• 2018 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı


  Doğum parası sorgulama işlemi, e-Devlet üzerinden gerçekleştirilen işlemlerdendir. 2015 yılından sonra doğan çocuklar için verilen bu yardımdan, herkes faydalanabilmektedir. Bu yardımın alınabilmesi için gereken şartlar, diğer yardım paralarında istenen şartlardan farklıdır. Eskiden bu tip yardımların alınabilmesi için annenin mutlaka TC vatandaşı olması gerekirken, artık anne ya da babanın TC vatandaşı olması yeterli görülmüştür. Bu yardım parasının alınması için, başvuru yapılması zorunludur Bu destek, devletin doğum yapan herkese otomatik olarak verdiği bir para değildir. Bu yardıma başvuruda bulunulabilmesi için bazı şartlar gereklidir. Ayrıca, bu yardıma başvuruda bulunulabilen yerlerin sayısı da sınırlıdır.


  Doğum Parası Nedir?

  Doğum parası başvurusunun nasıl yapıldığını anlatmadan evvel, bu yardımın ne olduğu belirlenmelidir. Doğum parası, devlet desteklerinden biri olarak kabul edilir. Bu destek, yeni doğum yapan annelere, doğurulan her çocuk için verilir. Her bir çocukta, bu yardım parası artmaktadır. Aynı zamanda, bu yardım parasını sadece anneler alabilmektedir. Doğum parası, yeni doğum yapan annelere verilen bir nevi maddi destek olarak adlandırılabilir.

  Doğum Yardım Parasına Başvurmak İçin Gerekli Özellikler

  Doğum yardım parasına başvurabilmek için, başvuran kişinin bazı özellikleri taşıması gereklidir. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir:

  1. Annenin sağ bir çocuk doğurması (Ölü doğumlar bu yardım kapsamına girmeyecektir.)
  2. Doğumun 15 Mayıs 2015’ten sonra gerçekleşmiş olması (Daha öncesinde yapılan doğumlar bu yardımdan faydalanamaz.)
  3. Annenin ya da babanın SSK’lı ya da Bağ-Kurlu olması.
  4. Annenin ya da babanın 120 günlük prim gün sayısını doldurmuş olması
  5. Annenin ya da babanın TC vatandaşı olması

  Doğum Parasının Alınabilmesi İçin Gerekli Evraklar

  Doğum parası için gerekli evraklar olmadan, bu desteğe başvurmanız mümkün olmayacaktır. Doğum parası yardımından yararlanmak isteyen kişiler, doğum parası için gerekli başvuru formunu doldurmalıdır. Bu başvuru formuyla beraber gereken evraklar ise, yeni doğan çocuğun ve başvuranın TC kimlik numarasıdır. Bu cümleden de anlaşılması gerekir ki, doğum parası yardımından faydalanmak için, çocuğun mutlaka TC kimlik numarasının bulunması gereklidir. Bu başvuruda bulunmadan evvel mutlaka çocuğa kimlik çıkarılmalıdır.

  Doğum Parası Hakkında Nasıl Bilgi Alınır?

  Doğum parası yardımı hakkında bilgi almak için, SGK’nın ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın internet sitesi ziyaret edilebilir. Burada yer alan bilgilendirme yazılarını okuyarak, doğum parası yardımından nasıl faydalanacağınızı öğrenebilirsiniz. Ancak bu yöntemler dışında da bilgi alabileceğiniz bası kanallar vardır. Çocuk Parası Sorgulama 144 numaralı telefon çevrilerek de yapılabilir. Bunun yanında ALO 183 de size bu konu hakkında bilgi verecektir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Doğum Parası İçin Nereye Başvurulur?

  Doğum parası için başvuru yapılabilecek yerler sınırlı olarak sayılmıştır. Başvurunuzu gerçekleştirirken, sizden istenen özellikleri taşıyor olmanız gerekir. Bunun yanında, sizden istenen evrakların tam olması da başvurunuzu yapmanız yolunda en önemli şeylerden biridir. Bu özelliklere ve belgelere sahip olduktan sonra, başvurunuzu yapabileceğiniz yerler şu şekilde sıralanır:

  1. Aile Bakanlığı’nın internet sitesi
  2. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri
  3. İlçelerdeyseniz, Kaymakamlık binalarının içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
  4. Sosyal Hizmetler Müdürlükleri

  Doğum Parası Başvuru Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

  Doğum yardımı başvuru formu doldurulurken sizden istenen bazı bilgiler olacaktır. Bu form doldurulurken sizden istenecek belgeler şu şekilde sıralanabilir:

  1. TC kimlik numaranız
  2. Adınız ve soyadınız
  3. Yeni doğanın TC kimlik numarası
  4. Diğer bilgiler

  Bu bilgiler başvuru formunda eksiksiz ve doğru olarak doldurulursa, başvurunuz onaylanacaktır.

  Doğum Parası Ücretleri Ne Kadardır?

  Her sene belirlenen doğum parası ücretleri 2018 senesi için de belirlendi. 2018 yılı için belirlenen doğum parası ücretleri şu şekilde:

  1. Birinci çocuk için belirlenen yardım ücreti: 300 TL
  2. İkinci çocuk için belirlenen yardım ücreti: 400 TL
  3. Üçüncü ve diğer çocuklar için belirlenen yardım ücreti: 600 TL
  4. İkizler için belirlenen yardım ücreti 1000 TL

  Bu ücretler, 2018 yılı için güncellenmiş olup, 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapan kişilere verilecektir.

  Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Doğum parası için başvuru yapan kişiler, bu başvurunun sonucunu öğrenmek için internet üzerinden doğum parası sorgulama işlemi yapabilirler. Yakın zaman içerisinde birçok kurum, hizmetlerinin e-Devlet üzerinden sağlanması için harekete geçti. Bu kurumlardan bir tanesi de SGK’ydı. SGK ve e-Devlet, internet üzerinden verilen hizmetlerini, e-Devlet çatısı altında birleştirdi. Artık e-Devlet üzerinden SGK işlemlerinizi de yapmanız mümkün. Doğum parası ne zaman yatar gibi soruların cevabı artık e-Devlet üzerinden verilmektedir. Doğum parası yardımı hakkında yapacağınız işlemleri de e-Devlet üzerinden gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

  E-Devlet Üzerinden Doğum Parası Sorgulama

  E-Devlet üzerinden doğum parası yardımı sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bu işlemi yapabilmek için mutlaka e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Sorgulama işleminin yapılabilmesi için e-Devlet üzerinden sisteme giriş yapmanız gerekecektir. Burada sizden istenen 2 bilgi yer alır:

  1. TC kimlik numaranız
  2. E-Devlet şifreniz

  Bu bilgileri doldurduktan sonra e-Devlet’e giriş yaparsınız ve doğrum yardımı parası sorgulama işlemi de yapabilirsiniz. E-Devlet şifreniz yoksa, öncelikle şifrenizi almanız gerekecektir. Bu işlem için gerekli adımlar şu şekilde sıralanabilir:

  1. Size en yakın PTT şubesine şahsen başvuru yapmak
  2. Başvuruya giderken nüfus cüzdanı ve 2 TL götürmek
  3. Şifrenizi kapalı zarfta teslim aldıktan sonra sisteme giriş yapmak

  Bu adımları doğru bir şekilde ilerlerseniz, e-Devlet’e giriş yapabilirsiniz. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra mutlaka cep telefonunuzu ve mail adresinizi doğrulamanız önerilir. Bunun sebebi, şifrenizin kaybolması ya da çalınması durumunda, şifrenizi kolayca yenileyebilmektir. Aksi takdirde şifrenizi yeniden yenilemek için PTT’ye gitmeniz gerekecektir. Bu işlemi de şahsen gerçekleştirmelisiniz ve yanınızda nüfus cüzdanınızı götürmelisiniz. Ancak burada sizden istenen ücret 4 TL olacaktır. Bu yüzden şifrenizi kaybetmemeniz ve kimseyle paylaşmamanız önerilir.

