• SSK DOĞUM PARASI SORU VE CEVAPLARI


  doğum yardımı

  Soru 1: Doğum iznine ayrıldım yalnız bu süreçte işverenim SSK primimi öderse doğum parası alabilir miyim? 

  Cevap: Prim yatarsa doğum parası alamazsınız.

  Soru 2: Özel hastanede ya da SGK anlaşması olmayan bir hastanede doğum yapmak doğum parası almaya engel midir?

  Cevap: Hayır engel teşkil etmez.

  Soru 3: İş göremezlik paramın yatıp yatmadığını nereden görebilirim?

  Cevap: E-Devletten görüntülenmektedir.

  Soru 4: Eşim benim üstümden sigortalı olarak yararlanıyor. Yakında çocuğum olacak. Doğum parası alabilir miyim? Babalık izni kaç gün?

  Cevap: Doğum parası alabilirsiniz. Babalık izni 5 gündür.

  Soru 5: Sezonluk bir işte çalıştım 32 haftayı doldurmadan işten ayrılmam gerekecek. Doğum parası almak için ne yapmalıyım? Doğum sonrasındaki rapor hakkımı öncesinde kullanabilir miyim?

  Cevap: Önce kullanmanız mümkün değil. Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 prim günü şartını sağlayacağınız için doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 6: Rapor hakkım bitince işe tekrar başladım ancak doğum paramı hala alamadım. Nereye başvurmam gerekiyor?

  Cevap: SGK müdürlüklerine giderek durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

  Soru 7: Doğuma 3 hafta kalana kadar çalışıp iznimi rapor sonrası kullanacağım. Raporlu olduğum süre içerisinden doğum parası alabilir miyim?

  Cevap: Rapor sonrası doğum parasını alabilirsiniz.

  Soru 8: Hamileyken sadece 3 ay çalıştım. 90 gün primim vardı ama 6 ay çalışmadığım için başvurmadım. Şu an 1 yaşında çocuğum var, doğum parası alabilir miyim?

  Cevap: SGK’ya gerekli belgeler ile başvurunuz. Doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 9: Hamileyken 70 günlük sigortam olacak. 32. haftada iş göremezlik raporu alırken sigortalı olmam şart mı?

  Cevap: Doğum parası alabilmeniz için 70 gün olacak sigortanızın 90 gün olması gerekmektedir.

  Soru 11: 32. haftadan önce işgöremez raporu kullandım. Doğum parası almama engel olur mu?

  Cevap: Hayır bir engel oluşturmaz.

  Soru 12: 27 haftalık gebeyim, sigortam var. Doğum parası alabilir miyim, alabilirsem doğum raporumu ne zaman almalıyım?

  Cevap: Evet alabilirsiniz. Raporu 32 ile 37.hafta arasında alabilirsiniz. Çalışabilirseniz 37.haftaya kadar çalışabilirsiniz. Doktorunuza danışarak tabi ki.

  Soru 13: 26 haftalık hamileyim 2 aylık sigortam var. Bu ay sigortam yatmadı. Bu doğum parası almama engel mi? Yoksa bu işverenimin şirket borcu olarak mı kalıyor?

  Cevap: Doğum parası alamazsınız. Doğumdan önceki 1 yılda 90 gün prim yatması gerekir. Parayı şirket vermiyor. Duruma itiraz ediniz.

  Soru 14: Doğum parası net ücretten mi brüt ücretten mi hesaplanıyor?

  Cevap: Brütten hesaplanmaktadır.

  Soru 15: Doğuma son 4 hafta kala izne ayrıldım. Doğum sonrası ne kadar izinliyim? Doğum parası için çalışmaya başlayınca mı başvuru yapacağım?

  Cevap: Doğum izni toplam 16 haftadır. Doğum için işten ne zaman ayrıldıysanız bu süre başlar. Doğum parası rapor bitince alınabilir.

  Soru 16: Doğum izni raporumu işyerime verdim. SGK’ya da gidip vermem gerekir mi?

  Cevap: İşyerinize danışınız işyerinin bildirmesi gerekiyor.

  Soru 17: Hamileyim, 80 günlük sigortam yattı. Sigortalılık şartı 90 gün mü 120 gün mü? Bir de çalışmadan kalan farkı kendim ödeyerek kapatsam doğum parası alabilir miyim?

  Cevap: Evet doğum parası alabilirsiniz. Kendiniz sigortalı olarak çalışıyorsanız 90 prim günü şartına bakılır. Eşiniz sigortalı olarak çalışıyorsa ve siz onun üzerinden sigortalı iseniz eşinizin 120 prim günü şartına bakılmaktadır.

  Soru 18: Doğum iznim bitti, işyerinden ücretsiz izin kullanıyorum. Doğum param ne zaman yatar?

  Cevap: E-Devletten paranın yatacağı tarihi öğrenebilirsiniz.

  Soru 19: 15 aydır sigortalı olarak çalışıyorum ancak hamile olduğum için beni çıkarmak istiyorlar. Ne gibi haklarım var?

  Cevap: İş yeri sizi çıkarırsa tazminat alabilirsiniz. Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün priminiz yatarsa doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 20: Doğumdan önce 8 hafta değil de 3 hafta önce ayrılsam alacağım ücrette değişiklik olur mu? 

  Cevap: Ücrette değişiklik olmaz. Doğumdan sonra 13 hafta izin yapabilirsiniz.

  Soru 21: Eşim yeni doğum yaptığı için istirahat ediyor. Eşimin doğum parası başvurusunu ben yapabilir miyim yoksa direk kendi başvurusu mu gerekli?

  Cevap: Siz yapabilirsiniz. Doğum raporu ve sigortalılık belgesi ile SGK ya başvurabilirsiniz.

  Soru 22: 32 haftalık hamileyim 37 haftaya kadar çalışabilir raporu almıştım ancak çalışamıyorum. Yenisini alıp işten ayrılabilir miyim?

  Cevap: Doktorunuza başvurunuz yeni rapor çıkarabilirler.

  Soru 23: Doğum parasından Emekli Sandığı’na bağlı olanların yararlanamadığını söylediler. Bu doğru mu?

  Cevap: Böyle bir şey söz konusu değil doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 24: 8 haftalık doğum iznini aldığımız zaman sigortamız yatmaya devam ediyor mu? Sigortamız devam etmiyorsa eğer 8 haftalık raporumuz bittiği zaman işe başlamama durumunda doğum parasını almaya hak kazanıyor muyuz? İşe tekrar başlama olmazsa işsizlik maaşı alabilme hakkımızda oluyor mu?

  Cevap: Doğum izni sırasında sigorta yatmıyor. Eğer yatarsa doğum parası hakkınız bulunmuyor. İzin bittikten sonra çalışmasanız bile doğum parası alırsınız. Doğum nedeni ile işten çıkma durumunda işsizlik maaşı alma hakkınız bulunmuyor. İşten çıkarılmış olursanız alabilirsiniz.

  Soru 25: Doğum parasını alabilmek için doğum yapmak şart mı? Parayı doğumdan önce alabilir miyim?

  Cevap: Hayır doğumun gerçekleşmesi gerekmektedir.

  Soru 26: 3. çocuk için para alabiliyor muyum? Alabiliyorsam nereden ve nasıl alabileceğim?

