• SSK DOĞUM PARASI SORU VE CEVAPLARI


  doğum yardımı

  Soru 1: Doğum iznine ayrıldım yalnız bu süreçte işverenim SSK primimi öderse doğum parası alabilir miyim? 


  Cevap: Prim yatarsa doğum parası alamazsınız.

  Soru 2: Özel hastanede ya da SGK anlaşması olmayan bir hastanede doğum yapmak doğum parası almaya engel midir?

  Cevap: Hayır engel teşkil etmez.

  Soru 3: İş göremezlik paramın yatıp yatmadığını nereden görebilirim?

  Sponsorlu Bağlantılar

  Cevap: E-Devletten görüntülenmektedir.

  Soru 4: Eşim benim üstümden sigortalı olarak yararlanıyor. Yakında çocuğum olacak. Doğum parası alabilir miyim? Babalık izni kaç gün?

  Cevap: Doğum parası alabilirsiniz. Babalık izni 5 gündür.

  Soru 5: Sezonluk bir işte çalıştım 32 haftayı doldurmadan işten ayrılmam gerekecek. Doğum parası almak için ne yapmalıyım? Doğum sonrasındaki rapor hakkımı öncesinde kullanabilir miyim?

  Cevap: Önce kullanmanız mümkün değil. Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 prim günü şartını sağlayacağınız için doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 6: Rapor hakkım bitince işe tekrar başladım ancak doğum paramı hala alamadım. Nereye başvurmam gerekiyor?

  Cevap: SGK müdürlüklerine giderek durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

  Soru 7: Doğuma 3 hafta kalana kadar çalışıp iznimi rapor sonrası kullanacağım. Raporlu olduğum süre içerisinden doğum parası alabilir miyim?

  Cevap: Rapor sonrası doğum parasını alabilirsiniz.

  Soru 8: Hamileyken sadece 3 ay çalıştım. 90 gün primim vardı ama 6 ay çalışmadığım için başvurmadım. Şu an 1 yaşında çocuğum var, doğum parası alabilir miyim?

  Cevap: SGK’ya gerekli belgeler ile başvurunuz. Doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 9: Hamileyken 70 günlük sigortam olacak. 32. haftada iş göremezlik raporu alırken sigortalı olmam şart mı?

  Cevap: Doğum parası alabilmeniz için 70 gün olacak sigortanızın 90 gün olması gerekmektedir.

  Soru 11: 32. haftadan önce işgöremez raporu kullandım. Doğum parası almama engel olur mu?

  Cevap: Hayır bir engel oluşturmaz.

  Soru 12: 27 haftalık gebeyim, sigortam var. Doğum parası alabilir miyim, alabilirsem doğum raporumu ne zaman almalıyım?

  Cevap: Evet alabilirsiniz. Raporu 32 ile 37.hafta arasında alabilirsiniz. Çalışabilirseniz 37.haftaya kadar çalışabilirsiniz. Doktorunuza danışarak tabi ki.

  Soru 13: 26 haftalık hamileyim 2 aylık sigortam var. Bu ay sigortam yatmadı. Bu doğum parası almama engel mi? Yoksa bu işverenimin şirket borcu olarak mı kalıyor?

  Cevap: Doğum parası alamazsınız. Doğumdan önceki 1 yılda 90 gün prim yatması gerekir. Parayı şirket vermiyor. Duruma itiraz ediniz.

  Soru 14: Doğum parası net ücretten mi brüt ücretten mi hesaplanıyor?

  Cevap: Brütten hesaplanmaktadır.

  Soru 15: Doğuma son 4 hafta kala izne ayrıldım. Doğum sonrası ne kadar izinliyim? Doğum parası için çalışmaya başlayınca mı başvuru yapacağım?

  Cevap: Doğum izni toplam 16 haftadır. Doğum için işten ne zaman ayrıldıysanız bu süre başlar. Doğum parası rapor bitince alınabilir.

  Soru 16: Doğum izni raporumu işyerime verdim. SGK’ya da gidip vermem gerekir mi?

  Cevap: İşyerinize danışınız işyerinin bildirmesi gerekiyor.

  Soru 17: Hamileyim, 80 günlük sigortam yattı. Sigortalılık şartı 90 gün mü 120 gün mü? Bir de çalışmadan kalan farkı kendim ödeyerek kapatsam doğum parası alabilir miyim?

  Cevap: Evet doğum parası alabilirsiniz. Kendiniz sigortalı olarak çalışıyorsanız 90 prim günü şartına bakılır. Eşiniz sigortalı olarak çalışıyorsa ve siz onun üzerinden sigortalı iseniz eşinizin 120 prim günü şartına bakılmaktadır.

  Soru 18: Doğum iznim bitti, işyerinden ücretsiz izin kullanıyorum. Doğum param ne zaman yatar?

  Cevap: E-Devletten paranın yatacağı tarihi öğrenebilirsiniz.

  Soru 19: 15 aydır sigortalı olarak çalışıyorum ancak hamile olduğum için beni çıkarmak istiyorlar. Ne gibi haklarım var?

  Cevap: İş yeri sizi çıkarırsa tazminat alabilirsiniz. Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün priminiz yatarsa doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 20: Doğumdan önce 8 hafta değil de 3 hafta önce ayrılsam alacağım ücrette değişiklik olur mu? 

  Cevap: Ücrette değişiklik olmaz. Doğumdan sonra 13 hafta izin yapabilirsiniz.

  Soru 21: Eşim yeni doğum yaptığı için istirahat ediyor. Eşimin doğum parası başvurusunu ben yapabilir miyim yoksa direk kendi başvurusu mu gerekli?

  Cevap: Siz yapabilirsiniz. Doğum raporu ve sigortalılık belgesi ile SGK ya başvurabilirsiniz.

  Soru 22: 32 haftalık hamileyim 37 haftaya kadar çalışabilir raporu almıştım ancak çalışamıyorum. Yenisini alıp işten ayrılabilir miyim?

  Cevap: Doktorunuza başvurunuz yeni rapor çıkarabilirler.

  Soru 23: Doğum parasından Emekli Sandığı’na bağlı olanların yararlanamadığını söylediler. Bu doğru mu?

  Cevap: Böyle bir şey söz konusu değil doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 24: 8 haftalık doğum iznini aldığımız zaman sigortamız yatmaya devam ediyor mu? Sigortamız devam etmiyorsa eğer 8 haftalık raporumuz bittiği zaman işe başlamama durumunda doğum parasını almaya hak kazanıyor muyuz? İşe tekrar başlama olmazsa işsizlik maaşı alabilme hakkımızda oluyor mu?

  Cevap: Doğum izni sırasında sigorta yatmıyor. Eğer yatarsa doğum parası hakkınız bulunmuyor. İzin bittikten sonra çalışmasanız bile doğum parası alırsınız. Doğum nedeni ile işten çıkma durumunda işsizlik maaşı alma hakkınız bulunmuyor. İşten çıkarılmış olursanız alabilirsiniz.

  Soru 25: Doğum parasını alabilmek için doğum yapmak şart mı? Parayı doğumdan önce alabilir miyim?

  Cevap: Hayır doğumun gerçekleşmesi gerekmektedir.

  Soru 26: 3. çocuk için para alabiliyor muyum? Alabiliyorsam nereden ve nasıl alabileceğim?

  Cevap: Evet bu yasa kesinleşti. Nereden nasıl alabileceğinizi Alo 170 SGK hattından öğrenebilirsiniz.

  Soru 27: Abimin işyerinden 90 gün sigortalı görünsem doğum parası alabilir miyim? Bir de doğum parası neye göre hesaplanıyor?

  Cevap: Evet alabilirsiniz. Hesaplama yöntemini size vereceğimiz linkten bulabilirsiniz. https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/

  Soru 28: İki yerden sigortam yatıyor. Doğum parası alabilmek için işyerlerinden herhangi bir belge gerekli mi? Ayrıca bana ödenecek tutar iki firmanın ödediği prime göre mi belirlenecek?

  Cevap: İş yerinden alınacak belgeye ihtiyaç vardır. Tek firmaya göre belirlenir büyük ihtimalle.

  Soru 29: Doktorumun verecek olduğu raporu SGK’ya onaylatmam gerekiyor mu? Ayrıca oturduğum yere yakın olan SGK’ya mı gideceğim yoksa işyerinin bağlı olduğuna mı?

  Cevap: Ceylan Hanım, doktor raporu gereklidir. İş yeriniz ile anlaşmalı SGK daha iyi olur. İş yerinize belgelerinizi teslim edebilirsiniz kendileri de SGK ya götürebilirler.

  Soru 30: 16 haftalık doğum izn bittikten hemen sonra ücretsiz izne ayrılabilir miyim?

  Cevap: Evet ayrılabilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  SSK DOĞUM PARASI SORU VE CEVAPLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Tuğba dedi ki:

   Merhaba 3.5 yıldır çalıştığım iş yerinden 2 aylık hamileyken evlilik sebebi ile ayrıldım işsizlik maaşı veya Doğumdan sonra Doğum parası alabilirmiyim

  2. buket dedi ki:

   Merhaba 32.haftamda raporunu is yerine bildirdim doğum sonrası rapor umuda bildirdim fakat is yeri kapanış vermiş benim rapor surem hala devam etmekte martin 5inde bitiyo doğum sonrasi paramı alabilicekmiyim

  3. Özge Korkmazlı dedi ki:

   01.12.2016 tarihine ise girdim ve 25.07.2017 işten ayrıldım. Şuan 11 haftalık hamileyim eşimin iş yerinden sigortalı gözüksem doğum parası alabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar eşinizin işyerinde sigortalı olarak çalışırsanız doğum rapor parası alabilirsiniz.

  4. Şehnaz dedi ki:

   Ben 2 aylık hamile iken 9 aylık çalıştığım işten ayrılmak zorunda kaldım daha sonra bir işe girdim orda da 1 ay sigortalı calıştim çıktım yani hamile iken toplam 3 ay sigortalı ödendi doğum parası alabilirmiyim ben evlenmeden öncede 1300 primim var bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkür ederim.7

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor alacağınız tarihte aktif sigortalı yani çalulan olmanız gerekir. Tekrar işe başlamazsanız 90 gün primi sağlamanıza rağmen rapor parası alamazsınız.

  5. Derya Aloğlu dedi ki:

   37 ci haftaya kadar çalışıp sonrasında iş göremezlik raporu mu almam gerekiyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu aldığınızda otomatikman 37. hafta izin raporunu da almış oluyorsunuz.

  6. Melek dedi ki:

   Merhaba,
   Eş durumundan dolayı ücretsiz izindeyim ve şuan 26 haftalık hamileyim tahmini Doğum tarihim 05.06.18 ancak ani bir karar ile tekrar Türkiye’ye döneceğiz bu süreç zarfında toplamda 90 gün primin yeterli olmuyor acaba eşimin üzerinden 120 gün hesaplaması yapılır mı? Yada aradaki farkı biz yaptırabiliyor muyuz? Bir de bu 90 gün hesaplaması 32.haftadan geriye dönük 1 yok mı yoksa 37.haftadan geriye dönük 1 yok mı hesaplamada hangi tarihi baz almalıyız? Bilgi için şimdiden teşekkürler.

