• SSK DOĞUM PARASI SORU VE CEVAPLARI


  doğum yardımı

  Soru 1: Doğum iznine ayrıldım yalnız bu süreçte işverenim SSK primimi öderse doğum parası alabilir miyim? 


  Cevap: Prim yatarsa doğum parası alamazsınız.

  Soru 2: Özel hastanede ya da SGK anlaşması olmayan bir hastanede doğum yapmak doğum parası almaya engel midir?

  Cevap: Hayır engel teşkil etmez.

  Soru 3: İş göremezlik paramın yatıp yatmadığını nereden görebilirim?

  Sponsorlu Bağlantılar

  Cevap: E-Devletten görüntülenmektedir.

  Soru 4: Eşim benim üstümden sigortalı olarak yararlanıyor. Yakında çocuğum olacak. Doğum parası alabilir miyim? Babalık izni kaç gün?

  Cevap: Doğum parası alabilirsiniz. Babalık izni 5 gündür.

  Soru 5: Sezonluk bir işte çalıştım 32 haftayı doldurmadan işten ayrılmam gerekecek. Doğum parası almak için ne yapmalıyım? Doğum sonrasındaki rapor hakkımı öncesinde kullanabilir miyim?

  Cevap: Önce kullanmanız mümkün değil. Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 prim günü şartını sağlayacağınız için doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 6: Rapor hakkım bitince işe tekrar başladım ancak doğum paramı hala alamadım. Nereye başvurmam gerekiyor?

  Cevap: SGK müdürlüklerine giderek durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

  Soru 7: Doğuma 3 hafta kalana kadar çalışıp iznimi rapor sonrası kullanacağım. Raporlu olduğum süre içerisinden doğum parası alabilir miyim?

  Cevap: Rapor sonrası doğum parasını alabilirsiniz.

  Soru 8: Hamileyken sadece 3 ay çalıştım. 90 gün primim vardı ama 6 ay çalışmadığım için başvurmadım. Şu an 1 yaşında çocuğum var, doğum parası alabilir miyim?

  Cevap: SGK’ya gerekli belgeler ile başvurunuz. Doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 9: Hamileyken 70 günlük sigortam olacak. 32. haftada iş göremezlik raporu alırken sigortalı olmam şart mı?

  Cevap: Doğum parası alabilmeniz için 70 gün olacak sigortanızın 90 gün olması gerekmektedir.

  Soru 11: 32. haftadan önce işgöremez raporu kullandım. Doğum parası almama engel olur mu?

  Cevap: Hayır bir engel oluşturmaz.

  Soru 12: 27 haftalık gebeyim, sigortam var. Doğum parası alabilir miyim, alabilirsem doğum raporumu ne zaman almalıyım?

  Cevap: Evet alabilirsiniz. Raporu 32 ile 37.hafta arasında alabilirsiniz. Çalışabilirseniz 37.haftaya kadar çalışabilirsiniz. Doktorunuza danışarak tabi ki.

  Soru 13: 26 haftalık hamileyim 2 aylık sigortam var. Bu ay sigortam yatmadı. Bu doğum parası almama engel mi? Yoksa bu işverenimin şirket borcu olarak mı kalıyor?

  Cevap: Doğum parası alamazsınız. Doğumdan önceki 1 yılda 90 gün prim yatması gerekir. Parayı şirket vermiyor. Duruma itiraz ediniz.

  Soru 14: Doğum parası net ücretten mi brüt ücretten mi hesaplanıyor?

  Cevap: Brütten hesaplanmaktadır.

  Soru 15: Doğuma son 4 hafta kala izne ayrıldım. Doğum sonrası ne kadar izinliyim? Doğum parası için çalışmaya başlayınca mı başvuru yapacağım?

  Cevap: Doğum izni toplam 16 haftadır. Doğum için işten ne zaman ayrıldıysanız bu süre başlar. Doğum parası rapor bitince alınabilir.

  Soru 16: Doğum izni raporumu işyerime verdim. SGK’ya da gidip vermem gerekir mi?

  Cevap: İşyerinize danışınız işyerinin bildirmesi gerekiyor.

  Soru 17: Hamileyim, 80 günlük sigortam yattı. Sigortalılık şartı 90 gün mü 120 gün mü? Bir de çalışmadan kalan farkı kendim ödeyerek kapatsam doğum parası alabilir miyim?

  Cevap: Evet doğum parası alabilirsiniz. Kendiniz sigortalı olarak çalışıyorsanız 90 prim günü şartına bakılır. Eşiniz sigortalı olarak çalışıyorsa ve siz onun üzerinden sigortalı iseniz eşinizin 120 prim günü şartına bakılmaktadır.

  Soru 18: Doğum iznim bitti, işyerinden ücretsiz izin kullanıyorum. Doğum param ne zaman yatar?

  Cevap: E-Devletten paranın yatacağı tarihi öğrenebilirsiniz.

  Soru 19: 15 aydır sigortalı olarak çalışıyorum ancak hamile olduğum için beni çıkarmak istiyorlar. Ne gibi haklarım var?

  Cevap: İş yeri sizi çıkarırsa tazminat alabilirsiniz. Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün priminiz yatarsa doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 20: Doğumdan önce 8 hafta değil de 3 hafta önce ayrılsam alacağım ücrette değişiklik olur mu? 

  Cevap: Ücrette değişiklik olmaz. Doğumdan sonra 13 hafta izin yapabilirsiniz.

  Soru 21: Eşim yeni doğum yaptığı için istirahat ediyor. Eşimin doğum parası başvurusunu ben yapabilir miyim yoksa direk kendi başvurusu mu gerekli?

  Cevap: Siz yapabilirsiniz. Doğum raporu ve sigortalılık belgesi ile SGK ya başvurabilirsiniz.

  Soru 22: 32 haftalık hamileyim 37 haftaya kadar çalışabilir raporu almıştım ancak çalışamıyorum. Yenisini alıp işten ayrılabilir miyim?

  Cevap: Doktorunuza başvurunuz yeni rapor çıkarabilirler.

  Soru 23: Doğum parasından Emekli Sandığı’na bağlı olanların yararlanamadığını söylediler. Bu doğru mu?

  Cevap: Böyle bir şey söz konusu değil doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 24: 8 haftalık doğum iznini aldığımız zaman sigortamız yatmaya devam ediyor mu? Sigortamız devam etmiyorsa eğer 8 haftalık raporumuz bittiği zaman işe başlamama durumunda doğum parasını almaya hak kazanıyor muyuz? İşe tekrar başlama olmazsa işsizlik maaşı alabilme hakkımızda oluyor mu?

  Cevap: Doğum izni sırasında sigorta yatmıyor. Eğer yatarsa doğum parası hakkınız bulunmuyor. İzin bittikten sonra çalışmasanız bile doğum parası alırsınız. Doğum nedeni ile işten çıkma durumunda işsizlik maaşı alma hakkınız bulunmuyor. İşten çıkarılmış olursanız alabilirsiniz.

  Soru 25: Doğum parasını alabilmek için doğum yapmak şart mı? Parayı doğumdan önce alabilir miyim?

  Cevap: Hayır doğumun gerçekleşmesi gerekmektedir.

  Soru 26: 3. çocuk için para alabiliyor muyum? Alabiliyorsam nereden ve nasıl alabileceğim?

  Cevap: Evet bu yasa kesinleşti. Nereden nasıl alabileceğinizi Alo 170 SGK hattından öğrenebilirsiniz.

  Soru 27: Abimin işyerinden 90 gün sigortalı görünsem doğum parası alabilir miyim? Bir de doğum parası neye göre hesaplanıyor?

  Cevap: Evet alabilirsiniz. Hesaplama yöntemini size vereceğimiz linkten bulabilirsiniz. https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/

  Soru 28: İki yerden sigortam yatıyor. Doğum parası alabilmek için işyerlerinden herhangi bir belge gerekli mi? Ayrıca bana ödenecek tutar iki firmanın ödediği prime göre mi belirlenecek?

  Cevap: İş yerinden alınacak belgeye ihtiyaç vardır. Tek firmaya göre belirlenir büyük ihtimalle.