  Cevap: Evet bu yasa kesinleşti. Nereden nasıl alabileceğinizi Alo 170 SGK hattından öğrenebilirsiniz.

  Soru 27: Abimin işyerinden 90 gün sigortalı görünsem doğum parası alabilir miyim? Bir de doğum parası neye göre hesaplanıyor?

  Cevap: Evet alabilirsiniz. Hesaplama yöntemini size vereceğimiz linkten bulabilirsiniz. https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/

  Soru 28: İki yerden sigortam yatıyor. Doğum parası alabilmek için işyerlerinden herhangi bir belge gerekli mi? Ayrıca bana ödenecek tutar iki firmanın ödediği prime göre mi belirlenecek?

  Cevap: İş yerinden alınacak belgeye ihtiyaç vardır. Tek firmaya göre belirlenir büyük ihtimalle.

  Soru 29: Doktorumun verecek olduğu raporu SGK’ya onaylatmam gerekiyor mu? Ayrıca oturduğum yere yakın olan SGK’ya mı gideceğim yoksa işyerinin bağlı olduğuna mı?

  Cevap: Ceylan Hanım, doktor raporu gereklidir. İş yeriniz ile anlaşmalı SGK daha iyi olur. İş yerinize belgelerinizi teslim edebilirsiniz kendileri de SGK ya götürebilirler.

  Soru 30: 16 haftalık doğum izn bittikten hemen sonra ücretsiz izne ayrılabilir miyim?

  Cevap: Evet ayrılabilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  SSK DOĞUM PARASI SORU VE CEVAPLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. BAHAR dedi ki:

   Merhaba 32 haftalık hamileyken rapor alıp işten ayrılmayı düşünüyorum.Hamileliğimi bildirmem gereken yerler var mı yada prosedür nasıl işleniyor?nasıl bir yol izlemem gerekiyor ?

  2. BAHAR dedi ki:

   Merhaba 32 haftalık hamileyken rapor alıp işten ayrılmayı düşünüyorum.Hamileliğimi bildirmem gereken yerler var mı yada prosedür nasıl işleniyor?nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

  3. safiye ozay dedi ki:

   Bn sezonluk bir işte çalıştım. Şuan 26 haftalık hamileyim.dogumum ekimin sonu.2016 Ekim 2017 Ekim arasında 90 gün üzeri primin var. Ama şuan çalısmiyorum. Kendim bir aylık sigortali gösterip 32. Haftada rapor mu alsam yoksa primim yeterli olup doğumdan sonra para mı alabilir miyim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Safiye Hanım,

    Rapor alacağınız tarihte sigortalı olmalısınız. İsteğe bağlı sigortalı olursanız rapor parası alamazsınız. Rapor almadan önce sigortalı bir işte çalışmaya başlarsanız rapor parası alabilirsiniz.

  4. Şerife dedi ki:

   Merhabalar doğum dan önce 14 martta rapor aldım doğum 14 nisan da gerçekleşti işyerine raporu bildirdim rapor alınan tip merkezi ile doğum yapılan hastane farklı yerler tekrar bir rapor alınmadı is yerinin söylediğine göre 13 temmuz da doğum iznim bitti ücretsiz izne ayrıldım fakat rapor param hala yatmadi 170 den bana rapor bitis tarihi görünmeDigi için yatmamis olabilir denildi ne yapmam gerekiyor doğum yaptığım hastane geriye dönük işlem yapabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Şerife Hanım,

    Doğum yaptığınız hastane ile tıp merkezine geriye dönük işlemlerinizi tamamlattırabilirsiniz. sisteme işlediklerinde rapor parası alabilirsiniz.

  5. Eser dedi ki:

   merhaba. eşim uzun zamandır kısmı süreli (part time) bir yerde çalışmaktadır. Ayrıca eşimin adına iş yeri açtık. yanında 2017/6 ayda sigortalı olarak işe başladım.

   bu arada hamileyim ve 28.7.2017 de doğum yaptım. sorum şu:

   ben eşim üzerinden doğum parası alabiliyor muyum.
   1 yıl içinde 90 gün iş günü doldurmadan doğum yaptım. doğum parası alabilecek miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90 günlük primi doldurmadığınızdan doğum rapor parası alamzsınız. Ancak eşinizin sigortası üzerinden süt prası alabilirsiniz. Doğum yardımı almak için ise Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvurabilirsiniz.

  6. şeyma dedi ki:

   merhabalar
   ben hamile olduğumu öğrendim 8 haftalık büyük ihtimal
   ben işim oturdum yere uzak 2 aktarım toplu taşıma ile gidiyorum hep ayakta gitmek zorunda kalıyorum kalabalık istanbul malum
   ben enfazla 6.aya kadar çalışabilirim eğer ağır olmazda doğum raporumu bana erken verirlermi doğum dan önce ve doğumdan sonraki 8 haftalık raporları

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Şeyma Hanım,

    32. haftadan önce doğum izni hakkınız olmadığından analık iş göremezlik raporu alamazsınız. Ancak doktorununuz uygun görür ise 32. haftaya kadar hastalık raporu alabilirsiniz.

  7. ayfer dedi ki:

   merhabalar
   1 yıldır aktif sigortalı alışıyorum. 2 ayrı kurumdan 30 iş günü prim yatıyor bana. yani her ay 60 gün ödeniyor. asıl alışmakta olduğum yerden 2 ay sonra doğum iznine ayrılıcam. izne ayrıldığım yer 4 ay boyunca doğal olarak maaş ve sigorta yatırmayacak fakat diğer yer pirimi yatırmaya devam edecek. diğer işin yatırmış olduğu pirim doğum parası almamı engellermi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayfer Hanım,

    Yatan primler doğum rapor parasına engel olmaz. Ancak her iki tarafında raporu bildirmesi gerekiyordu.

  8. bahar dedi ki:

   Merhaba şuan 25 haftalık gebeyim.
   32. haftada rapor alıp işten ayrılmak istiyorum.
   Sormak istediğim rapor bitiminde tekrar işe başlama şartı var mı ?
   yoksa 32. hafta da rapor alıp işten tamamen ayrılsam rapor bitiminde işe başlamadan yararlanabiliyor muyum ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Bahar Hanım,

    32. hafta rapor aldıktan sonra işten ayrılsanız da rapor parası alabilirsiniz.

  9. şule dedi ki:

   9 haftalık hamileyim. daha önceden sigortam tam .2 yıldır çalışıyorum sigortalı..şimdi işten ayrılsam dogum parası alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Şule Hanım,

    Doğum rapor parası alabilmeniz için doğum iznini hak ettiğiniz 32. haftada aktif sigortalı olmalısınız. Şu anda işten ayrılırsanız doğum parası alamazsınız.

  10. Safiye safi dedi ki:

   Merhaba.2 yildir kesintisiz toplam 12 yildir calisiyorum.doguma 6 ay var.isten cikariliyorum.sgkli dogum yapip dogum parasi alabilecekmiyim?tesekkurler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Safiye Hanım Merhaba,

    32. hafta aktif sigortalı olmazsanız doğum rapor parası alamazsınız. ancak hamile kadınların işten çıkarılması ile ilgili dava ederek alabileceğiniz haklar var bunları; https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalemizden öğrenebilirsiniz

  11. TÜLİN dedi ki:

   Merhaba

   Kısa süre sonra doğum iznine ayrılacağım.3 ay Doğum raporu alacağım.Rapor süresince ve rapordan sonra hastanelerde sgk dan yararlanabilir miyim.Raporum sgk dan yararlanmama engel midir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tülin Hanım Merhaba,

    Doğum raporu almaya hak kazanabildiğinize göre sağlıktan yararlanma şartlarını da yerine getirdiğiniz anlaşılıyor. Dolayısıyla sağlık hizmetinden yararlanabilirsiniz.

