• SSK DOĞUM PARASI SORU VE CEVAPLARI


  Soru 1: Doğum iznine ayrıldım yalnız bu süreçte işverenim SSK primimi öderse doğum parası alabilir miyim? 


  Cevap: Prim yatarsa doğum parası alamazsınız.

  Soru 2: Özel hastanede ya da SGK anlaşması olmayan bir hastanede doğum yapmak doğum parası almaya engel midir?

  Cevap: Hayır engel teşkil etmez.

  Soru 3: İş göremezlik paramın yatıp yatmadığını nereden görebilirim?

  Sponsorlu Bağlantılar


  Cevap: E-Devletten görüntülenmektedir.

  Soru 4: Eşim benim üstümden sigortalı olarak yararlanıyor. Yakında çocuğum olacak. Doğum parası alabilir miyim? Babalık izni kaç gün?

  Cevap: Doğum parası alabilirsiniz. Babalık izni 5 gündür.

  Soru 5: Sezonluk bir işte çalıştım 32 haftayı doldurmadan işten ayrılmam gerekecek. Doğum parası almak için ne yapmalıyım? Doğum sonrasındaki rapor hakkımı öncesinde kullanabilir miyim?

  Cevap: Önce kullanmanız mümkün değil. Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 prim günü şartını sağlayacağınız için doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 6: Rapor hakkım bitince işe tekrar başladım ancak doğum paramı hala alamadım. Nereye başvurmam gerekiyor?

  Cevap: SGK müdürlüklerine giderek durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

  Soru 7: Doğuma 3 hafta kalana kadar çalışıp iznimi rapor sonrası kullanacağım. Raporlu olduğum süre içerisinden doğum parası alabilir miyim?

  Cevap: Rapor sonrası doğum parasını alabilirsiniz.

  Soru 8: Hamileyken sadece 3 ay çalıştım. 90 gün primim vardı ama 6 ay çalışmadığım için başvurmadım. Şu an 1 yaşında çocuğum var, doğum parası alabilir miyim?

  Cevap: SGK’ya gerekli belgeler ile başvurunuz. Doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 9: Hamileyken 70 günlük sigortam olacak. 32. haftada iş göremezlik raporu alırken sigortalı olmam şart mı?

  Cevap: Doğum parası alabilmeniz için 70 gün olacak sigortanızın 90 gün olması gerekmektedir.

  Soru 11: 32. haftadan önce işgöremez raporu kullandım. Doğum parası almama engel olur mu?

  Cevap: Hayır bir engel oluşturmaz.

  Soru 12: 27 haftalık gebeyim, sigortam var. Doğum parası alabilir miyim, alabilirsem doğum raporumu ne zaman almalıyım?

  Cevap: Evet alabilirsiniz. Raporu 32 ile 37.hafta arasında alabilirsiniz. Çalışabilirseniz 37.haftaya kadar çalışabilirsiniz. Doktorunuza danışarak tabi ki.

  Soru 13: 26 haftalık hamileyim 2 aylık sigortam var. Bu ay sigortam yatmadı. Bu doğum parası almama engel mi? Yoksa bu işverenimin şirket borcu olarak mı kalıyor?

  Cevap: Doğum parası alamazsınız. Doğumdan önceki 1 yılda 90 gün prim yatması gerekir. Parayı şirket vermiyor. Duruma itiraz ediniz.

  Soru 14: Doğum parası net ücretten mi brüt ücretten mi hesaplanıyor?

  Cevap: Brütten hesaplanmaktadır.

  Soru 15: Doğuma son 4 hafta kala izne ayrıldım. Doğum sonrası ne kadar izinliyim? Doğum parası için çalışmaya başlayınca mı başvuru yapacağım?

  Cevap: Doğum izni toplam 16 haftadır. Doğum için işten ne zaman ayrıldıysanız bu süre başlar. Doğum parası rapor bitince alınabilir.

  Soru 16: Doğum izni raporumu işyerime verdim. SGK’ya da gidip vermem gerekir mi?

  Cevap: İşyerinize danışınız işyerinin bildirmesi gerekiyor.

  Soru 17: Hamileyim, 80 günlük sigortam yattı. Sigortalılık şartı 90 gün mü 120 gün mü? Bir de çalışmadan kalan farkı kendim ödeyerek kapatsam doğum parası alabilir miyim?

  Cevap: Evet doğum parası alabilirsiniz. Kendiniz sigortalı olarak çalışıyorsanız 90 prim günü şartına bakılır. Eşiniz sigortalı olarak çalışıyorsa ve siz onun üzerinden sigortalı iseniz eşinizin 120 prim günü şartına bakılmaktadır.

  Soru 18: Doğum iznim bitti, işyerinden ücretsiz izin kullanıyorum. Doğum param ne zaman yatar?

  Cevap: E-Devletten paranın yatacağı tarihi öğrenebilirsiniz.

  Soru 19: 15 aydır sigortalı olarak çalışıyorum ancak hamile olduğum için beni çıkarmak istiyorlar. Ne gibi haklarım var?

  Cevap: İş yeri sizi çıkarırsa tazminat alabilirsiniz. Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün priminiz yatarsa doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 20: Doğumdan önce 8 hafta değil de 3 hafta önce ayrılsam alacağım ücrette değişiklik olur mu? 

  Cevap: Ücrette değişiklik olmaz. Doğumdan sonra 13 hafta izin yapabilirsiniz.

  Soru 21: Eşim yeni doğum yaptığı için istirahat ediyor. Eşimin doğum parası başvurusunu ben yapabilir miyim yoksa direk kendi başvurusu mu gerekli?

  Cevap: Siz yapabilirsiniz. Doğum raporu ve sigortalılık belgesi ile SGK ya başvurabilirsiniz.

  Soru 22: 32 haftalık hamileyim 37 haftaya kadar çalışabilir raporu almıştım ancak çalışamıyorum. Yenisini alıp işten ayrılabilir miyim?

  Cevap: Doktorunuza başvurunuz yeni rapor çıkarabilirler.

  Soru 23: Doğum parasından Emekli Sandığı’na bağlı olanların yararlanamadığını söylediler. Bu doğru mu?

  Cevap: Böyle bir şey söz konusu değil doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 24: 8 haftalık doğum iznini aldığımız zaman sigortamız yatmaya devam ediyor mu? Sigortamız devam etmiyorsa eğer 8 haftalık raporumuz bittiği zaman işe başlamama durumunda doğum parasını almaya hak kazanıyor muyuz? İşe tekrar başlama olmazsa işsizlik maaşı alabilme hakkımızda oluyor mu?