  7. Aleyna dedi ki:

   32 haftalık gebeyim doktorumdan raporumu aldım patronuma verdim başka rapor almama gerek varmı bide doğumdan sonra rapor parası almam için sigortamin devam etmesi gerekirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporu iş yerine verdikten sonra başka bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Rapordan sonra işten çıksanız da ödenek ödenir.

  8. Yıldrm dedi ki:

   **Merhaba benim 2017 yılının 8. Ayında işten çıkışım yapıldı şuan işsizlik maaşı alıyorum doğuma 5 ay var son 90 gün içerisinde sigortam yatırılırsa doğum parası alabilirmiyim??

  9. Ahmet Rasim Bozkurt dedi ki:

   Eşim 32. Haftada Çalışabilir raporu alarak 37 hafta sonuna kadar iş yerine devam etmiştir. Son 3 hafta kala İşten Doğum izni için ayrıldı. Üzerine ek bir rapor almadı. 32-37 haftalarda çalıştığı ücret iş yeri tarafından maaşı yatırıldı. Fakat E-Devlet’ten kontrol ettiğimizde 4A hizmet dökümünde 32 ve 37. Haftanın olduğu 10/2017 hiç sigorta primi yatmamış, Benim anlamadığım bu haftalar arasını 10/2017nin sigorta primini kim ödüyor.
   32.Hafta Çalışabilir Raporu: 01/10/2017
   İzine Ayrılış tarihi : 01/11/2017
   Doğum Tarihi : 14/11/2017
   Çalışmaya Başlıyacağım tarih : ? 13/02/2018 midir?
   SGK’dan alacağı maaş hangi tarihleri kapsayacak?

  10. Elif dedi ki:

   Merhaba ben eşimin kardeşinin yanında çalışıyorum 20 haftalık gebeyim sigortam 90 gün doldurmuş bulunuyorum ş
   32 haftaya kadar çalışmayı dusunuyorum 32 den sonra iş göremezlik ve dogum parasi alabilirmiyim iş veren eşimin kardeşi olduğu icin iş göremezlik parasi alamazmışım bilgilendirirmisiniz

  11. Murat dedi ki:

   Eşimin ssk giriş ekim 2017de şuan prim 90 gün civarında doğum parası alabilirmiyiz.doğumdan önceki son yıldamı 90 gün şartı var

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki 1 yılda 90 gün prim ve rapor alacağı 32. haftada aktif sigortalı olması gerekmektedir.

  12. Seyma dedi ki:

   Merhaba 9 aydır çalışıyordum 27 haftalıkken işten ayrıldım.suan 31 haftalık hamileyim.32 haftalık olmadan 15 gün oncemi sigortalı olmam gerekiyordu.31 de yatirsam sistemde görünmez mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşe başlamanız başladığınız günden itibaren sistemlerde görünür. Sıkıntı olmaz. Sigortalı bir işe başlayabilirsiniz.

  13. Gülden dedi ki:

   Merhaba, 11 yıllık calistigim isyeri 6 nisan 2016 da kapandi. 14 nisanda hamile kaldım. 87 gün sigortam var .1 aralık 2016 işe başladım. 5 ocak 2017 ye kadar çalıştım. Dr. Rapor verdi.14 ocak 2017 doğum yaptım. Fakat işyeri muhasebecisi degisince benim raporu girmeyi unutmuş 10 şubata kadar çalışıyo göstermiş. Durumu farkedince sigortayı durdurmuş… özetle oğlum 1 yaşında budurumda doğum parası alabiliyormuyum ? Nasil bir yol izlemeliyim. Zaman aşımına uğradı mı? Zaman ayirdiginiz için Simdiden tesekkur ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Zaman aşımına uğramadı. Durumunuzu anlatan bir dilekçe ile iş yerinin bağlı bulunduğu Sosyal güvenlik Kurumuna mağduriyetinizi belirterek düzeltme yapılması ile ilgili dilekçesi veriniz.

   2. Tuba dedi ki:

    Mrb iyi günler ben şu an ücretsiz izindeyim doğum parasını aldım
    Ücretsiz iznim 13 şubatta bitiyor 14 şubatta iş başı
    Yapmam gerekiyor iş veren beni işten çıkarma
    Durumunda işsizlik maaşı alabilir miyim lütfen cvp verin
    Teşekkür ederim şimdiden

    1. Tuba dedi ki:

     Beni kaç gün sigortalı gösterip işten çıkartması gerekiyor

     1. Tuba dedi ki:

      Ücretsiz doğum iznimde olduğumu belirteyim cvp verin lütfen

     2. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      İşsizlik maaşı alma hakkınız mevcut. kanunda yer alan durumlarla ilgili aşağıdaki bilgi konuyu açıklamıştır.

      Sigortalı işsizin, hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde, hizmet akdi devam etmekle birlikte,

      1- Hastalık,

      2- Ücretsiz izin,

      3- Disiplin cezası

      4- Gözaltına alınma,

      5- Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali,

      6- Kısmi istihdam,

      7- Grev,

      8- Lokavt,

      9- Genel hayatı etkileyen olaylar,

      10- Ekonomik kriz,

      11- Doğal afetler,

      nedeniyle işyerinde faaliyetin durdurulması, işe ara verilmesi veya sigortalının çalışamamış olması halinde, 120 günün hesabında prim yatırılmayan bu süreler kesinti sayılmamaktadır.

  14. Sevcan dedi ki:

   37. hafta da dolunca 90 günü tamamlayamıyorsak fakat doğuma kadar tamamlayabiliyorsak ve işveren doğuma kadar da prim ödemeyi kabul etti ise ödeneğe hak kazanır mıyım?
   Yani örnek vereyim 37. haftamın dolduğu gün; 1 mayıs doğum ise 21 mayıs ta gerçekleşelecek 90 gün primim de 12 mayıs ta doluyor. İşveren mayıs sonuna kadar ödedi diyelim. Alabilir miyim?

  15. Arzu dedi ki:

   Merhaba doğum yapacağım tarih 21 Mayıs. Yani 102 gün var, 37.haftaya kadar 90 gün prim dolmuyor. 37. Hafta rsporudn sonra işyeri sahibi sigortam ı ödemeye devam ederse doğuma kadar hak kazanır mıyım? Yani 37. Haftaya kadar 72 gün primim yatarsa ve bu noktadan sonra 18 gün daha yatıp 90 a tamamlarsak olur mu,?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş veren raporu girdikten sonra ister ise prim ödemeye devam eder. Böylece 90 günü tamamlamış olursunuz. Konu ile ilgili yine de Alo 170 hattından teyit ettirin. Çünkü kanunda doğru yorumladığımız konuları bazen memurlara kabul ettirmekte güçlük çekiyoruz.

  16. Tugba dedi ki:

   Hamile kalmadan önce 90 gün primim var 4,5 aylık hamileyim çalıştığım işyeri işten çıkardı Doğum parası alabiliyormuyum ve bu süreçte işsizlik parasını alabiliyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar sigortalı bir işte çalışmaya başlamazsanız rapor parası alamazsınız. İşsizlik maaşı alabilmek için işsizlik maaşı şartlarını sağlamanız gerekiyor. İşsizlik maaşı şartlarını https://www.ssk.biz.tr/issizlik-maasi-nasil-alinir-2018/ yazımızdan inceleyebilirsiniz.

  17. Fatma dedi ki:

   Doğumdan önceki 1 yıl içindeki mi 90 gün sigorta primi yatması gerekiyor yoksa yoksa 32. Haftaya ya da daha doğrusu rapor aldığımız tarihten önceki 1 yılda mı? Lütfen cevap…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün şartı var. Ancak 32. haftadan sonra rapor alacaksanız prim ödemesi yapılmayacağından 90 gün sağlanması önemli. Ancak 32. hafta çalışabilir raporu alınıp 37. haftaya kadar prim doldurma hakkınız var.

  18. hacer dedi ki:

   merhaba doğum iznim bittikten sonra ücretsiz izin kullanmak istiyorum.hakkım var mı kullanabilir miyim.ücretsiz izin bittikten sonra yarım gün çalışma hakkımı kullanabilir miyim.iş yerim bunu kabul eder mi?hakkım var mı .normal skglı çalışanım.

  19. İlknur dedi ki:

   Merhabalar. 4 yıldır özel sektör de çalışıyordum 3 aylık hamileyken işten kendim çıktım. 90 gün prim şartını sağlıyorum. Hamileliğimin 6.ayında bir tanıdık Yanında çalışıp sigortam aktif hale gelirse 32.haftada rapor alırsam doğum parası alabilir miyim?
   2.sorum rapor aldıktan sonra tekrar kendim işten çıkarsam doğum parası almama engel midir?

   Saygılarımla..

  20. Duygu dedi ki:

   Merhaba ben 28. Haftalık gebeyim Doğum iznimi 30. Haftadan itibaren kullanabilmem mümkün mü

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum iznini ancak 32. hafta dolduktan sonra kullanabilirsiniz. Öncesinde sadece hastalık raporu alabilirsiniz.

  21. Selma dedi ki:

   Merhaba ben geçen ay işyerinden ayrıldım 90 gün primim tamam . Şuan 31 haftalık hamileyim haftaya raporu yazacak doktorum … raporu almadan birkaç gün önce sigorta yaptırsam rapor parasını alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftadan önce sigortalı bir işe başlayarak 32. haftada rapor alırsanız doğum rapor ödeneği alabilirsiniz.

  22. Didem dedi ki:

   Merhaba 12 haftalık hamileyim işe yeni başladığım için çıkışımı verdiler.32.haftamda dahil olmak üzere işsizlik parası alacağım.İşsizlik ödeneği alırken rapor parası alabilirmiyim.?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor parası alabilmeniz için 32. hafta rapor alacağınız tarihte aktif çalışan olmanız gerekiyor. Mevcut durumda alamazsınız.

  23. derya dedi ki:

   28 haftalik hamileyim sigortam yok ve calismadim dogum parasi alabilirrimyim simdi basvursam olurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğuma kadar 90 günü tamamlamanız mümkün görünmüyor. sigortalı bir iş te başlasanız da rapor ödeneği alamazsınız.

  24. Tuğçe dedi ki:

   Ağustos 2017 de Doğum yaptım erken Doğum oldu 29 haftalıkken hamileliğim sırasında işsizlik maaşı aldım yani işsizlik sigortam vardı ayrıyattan eylül 2016 ya kadar sigortam var 300 lira Doğum yardım parası aldım ama bu durumda Doğumdan sonra alınan sigortalı çalışanlar için verilen para yardımını alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aktif çalışan sigortalı olmadığınızdan rapor parası alamazsınız.

  25. ikra dedi ki:

   Merhabalar yaklaşık 3 yıldır eşimin dükkanı benim adıma olduğu için bağkurluyum.malesef bağkur primleri biraz yuksek oldugu için, 3 sene önce eşim ilk bir kaç ayı yatırdı ve daha sonra hiç primlerimizi yatıramadık.yani sigorta girişim var.suanda 5 aylık hamıleyim doğum parasını alabılmem ıcın ne yapmam gerekıyor acaba bilgi verirseniz cok memnun olurum.