  12. Senem dedi ki:

   Meraba 3 aylik hamileyim 1 senedlr ayni isyerinde calisiyorum 90 gunluk calisma sartim tamam. 4 aylik olana kadar calisip ayrilmak istiyorum.7 aya kadar sigortali olma sarti var diye duydum. Heyet raporu yada 10 ar gunluk raporlar alsam 7 aya kadar sonra
   dogum iznine ayrilsam dogum parasi almam da sikinti olurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Senem Hanım Merhaba,

    Raporlu olarak 32. haftada aktif sigortalı yani işten çıkışınız verilmez ise doğum rapor parası alabilirsiniz.

  13. Seher dedi ki:

   1 yıl içinde 90 gün pirim tamam. Şuan çalışmıyorum. Hamile kalmayı düşünüyorum.Ben hamileliğin 31. Haftasi ise girebilir,32 haftasi raporu alip isten ayrilsam işgörmezlik ödeneği alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Seher Hanım Merhaba,

    Doğumdan önce 1 yıl içinde 90 gün prim şartını hesaplayarak işe giriş yapınız. Şart 1 yıl içinde değil, doğumdan önceki 1 yıl içind 90 gün. Buna dikkat edin.

  14. Hülya kurt dedi ki:

   Merhaba riskli gebeliğim olduğu icin 2 aydır raporluyum ve 1 ağustosta 32 hafta oldugumdan dogum iznine ayrılacağım. Dogum param hangi aylara göre hesaplanır? Haz ve temmuz raporlu oldugum icin mart nisan mayis brutu mu yoksa mayıs haz temmuza gore mi hesaplanır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Haziran ve Temmuz aylarında hizmet dökümünde prim görünmeyeceğinden, Mart, Nisan ve Mayıs aylarının ortalaması ile rapor paralarınız ödenecektir.

  15. Hümeyra dedi ki:

   Özel okulda öğretmenim. 32.haftada çalışabilir raporu aldım. Ancak okul raporu onaylıyıp sözleşmemi yenilemedi işten çıkarıldım. Iş göremezlik parası alabilmem için nasıl bir yol izlemeliyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuzu çalışamaz olarak değiştirip işyerinin bağlı bulunduğu kuruma dilekçe ekinde teslim edin. Geriye dönük 1 yıl içinde 90 gün priminiz var ise doğum rapor paranızı alabilirsiniz. Ayrıca iş yerinin yapmış olduğu bu etik dışı davranış ile ilgili bazı haklarınız var. Bu konu ile ilgili; https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ yazımızı okuyabilirsiniz. Haklarınızı kullanın.

    1. Hümeyra dedi ki:

     Işsizlik maaşına başvurdum. Doğum gerçekleşmeden bir maaş aldım.Doğum gerçekleşince aynı zamanda annelik iş goremezlik parasını da alabilecekmiyim.issizlik maaşı var diye doğum parası hakkimi kaybeder miyim teşekkür ederim

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      İşsizlik maaşı döneminde alınan rapor tarihlerinde işsizlik maaşı donar. Rapor bitiminden itibaren hak kaybı olmadan devam eder. Örneğin 10 ay işsizlik maaşı alacak kişi 1 ay raporlu olduğunda o ay işsizlik parası almaz ama rapor parası alır. işsizlik maaşı kaldığı yerden devam eder.

      1. Hümeyra dedi ki:

       Teşekkür ederim

  16. filiz aydemir elma dedi ki:

   merhaba
   7 yıllık sgk var fakat 2017 yılında nısan mayıs haziran aylarında 2 şirkette sigortam vardı ilk çalıştığım şirkette 21 haziranda çıkışım verildi. diğer şirkette 13 nisan nisan da iş girişim yapılmıştı hala devam etmekte 2017 yılında 247 günüm var giriş çıkış yapıldığından dolayı kafam karıştı şimdi de tamamen çıkışımı vermek istiyorlar itiraz ediyorum rapor paramı alabılır mıyım 24 haftalık gebeyim şimdi sgk primini yüksek yatıralım doğum parası artar diye beni böyle bilgilendiriyorlar doğru mudur_? prim yüksek yatarsa doğum parası artar mı_?? kandırılmak istemiyoruım ne yapabilirim_???

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hfatdan önce çıkışınız verilirse rapor parsını işsizlik maaşı üzerinden alırsınız. Yani şu an çalışarak alacağınız rapor parası brüt ücretinizden hesaplanır. dolayısı ile şu an aldığınız net ücretinize yakın bir rapor parası alırsınız. 32 haftaya kadar çalıştırılıp maaşlarınızın Brüt ücreti artırılacaksa evet rapor parasını yüksek alabilirsiniz. Yok eğer 32. haftaya kadar çalıştırmayacaklar ise işsizlik maaşı üzerinden rapor parası alırsınız.

  17. rame dedi ki:

   Merhabalar eşim doğum izninde şuan ilk doğum öncesi 56 gün raporluydu geri kalanı doğum sonrası için aldık.; fakat 56 gün için 1100 tl yaklaşık ödendi bu normal mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer 56 günün tamamını yatarak tedavi olarak geçirdiyseniz ve asgari ücretle çalışıyorsanız söylediğiniz ödeneği alırsınız. Durumunuz bahsettiğim gibi değil ise henüz rapor parasının tamamı yatmamıştır.

  18. BARIŞ dedi ki:

   merhaba ,

   eşim şu an 32. haftasında işgörmezlik ödeneği için belirtilen 90 gün sigortalı olmalı şartı bizim için ne durumda . eşim son bir yıllık iş hayatında 2 farklı işyerinde çalıştı ve aralarında 4-5 ay boşluk bulunmakta arada işsizlik maaşı aldı ancak şu an çalıştığı iş yerinde doğuma kadar 90 gün sigorta mı şart yoksa son bir yılınamı bakılıyor bunun için. son bir yılında 2 işyerinde toplam 6-7 ay sigortası var

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün olması yeterli. Kesintisiz 90 gün veya doğumdan önceki 90 gün değil. Ancak rapor alınacağı zaman sigortalı olunmak zorunda.

  19. Şeyma ULUS dedi ki:

   merhaba şuan 23 haftalık hamıleyım ozel bır sırkette sgklı olarak calısıyorum ve ozel bır hastaneye muayene oluyorum, aylık 130 tl muayene ucretı alıyorlar ve dogum ucretı olarakta 2900 tl fıyat verdıler ama fatura almadan elden nakıt verırsenız 2600 tl olur gıbı bır soylemle karsılastım, 2900 tl fazla bır meblaga gıbı geldı bana bu konuda sgk nın tavan ucret uygulaması oldugunu duydum, muayeneler ve dogum ucretının fazla olması konsuunda nasıl bır yol ızlemelıyım ??