  Soru 29: Doktorumun verecek olduğu raporu SGK’ya onaylatmam gerekiyor mu? Ayrıca oturduğum yere yakın olan SGK’ya mı gideceğim yoksa işyerinin bağlı olduğuna mı?

  Cevap: Ceylan Hanım, doktor raporu gereklidir. İş yeriniz ile anlaşmalı SGK daha iyi olur. İş yerinize belgelerinizi teslim edebilirsiniz kendileri de SGK ya götürebilirler.

  Soru 30: 16 haftalık doğum izn bittikten hemen sonra ücretsiz izne ayrılabilir miyim?

  Cevap: Evet ayrılabilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  SSK DOĞUM PARASI SORU VE CEVAPLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Şeyma dedi ki:

   Doğum sonrası raporum bitince işten istifa edeceğim rapor paramı alabilirmiyim acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor bittikten sonra işten ayrılsanız da rapor parası ödenir.

  2. dilek dedi ki:

   Merhaba doğum rapor ödeneklerimi aldım yalnız internette ki hesaplama tablonuzdan hesap yaptigimda ayakta ve yatarak die 2 ayrı ödenek çıkıyor ben 2sinide alacakmiyim mali musavirimiz alacağım yönünde bilgi vermişti buna göre yaklaşık 9000 küsur gibi bi rakam çıkıyor du fakat aldığım rakam 5000 küsur bilgi vermenizi rica ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yatarak veya ayakta tabirleri raporlu olduğunuz dönemde geçirdiğiniz tedaviyi gösterir. Her halukarda toplamda raporlu olduğunuz süre kadar para alırsınız. İkisini birden almazsınız. Brüt maaşınız asgari ücret civarında ise aldığınız ödenek doğru.

  3. Emine dedi ki:

   Merhaba,
   14.02.2008-12.10.2017 işe giriş ve çıkış tarihim. İşten çıktığımda 12 haftalık hamile idim. 14.02.2018 de tekrar sigortalı işe girişim oldu 16.04.2018 de doğum yaptım sigortam ödenmeye devam etti. Bu durumda doğum rapor parası alabiliyor muyum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor parası alabilirdiniz. ancak rapor alıp bildirim yapsaydınız. O dönemde rapor almadıysanız, şimdi ödenek alamazsınız.

  4. Abdülkadir Gundogan dedi ki:

   Eşim 19.05.2018 tarihinde sigortali ise basladi. Ancak 32. Hafta 90 gün sigorta süresini doldurmadigi için 37. Haftaya kadar calisabilir raporu aldık. 37. Hafta (31.08.2018) izine ayrıldı ve toplam 103 günlük sigortası yatmış oldu. Kullanmadığımız izinlerde doğum sonrasına eklendi. Bu şartlarda doğum yardımı alabilir miyiz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet olması gerektiği gibi yapmışsınız. Doğum rapor ödeneğini alabileceksiniz.

    1. Abdülkadir Gundogan dedi ki:

     SGK ya başvuru için gittiğimde 32. Haftadan önce 90 gün sigorta olmadığı için doğum yardımı alamazsınız dendi. Ben durumu açıkladim. 37. Haftaya kadar calisabilir raporu aldik o günlerle birlikte toplam 103 gun sigortamiz oldu dedim. Ancak 32. Haftadan önce toplam 90 gün olması şart dediler. O yüzden yardım alamazsınız dediler. Bu konuda ne yapabilirim. Kanunda doğumdan önce 90 gün olması lazım diyor. 32. Hafta ile ilgili birşey yazmıyor.

  5. reha dedi ki:

   Merhabalar,

   Eşim ücretli öğretmenlik yapıyor.Yıl içinde 90 günlük primi yatmış durumda ve hali hazırda çalışmaya devam etmekte ancak 37.haftada çalışamaz raporunu aldıktan sonra sigortası okul tarafından direk kesilecek.Bu durumda bahse konu işgöremezlik parasını alabiliyor mu? Açıkcası sigorta müdürlüğünde bile konuya tam anlamıyla cevap alamadım.Cevaplamanızı rica ederim.Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    05/12/2017 çıkan yönetmelikten önce 90 gün şartını doldurup rapor alanlar doğum analık ödeneği alabiliyordu. Maalesef bu çıkan yasa ile iş akdi her ne sebeple olursa olsun sona erenler sona erdiği tarihten itibaren 10 günlük rapor parası alabiliyor.

    MADDE 10 – Aynı Yönetmeliğin 40 ıncı maddesinin onuncu fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

    “(10) Sigortalının, hastalık ve analık sigortası bakımından geçici iş göremezlik ödeneği almasına esas istirahat raporu süresi içinde, sigortalılık hâlinin herhangi bir nedenle sona ermesi hâlinde, sigortalılığın sona erdiği tarihten sonra en fazla onuncu güne kadar geçici iş göremezlik ödeneği ödenir.”

  6. Fatma YILDIZ KAHVECİ dedi ki:

   Universitede okuyor gozukuyorum okulu biraktim ama dondurmadim 7 aylik hamileyim dogum parasi almamda bi engel olurmu universite okuyor olmam?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hayır herhangi bir engel teşkil etmez.

  7. ismail dedi ki:

   eşim sigortalı doğum iznine ayrıldı bebeğimiz oldu ilk parayı aldık bi daha ne zaman para alabiliriz…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum sonrası raporun bitiminde de diğer rapor parasını alabileceksiniz.

  8. Yıldız dedi ki:

   Merhaba ,
   Ben 9 nisanda doğum yaptım is yerimden 90 gün primim de var hastane raporumu onayladı fakat isyerim onaylamiyor.bana söylenene göre Muhasebecilerine ulaşamıyorlar (kaçmış galiba) ben bununla ilgili ne yapabilirim doğum paramı almanın bir yolu var mı?

  9. Betül dedi ki:

   Merhaba ben 5 yıldır düzenli özel sektör çalışanıyım ama doğumu mu iş yerimin bulunduğu yerde yapmayacağım 32.haftadan sonra rapor alıp sehir değiştireceğim. Gittiğim yerdeki SGK ya doğum belgemi götürsem işlemlerim ordan devam eder mi acaba? yoksa yine iş yerimin olduğu şehirdeki sgk ya gelmem gerekicek mi?. Bilgi verirseniz sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuzu ne işyerine bağlı ne de gideceğiniz sgk ya vermenize gerek yok. Kurum sistemine de işyeri sitemine de düşecektir. Raporu işyerine bildirmeniz yeterli.

  10. ismihan dedi ki:

   merhabalar ben ihale usulü hizmet alımı ile çalışan bir anne adayıyım. Taşeron olarak görünüyorum. 31 Aralıkta sözleşmem bitiyor ve ocak sonu dogumum var. doğum parası alabilir miyim? ve dogumdan bir iki ay içinde tekrar ihale ile işe başlamam söz konusu bu gibi durumda benim hakkım olur mu dogum parasımda?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor almalısınız. 31 Aralıkta sözleşmeniz bitiyor ise 10 Ocak tarihine kadar rapor parası alabilirsiniz. Raporlu olduğunuz dönemde tekrar sigortalı olursanız. Rapor tarihlerine denk gelen günlerin de rapor parasını alabilirsiniz.

  11. İlknur dedi ki:

   Rapor parası 2 ayrı ödemeylemi yapılıyor yoksa tek seferde mi ödeniyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi doğumdan sonra, Doğum sonrası rapor parası ise rapor bitiminde ödenmektedir.

  12. Samet dedi ki:

   Merhaba,
   Eşim Asgari ücretli ve 12.06.2018’de doğum yaptı.
   Doğum öncesi 18.04.2018 ile 11.06.2018 arası (55 gün) raporluydu.
   Doğum sonrası 12.06.2018 ile 06.08.2018 arası (56 gün) raporluydu.
   Doğum öncesi raporu için 949 TL ve doğum sonrası raporu için 2508 TL yatırıldı. 170 nolu danışma hattını aradık başka para yatmayacak dendi. Burada bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum. Ne yapmalıyım?

   Cevaplarsanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

  13. NASİBE21 dedi ki:

   2004 YILINDA SİĞORTALI OLARAK ÇALIŞMAMA RAGMEN DOĞUM YAPMAMA RAGMEN RAPOR ALMADIM VE DOĞUM RAPORUNDAN KAYNAKLI PARA VE SÜT PARASI ALMADIM BUNU ŞU ANDA BAŞVURSAM ALABİLİRMİYİM ACABA ŞİMDİ SİĞORTAM DA PAROR ALMADIĞIM İÇİN KESİNTİ YAPILMAMIŞ BİLGİM OLMADIĞI İÇİN BANA YARIMCI OLURMUSUNUZ BUNU EMEKLİLİKTE KULLANABİLİRMİYİZ.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Şu anda 2004 yılı için başvuru yapma hakkınız bulunmuyor.

  14. Sultan dedi ki:

   Merhaba doğum izin parasını toplu mu alıyoruz ne zaman elimize geçiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İlk kısmını doğumdan sonra, kalan kısmını da rapor bitiminde alabileceksiniz.

  15. Aygul dedi ki:

   Merhabalar 26 haftalik hamileyim son isyerimde yaklasik dort bucuk yildir calisiyorum 35. hafta gibi isten ayrilmayi dusunuyorum. Isyerine cikisimi versem bile dogum rapor parasi alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor aldıktan sonra eğer çıkışınz verilir ise kalan günlerin rapor parasını alamazsınız. Rapor bitimi sonrasında işten çıkmanızı öneririz.

  16. Arzu dedi ki:

   Sezonluk çalışıyorum 90 prim günüm var. Son 3 aydır sigortam yok , doğum parası alabiliyor muyum ? Ama işgöremez raporunu alırken sigortalı görünmeli miyim ? Şu an 28 haftalık hamileyim
   Şimdiden TEŞEKKÜRLER

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta aktif sigortalı ve rapor sonuna kadar da çıkışınızın verilmemesi gerekiyor. Mevcut durumda rapor parası alamazsınız.

  17. Pelin dedi ki:

   Merhaba. Ben ucretli ogretmenlik yapıyordum. Ve temmuz ayinda ayrildim. Simdi tekrwr eylul ayinda is basi yapacagim ve 37. Haftam olab 24 ekim tarihinde dogum iznine cikacagin. Ancak rapor ucreti hesaplanirken son 3 aylik primler gozonune aliniyormus. Ben ekimde rapor alacagim icin eylul ayi itibariyle primlerimi hesapliyorum. Eylul ayinda 4 gunum olacak ve 495 tl brut maas olacak. Agustosta calisma yok. Temmuzda 1 gunluk prim gunu var ve 99 tl brut odeme var. Haziranda 5 gunluk prim var ve 547 tl brut ucret var. Simdi ben buna göre ne kadar isgoremezlik ödemesi alacagim ? Bu son uc aydski 10 gunluk prim sayisina gore mi olacak odemem ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hesaplama son üç ay değil tam çalışmış olduğunuz 3 ay olarak hesaplanacaktır. Yani temmuzdan önceki aylardaki brüt ücretleriniz hesaba alınır.

   2. Serap dedi ki:

    Merhaba sorunuzun cevabını bulabildiniz mi beni de sizin gibi parça parça sigortam var. Eksik günlerimde raporluydum. Acaba ücret nasıl hesaplanacak?

  18. Meyrem dedi ki:

   23 Aralık 2011 de doğum yaptım hamileliğinin ilk aylarında işten ayrıldım geriye dönük kesintisiz 24 ay sigortaliydim doğum parası talep etmedim o hakkımı şimdi kullanabilirmiyim zaman aşımı varmıdır hangi evrakla nereye başvuruda bulunmaliyim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor parası alabilmek için 32 haftada aktif sigortalı olmalı ve rapor almalıydınız. Bu hakkı elde edemezsiniz. Ayrıca doğum yardımı da 2015 Mayıs ayından sonra olan doğumlara veriliyor. Bu ödeneği de almanız mümkün değil.

  19. Hülya dedi ki:

   Hamilelik sırasında çalışmaya başlandığında 90 günlük primle maaş alına biliyormu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet alabilirsiniz.

  20. Dilek dedi ki:

   Merhaba 32. Haftada sigorta pirimi kesilirse para alabiliyoemuyuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer işten çıkartılırsanız yani sigortanız sonlanırsa ödenek alamazsınız. İşten çıkartılmadan rapor alıp sigortanız da sonlanmazsa alabilirsiniz. Zaten rapor süresinde prim ödenmemektedir.

  21. Bahtiyar dedi ki:

   Merhaba:
   -Eşim 7 haftalık hamile şu anda ve bir iş yerinde sigortasız çalışıyor .doğuma 5 ay kala 90 gün sigortasını yatırtsak ,rapor alsa ve doğumdan sonra da işe devam etmese doğumla ilgili yardımlardan faydalanabilir mi.
   – ya da ;ben sigortalı bir işte çalışıyorum.eşim benim üzerimden sigortadan faydalanıyor.ne tür doğum yardımından faydalanabiliriz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar 90 gün primi sağlamanız gerekiyor. Rapor süresinde prim yatırmanıza gerek yok. Bu durumda ödenek alabilir. Sizin sigortanızdan dolayı sadece süt parası 149 tl ödenecektir. Ayrıca Kaymakamlıklardaki brimlere başvurarak 300 tl doğum yardımını da alabilirsiniz.

  22. Esra Ünlü dedi ki:

   Merhabalar 26 haftalık hamileyim rapor parasını süre bitiminde toplu olarak değilde her ay alınabildiğini duydum böyle bir imkan var mı rapor parasını her ay aylık olarak alabiliyor muyuz? Cevaplarsanız çok sevinirim.Kolay gelsin şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor paraları rapor sonlarında ödenmektedir. Düzenli bir aylık ödeme şeklinde yapılmamaktadır.

  23. mustafa dedi ki:

   hocam meraba 84 gün prim günü var eşimin . 3 haftalık çalışamaz raporu verilen zamana denk geldi . 6 günlük bir eksiğimiz var dogum parası alabilir miyiz ? nasıl bir yol izleyelim .

  24. Zehra dedi ki:

   Meraba ben hamileligimin 12 haftasinda isten cikmak zorunda kaldim issizlik maasi icin basvurdum kabul oldu ama tekrar ise girsem doguma daha 5 ayim var dogum parasi alabilirmiyim ve dogumdan sonra dogum izninden ve tekrar issizlik maasindan yararlanabilitmiyim

  25. Beyza dedi ki:

   Eşim benim sigortami yatiriyor dogum parasi alabilirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer şartları sağlıyorsanız rapor ödeneği alabilirsiniz. Eşinizin iş yeri olması buna engel teşkil etmeyecektir.

  26. Büşra dedi ki:

   Merhaba, 32.haftada izne ayrildim 39.haftada doğum yaptim. Doğuma kadar 7haftalik, dogumdan sonra 5haftalik ücret yatırılmış görünüyor e-devlet üzerinden. Dogumdan sonra rapor başlangıç tarihi 25.06, bitis tarihi ise 31.07 olarak görünüyor.Eksik kalan haftalar daha eklenecek mi ,bu eksikik neden dolayı kaynaklanıyor olabilir, işverenle alakası var mıdır?

  27. sema dedi ki:

   34.haftaya kadar bi işte çalışıp daha sonra farklı bi ilde farklı bi işe başlayıp 37.haftayı tamamlasam rapor ücretini alabilir miyim
   çalışabilir raporu alınca 37.haftayı tanamlamak şart mı yoksa tekrar raporu değiştirebilir miyiz son 3 hafta çalışmasak olur mu ?
   farklı bi işe başlayınca hemen izne ayrılabilir miyiz yoksa orada da bi sigorta ödemesi şart mı?