  Tüm bu işlemlerin ardından e-Devlet üzerinden doğum parası sorgulama yapabilirsiniz. Bu sorgulama işlemi için e-Devlet’te yer alan menüye girmelisiniz. Menüde yer alan e-Hizmetler seçeneğine tıklamalısınız ve arama çubuğuna ilerlemelisiniz. Arama çubuğuna doğum yardımı parası sorgulama yazınız ve karşınıza çıkan seçeneğe tıklayınız. Burada size çıkması gereken seçeneğin üzerinde, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun amblemi yer alacaktır. Doğru seçeneği işaretledikten emin olduktan sonra, sizden istenen bilgileri giriniz ve sorgulama yapınız. Sosyal yardımı bulunmamaktadır gibi bir ibareyle karşılaşırsanız, bilmeniz gerekir ki, başvurunuzun henüz onaylanmamıştır. Burada olumlu yanıtlarla karşılaşırsınız, başvurunuz onaylanmıştır. Başvurunuzun onaylanmasının ardından devletin verdiği bu destek size PTT kanalıyla ulaşacaktır. PTT doğum parası sorgulama ya da PTT’den doğum parası çekme gibi işlemleri ise sadece anne yapabilmektedir. PTT üzerinden parayı sadece anne çekebilir. Buraya babanın ya da başka birinin gitmesi halinde, doğum yardımı parası alınamayacaktır. Doğum yardımı parasından tüm anneler faydalanabilmektedir. Bu destek SGK’nın verdiği destekten farklıdır. Süt parası da bu destekten daha farklı bir kategoride yer almaktadır. Süt parasının 2018 yılı için öngörülen ücreti 149 TL’dir.

  Doğum Borçlanması Hesaplama

  Doğum Parası Nasıl Alınır

  Çocuk Yardım Parası Nasıl Alınır  tıkla sorunu sor

  2018 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. İsimsiz dedi ki:

   Merhaba benim bir tanıdığım eşini çalışıyor gösteriyor aylık ssk sı yatıyor ve birde maaş alıyor ama kadın hiç bi zaman çalışmadı haksızlık değilmi bu evinde oturup maaş almak haksızlık sahtekarlık

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tabi ki haksızlık ve sahtekarlık. Durumu Alo 170 e işkur birimlerine ve Bimer e şikayet edebilirsiniz.

  2. Sema dedi ki:

   Merhaba 24 Nisan-28 haziran,29 haziran-28 Ağustos tarihleri arasında doğum iznine çıktım.Doğum öncesi ve sonrası raporum bitti.170 i arıyorum 10 gündür 3 günde 1,işyeri raporlu olduğunuz tarihlerde çalişmadiğiniza dair online sistemden onay vermesi gerekiyor diyor,işyerini arıyorum biz onay verdik diyor.Doğum param halen yatmadı.Yardimci olursanız sevinirim.5 aydır zaten çalışmıyorum.Başka nereye basvurabilirim ki ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sema Hanım,

    İş yerinin bağlı bulunduğu kuruma giderek daha sağlıklı bir bilgi alabilirsiniz. En azından dosyanın görüntüsünü alıp sorunun nereden kaynaklandığını belirleyebilirsiniz.

  3. Deniz dedi ki:

   Merhaba 2 sene 5 aydır aynı iş yerinde çalışıyorum ve 6 haftalık hamileyim 32.haftada raporumu alıp işten tamamen ayrılmak istiyorum. İşten tamamen ayrılırsam rapor parası alabilecek miyim. Birde 32.haftada kendi isteğimle değilde patronum tarafından çıkartılırsam işsizlik maaşına da aynı zamanda bağlanabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta raporu alıp işten ayrılırsanız da rapor parası alabilirsiniz.

    İş veren sizi işten çıkarırsa rapor sonrasında işsizlik maaşı almaya başlarsınız. Ancak siz başvurunuzu çıkarıldıktan sonra yapmalısınız. Rapor tarihinin bitmesini beklemeden.

  4. Kezban dedi ki:

   Iyi akşamlar ben ben 2015 de doğum yatım doğum sonrası 480 günlük çalışmam var bende alabilirmiyim 3 tane çocuğum var 2 yaş 4 yaş 6 yaş

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kezban Hanım merhaba,

    Doğum sonrası çalışmanız doğum rapor parasını almanıza yeterli olmaz. Ancak Eğer 2015 deki doğumunuz 15 Mayıstan sonra ise 3. çocuğunuz için Kaymakamlıklardaki sosyal hizmetler Müdürlüğüne başvurarak 3. çocuk için 600 TL alabilirsiniz.

  5. ahsen dedi ki:

   Merhaba doğum iznim dün bitti doğum parasını ne zaman alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eylül aynın 8-14 arasında Ziraat bankasına yatacaktır.

  6. Hülya camcı dedi ki:

   Merhaba ben 22/06/2017 tarihinde 3. dogum yaptım.sigorta m ise dogumdan bı ay once yatmaya başladı yanı yaklasık üç aydan fazladr düzenli yatıyor.ben sigortalı calışan olarak faydalanabılırmıyım. Yani basvurdugum zaman 600 den fazla alırmıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hülya Hanım,

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün priminiz olmalı. Bu prim gününü sağlayamıyorsanız doğum rapor parası alamazsınız. Doğum rapor parası için öncelikle bu prim gününü sağlayıp annelik iş göremezlik raporu almanız gerekiyordu.

  7. nur dedi ki:

   Merhabalar doğum parası ile iş görememezlik parası bildiğim kadarıyla aynı şeyler değiller.rapor parası alabilmem için iş veren raporlu olduğum süre içerisinde prim yatırması gerekiyor mu? Doğumdan sonra calismak istemiyorum rapor bitiminde çalışmadığım taktirde rapor parasını alabiliyor muyum?

  8. Hüseyin dedi ki:

   Merhaba eşim ikizlere hamile doğum yardımı ikizler için farklı mi 2012 doğumlu oğlum var ikizlerim doğduktan sonra 3 çocuk statüsünde oğluma da doğum parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hüseyin Beyi

    2. çocuk için 400, 3. çocuk için 600 tl statüsündesiniz. Toplamda 1000 tl alma hakkınız var.

  9. azmi dedi ki:

   EŞİM ŞUAN 12 HAFTALIK HAMİLE… HAMİLELİK BAŞLANGICI 14 MAYIS OLARAK GÖRÜNÜYOR. 9 AY ÇALIŞTIĞI İŞ YERİNDEN HAÖİLELİĞİNİN 8. HAFTASI OLAN 14 TEMMUZ DA BULANTILARA DAYANAMAYIP AYRILMAK ZORUNDA KALDI. YANİ HAMİLELİĞİNDE 60 GÜNLÜK SİGORTASI OLMUŞ OLDU. HANGİ YARDIMLARI ALABİLİRİM, ALAMAYACAKLARIMIZ VAR İSE NE YAPMAMIZ LAZIM?

  10. Hicran dedi ki:

   Merhaba ben 27.07.2015 de işe başladım 22.04.2017 de işten ayrıldım ayrıldığım 4 haftalık hamileydim 2017 yılında 140 gün ssk var şuan 15 haftalık hamileyim 28 haftalık olunca 32 haftaya kadar ssk lı çalışsam doğum izin parası alabilir miyim teşekkür ederim

  11. derya dedi ki:

   Merhaba;

   6 ay doğum izni kullanmak istiyorum. Maaş kesintisi nasıl hesaplanıyor.

  12. Buşra dedi ki:

   Merhaba ben 4aylık hamileyim iş yerinde çok zorlanıyorum okul öncesi öğretmeniyim çocuklarla ilgileniyorum akşam olunca yürüyemiyorum ağrıdan çok zorlanıyorum bünyem kaldırmıyor işi bıraksam Doğum parası alamazmıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşi bırakıp Doğum raporu alacağınız 32. haftada aktif sigortalı olarak bir işe başlarsanız. Rapordan sonra işten çıksanız dahi rapor parası alabilirsiniz.

  13. Zehra coşkun dedi ki:

   Cocuklarin dogum yillari 2005 2007 ve 2013.ama hicbirinde cocuk parasi almadiik bize bilgi veren yoktuu .su anda basvuru ilee bu parayi almamizz mumkun mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımı 15 Mayıs 2015 sonrası doğumlar için geçerlidir. Bu tarihten önceki doğumları kapsamamaktadır.

  14. Ebru dedi ki:

   merhabalar,

   10.06.2017 tarihinde Ssk lı olarak çalışmaktayım 2017/12 döneminde doğumum gerçekleşecektir inş. Ailemin izni ile 17 yaşımda evlendim ve 2018/01 döneminde de 18imi dolduracağım.
   1- doğum yardımı alabilmek için en az kaç günlük sigortalı olmam gerekiyor
   2- Doğum yardımı alabilmek için yaş sınırı var mıdır.
   Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımı için resmi nikahlı olmak ve Türk vatandaşı olmak şartı dışında bir yaş şartı vs yok. Başvurunuzu doğumdan sonra yapabilirsiniz. Hemen doğumdan sonra başvuru yapmak zorunda da değilsiniz. Doğum yardımı için ilçe kaymakamlıklarındaki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvurabilirsiniz.

  15. derya dedi ki:

   merhabalar rapor iznim bittikten sonra işten çıkarılsam işkurdan işsizlik parası alabilirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor bitiminden sonra işten çıkartılırsanız, işsizlik maaşı alabilirsiniz.