  Cevap: Doğum izni sırasında sigorta yatmıyor. Eğer yatarsa doğum parası hakkınız bulunmuyor. İzin bittikten sonra çalışmasanız bile doğum parası alırsınız. Doğum nedeni ile işten çıkma durumunda işsizlik maaşı alma hakkınız bulunmuyor. İşten çıkarılmış olursanız alabilirsiniz.

  Soru 25: Doğum parasını alabilmek için doğum yapmak şart mı? Parayı doğumdan önce alabilir miyim?

  Cevap: Hayır doğumun gerçekleşmesi gerekmektedir.

  Soru 26: 3. çocuk için para alabiliyor muyum? Alabiliyorsam nereden ve nasıl alabileceğim?

  Cevap: Evet bu yasa kesinleşti. Nereden nasıl alabileceğinizi Alo 170 SGK hattından öğrenebilirsiniz.

  Soru 27: Abimin işyerinden 90 gün sigortalı görünsem doğum parası alabilir miyim? Bir de doğum parası neye göre hesaplanıyor?

  Cevap: Evet alabilirsiniz. Hesaplama yöntemini size vereceğimiz linkten bulabilirsiniz. http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/

  Soru 28: İki yerden sigortam yatıyor. Doğum parası alabilmek için işyerlerinden herhangi bir belge gerekli mi? Ayrıca bana ödenecek tutar iki firmanın ödediği prime göre mi belirlenecek?

  Cevap: İş yerinden alınacak belgeye ihtiyaç vardır. Tek firmaya göre belirlenir büyük ihtimalle.

  Soru 29: Doktorumun verecek olduğu raporu SGK’ya onaylatmam gerekiyor mu? Ayrıca oturduğum yere yakın olan SGK’ya mı gideceğim yoksa işyerinin bağlı olduğuna mı?

  Cevap: Ceylan Hanım, doktor raporu gereklidir. İş yeriniz ile anlaşmalı SGK daha iyi olur. İş yerinize belgelerinizi teslim edebilirsiniz kendileri de SGK ya götürebilirler.

  Soru 30: 16 haftalık doğum izn bittikten hemen sonra ücretsiz izne ayrılabilir miyim?

  Cevap: Evet ayrılabilirsiniz.
  tıkla sorunu sor

  SSK DOĞUM PARASI SORU VE CEVAPLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ebru yılmaz dedi ki:

   Kolay gelsin 4 yıldır çalıştığım şirketten ayrılmak istiyorum 34 haftalık hamileyim ve mayis 2019da 1 yıllık evli olucam iş hakkımı 30 31 ocak gibi fes edip tazminatımı alıp doğum iznine çıkma yani doğum parası alma hakkım varmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş akdinizi fesh ederseniz rapor parası alamazsınız. Rapor ödeneği için raporlu olunuan süre boyunca iş akdinizin fesih edilmemesi gerekmektedir.

  2. Sibel dedi ki:

   Merhaba şuan 37 haftadayim doğum iznine ayrıldım 20 gün primim eksik raporlu olduğum halde isverenim isterse yatırabilir mi 20 günü

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporlu olduğunuz halde işveren isterse raporunuz bildirim yapar ancak isterse prim ödemelerinizi yapmaya devam edebilir.

  3. Hatice dedi ki:

   Merhaba ben 32 haftada doktorumdan çalışabilir raporu aldım iş yerine verdim bugün ise maaşımın eksik yattığını gördüm iş yerinden kaynaklı bir hatamı yoksa maaşın eksik yatan kısmını sgk danmı alacağım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışabilir raporu alıp halen çalışıyorsanız maaşınzın eksik yatmaması gerekiyor. Raprorunuz başladı ise eksik yatması doğal. Raprolu olduğunuz günler sgk tarafından ödenecek.

  4. Emre54 dedi ki:

   Esim dogum iznine cikmadan 9 gun ucretsiz izne ayrildi kasimin 6 sina kadar ucretsiz izindeydi 7 sinde raporlu gozukuyor ama sgk da sorgulattigimizda kasim ayinda 0 gun prim gozukuyor bu nedenle uceet alamiyoruz dendi nasil bir yol izlemeliyiz sigorta kasimda 1 gun bile prim olsa yatar dedi napabiliriz kasimda 23 gunluk raporumuza nie prim yatmadi .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunun 9. maddesinin 2. fıkrası gereğince, hastalık ve analık hükümlerinin uygulanmasında sigortalılık niteliğinin ödenen primin ilişkin olduğu günü takip eden 10. günden başlanarak yitirilmiş sayılacaktır.” denmektedir. Siz tam da 10. günde rapor almışsınız. 1 gün önce rapor alınsaydı ödenek alınabilecekti.

  5. Selin dedi ki:

   Merhaba 26 haftalık hamileyim. Yönetmelikten dolayı iş aktim son buluyor. Son 1.5 yıldır kesintisiz sigortalıyım. Doğum parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef 32 haftaya kadar sigortalı bir işte başlamazsanız ödenek alamazsınız. 32. hafta rapor alacağınız zaman aktif sigortalı olmanız gerekmektedir.

  6. İrem dedi ki:

   Merhaba şuan 7aylık hamileyim fakat sigortam
   2aylık hamileyken başlatıldı sigortam devam ediyor
   Rapor paramı alabilecekmiyim bu yatırılmamış 2
   Aylık sigorta engel olurmu paramı almama

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor ücretini alabilmek için doğumdan önce 90 gün yatması yeterli. Rapor döneminde iş akdnizin devam etmesi koşulu ile ödeme almakta bir sıkıntınız yok. Hamşleliğin tamamının sigortalı geçirilmesi gibi bir şart bulunmuyor.

  7. elvan dedi ki:

   merhabalar eşim 06 haziran 2018 de hamile kaldı. En son işten çıkıs tarihi 05.07.2018 (2018yılındanda 170 gün sigortası var) haziran 2018 ayından 12 gün sigortası var. Kasım 2018 tarihinde başka bir işyerinde işe başlad.Kasım 2018 ayından 23 günlük sigortası var aralık 2018 de 31 gün en son isyerinden 2018 yılı içerisinde toplam 54 günü var. 02 ocak 2018 tarihinden 32 haftalık oluyor. 37inic haftaya kadar çalışmak istiyor. Doğum rapor parası almaya hak kazanır mı ? Ne yapmalıyız ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum tarihine kadar 90 gün şartını doldurmuş oluyor. Parça parça olması sorun değil. İş akdi fesih edilmemesi şartı ile rapor ödeneği alabilir.