  28. Şule dedi ki:

   Merhaba 7 aylık hamileyim son 4 yıldan beri çalışıyorum
   Şuan asgari ücretli olarak hala devam etmekteyim
   2004 doğumlu 1.çocuk
   2010 doğumlu ikizlerim var
   Ortalama ne kadar doğum parası ve sür parası alabilirim???
   Tikler

  29. Kadoli dedi ki:

   bağkur borcumu yapılandırma yaptım. doğum rapor ücreti alabilirmiyim

  30. sema dedi ki:

   merhaba ücretli olarak çalışyorum 32.haftada çalışabilir raporu aldım ancak 34.hafta sonunda iş yerinden sigorta çıkışı yapılack 35.haftada farklı iş yerinde çalışmaya başlasam 37.haftaya kadar bu rapor ücretini alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba;

    Çıkış giriş işleminden dolayı bir sorun olmaz. 37. hafta çıkarak çalıştığınız günleri doğum sonrasında kullanabileceksiniz.

    1. sema dedi ki:

     farklı işte çalışmak rapor ücretini almaya engel değildir doğru mu anladım raporu hangisine götürmem gerekir sonradan başladığım iş yerine mi?

  31. Serap dedi ki:

   Soruma cevap alabılırsem sevınırım

  32. Serap dedi ki:

   Merhaba ben ozel bır kreste ogretmendım evlılık dolasılığiyla işten ayrıldım işsizlik maası alıyorum eylulde tekrar kreste basladam dogum parası alabılırmıyım

  33. Efsun dedi ki:

   Merhabalar ben özel bir kurumda okul öncesi öğretmeniyim 9 eylülde sözleşmem bitiyor işyerim benimle hamile olduğum için tekrar sözleşme yenilemeyecek sorum şu ocak ayından beri sigortam yatıyor şuanda 12 haftalık hamileyim Eylül ayında işten çıktığım zaman hemen başka bir yerden sigortam 32. Aya kadar yatsa ben bu kurumdaki 90 günümü de ekleyebilir miyim yada yeni çalışmaya başladığım iş yerinden de 90 gün pirim yaptırmam gerekiyor mu umarım açıklayıcı olmuştur şimdiden teşekkür ederim 😊

  34. Nurten dedi ki:

   Merhaba 32 haftalıkken rapor alarak işten ayrıldım analık ödemesi almak için sgk ya basvurdugumda işten ayrılmış gözüküyorum sigortam devam etmemiş çıkışımı vermişler Doğum iznim bittikten sonra farkettim ne gibi haklarım olur bunu duzeltebilirler mi ?

  35. Dilek dedi ki:

   Suan 26 haftalık hamileyim 32+0 da doğum raporu götürürsem calıstıgım firmaya doğum parası alabilirmiyim. Yoksa 32+6 damı getrcem raporu. 18 aydır bu firmada calısıyorum

  36. sibel dedi ki:

   Merhaba ,

   32.haftam dolmadan 1-2 hafta öncesinde sigortam da girdi çıktı yapılacak başka firma üzerinden sigortam devam edecek Böyle bir durumda doğum parası alabilir miyim rapor almamda sıkıntı olur mu ? Ondan öncesinde 180 günlük sigorta primim var .

  37. Serap dedi ki:

   Merhaba ozel bır kreste oğretmendım evlılık nedenıyle ısten ayrıdım eylulde tekrar ıse gırecegım dogum parası alabılır mıyım

  38. Zehra kayran dedi ki:

   Şuan 3 aylık hamileyim ve 4 aydır çalışıyorum ve zorlanıyorum benim doğumum 2019 da olcak şuan işten çıksam doğum parası alabilirmiyim

  39. Özge dedi ki:

   Merhaba ben 32 haftalık hamileyim bugün dr dan calşamaz raporu aldım ama ben evlenmeden önce eşimin yanında çalşıyor gözüküyordum hala da öyle gözüküyor bu doğum parası almamda bi sorun teşkil eder mi acaba yoksa ssk lı olmam yeterli midir ?
   Birde prim ne kdar yüksek yatarsa doğum parası da o kdar fazla mı oluyor?

  40. ayfer dedi ki:

   Merhabalar 6 senedir sigortalı çalışmaktayım. Şuan 14 haftalık hamileyim.Rapor hakkımı kullandığımda çıkışımı verip artık çalışmak istemiyorum. Bu durumda raporumu verdikten sonra işyerinden çıkış yapsam doğum parası almayı hak kazanırmıyım.

  41. Bahar dedi ki:

   Iyi günler. 9 haftalık hamileyim 15 gündür sigortalı çalışıyorum. 31 Ekim tarihinde iş yerim kapanıyor doğum parası alabilir miyim alabilirsem ne yapmam gerekiyor Tşk ederim.

  42. Bahar dedi ki:

   Iyi günler. 9 haftalık hamileyim 15 gündür sigortalı çalışıyorum. Çalıştığım iş yeri 31 Ekim tarihinde kapanıyor. Doğum parası alabilir miyim alabilirsem ne yapmam gerekiyor. Tşk ederim.

  43. tuğba dedi ki:

   merhaba şuan 20 haftalık hamileyim 3 aydan beri sigortalı olarak çalışıyorum doğum parasını almaya hak kazanmam için kaçıncı haftama kadar ve iş yerimde daha ne kadar çalışmam gerekiyor ?

  44. Mujde kocakurt dedi ki:

   Suan 14 haftalik gebeyim ve calismiyorum 90 gun kendi sgk mi kendim odersem dogum parasi alabilirmiyim ? Eger bu sekilde alamiyorsam esimin isyerinde sgk li gorunsem sorun olurmu gebeyken girmis gbi gozuktugum icin ve bu sekilde alablirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Gebe iken çalışmanızda bir sakınca yok. 37. haftaya kadar çalışabilirsiniz. 90 gün primi doldurup rapor aldığınızda da işten çıkarılmamanız gerekiyor. Rapor sonuna kadar aktif sigortalığınız devam etmeli.

   2. Serap dedi ki:

    Merhaba ben ozel bır Kreste 4 yıldır öğretmendım evlılık nedenı ile hazıranda ısten ayrıldım işsizlik maaşı alıyorum eylulde baska bır yerde tekrar baslayacagım doğum parası alabılırmıyım
    Bilgilendırırseniz sevınırım

  45. Reyhan dedi ki:

   Mrb analık rapor ücreti nekadr sürede yatıyor ve parca parçamı yatar toplum mu

  46. seçil dedi ki:

   merhaba 09/07/2017 de doğum iznine ayrıldım. ay sonu raporun bir kısmını gireceğim acaba parasını ne zaman alırım.ayın 20 sinde alırmıyım

   1. naz dedi ki:

    Merhabalar,
    Ben her sene 10 ay sözleşmeli çalışıyorum ŞUAN 33+4 GÜNLÜK GEBEYİM 32 .HAFTADA ÇALIŞABİLİR RAPORU ALDIM 37 HAFTAYA KADAR(21.09.2018) tarihine kadar ÇALIŞIP İZNE AYRILACAĞIM DOĞUM( 12 ekim 2018) DOĞUMDAN İKİ HAFTA SONRA İŞYERİM ÇIKIŞIMI VERECEK 30 EKİM 2018 TARİHİNDE BU DURUMDA RAPOR PARASI ALMAYA HAK KAZANIR MIYIM? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     işten çıkışınız doğumdan iki hafta sonra verilecekse işten çıkışınızın verildiği tarihten itibaren 10 güne kadar rapor parası alabilirsiniz. Kalan kısmını alamazsınız. İş yerinin rapor sonrası çıkışınızı vermesi avantajınıza olacaktır. Kanun 05/12/2017 tarihinde değişti. Öncesinde raporun tamamı ödeniyordu.

  47. Burak Balkan dedi ki:

   Merhabalar dogum parasının ılk taksıtıni aldık 25hazıranda diger taksıdını nezaman alabılırım

  48. MUSTAFA dedi ki:

   Eşim doğum yapti 6 kolay oldu ama SGK’dan rapor parasını alamadık 8 haftalık izni var süt parası bile yeni yattı 170 aradım raporun sonu yok diyor hastaneye gittim bizlik bişe deyil diyolar napmamiz gerekiyor ??

  49. Murat dedi ki:

   Eşim evlilikten dolayı Ekim 1 itibari ile işten ayrılacak. Ekim 1,’de 26 haftalık gebe olacak 32 haftalık olmadığı için rapor alamayacak son ayı sigortasız olursa iş goremezlik raporu alabilir mi? Yoksa herhangi bir yerde çalışıyor olması şart mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor alacağı zaman aktif sigortalı olmak zorunda ve bu sigortalığı rapor sonuna kadar devam etmeli.

