Soru-Cevap

SSK DOĞUM PARASI SORU VE CEVAPLARI

Soru 1: Doğum iznine ayrıldım yalnız bu süreçte işverenim SSK primimi öderse doğum parası alabilir miyim? 


Cevap: Prim yatarsa doğum parası alamazsınız.

Soru 2: Özel hastanede ya da SGK anlaşması olmayan bir hastanede doğum yapmak doğum parası almaya engel midir?

Cevap: Hayır engel teşkil etmez.

Soru 3: İş göremezlik paramın yatıp yatmadığını nereden görebilirim?

Cevap: E-Devletten görüntülenmektedir.

Soru 4: Eşim benim üstümden sigortalı olarak yararlanıyor. Yakında çocuğum olacak. Doğum parası alabilir miyim? Babalık izni kaç gün?

Cevap: Doğum parası alabilirsiniz. Babalık izni 5 gündür.

Soru 5: Sezonluk bir işte çalıştım 32 haftayı doldurmadan işten ayrılmam gerekecek. Doğum parası almak için ne yapmalıyım? Doğum sonrasındaki rapor hakkımı öncesinde kullanabilir miyim?

Cevap: Önce kullanmanız mümkün değil. Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 prim günü şartını sağlayacağınız için doğum parası alabilirsiniz.

Soru 6: Rapor hakkım bitince işe tekrar başladım ancak doğum paramı hala alamadım. Nereye başvurmam gerekiyor?

Cevap: SGK müdürlüklerine giderek durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Soru 7: Doğuma 3 hafta kalana kadar çalışıp iznimi rapor sonrası kullanacağım. Raporlu olduğum süre içerisinden doğum parası alabilir miyim?

Cevap: Rapor sonrası doğum parasını alabilirsiniz.

Soru 8: Hamileyken sadece 3 ay çalıştım. 90 gün primim vardı ama 6 ay çalışmadığım için başvurmadım. Şu an 1 yaşında çocuğum var, doğum parası alabilir miyim?

Cevap: SGK’ya gerekli belgeler ile başvurunuz. Doğum parası alabilirsiniz.

Soru 9: Hamileyken 70 günlük sigortam olacak. 32. haftada iş göremezlik raporu alırken sigortalı olmam şart mı?

Cevap: Doğum parası alabilmeniz için 70 gün olacak sigortanızın 90 gün olması gerekmektedir.

Soru 11: 32. haftadan önce işgöremez raporu kullandım. Doğum parası almama engel olur mu?

Cevap: Hayır bir engel oluşturmaz.

Soru 12: 27 haftalık gebeyim, sigortam var. Doğum parası alabilir miyim, alabilirsem doğum raporumu ne zaman almalıyım?

Cevap: Evet alabilirsiniz. Raporu 32 ile 37.hafta arasında alabilirsiniz. Çalışabilirseniz 37.haftaya kadar çalışabilirsiniz. Doktorunuza danışarak tabi ki.

Soru 13: 26 haftalık hamileyim 2 aylık sigortam var. Bu ay sigortam yatmadı. Bu doğum parası almama engel mi? Yoksa bu işverenimin şirket borcu olarak mı kalıyor?

Cevap: Doğum parası alamazsınız. Doğumdan önceki 1 yılda 90 gün prim yatması gerekir. Parayı şirket vermiyor. Duruma itiraz ediniz.

Soru 14: Doğum parası net ücretten mi brüt ücretten mi hesaplanıyor?

Cevap: Brütten hesaplanmaktadır.

Soru 15: Doğuma son 4 hafta kala izne ayrıldım. Doğum sonrası ne kadar izinliyim? Doğum parası için çalışmaya başlayınca mı başvuru yapacağım?

Cevap: Doğum izni toplam 16 haftadır. Doğum için işten ne zaman ayrıldıysanız bu süre başlar. Doğum parası rapor bitince alınabilir.

Soru 16: Doğum izni raporumu işyerime verdim. SGK’ya da gidip vermem gerekir mi?

Cevap: İşyerinize danışınız işyerinin bildirmesi gerekiyor.

Soru 17: Hamileyim, 80 günlük sigortam yattı. Sigortalılık şartı 90 gün mü 120 gün mü? Bir de çalışmadan kalan farkı kendim ödeyerek kapatsam doğum parası alabilir miyim?

Cevap: Evet doğum parası alabilirsiniz. Kendiniz sigortalı olarak çalışıyorsanız 90 prim günü şartına bakılır. Eşiniz sigortalı olarak çalışıyorsa ve siz onun üzerinden sigortalı iseniz eşinizin 120 prim günü şartına bakılmaktadır.

Soru 18: Doğum iznim bitti, işyerinden ücretsiz izin kullanıyorum. Doğum param ne zaman yatar?

Cevap: E-Devletten paranın yatacağı tarihi öğrenebilirsiniz.

Soru 19: 15 aydır sigortalı olarak çalışıyorum ancak hamile olduğum için beni çıkarmak istiyorlar. Ne gibi haklarım var?

Cevap: İş yeri sizi çıkarırsa tazminat alabilirsiniz. Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün priminiz yatarsa doğum parası alabilirsiniz.

Soru 20: Doğumdan önce 8 hafta değil de 3 hafta önce ayrılsam alacağım ücrette değişiklik olur mu? 

Cevap: Ücrette değişiklik olmaz. Doğumdan sonra 13 hafta izin yapabilirsiniz.

Soru 21: Eşim yeni doğum yaptığı için istirahat ediyor. Eşimin doğum parası başvurusunu ben yapabilir miyim yoksa direk kendi başvurusu mu gerekli?

Cevap: Siz yapabilirsiniz. Doğum raporu ve sigortalılık belgesi ile SGK ya başvurabilirsiniz.

Soru 22: 32 haftalık hamileyim 37 haftaya kadar çalışabilir raporu almıştım ancak çalışamıyorum. Yenisini alıp işten ayrılabilir miyim?

Cevap: Doktorunuza başvurunuz yeni rapor çıkarabilirler.

Soru 23: Doğum parasından Emekli Sandığı’na bağlı olanların yararlanamadığını söylediler. Bu doğru mu?

Cevap: Böyle bir şey söz konusu değil doğum parası alabilirsiniz.

Soru 24: 8 haftalık doğum iznini aldığımız zaman sigortamız yatmaya devam ediyor mu? Sigortamız devam etmiyorsa eğer 8 haftalık raporumuz bittiği zaman işe başlamama durumunda doğum parasını almaya hak kazanıyor muyuz? İşe tekrar başlama olmazsa işsizlik maaşı alabilme hakkımızda oluyor mu?

Cevap: Doğum izni sırasında sigorta yatmıyor. Eğer yatarsa doğum parası hakkınız bulunmuyor. İzin bittikten sonra çalışmasanız bile doğum parası alırsınız. Doğum nedeni ile işten çıkma durumunda işsizlik maaşı alma hakkınız bulunmuyor. İşten çıkarılmış olursanız alabilirsiniz.

Soru 25: Doğum parasını alabilmek için doğum yapmak şart mı? Parayı doğumdan önce alabilir miyim?

Cevap: Hayır doğumun gerçekleşmesi gerekmektedir.

Soru 26: 3. çocuk için para alabiliyor muyum? Alabiliyorsam nereden ve nasıl alabileceğim?