  8. Susu dedi ki:

   Merhaba 10 aylık hamileyim 19 haftada SGK girişimi yapıp 90 gün primim olmuş olacak sigortamı yüksek yatırtırsam 8000 bin üzerinden bir sıkıntı olur mu rapor bitiminde işten çıkarırlarsa rapor parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Herhangi bir sıkıntı olmaz. Rapor sonuna kadar aktif sigortlaığınız devam eder ve rapor sonunda işten çıkartılsanız bile rapor ödeneği alabilirsiniz.

  9. gülçin dedi ki:

   Şu an daha 16 haftalık hamileyim iş yeri sıkıntı çıkartıyor çıkış verildiğinde son 1 yıl içinde 90 günüm var tekrar sigorta yatırmalı mıyım?işsizlik maaşımı alsam doğum sonrasında doğum parasını alabilirim değilmi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftada rapor alırken aktif sigortalı olmanız gerekmektedir. bu haftadan önce işe başlangıç yapmalısınız. Aksi halde rapor ödeneği alamazsınız.

  10. Özge dedi ki:

   Merhabalar ben memurum 37. Haftaya kadar çalışıcam doktordan rapor aldım 32. haftada bende doğum parası alabilirmiyim daha sonra alınan bu para maaştan kesiliyomu şimdiden teşekkürler .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Memuriyette maaşınız kesilmeden ödenmeye devam eder. Bu nedenle de SGK lılar gibi bir rapor ödemesi olmaz. SGK lılar rapor suresi boyunca maaş alamadıkları için annenlik iş göremezlik ödeneği alırlar.

  11. EMİNE dedi ki:

   MERHABA ŞU AN 26 HAFTALIK HAMİLEYİM VE SİGORTAM YOK FAKAT EN SON 30 HAZİARANA KADAR SİGORTAM VARDI . DOĞUMUM 2019 UN MART SONUNA DENK GELİYOR. BU DURMDA SON BİR YIL İÇERİSİNDEKİ SİGORTA PRİMİNE BAKTIKLARINDAN 90 GÜN SİGORTALI OLMA KOŞULUNU SAĞLIYORUM. FAKAT RAPOR PARASI ALABİLMEM İÇİN 30. HAFTAMDA SİGORTAMI BAŞLATIP DOĞUM GERÇEKLEŞENE KADAR DEVAMI HALİNDE RAPOR PARASI ALMAM MÜMKÜN MÜ ? LÜTFEN YARDIMCI OLUR MUSUNUZ ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    30. haftada işe başlayıp 32. hafta da rapor alıp rapor sonuna kadar da iş akdiniz fesih edilmez ise rapor parasını hak edersiniz.

  12. Crkzzz dedi ki:

   Merhabalar,eşim 26 haftalık gebe şuan işten çıkarıldı 2 yıldır sigortası yatıyor işsizlik maaşına başvursak doğum parası alabilirmiyiz.hem işsizlik hem doğum parası ikisini birden alabiliyormuyuz teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor alacağı zaman aktif sigortalı olmaz ise rapor parası ödenmez. Sadece işsizlik maaşı alabileceksiniz.

  13. TARIK dedi ki:

   şuan sigortalı olarak çalışanım eşim çocuklarımda faydalanmakta doğum parasını eşim alabilir mi? yada doğuma 5 ay kala 90 gün primi eşim adına yatırsam eşim faydalanabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşiniz doğum yardımı olan 300 tl ye ve süt parası 149 tl yi alabilir. Ancak rapor parası alamaz. 32 haftaya kadar sigortalı işe girip 90 gün primi sağlar ve rapor sonuna kadar iş akdi fesih edilmezse rapor parası da alabilir.

  14. Hatice dedi ki:

   Merhaba doğum parasından yararlana bilmek için doğuma kadarmı 90 gün prim yatmış olması gerekiyor yoksa 32. Haftaya kadarmı 90 gün olması gerekiyor acaba? 22 haftalık hamileyim 10.12.2018 sigorta girişim başlıcam doğum parası alabilecek miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğuma kadar 90 gün yatması gerekmektedir. Eğer 32. hafta rapor alacaksanız ve doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gününüz yeterli gelmiyor ise. Rapor alıp işverene bildirin. İşveren raporunuzu onaylayacak. Ancak isterse yine de prim yatırıp 90 günü tamamlatabilir.

  15. Deniz karabulut üstel dedi ki:

   8 yıldır digortalı çalışanım .
   32.hafda rapor alıp şirketime verdim ,istifa etsem veya işten çıkarılsam
   Doğum parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor süresi boyunca işten çıkartılırsanız kalan rapor süresi boyunca ödenek alamazsınız. Bu nedenle de rapor sonuna kadar iş akdinizin devam etmesi gerekmektedir.

  16. Selcan dedi ki:

   Merhabalar işyeri sigortamı geç yatırıyor. Doğum iznine ayrılacam ama işyeri pirimim 90 gün yatmış gözükmüyor rapor parası alabilirmiyim sıkıntı olurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortanın geç yatması gibi birşey söz konusu değil. Mevcut ayın ssk prim bildirgesi sonraki ayın 23. üne kadar verilebiliyor. Siz 90 günü doldurduysanız sıkıntı olmaz.

  17. ÖZLEM dedi ki:

   MERHABALAR BEN 30 HAFTALIK HAMİLEYİM 32.HAFTAM DOLDUĞUNDA RAPOR ALIP İŞ YERİNE VERECEGIM İŞ VERENIM DOĞUM İZNİ SÜRECİNDE BEKLEMEK ISTEMIYOR SGK ÖDEMENİ DE YAPMAM İŞÇİ ÇALIŞTARAĞIM DEDİ.GEREKLİ TAZMİNAT ÖDEMELERİNİ YAPIP ÇIKISINI VERMEYİ DÜŞÜNÜYORUM DEDİ.BENİM DOĞUM SÜRECİNDE Kİ PRİMİMİ DEVLET Mİ YATIYOR YOKSA İŞ VEREN Mİ ? DETAYLI BİLGİ ALIRSAM EĞER O ŞEKİLDE GÖRÜŞME SAĞLAYACAĞIM.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum raporu aldıkta sonra işyerinizin ödeyeceği bir prim yok. Raporlu gösteriyor prim ödemiyor. Ayrıca primi devlet de ödemiyor. Ancak 16 haftalık rapor ödeneğini SGK ödüyor. Yani siz raporlu iken işyerinize maddi bir külfetiniz yok. Ayrıca rapor aldıktan sonra işten çıkartılırsanız rapor ödeneği de alamazsınız. Çıkışınızı yapacaksa ve siz de buna razıysanız Rapor bitiminden sonra yaptırın