  50. Büşra dedi ki:

   Iyi gunler ben 26 haftalik hamileyim ve 90 gun primim doldu 2 senedir ayni is yerinde calisiyorum is yeri boyle calismami uygun gormuyo isten cikarticaklar dogum parasi alabilirmiyim.yardimci olursaniz sevinirim.

  51. Yasemin Çakır dedi ki:

   Bir buçuk ay önce çocuk parası için sosyal hizmetlerden başvuru yaptım ve hala param yatmadı 170 i aradım bilgi almak için hastaneden Doğum raporum gözükmüyormuş hastaneyle görüşmem gerekiyormuş hastane ile görüşüp tekrarmı başvuru yapmam gerekiyor

  52. Sinem dedi ki:

   12.07.2018 de ilk defa sigortaya giriş yaptim 3 haftalik hamileyim yani 20.03.2019 da doğum yapıcam devamlı sigortali çalışırsam geçen yıl zorunlu prim sayısı 90 gün primi tamamlamış olur muyum

  53. Melek dedi ki:

   53 gün primim var. 25 haftalık hamileyim. Doğum parası almam için 90 gün prim gerekli olduğunu biliyorum. Ama iş yeri izne ayırmak istiyor. Yanı sigortam yatmayacak . 90 gün hamile kaldığım yıl içerisinde mi gerekli yoksa izne çıkmadan kesintisiz son 90 gün mü gerekli doğum parası için.?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90 gün hesaplaması ”doğumdan önceki 1 yıl içinde” şeklindedir dolayısıyla son 90 gün veya kesintisiz olarak değil. Ancak 32 . hafta rapor alacağınız zaman ücretsiz izinde olmamanız lazım. buna dikkat edin.

  54. Filiz dedi ki:

   Ben kadrolu öğretmenim.8+5=13 haftalık doğum izninden daha önce işe baslayabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporlu olduğunuz sürede çalışmanız yasaktır.

    1. Filiz dedi ki:

     Raporu çalışabilir raporu alarak bozdurabilir miyim.

     1. Filiz dedi ki:

      Cevap istiyorum

  55. Kübra dedi ki:

   Merhabalar 2014 Ocak ayında girdiğim iş yerinden 32.haftayı tamamladıktan sonra istifa etmek zorunda kaldım. Brüt ücretim 2.800 tlydi. Çalışmıyorum ama bu brüt ücretten doğum parası alabilir miyim ? Cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.teşekkürler

  56. Yasemin dedi ki:

   6 yildir ssg çalışyorum 6 aylik hamileyim isyerim kapaniyor dogum parasi alabilirmiyim

  57. HALE dedi ki:

   İyi günler sigortalı çalışanım, doktorumun özel muayenehanesi var ve oraya gidiyorum doğumu da anlaşmalı hastanesinde yapacağım fakat hastanenin sgk anlaşması yok bu durumda doğum ücreti alabilir miyim ? Birde doktroun da sgk anlaşması yok raporu doktorum yazabilir mi yoksa sgk anlaşmalı bir hastaneden mi almam gerekiyor.

  58. Elif dedi ki:

   Merhaba ben markette calisiyorum devletin verdigi dort aylik dogum iznini kullandim şu an iş yerinden altı ay ücretsiz izne ayrildım iş yerim iflas etmek uzere surekli şube kapatiliyor benim su an sigortam ödenmedigi icin iflas durumunda işsizlik parasından yararlanabilirmiyim ayrica devletin verdigi dogum izninde son uc aylik sigortamda odenmemis bu durumda ne olur

  59. süheyla dedi ki:

   4 aylik hamileyim sigortam yok eger simdi sigortami ödesem doguma kadar dogum parasi alabilirmiyim

  60. Yasemin dedi ki:

   5 aylik hamileyim dukkanim kapaniyor 7 yillik ayni dukkanda sigortaliyim dogum parasi alabilirmiyim

  61. Arya dedi ki:

   Doğum iznine ayrılmadan önce mi 90 gün primi yatmalı?

  62. kader dedi ki:

   Mrb benim 2017 den sigortam var 5 aylik simdi 6 bucuk aylik hamilyim yeniden ise girdim dogumun son uc ayi sigortali oluyorum rapor parasi alabilirmiyim

  63. Emine dedi ki:

   Merhabalar.Ben devlet okulunda ikinci dönem ücretli öğretmenlik yaptım ve hamileyim.toplamda Haziran’a kadar 63 gün SGK gözüküyor.yaklasık bir aydır yatmıyor.suan herhangi bi yere başlasam 90 günü doldursam ne kadar Doğum parası alabilirim ?? Cevaplarsanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim

  64. seda dedi ki:

   merhaba,

   Çalıştığım yer de ssk primleri ödenmemektedir, doğum parasında sorun yaşarmıyım?

  65. ayşegül dedi ki:

   2,5 yıldır sgk lı çalısıyorum 31 hafatada işten tamamen ayrıldım dogumdan sonra herhangi bir işe sgkl i giriş yapsam dogum sonrası süt paramı alabılıyo muyum ve ne zaman başvurmam lazım hazan 27 ayrıldım agustos 24 dogum dogumdan ne kadar sürede giriş yapbılırım artı sgk dan bakınma sürem 10 gün mü

  66. Tuğba dedi ki:

   Şuan iş yerinde 3 yıl 7 ay çalışmaktayım temmuz ayında kendi nedenimle işten Çıkıcam ama Doğum parası alabilirmiyim şuan 4 aylık hamileyim

  67. özlem dedi ki:

   merhaba 02072018 tarihinde işe girişim oldu suan 15 haftalık hamileyim öncesinde 1 yıl kadar calısmaya ara vermiştim acaba doğuma kadar sigortalı olacagım bu süre doğum parası almama yeterlimidir..

  68. ayşe dedi ki:

   işyeri 31 haftalıkken beni işten çıkarırsa doğum paramın tamamını alabilir miyim ?

  69. Özge dedi ki:

   Merhaba ben ücretli ogretmenlik yapmaktaydım.
   2 mayıs çalışabilir raporu alarak okula devam ettim
   1 haziran olarakta çalışamaz raporu ile rapor aldim
   Ben ücretli öğrtmen olduğumuz icin okul bitiminde sgk çıkışımız veriliyor 8 haziran itibari ile okul sgk çıkışımı yapmış.
   19 hazirandada doğum yaptım.
   Doğum ücreti alabilirmiyim sonuç bizim için nasıl işler yardımcı olurmusunuz ?

  70. Sinem dedi ki:

   Hamile kalmadan önce sigortam hiç olmadı. Hamile kaldıktan sonra kimse işe almadı ve bir tanıdığımın işyerinde işe başlayabildim sonunda. Doğuma kadar 90günlük prim dolmuş olacak fakat hamile kalmadan önce sigortam hiç olmaması doğum parası almama engel mi yoksa alabilecek miyim?

  71. Pınar dedi ki:

   Senemin dolmasına tam 1 ay varken işten çıkarıldım sadece ihbar verildi ne yıllık iznimi kullandım nede kıdem tazminatına hak kazanabildim aradan 1 hafta geçtikten sonra hamile olduğumu öğrendim yani ben hamileyken işten çıkarılmış oldum ne yapmam gerekiyor

  72. BURCU KUMAŞ dedi ki:

   Merhaba, ben devlet okulunda sözleşmeli memur olarak çalışıyorum, 37.haftada raporumu alıp izine ayrılacağım, 90 gün prim ödememde sıkıntı yok yılladır sgk lı çalışyorum.
   Ancak kafama takılan soru şu, ben 37.hafta raporumu verdikten sonra okul beni işten ayırırsa ben doğum parasını alabilecekmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    05/04/2017 tarihinde çıkan yönetmelik ile;

    MADDE 10 – Aynı Yönetmeliğin 40 ıncı maddesinin onuncu fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

    “(10) Sigortalının, hastalık ve analık sigortası bakımından geçici iş göremezlik ödeneği almasına esas istirahat raporu süresi içinde, sigortalılık hâlinin herhangi bir nedenle sona ermesi hâlinde, sigortalılığın sona erdiği tarihten sonra en fazla onuncu güne kadar geçici iş göremezlik ödeneği ödenir.” denmektedir. Dolayısıyla rapor paranız eksik ödenecektir

    1. Özge dedi ki:

     Merhaba ben ücretli ogretmenlik yapmaktaydım.
     32 haftalık iken 2 mayıs çalışabilir raporu alarak okula devam ettim
     1 haziran olarakta çalışamaz raporu ile rapor aldim
     Ben ücretli öğrtmen olduğumuz icin okul bitiminde sgk çıkışımız veriliyor 8 haziran itibari ile okul sgk çıkışımı yapmış.
     19 hazirandada doğum yaptım.
     Doğum ücreti alabilirmiyim sonuç bizim için nasıl işler yardımcı olurmusunuz ?