  16. yagmur dedi ki:

   Iyi günler ben 2015 de dogum yaptım süt parası ve dogum parası alabilirmiyim

  17. MURAT KILIC dedi ki:

   Merhaba
   Esim suan 4.5 aylik hamile calistigi isyerinden 09.05.2017 tarihinde isten cikardi ve suan is ariyo ve ay sonun 1 temmuz itibari ile yeniden calismaya basliyacak.doktorumuz 32. Haftaya kadar calisabilir akabinde dogum iznine cikaracak bi baglamda esim dogum parasi ve cocuk yardimi alabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1 Temmuz tarihi itibari ile çalışmaya başlayıp, 32. haftaya kadar da sigortalılığı devam ederse Analık iş göremezlik ödeneğini (doğum rapor parası) alabilir. Doğum yardımı için ise sigortalı olması gerekmiyor, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapmanız gerekmektedir.

  18. Gülistan dedi ki:

   Merhaba doğum parası için başvuruda bulundum 40 gün içinde yatacak dediler ama soruyorum öyle birşey olmadığını söylüyorlar yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum parası için başvurduğunuz kuruma danışabilirsiniz. Mutlaka bilgi vereceklerdir.

  19. Tugba dedi ki:

   Eşim sigortalı bende bundan yararlanıyorum.07.01.2015 de ilk çocuğumu doğurdum şimdi 16 haftalık ikinci çocuğuma hamileyim bana da doğum parası veriliyormu acaba.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    ikinci çocuğunuz için 400 tl doğum yardımı alabilirsiniz. bunun için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapmanız gerekiyor.

  20. Reyhan dedi ki:

   Kolay gelsin. Ben yaklaşık iki senedir sigortaliyim ve işimi evden bilgisayar üzerinden yapıyorum. Bunun için doğum yapmadan önce herhangi bir bildirimde bulunmadım ve 06.06.2017 tarihinde doğum yaptım. Doğum parası, süt parası ya da adı doğum tazminatı galiba hatırladığım kadarıyla 4099 lira gibi bir rakamdan bahsediliyor bunları alabilir miyim? Şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası için doğumdan önce ve sonra rapor almanız gerekmektedir. Almadıysanız rapor parası alamazsınız. süt parası için başvuru yapmanıza gerek yok 45 gün içinde adınıza Ziraat Bankasına yatar. Doğum yardımı için ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapmanız gerekmektedir.

  21. Osman dedi ki:

   Merhaba 17 şubatta Doğum yaptık 1ay sonra Doğum ve süt parası için başvuru yaptık bankaya geliyormuş 5 ay oldu nerdeyse hala yok nasıl bilgi alacağız.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Süt parası 1 ay içinden Adınıza ziraat bankasına yatar. E devletten kontrol edebilirsiniz. E devlette bilgi bulamazsanız başvurunuz ile ilgili 170 SGK danışma ve bilgi hattını arayabilirsiniz.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Süt parası 1 ay içinden Adınıza ziraat bankasına yatar. E devletten kontrol edebilirsiniz. E devlette bilgi bulamazsanız başvurunuz ile ilgili 170 SGK danışma ve bilgi hattını arayabilirsiniz. ..

  22. Kübra dedi ki:

   Merhaba 32.hafta itibariyle raporumu aldım ve sigortalılığım devam etmekteyken işyerime ilettim, işleme aldılar ve istirahata çekildim.

   Soru1- 8 haftalık rapor süresi içerisinde işyeri sigortalı işten ayrılma bildirgesi gösterebilir mi? Gösterirse geçici analık işgöremezlik ödeneğinden hakkım düşer mi?

   Soru2- Son 1 yıl içinde 114 işgünüm mevcut ancak her ay tam yatırılmamış. (Ör:17,19,22 gün civarı işe gittiğim gün kadar yatırılmış) Geçici analık işgöremezlik ödeneğini almama engel midir?

   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışanı, Hastalık veya Doğum nedeni ile aldığı raporlu zamanlarda kanunen iş verenin işten çıkarma hakkı yoktur. eğer böyle bir durum söz konusu olursa https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ yazımızdaki haklarınız mevcut.

    Geçici iş göremezlik ödeneği için toplamda 90 gün yeterli. Aynı ayda 30 gün şartı yok.

  23. züleyha dedi ki:

   ben 2 yıl önce doğum yaptım ödenek için başvuru yapmadım eşim o zaman çalışıyordu.şimdi emekli oldu.Hala ödenek alabilirmiyim alabiliyorsam başvurumu nereye yapmalıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    15 Mayıs 2015 sonrası doğum yaptıysanız eşinizin veya sizin çalışıyor olma zorunluluğu yok 1. çocukta 300 2. çocukta 400 ve 3 ve daha fazlası için 600 TL doğum yardımı alma hakkınız hala mevcut. Zaman aşımı durumu yok.

  24. Nil dedi ki:

   26 haftalık hamileyim 32 hafta tamamen işten ayrılmak istiyorum doktorumdanda çalışamaz raporu alıcam işten tamamen ayrıldığım zaman doğum ve süt parasından yararlanabilirmiyim yoksa yararlanamazmıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Marehaba,

    Doğum ve süt parasını işten çıksanız da çıkmasanız da alabilirsiniz. Analık iş görmezlik ödeneğini alabilmek için çıkış işlemlerinizi raporun sonunda yapmanızı gerekmektedir.

  25. Hacer gümüş dedi ki:

   Merhabalar 25haftalık hamileyim eşimin üstünden sigortalıyım 22.08.2016 tarihinde işten ayrıldim sizce doğum parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,
    Doğum parası alabilirsiniz.
    İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılır.

  26. Özden dedi ki:

   Merhaba ben 2016 haziran ayında Doğum yaptım sigortam yoktu. Eşim sigortalı çalışan Doğum parası alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,
    Sgk Çalışan olmadığınızdan Doğum parası alamazsınız. Fakat Doğum Yardımı ve Süt Parası alabilirsiniz.
    Doğum yardımı olarak ilk çocukta 300 TL, ikincide 400 TL ve üçüncüde ise 600 TL’dir. Üçüncü çocuktan sonraki doğumlarda da yardım 600 TL dir.
    Ayrıca Süt parası 2017 yılı itibari ile 132 TL dir.

  27. nilu. dedi ki:

   merhaba.hocam yabanciyim eşim turk vatandaşi siğortali çalişiyor.maysda bebek bekliyoruz.doğum parasi alabilirmiyiz.

  28. Büşra dedi ki:

   Merhaba, ben şuan 11haftalık hamileyim ücretli öğretmen olduğum için anlaşmam okulların kapanmasıyla yani 8 Haziranda bitiyor.. doğumum Kasım ayında olucak. Bu aradaki 5 aylık süreçte çalışmasam olmuyormu doğuma kadarmı sigırtamın devam etmesi gerekiyor? Yoksa bu 5 aylık süreçte başka yerde sigorta başlatmam gerekiyormu? Ocak 2017 den – Haziran 2017ye kadar zaten 90 günlük sigortam olacak. Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  29. Sera dedi ki:

   Merhaba ;
   2016 yılında aralıksız 1 sene çalıştım. Su an 3 aylık ikiz bebeklerime hamileyim. Rapor parasindan da yararlanmam için suan başlayan 90 gün daha sgk ödemem olur ise rapor parasına tabi tutuluyormuyum.

  30. Cansu dedi ki:

   7 aylık hamileyim, gebe kaldığımdan beri çalışmyorum fakat gebe kalmadan önce7 aylık sigortam var. Doktor raporum yok. Doktor raporu şart mı? Şimdi alsam geçerli olur mu?