  18. emel dedi ki:

   iyi çalışmalar ,
   32. hafta doğum iznim başlamadan 1 hafta önce işten çıkarıldım , yine de doğum sonrası rapor paramı alabilecek miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor alacağınız zaman ve rapor süresi boyunca aktif sigortalı olmanız gerekiyor. 05/12/2017 de çıkan yönetmelikten önce rapor almadan önceki 10 gün içinde işten çıkartılsanız da ödenek alabiliyordunuz. Ancak mevcut durumda maalesef ödenek alamayacaksınız.

  19. Arzu dedi ki:

   Dogum iznindeyken çalıştığım kurum her ay maaşımı yatırmış rapor parası alamazmiyim yada bu nasil bir sorun cikartir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalıştığınız kurum raporunuzu onayladı ise size yatırdığı maaş kendi inisiyatiflerinde. Bu durum doğum rapor parasını etkilemez. Siz yine ödemenizi alacaksınız.

  20. Nurcan dedi ki:

   Merhaba,
   Ben 38 haftalik hamileyim. 32.hafta itibariyle dogum iznine ayrildim. Isyerim personel cikartacak iflas durumu soz konusu isten cikmak isteyen kendi cikabilir hakli fesih yapilacagi soylendi. Iflas surecinde oldugundan ileriyi pek görmediğim icin cikis yapmak istiyorum dogum parasi ve issizlik maasi alabilirmiyim. Bilgi verebilirseniz sevinirim tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşten kendi isteğinizle ayrılırsanız işsizlik maaşı alamazsınız. Her ne sebep olursa olsun ister işeri çıkartsın istersiz çıkın iş akdiniz fesh olduğunda fesh tarihinden itibaren 10 gün sonrasına kadar rapor ücreti alabilirsiniz.

  21. Senem dedi ki:

   Su an calisiyorum fakat isten cikmak istiyorum. Mayista dogumum olacak 2018 mayis ile 2019 mayis arasindaki sigorta primim 90 gunun üstünde. Su an isten ayrilmam ve doguma kadar calismiyor olmam dogum parasi almami engeller mi? Yoksa sigortali gorunmek zorunda miyim?

  22. Esra dedi ki:

   Merhaba ben 3aylik hamileyim ve işe gidemedogim icin 40günlük rapor hakkımı kullandim suan ücretsiz izne çıkıcam 32.haftada doktordan rapor alip analık iznine ayirilicam dogim parasi alabilirmiyim

  23. sanemm dedi ki:

   su anda 20 haftalik hamileyim part time calisiyorumm doguma kadar yil icinde 90 gun dolacak belki daha fazla olacak ama part time calistigim icin sigortadan maasima gore mi para yatar yoksa en dusuk 5050 mi yatar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aylık aldığınız maaşın brütüne göre yatar. Yani 5050 TL nin yarısını alabilirsiniz.

  24. Nurhan dedi ki:

   Merhaba çok saçma olcak ama ben erken doğum yaptım ve çalışıyordum devletin çalışmayan anner için ödenen parayı aldım. Şimdi işe girecek doğum izni kullana bilirmiyim ve doğu parası alabilirmiyim. Süt iznimolursa tam gün mu olur.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izni kullanabilmeniz için 32. haftada ve doğumda rapor almanız gerekiyordu. Şimdi kullanamazsınız. Bizim için her soru değerlidir. Aklınıza takılan birşey olursa sorabilirsiniz.

  25. Zeynep dedi ki:

   Merhabe ben calismiylrum esim calisiyor dogum parasi alamadim 120 gun sigorta zorunlulugu oldugu icin dogrumu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Son 1 sene içinde 120 gün primi yok ise süt parası alamazsınız. Ancak Kaymakamlıklara başvurularak ödenen doğum yardımını ilk çocuksa 300 TL yi alabilirsiniz.

  26. Arzu dedi ki:

   Ben 04/03/2014 te 3. Çoğumu doğurdum ama Doğum parasından hiç haberim yoktu halen alabilirmiyim

  27. Canan özdemir dedi ki:

   Çalıştığım iş yerinde doğumdan önce çalışabilir raporu aldım. Rapor bittikten sonra iş yeri benden çalışamaz raporu almamı istedi ve bende aldım. Doğum gerçekleşti ve doğum iznim bitti. Sgk yı aradım siz 2. Bir rapor aldığınız için size doğum parası ödenmeyeck dedi. Bunun yasal presedürü nedir. Şimdi ben doğum parası alamayacak mıyım. Yada almak için ne yapmam gerekiyor.

  28. HÜLYA dedi ki:

   Merhabalar iki isyerindende sgk yatıyor her iki isyerindende dogum iznine ayrılmam gerekiyor mu sadece bir isyerinden ayrilmam yeterlimi sgk primim yatmaya devam ederse dogum parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her iki işyerinizin de raporunuzu onaylaması şart. Raporları onayladıktan sonra prim yatırmasının sakıncası yok.

  29. Seyhan dedi ki:

   Merhaba ben şuan 24 haftalık hamileyim hiç. Sigortalı işe girmedim şimdi. Sigortalı işe girsem doğuma kadar sgkdan doğum parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya 8 haftanız kalmış başlatsanız da 32. hafta rapor alamazsınız.

  30. Derya bilgis dedi ki:

   Dogum izni yani 32.hafta olmada n rapor kullanmam doğum paramı etkiliyor mu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftadan önce hasatlık raporu kullanabilirsiniz. Bu doğum rapor parasını etkilemez.

  31. Pınar dedi ki:

   Merhaba,
   7 aylık sezonluk işte calıstım ve işten cıktım. Yeni bir işe gireceğim ve 1 ay calıstıktan sonra doğum raporu alacagım. Doğum parası alabilmem için 90 gün primin Aynı iş yerinden mi yatmıs olması gerekiyor ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90 günlük primin ayı işyerinden olması şart değil. Rapor aldıktan sonra da işten çıkışınızın yapılmaması gerekiyor.