  73. Özge Özdemir dedi ki:

   Merhaba ben ücretli ogretmenlik yapmaktaydım.
   2 mayıs çalışabilir raporu alarak okula devam ettim
   1 haziran olarakta çalışamaz raporu ile rapor aldim
   Ben ücretli öğrtmen olduğumuz icin okul bitiminde sgk çıkışımız veriliyor 8 haziran itibari ile okul sgk çıkışımı yapmış.
   19 hazirandada doğum yaptım.
   Doğum ücreti alabilirmiyim sonuç bizim için nasıl işler yardımcı olurmusunuz ?

  74. Nil dedi ki:

   Son bir yıl içerisinde 90 günlük primi doldurmuş görünmekteyim. Şu an hamileyim, işten ayrıldım, şehir değiştirdim. Doğumdan 8 hafta önce sigortalı işe girersem her halükarda Doğum parası alabilir miyim? Diğer bir sorum; eşimin sigortasından faydalanıyorum, Doğum parası almak için bunun katkısı var mıdır? Cevaplarsanız çok çok memnun kalırım, fikir sahibi olmam gerekiyor. Teşekkürler 🙏

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası almanızın eşinizin sigortasının bir katkısı yok. Doğum dan önceki 1 yıl içinde 90 günü sağlayabiliyorsanız 32. haftadan 10 gün önce bir işe başlayıp rapor sonuna kadarda sigortanız sona ermez ise rapor parası alabilirsiniz.

  75. Kardelen dedi ki:

   Mrhba hamile olduğum için iş yeri doğumdan önce işten işten çıkaracak 600 günüm doldu hem analık iş göremezlik hem de işsizlik maaaşı alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşten çıkışınız yapılır ise rapor ödeneği alamazsınız. İşten çıkışınızı rapor sonunda yaparlar ise her ikisini de alabilirsiniz. Kaldı kı iş yerinin sizi raporlu iken ssk lı göstermesinin bir maliyeti yok. Sizin için prim ödemeyecekler.

  76. fatma dedi ki:

   merhaba benim hiç sigorta girişimim olmadı eşimin üzerinden doğum parasından yararlana biliyor muyum? yada ben kendim yatırmak istesem ne kadar ücret yatırmam lazım som olarak da bu doğum parasından ne kadar süre yararlanabilirim. teşekkürler

  77. Mustafa dedi ki:

   Eşim 5 ay calıstı daha sonradan dogum iznine ayrıldı
   Dogum izni bitmek üzere dogum parası almak için iş bası yapması
   Gerekir mi?

  78. Melda dedi ki:

   Merhaba ben 27 temmuzda Doğum izni çıkacağım yani 32 hafta da.Raporlu olduğum süreler de sigorta pirimi yatarsa Doğum parası alamazmıyım ve son işyerinde 1 sene 5 aydır çalışıyorum kendi çıkış gösterse işsizlik maaşı almam mümkün cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

  79. Nurvan akkaya dedi ki:

   Merhaba bundan 9 ay önce dogum yaptım ve bebegimiz vefat etti dogum parası aldım ve şuan işsizlik üçreti alıyorum. Agustosda aldıgım maaş son buluyor ve önceki çalıştıgım iş yerinden primlerim sürekli ödendi. Bu 90 günden çok çok fazla. Şuan bir bebek bekliyoruz bir işe girmesem bile önceki iş yerimin ödediğii prim günleri yeni gerçekleşecek dogum içinde gecerli olur mu.

  80. Huriye dedi ki:

   Merhaba, benim ev sigortam var, sorum şu ev sigortası olanlar doğumdan sonra para alabilir mi? Aynı haklar geçerli mi ev sigortasında, teşekkür ederim

  81. Emel dedi ki:

   Merhaba. Suan 17 haftalik gebeyim. 9 aydir calistigim Isyerimin kapanma ihtimali var. Sorum su isyerim bana çıkış verdiği zaman issizlik parasi ve dogum parası alabiliyor muyum ?

  82. Ozlem dedi ki:

   Doğuma 1 ay düzenli olarak 4 sene çalıştığım şirketten ayrılıdığım taktirde doğum ücreti alabilirmiyim.

   2. Sorum; egerki ücret alamazsam ayrıldıktan hemen sonra eşim dışardan sigortalı gösterirse 1 aylık sigortalı iken ücret alabilirmiyim

  83. Nilgün dedi ki:

   Merhaba ablam doğumdan 3 hafta önce işten ayrıldı. Ve doğum yapalı yaklaşık 3 ay olacak. Fakat doğum parasını alamadı. Ve ulaştığı birimler dosyasının arşive kaldırıldığını ödeme alamayacağını söylediler. Sigorta süresinde Bi sorun yok iş yeri de zamanında bildirim yapmış. Acaba neden arşive kalkmıştır. Ve ne yapması gerekir. Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yani sebep olacak iki şart ta da sıkıntı yok diyorsunuz. Ya süre şartı ya işyeri yada hastane kaynaklı olabilir. İşyerinin bağlı olduğu kurumdan detaylı öğrenebilirsiniz.

  84. Esmanur dedi ki:

   Iyi gunler 27.haftaya kadar ucretli ogretmenlik yaptim calistigim kurum 2.donem öğretmen bulamayacagini söyleyerek isten ayrilmami istedi sigortam halen aktif dogum izni parasina basvurabilirmiyim.suan dogum yapali 2 ay oldu

  85. Tugba tatligul dedi ki:

   4 aylikken sigirtali oldum 90gunden fazla pirim var suan dogum rapor parasi alabilirmiyim dogum dan sonra yada

  86. Dilek dedi ki:

   37.ci haftada 90 günlük primim doluyor dogum parasi alabilirmiyim

  87. Gonul yılmaz dedi ki:

   Şuan 2 buçuk aydır doğum yaptim sigortam esimin üzerinden var yani çalışmadım esim dogum parası icin butun işlemleri yapmasına rağmen para yatmamis sebebi ne olabilir acaba sıkı bi şekilde de takip ettik ama yatmamis hala ne yapmalıyız

  88. Zeynep dedi ki:

   Merhabalar 23 haftalik hamileyim. Dogumuma 113 gun yani 3ay kadar zaman var smdi sigorta baslatsam 3 ay dogum parasi alabilirmiyim.

  89. Filiz dedi ki:

   Öğretmenim.isgoremezlik raporum 5haftalik çalışabilir raporu ile 1ekim 2018 de bitiyor.Ancak ben 1eylulde başlamak istiyorum.Raporu nasıl bozabilirim çalışabilir raporu alırım.

  90. Filiz dedi ki:

   Doğum sonrası işgöremezlik raporum 1ekim 2018 de bitiyor.ögretmenim 1eylul 2018 de başlamak istiyorum.raporu bozabilir miyim

  91. Nursen dedi ki:

   Merhaba 2 aylik hamileyim 60 gunluk primim var dogum oncesi.sigortam cuma gunu basladi ben nasil dogum parasindan yararlanabilirim lutfen yardimci olun.simdiden tesekkurler..

   1. Nursen dedi ki:

    Lutfen cvp verebilirmisiniz bilginize ihtiyacim var.60 gunluk sigorta pirimim var.ve suan 2 aylik hamileyim doguma kadar sskli calissam primim doluyomu dogum parasindan yararlanabiliyormuyum.8 haftaligim.