  31. Ramazan dedi ki:

   Eşim öğretmen olarak calısıyor. ikinci cocugumuza hamile Temmuz da doğacak allah nasip ederse. eşim cocuk parası aldı ilk çocuk da şimdi ikinci cocukda çocuk parası haricinde süt parası ve doğum yardımı alacak diyenler oldu eşim ikinci çocuk da cocuk parası haricinde süt parası ve doğum yardımı alacak mı

  32. Kubra alpoglu dedi ki:

   Iyi gunler ben is yerim ile davalik oldum ise iade ile davayi kazandim 4 aylik sigortam baslayacak is yerimden ayrilali 3.5 yil oldu suan davayi kazandigim icin ise cagriliyorum fakat hamileyim dogum parasi alabilir miyim 28. Haftadayim

  33. Selin dedi ki:

   Ben 10 Şubat 2014 te doğum yaptım doğum parası alabilir miyim acaba

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz. Detaylı bilgi ve başvuru için alo 170 SGK Danışma hattını arayınız

  34. Fatos dedi ki:

   Merhaba lar benim 90 gün prim 38 hafta da doluyor ozaman rapor alsam dogum parasından yararlanabilirmiyim

  35. dyaa dedi ki:

   Merhaba su anda calismiyorum fakat 2016 yılının haziran kasim aylari arasinda calistigim isyerimden ayrıldım eylülde dogumum olucak insallah 90 gün primden yararlanabiliyormuyum.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Analık Hali Geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenebilmesi için;
    İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    Bu süre içinde iş yerinde çalışmamış olması,
    Doğum olayının gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  36. ezgi dedi ki:

   3 gundur sgk 170 heryerı aramaktayım analık rapor paramı her ay gidip alıyorken bu ay heryerden onay verılmesıne ragmen banka bız goremıyoruz odeme yapamayız demekte muasebe servısınız ısveren heryer onaylı e devlettede gorunmuyor bu ay ve ıyıce can sıkmakta cocugum 3 aylık gelıp suan bı cozum bulma sansım yok sadece telefonla ıletısım kurablmekteyım
   magdurıyetımın gıderılmesını talep edıyorum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    BAŞVURU oluşturmak için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  37. Gürsel dedi ki:

   Eşim sigortalı fakat maaşlı değil pirimli çalışan doğum parasından yararlanabilir mi yoksa benim üzerinden faydalanarak alabilir mi

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Gürsel Bey, eşiniz doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması ve bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması gerekmektedir. ANCAK Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  38. Yasmin dedi ki:

   Merhabalar,
   Belirttiğiniz site üzerinde tutar bilgisini görmekteyim ama “Bankaya Gönderilme Tarihi” alanı boş buradan henüz çekemeyeceğim anlamına mı geliyor.
   Teşekkürler

  39. Seyhan kaya dedi ki:

   17 haftalık hamileyim bugün sigorta girişim yapıldı.Doğum parası alabilirmiyim?teşekkürler

  40. Nur dedi ki:

   Mrb bn doğum yaptım SGK’mız var 90 günden fazlada yatiriliyor. Şuan doğum parası alablirmiyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Analık Hali Geçici iş göremezlik (Doğum parası) ödeneğinin ödenebilmesi için;
    İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    Bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması,
    Doğum olayının gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Eğer şartları sağlıyorsanız lütfen SGK’ya başvurunuz.

  41. Banu dedi ki:

   Merhabalar. Ben 2008 de işe girdim 2013 temmuzda işten ayrıldım. 2014 temmuzda doğum yaptım. Doğum parası hakkında bilgim olmadığı için talep de bulunmadım. Şimdi talep etme hakkım varmıdır ve varsa nasıl bir yol izlemeliyim acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

  42. Tuba dedi ki:

   23 haftalık hamileyim ve işten farklı nedenler gösterilerek işten çıkarıldım. Part time çalışanım ve 01.07.2016 da ssk girişim yapıldı..
   Gecmiste 600 gün sigorta primim var,
   Doğum parası alma hakkım varmı ?
   SGK primini dışardan yatırabilirmiyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Raporun başlayacağı tarihten itibaren geriye dönük 1 yıl içinde 90 günlük priminiz olur ise rapor ödemesi talep edebilirsiniz. Ayrıca kısmi çalışan iseniz geri kalan günlerin ödemesi için SGK ya müracaat edebilirsiniz.

  43. isa dedi ki:

   işten çıkarıldım. İşsizim. Üç ay geçti. sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanabilirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hak sahipleriniz üzerindne sağlık güvenceniz yok ise genel Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekiyor.

  44. nurgül dedi ki:

   merhaba benim sorum gecmişle ilgili 2006 ve 2012 kadar sezonluk calışıyordum yazları nisan bır eylül otuz tabıkı sıgortasızdım dava acdım davamı kazandım pırım lerımı ödediler bu esnada 2008 doğum yaptım peki geriyedönük doğum parası ala bılıyormuyum acaba tşk

  45. Sule dedi ki:

   11.haftalik hamileyim 32.haftada isten ayrılmayı düşünüyorum işyerinde 1 yıldır çalışıyorum isten ayrılsam dahi Doğum parası alabiliyormuyum?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Analık Hali Geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenebilmesi için;
    İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    Bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması,
    Doğum olayının gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

  46. Deniz dedi ki:

   300 tl çocuk parası alımı için Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ne mi yoksa sgk ya mı başvurulacak? herkes farklı söylüyor
   ve 122 tl süt parası ve hastanede yapılan doğumda verilen 70 tl ödeme ile ilgilide aydınlatırsanız sevinirim yusuf bey,şimdiden teşekkür ederim ..

  47. Ayca akca dedi ki:

   Mart 2016 da işe basladim fakat çalıştığım yer aralık 2016 da sigortami yaptılar mart 2017 1 sene olcak şuanda 15.haftalık hamileyim doğum parası alabilirmiyim

  48. Zerrin dedi ki:

   Merhabalar;32 haftalik iki gebelige hamileyim.Allah nasip ederse en geç ocağa doğum yapacağım.30 temmuz tarihinde işten cikisimi verdiler.dogum yapmadan once son bir yıl içerisinde 180 gün primim olmus oluyor.ayrica iskurun işsizlik sigortası ve maaşından yararlaniyorum.doğum parası alabilir miyim?doğum parası alırsam işsizlik maaşım kesilir mi?ilginize şimdiden tesekkurler

  49. Funnda dedi ki:

   Benim 2016 yilinda 212 is gunu sigortam var ve hala calisiyorum. 28 haftalik hamileyim su an isten ciksam dogum parasini alma hakkim var mi acaba ? Yoksa 32 haftaya kadar calisip sigortali gorunmek zorunda miyim?

  50. Abdurrahman dedi ki:

   Selam ben ptt de çalışıyorum emekli sandığına bağlıyım.esim ev hanımı ve yeni doğum yaptı.sut parası alabilirmiyim.

  51. Souldnz dedi ki:

   2015 Aralık ayında işden çıkarıldım.Matıs 2016 tılında hamile kaldım.Aradaki sürede sigortam devam etmedi iş arama sürecinde olduğum için .Bu şartlarda doğum parası alabilşrmiyim

  52. Saadet dedi ki:

   Merhaba ben 30.06.2016 itibariyle isten evlilik sebebiile ayrildim ve mayis altisi gibi dogum yaacagim kismetse peki bu durumda dogum parasi alabiliyormuyum yoksa esimin uzerinden mi faydalaniyorum.tesekkurler.

  53. isimsiz dedi ki:

   merhablar ben 2012 haziran da dogum yaptım.aynı işyrinde 2 yıldır çalışıyordum dogum öncesi ve sonrası rapor almadım sigortamda yattı geçmişe dönük dogum rapor parası alınabilirmiyim

  54. Semra Işık dedi ki:

   Merhaba ben ev hanimiyim iki ay önce doğum yaptım .yakın zamanda değil ama 2009 yılından 8 aylık sigortam var. Doğum parasından faydalanabilir miyim. Cvp verirseniz çok memnun olurum teşekkür ediyorum

  55. Melike dedi ki:

   iş görememezlik belgesinde ve dogum raporunda baş hekimin imzası olmalımı.

  56. Nur dedi ki:

   Merhaba su an tam 29 hafta 6 günlük hamileyim 32.haftada rapor alacağım su ana kadar 90 günlük primim var 32.haftada işten çıkarılırsam doğum parasını alabiliyor muyum?

  57. Yasemin Arslan dedi ki:

   Merhaba 27 haftalık hamileyim. 3 Aydır işsizlik parası alıyorum. Dogum parası alabilirmiyim. Dogum parası alabilmek için 32. Haftada sigortalı çalışırken mi rapor almam gerekiyor. Son 10 gün çalışıyor olmam mı gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim

  58. Cemre dedi ki:

   Merhaba 26 eylülde 32. Hafta isgoremezlik raporumu aldım ve 30 unda isten ayrıldım.isverenim 30undan sonra raporumu onaylamayacagini sistemden personelim değildir seçimini yapacağını söyledi. 90 gün primim mevcut şartları sağlıyorum. Doğum rapor parami almak için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Teşekkürler.

  59. Emine dedi ki:

   Merhaba ben Bağkurluyum kendim yatiriyorum ama başlatalı 27 gün oldu doğum yaptim yeni ben alamaz miyim doğum parası Bağkur dan önce eşimin sigortasından yararlaniyordum cevabınız icin tesekkurler

  60. BURCU ÇILGIN dedi ki:

   Merhabalar… 2015 Ekim ayında ücretli öğretmenliğe başladım. 17 Hazirann da cikis yapildi. 13 temmuzda tekrar yaz okulunda göreve başladım 31 Agustosta çıkış yapilacak. 27 Ağustosta gebelikte 32. Haftayı tamamlıyorum. Bu durum da doğum parası alabilirmiyim… şimdiden teşekkürler…

  61. yasemin acar dedi ki:

   SUAN EV HANIMIYIM ESIM SİGORTALI ESIM UZERINDEN DOGUM PARASI ALABILIR MIYIM YADA ESIM BANA SIGORTA YATIRABILIYPORMU YATIRIRSA DOGUM PARASI ALABILIR MIYIM

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışan kadınlara verilmektedir. Çalışıyor görünürseniz alabilirsiniz.