  32. tugba dedi ki:

   merhaba 31.haftada rapor alabiliyormuyuz. birde 17.01.2019 da rapor alıp 18.01.2019 da sigortanız sonlandirilsa bu bir sorun olurmu rapordan sonrada devam etmesini gerekiyor sigortanın dogum parasi alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En erken 32. haftada rapor alabilirsiniz. Rapordan sonra işten çıkışınız yapılırsa rapor parası alamazsınız. Rapor sonuna kadar çıkış yapılmaması gerekiyor. Prim ödemesi yapılmıyor zaten. bu durumun bir maliyeti yok. Rapor sonunda çıkış yapmanızı öneririz.

  33. MERVE dedi ki:

   merhaba 28 haftalık hamileyim işten mecburen cıkacağım ve yerime başka birini alacaklar doğum parası almak için işverinimden rica ettim doğum izninde gözükmek için fakat işverinimde yeni alacagı kişiyede sigorta ypacağı için 5. kişi yi sigortalı oalrak gösteremeyeciğini belirtti. sınır 5. kişide olduğu için. benim sorum şu ben doğum izni aldıgımda hala orada sigortalımı gözğkeceğim yoksa devlet mi gösterecek beni

  34. Kamuran dedi ki:

   Dogum parasi almak icin rapor bitmesi mi lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Genelde ödemeler doğum öncesi rapor doğum sonrasında ödeniyor. Doğum sonrası rapor da rapor bitiminde.

    1. Kamuran dedi ki:

     Yani eşim rapor bitmesine 2 hafta var ödemeler 2 hafta sonra mi olur

  35. Fulden dedi ki:

   27 haftalık hamileyim bugün işten çıkartıldım işe giriş tarihim 22.05.2018 doğum parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32 haftaya kadar tekrar aktif sigortalı olmalısınız. Aksi takdirde doğum rapor ödemesi alamazsınız

  36. tuba dedi ki:

   iyi günler 32 haftalık hamileyim rapor alacağım pirim gün sayım 75 doksan olması gerekiyor kalan 15 günü bir şekilde tamamlaya biliyormuyuz dogum parasi alabilecekmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışabilir raporu alıp 15 gün daha çalıştıktıktan sonra çalışamaz raporu alın.

  37. Beyhan akyüz dedi ki:

   Merhaba 32. Ci haftadan 37.ci haftaya kadar çalışabilir raporu aldım bunun karşılığında rapor ücreti alabilirmiyim ?

  38. Beyhan akyüz dedi ki:

   Merhaba 32. Ci haftadan 37.ci haftaya kadar çalışabilir raporu aldım bunun karşılığında rapor ücreti alabilirmiyim ?

  39. Dilara dedi ki:

   Merhaba benim sorum su dogum yaptikdan sonra diyelimki calisamadim 1 2 yil ara vermek istiyorum 3 yildirda ssk li olarak calisiyorum dogum yaptikdan sonra calismadigim zaman yinede dogum parasini alabiliyormuyum herhangi bir sorusturma teskil edermi

  40. Kamuran dedi ki:

   Eşim ssk çalışan 50 gündür dogum yaptı hala dogum parasi yatmadi 170 aradık diyor dogum parasi alması icin rapor bitmesi lazım cevap verebilir misin detayli

  41. murat dedi ki:

   merhabalar 5 aylık hamileyim 2018 yılından 170 günlük sigortam var şuan çalışmıyorum. şubat 2019 dogum yapıcam. ablamın iş yerinde çalışmaya başlasam ve sigortam ödense kasım 2018 den itibaran dogum parası ve 16 hafatlık iznimi ve parasını almaya hakkım oluyor mu yardımcı olusanız sevinirim

  42. murat dedi ki:

   merhabalar 5 aylık hamileyim şubat 2019 gibi dogumum gerçekleşek 2018 yılından başka işyerlerinde 170 günlük sigortam var şuan kasım 2018 tarihi itibariyle ablamın dükkanında çalıssam ve sigortamı yatırsalar doğum parası ve 16 haftalık izin parası almam mümkün mü

  43. ahmet dedi ki:

   merhaba,
   eşim doğum izni aldığında 90 günlük prim gününü tamamlamamış oluyor,ancak tahminin doğumun olacağı gün 90 günü tamamlıyor,
   o güne kadar doğum iznine ayrılmasa olur mu?
   yada 90 güne tamamlamanın başka bir yolu var mı?

  44. Seda Eker dedi ki:

   Merhaba. Hamilelikte 32. Haftadan önce alinan raporlarda sigorta düşük yattığı icin. Dogumdan sonra odenecek parada bir dusus yasatirmi. Bir yerde okuduğum kadarıyla son uc ay yatan brut maas toplaniyormus. Benim brutum 2600 civarindayken rapor aldigim icin gecen ay 1900 lere dustu. Bu ayda on gunluk bir rapor aldm. Yine düşük yatacak . Alacağım parayi etkilermi bu ??

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor almadığınız günlerin ortalaması alınıyor. dolayısıyla rapor ödemeniz düşük yatmaz aldığınız maaşın brütünden hesaplama yapılır. Rapor etkilemez.

  45. Sibel dedi ki:

   Merhaba 70 gün primle doğum parası alınır mı eşim de sskli

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi 1 yıl içinde en az 90 gün prim ödemesi olma şartı mevcut. Eşinizin ssk sından dolayı rapor ödeneği alamazsınız. Süt parası alabileceksiniz.

  46. Müge dedi ki:

   Merhaba hamilelik sürecinde 111 günlük sigorta primim var is yeri 32. Haftayı doldurmadan ücretsiz izne ayırdı 90 gün üzeri primim olduğu için. 32 hafta doldugunda raporunu al getir dediler.bu arada neredeyse 1 ay boşluk oldu. Raporu alıp götürdüm bir sorun cikmayacagini parami alabilecegimi söylediler fakat rapor bittiginde parami alamadım ssk ile gorustugumde bunun is yeri kaynaklı olduğunu doğum iznine çıktığım ayın sigorta primi nin eksik olduğunu söylediler. İş yeriyle görüştüm geriye dönük prim odenmedigini söylediler. Şuan 15 aylık kızım ve ben hala parami alamadım ne yapmam gerekiyor acaba

  47. Nur kübra dedi ki:

   Mrb çalıştığım yer aralıkta işime son verecek fakat 27 şubatta tam 32 haftalık hamile olucam o yüzden iki ay.daha çalışmam lazım ne yapmam lazım.. çıkar çıkmaz sigortamı eşimin iş yerinde baslattirsam girdi çıktı olucak yine iki aylik sigortamı başka yerde yapsam alırmıyım doğum rapor parası:(

  48. Rukiye dedi ki:

   ben çalışıyordum ama hiç bilmiyordum rapor felan almam gerektiğini doktorumda söylemedi 160 günlük sigortam var doğum yaptım 3 ay oldu sgkdan para alabilirmiyim nasıl okur cevap yazarsanız sevinirim

  49. Ayse dedi ki:

   Merhaba ,Ben sigortalı sezonluk işçi olarak çalışıyorum .32 hafta yani (17 Eylül 2018)çalışamaz raporu aldım şu an 37 haftadan isim 25 Ekim askıya alınırsa başka işyerinde sigorta girişi yapabilir miyim normal calisabilir raporu verilirken 37 haftaya kadar verildiğinden iyice aklım karıştı 170 aradığımda çalışmanız gerekir diye cevap verdi doğum 37 38 40 haftada gercklesiyorsa doğumdan çıkıp işyerinin yolunu mu tutacz değişen yasada detaylı bilgi yok mu çalışanlar bu mevzuat ve kanundan neden tam anlamıyla haberdar değil lütfen cevap

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşiniz askıya alınırsa başka bir işyerinden sigorta girişi yapılıp yine raporunuzda işlenirse rapor ödeneği alabilirsiniz. Raporluyken de işe giriş yapılabilir.

  50. Elmas dedi ki:

   1 buçuk aylık hamileyken işten ayrıldım şuan 3 aylık hamileyim şimdi tekrar sigortalı işe giriş yapicam
   doğum parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor alacağnız tarihe kadar çalışıp raporlu iken de işten çıkışınız verilmezse evet ödenek alabilirsiniz.

  51. Bilgen yarbaş dedi ki:

   Merhaba doğum parasından yararlana bilmek için doğuma kadarmı 90 gün prim yatmış olması gerekiyor yoksa 32. Haftaya kadarmı 90 gün olması gerekiyor acaba?

  52. Sultan dedi ki:

   merhaba,
   sigorta girişim bulunmamaktadır Şu an 1 aylık hamileyim Bugünden itibaren sigorta girişim olsa ya da Sigortamı kendim yatırmış olsam, doğum rapor parası alabilir miyim

  53. Rojbin demir dedi ki:

   Merhaba su an 2 aylık hamileyim calismiyorum daha once 1 ay ssk lı olarak calıştım su an ise girersersem doguma kadar dogum sonrası dogum parası alma hakkım var mı şartlar nelerdir tesekkurlerm.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor ödeneği alabilmek için doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün prim ve raporlu olacağınız dönemde aktif sigortalı olmanız yeterli. Çalışmaya başlarsanız siz de bu şartı sağlamış olacaksınız.

  54. Gamze dedi ki:

   22 haftalık hamileyken SSK başlangıcım var ayan hamileliğim 32 haftalık hamıleyım rapor almadım Doğum sonrası kullanacam 22 haftalıktan ıtıbaren olduğum ıcın Doğum parası alabılırmıyım

  55. Betül Özer dedi ki:

   Merhaba. Ben ücretli öğretmenlik yapıyorum. Mayıs ayında doğum gerçekleşecek. 90 gün dolmuş olacak. Doğum parası alabilmem için işyerinin doğum yaptığım tarihte sigortamı ödüyor olması mı gerekiyor? Hangi şartlar sağlanırsa alabilirim? Teşekkürler.

  56. Merve dedi ki:

   Merhaba iki yıldır bağkurluyum iş yerim var . Raporu özel hastaneden alabiliyormuyuz? Ne kadar alacağımızı nasıl hesaplayacağız? Ve Doğumdan sonra prim borcumuz yapılandırma borcumuz varsa bu parayı alamıyor muyuz?

  57. Mihriban dedi ki:

   Merhabalar ben 33+4 de çalışabilir raporu aldım mali müşavirlik e bildirdi iş verenim onlar çalışabilir raporunu istirahat olarak girmiş ve eksik gün nedeni ile ödemem ödenmedi daha sonra eksik günün düzeltilmesi için muhasebe sgk ya beyanname verdi buna istinaden dosyam denetime girdi şuanda denetim olumlu olarak sonuçlanmış fakat 1 ay oldu hala param yatmadı ne zaman yatar ayrıca okuyan arkadaşlar lütfen dikkat edin ben mayısta doğum yaptım hala uğraşıyorum

  58. Kader dedi ki:

   Ben işten ayrıldıktan sonra hamile kaldım 8 aylık doğdu bebeğim ama benim bu doğum parasından haberim yoktu bebeğim şimdi 16 aylık yanı doğumdan önce 1 yıl içinde 90 günü doldurmuş oluyorum şimdi başvurma gibi bir ihtimalim olabilir mi?

  59. Melek dedi ki:

   Merhaba.22 haftalik hamileyim. Saglik sorunlarim nedeniyle isten ayrilmak zorunda kaldim. 1 yilda 90 gun sigortam var. 32. Haftadan once baska bir ise ssk li olarak giris yaparsam rapor parasi alabilirmiyim.Bunun disinda baska ne gibi haklarım var bilgi verebilirmisiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer 32. haftadan önce işe başlar ve rapor alıp rapor süresi boyunca da iş akdinin feshedilmez ise rapor ödeneği alabilirsiniz. Bunun haricinde aile ve sosyal hizmet müdürlüklerine başvurarak alabileceğiniz doğum yardımı ve sgk dan yatacak 140 tl emzirme ödeneği var.

  60. Seda dedi ki:

   32. Haftam dolmadan isten cikarsam 300tl olani degil 6 bin olan rapor parami alabiliryim ?? Bunun icin ne yapmam gerekir

  61. Bahar dedi ki:

   Iyi gunler benim 2018 in ocak ve subat ayinin sigortam var ama ben ekim kasim ve aralikta iskur uzerinden 3 ay kursiyer olarak calisacam ve 2019 ocakta normal sigortali calisacam ve subatta dogumum olcak ben ocak icin calisabilir durumu doktordan rapor alirsam dogum parasi alir miyim

  62. Esra dedi ki:

   Merhaba iş yerim böyle bir hakkım olduğunu söylemedi. Haliyle ben de hamileliğim boyunca çalıştım. Hamileliğim boyunca sigortalı göründüm daha öncesi de var tabi. Çalıştığım için rapor vs hiçbirşey almadım Şu an çoçuğum 1,5 yaşında geriye dönük bu hakkımı nasıl alabilirim 5 yıl hakkım olduğu söylendi sizce ne yapmalıyım?

  63. Özlem dedi ki:

   Ben 19 nisanda dogum yaptim hamileligim 37 haftasinda doktor raporuyla isten ayrildim isten ayrildiktan 1 gun sonrasi sigortam durduruldu o yuzden analik odeneginin 10 gunluk kismini alabildim yasadigim sehirdeki sgk ya gittim yonetmeligin degistigini soyledi 4500 tl gibi bi para alacaktim sigortami durdugum icin sadece 496 tl aldim tekrar basvuru yapmama gerek varmi kanunda bi degisiklik oldumu

  64. Vildan dedi ki:

   Merhaba,

   Doğum parasını toplu olarak rapor sonunda değil de aylık olarak almak istiyorum. Bunun için nasıl bir yol izlenmesi gerekir. Teşekkürler.

  65. Dilek dedi ki:

   Merhaba ben 6 aylık hamileyim ve çalışmam gerekiyor.ise başlıyacağım doğuma kadar çalışırsan dogum parasi alırmıyım acaba .Teşekkürler

  66. Gülay dedi ki:

   Merhaba ben çalışmıyorum. Doğum yapalı 26 gün oldu. Doğum parası ve süt parası başvurusunu ne zamana kadar yapabilirim. Belirli bir süresi var mı.

  67. hatice agkurt dedi ki:

   merhaba ben 13 aydır bi şirkette çlşyorum 9haftalık hamileyim şuan şirkette çogu kişiye çıkış veriliyor banada verebilirler eger işten çıkarsam dogum parası alabiliyormuyum nasıl bi yol izlemem gerek yardımcı olurmusunuz

  68. Elif dedi ki:

   Merhaba 32. Haftada aldığım raporun ilk günü aynı hafta aşdığım istirahat raporunun on günü ile aynı 3 günlük istirahat ücretim yattı fakat doğum gerçeklesmesine rağmen analık rapor ücretimi aşamadım iki raporun çakışması durumu da nasıl bi yol izleniyor sonuçta istirahat raporumun songünü 32. Haftamın dolduğu gündü…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İstrahat raporunun son günü doğum raporu olarak sayılır. doğum yaptığınız ayı takip eden ayın 8-14 ü arasında yatması gerekiyor.

  69. burcu dedi ki:

   4 aylık hamileyim işten çıkarıldım. şirket küçülmeye gittiği için doğum parası alma hakkım devam ediyor mu ? almak için nereye başvurmam gerekiyor.

  70. ayşe dedi ki:

   merabalar. suanda 32.haftadayım doğum için yalnız işten ayrıldıgım tarih 01,05,2018 öncesinde 2yıl ssk primim var.dogum parası alabilmem için ne yapmam gerekir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalı bir işe girip doğum izin raporu almanız yeterli. Doğum raporu sonrasına kadar da işten ayrılmamanız gerekiyor.

  71. Güneş dedi ki:

   Merhaba 13 haftalık hamileyim 18 aydan beri çalistigim işten çıkartıldım.Hamile olduğum için psikolojik baskı ile işime son verilmesini sağladılar.bu durumda doğum parası alabilir miyim.

  72. Arzu dedi ki:

   Merhaba doğum yapalı iki yıl oldu hala doğum paramı alamadım bunun için ne yapmam gerekiyor nereyi başvuracağım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    E devlet şifreniz var ise E devletten yok ise Alo 170 hattından takip edebilirsiniz.

  73. Vahap dedi ki:

   Merhaba eşin doğum iznine ayrıldı doğum olmadan sadece 1 ay 0 gün olarak yatırıldı pirim de 0.00 tl olarak yatırılmış alıcağı rapor parasını düşürürmü yada almasına engel olurmu birde rapor bitikten sonra çalışmayı düşünmüyor rapor parasını almaya engel olurmu tşk ederim

  74. semra dedi ki:

   merhaba ben sezonluk bir işte çalıştım ve 31 haftalıkken işten çıkarıldım hamilelik raporum olmadığı için sgk dan para talep etmedim ama bu analık parasını almaya hakkım var mı çocuğum şu an 4 yaşında ayrıca ilk çocuğumdada aynı maduriyeti yaşadım ama o 8 yaşında onuda talep edebilir miyim

  75. semra dedi ki:

   ben sezonluk bir işte çalıştım ve 31 haftalıkken işten çıkarıldım hamilelik raporum olmadığı için sgk dan para talep etmedim ama bu analık parasını almaya hakkım var mı çocuğum şu an 4 yaşında ayrıca ilk çocuğumdada aynı maduriyeti yaşadım ama o 8 yaşında onuda talep edebilir miyim

  76. Celile dedi ki:

   Merhaba Bebeğim üç aylık doğum parası alabilirmiyim

  77. Ozlem dedi ki:

   Hamileyim fakat ilk ayımin 2,5 3 ayı falan sigortaliydim suan dglm bu durumda dogum parasi alabilirmiyim.ve suan kendimi sigorta yaptirsam aralik 15 dogum yine hak kazanirmiyim

  78. Ozlem dedi ki:

   Hamileyim fakat ilk ayımin 2,5 3 ayı falan sigortaliydim suan dglm bu durumda dogum parasi alabilirmiyim.

  79. Burcu dedi ki:

   Merhabalar. Ben ücretli öğretmenlik yapıyorum. Doğum iznine ayrıldığımda çıkışım verilirse Doğum parası alamıyorum. Rapor almadan Doğumumdan 1 ay önce başka bi işe girsem Doğum parası alabilir miyim? Yoksa yine son 3 ay mı 90 iş günü sigortamın mı olması gerekiyor? Kısacası okuldan ayrılınca başka bi işe girsem Doğum parası alabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izni aldıktan sonra çıkışınız verilirse ertesi gün başka bir yerde iş başı yaparsanız ve o da raporunuzu bildirirse doğum rapor ödeneği alabilirsiniz.

  80. KUBRA LIDAR dedi ki:

   Merhaba,
   17/08/2017 tarihinden beri aynı iş yerinde sigortam yatıyor fakat 30/09/2018 tarihinde iş yeri kapanması dolayısıyla işten ayrılacağım. 26. haftadayım. 32. hafta iznime 1,5 ay var bu süre zarfında başka bir iş yerinde çalışmaya başlayacağım sigortam başlasa ve doğum iznine oradan ayrılsam ödenekten faydalanabilir miyim.
   Doğum sonra 8 haftalık izin bitene kadar çalışıyor gözükmem şart mıdır.

  81. Şeyma dedi ki:

   Doğum sonrası raporum bitince işten istifa edeceğim rapor paramı alabilirmiyim acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor bittikten sonra işten ayrılsanız da rapor parası ödenir.

  82. dilek dedi ki:

   Merhaba doğum rapor ödeneklerimi aldım yalnız internette ki hesaplama tablonuzdan hesap yaptigimda ayakta ve yatarak die 2 ayrı ödenek çıkıyor ben 2sinide alacakmiyim mali musavirimiz alacağım yönünde bilgi vermişti buna göre yaklaşık 9000 küsur gibi bi rakam çıkıyor du fakat aldığım rakam 5000 küsur bilgi vermenizi rica ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yatarak veya ayakta tabirleri raporlu olduğunuz dönemde geçirdiğiniz tedaviyi gösterir. Her halukarda toplamda raporlu olduğunuz süre kadar para alırsınız. İkisini birden almazsınız. Brüt maaşınız asgari ücret civarında ise aldığınız ödenek doğru.

  83. Emine dedi ki:

   Merhaba,
   14.02.2008-12.10.2017 işe giriş ve çıkış tarihim. İşten çıktığımda 12 haftalık hamile idim. 14.02.2018 de tekrar sigortalı işe girişim oldu 16.04.2018 de doğum yaptım sigortam ödenmeye devam etti. Bu durumda doğum rapor parası alabiliyor muyum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor parası alabilirdiniz. ancak rapor alıp bildirim yapsaydınız. O dönemde rapor almadıysanız, şimdi ödenek alamazsınız.

  84. Abdülkadir Gundogan dedi ki:

   Eşim 19.05.2018 tarihinde sigortali ise basladi. Ancak 32. Hafta 90 gün sigorta süresini doldurmadigi için 37. Haftaya kadar calisabilir raporu aldık. 37. Hafta (31.08.2018) izine ayrıldı ve toplam 103 günlük sigortası yatmış oldu. Kullanmadığımız izinlerde doğum sonrasına eklendi. Bu şartlarda doğum yardımı alabilir miyiz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet olması gerektiği gibi yapmışsınız. Doğum rapor ödeneğini alabileceksiniz.

    1. Abdülkadir Gundogan dedi ki:

     SGK ya başvuru için gittiğimde 32. Haftadan önce 90 gün sigorta olmadığı için doğum yardımı alamazsınız dendi. Ben durumu açıkladim. 37. Haftaya kadar calisabilir raporu aldik o günlerle birlikte toplam 103 gun sigortamiz oldu dedim. Ancak 32. Haftadan önce toplam 90 gün olması şart dediler. O yüzden yardım alamazsınız dediler. Bu konuda ne yapabilirim. Kanunda doğumdan önce 90 gün olması lazım diyor. 32. Hafta ile ilgili birşey yazmıyor.

     1. Fevzi dedi ki:

      benimde başıma aynı şey geldi. son durum nedir acaba herhangi bir itirazda bulundunuz mu?

    2. Emin dedi ki:

     Peki 37.haftaya kadar çalışabilir raporu alınca doğum parası için 12haftalıkmı ödememi yapılıyor veya toplam izin süresi 16haftalıkmı

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Kanunda doğumdan önce 90 gün şartı var. Bu nedenle 37. haftaya kadar çalıştıktan sonra çalıştığınız süreler doğum sonrasına eklenecek ve 16 haftalık ödenek alabileceksiniz.

  85. Hande dedi ki:

   Tarım ssk doğumda nelerden yararlanıyor

  86. Selçuk dedi ki:

   Merhaba eşim 2 ay önce işten kendi isteğiyle işten ayrıldı şuan 26 haftalık hamile ve 2 ay öncesine kadarda 2 yıllık kesintisiz sigortası var idi bu durumda herhangi bir şekilde ödenek alabilir mi?

  87. Sevilay dedi ki:

   Ben eylülün 17de ise başladım bugun 4.günüm özel güvenlikte çalışıyorum bir sitede ve bugün hamile oldugumu öğrendim acaba benim doğum ucreti alma hakkım varmı doğuma kadar çalışsam yada karnım büyüyene kadar onlar çıkarmadığı sürece çalışsam şimdiden teşekkür ederim

  88. Damla dedi ki:

   Ben 26 haftalık hamileyim eşimin sigortasından yararlanıyorum bende sigortalıyım ama bir yerde calışmadım dogum iznim yok raporum yok 5500 milyarı alabiliyormuyum acaba

  89. Glnaztan dedi ki:

   Merhaba 17 haftalik hamileyim ancak is yerim beni isten cikardi. 80 günlük girişim var sadece orda dolayısıyla doğuma yakın başka bir yerde 20 günlük girişimi yaptıktan sonra doğum iznine çıkarsam yıpranma sigorta primi ve doğum parası alabilir miyim ?

  90. reha dedi ki:

   Merhabalar,

   Eşim ücretli öğretmenlik yapıyor.Yıl içinde 90 günlük primi yatmış durumda ve hali hazırda çalışmaya devam etmekte ancak 37.haftada çalışamaz raporunu aldıktan sonra sigortası okul tarafından direk kesilecek.Bu durumda bahse konu işgöremezlik parasını alabiliyor mu? Açıkcası sigorta müdürlüğünde bile konuya tam anlamıyla cevap alamadım.Cevaplamanızı rica ederim.Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    05/12/2017 çıkan yönetmelikten önce 90 gün şartını doldurup rapor alanlar doğum analık ödeneği alabiliyordu. Maalesef bu çıkan yasa ile iş akdi her ne sebeple olursa olsun sona erenler sona erdiği tarihten itibaren 10 günlük rapor parası alabiliyor.

    MADDE 10 – Aynı Yönetmeliğin 40 ıncı maddesinin onuncu fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

    “(10) Sigortalının, hastalık ve analık sigortası bakımından geçici iş göremezlik ödeneği almasına esas istirahat raporu süresi içinde, sigortalılık hâlinin herhangi bir nedenle sona ermesi hâlinde, sigortalılığın sona erdiği tarihten sonra en fazla onuncu güne kadar geçici iş göremezlik ödeneği ödenir.”

  Sorunuzu Yazın