• SSK DOĞUM PARASI SORU VE CEVAPLARI


  doğum yardımı

  Soru 1: Doğum iznine ayrıldım yalnız bu süreçte işverenim SSK primimi öderse doğum parası alabilir miyim? 

  Cevap: Prim yatarsa doğum parası alamazsınız.

  Soru 2: Özel hastanede ya da SGK anlaşması olmayan bir hastanede doğum yapmak doğum parası almaya engel midir?

  Cevap: Hayır engel teşkil etmez.

  Soru 3: İş göremezlik paramın yatıp yatmadığını nereden görebilirim?

  Cevap: E-Devletten görüntülenmektedir.

  Soru 4: Eşim benim üstümden sigortalı olarak yararlanıyor. Yakında çocuğum olacak. Doğum parası alabilir miyim? Babalık izni kaç gün?

  Cevap: Doğum parası alabilirsiniz. Babalık izni 5 gündür.

  Soru 5: Sezonluk bir işte çalıştım 32 haftayı doldurmadan işten ayrılmam gerekecek. Doğum parası almak için ne yapmalıyım? Doğum sonrasındaki rapor hakkımı öncesinde kullanabilir miyim?

  Cevap: Önce kullanmanız mümkün değil. Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 prim günü şartını sağlayacağınız için doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 6: Rapor hakkım bitince işe tekrar başladım ancak doğum paramı hala alamadım. Nereye başvurmam gerekiyor?

  Cevap: SGK müdürlüklerine giderek durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

  Soru 7: Doğuma 3 hafta kalana kadar çalışıp iznimi rapor sonrası kullanacağım. Raporlu olduğum süre içerisinden doğum parası alabilir miyim?

  Cevap: Rapor sonrası doğum parasını alabilirsiniz.

  Soru 8: Hamileyken sadece 3 ay çalıştım. 90 gün primim vardı ama 6 ay çalışmadığım için başvurmadım. Şu an 1 yaşında çocuğum var, doğum parası alabilir miyim?

  Cevap: SGK’ya gerekli belgeler ile başvurunuz. Doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 9: Hamileyken 70 günlük sigortam olacak. 32. haftada iş göremezlik raporu alırken sigortalı olmam şart mı?

  Cevap: Doğum parası alabilmeniz için 70 gün olacak sigortanızın 90 gün olması gerekmektedir.

  Soru 11: 32. haftadan önce işgöremez raporu kullandım. Doğum parası almama engel olur mu?

  Cevap: Hayır bir engel oluşturmaz.

  Soru 12: 27 haftalık gebeyim, sigortam var. Doğum parası alabilir miyim, alabilirsem doğum raporumu ne zaman almalıyım?

  Cevap: Evet alabilirsiniz. Raporu 32 ile 37.hafta arasında alabilirsiniz. Çalışabilirseniz 37.haftaya kadar çalışabilirsiniz. Doktorunuza danışarak tabi ki.

  Soru 13: 26 haftalık hamileyim 2 aylık sigortam var. Bu ay sigortam yatmadı. Bu doğum parası almama engel mi? Yoksa bu işverenimin şirket borcu olarak mı kalıyor?

  Cevap: Doğum parası alamazsınız. Doğumdan önceki 1 yılda 90 gün prim yatması gerekir. Parayı şirket vermiyor. Duruma itiraz ediniz.

  Soru 14: Doğum parası net ücretten mi brüt ücretten mi hesaplanıyor?

  Cevap: Brütten hesaplanmaktadır.

  Soru 15: Doğuma son 4 hafta kala izne ayrıldım. Doğum sonrası ne kadar izinliyim? Doğum parası için çalışmaya başlayınca mı başvuru yapacağım?

  Cevap: Doğum izni toplam 16 haftadır. Doğum için işten ne zaman ayrıldıysanız bu süre başlar. Doğum parası rapor bitince alınabilir.

  Soru 16: Doğum izni raporumu işyerime verdim. SGK’ya da gidip vermem gerekir mi?

  Cevap: İşyerinize danışınız işyerinin bildirmesi gerekiyor.

  Soru 17: Hamileyim, 80 günlük sigortam yattı. Sigortalılık şartı 90 gün mü 120 gün mü? Bir de çalışmadan kalan farkı kendim ödeyerek kapatsam doğum parası alabilir miyim?