    1. ozlem dedi ki:

     Merhaba ben isyerimden 01.08.2012 tarihinde basladim 27.08.2016 ya kadar calistim isyeri kucultme nedeniyle isyerinden cikardi beni ve ben hamileydim 3.5 aylik simdi baska isyerine baslicam suan 4.5 aylik bebegim eger baslarsam dogum parasini alabiliyor muyum

  62. Sümeyra dedi ki:

   Ben milli egitime bagli bi okulda öğretmen olarak görev yapmaktayım doğum öncesi iznime 31.haftada başladım ilk hafta rapor 32.hafta da kendi hakkim olan iznimi kullanmaya başladım doğumum hazirana geldiği için doğum sonrasi iznimden 4 gün kullandim size sorum çalışan anneler için sgk is gormezlik parasi alabilirmiyim yani istirahat döneminde ödenen paradan bahsediyorum bir de doğum yapali 45 gün kadar oldu doğum yardimi parasina hala basvurabilirmiyim şimdiden teşekkürler

  63. Fatma dedi ki:

   Merhaba 23 haftalik hamileyim. Ekim 2015-Mayis 2016 tarihleri arasinda calistim birakma durumunda kaldim isimi.. Rapor parami alabilmem icin rapor aldigim tarih calisiyo olmam mi gerekmekte? 4 aylik rapor parasindan faydalanabiliyormuyum?

  64. azra dedi ki:

   Merhaba ben 22 haftalik hamileyim işten ayrildim ama 90 günlük primim var dogum parasi alabilir miyim. …….

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum iznine ayrılmadan önce sigortalı olmanız gerekir yoksa doğum parası alamazsınız.

  65. arzu dedi ki:

   Ben 21 haftalik hamileyim 90 gun primim var is yeri 32.hafta dolana kadar ucretsiz izin vermek istiyor bu sartlarda dogum parasindan yararlanabilir miyim acaba

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    32.haftada sigortalı olmanız durumunda doğum parası alabilirsiniz.

  66. Hayal dedi ki:

   Mrb 21 haftalık ikiz gebeyim 4 aydır sigortalı çalışıyordum iş yeri hamilelik nedeniyle içten çıkartıyor doğum parası Hakkı’m var mı 90 gün primim var

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum iznine ayrılmadan önce sigortalı olmanız koşulu ile alabilirsiniz.

  67. Neslihan dedi ki:

   Merhaba,
   Ben bir firmada 1 senedir çalisiyordum. Dogumuma 1 ay kala is yerinden ayrildim. Ayrilir ayrilmaz daha yüksek maas veren bir firmaya geçtim. Bu durumda dogum ücreti alabilir miyim? 2016 Haziran’da dogum yapacagim.2016 senesi için 90 günlük sigortam bulunuyor. Bu durumda ben dogum parasi alabilir miyim. Alirsam bu dogum parasini en son girdigim firmanin brüt olarak yatirdigi ücretten mi alirim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Son 3 ayın maaş ortalamasına göre hesaplanır.

  68. Mina dedi ki:

   Illa 32 haftayi doldurmak sart mi ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet 32.haftadan önce ayrıla durumu olmuyor. Ancak doktorunuz ile görüşüp iş yerinden izin alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  69. Mina dedi ki:

   Iyi gunler benim agustos ayinda 31+2 günlük oluyorum 1 yili aşkinda sigortam var dogum parasindan yararlanabilir miyim acaba

   1. Mina dedi ki:

    Yani 31+2 de isten ayrilsam doğum günü alabilir miyim

    1. Yusuf Karataş dedi ki:

     En erken 32.haftada izin alabilirsiniz.

   2. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet yararlanabilirsiniz.

  70. EMEK dedi ki:

   MERHABA ,

   Doğum iznine ayrıldığımdan dolayı tarafıma ödenecek olan “Geçici İş Göremezlik Ödeneği” parasını aylık alabilmem için hastaneye her gittiğimde rapor alıyor olacağım. Aldığım raporların bir örneğini aynı gün içerisindeİŞVERENE MUHASEBEYE gönderdikten sonra, ilgili yetkilinin sisteme girip “Kısmı Onaylama” yapması mümkün İSE paramı toplu degıldı aylık alabılır mıyım ????? bırde aylık raparıyı alabılmem ıcın o raporda “ne yazması gerekır ?
   raporda “Analık Geçici İş Göremezliği” yazar ise yeterlı olur mu ? YARDIMLARINI RICA EDIYORUM yarın raporumu alacagım ne olur acıl yardım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  71. Canan dedi ki:

   Merhabalar Sirnak sgk ne zaman acilacak aylardir rapor parami alamadim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  72. ozlem dedi ki:

   Merhabalar 32. Haftada doğum iznine ayrıldım fakat işyerinden de aynı gün istifa dilekçe mi verdim. Geriye yönelik 90 günlük primim mevcut. Lakin işveren istifami verdiğim için iznimi onaylamamistir. Doğum öncesi ve sonrası parami alabilirmiyim. Bu konu da acil olarak aydınlatırsanız sevinirim. Doğum sonrası iznim bitmiştir. Teşekkürler.

  73. arzu dedi ki:

   Iyi gunler ben 1.5 yillik sigortaliyim 30 haftada izne ayrilsam dogum parası alabilir miyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doktorunuz ile görüşüp rapor tarihini kararlaştırabilirsiniz.

  74. Esma dedi ki:

   Merhaba ben 20 ay bir iş yerinde çalıştım 2 aylık hamileligimde iş yerinden istifa diyerek işten çıkartıldı m is yeri hiç bir şekilde para ödemedi dogum yaptım 2 ay oldu çocuk parası alabiliyormuyum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum raporu alabilmişseniz, doğum parası alabilirsiniz.

  75. Umudum dedi ki:

   Calisan anne hamilelikten dolayi nelerden kac tl faydalanabiliyor

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum parası alabilirsiniz. Doğum parası alamazsanız çocuk yardımı alabilirsiniz. Doğumdan sonrada süt izni hakkınız bulunmaktadır.

  76. Ece dedi ki:

   Merhaba,
   Ben bu hafta itibariyle izne çıktım. Doğum yaptıktan sonra hangi evrakları tamamlamam ve nereye teslim etmem gerekiyor. Annelik iş görememezlik ödeneği için bundan sonra yapmam gereken nedir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doktor raporunu iş yerinize verebilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  77. arzu yeter dedi ki:

   Ben 30+3 haftaliga kadar calissam dogum parasi alabilir miyim peki tesekkurler..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz.

  78. Deniz dedi ki:

   Dogum yardimi parasini 17-20 nisan tarihlerinde almam gerekiyordu 21 nisanda alsam sorun olur mu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Para geriye gidebilir. Giderse SGK müdürlüklerine başvurmalısınız. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  79. arzu yeter dedi ki:

   Ben 3 yil once bir dogum yapmistim 2 aylikken isten ayrildim bunun oncesinde 3 yillik sigortam var bebegim 6 gun yasadi vefat etti bu durumlari bilmiyordum simdi gitsem dogum parasi alabilir miyim birde simdi yine hamileyim 3 aylik hazirana kadar calisacagim sonra isten ayrilacagim 22 haftalik olacak haziran sonuna kadar doğum parası alabilir miyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Önceki doğumunuz için doğum parası alamıyorsunuz. Şuanki durumunuz içinde çalışmanız gerekebilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  80. Gülcin dedi ki:

   Merhaba benim 2011 yılından 90 günlük sigorta primi var calıştıgım yerden sağlık sorunlarım nedeniyle raporsuz ayrıldım 1 Mart 2012 de dogum yaptım acaba cocuk parası alabilirmiyim geçmişe dönük nereden ögrenebilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor almadıysanız doğum parası alamazsınız.

  81. dilek dedi ki:

   Merhaba ben 15 nisanda çalışamaz raporunu alacağım. Ve 18 nisanda işten çıkışımı alacağım.yani 18 nisana kadar ssk yatacak. Doğum parasından yararlanabiliyor muyum? Bir de doğum parası alanlar devletin verdiği çocuk parasından faydalanamıyor mu? Teşekkürler. ..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor süresinde sigorta yatmaması gerekir. Durumu iş yerine bildiriniz. Doğum parası alanlar çocuk yardımından faydalanamaz.