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    ÖZEL HASTANE DOĞUM VE SEZARYEN İLAVE ÜCRETİ NE KADAR?

    İstisnai sağlık hizmetleri için işlem bedellerinin 3 katını geçmemek üzere ilave ücret alınabilir.

    İşlem adı SGK’nın hastaneye ödediği tutar (TL) (KDV dahil) Alınabilecek en fazla ilave ücret tutarı (%200)

    Müdahaleli doğum 432,00 864,00 –
    Normal doğum 432,00 864,00 –
    Sezaryan 486,00 972,00 –
    Doğumsal kalp hastalıklarında perkütan balon anjiyoplasti, yenidoğan, preoperatif veya postoperatif 1.118,80 2.237,61 –
    Suda doğum 432,00 İstisnai sağlık hizmetidir. 1.296,00
    Epidural anestezi ile doğum 459,00 İstisnai sağlık hizmetidir. 1.377,00
    Müdahaleli doğum (ilk doğum) 540,00 1.080,00 –
    Normal doğum (ilk doğum) 540,00 1.080,00 –
    Müdahaleli vajinal doğum (Çoğul gebelik) 540,00 1.080,00 –
    Müdahaleli vajinal ilk doğum (Çoğul gebelik) 561,03 1.122,06 –
    Epidural anestezi ile vajinal doğum (Çoğul gebelik) 540,00 İstisnai sağlık hizmetidir. 1.620,00
    Normal vajinal doğum (Çoğul gebelik) 540,00 1.080,00 –
    Normal vajinal ilk doğum (Çoğul gebelik) 561,03 1.122,06 –
    Sezaryen (Çoğul gebelik) 561,03 1.122,06 –

  20. Arzu dedi ki:

   Mrblar 90 günlük iş süren tmm ama iş yerinde sürekli çalışmıyoruz 32. Hafta raporu çalışmadan önce 31. Haftada en az kaç günümüzün olması gerekiyor sigortali görünmemesi icin

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor almadan önceki gün bile sigortaya başlamanız yeterli. Ancak en az 1 hafta önce işe başlangıç yapın

  21. Ayşe dedi ki:

   Merhaba doğum sonrası rapor parasını işe geri başlamasamda alabilşemiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önce doğum izni için yeterli şartları sağladıysanız doğumdan sonraki rapor parasını da alabilirsiniz.

  22. Gülçin dedi ki:

   Merhabalar..ben hamile oldugumu ogrendigimde yeni işe girmistim ve sigortam baslamisti iki ay sonra isten ayrilmak zorunda kaldim 60 gun sigortam var suan 5 aylik hamileyim bu surecte calismadim sigortam odenmedi 1 ay daha sigortam odense 90 gunu bu sekilde tamamlamis dogum parasini haketmis oluyormuyum tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor alacağınız 32. haftaya 30 gün kala sigortalı bir işte başlayıp, rapor alacağınız tarihte aktif sigortalı olursanız doğum rapor izninizi kullanabilir, rapo paranızı alabilirsiniz.

  23. Sevil dedi ki:

   Merhaba. Suan 20 haftalik hamileyim ve 7 aydir sigortam var ama isten suan cikarsam yada beni isten cikarsalar dogum rapor parasi alabilir miyim acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz çıkarsanız alamazsınız. Fakat işten çıkartılıp işsizlik maaşı almayı hak ederseniz Doğum rapor parası alabilirsiniz.

  24. Dilek dedi ki:

   Merhaba ben 32 . Haftadan önce 30günlük bir ücretsiz izne ayrıldım bu benim iş göremezlik parası almama engel mi ? Yoksa 32 kadar çalışmam mı gerekli?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor almadan önce ücretsiz izne ayrılabilirsiniz. ancak rapor alacağınız zaman ücretli çalışan olarak gözükmelisiniz. Bu nedenle 32. haftaya girmeden en az 1 hafta önceden aktif sigortalı olarak sistemde görünmesini sağlayın. aksi takdirde rapor parası alamazsınız.

  25. Yasemin dedi ki:

   Merhaba is değişik ligi yaptım yeni girdiğim ışte muhasebeci girişimi 6yerine ayın 2si göstermiş diğer tarafta cikisimi ayın 5de yapmış doğum iznine ayrilicam 5hafta sonra bana bir sıkıntı cikartirmi doğum paramı alma da ve doğum iznimde

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Giriş çıkış tarihlerindeki çakışma doğum izniniz için sorun yaratmaz. Emeklilikte çakışan günler silinir. Doğum iznine ayrılıp rapor parasını alabilirsiniz.

  26. Mervee dedi ki:

   30.06.2017 tarihinde bir yildir calistigim kurumdan ayrildim. Son bir yil icinde 90 gun prim sartini sagliyorum fakat sigortaliyken rapor almadim yani izne ayrilmadim kurumdan direk ayrildim dogum parasi alabilir miyim yada almak icin ne yapmam gerekiyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer işten çıkış tarihinizde 32. haftayı dolduruyorsanız çıkış tarihinden sonra en geç 10 gün içinde raporunuzu almanız gerekiyordu. Şu anda alacağınız rapor doğum parası için geçerli olmaz. İşsizlik maaşı alıyorsanız rapor alırsanız geçerli olur.

  27. Ayyse dedi ki:

   Merhaba. 4.5 aylık hamileyim 02 Ocak ile 7 Şubat 2017 arası da 37 günlük sigortam var hamileyken 2 ay daha sigortalı olursam doğum rapor parası alabilirmiyim Aralık 25inde doğumum olucak en geç 26 haftamla 32. Haftanın arasinda sigortalı olursam hak kazanirmiyim .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    37 günlük prim gününüz 90 günlük prim içine dahil edilecektir. Doğuma kadar 90 günü tamamlayacak ve 32. hafta sigortalı olacak şekilde sigortalı bir işte çalışırsanız. Doğum rapor parası alabiliriniz.

  28. dilber dedi ki:

   merhaba, 32 haftamı doldurup doğum öncesi 2 ayı kapsayan
   ”doğum öncesi analık” raporumu aldım. 170 arayıp sorguladığımda ise hastane sisteme girmiş raporunuzu dediler. çalıştığım yerın muhasebesine raporun 1 aslını teslimettim fakat muhasebecimizinde pek bilgisi olmadığından; sisteme işlemeye çalıştım olmadı dogumdan sonra bunu işleyeceğim dedi. söylediği şey doğrumu nasıl bir yol izlenmeli bilgi rica ediyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sırasıyla,

    http://e.sgk.gov.tr/wps/portal/isveren linkinden giriş yaparak
    Çalışmadığına dair bildirim girişi tıklanır.
    Gelen ekrana daha önce işyerinin sgk dan aldığı şifre ile giriş yapılarak işlemler tamamlanır.

    1. dilber dedi ki:

     anladım fakat çalışılmadığına dair bildirim girişini şu anda yapamıyorum doğumdan sonraki rapor bitiş tarihine göre yapılacağını söylüyor herhangi bir gecikme söz konusu olur mu

  29. Neslihan dedi ki:

   Merhaba ben 3 temmuz 2017 tarihinde ssk li isci olarak ise girdim ve 17 temmuz tarihinde hamile oldugumu ogrendm. Arkadaslarim patronlarin beni işten cikaracaklarini iddia ediyorlar. Yasal hakmidir bu. Hakkimi aramali miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer sözleşmenizde deneme süresi mevcut ise bu süre içerisinde işten çıkarabilir. Fakat sırf hamilesiniz diye çıkartması etik değil. Bu konu ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalemizi okuyabilirsiniz.