  Cevap: Evet doğum parası alabilirsiniz. Kendiniz sigortalı olarak çalışıyorsanız 90 prim günü şartına bakılır. Eşiniz sigortalı olarak çalışıyorsa ve siz onun üzerinden sigortalı iseniz eşinizin 120 prim günü şartına bakılmaktadır.

  Soru 18: Doğum iznim bitti, işyerinden ücretsiz izin kullanıyorum. Doğum param ne zaman yatar?

  Cevap: E-Devletten paranın yatacağı tarihi öğrenebilirsiniz.

  Soru 19: 15 aydır sigortalı olarak çalışıyorum ancak hamile olduğum için beni çıkarmak istiyorlar. Ne gibi haklarım var?

  Cevap: İş yeri sizi çıkarırsa tazminat alabilirsiniz. Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün priminiz yatarsa doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 20: Doğumdan önce 8 hafta değil de 3 hafta önce ayrılsam alacağım ücrette değişiklik olur mu? 

  Cevap: Ücrette değişiklik olmaz. Doğumdan sonra 13 hafta izin yapabilirsiniz.

  Soru 21: Eşim yeni doğum yaptığı için istirahat ediyor. Eşimin doğum parası başvurusunu ben yapabilir miyim yoksa direk kendi başvurusu mu gerekli?

  Cevap: Siz yapabilirsiniz. Doğum raporu ve sigortalılık belgesi ile SGK ya başvurabilirsiniz.

  Soru 22: 32 haftalık hamileyim 37 haftaya kadar çalışabilir raporu almıştım ancak çalışamıyorum. Yenisini alıp işten ayrılabilir miyim?

  Cevap: Doktorunuza başvurunuz yeni rapor çıkarabilirler.

  Soru 23: Doğum parasından Emekli Sandığı’na bağlı olanların yararlanamadığını söylediler. Bu doğru mu?

  Cevap: Böyle bir şey söz konusu değil doğum parası alabilirsiniz.

  Soru 24: 8 haftalık doğum iznini aldığımız zaman sigortamız yatmaya devam ediyor mu? Sigortamız devam etmiyorsa eğer 8 haftalık raporumuz bittiği zaman işe başlamama durumunda doğum parasını almaya hak kazanıyor muyuz? İşe tekrar başlama olmazsa işsizlik maaşı alabilme hakkımızda oluyor mu?

  Cevap: Doğum izni sırasında sigorta yatmıyor. Eğer yatarsa doğum parası hakkınız bulunmuyor. İzin bittikten sonra çalışmasanız bile doğum parası alırsınız. Doğum nedeni ile işten çıkma durumunda işsizlik maaşı alma hakkınız bulunmuyor. İşten çıkarılmış olursanız alabilirsiniz.

  Soru 25: Doğum parasını alabilmek için doğum yapmak şart mı? Parayı doğumdan önce alabilir miyim?

  Cevap: Hayır doğumun gerçekleşmesi gerekmektedir.

  Soru 26: 3. çocuk için para alabiliyor muyum? Alabiliyorsam nereden ve nasıl alabileceğim?

  Cevap: Evet bu yasa kesinleşti. Nereden nasıl alabileceğinizi Alo 170 SGK hattından öğrenebilirsiniz.

  Soru 27: Abimin işyerinden 90 gün sigortalı görünsem doğum parası alabilir miyim? Bir de doğum parası neye göre hesaplanıyor?

  Cevap: Evet alabilirsiniz. Hesaplama yöntemini size vereceğimiz linkten bulabilirsiniz. https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/

  Soru 28: İki yerden sigortam yatıyor. Doğum parası alabilmek için işyerlerinden herhangi bir belge gerekli mi? Ayrıca bana ödenecek tutar iki firmanın ödediği prime göre mi belirlenecek?

  Cevap: İş yerinden alınacak belgeye ihtiyaç vardır. Tek firmaya göre belirlenir büyük ihtimalle.

  Soru 29: Doktorumun verecek olduğu raporu SGK’ya onaylatmam gerekiyor mu? Ayrıca oturduğum yere yakın olan SGK’ya mı gideceğim yoksa işyerinin bağlı olduğuna mı?