Cevap: Evet bu yasa kesinleşti. Nereden nasıl alabileceğinizi Alo 170 SGK hattından öğrenebilirsiniz.

Soru 27: Abimin işyerinden 90 gün sigortalı görünsem doğum parası alabilir miyim? Bir de doğum parası neye göre hesaplanıyor?

Cevap: Evet alabilirsiniz. Hesaplama yöntemini size vereceğimiz linkten bulabilirsiniz. https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/

Soru 28: İki yerden sigortam yatıyor. Doğum parası alabilmek için işyerlerinden herhangi bir belge gerekli mi? Ayrıca bana ödenecek tutar iki firmanın ödediği prime göre mi belirlenecek?

Cevap: İş yerinden alınacak belgeye ihtiyaç vardır. Tek firmaya göre belirlenir büyük ihtimalle.

Soru 29: Doktorumun verecek olduğu raporu SGK’ya onaylatmam gerekiyor mu? Ayrıca oturduğum yere yakın olan SGK’ya mı gideceğim yoksa işyerinin bağlı olduğuna mı?

Cevap: Ceylan Hanım, doktor raporu gereklidir. İş yeriniz ile anlaşmalı SGK daha iyi olur. İş yerinize belgelerinizi teslim edebilirsiniz kendileri de SGK ya götürebilirler.

Soru 30: 16 haftalık doğum izn bittikten hemen sonra ücretsiz izne ayrılabilir miyim?

Cevap: Evet ayrılabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2.322 Yorum

 1. Merhabalar, eşim 26/03/2020 itibariyle 11 haftalık hamile ve 1 hafta önce işten ayrıldı.tahmini dogum ise 15/10/2020 tarihinde olacak.Ve geriye dônuk 1 sene içerisinde 90 gûnden fazla prim ödemesi var. Eşim 32.hafta dolmadan bir kaç gûn once sigortalı bir işte başlasa ve 32.hafta sonunda iş yerine raporu verse sonrasında dogumdan sonraki 8 hafta sonunda ise işten çıkışı yapılsa 16 haftalık doğum ödeneğinden yararlanır mı?

  1. Merhaba,

   Rapor almadan önce başka bir işte başlar ise diğer şartları da sağladığından ödenek alabilir.

  1. Merhaba,

   İşvereren bu süre boyunca sizi izinli olarak bildirir. Sizin için prim ödemesi yapılmaz.

 2. Iskur bünyesinde çalışmaktayım. Toplum yararına projede özel guvenlik. Isımın bitmesine bir ay kala doğumum var. Doğum parası alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Maalesef TYP kapsamında olanlar rapor ödeneği alamamaktadır.

 3. Merhaba ben 18 ocakta işe girdim şu an 30 haftalık hamileyim fakat bebeklerim ultressonda ölçümlere göre 2 hafta önde gidiyorlar bu durumda doktor çalışabilir raporumu 6 Nisa’na kadar yazmış hesaplamalarla göre 12 gün eksik kalıyor prim gün sayım bu dediklerim devlet hastanesinde özel hastaneye giderken bebeklerim haftalarıyla uyumlu gidiyorlardı ve pirim gün sayımda yetişiyordu 90 gün şartına bu durumda rapor parası alamayacağım alabilmem için ne yapmam gerekiyor hekime tekrar rapor çıkarttırsam olur mu bu arada iş verenim hiç bir konuda beni kısıtlamıyor gerekirse biz Doğum yapacağın tarihe kadar da yaptırabiliriz diyor primlerini ama rapora göre 12 gün eksik kalıyor çünkü bu durumda raporun bitiş tarihi önemli oluyormuş bana tavsiyeniz nedir ? Tekrar rapor almak mı raporu iptal ettirip hiç rapor almamak mı en azından Doğum sonrası ödenek alabilmem işin mi

  1. Merhaba,

   Personel işleri sizin talebinize göre işlem yapar. bu nedenle doğuma kadar rapor almayabilirsiniz. Doğum sonrası raporun ödemesi yapılır.

 4. Merhaba ben 18 ocakta işe girdim ikiz gebeyim normal şartlarda doğum yapacağım tarihe kadar pirim gün sayımı dolduruyordum raporumda işliyor( istirahat raporum) hem pirimin yatırıyordu fakat ikiz oldukları için erken doğum riskim oluştu bu durumda ödenek alabilir miyim. Yoksa erken doğum yaptığıma dair bi belgeyle bu durumu çözebilir miyim

  1. Merhaba,

   Kanunda doğumdan önceki 1 yıl tabiri var erken doğum olur ise doğumdan önceki son bir yıla bakılır. bu tarihlerde 90 gün aranır.

 5. Merhaba ben 18 ocakta işe girdim ve şu an 30 haftalık ikiz gebeyim 35 haftaya kadar iş görebilir raporu aldım sorum şu 35 haftalık iken hem raporum başlasa daha sonra iki haftada sigortam yatsa böyle olabilir mi Doğum ödeneği alabilmem için

  1. Merhaba,

   İstenirse sigortanız yatırılabilir. Bu durumda rapor ödeneği alabilirsiniz.

 6. Merhaba ben 25 haftalık iken yani 18 ocakta sigortam başladı. 90 gün prim şartı olduğu için 32 haftamda Doğum iznine ayrılmıyorum doktordan iş görebilir raporu alacağım bu durumda da 37 haftaya kadar verebiliyormuş raporu bu durumda ne yapmam gerekiyor bi haftala doğum ödeneği alamayacak mıyım yoksa bunu iş yerimle halledebilir miyim

  1. Merhaba,

   Bu iş yerinden önce başka işyerinde doğumdan önce priminiz var ise o da 90 güne katılır. eğer yok ise 90 günü tamamlayamadığınız için rapor ödemesi alamazsınız. bunu iş yeri ,le de halledebilmeniz mümkün değil.

  2. Peki ben deprem bölgesi Malatya’da yaşıyorum bunun bi değişikliği olablilir mi

  3. Merhaba,

   Deprem bölgesi için bu konuda ayrı bir uygulama bulunmuyor.

 7. Merhaba 4 aylik hamileyim
  7. Ayima kadar saglik nedeniyle rapor alicam 30+30+10 seklinde sonrasinda yasal olan 8 haftalik dogum raporumu sirkete vericem. 3 senedir ayni sirkette calisiyorum . Bu sekilde kullandigim raporlara istinaden dogum parasi almama gibi bir durum soz konusu olur mu

  1. Merhaba,

   Doğum öncesinde 90 gün prim olacağından hastalık raporları doğum rapor parasını almanıza mani olmaz.

 8. Merhaba, 2019 mayıs ayında hamile kaldım temmuz ayında iş yerine girdi çıktı yapıldı Ekim ayında geçirdiğim kaza sonucu 4 buçuk aydır raporluyum heyet raporu hamilelikten değil ayaktan ameliyat geçirdiğim için raporluydum 35. Haftamda doğum iznine ayrıldım. Doğum parası alabilir miyim çünkü iş yeri girdi çıktı yaptırdı yada bu raporlu olduğum süreçte sigorta işledi mi doğum parası almama engel olur mu?

  1. Merhaba,

   İşyerinin çıktı girdi yapması çok sorun değil. doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün prim ve izne ayrıldığınız tarihte iş akdiniz fesih değil ise rapor parasını alırsınız.