  26. Meliha Öztürk dedi ki:

   Merhaba,
   32.haftada halen çalışırken sgk’dan aldığım çalışabilir raporu sonrasında işten ayrılıp ertesi gün farklı bir şirkete sgk girişim yapılsa doğum öncesi ve sonrası raporumun ücretini alabilir miyim sizce ?

  27. gizem dedi ki:

   Merhaba;
   22 haftalık hamileyim. 4 aydır tam zamanlı sigortalı olarak çalışıyorum. Ama bu aydan itibaren yarı zamanlı sigortalı olacağım. Bu değişiklik, rapor parası ve doğum parasında herhangi bir azalmaya sebep olacak mı?
   Bir de 16 haftalık rapor sürem bittikten sonra rapor paramı alıp işten istifa etmem gerekecek. Rapor bittikten sonra istifa edebilmem için belli bir süre işe dönüp çalışmam gerekiyor mu yoksa hemen ayrılabiliyor muyum?
   Teşekkürler.

  28. Sinem dedi ki:

   Esim isten ayrildi ve sigortasiz bir iste calisiyo bense 90 günü doldurdum isten cikarilicam doğum parasini alabilirmiyim ve özel hastaneye gidiyoruz isten ayrildiktan snra 6 ay devam eden sigortamla ozel hastaneden yararlanabilirmiyim

  29. Sevgi dedi ki:

   32.haftada çalışabilir raporu alıp 37.haftaya kadar çalıştıktan sonra işyeri 37.hafta iznini başladiginda 1gun sonra çıkışımı verirse rapor ücreti alabilir miyim ayrıca 35.haftada 90 günüm doluyor teşekkür ederim

  30. Sevgi dedi ki:

   32.haftada çalışır raporu alıp 37.haftaya kadar çalıştıktan sonra işyeri 37.hafta iznine ayrıldığım zaman çıkışımı verirse rapor ücreti ala bilir miyim ayrıca 35.hafta da 90 günüm doluyor rafor ücreti alabilirmiyim teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    37. haftaya kadar 90 gün primi doldurduğunuzda alacağınız rapor geçerli olacak ve rapor ödeneği alabileceksiniz. 37. hafta da izne ayrıldıktan sonra işten çıkartılırsanız da rapor ödeneği alabilirsiniz. Eğer haksız bir durum söz konusu olduğunu düşünüyorsanız https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalemizi okuyabilirsiniz.

  31. elanur dedi ki:

   4.5 Yıldır aynı firmada çalışıyorm 20 haftalık gebeyım işten çıkacam
   SGK dişardan odesem doğum parası,işçilik maaş alabılır mıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsteğe bağlı olarak ssk ödemesi yaparsanız doğum ve işsizlik parası alamazsınız

  32. cennet dedi ki:

   merhaba 27 haftalık hamileyim 2017haziran da işten çıktım 2018 nisan ayında doğum yapacağım son 1 yıl icin de 90 gün dolarsa doğum parası alınabilir demissiniz benim de alma şansım var mi kendim istifa ettim eksik günün de var onu kendim ödesem doğum parası ne kadar alırım 90 gun için?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eksik günleriniz kendiniz tamamlayamazsınız. Rapor alacağınız 32. haftada aktif sigortalı olmalısınız.

  33. Ezgi dedi ki:

   3 aylik hamileyim işten çıktım fakat yarim gun yatti sl3 ay icinde mi 90 gun olmasi gerekiyor daha onceki de gecerli mi mart 2017 ayindan beri yarim gun devanli yatti doğum parasi alabilir miyim

  34. Burcu dedi ki:

   Merhaba, ayın 10 unda doğum iznine ayrıldım. Tekrar eski iş yerimde çalışmayacağım için istifa belgemide imzalamami istediler ayın 19 unda istifamida imzaladım. O istifa belgesi doğum parasını almama engel olur mu?

  35. Bülent Bulut dedi ki:

   Merhaba,
   27-07-1968 doğumluyum.11-01-1993 yılında kamuda öğretmenliğe başladım.31-03-1994 ve 09-01-1995 yılları arasında( terhisler dondurulduğundan gecikmeli olarak)askerlik hizmetimi kısa dönem er olarak tamamladım.Daha önce 29-07-1986 ve 28-09-1988 yılları arasında toplam 3 ay 19 gün özel sektörde sigortam vardı.Bununla ilgili hizmet birleştirmesi yaptırdım.
   1)Kaç yılında emekliliğimi isteyebilirim?
   2)Askerlik borçlanması ile emeklilik süresini beriye çekebilir miyim.Bu mümkünse ne kadar ödeme yapmam gerekir.
   Bilgi verir misiniz.

  36. Sercan dedi ki:

   Merhaba

   Eşim 3 aylık hamile ve 4 aydır çalışıyor, daha önceden 2 yıllık sigortalılık mevcut. Çalıştığı işin stresi ve yoruculuğu nedeni ile çalışmaya devem edemeyecek. Doğum iznine şimdiden çıkabilir ve rapor parasını alabilir miyiz? Doktor raporu gerekir mi?

   Teşekkürler

  37. Sevgi dedi ki:

   37.cı haftadan sonra ssk pırımımı iş yeri yatırırsa bu sıkıntı olurmu 37.cı hafta izinin başladığı günden itibaren iş yeri muasebelerı ssk pırımı yatmayacagını sistemde görebiliyorlar mi lütven cevap verirmisiniz

  38. Sevinç taşkın dedi ki:

   Merhaba. Ben doğum yaptım 4 ay oldu doğumdan önce sigortalı işte çalışıyordum işten ayrılırken rapor çıkartmadım bi bilgim yoktu. Şimdi öğrendim sgk ya başvurmak istiyorum geçmişe dönük rapor çıkmaz mı acaba

  39. Sevgi dedi ki:

   37.cı haftadan sonra ssk pırımımı iş yeri yatırırsa bu sıkıntı olurmu 37.cı hafta izinin başladığı günden itibaren iş yeri muasebelerı ssk pırımı yatmayacagını sistemde görebiliyorlar mi

  40. Sena dedi ki:

   37.cı haftadan sonra ssk pırımımı iş yeri yatırırsa bu sıkıntı olurmu 37.cı hafta izinin başladığı günden itibaren iş yeri muasebelerı ssk pırımı yatmayacagını sistemde görebiliyorlar mi

  41. Nur dedi ki:

   Merhaba isteğe bağlı sigortalayım yaklaşık 3 yildir dogum parası alabiliyormuyum?

  42. Figen Tanrıverdi dedi ki:

   Merhaba ben 17 haftalık gebeyim bir rehabilitasyon merkezinde öğretmen olarak çalışıyorum ben iş yeri ile ilişiğimi kesmek istemiyorum bi müddet(en az 2/3 sene). iş yerinden ayrıldığımda Doğum parası alabilir miyim Sgk pirim günüm 1080 gün .bunu için şimdiden bir önlem almam gerekiyor mu teşekkürler

  43. Sevgi dedi ki:

   37.cı haftadan sonra ssk pırımımı iş yeri yatırırsa bu sıkıntı olurmu 37.cı hafta izinin başladığı günden itibaren iş yeri muasebelerı ssk pırımı yatmayacagını sistemde görebiliyorlar mi teşekkür ederim

  44. Sevgi dedi ki:

   37.cı haftadan sonra ssk pırımımı iş yeri yatırırsa bu sıkıntı olurmu 37.cı hafta izinin başladığı günden itibaren iş yeri muasebelerı ssk pırımı yatmayacagını sistemde görebiliyorlar mi teşekkür ederim

  45. Sevgi dedi ki:

   Su an 22haftalik hamileyim ise başlayacağım 32.haftada 90gunum dolmuyor 37.haftaya kadar çalışabilir raporu alsam böylelikle 90 günüm doluyor rapor parası alabilir miyim teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. haftaya kadar 90 günü doldurarak rapor parası alabilirsiniz.

  46. cerennn dedi ki:

   Merhaba, bir firmada 2 senedir çalışıyorum eylül 2017de evlendim ve ağustosta bebeğim doğucak. Doğumdan sonra çalışmak istemiyorum ama kıdem tazminatı alabilmem için 1 yıl içinde işten ayrılmam gerekmekte. Sizce doğumdan sonra eylüldemi işi bırakırsan daha karlı olurum yoksa doğum izni süt izni 6 ay ücretsiz izinlerimden sonra ayrılırsammı benim için ücret anlamında daha karlı olur? 16 haftalık doğum paramı almam için 32. haftaya kadar çalışıp çıkarsam alabilirmiyim? şimdiden teşekkürler.

  47. feride dedi ki:

   MERHABA SORUM DIYELIM 32 HAFTAYA GELDIM VE KENDIMI IYI HISSEDIYORUM DOKTOR TARAFINDANDA ONAY ALDIM DIYELIM 37 HAFTAYA KADAR FAKAT SONRASINDA CALISMADIM ZOR GELDI 16 HAFTA IZNIMI RAPOR SURER 37 HAFTAM DOLMADAN YANIYORMU KULLANABILIRMIYIM VE ERKEN AYRILABILIRMIYIM 37 HAFATAYA GELMEDEN ORNEK 35 HAFATADA GELEMIYCEM DIYIP 8+8 KULLANABILIRMIYIM O HAFTA ITIBARIYLE BIRDE DIYELIM ERKEN DOGUM OLDU OZAMANDA 4 AYLIK UCRETLI IZIN KULLANABILIRMIYIM MAAS NASIL HESAPLANIYOR BRUT MAASIM 2600 YATAN AMA NET 2000 GECIYOR ELIME KAC PARA ALIRIM

  48. Sevgi dedi ki:

   Merhaba su an 23 haftalık hamileyim ise başlayacağım 32.haftada 90gun dolmuyor doktordan 37.haftaya kadar çalışabilir raporu alsam o surede 90gun pirim günümü tamamlayabilirmiyim ve rapor parası alabilirmiyim

  49. Naz dedi ki:

   Merhaba yeni yasada herhangi bi değişiklik varmı bilmiyorum 5 Aralık 2017 Yasası die bi değişiklik var die duydum ama emin değilim onun içinde size soruyorum lütfen yardımcı olun. 3 buçuk yıldır aynı şirkette çalışıyorum ve 5 gün önce doğum iznine ayrıldım. Şirketin gidiş kötü olduğu için kıdem ihbar tazminatını verip işten çıkarmak istediklerini dair bir teklif aldım. Şimdi öncelik olarak bu teklifi kabul edersem henüz doğum yapmadığım için doğum sonrası doğum parami alabilirmiyim alamazmıyım. Ve işsizlik maaşı da alabilirmiyim. Neler yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olurmusunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum iznine ayrıldıktan sonra işten çırılsanız da rapor parası alabilirsiniz. İşsilik maaşı alma şartlarını da sağlıyorsanız İzin sonrasında işsizlik maaşı da alabileceksiniz. Siz işten ayrıldıktan sonra ay içinde E devletten işkura işsizlik maaşı için başvurun. İzin sonrası maaş almaya başlarsınız.

  50. Kamil dedi ki:

   Gelinimin 80 günlük günlük pirimi yattı 90 günü tamamlamadan doğum yaptı doğum parası alabilirmi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90 günü tamamlayamadığı için rapor parsı alamaz.

  51. Hamide dedi ki:

   26 haftalık hamileyim ama işyeri beni günüm dolmadan süresiz ev iznine ayırdı doğum parasından 32 dolmadan ayrıldığım için para alabiliyor muyum 9 senedir aynı işyerinde çalışıyorum doktor rapor vermezse 32 hafta mi dolduramicam sorun olur mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşverenin haksızlık yaptığını düşünüyorsanız https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ yazımızda bulunan haklarınız var.

  52. rukiye dedi ki:

   merhaba 13.12.2013 işten ayrıldım. 17.12.2014 tarihinde tekrar sigortam başladı. 02.02.2015 tarihinde erken doğum yaptım. doğum rapor parası alabilirmiyim

  53. Tuğba önder dedi ki:

   Merhaba ben evlilik sebebi ile işten ayrıldım fakat ayrıldığımda 2 aylık hamileymişim sonradan öğrendim ve tekrar işe başlayamadım işsizlik maaşı yada Doğum parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşsizlik maaşı ve doğum rapor ödeneği hakkınız bulunmuyor.

  54. Duygu ışık dedi ki:

   İşe başladıktan sonra hamile kalsam yani hamile olmadan önce
   Sigortam Yok hamile kaldıktan sonra sigortam olsa
   Doğum parası alabiliyormuyum ? Şuan çalışmıyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet Doğumdan önce 90 günü tamamlarsanız doğum rapor parası alabilirsiniz.

  55. Asel dedi ki:

   Mrb ben sigortalı işte çalışmaya baslicam 10 gün sonra doğumunda temmuzda bu durumda bende çocuk parası alabilecekmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar 90 gün şartını doldurabileceğiniz gözüküyor. 32. hafta rapor alıp doğum rapor parası alabileceksiniz.

    1. Ayşe dedi ki:

     Ben işten çıkarılıp 8 ay işsizlik ödeneği aldım bu sekiz Aydan sonrada hamile kaldığım için işe tekrar dönmedim bu durumda şuan 30 haftalık hamileyim Doğum parası alabiliyormuyum cevaplarsanız çok sevinirim

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Çalışan aktif sigortalı olmadığınız için doğum izni rapor parası alamazsınız.

  56. Binnur dedi ki:

   İyi akşamlar,
   Aralık ayı sonunda tam 32. haftada doğum raporu alıp işyeri muhasebe bürosuna işlettirip istirahate ayrıldım. Sizden öğrenmek istediğim şu: 32. haftada yani rapor aldığım tarihte benim 483 gün prim ödemem mevcuttur. Raporlu geçecek süreyi sayarsak doğum öncesi 8 hafta doğum sonrası 8 haftadır. KISACA BU SÜRE İŞSİZLİK MAAŞI alabilmem için bir sıkıntı teşkil edermi? Yada raporlu geçen süre prim ödeme günlerime eklenirmi? Bu konuda bilgi verirseniz çok memnun olurum.
   Tekrar çok teşekkürler.
   Saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum raporunuz işsizliği etkilemez. Ancak işsizlik maaşı alabilmeniz için son yıl içinde 600 gün priminizin olması gerekiyor. Prim gününüz eksik gözüküyor.

    1. Binnur dedi ki:

     iyi günler.
     Sizden asıl öğrenmek istediğim şu: Benim işsizlik maaşı alabilmem için 600 gün primimin olması gerekiyor. Fakat benim Raporlu geçen günler bu 600 günün içine denk geliyor. Yani 8+8 hafta doğum iznimin olduğu süre primlerimin içine dahil ediliyormu. Çünkü benim tamda eksik kalan günlerde ben doğum raporu almak zorunda kaldım.
     Tekrar çok teşekkür ederim.

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      600 gün süre değil prim olarak isteniyor. Bu nedenle 600 gün prim şart rapor olması bu şartı değiştirmiyor.

  57. Bekir dedi ki:

   Ek5 tarım sigortası yatırıyordum. Daha sonra bi şirkette sigortalı işe başladım. 32 .hafta hamilelik raporu alacam.dolayısıyla sigorta duracak .ama geçen yıl da çalışıp işten çıktığımda hemen sonraki gün ek5 otomatik devam etti. Gene öyle olursa doğum parası alabilir miyim? Bide asıl sorum eğer 32. Hafta raporundan sonra ek 5 devam etmezse SGK anlaşmalı hastaneden ne kadar süre faydalanabilirim? Doğum ve doğumdan sonrası için?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor aldığınızda prim yatmayacak ancak SSK lı olarak aktif sigortalığınız devam edecek dolayısıyla Ek 5 devreye girmez. Rapor sonrası eğer çalışmayacaksanız. SSK nızdan dolayı 10+90 toplamda 100 gün daha sağlık hizmetinden yararlanabileceksiniz.

  58. Burcu dedi ki:

   Merhabalar. Aktif olarak 13 ay calistiktan sonra dogum iznine ayrildim. Raporum bittigi gün istifa etmeyi planliyorum. Rapor parasini alabilmek icin isyerinin sgkya bildirim yapmasi gerektgini biliyorum, rapor bittigi gun istifa ettigimde isyeri sıkıntı cikarip bildirimde bulunmazsa raporlu oldugum 4 ayın parasini alamama gibi bi durum olur mu?

  59. elif dedi ki:

   32. haftda çalışabilir aldım 36. haftada izine çıktım. 41+1 de doğum yaptım 12.01.2018 de iş görmezlik belgesinde 13.01.2018 tarihinden 05.04.2018 tarihine kadar doğum sonrası istirahatlidir. yazıyor yani buda 81 gün doğum raporu verdilgini gösteriyor , bu doğrumudur?
   36.hafadan sonra 41 e kadar olan 5 hafta parasını nasıl alıcam ?

  60. ELİF dedi ki:

   Merhaba,
   13+5 günlük hamileyim şuanki işyerimde 496 gün primim var. işşizlik maaşı alabilmem için 600 günü doldurmam gerekiyor. İşsizlik maaşı haketmek için 2 mayıs 2018 e kadar çalışmam gerekiyor. işverenim 2 mayısta beni işten çıkarmak istiyor fakat 32. haftamın dolması ve doğum rapor parası alabilmem için de 25 mayıs 2018 e kadar çalışmam gerekiyor. işverenimin beni 2 mayısta çıkarması durumunda işsizlik maaşımı ve rapor parasını alabilir miyim? hem işten çıkarılmış hem raporlu mu olacağım? yada bu haklarımdan nasıl faydalanacağım?

  61. Türkan dedi ki:

   Meraba 27 haftalık hamileym 2015tendir 780 gün sigortm var 32.haftamda işten çıkarılırsam hem doğum parası hemde işsizşik maaşı alabiliyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor aldıktan sonra işten çıkartılırsanız da rapor parası alabilirsiniz. Ancak Rapor sonrası çıkış daha faydalı olur. son 3 sene içinde 600 günden fazla priminiz olduğu için işten çıkartılırsanız işsizlik ödeneğini de hak ediyorsunuz.

  62. Tuğba önder dedi ki:

   Merhaba evlilik sebebi ile işten ayrıldım fakat işten çıktığım tarihte 2 aylık hamileydim Doğum parası veya işsizlik maaşı alabilşrmiyim çünkü hamilelikten dolayı tekrar işe başlayamıyorum

  63. seadet gunes dedi ki:

   iyi gunler.. daha turk vatandasi olamadim ilk cocugumda dogum parasi vermediler 2. bebegimde dogum parasi ala bilecekmiyim? esim sigortali..
   tesekkur ederim..

  64. Ayşe dedi ki:

   Merhaba ;
   Doğum yaptıktan sonra doğum belgesini işyerine bildirip , 20 gün sonra işten ayrılan SGK lı anne Doğum parası alabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum raporu alırken rapor parası şartlarını sağlıyor ise rapor sonrası işten ayrılması rapor parasını engellemeyecektir.

  65. Mehtap dedi ki:

   Merhabalar…ben 6 haftalıkken hamile olduğumu öğrendim yani 18 ekimde …direk sisteme giriyor mu doktorda hamile olduğumuz.18 ekim 2017 diye

  66. Kübra bilici dedi ki:

   Merhaba benim sorum 32 haftam doldugunda sigortam aktifti rapor aldim bu gun is yerinden arayip saglik sebepleri nedeni ile cikisimi verdiklerini bildirdiler bu benim kalan maasim yada rapor parami etkiler mi kalan maasimi sgk mi odeyecek raporlu iken beni nasil isten cikartabilirler buna haklari var mi typ iskurlu calisyorum

  67. Elif dedi ki:

   Doğumdan 1yıl önce 90 gün pirim gerekli diyorsunuz ya bu pirim 90gün hiç ara vermeden mi yoksa toplamı 90 gün pirim olması zorunlu artı ben 9 haftalık hamileyim bu 90 gün pirimi doldurup işten çıkarsam Doğum parası almayı hak ediyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90 gün için süreklilik aranmıyor. Ancak 32. hafta rapor alacağınız tarihte aktif sigortalı olmanız şart.

  68. Duygu dedi ki:

   Merhabalar, doğum iznini ayrılıp izinde düşük yapıldığında doğum parası alınabilir mi?

  69. Gulcan bolulu dedi ki:

   Merhaba ben 32.haftaya kadr calıstım yalnız firma kapandı ve sgk cıkısı gösterilip baska yerden sgk yatırılmaya baslancagı söylendi normalde ocak 3 de 32.hafta doluyor ve o zmana da kadr da calıstım onlar benim Aralık 11 de cıkısımı göstermiş ve farklı bir yerden yatırcklarını soyluyorlar napmm lazım hastane raporu sagladı ve muhasebe onaylıcktı yalnız sgk ole olması sorun olur mu

  70. Kübra bilici dedi ki:

   32 haftam doldugunda sigortam aktifti rapor aldim bu gun is yerinden arayip saglik sebepleri nedeni ile cikisimi verdiklerini bildirdiler bu benim kalan maasim yada rapor parami etkiler mi raporlu iken beni nasil isten cikartabilirler buna haklari var mi typ iskurlu calisyorum

  71. Gulcan bolulu dedi ki:

   Merhaba ben 32.haftaya kadr calıstım yalnız firma kapandı ve sgk cıkısı gösterilip baska yerden sgk yatırılmaya baslancagı söylendi normalde ocak 3 de 32.hafta diliyorsun onlar benim Aralık 11 de cıkısımı göstermiş ve farklı bir yerden yatırcklarını soyluyorlar napmm lazım hastane raporu sagladı ve muhasebe onaylıcktı yalnız sgk ole olması sorun olur mu

  72. Kübra bilici dedi ki:

   Benim soruma neden cevap vermedinizz Merhaba iskur destekli 4a sigortali typ olarak calisiyorum bu gun 32 haftalik oldugum icin doktorum raporumu yazdi hala sigortam devam ediyor iskurlu olmam rapor parasi almami etkiler mi kesin alir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşkur destekli çalışmanız rapor parasına engel değil. Priminiz normal çalışanlar gibi ödenmektedir.

  73. Burcu dedi ki:

   Merhabalar, 2 aylık gebeyim. İşe girsem ne kadar çalışırsam doğum parası alabilirim? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi 1 yıl içinde 90 gün prim doldurmanız yeterli ancak 32. haftada aktif sigortalı yani çalışan olmanız gerekmektedir.

  74. yasemin güneş dedi ki:

   Merhaba dogum iznim biter bitmez is yerim cikisimi verdi dogum parasi ve issizlik maasi alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yasemin Hanım merhaba,

    Doğum parasını alabileceksiniz. Ayrıca eğer işsizlik maaşı şartlarını sağlıyorsanız işsizlik maaşı da alabilirsiniz. İşsizlik maaşı hesaplanırken rapor öncesi 4 ay hesaba alınacaktır. Doğum sonrası haklarınız için; https://www.ssk.biz.tr/2018-agi-dahil-asgari-ucret-ne-kadar-oldu/ ve https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalelerimizi okuyabilirsiniz.

  75. nilüfer dedi ki:

   merhaba 26 haftalık hamileyim 3 hafta sonra iş yerim çıkışımı vereceğini söyledi. yazılı değil sözlü bir açıklamaydı bu 30 haftalık maileyken iş göremezlik raporumu alacağım bu süre sonunda işten çıkarılırsam doğum ücretimi alabilirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor alacağınız tarihte aktif sigortalı olmanız gerekmektedir. Çıkış işlemi yapılırsa birçok hakkınız var kötü niyetli bir işlem olduğundan dava açabilirsiniz. Haklarınızla ilgili, https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  76. sema dedi ki:

   merhaba benm her ay 15 gunluk sigortam yatyo bende alabilirmiyim dogum paras

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90 nünü doldurduğunuz takdirde siz de aldığınız maaşa göre rapor ücreti alabileceksiniz.

  77. Sevda yasar dedi ki:

   Merhaba 2 aylik hamileykn isten cikarldm 3 gun arayla baska ise grdm 6 ay burda devm edcm hamilelk parasi alabilrmiyim bide ssk prm 2666 ssk yuksek yatirimna goremi yatiyo yoksa onla alaksi yokmu

  78. Tevhide dedi ki:

   Sözleşmeli bir ışte çalışıyordum 31 haftalikken isim bitti. 90 günlük primim var 1 haftalik hiç bi yere sigortali gösteremedim kendimi. Suan 32 hafta 3 günlüğüm hâlâ sigortali bir ise girmek için uğraşıyorum ne zamana kadar kabul edilir geç sayılır mi. Herkez ise başlayıp direk doğum iznine ayrılacak olman para cezasına mal olur diye var midir öyle bişey yardımcı olur musunuz nasıl bir yol izlemeliyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşbaşı yapıp doğum iznine ayrılabilirsiniz. Bunun herhangi bir cezası yok. Ayrıca Aktif sigortalık iş çıkışindan itibaren 10. günde son buluyor. 32. haftayı doldurmanız bu 10. gün içinde kalıyorsa rapor alarak doğum iznine ayrılın doğum parası alabilirsiniz.

    1. Tevhide dedi ki:

     31 aralıkta sigortam bitti tekrar sigortali bi işe girmem için 2 günüm mü kalmış oluyor? Iki gün içinde işe giripte doğum iznine daha sonra ayrılsam olur mu cuma günü yada doğuma 3 hafta kala mesela ikiside olur mu? 2 gün içinde bir işe giremezsem dogum parasi alamıyor muyum?

  79. canan dedi ki:

   Merhabalar

   32+7 aldım raporumu doğum öncesi rapor ama raporda gebelik haftası 33 yazıyor ama çalışabilir raporu aldım benim raporumda kaybım ne olcak acaba .bilgi rica ederim.

  80. Ayse dedi ki:

   Merhabalar 32 Haftalık hamileyim raporumu çalıştığım kuruma teslim ettikten sonra bir örneğinin de bizde olması gerekli mi ? Birde Doğum yapar yapmaz hemen Doğum parası alınabiliyormu yoksa raporun bitmesi mi gerekli ? Bir de ücreti alabilmek için iş yerinden istifa etmek gerekmiyor değil mi ?

  81. Gul dedi ki:

   21 mayıs da iş den ayrıldım ve işsizlik maaşı alıyorum. Subay sonu doğum yapacağım. Işsiz lik maaşı alanlar maaşın dondurulması halinde rapor parası alır diye bir yazı var nette. Dogrumudur. Doğum parası mi alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bu konu ile ilgili kurum danışmanlarından aldığımız bilgilere dayanarak biz de bu konuda söylediğiniz gibi yanıtlar verdik. Ancak mevcut durumda kurum yetkilileri doğum rapor parası için mutlaka aktif sigortalık şartı koşmaktadırlar.

  82. seadet gunes dedi ki:

   2014 de dogum yaptim esim turk ama ben vatandas olmadigim icin dogum parasi verilmedi ve ne zaman vatandas olursa (3 sene 5 sene) o zaman gelin verelim dendi.. ve dogum parasi vermediler.. boyle bir sey mumkun mu? cocuk turk esim turk ama ben azerbaycanliyim yine de dogum parasi hakkim degil mi?

  83. Tuğçe dedi ki:

   2 buçuk yaşında kızım var doğum parasini almamıştım bilmiyordum yani şimdi 6 buçuk aylik hamileyim ala alabilirmiyim ikisinide alabilirsem ne zaman alabilirim we eşim sigortalı bizde ondan dolayı sigortaliyiz

  84. ayse dedi ki:

   Merhabalar,

   31 temmuz 2017 itibariyle işden çıkarıldım. işsizlik maaşı alıyorum, işden çıkarıldığımda 1 aylık hamileymişim. şu an 30 aylık hamileyim doğum parasını hakediyormuyum. Buraya daha önce sorduğumda hakketiğim bilgisi verilmişti SSK ‘ya gittiğimde haketmediğim bilgisi verildi. doğru bilgi hangisidir doğum parasını alabilmem için ne yapmam nereye ve ne zaman başvurmam gerekmektedir. Şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşszilik maaşı alınan süre daha öncesinde hastalık ve iş kazası primi ödendiğinden rapor ödeneğine tabi idi ancak mevcut durumda mutlaka aktif sigortalık isteniyor.

    1. ayse dedi ki:

     yani hiçbir şeklde alamaz mıyım ?

     1. ayse dedi ki:

      daha önce sizin tarafınızdan verilen cevap aşağıdaki gibidir.

      Danışma Birimi Kasım 10, 2017, 12:07 am
      Ayşe Hanım merhaba,

      32. haftada işsizlik maaşı almaya devam ederseniz rapor parası alabilirsiniz. İşsizlik maaşınız bu süreye kadar devam etmez ise 32. hafta itibariyle aktif ssk lı olmanız gerekmektedir.

      1. Danışma Birimi dedi ki:

       Ayşe Hanım merhaba,

       O dönemde yine kurum danışmanlarından aldığımız bilgi ve araştırmalarımız doğrultusunda yanıtladık. Kanunda bununla ilgili net bir yanıt yok.

  85. Emine dedi ki:

   İyi akşamlar
   1) MEB de öğretmen olarak çalışıyorum doğum izninde maaşımı alabilir miyim?
   2) Doğum sonrası doğum parası bizleri de kapsıyor mu?
   3) 32 haftadan önce izin alırsam bu para ödenir mi?
   4) Doğu m sonrası iznini önce kullanabilir miyim?
   Teşekkür ederim.

  86. EMRAH SARIBOĞA dedi ki:

   MERHABA, EŞİM 4.5 SENE AYNI İŞYERİNDE ÇALIŞTI, 15 KASIM 2017 DE İSTİFASINI VERDİ HAMİLE OLDUĞU İÇİN YANİ DOĞUMDAN ŞUAN DOĞUMA 3 AY VAR. DOĞUM PARASI ALABİLİR Mİ?

  87. Ayşe dedi ki:

   Merhaba BN 32.haftada çalışabilir raporu aldım 28 aralik da 37.haftam doldu ve sistemde izin başlangıç günü 29 aralik görünüyor ücretli öğretmenlik yaptığım için raporu onaylayıp SSK dan 29 aralikta cikisim verildi bu durumda doğum rapor parasını alabilir miyim 16 haftalık bi de 5 aralık da yeni yönetmelik çıkmış buna gore çıkışın izin başladığı gün verilirse sadece 9 günlük mu rapor parası alabilirim

  88. Sümeyye kunt dedi ki:

   54 günlük sigorta girişim var doğum yaptım sigortamı 90 günü dolduracak şekilde ücretini yatırsam annelik parası alabilir miyim?calisabilir,calisamaz ve doğum sonrası raporlarimi caliştiğim kuruma teslim ettim.birde eşimin 10 senelik bağkuru var bundan yararlanabilmek için herhangi bir ilgisi var mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sümeyye Hanım merhaba,

    doğum öncesinde 90 gün priminizin olması gerekiyordu şu anda 90 günü doldurmanız rapor parası için yeterli olmayacaktır.

  89. Ayşe dedi ki:

   Merhaba BN 32.haftada çalışabilir raporu aldım bugün 37.haftam doldu ve sistemde izin başlangıç günü yarın görünüyor ücretli öğretmenlik yaptığım için raporu onaylayıp SSK dan cikisim verilecek bu durumda doğum rapor parasını alabilir miyim 16 haftalık bi de 5 aralık da yeni yönetmelik çıkmış buna gore çıkışın izin başladığı gün verilirse sadece 9 günlük mu rapor parası alabilirim

  90. Onur çağlar dedi ki:

   Özel bir hastane de eşim doğum yaptı doğum parasının bir kısmına fatura bir kısmına hastane fiş kesti bunun sebebi nedir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Onur Bey Merhaba,

    Belli bir sebeple olacağını sanmıyorum. Fatura talep ederseniz mutlaka fatura kesmek zorundalar. Kanunen 900 tl ye kadar olan mal ve hizmet satışlarında fiş kesebilirler. Tabi ki talebiniz halinde fatura da düzenlenebilir.

  91. Tuba dedi ki:

   16 haftalık hamileyim önceden sigorta başlangıcım var ama kaç gün bilmiyorum şimdi sigortalı işe giricem Doğum parası alabilirmiyim

  92. mira dedi ki:

   merhaba ;
   4 senedir çalıştığım işyerinden 32 haftamda değilde 25 haftamda çıkmak istiyorum bu benim rapor ücreti almama engelmi ? çalışmayıda düşünmüyorum sonrasında da.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer 25. hafta işten ayrılırsanız Doğum izni rapor parası alamazsınız. En az 32. haftaya kadar çalışmanız gerekmektedir.

  93. şenay dedi ki:

   merhaba benim adim senay 28 haftalik hamileyim ve 1 hafta ve 3 gun olarak ayrı ayrı ayni ayda raporluyum raporlu olmam alacagim rapor parami etkilermi ve ikinci sorum devlet veya ozelden 32 haftanın raporunu alsam sorun olurmu özelden alinir ve dogum yapilirsa cocuk parasi ve sut parasinin alinmadigini duydum dogrumu teşekkürler

  94. özlem dedi ki:

   17 haftalık hamileyim sigorta günüm 120 günü doldurdu eğer işten çıkarsam doğum paramı alabilir miyim

  95. Kenan dedi ki:

   Esime dogum raporu doktor tarafindan calisabilir olarak verilmis 6ayin12 de 7ayin 18 ne kadar muhasebede bunu istirat diye girmis ve prim yatirmamis esim 8ayin 2 de dogum yapti normal rapor istirat tarihi 7ayin 18 den 11ayin 7 kadar verildi ve para yatmadi sgk gittigimde eksik gun var dedi 6.ve 7 ay primleri eksik dedi ve musasebeye bildirdim bu durumu o da eksik gun bildirim formu verdi ve onu sgk goturdum denetime girecek dedi ve bu durum da para alabilirmi esim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kenan Bey merhaba,

    iş yeri esik gün bildirimini düzetti ise kontrolden sonra doğum rapor parasında sorun çıkmayacaktır. Burada işyerinin hatasının olduğu belli.

  96. Çağlar dedi ki:

   Eşim 6 aylık hamile çocuk haberini aldıgımızda 1aylık sigorta primi yatmıştı hamileginin 4.ayında işi bıraktı yani hamilelik sürücinde 3ay sigortası var dogum parası alabilirmi yada 3ay daha sigorta primi yatırmalımıyım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Çağlar Bey merhaba,

    Prim gününüz yeterli ancak 32. hafta rapor almadan önce aktif sigortlı olması gerekiyor. Bu nedenle 32. haftaya gelmeden 15 gün önce başka bir işyerinde başlarsa rapor parası alabilir.

  97. NUR dedi ki:

   5 SENEDİR ÇALIŞTĞIM YERDEN DOĞUMUMDAN 3 AY ÖNCE ÇIKMAK İSTİYORUM RAPOR ÜCRETİ ALABİLİRMİYİM. VE RAPOR ÜCRETİ HANGİ SÜRE İÇERSİNDE YATIYOR.

  98. Pınar dedi ki:

   Merhaba 505 günlük sigortam var işten kendi isteğimle ayrıldım ayrıldıktan sonra hamile olduğumu öğrendim şuan 5 aylık hamileyim şimdi kendimi sigortalı göstersem doğum parası alabilir miyim?

  99. EBRU dedi ki:

   Mrh, su anda çalışıyorum 2 aylık hamlieyim doğumdan sonra işe tekrar geri dönmeyi düşünmüyorum. çalışamaz raporumun hepsini doğum öncesine kullanıp doğum sonrası işsizlik maaşından yararlanabilir miyim.

  100. Erva dedi ki:

   Tekrar iyi günler,
   Bilgilendirme mesajlarınız için çok teşekkürler.
   1. Soru;
   32. Hafta yani bir 1 ocak itibariyle doğum iznine raporlu çıkıyorum. Benim şimdiye kadar 503 gün sgk toplamam var. İzinde geçireceğim 16 hafta (120+503) önceki günlerime eklenir mi?
   2. Soru;
   Eğer onların üzerine toplanırsa işsizlik maaşı alabilir miyim?
   3. Soru;
   Çalıştığım işyeri ben raporlu doğum izninde iken sgk çıkışı yaparsa raporlu geçireceğim süre olan 112 gün 4 ay benim sgk günlerime eklenirmi? Yani işsizlik maaşı almak için soruyorum.
   Her şey için çok teşekkürler.
   Saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Erva hanım merhaba,

    1- İşsizlik maaşı için 600 gün prim ödenmesi gerekiyor. Raporlu olduğunuz dönem de prim ödenmez bu nedenle de 600 gün prim şartını sağlayamazsınız.

    2- Raporlu olduğunuz dönem primi etkilemese de sigortalı hizmet süresinden sayılır.

  101. Bahar dedi ki:

   Merhaba ben şuan doğum iznindeyim ücretsiz kızım 6.5 aylık ama tekrar hamile kaldığımi öğrendim ve ben Haziran’da iş başı yapmam gerekiyor doğumda Ağustos ta olucak yani 1 ay calisabilcem doğum parasını alabilecek miyim

  102. Fatih dedi ki:

   Merhabalar iyi günler dilerim benim eşim 32.haftada doğum iznine ayrıldı 04 12 2017 tarihine kadar ve 01 12 2017 de doğum sezeryanla gerçekleşti ve doktor süt iznine ayrıldı şimdi doğum parasını ne zaman ve nasıl alacağız …

  103. nesrin dedi ki:

   merhaba şuan 7 haftalık hamileyim 5 aydır sigortalı çalışıyorum bazı sorunlardan dolayı işten ayrılmam gerekiyor bu doğum parası almama engel midir? teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nesrin Hanım merhaba,

    işten ayrıldıktan sonra 32. hafta doğum izni almadan önce sigortalı bir işte çalışmaya başlarsanız ve 32. hafta aktif sigortalı olarak rapor alırsanız ödenek alabilirsiniz.

  104. pınar dedi ki:

   merhaba,
   ben 18+4 günlük hamileyim 3 ağustos 2017 de işe başladım. 32,haftamı doldurduğumda doktorumdan rapor alıp izne ayrılmayı düşünüyorum . Fakat iş yerim beni 32. haftam dolmadan işten çıkartırsa doğum parasından yararlanabiliyor muyum? yoksa doğum param yanıyor mu?
   Bir de doğuma kadar 500 küsür gün sigorta primim oluyor.600 günlük sigorta pirimini doldurmamış oluyorum,doğum sonrası işsizlik maaşı alamıyor muyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftadan önce işten çıkarılırsanız. Doğum rapor ödeneği alamazsınız. 3 yıl içinde 600 gün priminiz yok ise işsizlik maaşı da alamazsınız.

  105. Gökçen dedi ki:

   Iyi günler. Isten sozlesmem bittiginde issizlik maasi alsam 6 ay ve 1 ay sonra dogum yapsam dogum parasi alabilir miyim? Doğum parası almak için son 1 yılda 90 gün sigorta yatmış olması şartına binayen soruyorum. Bu şartı sağlamış olacağım. Sadece arada 6 ay işsizlik maaşı olacağım. Bu durum doğum parası almama engel olur mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    işsizlik maaşı aldıktan sonra 32. hafta eğer aktif olarak sigortalı çalışan olursanız 90 gün şartını sağladığınızda rapor parası alabilirsiniz

  106. Miray dedi ki:

   Merhabalar.ben şuan 4 aylık hamileyim.4yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum.32 haftada rapor almayı düşünüyorum.Fakat yerime başka biri alınacak.doğum sonrası işe dönüş yapamıycam.acaba işsizlik maaşı alabilirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Miray Hanım merhaba,

    Doğum izni sonrası sizi işten çıkartırlarsa hem tazminat hem de işsizlik maaşı hakkınız mevcut.

  107. Ayşenur dedi ki:

   18 haftalık gebeyim. Çalışıyorum 3 ay sigortam dolunca çıksam Doğum parası alabilirmiyim yoksa 32 haftalık olmayı beklemek gerek mi? Ve Doğumdan sonra çalışmayı düşünmüyorum yine engel mi Doğum parası almama?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşenur Hanım merhaba,

    Doğum rapor parasından yararlanabilmek için en az 32. haftanın dolmasını beklemek zorundasınız.

  108. ayşe dedi ki:

   meraba bazı durumlardan dolayı işten çıkmak zorunda kaldım işten çıkalı 1 ay oldu 100 gün sigortam yatmış şuanda 18 haftalık hamileyim başka bi yerde sigortalı olarak çalışa bilirmiyim hamile olmam engel olurmu doğum parası alabilirmiyim lütfen yardımcı olun

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe Hanım merhaba,

    Başka bir yerde sigortalı olrak çalışmanızda bir mani yok. 32. haftayı doldurunca aktif sigortalı olarak rapor alıp doğum rapor parası ödeneğine hak kazanabilirsiniz.

  109. Esra Bayram dedi ki:

   Esra Byr.
   Doğum raporu 112 günden çok olabilirmi? Düşük tehlikesi olan biriyim. Doktorum 32. haftadan önce yani 28-29 yada 30. haftada da rapor verirse doğum rapor parasını alabilirmiyim? Saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Esra Hanım Merhaba,

    32. haftaya kadar ancak hastalık raporu alabilirsiniz. 32. haftadan önce doğum iznine çıkamazsınız.

  110. Esra Bayram dedi ki:

   İyi günler.
   Esra Byr. Ben.
   aktif sigortalılığım devam ediyor. 30. haftada doğum izni raporu alsam olurmu? Yada illaki 32. hafta mı doğum raporu almam gerekiyor.
   Çok teşekkürler.

  111. tahsin dedi ki:

   mrb eşim şuan hamile ve kısmı süreli olarak ayda 10 gün çalışıyor doğuma kadar 90 günlük sigortası oluyor benim sormak istediğim 90 günlük sigortası olsada aynı parayı alıyormu yani 4099 lirayi, almıyorsa ne kadar alır doğum parası

  112. Elif dedi ki:

   31+6 günlük hamileyim. Bu yıl içerisinde toplam 87 gün primim var. Şu an işkur üzerinden maaşımı alıyorum ve yalnızca sağlık sigortam yatıyor. İşkurla olan bağlantım Ocak 19’da bitecek. Ocak 19 itibariyle çalıştığım işyerinden sigortam yatmaya başlayacak. Doğum parası için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Ne zaman izne ayrılmam gerekiyor ve doğum parası alabilir miyim?

  113. Merve dedi ki:

   Merhaba . 32. Hafta raporunu aldigim gun sigortam yatmazsa yani bir gun oncesinde sigorta sonlandirilirsa dogum parasi alabilir miyim sorun cikarmi

   1. Merve dedi ki:

    Ucretli ogretmenlik yapiyorum da merak ettim bi sorun cikar mi

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aktif sigortalık çıkış tarihini takip eden 10. günde sona erer. Bu 10 gün içinde alınacak raporlar kurum tarafından iş göremezlik ödeneği olarak ödenir.

  114. Nuran dedi ki:

   Merhaba! Ben 5 yıldır bi mağazada çalışıyordum ve geçtiğimiz temmuzda evlilik nedeni ile tazminat alıp çıktım ve hazıranda hamile kaldım.şu an başka bir işyerindeyim bir aylık sigortam var ve 29 haftadayım 32 .haftada ayrılırsam rapor parası alıyorum ama işyeri ben rapor aldıktan sonra çıkışımı verirse rapor parası alabiliyormuyum.ve ben rapor aldıktan sonra işveren devlete pirim ödüyormu sigortamı yatırıyormu.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nuran Hanım merhaba,

    32. hafta rapordan sonra iş yeri çıkış da verse rapor paranızı alabilirsiniz. Zaten raporlu olduğunuz dönem de çıkış veremez. Raporlu olduğunuz dönemde aktif sigortalık devam eder ancak prim ödenmez.