  82. Seda dedi ki:

   Merhaba, 1 bucuk sene özel bir şirkette çalıştım. 15 mayıs 2015 tarihinde evlilik nedeni ile işten ayrıldım. 11 aydır çalışmıyorum. 2016 Temmuz ayında doğum yapıcam. DAha önceden sigortam olduğu için doğum parası alabilir miyim ?
   İlginiz için teşekkürker.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maalesef alamıyorsunuz, Seda Hanım.

  83. Sibel Şentürk dedi ki:

   Merabalar basvuru yapali 1.5 ay oldu hala para yatmadi n zamn yatar acaba

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İşlemler uzun sürebiliyor, Sibel Hanım.

  84. Yeşim dedi ki:

   Merhaba sigortaliyim dogum parası almak istiyorum ancak erken dogum yaptim izin kullanmadım daha sonra izin yaptim yinede alabilirmiyim birde eşim başvuru yapabilir mi illa benim olmammi gerekiyor teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İzin süresinde sigortanız yatmışsa doğum parası alamazsınız. Şartları sağlıyorsanız doğum parası alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  85. sıdıka dedi ki:

   hayırlı günler ben 24 haftalık hamileyim ve 349 günlük sigortam var 4099 tl doğum parası ve süt parası ve ilk çocukta 200 tl mi neydi onlardan yararlanabiliyormuyum acaba doğum öncemi sonrasımı başvuru yapmam lazım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum raporlarını alır almaz iş yerinize teslim ediniz. Doğum sonrası başvurabilirsiniz. Çocuk yardımı alamazsınız.

  86. Semra üspolat dedi ki:

   Selam ben hamile kalmadan 4 ay önce işten ayrıldım 120 günlük ssk pirimim var ve 4099 liralik yardimdan faydalanabiliyormuyum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maalesef yararlanamıyorsunuz, Semra Hanım.

  87. yelda dedi ki:

   3 ay once doğum yaptim ve 16 haftalik doğum iznine ayrildim daha doğum parasi alamadim ne zaman alirim analik parasi emzirme parasi falan aldim yardimci olursaniz sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor bittikten sonra doğum parasını 1 ay içerisinde alabilirsiniz, Yelda Hanım.

  88. Fazilet dedi ki:

   Kasımda bağkurlu oldum aralıkta doğum yaptım öncesinde ssklıydım 300 tl çocuk parası aldım doğum parası alabilirmiyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çocuk parası almışsanız doğum parası alamıyorsunuz, Fazilet Hanım.

  89. Hulya dedi ki:

   Mrb benim çocuğum doğdu 15 gün yaşayıp oldu acaba doğum parasi alabilir miyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet alabilirsiniz, Hülya Hanım.

  90. Selma dedi ki:

   Merhaba ben şu an beş aylık hamileyim ve bir okulda 6 aydır ücretli öğretmenlik yapıyorum. Yani doğum parası almak için gerekli 90 günlük prim şartlarına uyuyorum fakat brn ücretli olduğum için bu parayı son iki ayımda izin almam durumunda benim alamayacağımı çünkü sigortamı bitireceklerini söylüyorlar ben bu durumda doğum paramı alabilecek miyim ??

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Selma Hanım.

  91. Birsen dedi ki:

   Merhaba yusuf bey 32 haftamda izne ayrildim 12 ayin 28 dogum yaptim hastaneden kaynsklanan aksakliktan dolayi raporum muhasebem tarafndn gozukmuyodu smdi sorun cozuldu sistemde gozukuyo odememi ne zaman alabilirim bide maasim 1300 nasil hesaplay bilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/ bu yazımızdan hesaplama işlemi hakkında bilgi alabilirsiniz, Birsen Hanım. Ödeme konusunu sistemden takip edebilirsiniz.

  92. seda dedi ki:

   doğum iznine ayrılıp süt iznimide birleştirmek istiyorum bu süre dolduktan sonra iş yerimden anlaşmalı cıkmak istiyorum ( tazminatımı alacağım) işssizlik maaşı alabilir miyim..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İşsizlik maaşına başvurabilirsiniz, Seda Hanım.

  93. seda dedi ki:

   Benim dogum tarihim 08.01.1990 ise ilk giris tarihim 06.04.2009 suan 320 gun pirimim var ev hanimiyim cogucum yok kac yasinda emekli olabilcem en erken

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    58 yaş ve 7200 prim günü şartlarınız bulunmaktadır, Seda Hanım.

  94. Gülsen kurt dedi ki:

   Merhaba ben iskur üzerinden ise başladım bu 4 aynı tam 9 ayında doğum yapiyorum ama geçici isciyim 90 gibi tamamlıyoruz sizce doğum parası alabilirmiyim teşekkürler simdiden

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 prim günü yatması durumunda doğum parası alabilirsiniz, Gülşen Hanım.

  95. Bilge dedi ki:

   Merhabalar. 2006 yılından beri devlet memuruyum.32.haftada doğum iznine ayrılacağım ve bu izin sırasında bildiğim kadarıyla sigortam ödenmeye devam edecek. kamu Üniversitesi çalıştığım kurum. Bu durumda doğum ücreti alamayacak mıyım?bilgi verirseniz çok sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İzin süresinde sigorta yatarsa doğum parası alamazsınız, Bilge Hanım.

  96. Bediha dedi ki:

   3.5 senedir calistigim isyerinden 2 subatta cikarildim suan 31 haftalik hamileyim mart in 2 sinde dogum iznim baslicakti dogum parasi alabilecekmiyim tsk ler….

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum parası alabilirsiniz, Bediha Hanım.

  97. Esra dedi ki:

   Parttaim işçiyim 2 yerde doğum parasından yararlanabilirmiyim 4 yıldır çalışıyorum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Esra Hanım.

  98. sevilay çağ dedi ki:

   Merhaba Ben şuan hamileyim ve yeni işe girdim, doğuma 6 ay var, 6 ay çalışıp ayrıldığımda doğum parası alabilirmiyim,teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet alabilirsiniz, Sevilay Hanım.

  99. seda dedi ki:

   doğum iznine ayrılıp süt iznimide birleştirmek istiyorum bu süre dolduktan sonra iş yerimden anlaşmalı cıkmak istiyorum ( tazminatımı alacağım) işssizlik maaşı alabilir miyim

  100. mine dedi ki:

   merhabalar doğum parası izine ayrıldığımız hangi zaman diliminde alınıyor ve ne kadar alınıyor…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/ gerekli bilgileri bu yazımızdan alabilirsiniz, Mine Hanım.

  101. zeynep dedi ki:

   Merhaba.5senedir aynı yerde çalışıyorum. 8 ocakta dogum yaptım . Doğum parasını ne zaman alabilirim. Şimdiden teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum izni bittikten sonra alabilirsiniz, Zeynep Hanım.

  102. Derya dedi ki:

   İyi günler, ben 2012 ve 2014 yilinda iki dogum yaptim.Dogumlarim yurtdisinda oldu 2012 deki dogum öncesi calisiyordum ve doğumdan 1 sene sonra istifa ettim.Bu sartlarda dogum parasi alma hakkim varmı 2000 dogumlu birde kizim var bilgi vermenizi rica ediyorum Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yurt dışıyla alakalı detaylı bilgi için konsolosluk ile iletişime geçebilirsiniz, Derya Hanım.

  103. ozlem dedi ki:

   hocam 1 ekim 2013 tarihinde dogum yaptim 1ekim 2012-2013 yillari arasinda 90 prim gunumum mu olmasi gerekiyor dogum parasi alabilmem icin ayrica gun sartim yeterliyse hak kazaniyor muyum? teşekkürler…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıllık süre içerisinde en az 90 prim günü yatmış olması gerekiyor, Özlem Hanım.

    1. ozlem dedi ki:

     Ekim 2013 de dogum yaptim prim gun sartina uyuyorum yani dogum parasi almaya hak kazaniyor muyum ?

  104. Pelin dedi ki:

   Ben hamileliğimin 5. ayına kadar çalıştım ve işyerinden ayrıldım. 8 ay işsizlik maaşı aldım. Sadece 300 tl çocuk parası ve 112 tl süt parası aldım. Oğlum şuan 8buçuk aylık. Doğum izni için ayrılmadığımdan dediğiniz ücreti alamadım. Acaba ekstra bir başvuru yapıp doğum parasından yararlanabiliyor muyum?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çocuk parası aldığınız için doğum parası alamıyorsunuz, Pelin Hanım.

  105. Yeliz Çağlayan dedi ki:

   mayıs 2013 den aralık 2013 e kadar sigortam var. daha sonra herhangi bi yerde çalışmadım. kpss içn dersaneye gidiyorum. nisan 2016 da doğum yapacağım. doğum parası alabilir miyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 prim günü yatırmadıysanız doğum parası alamıyorsunuz, Yeliz Hanım.

   2. RÜZGAR dedi ki:

    MRB MAAŞIMDA HACİZ VAR DOĞUM PARAMDAN DA KESİNTİ OLUR MU ACABA TEEŞKKÜRLER

    1. SGK Merkezi dedi ki:

     Haczinize ilişkin bilgimiz olmadığından lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı arayarak bilgi alınız.

  106. dlk dedi ki:

   ben şuan ssklı olarak çalışmaktayım .ikiz hamileyim 30. hafta da rapor albildiğimi okudum. 30 . haftada rapor aldığım durumda doğum parası için 18 haftanın dolmasını bekleyecek miyim ? ya da en yakın ne zaman o parayı alabilirim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor sonrası parayı alabilirsiniz.

  107. Tuba dedi ki:

   Öğretmenim 37. Haftama kadar çalışır raporu aldım doğum parası alabilir miyim ortalama ne kadar alırım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet Tuba Hanım doğum parası alabilirsiniz. Detaylı bilgi için yazımızı inceleyebilirsiniz. https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/

  108. uğur dedi ki:

   Hocam doğum yardımı sgk dan geriye dönük alınır mı? 3 yıl öncesinde bilmiyorduk böyle bir şeyin olduğunu yeni öğreniyoruz.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum parası alabilmek için şartları sağlıyorsanız SGK müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Ancak geçmişte kaldığı için zorluk çıkabilir.

  109. deniz dedi ki:

   slm ben 16 haftalık hamileyim ve 7 aylık sigortalıyım rapor almam sartmıdır cocuk parası için , ikincisi bu parayı sgk mı veriyor işveren mi acaba kolay gelsin

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor almanız gerekir. Parayı SGK vermektedir.

  110. seyda dedi ki:

   Merhaba

   Dogum oncesi calisamaz raporumu 32 haftada aldim 36 hafta da ise dogum yaptim iki yildir ayni is yerinde sigortali ve 1000 tl ile maas almaktayim dogum parasi ne kadar alabilirim

   Dogum sinrasi calismak istemiyirum tazminat alma ihtimalim varmidir

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/ bu yazımızdan hesaplama ile ilgili bilgi alabilirsiniz, Şeyda Hanım.

  111. Bediş dedi ki:

   Merhaba.arkadaşım doğum yaptı doğumdan önce sigortalı değildi doğum parası için başvurduğunda kendisine doğum ücretini alabilmesi için belli bir günü sigortalı olarak doldurması gerektiği ama onun bir kaç günü eksik kaldığı şçin yararlanamadığı söylendi.çalıştığı dönem ise doğumdan bir kaç yıl önceydi yinede yararlanması için sadece o günleri mi doldurması gerekiyor.bu bilgi bize yanlış mı verildi acaba ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 prim günü şartının sağlanması gerekmektedir. Aksi taktirde doğum parası alınamıyor.

  112. bahar Akbulut Ergin dedi ki:

   Eşimle baba parası için başvuru yaptık ,ayın 8-12 arasında paranızı Ziraat Bankasından alacağımızı söylediler fakat alamadık ocak ta mı alıcaz yoksa, şimdiden teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İşlemler uzun sürebiliyor. İlgili SGK müdürlüğüne durumu belirtiniz.

  113. Fatma dedi ki:

   Merhaba, 1964 doğumluyum. Şubat 1990 ssk girişim var toplam günüm 315, 1992 ilk çocuğum oldu, 1999’da ikinci çocuğum. 10 yıldır şeker hastasıyım raporum var, 2 yıla kadar ilaç kullanıyordm son iki yıldır insülin yapıyorum günde 4-5 kez yani çalışmam zor. Hastalığımdan dolayı ve çocuk doğumundan prim kazanmam söz konusu mu? Nasıl emekli olabilirim, cevabınız için şimdiden teşekkürler…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  114. seher acar dedi ki:

   Meraba ben mayisda hamile kaldım ondan önce 6 ay başka yerde 6 ay başka yerde çalıştım hamile olduğumu öğrenince çıktım kötü bi hamilelik gecriyorum çünkü şubatta doğum yapcam doğum parası alabiliyormuyum?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  115. Hatice dedi ki:

   Merhaba ben 8 haftalik hamileyim.çalıştığım iş yerinde 90 gün primim doldu. Fakat Martta evlilik tazminatı alıp ayrılmak istiyorum.doğumum haziran sonu temmuz başı olcak yine de doğum parası alabilir miyim ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  116. ümran dedi ki:

   rapor aldım iş göremezlık bildirisi yapılmadıgı için parayı vermiyo ssk

  117. Ayse dedi ki:

   Ben 4 haftalik hamileyim ve okulda 5 saatlik sigortam yatiriliyo ve bu ucuncu cocugum ben yardim alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde tam 90 prim günü yatması gerekir.

  118. Tuğçe KAVAK dedi ki:

   3 aylık hamileyken işten çkarıldım ancak çalıstıgım yerde 1 yılın dolmasına 1 hafta kala hamileliğim yüzümden işten çıkarıldım doğum parasını alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  119. derya dedi ki:

   benim çocuğum oldu doğum parası ne kadar alabilirim vede her ay emzirme parası ne kadar alabilirim tşekürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüğüne başvurunuz. Hesaplama için brüt maaşınızın miktarı önemlidir. https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/

  120. Dilan dedi ki:

   Merhabalar şuan 30.haftalik hamileyim. Çalıştığım dershane kapandığı için haziranda işten ayrildim. 90 günlük primim de var. Şimdi tekrar sigorta girişine gerek var mi doğum parası için. Yoksa bu şekilde de alabiliyor muyuz?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  121. leyla dedi ki:

   merhabalar
   benim anlamadığım tek nokta doğumdan 2 ay önce ve doğumdan 2 ay sonra sigortalı olmammı gerekiyor. doğumdan sonramı sigorta çıkışı olması şart

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan sonrası önemli değildir.

  122. ilker dedi ki:

   Merhabalar. Eşim devlet memuru ben ise özel bir firmada çalışıyorum. Yeni bebeğimiz oldu. Baba ya doğum parası ödeniyor mu acaba? İyi çalışmalar.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Babaya doğum parası ödenmemektedir.

  123. Ebru dedi ki:

   Merhaba ağustosda doğum yaptım fakat bişeyi merak ediyorum doğum parası dedikleri parayla bu süreç içerisinde aldığım rapor aynı paramı yani sekiz hafta olan süre için alacağım para doğum parası mı rapor parasımı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  124. Esin dedi ki:

   Merhaba 2014 ocak ayında işten ayrildim 2014 yılı boyunca hiç sigortam yoktu 2015 nisan ayından beri yani 6 aydır sigortalı çalışıyorum şuanda 18 haftalik hamileyim size sorum şu işveren isten çıkartirsa hemen başka bir yerde sigortam başlarsa eğer doğum iznine cikabiliyormuyum birde doğum parası alabiliyormuyum şimdiden teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  125. Yeşim dinçer dedi ki:

   Merhaba ben 10.08.2015 tarihinde 37. Haftada tapor alıp izne ayrıldım 17.08.2015 te erken doğum yaptım tapor bitiş tarihim 10.11.2015tir. Şu an sorgulattığımda 10.08.2015 ten 15.08.2015 aralığındaki raporunuzun parasını yatırmışlar. Ben 5 günlük rapor almadım hiç diğer paramı ne zaman alacağım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  126. nalan kartal dedi ki:

   merhaba, ben 15.09.2015 tarihinde çalışabilir raporu aldım daha sonra 12.10.2015 tarihinde doğum izni için rapor aldım ve daha sonra 22.10.2015 tarihinde 38 haftalıkken doğum yaptım ve bu tarihte de rapor verdiler. bugün iş yerimin muhasebecisi beni arayıp sgk ya bildirilen tarihler ile rapor tarihleri birbirini tutmuyor bunu çözmeniz lazım dedi. Acaba ben şimdi ne yapmalıyım bana yardımcı olabilir misiniz?
   şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  127. Deniz dedi ki:

   Doğum parasını, rapor işlemleri tamamlandıktan sonra, doğumdan 20-45 gün sonra mı yoksa 16 haftalık rapor süresi bittikten sonra 20-45 gün arasında alıyorum ? Bi karmaşıklık var. Aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor bittikten sonra alabilirsiniz.

  128. Emel kaya dedi ki:

   6.haftalik gebeyim sigortam yeni basladi doguma kadar calisicam bende dogum parasindan yararlanirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet alabilirsiniz.

  129. çağla yener dedi ki:

   merhaba 29 temmuz 2015 doğum yaptım doğum parasına başvurdum ekimde yatar demişlerdi hala yatmadı nereye başvurmam lazım çalıştığım kuruma mı sgkya mı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  130. Elif dedi ki:

   Temmuz ayında sigortam kesilmiş oldu şuan iş kurdan işsizlik maaşı alıyorum 2 yıl SSK var 28 haftalık hamileyim doğum parasını alabiliyormuyum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırmış olmanız gerekiyor.

  131. esra kasım dedi ki:

   İyi akşamlar ben 32 haftalık hamileyim,doktordan doğum izni için rapor aldım kopyasını muhasebecimize gönderdim gerek yok bize bildiri geliyor demiş,benim ayrıyeten sigortaya gidip bildiri yapmama gerek var mı acaba?teşkrler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır gerek yoktur.

  132. serpil sultan dedi ki:

   merhaba ben 4,5 aylık hamileyim 1 haafta içinde ssklı bir işe baslayacagım doguma kadar çalışmayı düsünüyorum.acaba ben de dogum parası alabilirmiyim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 prim günü yatırmanız durumunda alabilirsiniz.

  133. nagihan deniz dedi ki:

   merhabalar geçen sene sözleşmelei busene kadrou ögretmenim.32.hafta dogum iznine ayrıldım.ekim ayında iznim bitti .raporum bittiğine göre ücreti ne zaman alabilirim….

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    1 ay içerisinde yatacaktır.

  134. gülşah averi dedi ki:

   35 haftalık hamileyim işten ayrılalı 8 ay oldu fakat gelir testi yaptırarak isteğe göre sigortaliyim doğum parasından yararlana bilirmiyim ve nekadar süreyle yararlanilabikcek

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  135. ben calismiyorum ev hanimiyim dogum yaptim para alabilir miyim dedi ki:

   Ben ev hanimiyim.hic calismadim dogum yaptim 8.ayda para alabilir miyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortanız bulunmuyorsa alamıyorsunuz.

  136. Nurdan dedi ki:

   Merhaba ben 6.5 aylik doğum yaptım bebeğim 15 gün yaşadı doğum parası alabilirmiyim basvuru yaptık bebegim doğdukdan sonra birde emzirme parası varmıs 6 ay veriliyormus onada basvuru yaptık bunlardan yararlanabilirmiyim bebeğim oldugu halde acaba

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum parası alabilirsiniz.

  137. Meltem çelik dedi ki:

   2 yıldir memur olarak gorev yapiyorum kamuda bu yardimdan yararlanabiliyor muyum?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  138. Rabia dedi ki:

   Merhaba ben 2 aylık hamile iken işten ayrıldım ve 3 ay sonra başka bir yerde Sigortam başladı doğuma 8 hafta kala Raporumu aldım normal zamanda da doğumum gerçekleşti. ancak Muhasebeci rapor parasını almak için doğumdan önce 90 gün prim yatırılması gerekiyor senin günün eksik diyor benim bildiğim son 1 yıl içinde değil mi bu 90 gün prim. Benim son bir yıl da 90 günüm var Muhasebeci beni yanlış mı Bilgilendiriyor acaba
   Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğumdan 1 yıl öncesine kadar 90 gün prim yatması gerekiyor. Muhasebecinin eksik bilgisi olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  139. sevcan dedi ki:

   16 aydır çalışıyorum 32 haftalık hamileyim bu hafta dogum iznine cıkcam dogum parası alabilir miyim.dört ay sonra başka Bi evrak almam gerekiyomu doktortan doğu oarası alabılmek için

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğum parası alabilirsiniz.

  140. Yasemin dedi ki:

   Merhaba ben 9 aylik hamileyim ve 2 ay 20 gundur calisiyorum ama sagligim musait olmadigi icin 32. Haftada izne ayrildim 90 gun pirim tamamlanmamis olabilir dogum parasi alabilir miyim gene de bu durumda

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    90 prim günü tamamlanmadan doğum parası alamazsınız.

  141. hatice dedi ki:

   Ben 9 temmuzda dogum yaptım ama daha alamadım başvuru yaptım bebeğim iki aylık oldu başvurdugumda bir hastalıktı bebeğim ama daha almadım neden

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüğüne başvurup durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

  142. mehri dedi ki:

   Ben suan 3 aylik hamileyim isyerimde bi seneden fazla calisiyorum subatta dogum olacak Allah izin verirse dogum parasi alabiliyomuyum yada alabilmem icin ne yapmam gerekiyor bi de hamileligin 7 ayina kadar calisilmasi mi gerekiyor dogum parasini alabilmem icin

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Hayır şuan çıksanız bile doğum parası alabilirsiniz.

  143. duygu dedi ki:

   Merhaba ben yaklasik 10aydir bi yerde calisiyorum bu ayin 14’unde dogum yaptim ama doktorumdan herhangi bir rapor almadim dogum parasi alinabilmesi icin 32.hafta da rapor alinmasi lagzimmis bu durumda ne yapmam gerekiyo? Doktoruma gidip rapor alsam calistigim yere versem bildirim yapilsa alabilirmiyim?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet alabilirsiniz.

  144. selin gündüz dedi ki:

   Merhaba,13 martta doğum yaptım iznim mayıs sonunda bitti.Ziraat bankasına doğum paramı almaya gittim görünmediğini söylediler ayın 8 i ile 14 arasında gelmemi söylediler 3.aya girecek parayı yatırmama veya zamanında çekmediğim için geri alma gibi durum olabilir mi.Teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Geri alma gibi bir durumları olmaz. Para yattığı zaman size bilgi vereceklerdir. Maalesef bu tür işlemler biraz uzayabiliyor. Detaylı bilgi alıp evraklarınızı sorgulamak için SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  145. ufuk dedi ki:

   Merhaba ,
   33 haftalik gebeyim ,ocak 2015 ayinin basinda hamilelik nedeniyle sagligim izin vermedigi icin isten ayrildim.isten cikis yaptiklari icin issizlik odeneginden ve sigortasindan yararlaniyorum suan.dogum parasindan faydalanabiliyormuyum bunu ogrenmek istiyorum ,bende isten ayrilmis olsamda hamileligim suresi icerisinde dogum parasini alabiliyormuyum ? İsten ayrilisimdan 1 yil oncesinde 90 gun prim odemesi vardir. İsyerimde 6 yil calistim cunku. Yardimci olabilirmisiniz lutfen ??? Tsk ederim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğum parası alabilirsiniz. Doğumdan sonra başvuru yapabilirsiniz.

    1. aysel dedi ki:

     merhaba. hamileyim ve gayet sağlıklı bir hamilelik geçiriyorum. rahat bir işim var. 37.haftadan sonra çalışmamın bir yaptırımı var mıdır?

     1. Hürcan Karataş dedi ki:

      Doğumdan 2 hafta öncesine kadar çalışabilirsiniz. Bu şekilde doğumdan sonra 14 hafta izin kullanabilirsiniz. Doktorunuzla bu durumu değerlendirip rapor alınız.

  146. tugba dedi ki:

   merhaba 11.06.2012 tarihi itibariyle sgkli olarak bir fabrikada çalışıyorum. aralik 2015 de dogum yapacagim is yerimden çıkarken sirketten bana doğum parası verilecek mi ? dogum sonrası ise donecegim yani cikarken cikisimi almicam yinede nekadar bir para alabilirim cevabınizi bekliyorum
   Teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğum parası alabilirsiniz. Doğum parasını size şirketiniz vermiyor. SGK tarafından ödenmektedir. Doğum izni bittikten sonra doğum belgesi ve sigortalılık belgeniz ile SGK ya başvurabilirsiniz.

  147. Emel dedi ki:

   30haftalik hamileyim is yerim cikisimi verdi dogum parasi alabilirmiyim diger sartlari sagliyorum.tesekkur ederim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet alabilirsiniz.

   2. Hürcan Karataş dedi ki:

    Günlük kazancınıza göre ayakta tedavilerde günlük kazancınızın 2/3’ünü yatarak tedavilerde günlük kazancın 1/2’sini alırsınız. Brüt ücretinize göre hesaplama yapabilirsiniz.

  148. zeynep dedi ki:

   Ben 4 aydır sigortalı çalışıyorum ve 9 haftalik Hamileyim hafta ici 10 hafta sonu 12 saat ayakta çalışıyorum işveren işten çıkmamami yani istifa etmemi istiyor istifa etsem sigorta parasini alırmiyim alamaz miyim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırmanız durumunda doğum parasından yararlanabilirsiniz.

  149. Döndü PAMUK dedi ki:

   39 haftalık hamileyim doğum parasından faydalanmak istiyorum.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırmanız durumunda doğum parasından faydalanabilirsiniz.

  150. zúleyha dedi ki:

   Mrb.ben dogum parasi ne kadar alcam hesaplamasini yapamiyorum.yardımci olur musunuz

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/ bu linkteki yazıyı okuyabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın