya girse de sgk primini isterse yatirmaya devam edebilir mi? Yatarsa rapor parasi almada sorun yasar miyiz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çoğul gebelikte doğumdan önce 10 hafta izin hakkınız var. Dolayısıyla çalışabilir raporunu 30. hafta dolduktan sonra almanız gerekirdi. 30+1 . haftanın içindeyseniz çalışabilir raporunu alın. İsterseniz 37. haftayı beklemeden. durumun ağırlaştığını belirterek. doğum iznine ayrılabilir. Ayrıca Rapor aldıktan sonra da istenirse prim ödenebilir.

  148. Leyla dedi ki:

   Kolay gelsin Ben 20 ekim 2017 gunu calistigim is yerinden 106 gun sigorta yaparak cesitli sebeblerden dolayi ayrildim.31 ocak 2018 gunu baska bir yerde ise girdim ve 19 subat ta 20 gun calistiktan sonra 32 Hafta dogum raporumu alarak istirahate ayrildim.bu iki isyerinde de asgari ucretle calistim .dogum parasi alabilirmiyim ve kac tl alirim .

   1. Leyla dedi ki:

    Yorum bekliyoruz

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Sorunuz yanıtlanmıştır.

   2. Leyla dedi ki:

    Benden sonra yazanlara bile cvp vermisiniz bilginiz holds yok deyin olsun bitsin

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Sorunuz yanıtlanmıştır. Gecikme için üzgünüz.

     1. Leyla dedi ki:

      Tesekkur ederim

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK rapor parası hesaplanırken çalışanın aldığı son ücret değil, geçici iş göremezliğin başladığı tarihten önceki son on iki aydaki son üç ay içindeki maaşlarına göre belirlenen ücretler baz alınıyor. Dolayısıyla prim ödenen aylarda asgari ücret ödendiğinden 2018 yılı asgari ücret üzerinden yaklaşık 4.995 tl rapor ödemesi yapılacaktır.

  149. Basri dedi ki:

   Merhaba. Eşim 27 haftalık hamile. Doğum parası almak için ücretsiz izne ayırma raporunu işyerinin muhasebesi mi düzenler? yoksa biz doktorumuzdan mı alırız? bu raporun nereye bildirilmesi gerekiyor, en geç ne zaman almamız gerekiyor? bir de ücretsiz izin süresince işveren eşimi işten çıkarmayacak ve sigorta primini de yatırmayacak değil mi? Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta dolduğunda hastaneden rapor alarak iş yerine vermeniz gerekiyor. doğumdan sonra da hastane doğum sonrası için bir rapor daha düzenleyecek. Onu da işyeri muhasebesine bildirin. Ücretsiz izinde prim ödenmeyecek ama çıkış yapılmayacak. İşyeri buna ait kod ile ssk ya bildirim yapacaktır.

  150. ayşe dedi ki:

   meraba benim şuan da 28 haftalık hamileyim 2017 yılında işe girdikten sonra hamile olduğumu öğrendim ordan 112 gün sikortam var o işten ayrıldım ve ocak ayında başka bir işe başladım marttın sonuna doğru rapor alicam doğum parasına hak kazanıyım uyum raporu aldıktan sonra işten çıkışımı alsan sorun olurmu

   1. ayşe dedi ki:

    soruma cevap alamadim

    1. Esra dedi ki:

     Merhaba 13.09.2017 ile 31.01.2018 tarihleri arasında sigortalı bir işte çalıştım şu an 25 haftalik hamileyim muhtemel doğum tarihim 25. 10 .2018 buna göre 90 gün şartını sağlıyormuyum. Ve ben son ay bağkurlu isyerinde çalissam 32. Haftada izine ayrilsam doğum parası alabiliyor muyum. İşyeri izinli olduğum süre zarfında prim ödemek zorunda mı bana bu yüzden almak istemiyor cnku Şimdiden teşekkür ederim 🙏

  Sorunuzu Yazın