 9. Merhaba benim bir sorum olacak ben özel bir hastanede çalisiyorum ve doğum raporunu verdim 14 şubatta bitiyor günü 7 gün kaldi yani ama hastane batma riksi var duydum 2 güne herkesin çikisi verilecek 5 gün kala çikisim verilecek ben ne yapmam gerekiyor veya doğum parami alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Rapor ödemenizde sorun olmaz. Rapor süresinde iş akdiniz fesih edildiğinde çıkış tarihinden 10. gün sonuna kadar rapor parası ödenir. Sizin raporunuzun bitmesine de 7 gün kalmış. Tüm rapor ödeneğini alabileceksiniz.

 10. Merhaba, eşim 08.02.1971 doğumlu. 1 şubat 1995 sigorta girişli. 2000 yılında eşimle evlendik.2001 yılında işten ayrıldı. 2002 yılında bir kızımız doğdu. 2012 yılındada ikinci kızımız doğdu. 2015 haziran ayında eşim tekrar çalışmaya bşladı. Buna göre doğum borçlanması yapıp emekli olunabiliyormu.

  1. Merhaba,

   2 çocuk için de 2 yıldan 4 yıl borçlanma hakkı var. 5 yıl eski 5 yıl da yeni çalışmasından sigorta primi olduğunu düşünülürse 3600 gün kısmi emeklilik için primi sağlamış olur. bunun için de borçlanmanıza gerek kalmaz. Ancak emekli olmak için 58 yaşını doldurması gerekecek sadece prim gününü doldurması yeterli değil.

   Normal emeklilik için ise ;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.05.1995 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 51 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir.

   Buna göre de 4 sene borçlanma yapar ve tahmin ettiğim 3600 gün primin üzerine 1440 gün eklenir. Sonucunda 5040 gün eder. Çalışarak veya isteğe bağlı ödeyerek 710 gün daha primi sağladığında 51 yaşında emekli olur.

 11. Suan 23 haftalık hamileyim. bu hafta sigorta baslatsam 32.haftada çalışabilir raporu alsam doğum parası alabilir miyim

  1. Merhaba,

   Sigortalı bir işte çalışmaya başlarsanız evet alabilirsiniz.

 12. Merhaba
  Ben ozel bir hastanede 30. Haftaya kadar calistim ve devlete atamam olduğu icin istifa verdim. 32. Haftada devlete baslama yapiyorum ise baslamadan hemenndogum iznine çıkabilir miyim? Eger cikarsam 16 hafta dogum izin surecinin parasini alabilirmiyim?

  1. Merhaba,

   Devlete başlamadan rapor alırsanız. Aktif sigortanız olmadığından rapor ödeneği alamazsınız. Bu nedenle Memuriyet başlangıcından sonra personel departmanına bilgi vermelisiniz.

 13. Eşim şuan çalışıyor 25. Hafta oldu doğum iznine çıkmadan önce herhangi bi rahatsızlıktan dolayı bir kaç gün istirat raporu almasi doğum parasını almamızı etkiler mi

  1. Merhaba,

   Hayır etkilemez. 32. haftaya kadar tüm raporlar hastalık raporu olur. Doğum izin raporunu etkilemez.

 14. merhaba iyi günler ben 32. haftaya kadar çalıştım şuan 35. haftadayım 90 günlük primim var. bu firmada 37. haftaya kadar çalışır rapor alırsam aldığım gibi iş feshimi vereceğini söyledi. bende işten çıkıp başka bi işe girsem 36. haftada başka bir yerde sigortam gözükse 37. rapor alsam doğum ödeneğim yatar mı. rapor aldıktan sonra sigorta mı iş veren ödemek zorunda mı ödüyor mu bir maliyeti var mı?

  1. Merhaba,

   Doğum ödeneğiniz yatar iş yerinin prim ödeme yükümlüğü yok.

 15. Merhabalar ben haziran 2018 de doğum yaptım doğumdan önce 3.5 ay kadar çalıştım ve sigortam vardı ancak doğum iznindeyken isyerim sigortamı ödemiş ve doğum parasi alamadım şu anda herhangi bir itiraz edip dogum parasi alma hakkim varmı yada zamanaşımı gibi bir durum söz konusumudur? Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Sigortanızı ödeyip raporunuzu da onayladı ise rapor ödeneği alabilirsiniz. Raporu onaylamadı ise rapor ödeneği alamazsınız.

 16. Benimde bir sorum olacak rica etsem yardımcı olurmusunuz. Ben 4aralık 2014 tarihinden beri sigortalı olarak çalışıyordum. Eylul ayinda girdi cıktı işlemi oldu. İş yerim eylül ayının 6 sında işten çıkarıp 12 eylülde giriş yaptı. Şuan hala sigortalı olarak çalışıyorum. Dogum kanına ayrılıp iş göremezlik ödeneği alabilir miyim?

  1. Merhaba,

   Giriş-çıkış işlemi rapor ödemeniz için sıkıntı oluşturmaz. 32. haftada rapor alarak doğum iznine çıkabilirsiniz.

  2. Peki bu farklı bir iş yeri olsaydı. Iki iş yerindeki toplam sigorta sayısı 90 günü bulsaydi yinede iş göremezlik ödeneği alabilirmiydim

  3. Merhaba,

   Farklı işyeri olsaydı da rapor ödeneği alabilecektiniz. Kesintisiz aynı işyeri olması şart değil.

 17. kolay gelsin eşim 5. hafta düsük tehlikesi geçirdi ve 1 ay rapor aldık ve 1 ay daha rapor aldık. hamılelıkten once 7 aylık sıgortası vardı. rapor bıttıkten sonra ısten kendım cıkarsam yada ıs yerı cıkarırsa dogumdan sonra dogum parası alabılırmıyım.

  1. Merhaba,

   Doğum raporu bittikten sonra işten çıkarsanız rapor ödeneği alabilirsiniz. Doğum raporundan önce çıkarsanız alamazsınız.

  2. sorum yanlıs anlasıldı sanırım ben hamıle olmadan once 6 aylık sıgortam var ve dogumuma 6 ay var. Yani 20.05.2020 dogum yapılacak. ama beni 1.12.2019 işten cıkaraklar. ben acaba doğum parası alabilecekmıyım

  3. Merhaba,

   Rapor alacağınız 32. haftada aktif sigortalı olmaz ise rapor parası alamazsınız. Mutlaka 32 haftada bi yerde sigortalı çalışıyor olmanız gerekiyor. İşe giremezseniz rapor ödeneği alamazsınız.

 18. Merhabalar 23.04.2019 da sigortam başladı 31.05.2019 da doğum öncesi raporumu aldım 04.08.2019 da doğum gerçekleşmiş oldu doğum sonrası raporum 28.09.2019 da bitti.Bu durumda doğum parası almaya hak kazanıyor muyum?

  1. Merhaba,

   04/08/2019 – 04/08/2018 tarihleri arasında toplam 90 gün prim gözüküyor ise alabilirsiniz. Aksi halde 23/04/2019 tarihindeki giriş gün olarak almanız için yeterli değil.

  2. 17. 10 2018 tarihinde geçen yıl özel sektörde işe başladim. 31 10 2019 tarihinde istifa ederek isten ayrıldım şu an 16 haftalık hamileyim. Doguma kadar iş bulamassam mesela 30.haftada iş bulsam calissam yine 32. Haftada dogum iznine ayrilip dogum parası alabilir miyim ?

 19. Iyi gunler ben 6 aylik bi ise girdim dogumuma 2 ay var daha dogumdan sonra sogum parasi alma sansim varmi acaba

  1. Merhaba,

   Doğum öncesi 90 gün prim, doldurabilirseniz ödenek alabilirsiniz.

  2. Merhaba,

   Soruyu 6 aylık işe yeni girdiğinizi varsayarak cevapladık. bu ay işten çıkarsanız sigortanız aktif olamayacağından rapor parası alamazsınız. Raporlu olduğunuz süre boyunca iş akdinizin aktif olması gerekiyor.

 20. Merhaba benim de bir sorum var 17 haftalık hamileyim ve ekim 14 de işe başlıyorum 2019 yılında daha önce çalışmadım en son 2018 de çalışıyordum. 14 Ekim den doğum raporu sonuna kadar çalıştığım takdirde ben de Doğum parası alabiliyor muyum? Doğum raporu alana kadar 2020 ye girmiş oluyoruz yani Ekim 14den ocak sonuna kadar 32 haftam dolduğu için 105 gün yapıyor ama ocak ayı 2020 ye geçiyor ya yinede doğum parası alabiliyor muyum?

  1. Merhaba,

   Doğumdan önceki 1 yıl yanı geriye doğru bir yıl sayılıyor. Dolayısıyla bu bilgilere göre rapor ödeneği alabileceksiniz.

 21. Merhaba. Bu yıldan 34 günlük sigorta primim var. Doğuma 3 aylık sürem var ve işe başladım. 32.haftada 90 günlük primim dolmuyor ama doktor raporuyla 37.haftaya kadar çalışacağım ve bu şekilde 90 günlük sigorta primim yatmış oluyor. Bu durumda analık hakkı olan iş göremezlik ücreti alabilir miyim?

  1. Merhaba,

   Kanunda doğumdan önce ibaresi var bu nedenle 37. haftaya kadar 90 gün primi doldurduğunuzda rapor ödeneği alabilirsiniz.

 22. Merhaba ben 4.5 yıldır bir firmada calışıyordum .9 eylül 2019 da nikahtan ayrildim. 25 haftalik hamileyim . Suan 20 gunluk bir sigorta boslugum var. Baska bir yerde suan tekrar sigortam baslasa dogum.parasi alabilir miyim? Bu 20 gunluk.bosluk bir sorun teşkil eder mi ?

  1. Merhaba,

   20 günlük boşluk sorun olmaz. Mevcut durumda 32. haftaya gelmeden sigorta başlangıcınızın olması yeterli

 23. Devlete öğretmen olarak atandım 37 haftamdayım ve sözleşme imzalayacağım. Geçen seneden 90 günlük primim var ama 32.haftadan 37.hafyaya kadar çalışmadım. Raporu 37.haftada alsam yine de doğum parası alabiliyormuyum

  1. Merhaba,

   37. haftadan alırsanız bundan sonraki haftaların ödeneğini alabilirsiniz. 5 haftanın ödeneğini alamazsınız.

 24. 9 aylık sigortam vardı sonra işten ayrıldım ve başka ise bir ay sonra başladım Doğuma kadar 2 ay çalışmış olucam Ara da kalan Temmuz ayı sigortasızdim bu yüzden Doğum parasi alamaz miyim ? Bir ay boşluk oldu

  1. Merhaba,

   Doğum raporu izinlerinde son işyeri için zorunlu bir çalışma süresi belirtilmemiş. 32. hafta raporunuzu alarak ödeme alabilirsiniz.

 25. Benim dukkanim var ama bağkur borcumda var 3 ay oldu dükkani açali devlet hastanesinden 32 hafta raporu alabilir miyim

  1. Merhaba,

   doğum rapor ödeneği alabilmeniz için en az 120 gün bağkur yatması gerekiyor. Bunu sağladıktan sonra rapor alıp sgk ya bildirmeniz gerekiyor. bunun yanında ödeneği alabilmek için bağkur borcunuz olmamalı.

 26. iyi günler bir konuda fikrinizi almak istiyorum
  2017 yılı toplamı 238 gün
  2018 yılı toplamı 100 gün
  2019 Yılı Genel Toplamı 132 gün
  2019 yılı tamamı yattı devamda ediyor fakat temmuz ayında doğum gerçekleşti 2 ay önce ve 2 ay sonrası raporlu gözüktüğü için e devlette 132 gün görünüyor şuan işe başladım raporum bitti normal şartlarda 2019 ayından 9 aydır sigortam yatıyordu ve devam ediyor doğum raporunda sayılmayan 4 ay işsizlik alırken sayılır mı sizce çünkü 3 ay sonra şirket kapanacak ve bize 2 ay içinde çıkış verilecek
  KISACASI RAPORUM YENİ BİTTİ RAPORLU GÜNLERİMİDE SAYARSAM 578 GÜN OLUR VE 600 GÜN DOLUP İŞTEN ÇIKARILACAĞIM AMA RAPORLU GÜNLERİM SAYILIR MI
  MAİL ADRESİNE DÖNÜŞ YAPARSANIZ ÇOK MEMNUN KALACAĞIM

  1. Merhaba,

   Raporlu olduğunuz günler işsizlik maaşı için engel oluşturmuyor. İşyeri kapanınca işsizlik maaşına müracaat edebilirsiniz.

 27. merhaba;

  şuan 2 senedir bir firmada çalışıyorum 6.haftalık hamileyim.doğum parası almak için rapor başlamadan 1 hafta önce farklı bir firmaya geçsem bile alabiliyır muyum yoksa aynı iş yerinde minimum 90 veya 120 gün şartı mı var, teşekkürler

  1. Merhaba,

   Aynı işyerinde çalışma ile ilgili bir şart yok. doğumdan önce 1 yıl içinde 90 gün ve rapor döneminde iş akdinizin fesih edilmemesi yeterli. Mevcut durumunuza göre ödenek alabilirsiniz.

  2. Merhaba

   Ben 32. Haftada Çalışamaz raporu aldım dogum yapalıda 1 ay oldu dogum param hala yatmadı dogumdan ne kadar süre sonra yatıyor bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Merhaba,

   Rapor süresince iş akdiniz fesih edilmez raporunuz sisteme işlenirse evet ödenek alabilirsiniz.

 28. İyi günler iyi çalışmalar.eşimin durumu şu şekilde : 18.11.2019 tarihinde 32. Haftasında doğum öncesi izine ayrılacak 15.01.2020 gibi doğumun olabileceği tahmin ediliyor ve doğumdan sonraki 8 haftayıda eklersek yaklaşık 10.03.2020 tarihinde işe başlaması gerekiyor. Sorum şu şekilde, işe başladığı gün çocuktan dolayı işe devam edemeyeceğini bildirip kendi isteğiyle aynı gün işten ayrılması durumunda doğum parası alabilirmiyiz, alacağımız doğum parasının ücreti işten hemen ayrıldığı için doğumdan önceki 8 haftalık zamanı mı kapsar yoksa 16 haftalık toplam doğum parasını alabilirmiyiz?
  16 haftalık toplam doğum parasını alırsak herhangi bir yasal yükümlülüğü varmıdır?

