• SSK DOĞUM PARASI SORU VE CEVAPLARI


  doğum yardımı

  Soru 1: Doğum iznine ayrıldım yalnız bu süreçte işverenim SSK primimi öderse doğum parası alabilir miyim? 

  Cevap: Prim yatarsa doğum parası alamazsınız.

  Soru 2: Özel hastanede ya da SGK anlaşması olmayan bir hastanede doğum yapmak doğum parası almaya engel midir?

  Reklam

  Cevap: Hayır engel teşkil etmez.

  Soru 3: İş göremezlik paramın yatıp yatmadığını nereden görebilirim?

  Cevap: E-Devletten görüntülenmektedir.

  Soru 4: Eşim benim üstümden sigortalı olarak yararlanıyor. Yakında çocuğum olacak. Doğum parası alabilir miyim? Babalık izni kaç gün?

  Cevap: Doğum parası alabilirsiniz. Babalık izni 5 gündür.

  Soru 5: Sezonluk bir işte çalıştım 32 haftayı doldurmadan işten ayrılmam gerekecek. Doğum parası almak için ne yapmalıyım? Doğum sonrasındaki rapor hakkımı öncesinde kullanabilir miyim?

  Cevap: Önce kullanmanız mümkün değil. Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 prim günü şartını sağlayacağınız için doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 6: Rapor hakkım bitince işe tekrar başladım ancak doğum paramı hala alamadım. Nereye başvurmam gerekiyor?

  Cevap: SGK müdürlüklerine giderek durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

  Soru 7: Doğuma 3 hafta kalana kadar çalışıp iznimi rapor sonrası kullanacağım. Raporlu olduğum süre içerisinden doğum parası alabilir miyim?

  Cevap: Rapor sonrası doğum parasını alabilirsiniz.

  Soru 8: Hamileyken sadece 3 ay çalıştım. 90 gün primim vardı ama 6 ay çalışmadığım için başvurmadım. Şu an 1 yaşında çocuğum var, doğum parası alabilir miyim?

  Cevap: SGK’ya gerekli belgeler ile başvurunuz. Doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 9: Hamileyken 70 günlük sigortam olacak. 32. haftada iş göremezlik raporu alırken sigortalı olmam şart mı?

  Cevap: Doğum parası alabilmeniz için 70 gün olacak sigortanızın 90 gün olması gerekmektedir.

  Soru 11: 32. haftadan önce işgöremez raporu kullandım. Doğum parası almama engel olur mu?

  Cevap: Hayır bir engel oluşturmaz.

  Soru 12: 27 haftalık gebeyim, sigortam var. Doğum parası alabilir miyim, alabilirsem doğum raporumu ne zaman almalıyım?

  Cevap: Evet alabilirsiniz. Raporu 32 ile 37.hafta arasında alabilirsiniz. Çalışabilirseniz 37.haftaya kadar çalışabilirsiniz. Doktorunuza danışarak tabi ki.

  Soru 13: 26 haftalık hamileyim 2 aylık sigortam var. Bu ay sigortam yatmadı. Bu doğum parası almama engel mi? Yoksa bu işverenimin şirket borcu olarak mı kalıyor?

  Cevap: Doğum parası alamazsınız. Doğumdan önceki 1 yılda 90 gün prim yatması gerekir. Parayı şirket vermiyor. Duruma itiraz ediniz.

  Soru 14: Doğum parası net ücretten mi brüt ücretten mi hesaplanıyor?

  Cevap: Brütten hesaplanmaktadır.

  Soru 15: Doğuma son 4 hafta kala izne ayrıldım. Doğum sonrası ne kadar izinliyim? Doğum parası için çalışmaya başlayınca mı başvuru yapacağım?

  Cevap: Doğum izni toplam 16 haftadır. Doğum için işten ne zaman ayrıldıysanız bu süre başlar. Doğum parası rapor bitince alınabilir.

  Soru 16: Doğum izni raporumu işyerime verdim. SGK’ya da gidip vermem gerekir mi?

  Cevap: İşyerinize danışınız işyerinin bildirmesi gerekiyor.

  Soru 17: Hamileyim, 80 günlük sigortam yattı. Sigortalılık şartı 90 gün mü 120 gün mü? Bir de çalışmadan kalan farkı kendim ödeyerek kapatsam doğum parası alabilir miyim?

  Cevap: Evet doğum parası alabilirsiniz. Kendiniz sigortalı olarak çalışıyorsanız 90 prim günü şartına bakılır. Eşiniz sigortalı olarak çalışıyorsa ve siz onun üzerinden sigortalı iseniz eşinizin 120 prim günü şartına bakılmaktadır.

  Soru 18: Doğum iznim bitti, işyerinden ücretsiz izin kullanıyorum. Doğum param ne zaman yatar?

  Cevap: E-Devletten paranın yatacağı tarihi öğrenebilirsiniz.

  Soru 19: 15 aydır sigortalı olarak çalışıyorum ancak hamile olduğum için beni çıkarmak istiyorlar. Ne gibi haklarım var?

  Cevap: İş yeri sizi çıkarırsa tazminat alabilirsiniz. Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün priminiz yatarsa doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 20: Doğumdan önce 8 hafta değil de 3 hafta önce ayrılsam alacağım ücrette değişiklik olur mu? 

  Cevap: Ücrette değişiklik olmaz. Doğumdan sonra 13 hafta izin yapabilirsiniz.

  Soru 21: Eşim yeni doğum yaptığı için istirahat ediyor. Eşimin doğum parası başvurusunu ben yapabilir miyim yoksa direk kendi başvurusu mu gerekli?

  Cevap: Siz yapabilirsiniz. Doğum raporu ve sigortalılık belgesi ile SGK ya başvurabilirsiniz.

  Soru 22: 32 haftalık hamileyim 37 haftaya kadar çalışabilir raporu almıştım ancak çalışamıyorum. Yenisini alıp işten ayrılabilir miyim?

  Cevap: Doktorunuza başvurunuz yeni rapor çıkarabilirler.

  Soru 23: Doğum parasından Emekli Sandığı’na bağlı olanların yararlanamadığını söylediler. Bu doğru mu?

  Cevap: Böyle bir şey söz konusu değil doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 24: 8 haftalık doğum iznini aldığımız zaman sigortamız yatmaya devam ediyor mu? Sigortamız devam etmiyorsa eğer 8 haftalık raporumuz bittiği zaman işe başlamama durumunda doğum parasını almaya hak kazanıyor muyuz? İşe tekrar başlama olmazsa işsizlik maaşı alabilme hakkımızda oluyor mu?

  Cevap: Doğum izni sırasında sigorta yatmıyor. Eğer yatarsa doğum parası hakkınız bulunmuyor. İzin bittikten sonra çalışmasanız bile doğum parası alırsınız. Doğum nedeni ile işten çıkma durumunda işsizlik maaşı alma hakkınız bulunmuyor. İşten çıkarılmış olursanız alabilirsiniz.

  Soru 25: Doğum parasını alabilmek için doğum yapmak şart mı? Parayı doğumdan önce alabilir miyim?

  Cevap: Hayır doğumun gerçekleşmesi gerekmektedir.

  Soru 26: 3. çocuk için para alabiliyor muyum? Alabiliyorsam nereden ve nasıl alabileceğim?

  Cevap: Evet bu yasa kesinleşti. Nereden nasıl alabileceğinizi Alo 170 SGK hattından öğrenebilirsiniz.

  Soru 27: Abimin işyerinden 90 gün sigortalı görünsem doğum parası alabilir miyim? Bir de doğum parası neye göre hesaplanıyor?

  Cevap: Evet alabilirsiniz. Hesaplama yöntemini size vereceğimiz linkten bulabilirsiniz. https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/

  Soru 28: İki yerden sigortam yatıyor. Doğum parası alabilmek için işyerlerinden herhangi bir belge gerekli mi? Ayrıca bana ödenecek tutar iki firmanın ödediği prime göre mi belirlenecek?

  Cevap: İş yerinden alınacak belgeye ihtiyaç vardır. Tek firmaya göre belirlenir büyük ihtimalle.

  Soru 29: Doktorumun verecek olduğu raporu SGK’ya onaylatmam gerekiyor mu? Ayrıca oturduğum yere yakın olan SGK’ya mı gideceğim yoksa işyerinin bağlı olduğuna mı?

  Cevap: Ceylan Hanım, doktor raporu gereklidir. İş yeriniz ile anlaşmalı SGK daha iyi olur. İş yerinize belgelerinizi teslim edebilirsiniz kendileri de SGK ya götürebilirler.

  Soru 30: 16 haftalık doğum izn bittikten hemen sonra ücretsiz izne ayrılabilir miyim?

  Cevap: Evet ayrılabilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  SSK DOĞUM PARASI SORU VE CEVAPLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Emin dedi ki:

   merhaba,eşim ocak ayından beri çalışmaktadır ve 5 aylık hamile.Çalıstığı yerin kapanma durumu var.Doğum izin hakkı gelmeden kapanma durumunda doğum parası hakkından faydalanabilirmi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşiniz işyerinin kapanacağı tarihte İşsizlik Ödeneği alabilecek şartları taşıyorsa doğum raporu alıp ödenekten faydalanabilir.

  2. Zafer dedi ki:

   Merhaba benim eşimin 17 .05.2017 de sigorta girişi yapıldı ve muhtemelen 01.09.2017 de 32 haftası dolacak buna göre iş göremezlik ödeneği hak kazanıyor mu

  3. Eminebilgin dedi ki:

   Merhaba ucretli ogretmen olarak calismaktayim dogum oncesi 90gunluk sigorta primim yatmis.32.haftada rapor aldim ve milli egitime verdim bana istifa dilekcesi yazdirdilar.bu durumda analik rapor parasi alabiliyor muyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İstirahatin başlangıç tarihi itibariyle sigortalılığı devam eden ancak daha sonra sigorta çıkışı verilen çalışan, Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 40/10. Maddesi “Sigortalının, geçici iş göremezlik ödeneği almasına esas istirahat raporu süresi içinde, sigortalılık hâlinin herhangi bir nedenle sona ermesi hâlinde istirahat süresince geçici iş göremezlik ödeneği ödenmeye devam edilir.” şeklindedir.

  4. Ebru dedi ki:

   Merhaba rapor paramı alamadım geçen ay almam gerekiyordu 170 üzerinden başvuruda bulunduk. Araştırma yapınca e devlette 2 ayımın işlenmediğini gördük sonra düzeltildi. Dosyalar çakışmıştır şeklinde açıklama geldi. Bunun anlamı nedir.? 2 ay işlenmediği için olabilir mi teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bu durum genelde Kadın sigortalıya, analık sigorta kolundan istirahatin başladığı tarihten, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışabileceğine dair rapor verilerek çalıştığı dönemde, başvurduğu sağlık hizmet sunucusu hekimi tarafından, hastalık ya da iş kazası veya meslek hastalığı sigorta kolundan istirahat raporu verilmesi halinde ortaya çıkar.

  5. Emrah dedi ki:

   Merhaba eşim asgari ücretli çalışan, ben ise devlet memuruyum. Eşim 25 Temmuzda 32 haftayı doldurarak izne ayrılacak. Bu süreçte hangi ödemeleri ne zaman alacağımızı öğrenebilir miyim?
   (Rapor ücreti, doğum ücreti, süt parası diye biliyorum)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor ücreti rapor sonunda yatar. Süt parası başvuru yapmanıza gerek kalmadan 1 ay içinde adınıza Ziraat Bankasına yatar. Doğum yardımı için Kaymakamlıklardaki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapmanız gerekiyor.

  6. EZGİ YILDIRIM dedi ki:

   MERHABALAR. 32.HAFTAMDA RAPOR ALARAK 37. HAFTAMA KADAR ÇALIŞMAK İSTİYORUM.SIRALAMAYI ÖĞRENMEK İSTİYORUM.ÖNCE İŞ YERİME ALDIĞIM İLK RAPORU TESLİM EDİYORUM.37.HAFTAMDA ALDIĞIM İZNE AYRILIR RAPORUMUDA TESLİM EDİYORUM.İŞYERİNİN BANA VERMSİ GEREKN BELGE NEDİR?YOKSA İZNİMİN BİTTİĞİ TARİHTE Mİ BANA BELGE VERİYORLAR SGK YA TESLİM ETMEM İÇİN? DETAYLI SIRALAM YAZARSANIZ BİÇOK KİŞİ YADINLANACAKTIR.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz aldığınız tüm raporları iş yerine veriyorsunuz. Geri kalan işlemler Rapor aldığınız Hastane ve iş yerinizin sorumluluğunda. Siz rapor sonunda E-devletten rapor parasının ödemesini takip ediyorsunuz. Size verilecek bir belge veya yapmanız gereken başka bir işlem yok.

  7. Melek dedi ki:

   Merhaba ben 37. Haftaya kadar çalışabilir raporu aldım ve 37. Haftadan sonra çalışamaz raporun var ben bu durumda doğum parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    37. haftadan itibaren doğum izniniz başlar. doğum sonrasına 5 hafta eklenir.

  8. Ayse dedi ki:

   Merhabalar ben 34.haftamda izne ayrıldım. Etüt merkezinde çalıştığım.icin 10 hazirana kadar u cretsiz izne çıkardılar.Rapor parasını almama.engelmi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    32. hafta çalışabilir raporu almadıysanız 8 haftalık süreniz başlamış demektir. Doktora gidip doğum izni için rapor alıp iş yerinize götürün.

    1. Ayse dedi ki:

     32.haftamda çalışabilir raporu aldım yalnız bazı durumlardan dolayı doktor 33.haftamda çalışamaz raporu verdi işyerine teslim ettim.Merak ettiğim rapordan 10 gün sonra çıkışımolsa sorun olur mu

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Çalışamaz raporu ile birlikte doğum raporunuz başlamış oldu. Doğum iznindeyken işten çıkmanız veya çıkarılmanız doğum rapor parası almanıza engel değil.

      1. Ayse dedi ki:

       Çok teşekkürler

  9. Merve dedi ki:

   Part time çalışıyorum her ay 15 gun sigortam yatıyor.26 haftalik hamileyim 32. Haftamda izne ayrilmayi dusunuyorum. Ama 15 gun yatmasi bir sorun olusturur mu? 120 gunden fazla gunum var dogum parasi alabilrimiyim sigortam tam yatmasada

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Primleriniz part time 15 günlük te yatsa doğuma kadar 90 günü tamamlamanız yeterli. Doğum iznine ayrılıp doğum parası alabilirsiniz.

  10. fatma dedi ki:

   Merhaba 29 haftalık hamileyim.geriye dönük 8 aylık kesintisiz sigortam yatırılmış.30. haftada işten çıkıp farklı bir iş yerinde başlamam halinde aradaki girdi çıktı sigortasından dolayı geçici iş görmezlik ödeneği alamama durumu nedir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Analık geçici iş göremezlik ödeneği için;

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 günlük prim ödemesi ve,

    İzine çıkılacağı tarihte sigortalı oması şartı var. Siz bu iki şartı da sağlıyorsunuz. Son iş yerinde belirli bir prim gün sayısı aranmıyor. Sonuç olarak İş Göremezlik ödeneği alabilirsiniz.

  11. kader dedi ki:

   merhabalar şuan 180 günlük sigortalıyım 15/07/2017de 32.hafta doğum izni alıcam ve sonrasında işten ayrılmayı düşünüyorum dogumdan sonra sgknın bana tanıdıgı 4.424 civarı toplu para hakkından yararlanabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izninize çıkacağınız tarihte sigortalı olmanız gerekiyor. Doğum izninizi aldıkta sonra değil, Doğum izninizin bitiminde işten çıkmanız gerekiyor. Çünkü aldığınız raporu iş yerinize vermeli ve siteme girmesini sağlamalısınız. Sizin için veya iş yeriniz için doğum izni sonrası çıkış yapmanızda bir sakınca yok

  12. güler dedi ki:

   iyi günler benim sigortam işkur tarfından yatıyor. e devlette sigorta gözükuyor. doğum parası alabilir mıyım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer iş kurdan işsizlik ödeneği alıyorsanız kısa vadeli sigorta primlerinden hastalık ve analık sigorta primlerini yatırmaya devam etmektedir. Böylece; işsiz kalan işçinin sigortası yatmasa da, sağlıktan faydalanması mümkün olmaktadır. Bu durumdaysanız rapor parası aldığınız sürede işsizlik maaşınız durur, Raporun bitiminden itibaren kalan maaşınız devam eder.

    1. güler dedi ki:

     ben şuan çalışıyorum. sigortamı işkur yatırıyor. doğum parası alabilir miyim

  13. hulya dedi ki:

   5 aylik hamileyim 2 aylık sigortam var ve işverenim beni işten cikariyor.sigortami kendim isteğe bağlı sigorta yaptirp kaldığım yerden devam ettirebilirmiyim sigortamı.yoksa çıkışım yapıldığı için yeniden 3 ay boyunca yatırmam mi gerekiyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum iznine çıkacağınız zaman sigortalı olma şartı bulunmakta. İsteğe bağlı sigorta yaptırsanız bile doğum izin rapor parası alamazsınız. Çünkü ; ‘İsteğe bağlı sigortalılar sadece uzun vadeli sigorta kolları (malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortası kolları) ile genel sağlık sigortası için prim ödemektedirler. Bu nedenle isteğe bağlı sigortalılar geçici işgöremezlik ödeneği veya doğum yardımı alamazlar.’

  14. Elif Rana dedi ki:

   Mrb ben 32 haftamda izin raporu alip isten cikis yapmak istiyorum hem evlilik tazminatini hemde 32 haftada cikis yaptigim icin dogum parasi alabilirmiyim muhasebecim bana cikis yapildigi takdirde dogum rapor parasi alamicagimi soyledi yardimci olurmusunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor alıp işten çıkarsanız rapor parası alamazsınız. Çünkü iş yeriniz raporlu olduğunuz sürede sizi yine aylık Hizmet bildirgesinde çalışıyor olarak gösterip raporlarınızı bildirecekler. Siz bu bildirimler sonrasında rapor parası alabileceksiniz. İstifa ederseniz rapor parası alamazsınız.

    1. Elif Rana dedi ki:

     Peki isten isveren tarafindan cikartilsam alabiliyormuyum alabiliyorsam ne yapmam ve nereye ne zaman basvurmam gerekiyor

   2. Banu dedi ki:

    28 haftalık hamileyken iş değişikliği yaptım. 32. Haftamda son iş yerimde 90 iş günüm yok fakat son bir yılda 90 iş günüm var. Rapor aldığım iş görmezlik parasını alabiliyor muyum? Bir de 32. Haftada raporu nereden almalıyım? Teşekkür ederim…

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     doğum rapor parası şartlarında 90 günlük prim geriye dönük son 1 yıl içinde aranmaktadır. Son çalıştığınız yerde böyle bir şart aranmıyor. Rapor paranızı alabilirsiniz. Raporunuzu Devlet hastanesi veya Anlaşmalı Özel hastanelerden alabilirsiniz.

  15. Aliye dedi ki:

   Benim doğum param yatti ama cekemedim geri gitmiş tekrar başvursam geri alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer 5 yıllık bir zaman aşımı süresi geçmediyse; en yakın SGK hizmet birimine başvurup, tekrar yatırılmasını sağlayabilirsiniz.

  16. Elif dedi ki:

   Sizi tekrar rahat sız ediyorum ama Benim sorum çocuk parası olarak verilen değilde doğumda izinli olup işverenin vermediği maaşın %80 ini sgk nın ödemesi olan 32.haftada alınan 16. Haftalık doğum raporu olan sgk nın ödediği 4.500 tl ye yakın olan ödememeyi ala bilirmiyim 3. ay önce çıkarılacağım için sigortadan düşmüş gözükeceğim o nedenle16. Haftalık doğum raporunu hastane verirmi ve alısam sgk ödermi yardım larınız için teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası alabilmeniz için doğum iznine çıkacağınız tarihte sigortalı olma şartı yok. Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 günlük prim ödemesi bulunması takdirde rapor parasını alabilirsiniz. Rapor paranız Brüt maaşınızın 2/3 üne takabül eder.

    1. Süphan dedi ki:

     Merhabalar ben 6 yıl boyunca sigortalı çalışıyordum hamile oldugumu öğrendim hastalndım 4 gün hastanede yattım patronum o sırada ocak ayında çıkışımı vermiş nisan ayında gene sigortamı başlatmış bnde mayısta doğum yaptım sigortadan para ala bilme şansım warmı

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Doğum iznine çıktığınız tarihte sigortalı görünüyorsunuz. Geriye dönük 1 yıl içinde de 90 günlük priminiz varsa, ki verdiğiniz bilgilerde öyle görünüyor. Doğum parası alabilirsiniz. Ancak Rapor paranız, raporu aldığınız tarihte başlar. Doğumdan sonra 8 hafta sonunda biter.

  17. Elif dedi ki:

   Merhabalar benim ilk işe giriş tarihim 05.10.2016 da işe girdim şuanda 20 haftalık hamileyim işveren doğum iznine gelmeden işten çıkarıyor ve doğum iznini 32. Haftada alındıgını duydum işten 20.05.2017 de çıkış verilerse arada ki boşlukta herhangi işte çalışmasam doğum raporu alıp rapor parası alabilirmiyim. Yalnız çıkışımdan doğuma kadarki zaman en kötü 3 ay olabilir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası alabilmek için doğumdan önceki bir sene içinde 90 gün priminiz olması yeterli. Verdiğiniz bilgilere göre priminiz yeterli görünüyor. Doğum rapor parasını alabilirsiniz. Hamile iken çıkarılma ile ilgili dava açma hakkınız mevcut bununla ilgili https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Yazımızda geçen haklar sizin içinde mevcut.

  18. Nergiz dedi ki:

   03.10.2016 da ilk defa işe başladım 3 ay sonra hamile olduğumu öğrendim 03.09.2017de doğum iznine ayrıldım 16. Hafta iznimin sonunda işveren çıkışımı verdi ben hem doğum parası ve işsizlik maaşı alanilirmiyim yada 180gün başka işyerinde çalışıp 600 günü doldurup işten çıkarırsamı işsizlik parasından faydalana bilirim teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası almanız için doğum tarihinden önceki bir yıl içinde 90 günlük prim ödemeniz yeterli. Verdiğiniz bilgilere göre prim gününü sağlıyorsunuz. Doğum rapor parası alabilirsiniz. İşsizlik için en az 600 gün prim ödemenizin bulunması gerekiyor. İşsizlik maaşı şartları için https://www.ssk.biz.tr/2017-issizlik-maasi-sartlari-nelerdir/ yazımızdan detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca çıkış işleminizi doğum sonrası yapması etik görünmüyor. Art niyet olduğunu düşünüyorsanız. https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ yazımızdaki şartlar sizin için de geçerli. Okumanızı tavsiye ederim

  19. omer dedi ki:

   merhaba eşim doğum öncesi raporunu 04.04.2017 tarihinde başlattı
   fakat işveren haberimizi olmadan 28.03.2017 tarihinde çıkış vermiş. dava hakkımız saklı fakat BU şartlarda 112 günlük RAPOR PARASINI alabilirmiyiz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası almak için rapor alınan tarihte çalışıyor olması şart değil. Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 günlük prim ödemesi yeterli. Aldığınız raporu hastane sgk ya bildirim yapacak. Sizde bir nüshasını Sgk ya bildiriseniz iyi olur. 112 günlük doğum rapor parası alabilirsiniz

  20. Sevdiye dedi ki:

   Kasım ayında girdi çıktı yaptım tazminatımı aldım ve kısmı part olarak çalışıyorum doğuma kadar 70gun günüm olcak doğum parası alabilirim mıyım yada elden yatirsam sigortami geri kalanı ve kabul olur mu doğum parası alirmiyim bilgi verirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması, doğum izni ve Geçici iş göremezlik ödeneği için yeterli. Sadece part time çalıştığınız zamanlar değil çıkış da yapsanız kasım ayından öncekilerde bu hesaplamaya eklenir.

    Doğum ne zaman gerçekleşecek bilgi vermemişsiniz. Eğer doğumdan önceki 1 yıl içinde toplam 90 günlük varsa yararlanabilirsiniz.

  21. sinem dedi ki:

   Merhaba,
   Sözleşmeli öğretmen olarak çalışıyorum şuan 23 haftalık hamileyim fakat 32. haftam dolmadan işten cıkacagım tatile girecek doğum paramı alabılırmıyım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalılık niteliğinin olması gerekmektedir. Sigortalılık niteliğinin sona ermesi durumunda geçici iş göremezlik ödeneği ödenmemektedir. Sigortalılığınız çıkış tarihinizden itibaren 10. günde sona erer.

    1. Gülhan dedi ki:

     Mart ayında sigortam başladı şuan 6 aylık hamileyim ne kadar para alırım doğum sonrası çalışmıycam işsizlik parasıda alabilirmiyim?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Son 90 günlük Brüt ücretinizin ortalaması alınarak günlük kazanç hesaplanır. Günlük kazancınız ile İzin günleriniz çarpılır. Ayakta tedavilerde bu hesaplanan günlük ücretin üçte ikisini, yatarak tedavide yarısını alırsınız.

      İşsizlik maaşı alamazsınız. İşsizlik maaşı alam şartları için https://www.ssk.biz.tr/issizlik-maasi/ yazımızı okuyabilirsiniz

  22. Neslihan dedi ki:

   Merhaba,
   Sigortam her ay düzenli olarak yatıyor, buna ek olarak bu aylarda ekstra prim yatacak. Doğumuma 2 ay var. Bu ekstra primin doğum parasına etkisi olur mu acaba?

  23. dilek dedi ki:

   Merhaba bir sorum olacak hamilelikte iş yeri hamile olduğun için çıkarırsa işsizlik maaşı alınabiliyor mu ? Yoksa farklı sebeplerden çıkış verilirse mi işsizlikten faydalanabiliniyor ? Hamile olduğun için çıkış verirse cezası varmı ? Teşekkürler şimdiden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Öncelikle işsizlik maaşı sorunuza cevaben;

    İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybetmek,
    Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
    şartlarını taşımanız halinde işsizlik maaşı alırsınız.

    Hamile olduğunuz için işten çıkartılırsanız;

    Çalıştığını yerde en az 30 çalışan varsa en az 6 ay kıdeme sahipseniz 30 gün içinde İş Mahkemesine başvurarak işe iade davası açabilir 8-12 aylık tazminat alabilirsiniz. İşyeri 30 kişiden az ise Kötü niyet tazminatı kazanırsınız.

    Ayrıca;
    İş Kanunu’nun 5. maddesinde yer alan işverenin ayrımcılık yapma yasağına aykırılık teşkil edeceğinden 4 aya kadar tazminat davası açabilirsiniz.

    Kanuni haklarınız mevcut. Dava açarak haklarınızı alma yoluna gidebilrisiniz.

  24. Nil dedi ki:

   Şuan 27 haftalık hamileyim ve 32 haftamda bazı nedenlerden dolayı işten tamamen ayrılmak
   İstiyorum doğum parasından ve süt parasından yararlanabiliyormuyum

  25. zafer dedi ki:

   Benim eşim 3 aylık hamile ve işe başladı sigortası yeni başlattı dogum iznin den yararlana biliyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izni için belirli bir süre şartı yok. Doğum parası almak içinse;

    Geçici İş göremezlik ödeneği için doğumdan önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartı aranmaktadır.

    Belirttiğiniz bilgilere doğuma kadar bu şartı sağlarsınız.

  26. Neslihan dedi ki:

   Merhaba,
   Sigortam her ay düzenli olarak yatıyor, buna ek olarak bu ay ekstra prim yatacak. Doğumuma 2 ay var. Bu ekstra primin doğum parasına etkisi olur mu acaba?

  27. Aslı dedi ki:

   Kolay gelsin bebegim 31 aralik dogdu hastahane kayitlari oyle kimligi 1 ocakta cikti dogum parasi almamda sikinti olurmu

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğum parasından kastettiğiniz emzirme ödeneği ise faydalanmak için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  28. Ezgi dedi ki:

   9 aylik sigortam var 24 haftalik hamileyim dogum parasi alabilir miyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğum parasindan kastedilen tam anlaşılmadığı için lütfen alo 170 SGK hattını arayınız

  29. Neslihan dedi ki:

   Merhaba benim doğum öncesi param yatmıs fakat internetteki hesabıma göre az yatmış.Doğum öncesi yatan rapor parasıyla doğum sonrası yatan para arasında fark varmı ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kurumunuza bağlı olarak değişme ihtimali olabilir. Bu nedenle lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  30. Selver dedi ki:

   29 temmuz 2016 yilinda isten ayrildim simdi 6 aylik hamileyim 90 gunluk primim var 1 senem dolmadi.aanalik parasini alabiliyosam nereye ve hangi belgeyle basvurmam gerekiyor

  31. dmltrgy dedi ki:

   merhaba şu an 6 haftalık hamileyim. eylül 2015 de sigortam başladı 31 kasım 2016 da işten çıkarıldım. aralık ayı sigortam yatmadı tekrar 10 ocak da yeni bir işde sigortam başlatıldı. şimdiki iş yerimde geçici olarak bu işi kabul ettim.nisan ayının sonu gibi işten ayrılacağım. yani 90 gün prim i doldurmuş oluyorum. doğum parası alabilir miyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alabilirsiniz ancak raporlu işten ayrılırsanız. Lütfen kurumla irtibata geçiniz. Alo 170

  32. sevda dedi ki:

   merhaba, çalıştığım işyerine doğum için raporumu verdikten 1 gün sonra istifa etsem (evlilik tazminatını almak için) istifa dilekçesi aynı gün işleme alınır mı?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK danışma hattını arayınız

  33. Deniz coşkun dedi ki:

   Merhabalar Hamileliğimin 2 ayında işten ayrıldım istifa ettim 90 gün prim im var doğum parası alabiliyormuyum.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  34. Ercan KANAT dedi ki:

   Selam Eşim 3 ay sonra doğum yapacak benim üzerimden sigortali doğum parasi alabilirmiyim yoksa eşimin kendisi mi sigortali olmasi gerekiyor oyleyse doğum oncesi kaç ay ssigortali olmasi gerekiyor

   Saygilar

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    90 gün prim ödenmesi ve diğer şartlara haiz olması gerekiyor. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  35. Birgül dedi ki:

   Merhaba 1.5 aylik hamileyim ve dusuk riskim var. Calisacak durda degilim eger işten kendi rizam ile cikarsam dogum parasi alabiliyor muyum?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  36. Fatos dedi ki:

   Acil Merhaba lar benim 90 gün prim 38 hafta da doluyor ozaman rapor alsam dogum parasından yararlanabilirmiyim

  37. Fatos dedi ki:

   Merhaba lar benim 90 gün prim 38 hafta da doluyor ozaman rapor alsam dogum parasından yararlanabilirmiyim

  38. dyaa dedi ki:

   Merhaba 2 haftalik hamileyim fakat su anda sigortam yok sigortami elden odesem dogum parasi alabilirmiyim . ne yapmam gerekir bilgi verirseniz cok sevinirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Rapor ücreti alabilmeniz için raporu almış olduğunuz tarihten itibaren 1 yıl içerisinde geriye donuk 90 gün priminiz olması gerekmektedir. Şirket ortağı hariç bağkurlu olmanız durumunda rapor ücreti alınabilmektedir. Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  39. Esin dedi ki:

   Ben 2016 Temmuz ayında 4 aylık hamileydim ve bu yüzden işten cikartildim.issizlik maaşı aliyorum.Dogumdan önce kesintisiz 2000 gün primim var.16 aralik 2016da doğum yaptım. Doğum parası alabilir miyim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTInı ARAYINIZ

  40. NURDAN dedi ki:

   Doğum iznindeyken,Ocak ayı mesela,zam dönemine denk gelirsek zam’dan yararlanabiliyormuyuz?Şirketim bu sene zam yapmadı bana,bunun yasal bir dayanağı var mıdır?Teşekkürler,

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Normal şartlar altında zam almanız gerekmektedir. Ancak şirketinizle yaptığınız iş sözleşme içeriği ile ilgili detaylı incelemeleri, sözleşmenizle birlikte İŞKUR merkez danışmanınıza başvurunuz.

  41. ebru demir dedi ki:

   belgenin düzenlendiği tarih : 06.01.2017 doğum öncesi analık raporu aldım
   32 haftalık hamileydim

   izin başlama tarihi : 10.02.2017 olarak girilmiş
   tahmini bebek dogum tarihi : 03.03.2017

   benşm sgk maaşim net : 1647.00 tL

   ne kadar ücret alacağım ve ne zaman alacağım ilk cocugum 2011 dogumlu bu ikinci çocugum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Geçici iş göremezlik ödeneği olarak geçen ANALIK ödemesi sigorta kollarından istirahatli bulunan sigortalıya işten kaldığı günler için Kurumca ödenen parasal yardımdır. Gerekli hesaplamayı yapmak için SSK DOĞUM PARASI SORGULAMA sayfasını inceleyerek sizi yönlendirdiği sayfaya gidiniz.

  42. Simge dedi ki:

   Ben şuan 21 haftalık hamileyim. Hamileliğim boyunca 1 buçuk aylık sigortam var. Daha öncesinden de 1 yıldır aynı şirkette çalışıyorum. Fakat rahatsızlığimdan dolayı ücretsiz izne ayrıldım 2 buçuk aydır. Şuan da da karşılıklı uzlaştığımızda haklarimi yatırdıkları takdirde işten ayrılacağım. Peki doğum parası alabilir miyim? Şimdiden çok teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması gerekmektedir. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  43. Melahat Fındıklı dedi ki:

   Merhaba,
   işyerim ücretime zam yaptı, 25 haftalık hamileyim, rapar paramı yeni ücretimden alabilmem için sgk primimin ne kadar yatması gerekiyor?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kurumunuzu bilmediğimizden dolayı lütfen detaylı bilgi için ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  44. Günay dedi ki:

   Doğum Parası hesaplanırken, doğumun yapıldığı yıldaki asgari ücret üzerindenmi, yoksa başvurunun yapıldığı tarihteki asgari ücet üzerindenmi hesaplama yapılmaktadır. Bilgi için yardımlarınızı rica ederim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kurum bilginizin detayını bilmediğimizden dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  45. Ramazan dedi ki:

   Eşim için doğum raporu aldık hastahaneden ve doğum öncesi raporu onaylattirdik ama hala sigorta devam ediyor muhasebeci doğuma kadar devam etmesi gerektiğini söyledi bu durumda doğum parasından yararlanarak biliyor muyuz

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hamilelik sürecinde 90 gün boyunca prim ödemesi yapılması yeterlidir. Ancak doğum iznine ayrılmanız ve prim ödemenizin yatması halinde doğum parası alamazsınız. Yani doğum iznine ayrıldığınız da prim ödemelerinizin yatırılmaması gerekmektedir.

  46. KÜBRA dedi ki:

   Mrb ben 15.01.2013 yılından itbaren özel sektörde çalışmaktayım sigortam düzenli olarak yatıyor ağustos ayının son haftası gibi doğum yapacağım doğum iznimi 2 ay önceden 2 ayda doğumdan sonra kullanmak istiyorum doğumdan sonra da işi bırakacağım ne yapmam gerekiyor doğum parası alabilmem için ne kadar süre çalışmalıyım işten ayrıldıktan sonra da alabilirmiyim ? teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise on haftalık süreleri, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam iki yıllık süre borçlanılabilir. Başvuru ve bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  47. Keziban ozen dedi ki:

   Merhaba…2016 yılı içerisinde 360 gün ssk var…fakat 2017 ocak ayı itibarı ilerek en doğum tehlikesi nedeniyle rapor aldım….ve 23 ocak 2017 tarihinde doğum iznine ayrılacağım….bu durumda doğum parası aldigimi biliyorum.fakat doğum izninde iken işyerim çıkış verirse doğum rapor parasını alabilirmiyim….

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Rapor ücreti alabilmeniz için rapora çıkmadan geriye dönük 1 yıl içinde 90 gün priminiz var ise alabilirsiniz. Raporlu olduğunuz dönemde işveren çıkış yaparsa rapor ücreti alabilirsiniz.

  48. Begüm sarı dedi ki:

   Nisanda başlıycak sigortam internetten dogumdan önce 90gün sigortalı olması gerek diyo nisanda başlasa sigorta ondan önce hamile kalınsa doguma kadar olacak olan sigortayla hak edermiyim acaba

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Analık halinde geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenebilmesi için;
    İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    Bu süre içinde iş yerinde çalışmamış olması gerekmektedir.

  49. Begüm sarı dedi ki:

   Şuan çalışıyorum fakat sigortam henüz başlamadı benek düşünüyorum dogum parasındaşanmam için sigortamın nasıl olması gerekiyo bilgilendirirmisiniz önceki çalıştıgım yerden sigortam vardı onun etkisi olurmu

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  50. Dilara Karakuş dedi ki:

   İyi günler şu an siğortalı olarak çalışıyorum üç aylık hamileyim ama hamileliğim beşinci ayında işten kendi isteğimle çıkacağım Doğum parasını alsbilirmiyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenebilmesi için;

    > İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    > Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    > Bu süre içinde iş yerinde çalışmamış olması,
    > Doğum olayının gerçekleşmiş olması,
    AYRICA Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  51. Vildan dedi ki:

   Merhaba, 2 aylık hamileyim. 1.5 senedir aynı iş yerinde çalışıyorum. İşverenim bir kaç aya çıkarmayı düşünüyor. Yeni yılda 90 gün primim yatmış olmayabilir. Geçen yıl boyunca 90 gün primim ödenmiş durumda. Doğum parası alabilir miyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    SSK DOĞUM İZNİ için 1 yıl içinde en az 90 gün Kısa Vadeli Sigorta primi ödenmiş olması gerekmektedir. Daha detaylı hesaplama işlemi için SSK DOĞUM PARASI SORGULAMA sayfasına gidiniz.
    Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  52. Evin dedi ki:

   Merhaba ben 2016 mart ta dogum yaptim yaklasik 9 aydir çocuk yardiminin yatmadigini fark ettim kurumuma sordum geriye dönük alamazsin dediler bu dogru mu?Alabilir miyim nereye başvurmam gerekiyor?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Başvuru yaptıysanız sorgulamak için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  53. Murat gemrik dedi ki:

   Ssk basladimi

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  54. fatma dedi ki:

   ben 31.05.2016 da işten ayrıldım bu tarihten önce 1800 günden fazla sigortam var süt parası alabilirmiyim acaba doğum şubat ın 2o dinde ortalama eşim bu ay dr sigortalı…

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  55. Münire dedi ki:

   10.09.2016 tarihinde işe başladım doktor bana 05.12.2016 çalışamaz raporu verdi tam 86 günlük sigortam var ayrıca 11 günde işyerim fazla yatırmış. Doğum rapor parası alabilir miyim. 11 gün fazla yattığı için. Yada o 4 gün kendim dışarıdan ödesem rapor parası alabilir miyim??

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    DOĞUM RAPORU KAÇ GÜNDÜR? sayfasına gidiniz
    AYRICA Özel durumunuzdan dolayı lütfen HEMEN Alo 170SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ

  56. senem dedi ki:

   Merhabalar 19 haftalık hamileyim , ve işten ayrılmak istiyorum. Bu durumda doğum parası alabilir miyim ? 170 hattını aradığımda işten ayrıldıktan sonra en geç 9 gün içerisinde raporunuzun başlaması gerekmektedir aksi halde para alamazsınız dediler. Konu hakkında bilgilendirebilir misiniz lütfen.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI tarafından gerekli bilgiler verilmektedir.
    AYRICA detaylı incelemeniz için Analık Halinde Geçici İş Göremezlik Ödeneği Ödenmesi sayfasını inceleyebilirsiniz.

  57. Gül dedi ki:

   Merhabalar. Ben şuanda 30 haftalık hamileyim. Sigorta başlangıç tarihim 21 mart ve şuan hala çalışıyorum. Bi problem olmazsa 32. Haftamda hastaneden çalışabilir raporu alıp 35. Veya 37 haftama kadar çalışmayı düşünüyorum.ancak daha sonrasında işveren beni doğum izninde göstermek yerine çıkışımı verirse benim ne yapmam gerekir rapor parasında herhangi bi sıkıntı yasarmiyim. Ne gibi problemler ortaya çıkar acaba? yardımcı olurmusunuz. Teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    • Geçerli yasada borçlanma süreleri şöyledir:
    – Sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise on haftalık süreleri, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam iki yıllık süre borçlanılabilir.
    – Kadın sigortalılar doğum nedeniyle çalışamadıkları en fazla üç defa olmak üzere ikişer yıllık sürelerini (toplamda en fazla 6 yıla tekabül etmektedir.) borçlanabilir.
    – Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalıların doğum yaptığı tarihten sonra adına primi ödenmiş süreler borçlanma hesabında dikkate alınmaz. Prim ödenmiş süreler iki yıllık süreden düşülerek kalan süre borçlandırılacaktır
    – Doğum borçlanması yapılacak sürede çocuğun vefat etmesi halinde vefat tarihine kadar olan süreler borçlanılabilir.
    – İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süreyi borçlanılabilir.
    Ayrıca Özel durumunuzdan dolayı lütfen Alo 170 SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ

  58. özlem dedi ki:

   Merhaba;

   İki buçuk yıldır aynı yerde sigortalı çalışmaktayım. 4 aylık hamileyim 7. ayımda doğum iznine ayrılmayı düşünüyorum. yalnız doğum iznine ayrılmadan önce işten atılmış olsam. hem işsizlik maaşı hemde doğum parası alabiliyor muyum? Neler yapmam gerekiyor bilgilendirirseniz çok sevinirim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen Alo 170 SGK DANIŞMA HATTI arayınız. Ayrıca • Geçerli yasada borçlanma süreleri şöyledir:
    – Sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise on haftalık süreleri, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam iki yıllık süre borçlanılabilir.
    – Kadın sigortalılar doğum nedeniyle çalışamadıkları en fazla üç defa olmak üzere ikişer yıllık sürelerini (toplamda en fazla 6 yıla tekabül etmektedir.) borçlanabilir.
    – Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalıların doğum yaptığı tarihten sonra adına primi ödenmiş süreler borçlanma hesabında dikkate alınmaz. Prim ödenmiş süreler iki yıllık süreden düşülerek kalan süre borçlandırılacaktır
    – Doğum borçlanması yapılacak sürede çocuğun vefat etmesi halinde vefat tarihine kadar olan süreler borçlanılabilir.
    – İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süreyi borçlanılabilir.

  59. Nadire Yazıcı dedi ki:

   Merhaba su anda 30 haftalik hamileyim ve ise yeni basladim fakat geriye donuk 1 yıl icinde 700 günlük primim var yaklasik 2 hafta sonra dogum iznine ayrilmam gerek dogum parasindan faydalanabilir miyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Faydalanabilirsiniz. Lütfen kurumunuza başvurunuz.

  60. Naz dedi ki:

   Merhaba 30.12.2016 tarihinde 37+0 haftalık gebe oluyorum rapora ayrılmam gerek ama 02.01.17 tarihinde ayrılmam konusunda sorun olmaz dendi bi sıkıntı yaşarmıyım

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doktorunuzdan çalışabilir raporu aldıysanız herhangi bir sorun teşkil etmez.

  61. Sevgi taşkın dedi ki:

   26eylül2012 doğum yaptım 2001den girişim var doğum yapana kadar
   Aynı iş yerinde çalıştım doğum dan önce 1 yıl içersinde 89 günüm çıktı hiç bir ödeme almaya hakkınız yok dendi almadım hala çok üzülüyorum hakkım varmıydı

  62. Ggg dedi ki:

   Doğum raporum başladı ertesi günlerde iş çıkışım verildi 90 günden fazla primim var. İşsizlik maaşına başvurdum işsizlik maaşı almam doğum parasını etkiler mi alabilir miyim?

  63. Ayse dedi ki:

   Son 1 yıl içinde 85 gün prim günum yatmış görünüyor. 90 gün olduğunu bilmiyordum. İşveren de bu konu hakkında bilgilendirmedi. Doğum rapor parami alabilir miyim? Alamıyorsam bu konu hakkında yapabileceğim bişey yok mudur? O paraya ihtiyacım var yardimci olabilir misiniz?

  64. ASLI dedi ki:

   merhaba 1,5 senedir bir şirkette çalışıyorum. Sigortam hep tam ödendi. Evliyim. Şuan patronum işlerin azlığından dolayı beni parktime çalıştırmak istiyor. Bu durumda sigorta ödemesi nasıl olur? Ve bu süreçte hamile kalırsam doğum parasından yararlanabilir miyim ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Analık Hali Geçici iş göremezlik (Doğum) ödeneğinin ödenebilmesi için;
    İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    Bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması,
    Doğum olayının gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

  65. Gönül canlı esen dedi ki:

   Merhaba ben giyim Mağazası isletiyorum ama bağkurumu hiç odeyemedim.esimin sigortasından yararlaniyorum 32 haftalık olmama bir hafta var doğum parası alabilir miyim . Ve ne kadar doğum parası alabilirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    son 1 yıl içinde adınıza 90 günlük prim olması gerekır eşiniz üzerinden sağlıktan yararlanıyor iseniz sağlık güvenceniz aktif olmayacağından ödeme alamazsınız

  66. Mumine dedi ki:

   Hamile kalmadan bir sene önce işten ayrıldım. Sigorta primim 2000 gün civarında. Şimdi sekiz aylik hamileyim. Yeniden sigorta mi baslatsam dogum parası alabilir miyim. Dogum iznine ayrılabilir miyim.

  67. asliii dedi ki:

   31 haftalik hamileyim 1 hafta sonra dogum raporu alicam doktorumdan isyerine vericem.ama dun isten cikatildim ay basina kadar calistiriyolar bnde aybasina kadar calisirim tam maas almak icin dedim zaten. Dogum iznine ayrildigimda dogum parasi almam icin sigortamin yatmasi gerekiyor mu yoksa ocak 1 de isten ciktigim takfirde sigortamn da kesilmesi mi gerekiyor

  68. hatçe atar dedi ki:

   eşim sigortalı olarak çalışıyor ben çalışmıyorum onun sigortasından yararlanıyorum 2.5 aylık hamileyim doğum parası alabilirmiyim yoksa benşmdemi 90 gün çalışmam lazım

  69. Duygu dedi ki:

   Merhaba şu an 12 haftalik hamileyim ve sağlık durumum gereği 1 aydır raporluyum. Raporunun bitmesine 1 hafta kaldı ve doktorum raporu uzatabilecegimizi söyledi
   Sorum şu 32. Haftaya kadar raporlu bir gebelik geçirsem sonrasında doğum raporu alabiliyor muyum.

  70. Arzu dedi ki:

   Merhaba 23+4 haftalık hamileyim.doğumdan sonra çalışmayı dusunmuyorum.son 90 günlük primim de var.8+8 lik rapor parasından yararlanmak istiyorum işten ayrılmam için 32.haftayi beklemem gerekiyor mu?nasıl bir yol izlemeliyim?

  71. Serap dedi ki:

   Ben dogumdan 18 gun sonra ise basladim dogum parasi alabilecek miyim bir de esim 120 gunden fazla sigortali calisiyor onun adindan faydalanip alabilir miyiz suan cocuk 78 gunluk bu sekilde faydalanabilir miyiz dogum parasindan

  72. Emel dedi ki:

   Merhaba,8 yildir ayni is yerinde calisiyorum.4 aylik evliyim ve 1.5 aylik hamileyim.dogum evlilik yildonumuyle yakin bir zamana denk geliyor.dogum yapip istifa ettigimde dogum parasini alabilirmiyim? Evlilik tazminati disinda baska ne haklarim var?

  73. Mujgan dedi ki:

   Ben 32 hafta raporunu aldim fakat 32 hafta raporum dolmadan acil dogumum basladi ve doguma gittim dogum yaptim
   1.dogum parami alabilirmiyim
   2.raporu ssk duzeltebilirmi cunku isyeri muhasebesi parayi alabilmem icin ssk nin duzeltmesi gerekiyor diyor
   3.bana yol gosterirmisiniz .

  74. İlknur meral dedi ki:

   Merhaba , 20 haftalik hamileyim isyerim sube kapatma sebebi ile bana cikis verecek ancak bn dogm paradi almak icn tekrar ise baslamak istiyorm sn isyerime haziran2016 aynda girdm ve 136 gn sgorta primim var tahmni dogm tarihi 20 nisan ben ocak ayinda ise baslasam subatta yasal iznm geliyor 2017 ye devrettigi icn sn 90 gn primim nasl olacak detayli bilgi verirmsnz

  75. İlknur meral dedi ki:

   Merhaba , 20 haftalik hamileyim isyerim sube kapatma sebebi ile bana cikis verecek ancak bn dogm paradi almak icn tekrar ise baslamak istiyorm sn isyerime haziran2017 aynda girdm ve 136 gn sgorta primim var tahmni dogm tarihi 20 nisan ben ocak ayinda ise baslasam subatta yasal iznm geliyor 2017 ye devrettigi icn sn 90 gn primim nasl olacak detayli bilgi verirmsnz

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.