  30. dry1010 dedi ki:

   Merhaba
   03.10.2015.tarihinde sigortam başladı 01.11.2017 tarihinde iş yerim kapanacağı için beni işten çıkarmak zorunda kalıyorlar. ve 15 haftalık hamileyim doğumum ocak 2018 de gözüküyor sorum şu işten ayrıldıktan sonra işsizlik maaşı alırken doğum parasıda alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    işsizlik maaşı alırken kısa vadeli primlerinizi iş kur öder ve sağlıktan yararlanmanızı sağlar. Bununla birlikte işszilik maaşı alırken alınan hastalık ve doğum raporları sgk tarafından ödenir. Rapor dönemlerinde işsizlik ödeneği dondurulur ve rapor sonrası kalan işsizlik maaşı ödenmeye devam eder.

    1. dry1010 dedi ki:

     bunun için sgk ya mı başvuru yapıyorum hocam?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Raporu ikametgahınızın bağlı bulunduğu kuruma bildim yapabilirsiniz.

  31. Tuba dedi ki:

   Meraba hocam haziranın 12 de 32 haftalık raporum doldu ama işverene verdik ama işverenin 12 günlük sigorta yerine 30 günlük yatırmış ondan önce 8aylık sigortam var ama işverenin 12 günlükhe kadar yaptırmamış o ayı komple yatırmış acaba bi sıkıntı olurmu bide sigorta yatırma rapor tarihine kadar mı yatırılması lazım lütfen bizi bilgi verin doğum parasından yararlanabilecekmiyiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş verenin primleri yatırmış olması doğum parasını etkilemez. Raporlu işçiye eğer işveren ücret ödemek isterse rporlu olduğunu sisteme girer ama tam ay primini yatırabilir. Rapor paranız açısından sıkıntılı bir durum yok.

  32. Ayse dedi ki:

   Merhaba benim 2017 yilina ait 110 günlük sigortam mevcut. doğum nasip olursa ocak 2018 de olacak.32 haftamda çalışıyor olarak gorunursem doğum parası alabilir miyim.Şuan calismiorum kendim 32 hafta ya denk gelen ayin sigorta primini yatirsam rapor parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Burada 90 günlük süreyi doğumdan önceki 1 yıl olarak bakmak lazım 2017 yılındaki sigorta günleriniz doğumdan önceki 1 yıl içine dahil oluyorsa, doğum iznine çıkacağınız tarihte sigortalı olmanız yeterli. Bu hesaplamayı yapıp doğum iznine çıkacağınız tarihe göre 90 günü hesaplayıp ona göre sigortalı bir işte başlangıç yapmalısınız.

  33. merve dedi ki:

   Merhaba ozel bir kurumda ogretmenlik yapiyordum. Ancak hamileligim dolayisiyla sozlesmem yenilenmedi. 30.06.2017 de sigortaliligim sonra erdi. 90 gun sartinida karsiliyorum. Suan issizlik maasi aliyorum. Benim yerime ogretmen bulamadiklari icin eylulun basinda tekrar sigortami baslatip 32. Haftama kadar calisip calismayacagimi sordular. 32. Haftam yaklasik olarak 23 eylulde basliyor. Eylulun birinde sigortaliligim tekrar baslasa arada temmuz ve agustosta sigortam yatmamis olsa bile isgormezlik parasindan faydalanabilirmiyim rapor alirsam? Cevap verirseniz cok sevinirim cunku eger rapor parasi alamayacaksam issizlik maasimi kaybetmek istemiyorum? Veya aradaki 2 ay boyunca issizlik maasi almis olmam rapor parasi almami engeller mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortanız tekrar başlar ise 32. haftada aldığınız doğum rapor parası ödenir. Arada boşluk olması rapor paranızı etkilemez. İşsizlik maaşı almanız da rapor parasına mani değil. İsterseniz kendinizi iyi hissederseniz 32. hafta çalışabilir raporu alıp 37. haftada da rapor alabilirsiniz. Sonuç olarak işe başlamanızda doğum rapor parası açısından bir sakınca bulunmamaktadır.

  34. derya dedi ki:

   İyi Günler,
   Benim sorum hepsinden farklı galiba hamileliğimin 36. haftasına girdim çok şükür sorunsuz bir hamileliğim var ve hala kendi isteğim ile çalışmaktayım fakat ne iş yerim ne doktorum 32. çalışabilir raporu almam gerektiğini söylemedi.bende bilmiyordum ve bu haftaya kadar geldim şimdi ne yapmam gerekiyor bu haftadan sonra alsam raporumu haklarımı kaybetmiş olur muyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftada çalışabilir raporu almanız gerekliydi şimdi alırsanız doğuma kadar kalan kısmı alabileceksiniz. 4 haftanız yandı maalesef.

  35. Merve Kızıltuğ dedi ki:

   Merhaba,
   35. haftamdayım hala çalışıyorum ama 32. hafta itibariyle çalışabilir raporu almadım. 37’ye girmeden doğum iznine ayrılacağım. 32. haftada almadığım rapor benim bundan sonraki sürecimi veya İzinde alacağım ücreti vs etkiler mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32 haftada ya doğum iznine çıkacaktınız ya da çalışabilir raporu alacaktınız. Şu anda alacağınız rapor doğum dan önce olarak sayılacak ve kullanmadığınız günler doğum sonrasına eklenmeyecek yani doğumdan önce 3 hafta doğumdan sonra 8 hafta olarak kullanacaksınız.

  36. Gül dedi ki:

   02.05.2017 tarihinde doğuma üç hafta kalana kadar çalışabilir raporu aldım.06.06.2017 tarihinden itibaren de tahmini bebek doğum tarihi olan 27.06.2017 tarihine kadar da izne ayrıldım.Fakat doğum 29.06.2017 tarihinde gerçekleşti. SGK vizite sisteminde 06.06.2017-28.06.2017 tarihleri arasında çalışmadığıma dair rapor onaylandı.bankadan doğum öncesi olarak 21 günlük ücret aldım .SGK personeli ücrtlendirmenin 112 gün ile sınırlı olduğunu ve 2 gün geç gerçekleşen doğumdan dolayı 2 gün eksik ödeme aldığımı bildirdiler.Sormak istediği bu eksik kalan 2 gün için işverenimin yapması gereken bir işlem olup olmadığı ve rapor girişlerinde her hangi bir yanlış işlem yapılıp yapılmadığıdır.İlginize şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sg personelinin yorumu doğru tekil doğumlar için en fala 16 haftaya tekabül eden 112 günlük ödeme yapılır. 29/06/2017 tarihinden itibaren kalan 8 haftanızı kullanacaksınız. İşyeriniz rapor tarihlerine uymak zorunda. İş yerinizle ilgili bir sorun gözükmüyor.

  37. Burcu dedi ki:

   Merhaba ben işkur personeli idim sözleşmeniz
   3 ay di 14.04.20170başladı 14.07.2017 bitti ve şuan 5 aylık hamileyim doğum paraşı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izni alacağınız 32. haftada aktif sigortalı olursanız Rapor parası alırsınız.