  1. Merhaba,

   Doğrum sonrası rapor bitiminde işten ayrılmasının hiç bir sakıncası yok. Rapor parasının tamamını yani 16 hafta yı da alır. Herhangi bir yaptırımı geri iadesi vs söz konusu olmaz.

 29. Iyi günler
  32 haftalıkken rapor aldım ve 90 günlük sigorta primi de var şimdi şirketin kapanma durumu varmış kapanırsa da ben bu durumda rapor parasını alabilir miyim.teşekkürler

  1. Merhaba,

   İşyeri kapanıp sigortanız sonlanırsa sonlandıktan sonra ki rapor ödeneğini alamazsınız.

 30. Merhaba,

  16 haftalık hamileyim ama doğumum yaklaştığında işten çıkmak zorundayım. 32.haftamda raporumu versem sonra işten ayrılsam bu durumda doğumda ve doğurduğumda sigortam yatmıyor olacak doğum parası alabilir miyim?

  1. Merhaba,

   Raporlu olduğunuz süre boyunca iş akdinizin fesih edilmemiş olması gerekiyor. 32. hafta raporu alıp rapor bitiminde işten çıkmalısınız. İşverene rapor süresi boyunca bir maliyetiniz yok. Konuşup bu şekilde çıkış yapabilirsiniz.

 31. merhaba,
  20 ekimde 32.hafta raporumu alacağım.
  şu an çalışıyorum buradan çıkıp farklı bir iş yerine başlasam doğum paramı alabilir miyim ?

  1. Merhaba,

   evet farklı bir yerde çalışmanız rapor ödeneği için engel değil. Önemli olan aktif sigortanızın devam etmesi.

 32. 83 günlük hamileyim 11+6 işten çıkartıyorlar yeni iş bulmam zaman alır 25 haftalıkken iş bulduğum taktirde doğum parası alabiliyor muyum

  1. Merhaba,

   Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 günü sağlayabilirseniz 125. haftada işe başlayıp rapor almanızda sakınca olmaz. Ödenek hakkınız devam eder.

 33. 16 haftalık hamileyim ama sağlık sorunları yaşadığım için 5 yıldır çalıştığım işyerinden ayrılmak istiyorum doğum parası alabilir miyim?

  1. Merhaba,

   32. hafta ve rapor süresi boyunca sigortanız aktif olmaz ise rapor ödeneği alaamazsınız. Yani çıkarsanız rapor ödeneği alamazsınız. Çıkar 32. haftaya gelmeden tekrar işe başlarsanız rapor ödeneği alabilirsiniz.

 34. Iyi günler size bir sorum olacak bilgilendirirseniz çok sevinirim. 3 yildir özel bir kurumda çalışıyorum. Ekim ayında doğum iznine ayrılmam gerekiyor. Ancak sözleşmeli öğretmen olarak atamam gerceklesti. Bu neden çalıştığım kurumdan ayrılmam gerekiyor. Atamam olan okulun ne zaman çağıracağı belli değil. Bu durumda doğum parasini alamıyor muyum?

  1. Merhaba,

   Ekim ayında izne ayrılacağınız tarihte veya raporlu olduğunuz dönemde aktif sigortalı omazsanız ödenek alamazsınız. Rapor almadan önce işten ayrılırsanız raporunuzun işbaşı yaptığınız tarihe kadar olan kısmı ödenmeyecektir.

  2. Hocam mem tarafından aranıp sözleşmenizi imzaladınız mı bende aynı durumdayım doğum parası alabilmek için 32 haftadan mı işe başlayıp ayrılmak lazım. İşe 37 de başlasak doğum parasını yine alabilirmiyiz. 1 sene önceden 90 günümüz var.

 35. Merhaba esim dogumuna 2 ay kala 4 aylik rapor hakkini kullandi ozel hastanede dogum yapti dogum yaptiktan bir kac hafta hafta sonra sut parasiyla yardim parasiji almak icin ptt ye gittik 480 tl beklerken 3 bin kusur para yatti acaba raporu hastane 2 aylikken kapatip yeniden baslattiklari icin mi para bole yatti aldigimiz dekontta sut parasi diye yaziyordu 3 ayri para biriminin altinda 2 bin kusur 7diyuz kusur birde 180 tl kusur tarzindaa bizi bi aydinlatirkisiniz tesekkurler

  1. Merhaba,

   Yatan doğum öncesi raporunun ödeneği alabilir. Verdiğiniz bilgilerden anladığımıza göre henüz doğum sonrası ödenek yatmamış

 36. Merabalar. Dogum parasını kendi isteğimizle almazsak oluyor mu? Cunku gerı iade edılıyor bu dogru mu ? Ona gore basvurmucam

 37. Merhabalar. Ben bir işyerinde 2 sene çalıştım ve 3 ay önce işten çıkartıldım. Issizlik maaşı alıyordum. Şuan 7 aylık hamileyim ve başka bir işyerinde işe başladım. 1 ay çalışıp doğum iznine ayrılsam daha önceki işyerimden dolayı 90 günü doldurup doğum parasını almaya hak kazanır miyim.

 38. 8 haftalık Doğum öncesi raporu aldım e devlette hemen mi giriliyor yoksa 8 haftalık Doğum sonrası raporu ile beraber toplu mu giriliyor

  1. Merhaba,

   İşyeriniz onaylar siz e devlette raporunuzu görürsünüz ancak ödeme günü hemen çıkmaz.

 39. Merhaba 2haftalik hamileyim nasipse nisanda dogum yapicam. Simdi bi is buldum calismak zorundayim borclar nedeniyle simdi calismaya baslasam toplu dogum parasindan yararlanabilrmiyim ?

  1. Merhaba,

   Evet şimdi çalışmaya başlar ve rapor alacağınız tarihte de sigortalı olursanız ödenek alabilirsiniz.

  2. 6yila yakindir calisiyorum ayni is yerinde 2000bine yakn sigorta gunum var ne kadar dogum parasi alirim acaba

  3. Typ çalışanı doğum iznine cikabilirmi doğum parası alabilirim ? Eşim için soruyorum

 40. Merhaba doğum iznim eylülde başlıyor yalnız benim bel deki fitiktan dolayı doktorumdan rapor alıp 1 ay erken çıkmam mümkün mü izne. Sanırım 7 ay bitimini bekleyemeyecegim. Çıkabilirsem eğer doğum parasına engel olur mu?

 41. Slm sosyal tesislerde calisiyorum ama isim agir oldugu icin isi birakmayi dusunuyorum bu arada 12 haftalik hamileyim 90 gunumu tamam ladim simdi isten ayrilmam dogum parasi almami engellermi

 42. Calistigim isyerinin kapanmasi nedeniyle isten ayrildim ve issizlik maasi aldim suanda 29 haftalik hamileyim ve ise basladim rapor parasindan faydalanabilirmiyim

 43. Merhaba..şuan 20 haftalik gebeyim 2019 yilina ait 130 sigorta günüm var..kasimda dogum olacak..bu ay isten ayrilmam gerekti.32 hafta öncesinde nekadar calismam gerekiyor..

 44. Doğum parası şuan iki taksit olarak yatıyor herhalde ilkini doğumdan 3 gün sonra aldım geri kalanı ne zaman yatıyor acaba doğum izni bitince mi

  1. Merhaba,

   Doğum sonrası rapor bitimini takip eden 15 gün içinde diğer ödenek ta yatacaktır.