  Cevap: Ceylan Hanım, doktor raporu gereklidir. İş yeriniz ile anlaşmalı SGK daha iyi olur. İş yerinize belgelerinizi teslim edebilirsiniz kendileri de SGK ya götürebilirler.

  Soru 30: 16 haftalık doğum izn bittikten hemen sonra ücretsiz izne ayrılabilir miyim?

  Cevap: Evet ayrılabilirsiniz.

  tıkla sorunu sor

  SSK DOĞUM PARASI SORU VE CEVAPLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. merve dedi ki:

   Merhaba ozel bir kurumda ogretmenlik yapiyordum. Ancak hamileligim dolayisiyla sozlesmem yenilenmedi. 30.06.2017 de sigortaliligim sonra erdi. 90 gun sartinida karsiliyorum. Suan issizlik maasi aliyorum. Benim yerime ogretmen bulamadiklari icin eylulun basinda tekrar sigortami baslatip 32. Haftama kadar calisip calismayacagimi sordular. 32. Haftam yaklasik olarak 23 eylulde basliyor. Eylulun birinde sigortaliligim tekrar baslasa arada temmuz ve agustosta sigortam yatmamis olsa bile isgormezlik parasindan faydalanabilirmiyim rapor alirsam? Cevap verirseniz cok sevinirim cunku eger rapor parasi alamayacaksam issizlik maasimi kaybetmek istemiyorum? Veya aradaki 2 ay boyunca issizlik maasi almis olmam rapor parasi almami engeller mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortanız tekrar başlar ise 32. haftada aldığınız doğum rapor parası ödenir. Arada boşluk olması rapor paranızı etkilemez. İşsizlik maaşı almanız da rapor parasına mani değil. İsterseniz kendinizi iyi hissederseniz 32. hafta çalışabilir raporu alıp 37. haftada da rapor alabilirsiniz. Sonuç olarak işe başlamanızda doğum rapor parası açısından bir sakınca bulunmamaktadır.

  2. Gül dedi ki:

   02.05.2017 tarihinde doğuma üç hafta kalana kadar çalışabilir raporu aldım.06.06.2017 tarihinden itibaren de tahmini bebek doğum tarihi olan 27.06.2017 tarihine kadar da izne ayrıldım.Fakat doğum 29.06.2017 tarihinde gerçekleşti. SGK vizite sisteminde 06.06.2017-28.06.2017 tarihleri arasında çalışmadığıma dair rapor onaylandı.bankadan doğum öncesi olarak 21 günlük ücret aldım .SGK personeli ücrtlendirmenin 112 gün ile sınırlı olduğunu ve 2 gün geç gerçekleşen doğumdan dolayı 2 gün eksik ödeme aldığımı bildirdiler.Sormak istediği bu eksik kalan 2 gün için işverenimin yapması gereken bir işlem olup olmadığı ve rapor girişlerinde her hangi bir yanlış işlem yapılıp yapılmadığıdır.İlginize şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sg personelinin yorumu doğru tekil doğumlar için en fala 16 haftaya tekabül eden 112 günlük ödeme yapılır. 29/06/2017 tarihinden itibaren kalan 8 haftanızı kullanacaksınız. İşyeriniz rapor tarihlerine uymak zorunda. İş yerinizle ilgili bir sorun gözükmüyor.

  3. Burcu dedi ki:

   Merhaba ben işkur personeli idim sözleşmeniz
   3 ay di 14.04.20170başladı 14.07.2017 bitti ve şuan 5 aylık hamileyim doğum paraşı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izni alacağınız 32. haftada aktif sigortalı olursanız Rapor parası alırsınız.

  4. Nurdan dedi ki:

   İyi günler sozlesmeli öğretmen olarak çalışıyorum 37.haftadan sonra izne ayrıldım ve raporlu olduğum müddetçe maaşım yattı yine de rapor bitiminde rapor parası alabilirmiyim (analık parası deniyor sanirim)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuz iş yeri tarafından sisteme girilmiş ise rapor paranızı maaş alsanız da alabilirsiniz.

    1. Nurdan dedi ki:

     Raporum sisteme işlendi fakat böyle bi para hesabıma aktarılması benim ne yapmam gerekiyor

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Tc kimlik numaranız ile Alo 170 i arayarak sorgulattırın. Sizi yönlendireceklerdir.

  5. dilek dedi ki:

   Merhaba sorum sürekli arada kalıyor sanırım cevap alamadım tekrar yazmak istedim.hamilelikte çalışma süresini doldurduktan sonra işten ayrıldığımızda,işsizlik maaşı şartları nedir ? Veya işsizlik alabiliniyor mu ? Yardımcı olur musunuz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hamilelik veya doğum nedeni ile işten kendiliğinizden ayrılırsanız tazminat veya işsizlik maaşı alma hakkınız bulunmamaktadır. İşsizlik maaşı için işyeri tarafından işten çıkarılmanız gerekmektedir.

  6. Gökhan dedi ki:

   Merhabalar ,

   Eşimin sigorta giriş tarihi 02.05.2017 . Şuan hala çalışıyor . Muhtemel doğum yapacağı tarih 02.08.2017 ile 05.08.2017 arasıdır . Doğum sonrasında bir süre çalışmayacak olan eşim doğum sonrası iş görememezlik ücreti , doğum parası ve süt parası alabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre doğumdan önceki 1 yıl içinde geriye dönük 90 günü dolduracak gibi gözüküyor. Doğumdan sonra çalışmasa dahi İş göremezlik doğum yardımını alabilir. süt parası için ise 1 yıl içinde 120 günlük prime ihtiyaç var. Giriş tarihinden önce 30 gün daha primi yok ise süt parası alamaz.

  7. Bergen Coşkun dedi ki:

   21 Haziran 2017’de doğum yaptım. Ancak doğum yaptığım hastanenin SGK ile anlaşması yokmuş ve doğumu bildirmemiş. 16 haftalık ücretli izin paramı alabilmem için nasıl bir yol izlemem ve doğum yaptığımı SGK’ya nasıl iletmem gerekir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum raporunuzu en yakın devlet hastanesine onaylatıp kuruma bildirmeniz gerekmektedir.

  8. Nesrin nil dedi ki:

   22 haftalik hamileyim esim magaza acti birlikte calismaya baslicam sigortam yapildiginda 90 gunu doldurunca sogum prasi almaya hak kazaniyormuyum bu durumda? Tsk

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90 günü doğumdan önce doldurursanız ve 32. haftada aktif sigortalı olursanız Doğum rapor parası alabilirsiniz.

  9. Nur dedi ki:

   Merhaba benim 2014 temmuz ayında doğum yaptığım için sigortaliligim bitti şimdi yine hamileyim sigortam basladilsa işsizlik maaşı alabilir miyim iyi günler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Son 3 yıl içinde 600 güne ihtiyacınız var. Mevcut durumda bu şartı sağlamıyorsunuz. İşsizlik maaşı alamazsınız.

  10. Hilal dedi ki:

   Merhaba,
   3 senedir aynı kurumda çalışmaktayım. 06.08.2016 tarihinde evlendim. Nisan ayında da 31 Temmuz 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Evlilik nedeniyle istifa edeceğimi ve evlilik tazminatımı talep ettiğimi kurumuma istifa dilekçesiyle bildirdim. Şu an 30 haftalık hamileyim. Yasal Doğum iznim 22 temmuz 2017’de başlıyor. 22-31 temmuz tarihleri arasında, yani İstifa tarihinden önce Doğum izni için rapor almam durumunda SGK’nın Doğum/işgörnezlik yardımından yasal olarak yararlanmam mümkün müdür? İşverenin istifamı Doğum izninden sonra işleme alması gibi yasal bir zorunluluk mevcut mudur? Kısaca bu şartlar altında hem evlilik tazminatı hem de SGK Doğum yardımını almam mümkün müdür? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum raporunu aldıktan sonra işten çıkmanız veya çıkarılmanız rapor paranızı almanıza engel değil. Doğum rapor parasını da evlilik nedeni ile iş feshinden doğan kıdem tazminatını alabilirsiniz.

  11. Busra dedi ki:

   Merhaba ben 32. Hafta raporunu alıp sgk ya verdim fakat 37. Hafta raporunu almadim ve doğumum 15 gün önce gerçekleşti . Rapor parası alabilecek miyim alabilmem için ne yapmam lazim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32 hafta çalışabilir raporu alan ancak doğumu erken gerçekleşen kadın çalışanların izin kaybı olmadığı gibi rapor paralarını da tam alırlar. Merak etmeyin rapor paranızı tam alırsınız.

  12. Esra dedi ki:

   Merhaba . Ben 32 hafta raporunu 25 nisan da almıştım . Ve 27 mayis ta isten ayrıldım yani 36. Haftam bitince isten ayrıldım . İzne ayrılmadım direk isten ayrıldım . Bu rapor parasi almamı engeller mi cevaplarsaniz çok sevinirim iyi günler .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporluyken işten çıkmanız rapor parası almanıza mani değil. Rapor parası alabilirsiniz.

  13. Melike dedi ki:

   Merhaba 22 eylül 2016 dan beri ayni,isyerinden sigortaliyim. 9 mayista dogum yaptim. 34 haftada dogum iznine ciktim. İsyerimde sskya bildirdi ise baslayacagimi 12 temmuz bugun icin. Bugun ise basladim. Tekrar arayip bildirmesimi gerekiyor ? Arayip birkac gun once 12sinde baslayacagimi bildirmislerdi. Ne,zaman rapor parami alabilirim acaba ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    iş yeriniz bildirim yaptı ise zaten rapor girişi yaparken işbaşı tarihini de bildiriyor. Bu nedenle tekrar bildirime gerek yoktur. Ağustos ayının 8-14 ü arası adınıza Ziraat Bankasına yatacaktır.

  14. Gizem dedi ki:

   Mhb bn 10.07.2017 işten çıktım suan 9 haftalık hamileyim 01.1017 sigorta girişim yapılacak ve doğumum şubat ilk haftası bn nezamnezaman rapor almalıyım ve doğum parası alabilirmiyim ve nekadar rapor verilir doğum için tesekurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası için doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün priminiz olmalı ki bunu sağlayacak gibi gözüküyorsunuz. İkinci olarak doğum izni alacağınız tarihte sigortalı olmalısınız. Üçüncü olarak ta isterseniz 32. hafta da doğum iznini başlatabilir isterseniz Çalışabilir raporu alıp 37. haftada başlatıp doğum öncesi kullanmadığınız izinleri doğum sonrasına ekleterek kullanabilirsiniz.

  15. ahmet dedi ki:

   eşim çalışan doğum öncesi rapor almamış fakat doğum sonrası raporunu almış sadece doğum sonrası raporun parasını sgk dan alabilir miyiz? çalıştığı iş yerinde 1 yıldan fazladır çalışıyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet doğum sonrasındaki rapor parasını işyerine bildirerek ödeneğin hesabınıza yatmasını sağlayabilirsiniz.

  16. Rabia dedi ki:

   29 haftalık hamileyim nikah çıkışı yapsam doğum parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum iznini 32. haftada hak ettiğinizden sigortalı olmazsanız doğum rapor parası alamazsınız.

  17. dilek dedi ki:

   Merhaba hamilelikte çalışma süresini doldurduktan sonra işten ayrıldığımızda,işsizlik maaşı şartları nedir ? Veya işsizlik alabiliniyor mu ? Yardımcı olur musunuz.

  18. Ceren dedi ki:

   Merhaba ben dogumumu yaptım 16 haftalık iznimide kullandım anck dogum parası bana eksik yattı iş yerim dogum oncesi kullandığım 3 haftalık raporu işlemeyi unutmuş bu yüzden paramın eksik yattıgını dusunuyorum konu ile ilgiki ne yapmam gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşyerinizin bu hatayı düzeltmesi gerekiyor. Siz de tedbir olarak Durumu işyerinizin bağlı bulunduğu Sosyal güvenlik merkezine bir dilekçe ile bildirin.

  19. berrin dedi ki:

   merhaba ,
   30 haftalık hamileyim 32. hafta doğum iznimi başlatacağım, bu süreçte çalıştığım yer sigorta primimi yatırmaya devam ederse işsizlik ödeneği konusunda bir sıkıntı olurmu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor dönemi boyunca sigortalılığınız aktif olur ama prim yatmaz. Ama işyeriniz size bu süre boyunca ücret ödemek istiyor ise ücret ödeyebilir prim de yatırabilir. Bu durum rapor parası almanıza da işten çıkartılırsanız işsizlik parasına da mani değil

  20. Habibe dedi ki:

   Merhaba. Ben Bağkurluyum. Yeni doğum yaptım. Raporlarimi hastaneden aldım. İsyerimi doğum öncesi kardeşim işletti. Haliyle fişte kesti post cihazından. Haliyle Bağkur priminin yatması için iş yerinin açık olması lazımdı. Doğum parası almama engel olurmu . Alırsam sorun olur mu acaba.tesekkurler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporlu olduğunuzda ticari faaliyetiniz devam edebilir. Bu durum rapor paranızı etkilemez. Rapor parası alırken sorun çıkmayacaktır.

  21. dilek dedi ki:

   Merhaba hamilelikteki çalışma süresini doldurduktan sonra işten çıktığımızda,işsizlik maaşı şartları nedir ? Veya işsizlik alabiliniyor mu ? Yardımcı olur musunuz.

  22. Asuman dedi ki:

   Merhaba. Ben 26 haftalik hamileyim. Mart ayina kadar sigortaliydim. Mart ayindan sonra kendi isimi actim. Dogum parasi alabilir miyim. Ne zaman basvurmaliyim.,?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut durumunuza göre 90 gün prim şartını sağlıyorsunuz. Doğum rapor parası alabilmeniz için Bağkur primlerinizi de düzenli ödemelisiniz. 32. haftada doktorunuzdan rapor almanız yeterli.

  23. Fatma dedi ki:

   Merhaba suan 18haftalik hamileyim hamilelikten önce iki ay sigortam var çalsamadgm icin isi bıraktım suan bir ay daha sigortalı olarak calsmaya baslasam dogum parası alabilrmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde 1 ay çalıştığınızda 90 günü sağlıyorsanız ve rapor alacağınız tarihte sigortalı görünürseniz doğum rapor parası alabilirsiniz.

    1. Fatma dedi ki:

     Yani izne çıkacağm tarihte sigortalı olmam gerekiyo kaçıncı haftada izne çıkılıyo

  24. Neşe dedi ki:

   Merhaba,
   32. haftadan önce, doğum iznine çıkmadan önce, bir aylık bir rapor alırsam ve sonra normal 32.hafta raporumu alırsam, doğum paramı almama engel olur mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hastalık halinde aldığınız rapor doğum rapor parası almanıza engel değil. Hastalık rapor tarihlerinde aktif sigortalılığınız devam ettiğinden Analık iş göremezlik ödeneği alabilirsiniz.

  25. dilek dedi ki:

   Merhaba hamilelikten dolayı işten çıktığımızda işsizlik şartları nedir ? Veya işsizlik alabiliniyor mu ? Yardımcı olur musunuz.

  26. hamilebayan dedi ki:

   merhaba,

   özel eğitimde sözleşmeli olarak çalışıyordum. doğum izninden yaklaşık 2hafta önce okullar kapandı ve sözlşemme bitti. 32. hafta tamamlanana kadar yaklaşık 2 haftalık bir boşluk sözkonusu oluyor ve bunu başka bir yerde sigortalı gösterilip izne ayrılsamdoğum parası alabilir miyim ve bu parayı alırsam beni sadece 2hafta için sigortalı yapmış olan iş yeri için sorun teşkil edermi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2 hafta başka bir yerde sigortalı olarak çalışırsanız. Rapor alacağınız tarihte sigortalı olacağınızdan doğum rapor parası alma hakkına sahip olursunuz. Aynı iş yerinde belirlenen bir süre doldurma zorunluluğu yoktur.

    1. Hamilebayan dedi ki:

     Peki beni 2haftalik sigortali yapan is yeri hamile birini ise aldigi icin sorun yasarmi

  27. Burcu dedi ki:

   Benim 3 yıllık sigortam var hamilelik sürecinde işten ayrilsam yada iş değişikliği yapsam doğum parası alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor alacağınız tarihte sigortalı olmanız ve doğum tarihinden önceki 1 yıl içinde geriye dönük 90 gün priminiz olması yeterli. İş değiştirmeniz doğum rapor parası almanıza engel değil. Aynı iş yerinde devamlı bir çalışma süresi aranmıyor.

  28. songül dedi ki:

   Merhaba 03.03.2017 tarihinde sigorta girişim yapıldı ve 7 haftalık hamileyim .doğuma kadr çalışırsam doğum parası alabilecekmiyim ?

  29. Funda Yazıcı dedi ki:

   Merhaba, e-devlet sistemi üzerinden baktığımda doğum param emanete alınmış gözüküyor. Ne yapmam gerekiyor? bir de doğum parası PTT’den mi Ziraat Bankası’ndan mı çekiliyor? Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor parasının emanette gözükmesi genelde iş yerinin raporu sisteme girmemesi nedeni ile ortaya çıkar. Durumu işyerinizle görüşün. Konu ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/sgk-rapor-parasinin-emanette-gozukmesi/ makalemizi okuyabilirsiniz.

  30. songül dedi ki:

   Merhaba 7 haftalık hamileyim 03.03.2017 sigorta girişim yapıldı ve 3 ay sigortam doldu şuan hala çalışmaktayım doğum parası alablirmiyim.?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor tarihine kadar sigortalılığınız devam ederse doğum rapor parası alabilirsiniz.

  31. meltem dedi ki:

   Merhaba ben 24 haftalik hamileyim. şimdiden sonra çalışıp sigortalansam 90 günü doldurmam için de çalışabilir raporuyla 36. hafta dahil çalışıp ondan sonra izne ayrılmam lzm. Bu durumda analık is görememzlik parasından yararlanabilirmiyim. Birde doğumdan sonra da sigortamizin yatmaya devam etmesi gerekiyormu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum tarihine kadar 90 gün sigortalılık süresini doldurduğunuz takdirde Doğum rapor parası alabilirsiniz. Doğumdan sonra sigortalı olma şartı yok.

  32. nurcan dedi ki:

   Merhaba 24 haftalik hamileyim. çalıştığım dükkanda 2 aylık sigortam ödendi fakat dukkan kapnacak. kalan ayin parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32 haftada sigortalı olup geriye dönük 1 yıl içinde 90 günlük primi tamamlarsanız Doğum rapor parası alabilirsiniz.

  33. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Doğumdan önce 90 günü doldurmanız yeterli. Ayın hangi günü işe başlamış olmanız önemli değil. 30. hafta çalışabilir raporu alıp erken doğum gerçekleşir ise doğum öncesi kullanamadığınız izinler doğum sonrasına eklenir.

  34. Ilknur oz dedi ki:

   Merhabalar ben calismiyorum ev hanimiyim disardan sigortami odesem henuz hamile degilim
   Hamile kalirsam dogum izni parami alabilir miyim yoksa illa bir yerdemi calisip prim odenmesi gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsteğe bağlı sigortalılar ise sadece uzun vadeli sigorta kolları (malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortası kolları) ile genel sağlık sigortası için prim ödemektedirler. Bu nedenle isteğe bağlı sigortalılar geçici işgöremezlik ödeneği veya doğum yardımı alamazlar.

  35. Onur dedi ki:

   Mrb eşim 2 yildir ayni firmada calisiyor fakat suan 20 haftalik hamile sigortasida 2 yildir yatiyor bugun giris cikis yapip firma ismini degistirip baska yerde sigortali gozukuyor dogum parasi ve tazminat hakki kazanabilirmi acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Giriş – Çıkış işlemi rapor parasını etkilemez. Doğum iznine çıkacağı tarihte sigortalılığının devam etmesi önemli

  36. Yavuz in dedi ki:

   Merhaba Eşimin 32.haftalık raporunu işverene verdik ama eşimi çıkış göstermemiş ama son Mayıs ayının ve hazirandan kalan son günleri ödememiş işveren ama önceki aylara 180 gün sigortası var ne yapmamız lazım acaba bilgilendirirmisiniz şimdiden teşekkür ederim doğum parasından yararlanabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mayıs ayı primleri 23 Hazirandan sonra görebilirsiniz. Raporunuzun giriş yapılıp yapılmadığını Haziranın 23 ünden sonra kontrol için raporunuzla birlikte işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik kurumundan kontrol ettirebilirsiniz.

    1. Canan dedi ki:

     Merhaba ben 20 martta dogum iznine ayrildim. Sirketim 27 martta isten cikisimi vermis.raporum 9 temmuzda bitiyor. Rapor parasini alabilirmiyim.

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Doğum iznindeyken kanunen sizi işten çıkaramaz. İşyerinizin bağlı bulunduğu SGK kurumuna raporunuzla birlikte başvurun. Şikayetinizi de bildirin Rpaor parası alırsınız.

  37. Tugba dedi ki:

   Merhabalar ben 32.haftalık raporumu verdim ama son Mayıs ayının ve hazirandan 12 günlük sigortamı işverenim yatırmadı gözüküyor ondan önce 180 günlük sigortam var acaba doğum parasından yararlanabilirmiyim ayriyeten yatırmazsa sigortayı ne yapmam lazım detaylı bilgi verirmisiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mayıs ayının prim gününü 23 Haziranda, Haziran ayının prim gününü ise 23 Temmuzda görebilirsiniz. Rapor tarihlerinde ise sigortalığınz aktif olur ama prim gün sayısı gözükmez. Verdiğiniz bilgilere göre doğum parası alırsınız.

  38. Mehmet kul dedi ki:

   Merhaba eşimin Doğum izinnine ayrılmadan önce 81 gün primi yatmiştı ve Doğum sonrası Doğum izin raporu var Doğum parası alabilirmiyiz yada bu koşulda nasıl bir yol izlemeliyiz teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Doğumdan önceki geriye doğru 1 yıl içinde en az 90 günlük sigorta primi olması gerekir. Prim gününü sağlayamıyorsanız rapor parası alamzsınız

  39. ANIL dedi ki:

   Merhaba eşim 90 günlük primini doldurdu doguma 8 hafta kala doktor raporuyla isten ayrilacak iznr ayrildigi ilk 8 haftanin dogum parasinin yarisi yaticak mi?bir yerde okumuştum dogum parasinin 4500 tl ilki 2250 tl ilk 8 hafta da yattigina dair sonra ki 8 haftada diger kalan 2250 tl diye aslı varmidir.birde esim isten ayrildig takdirde sanirim sigortasini kesicekler.bu engel teskil edermi yoksa parayi alabilmesi icin hala sigortali olarak gozukmesimi gerekir
   Ve belgeleri isverene yada sgk mi teslim etmeliyiz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum parası 16 haftanın sonunda yatar. Doğum iznine çıkarken sigortalığınızın devam etmesi gerekiyor. işten çıkış işlemlerinizi rapor sonunda yapın. Çünkü raporunuzu işyerinize bildireceksiniz onlarda 16 hafta boyunca sgk ya hizmet bildirgesi ile birlikte bildirim yapacaklar. İşveren için bir mali yükünüz kalmıyor bu konuda rahat olabilirsiniz. Sonuç olarak çıkış işlemlerinizi doğum raporu sonunda yapmanız gerekiyor. Aksi halde Analık geçici iş göremezlik yani doğum rapor parasını alamazsınız.

  40. büşra dedi ki:

   merhaba 20 haftalık hamileyim işyerimde kşiddete maruz kaldığım için aboneler tarafından ücretsiz izne ayrılıcam doğum sonrasında işten ayrılıcam. bu şartlarda doğum parası alabiliyor muyum acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sgk Doğum sonrası ve Yıllık izin için alınan ücretsiz izinler haricindeki ücretsiz izinleri çalışıyor olarak görmüyor. bu durumda da alınan raporların parasını ödemiyor. Doğum izni alacağınız tarihte fiilen çalışırsanız geriye dönük 90 gün priminiz de olacağından doğum parası alabilirsiniz.

  41. Asli dedi ki:

   İyi günler 28 haftalık hamileyim 1 mayısta ise başladım 1 Haziran’da çıkışım verilmiş bende başka bir yere tekrar başladım 8 Haziran’da yeniden sigorta girişim yapıldı 32. Haftada çalışır raporu alacağım 37. Haftama kadar 90 günü tamamlamış oluyorum rapor parası alabilirmiyim ve raporum bitince işyeri çıkış verirse bu rapor parasını etkiler mı teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90 günlük primi dolduruyorsanız ve izne çıkacağınız tarihte de sigortalılığınız devam ederse rapor alıp iş göremezlik ödeneği alırsınız. Raporunuzun bittiği tarihte çıkış vermesi rapor parasını almanıza engel değil.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.