  92. BUSE dedi ki:

   MERHABA 6 AYLIK HAMILEYIM 79 GUNLUK PRIMIM VAR
   HAMILELIGIM RISKLI OLDUGUNDAN DOKTOR RAPOR VERDI IZINE CIKARDI DOGUM PARASI ALABILIRMIYIM ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar bu primi 90 güne tamamlamalısınız.

  93. Bahar dedi ki:

   2 senedir calıştıgım iş yerinden 2 aylık hamile oldugum için cıkarırdım doğum rapor parası alabilirmiyim Ve nereye başvuru yapmam gerekir

  94. Gulsum dedi ki:

   Merhaba kardeşim eczacı şuan hamileyim açmakta doğum yapicam eylül sonu gibi de kardeşimin yaninda calisicam sigortalı sadece 90 gün yeterli mi bide gecen yıl doğum yaptım haziran 7 sinde kızım bir yasında tekrar doğum parası almama engel olur mu tesekkurler

  95. Ümit ozdemir dedi ki:

   Merhabalar benim eşim hamilelik öncesi itibariyle çalışmaya başladı fakat 28 haftalıkken işten çıktı daha sonra 32. Haftada çalışabilir raporu alıp 34 . Haftada bir işe başladı doğum gerçekleşti şuan ki muhasebe doğum öncesi rapora onay veremiyor onun ekranına düşmüyor eski muhasebeciye düşüyor sizce eşim rapor ücretini alabilir mi

  96. ELİF dedi ki:

   Merhaba37. haftaya kadar çalışabilir raporu alıp maaşımı işverenden aldığım zaman bu rapor sonunda alacağım toplu doğum parasını etkiler mi yani 5.000 tl alacaksam eğer raporlar sonunda bu çalıştığım için ve çalışabilir raporum olduğu için bu parada düşüş sağlar mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışabilir raporu aldıktan sonra alınan ücretin rapor parasına olumsuz bir etkisi yoktur. Siz doğum öncesi izninizi doğum sonrası kullanacaksınız.

  97. Merve dedi ki:

   Doğum parasi devletin verdiği ilk çocuk için 300 ikinci 400 olan mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum parası (rapor parası) ki bu aslında analık izni ödeneğidir. Doğum yardımı ise kastettiğiniz 300 ve 400 tl olandır.

  98. Mine dedi ki:

   Merhabalar ben 13temmuz da 32 haftalık raporumu alıp calışacagım agustos 17 de 37 haftallık calışamaz raporumu alacagım sisteme işlediklerinde benim cıkışım verılsede rapor parasını kaybetme gibi bir durumum varmı 11 yıllık calışıyorum ustaöğreticiyim ekim 2017de girişim var
   37 haftalık agustos 2018 ayrımı olucak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    05/12/2017 tarihine kadar rapor sonrasında çıkışınız yapılsa da raor parasını alabiliyordunuz. Bu tarihten itibaren çıkan yönetmelik ile çıkışnızı takip eden 10. güne kadar rapor parası ödeniyor.

  99. Dilek dedi ki:

   Merhaba doğum izni ne ayrılmadan 2 ay önce rahatsızlandığım için 3 gün rapor kullandım bu 90 gün pirim şartına sorun teşkil eder mi?

  100. Arzu dedi ki:

   Merhaba,ben yaklasik 1.200tl aldim pttden,56gunluk dogum iznim var,bu kadar dusuk ucrette yatmasinin sebebi ne olabilir?

  101. şulw dedi ki:

   Merhaba ben aktif ssklı çalışanım dogum paramı dogumdan kac gün sonra alabilirim ve ek olarak süt parası veya ilk çocuk için alınan 300 tl ödemelerdende faydalanabilecek miyim ? Teşekkürler

  102. Deniz Çağırgan dedi ki:

   Merhaba, işe başlama tarihim 19 şubat. 32. haftada çalışabilir raporu ve 37. haftada çalışamaz raporu aldım. Haziran sonuna kadar istifamı vermeyi düşünüyorum, çünkü çalışmamaya karar verdim. Rapor sürem dolmadan işten ayrılırsam doğum parası alma durumum değişir mi?

  103. talat dedi ki:

   gün eksiğim çok nasıl emekli olobilirim 1969 doğum tarigi sikota girişim 1988

  104. Asuman dedi ki:

   Merhaba ben ucretli ogretmenlik yapiyordum haziran ayinin 8inde çıkışım verildi. Dünde doktora gittiğimde hala sgk tarafindan aktif oldugumu gördüm doktorum is goremez raporu verdi. Aktof gorundugum icin para alabilir miyim acaba?

  105. merve dedi ki:

   merhaba 32.haftada raporumu aldım ve muhasebeye bildirdim
   rapor sürem bitip işe başlayacağım zaman işe başlamayacağım isten ayrılacağım rapor paramı engeller mi birde işyerim beni çıkardı gösterecek işsizlik maaşına başvurabilir miyim teşekkürler

  106. emine dedi ki:

   32 haftalik ken rapor alsam gene rapor parası almis oluyormuyum yoksa para almam icin 37 haftaliğa kadar çalışmam mi gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor alıp doğum iznine çıkarsanız da rapor parası alabilirsiniz.

  107. Sevil dedi ki:

   Merhabalar Kolay Gelsin.

   -90 gün prim şartını doldurdum
   -32.hafta da migros ta çalışmamı doldurdum ve doğum iznine ayrıldım.
   -Çalışamaz raporumu işyerine verdim.
   -Raporlu olduğum Süre İçerisinde Sigortam Yatmıyor.
   -Bürüt :2400 TL
   –SORUM–

   1) şimdi ben kaç tl alıcam yada hangi Haklardan Yararlanıcam?
   2) devletin verdiği 5050 tl ayrı bu 4 ay içinde çalışmadıgımın parası ayrımı?
   3)Bu Süre zarfında Sigorta lı görünmediğimden Dolayı Sigorta Param da Bu Paranın içine Girecek Sigorta Param I nasıl Hesaplayabilirim.? 4 aylık sigorta Param ne Kadardır?
   —-NOT—-
   SAĞLIKLI BİR BİLGİYE ULAŞAMADIM HİÇ BİRYERDEN YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM. TEŞEKKÜRLER

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1- Asgari ücretli olarak 8+8 16 haftalık 5.051 tl ödeme alacaksınız. Bunun haricinde bir rapor parası yok.
    2- Raporlu olduğunuz dönemde kanunen priminiz yatmaz. Bu yatmayan primlerin ödemesi de işveren tarafından veya ssk tarafından ödenmez.
    3- ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvurarak Birinci çocuk için 300 TL İkinci çocuk için 400 TL,
    Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme alabilirsiniz. Sonrası ile ilgili haklarınızı; https://www.ssk.biz.tr/calisan-annenin-dogum-sonrasi-haklari-nelerdir/ yazımızdan okuyabilirsiniz.

  108. Emine dedi ki:

   7 aylık hamileyım hamıle kalmadan önce 8 aylık sıgortam var suanda sıgorta yaptırsam Doğum parası alabilir miyim

  109. SİNEM dedi ki:

   MRB, 31 HAFTALIK HAMİLEYİM, EN SON SİGORTAM 2017NİN 10 AYNIA KADAR YATTI İŞTEN KENDİ İSTEĞİM İLE AYRILDIM, ŞU ANDA AKTİF SİGORTALI DEĞİLİM, FAKAT 90 GÜN PİRİM ŞARTIM TUTUYOR DOĞUM PARASI ALABİLİRMİYİM, ALAMIYORSAM BU SATTEN SONRA KENDİM YATIRSAM ALIRMIYIM VE NEKADAR GÜN YATIRMAM GEREKİYOR?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aktif sigortalı değilseniz rapor parası alamazsınız. Şimdi sigortalı bir işe girip 32. hafta rapor alıp aktif sigortalığınız en az rapor sonuna kadar devam ederse ödenek alabilirsiniz.

  110. Şükran dedi ki:

   Daha önce çalıştığım sigortalı gün sayısı 56 dır. 2017 Mayıs ayında doğum yaptım. 2017 Ocak ayından beri çalışmıyordum. Ama eşimin iş yerinden sigortalı olarak çalışıyor gösterilsem işgörmezlik ödeneği alabilir miyim? Ve 90 gün şartına önceki 56 günlük sigorta günü dahil mi yoksa 56 gün dışında mı sigortam 90 gün yatmalı? Ve alacağım ücreti nasıl hesaplayabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuzu tam olarak anlayamadık. Şu anda hamile misiniz? Kaçıncı haftadasınız. Yok eğer doğum yaptıysanız artık yararlanamazsınız.

    1. Şükran dedi ki:

     Evet bayağı uzun olmuş. Yararlanamayacağımı biliyorum. Evet hamileyim 4 aylık. Bu hamileliğimde yararlanmak istiyorum. Eşimin iş yerinde sigortalı olarak gösterilsem iş göremezlik ödeneği alma hakkım var mı? Toplam sigortalı gün sayısı mı 90 olmalı? ???

  111. Ayşegül dedi ki:

   Merhaba ben halk eğitimde kurs veriyorum sözleşmeli şuan kursum bitti ama tekrar başlıcak 14 haftalık hamileyim doğum parası alabilirmiyim ve bunu sigortaya doğumdan sonramı başvurmamız gerekiyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sözleşmeniz başladıktan sonra 32. hafta hala aktif sigortalı olursanız rapor alıp ödenek alabilirsiniz. Ancak Halk eğitimin sizi raporlu olduğunuz sürece çıkış göstermemesi gerekiyor.

  112. zeliha dedi ki:

   merhaba ben 32. haftanın içinde raporumu aldım 37de alacağım ve ben geri işe dönmem gerekiyor doğum öncesi 5 hafta dogum sonrası 8 haftaya eklenerek 13 hafta tamamlandıktan sonra rapor parası alabilirmişim dogru mu yoksa doğumdan sonraki 13hafta mı raporlu olmalıyım 27.07 2018 de benim 37 haftam doluyor peki ben işe en erken ne zaman başlamalıyım bilgi verebilir misiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumda önce kullanmadığınız 5 hafta doğum sonrasına eklenir. Dolayısıyla doğum öncesi 3 hafta doğum sonrası 13 hafta olarak izninizi kullanacaksınız. Rapor yazılırken iş başı tarihinizde belirtiliyor. Doğumdan 13 hafta sonunda iş başı yapacaksınız.

  113. Sibel dedi ki:

   Merhaba 5aylık hamileyim sigorta girişim yeni oldu Doğuma kadar sigorta çm yatarsa Doğum parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar 90 gün dolarsa rapor parası alabilirsiniz. Eğer dolma ise çalışabilir raporu alıp 37. haftada da izne çıkabilirsiniz.

  114. Sinan dedi ki:

   Hamilelikten kac ay önce sigorta baslamis olmasi lazim?
   Sigortanin kac ay yatmasi gerek?
   Hamileyken 5 ayima kadar calissam sonra isgormezlikten izine ciksam dogum parasindan yararlanabiliyormuyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor için en az 1 yıl içinde 90 gün prim şartı var. Bunun yanında 32. hafta aktif sigortalı olarak rapor almalı ve rapor sonuna kadarda iş yerinden çıkışinizin olmaması gerekmektedir.

  115. Berra dedi ki:

   Merhabalar 02.06.2018 de 32.haftama girdim ve 37.haftaya kadar calisabilir raporunu aldim fakat 1 hafta sonra 09.06.2018 de kontrolum vardi ve doktorum calismami uygun gormedi verdigi raporda raporun duzenleme tarihi 02.06.2018 yaziyor izne cikis tarihim 09.06.2018 yaziyor ve 33.haftaya kadar calisabilir diye bir ibare var is yerini aradim raporumu onaylatmak icin fakat is yerim sistemde raporumun gozukmedigini soyledi sizce verilen raporda mi yanlislik var bu ibare dogrumu yoksa calisamaz diye mi bir ifade olmaliydi yardimlarinizi bekliyorum..

  116. Arife dedi ki:

   Arife doğum izindeyim sigortada sorun olmuş şimdi bu ay zihnimde bitiyor alabilirmiyim

  117. Lena dedi ki:

   1 kasim 2016 ayinda 5 yil calistigim isimden hamileyken cikarildim 2017 ocaginda dogum yaptim kizim 16 aylik geriye donuk dogum parasi alamadim 1 ay daha gerekiyor denildi geriye donuk 1 ayi yatirabiliyormuyum dogum yardimi alabilirmiyim bu sekilde tesekkurler

  118. Tülay dedi ki:

   Merhaba yeni işe başladım. Haziran başında sigortam yapıldı ancak temmuz sonunda yada ağustos başında doğum yapacağım. Sanırım 90 gün dolmadığı için doğum parası alamayacağım ancak rapor almak istemiyorum nedeni ise zaten iş yeri evimin altında. Rapor çalışamaz yada çalışır raporu almazsam bir sorun olur mu? İlla rapor almak zorundamıyım?

  119. Ayşe dedi ki:

   Merhaba ben işten çıkarıldığım için rapor parası alamamıştım. Eylül ayında tekrar sigortalı olarak işe başlarsam alamadığım rapor parasını alabilir miyim.

  120. Aslı özkan dedi ki:

   Ben õgretmenim dogum parası haricindeki iş goremezlik(rapor)parası ve süt parasını alabiliyor muyuz?

  121. Melike dedi ki:

   Merhabalar en son 1 Ekim 2017’ye kadar sigortam yattı 1,5 yıl olarak. Eylül sonu Ekim başı gibi doğumum olacak ama çalışmıyorum. Doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde 90 gün prim yattığından doğum parasından yararlanabilir miyim? yoksa rapor süresince herhangi bir işyerinde çalışıyor olarak mı gözükmem gerekiyor?

  122. Ayşe dedi ki:

   Kurum 32 haftada aldığım çalışabilir raporunu kabul etmeye bilir mi

  123. Özlem dedi ki:

   Merabalar. 16.04.2018 de sigorta girişim yapıldı. Çalıştığım yerle sözleşmem 16.10.2018 de bitiyor. Şuan da 5 haftalık hamileyim. Sözleşmem bitene kadar 90 günü tamamlamış olacağım. Yine se doğum parasından yararlanabiliyor muyum

  124. Özlem dedi ki:

   Merabalar. 16.04.2018 sigorta girişim başladı. Fakat çalıştığım yerde sözleşmem 16.10.2018 de bitiyor. Şu anda 5 haftalık hamileyim. Ekim ayına kadar 90 günü doldurmuş olacağım. Yine de doğum parası alabiliyor muyum

  125. Ayşe dedi ki:

   32 haftada çalışabilir raporu aldığımda iş yerinin bunu kabul etmeme ihtimali var mı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hayır. Zaten şu anda sistemden onaylamaları için ekranlarına düşüyor. Onaylamamaları durumunda cezaları çok yüksek.

  126. Ezgi dedi ki:

   Benim şuanda 2018 senesinden Ocak ayından 6 mayis ayından 25 günlük sigortam var toplamda 31 günlük suan hazirandayiz devam ediyorum çalışmaya fakat hamile kaldım yeni ve isten çıkmayı düşünmüyorum ama 90 günü doldurmadan hamile kaldım doğum.haklarimdan yararlanamaz miyim doğum parası alamaz mıyım

  127. MURAT dedi ki:

   eşimin doğum öncesi 90 gün primi tahakkuku var. fakat işyeri borçlarından dolayı ssk tahakkuklarını ödemiyor. ama günlerini tam gösteriyor. bundan dolayı doğum parasını alabilirmiyiz?

   1. Emine dedi ki:

    Merhabalar.Ben devlet okulunda ikinci dönem ücretli öğretmenlik yaptım ve hamileyim.toplamda Haziran’a kadar 63 gün SGK gözüküyor.yaklasık bir aydır yatmıyor.suan herhangi bi yere başlasam 90 günü doldursam ne kadar Doğum parası alabilirim ?? Cevaplarsanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim

  Sorunuzu Yazın