  2. 2 AY SONRASI YANİ DOĞUMDAN SONRAKİ VERİLEN RAPOR TARİHİ GEÇTİKTEN SONRA YATIYOR BİZ ÖYLE ALDIK EŞİME

 45. Bir yıl içerisinde 94 gün prim günüm var. Bugün 32.haftalik yani 8haftalik raporumu aldım işyerine verdim işyerine onayladı. Fakat ben kısmı istihdam olarak Müftülükte kuran kursu öğreticisi olarak çalışıyorum. Ağustosun 9 unda çıkışını verecekler. Bunun için 5 hafta yapıyor bu parayı alabilirmiyim. Birde doğum yaptıktan sonra doğum yaptığına dair işyerine herhangi bir doğum belgesi verecek miyim. Benim Ağustosun 9unda çıkışımı verdikleri için Biz seni çıkışını verdik zaten sevmezler mi Doğum yaptığına dair belgemi kabul ederler mi .

 46. 23.08.1973 dogumluyum. işe giriş tarihim 01.04.1993 şu ana kadar 4a 1785, 4b 2904 gun oldu. emeklılık yaşım ve tarihim ne olur. teşekkür ederim.

 47. Doğum parası alabilmek için hamile kalmadan önce mi 90 gün pirim gerekiyor yoksa hamileyken 90 pirim günü tamamlansa alınabilir mi?

  1. Merhaba,

   Doğumdan önceki 1 yıl içinde olması, rapor alınacağı hafta ve raporlu olunan sürede aktif sigortalı olunması yeterli. Yanı hamileyken de sigorta süresini doldurabilirsiniz

  1. Merhaba,

   Brüt günlük ücretinize göre ödenir part time olması rapor parasını düşürmez.

 48. Merhabalar 20 haftalik hamileyim ama dogumumdan onceki 1 yil icerisinde sigortam var bugnden itibaren sigortam tekrardan baslayacak dogum parasi alabilirmiyim ne kadar alabilirim

 49. İiskur uzerinden ise girenler toplum yararina programlarda calisanlar aktif halde calisirken 32.haftada dogum iznine ayrilabilirmi

  1. Merhaba,

   TYP ile işe giren iş kur çalışanları doğum iznine ayrıldıklarında sözleşmeleri sonlandığından rapor ödeneği alamazlar.

 50. Merhaba ben 2 aylık hamileyim.2.5 senedir aynı fabrika da calisiyorum.çalışma koşulları çok zor.işten çıksam analık parası alma hakkım var mı

  1. Merhaba,

   Ödenek alabilmeniz için 32. hafta aktif sigortalı olmanız gerekiyor. 2,5 aylıkken işi bırakırsanız ödenek alamazsınız.

  2. Benim gelinim ssk girisinden 70 gun sonra dogum raporuna ayrıldı40 gün sonra dogum yaptı dogum tarihinde 120 gun ssk lydı ama para alamıyor bu doksan gün rapordan öncemi dogumdan öncemi gerekli tesekkur ederim

   Sevinç yıldırım

 51. Merhabalar..eşim otelde çalışıyor sezonluk.nisanda başlar kasım 1 dedimi biter sezon. sonra askıya alınıyor bidahaki sezon calismasi için..3 yıldır çalıştığı otele bu yıl başlamadı başka bir otele başladı yaklaşık 1 ay çalıştıktan sonra bu çalıştığı yerden çıkıp eski çalıştığı otele tekrar başladı..hamile olduğunu öğrendik 8 haftalık.5 ay falan çalışmış olucak 1 ayda diğer otelden var .demem oki 32 haftayı doldurmadan sezon bitiyor askıya alınacak..dogum parasını alabilirmiyiz bu gereken 32 haftalık raporu doktor sezon bittikten sonra verirmi..dogum parasını alabilirmiyiz.raporu verirmi doktor

 52. Merhaba
  Doğuma 3 hafta kala iş yetim kapandı ve işten çıkışım yapıldı 1 Nisa’nda çıkışım yapıldı 23 Nisa’nda Doğum yaptım hastanemiz Doğum izni raporu düzenleyip SGK ya göndermiş 170 i arayıp soruyorum işlemleriniz devam ediyor deniyor sürekli ne yapmam gerekiyor Doğum parası alabilir miyim ?

 53. Merhaba 35inci hafta iş görmezlik raporu ile doğum iznine ayrıldım,iki gün sonra ise sözleşmem bitti işten çıkışım oldu tekrar yenilenmedi çalışıyor gözükmüyorum şuan doğum parası alablir miyim bu durumda

 54. Ben işkurdan bir şirkette çalışıyorum sağlıktan yararlanıyorum ama pirimin yatmıyor ben doğum parası alabilirmiyim açaba

  1. Merhaba,

   İş başı eğitim proğramı kapsamında çalışanların analık rapor ücreti ödenmemektedir.

 55. şuan calisiyorm ama 2018 in son aylarından sonra sigortasız calisiyorm hamile kalsam eşimin sigortasından yararlanıp hamile kaldığımda ise başlasam doğum parası alabilir miyim?

  1. Merhaba

   Sigortasız çalışmanız yasal değil. Hamile kaldığınızda işe başlarsanız rapor ödeneği alabilirsiniz.

 56. Eylül ayının doğum iznine çıkacağım primim doluyor ancak haziran ayında iş yeri tarafından sgk giriş çıkışı yapıldı Ebu doğum izin ve parası almama engel teşkil eder mi bu arada Ekim ayından beri aynı yerde çalışıyorum haziranda çıkış yapıldı temmuz 1 giriş yapılacak ve kursta çalışıyorum kurs bitmeden izne çıkarsam alabilir miyim

 57. Merhaba,

  Eşim 15 haziran 2019’da SSK’lı olarak çalışmaya başladı. Bu süre zarfında doğuma kadar hesaplama yaptığımızda 90 günlük sigorta prim şartını tamamlayamıyor. 70 küsür güne denk geliyor. Ama ben 7 yıldır kesintisiz olarak bir firmada çalışıyorum ve 90 günlük prim şartını tamamlıyorum.. Doğum parası alabilmemiz için eşimin şartları tamamlaması mı gerekiyor yoksa benim sigorta günlerime bakılarak da yararlanabilir miyiz ?

  Teşekkürler..

 58. Sayın ilgili,
  Doğumdan önce rapor aldım, rapor başlangıç tarihim 17.01.2019.. Mart ayında 06.03.2019 tarihinde bebeğim oldu edevlette rapor bitişi 05.03.2019 olarak göründü. doğumdan önceki raporuma ait sgk tarafından yatırılan parayı aldım ancak doğumdan sonraki parayı alamadım henüz.. doğumdan sonra işyerime doğum raporunu götürüp işleme koydurmuştum.. doğumdan sonraki raporumun bitiş tarihi 07.05.2019 idi ancak işyerim bunu 17.05.2019 tarihinde onayladı.. sorun bu olabilir mi?? işyerim işten çıkışımı da 24.05.2019 tarihinde verdi.. yardımcı olursanız sevinirim..