  115. Zeynep dedi ki:

   Hocam merhaba, ben 30 haftalık hamileyim ve 21 temmuz 2017 de işyeri cikisim verildi işsizlik maaşım devam ediyor Ocak ayı gibi doğum olucak, işsizlik maaşım olduğu için 32.hft dr raporunu (112 gün)alirsam rapor parası alabilecgim asgari ücret üzerinden ve işsizlik maaşım donacak sonra rapor bitimi itibariyle tekrar devam edecek diye anladım yanitlarinizdan.Bunun için nereye basvuracagiz ve nezaman ,çok tşk ederim

  116. Nurdan dedi ki:

   Merhaba
   23 kasimda dogum yaptim 36,5 haftalik olarak esimin yaninda calisiyorum home ofis olarak bu yuzden dogum izni almadim yinede dogum parasi alma hakkim var mi ? Kimseden net bir bilgi alamadim bu konuyla ilgili.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalı olarak çalışan iseniz 32. hafta rapor almanız gerekirdi almadıysanız doğum sonrası almanız gerekirdi. Hastaneden rapor alabiliyorsanız doğum tarihinden sonrası için 8 haftalık rapor alın. Doğum raporu ödeneği alabilecek şartları taşıyorsanız (doğum öncesi 90 gün prim) ödenek alabilirsiniz.

  117. Eda Taşpınar dedi ki:

   Merhabalar,
   2017 Yılı içerisinde toplamda 142 gün prim ödemiş oluyorum. 2017 ocak birinci haftasında 32. haftayı dolduruyorum. doğum öncesi ve doğum sonrası rapor parasını alabilmem için ne yapmam gerekir? Ve ayrıca büyük ihtimal ile ben rapor aldıktan sonra işyeri benim yerime başkasını alacak. Bu benim rapor parasını almamda bir sorun teşkil edermi? Çok teşekkürler. Saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Eda Hanım merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre 32. haftaya kadar çalışarak rapor aldığınızda doğum rapor parası alabilirsiniz. Yerinize başkasının alınması sorun teşkil etmez.

  118. Cebrail dedi ki:

   İyi günler. Bizi böyle aydınlattığınız için çok teşekkür ederim. Benim size bir kaç sorum olacak. 1-32. haftada rapor alınırken 112 günmü alınacak yoksa yarısımı alınacak. 2-32. Hafta Rapor aldıktan sonra işten çıkarılırsa doğum sonrası alacağı raporun parasını alabilecekmi? 3-Eğer alamayacaksa doğum öncesi ve doğum sonrası 112 günlük rapor ücretini toplu alması için ne gerekir.?

  119. sevgi karaduman dedi ki:

   Ben şuan askari ücretle çalışıyorum doğuma kadar hiç izin kullanmadım peki 4bin 90 lira kadar parayı nasıl alabilirim sigortam ise fazlasıyla yatmıştır ne yapmam lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevgi Hanım,

    32. haftayı doldurduğunuzda doğum izni için doktorunuzdan doğum öncesi raporu almanız gerekiyor. doğumdan sonra ise yine doktorunuzdan doğu sonrası 8 hafta için rapor alacaksınız. Bu aldığınız raporları iş yerine bildirim yapacaksınız. Rapor sonlarında da ödenek adınıza yatacaktır.

  120. asya dedi ki:

   18 temmuzda doğum iznine çıktım 8 kasımda iş başı yaptım.Gecen sene daha düşük maaşla doğum iznine çıkan arkadaşım benden daha yüksek para aldı.
   toplam doğum iznim 112 gün
   mayıs-30 gün :1888,35 tl bürüt
   haziran-30 gün : 2098,16 tl bürüt
   temmuz-17gün. :1070,07 tl bürüt
   toplam 77 gün/ 5058 tl bürüt

   ne yapmam gerekiyor nereye başvurmam lazım yardımcı olmanızı rica ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre yaklaşık 4.900 tl rapor ödemesi almanız gerekiyor. eğer ayrıca yapılacak bir ödeme görünmüyorsa alo 170 hattından itirazınızı yapabilirsiniz. Mutlaka dönüş olur.

  121. asya dedi ki:

   merhaba, 8 kasımda doğum iznim bitince işe başladım. fakat toplu yatan paramın eksik yattığını düşünüyorum. çünkü benimle aynı maaşı alan arkadaşıma 4500 yattı bana ise 3920 yattı hesabıma..

  122. Cebrail dedi ki:

   İyi günler. Ben 2017 yılında ocak ayından aralık ayı sonuna kadar toplamda 202 gün prim ödemiş olacağım. Şöyle ki ; Ocak ayı 11 şubat ayı 6 nisan ayı 25 mayıs ayı 30 haziran ayı 1 temmuz ayı 13 ağustos ayı 7 eylül ayı 19 ekim ayı 30 kasım ayı 30 ve aralık ayı 30 gün). Sgk lı olarak çalışmaktayım. Doğumum şubat sonu yada martın ilk haftasıdır. Benim sizden öğrenmek istediğim doğum izni raporumu topluca alabilirmiyim? Ayrıca doğum izni raporuna hak kazanmam için kaç gün prim ödemiş olmam lazım? Doğum raporu aldıktan sonra maaşımı sgkdan hangi aralıklarla alacağım? İlginiz ve cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla

  123. Fatmagül dedi ki:

   Merhaba 25 haftalık gebeyim aktif olarak çalışıyorum. Bu süreçten sonra ara ara iş görememezlik raporu alırsam. Doğum ücretinde kesintiler olur mu ?

  124. tülay dedi ki:

   mrhb 2015 yılının aralık12 de doğum yptım 7 ay iş kurdan sıgortam yattı son bır ay kala doğuma işten ayrıldım bana doğum parası alamayacagımı soyledıler bende hiç başvurmadım sonra öğrendım kı böyle bi hakkım varmış şimdi başvursam alabılır mıyım yatan sıgorta dan da ayrıyeten bı ücret alabılır mıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tülay Hanım merhaba.

    O dönemde aktif sigortalı olarak primleriniz yatıyor ise doğum parası alabilirdiniz. Ancak o dönemde rapor almalı ve bildirim yapmanız gerekiyordu. Şu anda işlemleri yapma şansınız yok.

  125. Dry1010 dedi ki:

   Merhaba 24.10.2017 de issen cikarildim ve issizlik maasim baglandi. 17.11.2017 de doktorum 32 haftalik oldugum icin dogum izni yazdi rapor parami alabiliryormuyum ? Issizlik maasim kesildi.suan ne yapmam gerekiyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor aldığınız tarihte aktif sigortalı olmadığınızdan rapor parası olamazsınız.

  126. Sema dedi ki:

   Bende sigortali olarak calisiyorum ama sigortam 15 gunluk yatiyor her ay bende dogum parasindan yararlanirmiyim. Yani yarim sigortali oluncada oluyormu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    işinizin part time olması sorun teşkil etmez. Önemli olan 90 gün primi doldurmak Aylık brüt gelirinize göre doğum rapor paranız hesaplanır.

  127. esra dedi ki:

   merhaba
   şuan 11haftalık hamileyim çalışmıyorum.yeni işten ayrıldım.doğumum tahmini haziran 2018 e denk geliyor.işten çıkış tarihim 09.11.2017.ve çalışmamak için bir engelim yok.2017 yılı içerisinde 159 gün prim sayım var.ne kadar zaman önce işe başlamam gerekiyor.son 3 aya bakılır diye bir ibare okudum iş bulana kadar bir kaç ay geçer.ve o günlerde sigortasız olacağım.1.2 aya kadar işe girersem doğum parasından yararlanabilir miyim.tahmini alacağım ücret ne kadar olur ?? teşekkürler

   1. esra dedi ki:

    yani 32 haftadan önce giriş yapılabilir diye okudum bilmem gereken başka bir şartı var mıdır?

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Esra Hanım merhaba,

    2017 yılı içinde değil doğum öncesi 1 yıl içinde 90 gün prim gerekmektedir. Buna göre 32. haftaya kadar 90 gün olacak şekilde işe giriş yapmanız gerekiyor. 2 ay sonra başlasanız da doğum parası alabilirsiniz.

  128. Selin dedi ki:

   13 aylik bir is yerinde calisiyorm 25 haftalik hamileyim burdan.cikartildigimda nene haklarim oluyor ve ertesi gun baska yerde sigortali işe başlasam 32. Haftam dolunca doğum iznine ayrilabiliyormuyum

  129. Nurcihan dedi ki:

   İsyerinden istifa ettim sonra 9 ay sonra doğum yaptim hastane 2 ay rapor verdi para alabilirmiyim raporum onaylanmış anlamadım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aktif sigortalı olmadığınız için iş göremezlik ödeneği alamazsınız

  130. özlem dedi ki:

   Merhaba
   30.04.2017 tarıhınde evlilik nedeni ile şirket çalışmama son verdı.İşsizlik maaşı alıyorum.23.03.218 tarıhınde doğum soz konusu.Bu durumda 90 gunluk çalışma süresınden yararlanıp para alabılıyor muyum?
   Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası alabilmek için aktif sigortalı olmanız gerekmektedir.

  131. BURCU E dedi ki:

   MERHABA,
   27 HAFTALIK HAMİLEYİM .TAHMİNİ DOĞUMUM 15 ŞUBAT 2018.
   2017 YILI MART VE HAZİRAN DÖNEMİNE AİT ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK YAPTIĞIM ZAMANDAN 46 GÜN SİGORTAM VAR . 28 KASIM 2017 İTİBARİ İLE SİGORTA GİRİŞİ YAPTIRARAK RAPOR PARASI ALMAYA HAK KAZANABİLİR MİYİM . TEŞEKKÜR EDERİM

  132. Burcu dedi ki:

   Merhaba,
   27 haftalik hamileyim . Tahmini doğumum 15 subat 2018 . 2017 yili icersinde ucretli ogretmenlik yaptigim zamandan 42 gunluk sigortam var. 28 kasim 2017 itibari ile sigorta girisi yaptirsam rapor parası alabilir miyim . Tesekkur ederim cvp lariniz icin simdiden

  133. sevgi dedi ki:

   merhaba ben 1 sene önce doğum yaptım doğum izni ve ücretini aldım şimdi tekrar işime başladım.
   acaba tekrar hamile kalınca doğum izni ve ücreti tekrardan alabiliyor muyuz
   cevap verirseniz mutlu olurum teşekkür ederim

  134. Merva dedi ki:

   Aklıma takılan 32.haftadan en az 10 gün öncesinden sigorta girişinin başlamış olması gerektiğini yazmıştınız bir sorunun cevabında. Böyle bi şart var mı aceba?

  135. Liman dedi ki:

   Merhaba,sgk ile görüştügümde 32.haftada iş göremez raporu aldıgınızdan itibaren 90gün primin olması gerek deniliyor…kime inanmalıyız anlamadım.11 mart 2018 de dogum olacak benim iş cıkış tarihim 30 nisn 2017 neye göre nasıl hesplancak kaç günlk prim yatırmam lazım.yardımcı olursnız sevınırım.tesekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba;

    Sgk nın kendi sitesindeki ibaredir;

    Geçici İş Göremezlik Ödeneğinden Faydalanmak İçin Şartlar Nelerdir?

    Geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenebilmesi için;

    > İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    > Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    > Bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması,
    > Doğum olayının gerçekleşmiş olması,

    gerekmektedir.

    Linki ise; http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/emekli/kadin_sigortalilarin_haklari/analik_halinde dir.

  136. Gülten dedi ki:

   13 haftalık hamileyim 5 aydir çalışıyorum şuan işten çıksam doğum parası alabilir miyim yada doğuma kadar rapor alma gibi hakkım var mı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülten Hanım merhaba,

    Doğum raporu alabilmeniz için 32. hafta aktif sigortalı olmanız gerekiyor. İşten çıkar ve 32. haftaya kadar sigortalı olmazsanız doğum rapor parası alamazsınız.

  137. Merva dedi ki:

   Merhaba şuan 30+5 günlük hamileyim 06.10.2017’de işten ayrıldım. Başka biryere işe başlayacağım sigorta girişimde 27.11.2017’de tekrar başlayacak. 11 aylık sigortalı olarak çalıştım daha öncesinde. 32.haftada doğum raporu alsam doğum parasından faydalanabilcek miyim?

   1. Merva dedi ki:

    Yanlış bilgilendirmişim sigorta çıkış tarihim 06.11.2017 olarak gözükmektedir.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merva Hanım merhaba,

    32. haftadan önce işe başlayıp rapor aldığınız takdirde rapor parasından faydalanabilirsiniz.

    1. Merva dedi ki:

     Aklıma takılan 32.haftadan en az 10 gün öncesinden sigorta girişinin başlamış olması gerektiğini yazmıştınız bir sorunun cevabında. Böyle bi şart var mı aceba?

     1. Defne dedi ki:

      Merhaba 6 haftalık hamileyim henüz sigorta başlamadı ama önümüzdeki ay başalyacak. Şimdi hastaneye gidip muayene olduğumda daha sonrasında ise sigortalı olarak muayene olursam Doğum parası hakkım var mı?
      Eğer sigortasız hastaneye başvuru yaparsak be sonradan aigortamız olursa ,sigortadan önce hastane kaydım olduğu için Doğum parasından yararlanamadığımı söylediler bu doğru mu?

      1. Danışma Birimi dedi ki:

       Merhaba,

       Size söylenen gibi bir durum yok. Muayene olduktan sonra da işe başlayarak 32 haftada çalışan sigortalı olarak rapor alırsanız rapor parası alabilirsiniz Doğum öncesinde 90 gün tamamlamanız yeterli

  138. Can seda dedi ki:

   Merhaba ben 25 ağustosda işden çıkarıldım şuan işsizlik maaşı alıyorum 30 nisan 2018 de son son işsizlik maaşımı almış oluyorum ancak 31 hafta + 3 gün hamileleğim söz konusu oluyor gebeliğim sıkıntılı geçiyor doktordan rapor almış olduğum durum rapor parası aşabiliyormuyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32 hafta rapor alabilmeniz için aktif sigortalı olmanız gerekmektedir.

  139. Ezgi dedi ki:

   02.10.2017 tarihinde 32 haftalık hamileyken doğum iznine ayrıldım. İş yerimin haftaya iflas verme durumu varmış. Bu durumda benim rapor paramın durumu ne olur? Rapor bitiş tarihi iflas verdiği tarih mi olur? Hala doğum yapmamış olursam ne olur? İflas vermesi durumunda işsizlik maaşı hakeder miyim? OHAL’ de iflas verebilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ezgi Hanım merhaba,

    Rapor aldıktan sonra kapanması rapor parası için sıkıntı yaratmaz. İş yeri kapanışı nedeni ile işsizlik maaşı şartlarını yerine getiriyorsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz.

    1. Ezgi dedi ki:

     Yanıt için teşekkür ederim. Peki rapor param kapanana kadar olan tarihe kadar mı hesaplanır yoksa yine 16 haftalık mı?

  140. Emine dedi ki:

   Merhaba doğumdan önce 1 yıl içinde 90 günlük prim şartını tamamlıyorum. Fakat şu an çalışmıyorum. 34 haftadayım . Kız kardeşimin işyerinde kasaya bakıyorum sigortayı başlatıp hemen rapor alsam doğum parasından faydalanabilirmiyim . Bu hafta alamazmıyım 37 haftaya kadar çalışabilir raporu . Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK girişinden sonra rapor alabilirsiniz. 37. haftaya kadar çalışabilir raporu alamazsınız.

  141. yasemin dedi ki:

   merhabalar. ben 28 haziranda doğum yaptım. 37. haftaya kadar çalıştım işe tekrar döndüm ama hala rapor parası alamadım. sgk yı aradım işveren beni 37 haftadan sonrada çalışıyor gösterdiği için hiçbir ücret ödemediler.bunu değiştirmesi çok mu zor. ben ne yapabilirim? şimdiden teşekkürler.

  142. Tuba dedi ki:

   Bn 8 haftalık hamileyim 18 aydır çalişiyorum iş yerim iflas eşiğinde 3 ay devlet mühlet verdi yalniZ ÜÇ ay içinde bn 32 haftalık olmuyorum doğum parası hakkımda iş yeri yüzünden yanmiş oluyo ne yapmaliyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tuba Hanım merhaba,

    Doğum raporu alabilmeniz için 32. hafta aktif sigortalı olma şartı var. 32 haftaya kadar başka bir işte aktif çalışan olmanız gerekmektedir.

  143. Neslihan dedi ki:

   5haftalik hamileyim sözleşmeli ise başlayacağım sigortam ödenecek dogum temmuzda haziran sonu isim bitecek rapor parasi alablrmym 7aylik bir çalışma sürem olacak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Neslihan Hanım merhaba,

    Doğuma kadar 90 gün priminiz olursa 32 hafta rapor alarak doğum rapor ödeneğinden faydalanabilirsiniz.

  144. Zeynep dedi ki:

   Merhabalar ben şu an çalışmıyorum ve hamileyim hamileliğim sıkıntılı geçiyor abimin iş yerinde çalışıyor olarak gözüksem ama çalışmasam sadece 90 günlük sigortam yatırılırsa doğum parası alabilir miyim?

  145. Bahar dedi ki:

   Merhabalar.Ben gecen sene temmuz ayında beş buçuk aylık hamileyken agrilarimdan dolayı isten ayrılmak zorunda kaldım.o zamanlar sgkyi da aradım çevreye de sordum rapor parasını 32.hafta itibariyle izne ayrılırsam alabilecegimi daha erken ayrılırsam alamayacagimi öğrendim.o kadar dayanamayacagimi düşünüp isten ayrıldım.fakat su sıralar öğrendiğime gore 32.hafta mecburiyeti diye bisey olmadığını isten çıktıktan on gün içinde rapor alıp bunu ibraz ederek rapor parası almaya megerse hakkım olduğunu öğrendim.şuan bebeğim bir yasında doğum Yapalı bir yılı geçti bende rapor da yok ama doğumdan önce 90+primim var acaba su aşamada birşey yapabilir miyim bu kaybın bir geri dönüşü var midir? Hakettigim bir şeyi bir kâğıt parçası yüzünden kaybetmek çok üzücü.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Bahar Hanım merhaba,

    Ağrılarınızın olduğu dönemde normal hastalık raporu alabilirdiniz ancak 32 haftaya ulaşmadıysanız doğum raporu alamazdınız. 10 günlük süre Eğer 32. hafta ya 10 gün kaldı ise alabilirdiniz. Çünkü aktif sigortalılık iş çıkışından itibaren 10. gün sonunda sonlanmaktadır.

  146. Ezgi dedi ki:

   Merhaba. Ağustos sonu itibariyle işten çıkarıldım. Şu an çalışmıyorum. Ama son bir yıl içerisinde 90 günden fazla sigorta primim var. Doğum parası alabilir miyim? Bazı yerlerde 32. haftada doğum iznine ayrılırken mutlaka sigortalı olmak şart yazıyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ezgi Hanım merhaba,

    Doğum iznine ayrılırken bir işyerinde aktif olarak çalışan olmanız gerekmektedir.

    1. Ezgi dedi ki:

     Peki 31.haftada yarı zamanlı bir işe başlarsam doğum parası almaya hak kazanır mıyım? Son haftada işe başladığım için herhangi bir soruşturma vs. yaşanır mı?

  147. Orhan dedi ki:

   Eşim hamile 11 haftalık işden ayrılıyo işislik maşı icin iş yeri kagıt verecek 10 senedir sigortalı işizlik maşı alırsa dogum rapor parası alırmı yoksa sigortalımı göstermeliyiz saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yapılan değişikliklerden sonra işsizlik maaşı alırken ayrıca İş göremezlik ödeneği verilmemektedir. Bu nedenle 32. hafta olmadan 1 ay öncesinden ssk lı olarak bir işe başlaması gerekmektedir.

    1. Orhan dedi ki:

     İyi akşamlar .İş görmezlik aylıgı ne kadar dır asgari ücret alıyo son 1 ayını yüksekten sigortalı yaltısam bi faydası olurmu saygılar

  148. Fatma dedi ki:

   Merhaba.Ücretli ögretmenlik yapiyorum 15 haftalik hamileyim. Ne zamana kadar calismaliyim. Dogum parasi alabilirmiyim.Sonrasinda ise devam etmeyi dusunmuyorum. Acil cevabinizi bekliyorum ona gore yol haritami belirleyecegim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma hanım merhaba,

    32. haftada aktif sigortalı olarak doğum izni raporunu almanız gerekmektedir. Doğum izni sonrasında işe geri dönmeseniz de rapor parasını alabileceksiniz.

  149. hayriye dedi ki:

   ssk lı olarak calışıyordum 13 kasımda 2017 de doğum yaptım doğum parası alabilmek için iş yerine evrak götürmem gereklimi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hayriye Hanım merhaba,

    Doğum raporunu iş yerine bildirmeniz gerekmektedir.

  150. Bahar dedi ki:

   Merhaba..rapor parasi almak icin tam olarak kacinci hafta izne ayrilmamiz gerekiyor.. ikiz gebelik oldugu icin erken ayrilmak istiyorum belirli bi hafta sarti var mi.. lutfen bilgilendirir misinz.. ve rapor bittikten sonra tekrar ise geri donmez isem bu bi sorun teskil eder mi ise geri donmem sart mi…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Bahar hanım merhaba,

    İkiz gebelikte 30. hafta doğum iznine ayrılabilirsiniz. Rahatsızsanız hastalık raporu alabilirsiniz. Rapor parasına engel teşkil etmez. Doğum izni sonrası işten ayrılmanız rapor parası almanıza engel olmaz.

  Sorunuzu Yazın