  38. Nurdan dedi ki:

   İyi günler sozlesmeli öğretmen olarak çalışıyorum 37.haftadan sonra izne ayrıldım ve raporlu olduğum müddetçe maaşım yattı yine de rapor bitiminde rapor parası alabilirmiyim (analık parası deniyor sanirim)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuz iş yeri tarafından sisteme girilmiş ise rapor paranızı maaş alsanız da alabilirsiniz.

    1. Nurdan dedi ki:

     Raporum sisteme işlendi fakat böyle bi para hesabıma aktarılması benim ne yapmam gerekiyor

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Tc kimlik numaranız ile Alo 170 i arayarak sorgulattırın. Sizi yönlendireceklerdir.

  39. dilek dedi ki:

   Merhaba sorum sürekli arada kalıyor sanırım cevap alamadım tekrar yazmak istedim.hamilelikte çalışma süresini doldurduktan sonra işten ayrıldığımızda,işsizlik maaşı şartları nedir ? Veya işsizlik alabiliniyor mu ? Yardımcı olur musunuz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hamilelik veya doğum nedeni ile işten kendiliğinizden ayrılırsanız tazminat veya işsizlik maaşı alma hakkınız bulunmamaktadır. İşsizlik maaşı için işyeri tarafından işten çıkarılmanız gerekmektedir.

  40. Gökhan dedi ki:

   Merhabalar ,

   Eşimin sigorta giriş tarihi 02.05.2017 . Şuan hala çalışıyor . Muhtemel doğum yapacağı tarih 02.08.2017 ile 05.08.2017 arasıdır . Doğum sonrasında bir süre çalışmayacak olan eşim doğum sonrası iş görememezlik ücreti , doğum parası ve süt parası alabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre doğumdan önceki 1 yıl içinde geriye dönük 90 günü dolduracak gibi gözüküyor. Doğumdan sonra çalışmasa dahi İş göremezlik doğum yardımını alabilir. süt parası için ise 1 yıl içinde 120 günlük prime ihtiyaç var. Giriş tarihinden önce 30 gün daha primi yok ise süt parası alamaz.

  41. Bergen Coşkun dedi ki:

   21 Haziran 2017’de doğum yaptım. Ancak doğum yaptığım hastanenin SGK ile anlaşması yokmuş ve doğumu bildirmemiş. 16 haftalık ücretli izin paramı alabilmem için nasıl bir yol izlemem ve doğum yaptığımı SGK’ya nasıl iletmem gerekir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum raporunuzu en yakın devlet hastanesine onaylatıp kuruma bildirmeniz gerekmektedir.

  42. Nesrin nil dedi ki:

   22 haftalik hamileyim esim magaza acti birlikte calismaya baslicam sigortam yapildiginda 90 gunu doldurunca sogum prasi almaya hak kazaniyormuyum bu durumda? Tsk

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90 günü doğumdan önce doldurursanız ve 32. haftada aktif sigortalı olursanız Doğum rapor parası alabilirsiniz.

  43. Nur dedi ki:

   Merhaba benim 2014 temmuz ayında doğum yaptığım için sigortaliligim bitti şimdi yine hamileyim sigortam basladilsa işsizlik maaşı alabilir miyim iyi günler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Son 3 yıl içinde 600 güne ihtiyacınız var. Mevcut durumda bu şartı sağlamıyorsunuz. İşsizlik maaşı alamazsınız.

  44. Hilal dedi ki:

   Merhaba,
   3 senedir aynı kurumda çalışmaktayım. 06.08.2016 tarihinde evlendim. Nisan ayında da 31 Temmuz 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Evlilik nedeniyle istifa edeceğimi ve evlilik tazminatımı talep ettiğimi kurumuma istifa dilekçesiyle bildirdim. Şu an 30 haftalık hamileyim. Yasal Doğum iznim 22 temmuz 2017’de başlıyor. 22-31 temmuz tarihleri arasında, yani İstifa tarihinden önce Doğum izni için rapor almam durumunda SGK’nın Doğum/işgörnezlik yardımından yasal olarak yararlanmam mümkün müdür? İşverenin istifamı Doğum izninden sonra işleme alması gibi yasal bir zorunluluk mevcut mudur? Kısaca bu şartlar altında hem evlilik tazminatı hem de SGK Doğum yardımını almam mümkün müdür? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum raporunu aldıktan sonra işten çıkmanız veya çıkarılmanız rapor paranızı almanıza engel değil. Doğum rapor parasını da evlilik nedeni ile iş feshinden doğan kıdem tazminatını alabilirsiniz.

  45. Busra dedi ki:

   Merhaba ben 32. Hafta raporunu alıp sgk ya verdim fakat 37. Hafta raporunu almadim ve doğumum 15 gün önce gerçekleşti . Rapor parası alabilecek miyim alabilmem için ne yapmam lazim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32 hafta çalışabilir raporu alan ancak doğumu erken gerçekleşen kadın çalışanların izin kaybı olmadığı gibi rapor paralarını da tam alırlar. Merak etmeyin rapor paranızı tam alırsınız.

  46. Esra dedi ki:

   Merhaba . Ben 32 hafta raporunu 25 nisan da almıştım . Ve 27 mayis ta isten ayrıldım yani 36. Haftam bitince isten ayrıldım . İzne ayrılmadım direk isten ayrıldım . Bu rapor parasi almamı engeller mi cevaplarsaniz çok sevinirim iyi günler .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporluyken işten çıkmanız rapor parası almanıza mani değil. Rapor parası alabilirsiniz.

  47. Melike dedi ki:

   Merhaba 22 eylül 2016 dan beri ayni,isyerinden sigortaliyim. 9 mayista dogum yaptim. 34 haftada dogum iznine ciktim. İsyerimde sskya bildirdi ise baslayacagimi 12 temmuz bugun icin. Bugun ise basladim. Tekrar arayip bildirmesimi gerekiyor ? Arayip birkac gun once 12sinde baslayacagimi bildirmislerdi. Ne,zaman rapor parami alabilirim acaba ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    iş yeriniz bildirim yaptı ise zaten rapor girişi yaparken işbaşı tarihini de bildiriyor. Bu nedenle tekrar bildirime gerek yoktur. Ağustos ayının 8-14 ü arası adınıza Ziraat Bankasına yatacaktır.

  48. Gizem dedi ki:

   Mhb bn 10.07.2017 işten çıktım suan 9 haftalık hamileyim 01.1017 sigorta girişim yapılacak ve doğumum şubat ilk haftası bn nezamnezaman rapor almalıyım ve doğum parası alabilirmiyim ve nekadar rapor verilir doğum için tesekurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası için doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün priminiz olmalı ki bunu sağlayacak gibi gözüküyorsunuz. İkinci olarak doğum izni alacağınız tarihte sigortalı olmalısınız. Üçüncü olarak ta isterseniz 32. hafta da doğum iznini başlatabilir isterseniz Çalışabilir raporu alıp 37. haftada başlatıp doğum öncesi kullanmadığınız izinleri doğum sonrasına ekleterek kullanabilirsiniz.