 59. Merhaba
  Çalıştığım yer sigortamı yatırmıyor ama hamile kaldığımda sigortam başlasa ve doğuma kadar yatsa 6367 TL olan doğum parasını alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Evet söylediğiniz şartlarda sigorta priminiz ödenir ise rapor ödeneğini alabilirsiniz.

 60. Merhaba işe girdim 1 aylık sigortam yattı hamile kaldım ve hala çalışıyorum aktif olarak sigortam devam ediyor. Doğuma kadar da çalışacağım. Ama hamilelik öncesi dönem de sene içerisinde 1 aylık sigortam, hamilelik süresince de tamamen sigortam olmuş olacak. Bu durumda Doğum parası alabilir miyim? Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Şimdi işe girerek yeterli süreyi sağlarsınız. 32. hafta rapor alacağınız zaman ve rapor süresinde işten çıkarılmamanız gerekiyor.

 61. Merhabalar
  Şu an sigortasız çalışıyorum hamile kaldığım aydan sonra sigortam başlasa doğuma kadar yatsa 6367 TL olan doğum parasını alabilirmiyim

 62. Öncesinde 90 gün pirimim olup hamilelik başladıktan sonra sigortam yatmış olursa doğum parası alabilir iyim.

  1. Merhaba,

   Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün primi olup 32. hafta rapor alacağınız tarihte aktif sigortalı olmanız gerekmektedir.

  2. Merhabalar
   Şu an sigortasız çalışıyorum hamile kaldığım aydan sonra sigortam başlasa doğuma kadar yatsa 6367 TL olan doğum parasını alabilirmiyim

 63. Merhaba,
  Eşim çalışmıyor. Doğuma 4 ay kala sigortalı göstersem ve 32. haftada raporla beraber 10 hafta izne ayrılsa ( çoğul gebelik var ) parayı alabilir miyiz? Takip eden aylarda sigortasını bitirsem bir sıkıntı olur mu?

 64. Merhaba;

  32. haftada izne ayrılsam ve doğum olduktan 1 ay sonra işten tamamen ayrılsam doğum parayı alabilirmiyim.

  1. Merhaba,

   Rapor süresince aktif sigortalı olmanız gerekiyor. Yani raporlu olduğunuz süre boyunca işten çıkışınız yapılmamalı

 65. Eşim ücretli öğretmen olarak 32 inci haftayı SSK li olarak tamamladı. 10 Haziran’da doğum raporunu aldı devletin vermiş olduğu doğum parasından yararlanabilirmiyiz okullar kapandığı için çıkış gösterilir para alamaz deniyor Ama ortada bir hak var sonuçta 90 gün SSK li olarak çalıştı ve doğum zamanı geldi Artık mağdur sayılıp ödenek alması gerekmiyor mu

  1. Merhaba,

   Maalesef 05/12/2017 tarihinde çıkarılan yönetmelik ile rapor süresinde iş akdi fesih edilenler fesih edildiği tarihten itibaren 10. güne kadar ödenek alabiliyor. Birçok sözleşmeli öğretmen vatandaşımız bu konuda mağdur durumda.

 66. Esselamu aleyküm ben Fatma Günay Katırcı ücretli öğretmenlik yapıyorum 9 Haziran’da 32 inci hafta bitti raporumu aldım ücretli öğretmen olduğum için doğum parası alamazsın diyorlar gerekçe olarak okulun kapanışını gösteriyorlar doğum parası alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Rapor süresi içerisinde iş akdiniz fesih edilirse fesih tarihinden itibaren 1. güne kadar ödenek alabilirsiniz. Kalan günleri alamazsınız.

  2. Merhaba ben okullar kapandıgı ici. 27.Haftamda işten ayrılmak zorunda kaldım şuan 31. Haftadayım tekrar sigortalı bi işe girsem ve 32. Haftamda rapor versem izinli olarak doğum parasını alabilirmiyim

  3. Merhaba
   25 haftalik hamileyim Sigortam 08.02 .2019 da kesilmiş 05. 06.2019 da tekrar baska bir is yerinde calismaya basladim giris yapıldı sgk çalışanı arada 5 aylık bir boşluk var sistem ödeme yapmaz bu durumda dogum parasi alamazsınız diyor dogum parasi alamazmiyim

  4. Merhaba bn gülbahar ALYURT ise gireli 7 ay oldu 8. Ayda hamile kaldım şuan doğumuma 2 buçuk ay kaldı 120 günüm doldu sayılır 1 ay sonra rapor alicam acaba doğum parası alabilirmiyim

  5. Merhaba,

   32. haftada rapor almanız gerekiyor. Şartları sağlıyor gözüküyorsunuz. rapor ödeneği alabileceksiniz.

 67. merhabalar
  3 aylık hamileyim ve 3 yıldır çalışıyorum
  2 ay önce işten çıkışım yapılmış siğortam durdurulmuş ve ben tesadüfen fark ettim .
  evraklarda ben istifa etmişim gibi gözüküyor heryerde ama öyle bi durum da yok hiç bir evrağa imza atmadım ..
  şimdi kıdem tazmınatım doğum izin param içerdeki senelik izin ücretim ne olacak ..
  birde 20.haftada başka bir iş yerine siğorta girişim yapılsa doğum izin ücretinden yararlanabiliyor muyum .

 68. Merhaba daha öncede yazdım cevap gelmedi kızım 2 yaşına girecek hamilelik süresince 111 gün sigorta ödemem var doğum iznine ayrılmadan iş yeri 90 günü doldurdugum için beni bir aya yakın ücretsiz izne ayırdı rapor günün geldiğinde raporu getir izne ayrıl paranı alırsın dediler ama izne ayrilacagim ayin prim günü yatmadigi için parami alamadım ne yapmam gerekiyor acaba

  1. Merhaba,

   Maalesef 10 günü geçen ücretsiz izinlerden sonra alınan rapor ödemeleri yapılmıyor. Rapor almadan önce en az 1 gün pirim ödemiş olsalardı rapor ödeneğini alabilecektiniz. İşyeri rapor almadan önceki 9 gün içinde 1 gün sigorta göstermesi gerekiyor. Bunun haricinde ödenek alamazsınız.

  2. Merhaba hamile kalındıktan sonra işe giren kişi 90 günü doldursa doğum parası alabiliyor mu

  3. Merhaba,

   Evet 90 günü doldurup 32. hafta rapor aldığı zaman ve raporlu olduğu süre boyunca iş akdi fesih edilmez ise rapor ödeneğinden yararlanabilir.

 69. Merhaba hamilelik sürecinde 111 günlük sigorta primim var is yeri 32. Haftayı doldurmadan ücretsiz izne ayırdı 90 gün üzeri primim olduğu için. 32 hafta doldugunda raporunu al getir dediler.bu arada neredeyse 1 ay boşluk oldu. Raporu alıp götürdüm bir sorun cikmayacagini parami alabilecegimi söylediler fakat rapor bittiginde parami alamadım ssk ile gorustugumde bunun is yeri kaynaklı olduğunu doğum iznine çıktığım ayın sigorta primi nin eksik olduğunu söylediler. İş yeriyle görüştüm geriye dönük prim odenmedigini söylediler. Şuan 15 aylık kızım ve ben hala parami alamadım ne yapmam gerekiyor acaba

 70. Iyi akşamlar ben sözleşmeli çalışıyorum 32 haftam dolmadan sözleşmem bitiyo yine de dogum parasi alabilir miyim? Bide raporu aldığım hastanede mi dogum yapmam lazım?

 71. Dogum parası alabilmek için raporu aldığım hastatahanede mi dogum yapmam lazım bide sözleşmeli calisiyorum rapor almadan 1 hafta önce sözleşmem bitiyo yine de dogum parası alabilir miyim

 72. Merhaba 21 haftalık hamileyim şuan çalıştığım yerden ayrılıp başka bi iş yerinde çalışsam doğuma kadar yine sen doğum parasını alabilir miyim? Sigorta girdi çıktısı etkiler mi doğum parasını?

 73. 1ekimde işkur typden işe başladım şuan 32 haftalık hamileyim işkur dan çalışma sözleşmem haziranın 28inde bitiyor doğum temmuz 22gorukuyor doğumdan önce sigortam ve sözleşmem bittiği için dogum parası alabilir miyim isgoremez raporu alsam faydası olur mu

 74. Merhaba ben 32.haftamda 37.haftaya kadar calisabilir raporu aldim.31.matis 2019 tarihinde 36.haftam bitio ve isten ayrilmam gerekio 36.haftam bitince isverenim 36.haftanin sonunda analik raporu alman gerek dedi doktorumda 36.haftanin sonunda sistem direk atiyor zaten dedi.Analik raporu ile is goremezlik raporu aynimi anlamadim.birde dogumdan sonra bebek sağ dogarsa dogum raporu almam gerek yani toplamda 3 rapor mu 2 mi

 75. Merhabalar suan 10 haftalik hamileyim calismiyorum32 hafta tammalanmadan 3 bucuk ay inceden 90 prim sartini tamamlayip 32 hafta ixinde sigortali olup rapor almis olursam dogum parasi alma sansim oluyormu

  1. Merhaba,

   Rapor alacağınız güne kadar 90 günü tamamlayabilecek gözüküyorsunuz. Bu şartlarda rapor ödeneği alabileceksiniz.

 76. 32. haftam bayram tatiline denk geliyo 31 hafta içerisinde iş görmezlik raporu alabilir miyim yada 33 . haftada alsam bir sorun olur mu?

 77. Merhaba genç girişimci olduğum için 1 yıl devlet destekli bağkurluyum 32.haftada doktorum çalısamaz raporu verdi 38. Haftadayım ağustos ayında 1 yıl doluyor bağkurum şu anda devlet tarafından ödeniyor rapor parası alabilir miyim ? Teşekkürler

 78. 37. Haftalık hamile iken hastaneden çalışamaz raporu aldım 90 gün sigorta pirim gününü doldurdum . Raporu çalıştığım yere verince haberim olmadan iş yerinden çıkışımı yapmışlar doğum parası alabilirmiyim

 79. Merhaba son 13 yıldır kesintisiz çalışıyorum. 19 haftalık hamileyim. Ve işten çıkarıldım. Rapor parası alabilmek için ne yapmalıyım.

 80. 27 haftalık hamileyim sigortalı ise başlayacağım ancak doğum iznine ayrıldığında toplam 69 gün sigortam yatmış olacak üzerine kendim tamamlayıp doğum parasi alabilirmiyim?Iyi günler

 81. Merabalar şuan 12haftalik hamileyim ve özel Bi okulda çalışmaktayım 1haziran itibariyle kurum tatile giricek ve bnde hamile olduğum için yeni döneme anlasmicaz bu sebebe doğuma neredeyse 5bucuk ay kala ayrılmış olucam fakat sigortam 2yildir fi fiil yatıyor Du doğum parasından yararlanabiliyomuyum?

 82. 1 şubatta doğum yaptım , yaklaşık 3 yıldır sigortam yatıyor fakat aralık 31 de çalıştığım firmayı değiştim ve yeni firma 7 ocakta sigorta girişimi yaptı bu 7 günlük sigorta yaranmasından dolayı doğum parası alamazsınız dediler ? Ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba,

   Yeni firma da raporunuzu giriş yapıp onayladı ise rapor ödemenizde sorun çıkmayacaktır.

 83. 8 ay önce dogum yaptim 6 aylik ücretsiz iznimi de kullanıp istifa ettim. Çalışmış olsaydım her gun günlük 1 buçuk saat emzirme hakkım olacaktı. Istifa ettiğim için o 1 buçuk saatlik emzirme hakkımı para olarak alabilir miyim?

 84. Doğum iş göremezlik ödeneği nasıl ödeniyor. 36 hafta da izine ayrıldım. Doğumdan sonra ki ilk ödeme gününde ücret alır mıyım yoksa bir sonraki ay çift olarak mı yatar. Yada ödemeler toplu alınıyor diye duydum izin bitiminde.

  Dipnot : 3 Mayıs 2019 da 36 haftada izine ayrıldım. 30 Mayıs da doğum gerçekleşecek.

  Şimdiden teşekkürler cevabınız için

 85. şu an 32 haftalık hamileyim çalışabilir raporu aldım fakat 30 haziranda sözleşmem doluyor 22 haziranda zorunlu izine çıkmak gerekecek 37. hafta olduğu için 20 haziran gibi işten ayrılıp 21 haziranda başka iş yerinden sigortamı yatırtsam sonra 22 haziranda doğum iznimi alsam doğum parası alabiliyormuyum.

 86. Selam alekum ben onceden calisiyordum 3200 gunum var ilk cocugum oldugu zaman isten ayridim simdi calismiyorum hamileyim tekrardan durumumuz iyi olmadigi icin iki aylik hamileyken ise basmamak zorunda kaldim acaba ben dogum parasi ala bilirmiyim cok ihtiyacim var
  😯

 87. Merhaba 29 haftalik gebeyim dogumsan once 90 gunluk primim var suanda isten cikartildim. Is bakıyorum ama bulabilirmiyim bilmiyorum dogum parasi alma hakkim varmi alabilirmiyim illa sgk olmam sartmi esimin sgk dan yararlanıyorum suanda

 88. 35.haftada iş değişikliği yapsam arada boşluk olsa 37. Haftada doğum iznine çıksam doğum ücreti alabilir miyim. Son 1 yılda 90 gün primim var ya da o aralarda izne ayrılsam doğum ücreti alabilir miyim

 89. merhaba

  32 haftamı doldurduktan sonra kaç aylık Doğum izni hakkımız var ?
  Bu Doğum izni sürecinde iş veren sigorta yatırmaya devam ediyormu ?
  Eğer sigorta devam ediyorsa iş veren kendisi mi ödüyor devlet destek mi verıyor ?

 90. Ben sigortali olarak 90 gundur calisiyorum hamile kalmam halinde 5. Ayda isten cikaracaklarini soluyorlar 5. Ayda cikarsalar isten 8 haftalik rapor parasini yani dogum parasini alamiyor muyum.

  1. 28 haftalık hamileyim 32. Haftada rapor alıp işi bırakmayı düşünüyorm. Rapor parasını alabilmek için tekrar ise başlamam mi gerekiyor yoksa rapor bitiminde işten çıkış yapılırsa yine rapor parası alabilirmiyim cunki bi daha ise dönmeyi düşünmüyorum

  2. Merhaba,

   Rapor alıp bırakırsanız rapor ödeneği alamazsınız. Rapor sonrası çıkışınızı verirseniz sıkıntı olmaz. Raporun bitmesini bekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı