• SSK DOĞUM PARASI SORGULAMA


  Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan kadınlar doğum yaptıkları zaman çalışamadıklarından dolayı geçici olarak iş göremez olarak görülür ve SSK doğum parası alırlar. Fakat kadınların bu ücreti almaları için belirli şartlar bulunmaktadır. Kişiler bu şartları gerçekleştirdiği takdirde, SSK doğum parası alabilmektedirler. Bu ücret için gerekli başvuruları yaptıktan sonra, SSK doğum parası sorgulama işlemlerini internet üzerinden kolaylıkla yapabilmektedirler. SGK doğum parası sorgulama işleminizi nasıl yapmanız gerektiğini yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz adımları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

  2

  SSK doğum parası sorgulama işleminizi ve bunun gibi daha birçok işleminizi daha önceden iki resmi site üzerinden gerçekleştirebilmeniz mümkündü. Ancak E-SGM resmi internet sitesinin kapatılması nedeni ile artık bu işlemler şifresiz olarak değil yalnızca E-Devlet üzerinden E-Devlet şifresi ile gerçekleştirilebilmektedir. E-Devlet üzerinden herhangi bir işlem gerçekleştirebilmek için E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer şifreniz yoksa yazımızda şifrenizi nasıl ve nereden alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar

  ssk doğum izni

  Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

  Doğum parası ödemesi genellikle doğumdan itibaren bir hafta ya da 10 gün içinde yapılır. Doğum parası PTT üzerinden verilmekte olup, doğum parası sorgulama PTT üzerinden yapılmaktadır. Bu Bu konu sıklıkla takip edilmesi gereken bir konu olduğu için doğum parası sorgulama PTT üzerinden yapılması gereken bir konudur. Bununla birlikte E-Devlet sistemi üzerinden de doğum parası sorgulama PTT haricinde de yapılabilir. Eğer doğum parası sorgulama işlemlerini gerçekleştirmezseniz paranız geri iade edilebilir. Bu nedenle de tekrar ödeme almak ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

  Doğum Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

  Doğum parası başvurusu yapmak isteyen kişilerin Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı altında yer alan makamlara gitmesi gerekmektedir. Yani doğum parası başvurusu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezleri’ne yapılabilmektedir. Bununla birlikte yurt dışında yaşan kişiler doğum parası başvurusunu gerçekleştirmek istiyorlarsa Konsolosluk ya da Büyükelçiliklere gidebilirler. Bununla birlikte doğum parası başvurusunun bizzat yapılmak yerine kargo ya da posta gibi yollar ile de yapılabildiğidir.

  Doğum Parası İçin Gereken Evraklar

  Doğum parası başvurusu yapacak olan kişilerin yukarıda vermiş olduğumuz makamlara giderek bu makamlarda yer alan doğum parası başvurusu dilekçeleri ile birlikte hem anneye ait kimlik fotokopisi hem de yeni doğan çocuğa ait kimlik fotokopisi gerekmektedir. Doğum parası ödemesi için nüfus mernis kayıtları esas alınır.

  Doğum Parası Nereden Alınır?

  Doğum parası başvurusu yapıldıktan sonra size ödenecek olan doğum parası banka hesaplarınıza değil PTT’ye yatacaktır. PTT’ye yatacak olan doğum parası annenin adı ve soyadına yatacaktır. Bu nedenle de sadece anne tarafından bizzat çekilebilmektedir.

  Doğum Parası Ne Kadar?

  Doğum parası için 2017 yılında ödenecek rakamlar 2016 yılının sonlarına doğru belli oldu. Buna göre ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılır. Yani ilk kez bir bebeği olan anne, bu çocuk için 300 TL değerinde doğum parası alabilecektir. bununla birlikte önceden bir çocuğa sahip olan annenin bir kez daha çocuk doğurması halinde alacağı ücret 400 TL’dir. Hali hazırda iki çocuğu olan aileye ise üçüncü çocuğa sahip olmaları halinde 600 TL verilir. Bu bir yana ikiz ya da üçüz doğuran kişilere doğurdukları çocuk sayısına göre doğum parası verilir. Buna göre ikiz çocuğu olan anneler 300 TL ve 400 TL’nin toplamı olan 700 TL doğum parası alabilecekken, üçüz doğurana anneler 300 TL, 400 TL ve 600 TL’nin toplamı olan 1.300 TL doğum parası alabilecektir. Şimdi gelin sizlere SSK doğum parası sorgulama işlemlerini anlatalım.

  E-Devlet Üzerinden SSK Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  E-Devlet şifresi ile SSK doğum parası sorgulama işleminizi yapmak için öncelikle bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi size en yakın herhangi bir merkez PTT şubesine giderek kimlik bilgilerinizle yapacak olduğunuz şifre alma başvurusu sonrasında kolaylıkla teslim alabilirsiniz. Bu işlem için 2 TL işlem ücreti ödemeniz gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi edindikten sonra sorgulama işleminiz için yazımızın sonunda sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız. Açılmış olan E-Devlet sistemi üzerinden ilk olarak ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklayınız.

  Adsız

  Kimliğinizi doğrulama işleminizi, TC kimlik numaranız ile birlikte edinmiş olduğunuz E-Devlet şifreniz doğru ve eksiksiz bir şekilde ilgili alanlara yazınız.

  Adsız

  Kimlik doğrulama işleminizi gerçekleştirmek için yazdığınız T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifresi bilgilerinizi eksiksiz ve doğru olarak girdiğinizden emin olduktan sonra hemen aşağıda bulunan ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklayınız.

  Adsız

  Bu işlemleri sırası ile yaptığınızda SSK doğum parası sorgulama işleminizi E-Devlet üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız. Açılan ekranda bilgilerinizi görebilirsiniz.

  SSK Doğum Parası ile İlgili Merak Ettiğiniz Soruların Cevapları için TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifresi İle SSK Doğum Parası Sorgulama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SSK DOĞUM PARASI SORGULAMA İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Emre dedi ki:

   Merhaba benim eşim 29.12.2017 de Doğum iznine ayrıldi Doğum izin ödeneğini nezaman alabiliriz ve nereden alacağiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi raporun ödemesi doğumdan sonraki ay; Doğum sonrası raporu ise rapor bitimini takip eden ay ödenir. Ödemeler PTT den yapılacaktır.

  2. Tuğba dedi ki:

   Ben çalışmıyorum ama eşim çalışıyor 21.06.2016 da doğum yaptım be doğum parası aldım 300 tl di sanırım şimdide süt parası varmış ben o parayı alabilirmiyim ? Eğer alabiliyorsam nerden ve nasıl alabilirim yardumcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Süt parası adınıza Ziraat bankasına yatmıştır almadığınızdan kuruma iade edilmiştir. Alo 170 sgk hattını arayarak talepte bulunabilirsiniz.

  3. Şeyma dedi ki:

   E devlet ekranımda sorgulama yaptığımda bankaya gönderildi diyor. Bunun anlamı nedir ptt ye ulaşmış çekebilirim demek mi? Ayrıca herhangi bir ptt şubesinden paramı alabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    paranız adınıza hesaba yatmış gözüküyor. Ptt ye sorgulama yapın 8-14 ü arasında hesabınıza geçmiş olmalı

  4. Ilyas gundogdu dedi ki:

   Merhaba esim 26 ,10,2017 de dogum yapti dogum oncesi odemesini aldik Geri kalani ne zaman yatar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum sonrası rapor bitiş tarihinin takip eden ayın 8-14 ü arasında yatacaktır.

  5. ibrahim turan dedi ki:

   kolay gelsin eşim doğumdan önce 120 gün sigortası vardı doğum yapalı 4 ay oldu ama rapor parası hala yatmadı sebebi ne olabilir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi 1 yıl içinde en az 90 günü var ve 32. hafta aktif çalışan ise rapor paranız yatmalıydı. Alo 170 hattından veya E devlet şifresi ile sistemden kontrol ediniz.

  6. Berat dedi ki:

   Merhaba

   Eşim 17 haftalık hamile mayıs ayında doğum bekleniyor şuan 7aylık sigortalı ve şubat ayında çalıştığı yer kapatılcak sigortası sonlancak bu durumda doğum parası alabilirmiyiz yoksa 32.haftaya kadar başka bir yerden sigorta başlattıralım mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Berat bey merhaba,

    Doğum izni raporu ödeneğinin alınabilmesi için 32. hafta aktif sigortalı olmak şartı var bu nedenle belirli bir süre olmamasına rağmen otalama 32. haftaya ulaşmadan 10 gün önce bir sigortalı işte başlaması gerekiyor.

  7. selahattin dedi ki:

   iyi günler eşim 3 aylık hamile mayıs da doğum bekliyoruz kendisi şu anda çalışmakta kendim ise kamu kurumunda çalışmaktayım. doğum parasını alabilmek için nereye başvuru yapacağız doğumdan öncemi sonramı. sırasıyla neler yapmamız gerekiyorsa sırasıyla yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim şimdiden kolay gelsin…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşiniz ssk olarak çalışıyor ise 32 hafta doğum izin raporu alıp iş yerine vermesi yeterli olacaktır.

  8. FaTMa dedi ki:

   Merhaba

   Ucretli ogretmenlik yapiyorum.15 haftalik hamileyim.Ne zamana kadar calismam gerekir.Bir de rapor aldigimizda ucretimiz kesiliyor , cslismaya devam da etmeyi dusunmuyorum.Ben ve benim durumumdakiler rapor parasi alabilitmrmi ys da yararlanabilecegimiz haklar varmi.Simdiden sagolasiniz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım merhaba,

    En az 32. haftaya kadar çalışmanız gerekiyor. Doğum izni süresinde ücretiniz iş göremezlik adı altında kurum tarafından ödenecektir. Ayrıca 133 tl süt parası va Sosyal hizmetler müdürlüğüne başvurarak alabileceğiniz doğum yardımı mevcut. İzin sonrası çalışmasanız da rapor parasını alabilirsiniz.

  9. Mustafa dedi ki:

   Eşim 1.5 aylık sigortalı şuan hamile hamile olmuş olsa doğum parası alabilir mi acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mustafa Bey merhaba,

    Hamile iken işe başlaması sorun teşkil etmez. Doğum öncesi 90 gün prim tamamlaması yeterli. 32. hafta rapor alacağı zaman aktif sigortalı olmalı.

  10. Sevgi Erdoğan dedi ki:

   Merhaba,

   Ben 03.10.17 işe başladım aralık ayında çalışılmıycak. oçak 2 de tekrar aynı yerde işe başlıycam. Aralık ayında sigortam yatmıycak ve doğmum martda gerçekleşcek doğum parasını alabilirmiyim? Ben bide mavi kartlıyım bunu etkiliyormu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevgi hanım merhaba,

    İşe giriş ve çıkışlar rapor parası almanıza engel değil. Ancak Doğumdan önce ki 1 yıl içinde 90 gün prim şartını sağlamalısınız. Aynı iş yeri olması şart değil.

  11. Cagri dedi ki:

   Merhabar esim 09.10.2017 de dogum yapti dogum oncesi 133 ve 2173 tl ucret yatti geri kalani nezman yatar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum sonrası rapor bitimini takip eden ayın 8-14 ün arasında yatacaktır.

  12. Sinem dedi ki:

   Merhaba ben 38.haftaya kadar çalıştım 6 ekimde doğum yaptım doğum parasını nezaman alabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kasım ayı 8-14 ü arasında yatmadı ise Aralık ayının 8-14 ü arasında yatacaktır.

  13. Aysegül dedi ki:

   2ay önce iskurdan issizlik parasi aldim 9ay kadar simdi sigortali calisiyorum 2 ay oldu sigortali calisali hamileyim doğum parasi alabilirmiyim bu durumda issizlik parasi almadan sigortali calisiyordum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşegül Hanım Merhaba,

    32. hafta aktif sigortalı olarak doğum iznine ayrılırsanız rapor parası alabilirsiniz. Mevcut durumda Doğum öncesi 1 yıl içinde 90 gün priminiz olacağı gözüküyor. Şartları sağlıyorsunuz.

  14. Enver dedi ki:

   Eşim 01.10.2017 tarihinde doğum yaptı 17.08.2017 tarihinde doğum öncesi rapor aldı doğum öncesi rapor parasını ne zaman alabiliriz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Enver bay merhaba,

    Rapor ücretiniz Kasım ayı 8-14 ü arasında yatacaktır.

  15. Esra dedi ki:

   Merhaba benim 2000 doğumlu ve 2005 doğumlu birde 19.04.2015 doğumlu çocuklarım var Doğum parası alabilirmiyim şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımı 2015 sonrasında doğan çocuklar için geçerlidir.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.