• SSK DOĞUM PARASI SORGULAMA


  Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan kadınlar doğum yaptıkları zaman çalışamadıklarından dolayı geçici olarak iş göremez olarak görülür ve SSK doğum parası alırlar. Fakat kadınların bu ücreti almaları için belirli şartlar bulunmaktadır. Kişiler bu şartları gerçekleştirdiği takdirde, SSK doğum parası alabilmektedirler. Bu ücret için gerekli başvuruları yaptıktan sonra, SSK doğum parası sorgulama işlemlerini internet üzerinden kolaylıkla yapabilmektedirler. SGK doğum parası sorgulama işleminizi nasıl yapmanız gerektiğini yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz adımları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

  2

  SSK doğum parası sorgulama işleminizi ve bunun gibi daha birçok işleminizi daha önceden iki resmi site üzerinden gerçekleştirebilmeniz mümkündü. Ancak E-SGM resmi internet sitesinin kapatılması nedeni ile artık bu işlemler şifresiz olarak değil yalnızca E-Devlet üzerinden E-Devlet şifresi ile gerçekleştirilebilmektedir. E-Devlet üzerinden herhangi bir işlem gerçekleştirebilmek için E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer şifreniz yoksa yazımızda şifrenizi nasıl ve nereden alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

  Reklam

  ssk doğum izni

  Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

  Doğum parası ödemesi genellikle doğumdan itibaren bir hafta ya da 10 gün içinde yapılır. Doğum parası PTT üzerinden verilmekte olup, doğum parası sorgulama PTT üzerinden yapılmaktadır. Bu Bu konu sıklıkla takip edilmesi gereken bir konu olduğu için doğum parası sorgulama PTT üzerinden yapılması gereken bir konudur. Bununla birlikte E-Devlet sistemi üzerinden de doğum parası sorgulama PTT haricinde de yapılabilir. Eğer doğum parası sorgulama işlemlerini gerçekleştirmezseniz paranız geri iade edilebilir. Bu nedenle de tekrar ödeme almak ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

  Doğum Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

  Doğum parası başvurusu yapmak isteyen kişilerin Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı altında yer alan makamlara gitmesi gerekmektedir. Yani doğum parası başvurusu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezleri’ne yapılabilmektedir. Bununla birlikte yurt dışında yaşan kişiler doğum parası başvurusunu gerçekleştirmek istiyorlarsa Konsolosluk ya da Büyükelçiliklere gidebilirler. Bununla birlikte doğum parası başvurusunun bizzat yapılmak yerine kargo ya da posta gibi yollar ile de yapılabildiğidir.

  Doğum Parası İçin Gereken Evraklar

  Doğum parası başvurusu yapacak olan kişilerin yukarıda vermiş olduğumuz makamlara giderek bu makamlarda yer alan doğum parası başvurusu dilekçeleri ile birlikte hem anneye ait kimlik fotokopisi hem de yeni doğan çocuğa ait kimlik fotokopisi gerekmektedir. Doğum parası ödemesi için nüfus mernis kayıtları esas alınır.

  Doğum Parası Nereden Alınır?

  Doğum parası başvurusu yapıldıktan sonra size ödenecek olan doğum parası banka hesaplarınıza değil PTT’ye yatacaktır. PTT’ye yatacak olan doğum parası annenin adı ve soyadına yatacaktır. Bu nedenle de sadece anne tarafından bizzat çekilebilmektedir.

  Doğum Parası Ne Kadar?

  Doğum parası için 2017 yılında ödenecek rakamlar 2016 yılının sonlarına doğru belli oldu. Buna göre ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılır. Yani ilk kez bir bebeği olan anne, bu çocuk için 300 TL değerinde doğum parası alabilecektir. bununla birlikte önceden bir çocuğa sahip olan annenin bir kez daha çocuk doğurması halinde alacağı ücret 400 TL’dir. Hali hazırda iki çocuğu olan aileye ise üçüncü çocuğa sahip olmaları halinde 600 TL verilir. Bu bir yana ikiz ya da üçüz doğuran kişilere doğurdukları çocuk sayısına göre doğum parası verilir. Buna göre ikiz çocuğu olan anneler 300 TL ve 400 TL’nin toplamı olan 700 TL doğum parası alabilecekken, üçüz doğurana anneler 300 TL, 400 TL ve 600 TL’nin toplamı olan 1.300 TL doğum parası alabilecektir. Şimdi gelin sizlere SSK doğum parası sorgulama işlemlerini anlatalım.

  E-Devlet Üzerinden SSK Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  E-Devlet şifresi ile SSK doğum parası sorgulama işleminizi yapmak için öncelikle bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi size en yakın herhangi bir merkez PTT şubesine giderek kimlik bilgilerinizle yapacak olduğunuz şifre alma başvurusu sonrasında kolaylıkla teslim alabilirsiniz. Bu işlem için 2 TL işlem ücreti ödemeniz gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi edindikten sonra sorgulama işleminiz için yazımızın sonunda sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız. Açılmış olan E-Devlet sistemi üzerinden ilk olarak ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklayınız.

  Adsız

  Kimliğinizi doğrulama işleminizi, TC kimlik numaranız ile birlikte edinmiş olduğunuz E-Devlet şifreniz doğru ve eksiksiz bir şekilde ilgili alanlara yazınız.

  Adsız

  Kimlik doğrulama işleminizi gerçekleştirmek için yazdığınız T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifresi bilgilerinizi eksiksiz ve doğru olarak girdiğinizden emin olduktan sonra hemen aşağıda bulunan ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklayınız.

  Adsız

  Bu işlemleri sırası ile yaptığınızda SSK doğum parası sorgulama işleminizi E-Devlet üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız. Açılan ekranda bilgilerinizi görebilirsiniz.

  SSK Doğum Parası ile İlgili Merak Ettiğiniz Soruların Cevapları için TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifresi İle SSK Doğum Parası Sorgulama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SSK DOĞUM PARASI SORGULAMA İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.