  49. ahmet dedi ki:

   eşim çalışan doğum öncesi rapor almamış fakat doğum sonrası raporunu almış sadece doğum sonrası raporun parasını sgk dan alabilir miyiz? çalıştığı iş yerinde 1 yıldan fazladır çalışıyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet doğum sonrasındaki rapor parasını işyerine bildirerek ödeneğin hesabınıza yatmasını sağlayabilirsiniz.

  50. Rabia dedi ki:

   29 haftalık hamileyim nikah çıkışı yapsam doğum parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum iznini 32. haftada hak ettiğinizden sigortalı olmazsanız doğum rapor parası alamazsınız.

  51. dilek dedi ki:

   Merhaba hamilelikte çalışma süresini doldurduktan sonra işten ayrıldığımızda,işsizlik maaşı şartları nedir ? Veya işsizlik alabiliniyor mu ? Yardımcı olur musunuz.

  52. Ceren dedi ki:

   Merhaba ben dogumumu yaptım 16 haftalık iznimide kullandım anck dogum parası bana eksik yattı iş yerim dogum oncesi kullandığım 3 haftalık raporu işlemeyi unutmuş bu yüzden paramın eksik yattıgını dusunuyorum konu ile ilgiki ne yapmam gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşyerinizin bu hatayı düzeltmesi gerekiyor. Siz de tedbir olarak Durumu işyerinizin bağlı bulunduğu Sosyal güvenlik merkezine bir dilekçe ile bildirin.

  53. berrin dedi ki:

   merhaba ,
   30 haftalık hamileyim 32. hafta doğum iznimi başlatacağım, bu süreçte çalıştığım yer sigorta primimi yatırmaya devam ederse işsizlik ödeneği konusunda bir sıkıntı olurmu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor dönemi boyunca sigortalılığınız aktif olur ama prim yatmaz. Ama işyeriniz size bu süre boyunca ücret ödemek istiyor ise ücret ödeyebilir prim de yatırabilir. Bu durum rapor parası almanıza da işten çıkartılırsanız işsizlik parasına da mani değil

  54. Habibe dedi ki:

   Merhaba. Ben Bağkurluyum. Yeni doğum yaptım. Raporlarimi hastaneden aldım. İsyerimi doğum öncesi kardeşim işletti. Haliyle fişte kesti post cihazından. Haliyle Bağkur priminin yatması için iş yerinin açık olması lazımdı. Doğum parası almama engel olurmu . Alırsam sorun olur mu acaba.tesekkurler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporlu olduğunuzda ticari faaliyetiniz devam edebilir. Bu durum rapor paranızı etkilemez. Rapor parası alırken sorun çıkmayacaktır.

  55. dilek dedi ki:

   Merhaba hamilelikteki çalışma süresini doldurduktan sonra işten çıktığımızda,işsizlik maaşı şartları nedir ? Veya işsizlik alabiliniyor mu ? Yardımcı olur musunuz.

  56. Asuman dedi ki:

   Merhaba. Ben 26 haftalik hamileyim. Mart ayina kadar sigortaliydim. Mart ayindan sonra kendi isimi actim. Dogum parasi alabilir miyim. Ne zaman basvurmaliyim.,?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut durumunuza göre 90 gün prim şartını sağlıyorsunuz. Doğum rapor parası alabilmeniz için Bağkur primlerinizi de düzenli ödemelisiniz. 32. haftada doktorunuzdan rapor almanız yeterli.

  57. Fatma dedi ki:

   Merhaba suan 18haftalik hamileyim hamilelikten önce iki ay sigortam var çalsamadgm icin isi bıraktım suan bir ay daha sigortalı olarak calsmaya baslasam dogum parası alabilrmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde 1 ay çalıştığınızda 90 günü sağlıyorsanız ve rapor alacağınız tarihte sigortalı görünürseniz doğum rapor parası alabilirsiniz.

    1. Fatma dedi ki:

     Yani izne çıkacağm tarihte sigortalı olmam gerekiyo kaçıncı haftada izne çıkılıyo

  58. Neşe dedi ki:

   Merhaba,
   32. haftadan önce, doğum iznine çıkmadan önce, bir aylık bir rapor alırsam ve sonra normal 32.hafta raporumu alırsam, doğum paramı almama engel olur mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hastalık halinde aldığınız rapor doğum rapor parası almanıza engel değil. Hastalık rapor tarihlerinde aktif sigortalılığınız devam ettiğinden Analık iş göremezlik ödeneği alabilirsiniz.

  59. dilek dedi ki:

   Merhaba hamilelikten dolayı işten çıktığımızda işsizlik şartları nedir ? Veya işsizlik alabiliniyor mu ? Yardımcı olur musunuz.

  60. hamilebayan dedi ki:

   merhaba,

   özel eğitimde sözleşmeli olarak çalışıyordum. doğum izninden yaklaşık 2hafta önce okullar kapandı ve sözlşemme bitti. 32. hafta tamamlanana kadar yaklaşık 2 haftalık bir boşluk sözkonusu oluyor ve bunu başka bir yerde sigortalı gösterilip izne ayrılsamdoğum parası alabilir miyim ve bu parayı alırsam beni sadece 2hafta için sigortalı yapmış olan iş yeri için sorun teşkil edermi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2 hafta başka bir yerde sigortalı olarak çalışırsanız. Rapor alacağınız tarihte sigortalı olacağınızdan doğum rapor parası alma hakkına sahip olursunuz. Aynı iş yerinde belirlenen bir süre doldurma zorunluluğu yoktur.

    1. Hamilebayan dedi ki:

     Peki beni 2haftalik sigortali yapan is yeri hamile birini ise aldigi icin sorun yasarmi

  61. Burcu dedi ki:

   Benim 3 yıllık sigortam var hamilelik sürecinde işten ayrilsam yada iş değişikliği yapsam doğum parası alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor alacağınız tarihte sigortalı olmanız ve doğum tarihinden önceki 1 yıl içinde geriye dönük 90 gün priminiz olması yeterli. İş değiştirmeniz doğum rapor parası almanıza engel değil. Aynı iş yerinde devamlı bir çalışma süresi aranmıyor.

  62. songül dedi ki:

   Merhaba 03.03.2017 tarihinde sigorta girişim yapıldı ve 7 haftalık hamileyim .doğuma kadr çalışırsam doğum parası alabilecekmiyim ?

  63. Funda Yazıcı dedi ki:

   Merhaba, e-devlet sistemi üzerinden baktığımda doğum param emanete alınmış gözüküyor. Ne yapmam gerekiyor? bir de doğum parası PTT’den mi Ziraat Bankası’ndan mı çekiliyor? Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor parasının emanette gözükmesi genelde iş yerinin raporu sisteme girmemesi nedeni ile ortaya çıkar. Durumu işyerinizle görüşün. Konu ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/sgk-rapor-parasinin-emanette-gozukmesi/ makalemizi okuyabilirsiniz.

  64. songül dedi ki:

   Merhaba 7 haftalık hamileyim 03.03.2017 sigorta girişim yapıldı ve 3 ay sigortam doldu şuan hala çalışmaktayım doğum parası alablirmiyim.?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor tarihine kadar sigortalılığınız devam ederse doğum rapor parası alabilirsiniz.

  65. meltem dedi ki:

   Merhaba ben 24 haftalik hamileyim. şimdiden sonra çalışıp sigortalansam 90 günü doldurmam için de çalışabilir raporuyla 36. hafta dahil çalışıp ondan sonra izne ayrılmam lzm. Bu durumda analık is görememzlik parasından yararlanabilirmiyim. Birde doğumdan sonra da sigortamizin yatmaya devam etmesi gerekiyormu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum tarihine kadar 90 gün sigortalılık süresini doldurduğunuz takdirde Doğum rapor parası alabilirsiniz. Doğumdan sonra sigortalı olma şartı yok.

  66. nurcan dedi ki:

   Merhaba 24 haftalik hamileyim. çalıştığım dükkanda 2 aylık sigortam ödendi fakat dukkan kapnacak. kalan ayin parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32 haftada sigortalı olup geriye dönük 1 yıl içinde 90 günlük primi tamamlarsanız Doğum rapor parası alabilirsiniz.

  67. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Doğumdan önce 90 günü doldurmanız yeterli. Ayın hangi günü işe başlamış olmanız önemli değil. 30. hafta çalışabilir raporu alıp erken doğum gerçekleşir ise doğum öncesi kullanamadığınız izinler doğum sonrasına eklenir.

  68. Ilknur oz dedi ki:

   Merhabalar ben calismiyorum ev hanimiyim disardan sigortami odesem henuz hamile degilim
   Hamile kalirsam dogum izni parami alabilir miyim yoksa illa bir yerdemi calisip prim odenmesi gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsteğe bağlı sigortalılar ise sadece uzun vadeli sigorta kolları (malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortası kolları) ile genel sağlık sigortası için prim ödemektedirler. Bu nedenle isteğe bağlı sigortalılar geçici işgöremezlik ödeneği veya doğum yardımı alamazlar.

  69. Onur dedi ki:

   Mrb eşim 2 yildir ayni firmada calisiyor fakat suan 20 haftalik hamile sigortasida 2 yildir yatiyor bugun giris cikis yapip firma ismini degistirip baska yerde sigortali gozukuyor dogum parasi ve tazminat hakki kazanabilirmi acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Giriş – Çıkış işlemi rapor parasını etkilemez. Doğum iznine çıkacağı tarihte sigortalılığının devam etmesi önemli

  70. Yavuz in dedi ki:

   Merhaba Eşimin 32.haftalık raporunu işverene verdik ama eşimi çıkış göstermemiş ama son Mayıs ayının ve hazirandan kalan son günleri ödememiş işveren ama önceki aylara 180 gün sigortası var ne yapmamız lazım acaba bilgilendirirmisiniz şimdiden teşekkür ederim doğum parasından yararlanabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mayıs ayı primleri 23 Hazirandan sonra görebilirsiniz. Raporunuzun giriş yapılıp yapılmadığını Haziranın 23 ünden sonra kontrol için raporunuzla birlikte işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik kurumundan kontrol ettirebilirsiniz.

    1. Canan dedi ki:

     Merhaba ben 20 martta dogum iznine ayrildim. Sirketim 27 martta isten cikisimi vermis.raporum 9 temmuzda bitiyor. Rapor parasini alabilirmiyim.

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Doğum iznindeyken kanunen sizi işten çıkaramaz. İşyerinizin bağlı bulunduğu SGK kurumuna raporunuzla birlikte başvurun. Şikayetinizi de bildirin Rpaor parası alırsınız.

  71. Tugba dedi ki:

   Merhabalar ben 32.haftalık raporumu verdim ama son Mayıs ayının ve hazirandan 12 günlük sigortamı işverenim yatırmadı gözüküyor ondan önce 180 günlük sigortam var acaba doğum parasından yararlanabilirmiyim ayriyeten yatırmazsa sigortayı ne yapmam lazım detaylı bilgi verirmisiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mayıs ayının prim gününü 23 Haziranda, Haziran ayının prim gününü ise 23 Temmuzda görebilirsiniz. Rapor tarihlerinde ise sigortalığınz aktif olur ama prim gün sayısı gözükmez. Verdiğiniz bilgilere göre doğum parası alırsınız.

  72. Mehmet kul dedi ki:

   Merhaba eşimin Doğum izinnine ayrılmadan önce 81 gün primi yatmiştı ve Doğum sonrası Doğum izin raporu var Doğum parası alabilirmiyiz yada bu koşulda nasıl bir yol izlemeliyiz teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Doğumdan önceki geriye doğru 1 yıl içinde en az 90 günlük sigorta primi olması gerekir. Prim gününü sağlayamıyorsanız rapor parası alamzsınız

  73. ANIL dedi ki:

   Merhaba eşim 90 günlük primini doldurdu doguma 8 hafta kala doktor raporuyla isten ayrilacak iznr ayrildigi ilk 8 haftanin dogum parasinin yarisi yaticak mi?bir yerde okumuştum dogum parasinin 4500 tl ilki 2250 tl ilk 8 hafta da yattigina dair sonra ki 8 haftada diger kalan 2250 tl diye aslı varmidir.birde esim isten ayrildig takdirde sanirim sigortasini kesicekler.bu engel teskil edermi yoksa parayi alabilmesi icin hala sigortali olarak gozukmesimi gerekir
   Ve belgeleri isverene yada sgk mi teslim etmeliyiz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum parası 16 haftanın sonunda yatar. Doğum iznine çıkarken sigortalığınızın devam etmesi gerekiyor. işten çıkış işlemlerinizi rapor sonunda yapın. Çünkü raporunuzu işyerinize bildireceksiniz onlarda 16 hafta boyunca sgk ya hizmet bildirgesi ile birlikte bildirim yapacaklar. İşveren için bir mali yükünüz kalmıyor bu konuda rahat olabilirsiniz. Sonuç olarak çıkış işlemlerinizi doğum raporu sonunda yapmanız gerekiyor. Aksi halde Analık geçici iş göremezlik yani doğum rapor parasını alamazsınız.

  74. büşra dedi ki:

   merhaba 20 haftalık hamileyim işyerimde kşiddete maruz kaldığım için aboneler tarafından ücretsiz izne ayrılıcam doğum sonrasında işten ayrılıcam. bu şartlarda doğum parası alabiliyor muyum acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sgk Doğum sonrası ve Yıllık izin için alınan ücretsiz izinler haricindeki ücretsiz izinleri çalışıyor olarak görmüyor. bu durumda da alınan raporların parasını ödemiyor. Doğum izni alacağınız tarihte fiilen çalışırsanız geriye dönük 90 gün priminiz de olacağından doğum parası alabilirsiniz.

  75. Asli dedi ki:

   İyi günler 28 haftalık hamileyim 1 mayısta ise başladım 1 Haziran’da çıkışım verilmiş bende başka bir yere tekrar başladım 8 Haziran’da yeniden sigorta girişim yapıldı 32. Haftada çalışır raporu alacağım 37. Haftama kadar 90 günü tamamlamış oluyorum rapor parası alabilirmiyim ve raporum bitince işyeri çıkış verirse bu rapor parasını etkiler mı teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90 günlük primi dolduruyorsanız ve izne çıkacağınız tarihte de sigortalılığınız devam ederse rapor alıp iş göremezlik ödeneği alırsınız. Raporunuzun bittiği tarihte çıkış vermesi rapor parasını almanıza engel değil.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.