• SSK DOĞUM PARASI SORGULAMA

  Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan kadınlar doğum yaptıkları zaman çalışamadıklarından dolayı geçici olarak iş göremez olarak görülür ve SSK doğum parası alırlar. Fakat kadınların bu ücreti almaları için belirli şartlar bulunmaktadır. Kişiler bu şartları gerçekleştirdiği takdirde, SSK doğum parası alabilmektedirler. Bu ücret için gerekli başvuruları yaptıktan sonra, SSK doğum parası sorgulama işlemlerini internet üzerinden kolaylıkla yapabilmektedirler. SGK doğum parası sorgulama işleminizi nasıl yapmanız gerektiğini yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz adımları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

  2

  SSK doğum parası sorgulama işleminizi ve bunun gibi daha birçok işleminizi daha önceden iki resmi site üzerinden gerçekleştirebilmeniz mümkündü. Ancak E-SGM resmi internet sitesinin kapatılması nedeni ile artık bu işlemler şifresiz olarak değil yalnızca E-Devlet üzerinden E-Devlet şifresi ile gerçekleştirilebilmektedir. E-Devlet üzerinden herhangi bir işlem gerçekleştirebilmek için E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer şifreniz yoksa yazımızda şifrenizi nasıl ve nereden alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

  ssk doğum izni

  Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

  Doğum parası ödemesi genellikle doğumdan itibaren bir hafta ya da 10 gün içinde yapılır. Doğum parası PTT üzerinden verilmekte olup, doğum parası sorgulama PTT üzerinden yapılmaktadır. Bu Bu konu sıklıkla takip edilmesi gereken bir konu olduğu için doğum parası sorgulama PTT üzerinden yapılması gereken bir konudur. Bununla birlikte E-Devlet sistemi üzerinden de doğum parası sorgulama PTT haricinde de yapılabilir. Eğer doğum parası sorgulama işlemlerini gerçekleştirmezseniz paranız geri iade edilebilir. Bu nedenle de tekrar ödeme almak ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

  Doğum Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

  Doğum parası başvurusu yapmak isteyen kişilerin Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı altında yer alan makamlara gitmesi gerekmektedir. Yani doğum parası başvurusu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezleri’ne yapılabilmektedir. Bununla birlikte yurt dışında yaşan kişiler doğum parası başvurusunu gerçekleştirmek istiyorlarsa Konsolosluk ya da Büyükelçiliklere gidebilirler. Bununla birlikte doğum parası başvurusunun bizzat yapılmak yerine kargo ya da posta gibi yollar ile de yapılabildiğidir.

  Doğum Parası İçin Gereken Evraklar

  Doğum parası başvurusu yapacak olan kişilerin yukarıda vermiş olduğumuz makamlara giderek bu makamlarda yer alan doğum parası başvurusu dilekçeleri ile birlikte hem anneye ait kimlik fotokopisi hem de yeni doğan çocuğa ait kimlik fotokopisi gerekmektedir. Doğum parası ödemesi için nüfus mernis kayıtları esas alınır.

  Doğum Parası Nereden Alınır?

  Doğum parası başvurusu yapıldıktan sonra size ödenecek olan doğum parası banka hesaplarınıza değil PTT’ye yatacaktır. PTT’ye yatacak olan doğum parası annenin adı ve soyadına yatacaktır. Bu nedenle de sadece anne tarafından bizzat çekilebilmektedir.

  Doğum Parası Ne Kadar?

  Doğum parası için 2017 yılında ödenecek rakamlar 2016 yılının sonlarına doğru belli oldu. Buna göre ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılır. Yani ilk kez bir bebeği olan anne, bu çocuk için 300 TL değerinde doğum parası alabilecektir. bununla birlikte önceden bir çocuğa sahip olan annenin bir kez daha çocuk doğurması halinde alacağı ücret 400 TL’dir. Hali hazırda iki çocuğu olan aileye ise üçüncü çocuğa sahip olmaları halinde 600 TL verilir. Bu bir yana ikiz ya da üçüz doğuran kişilere doğurdukları çocuk sayısına göre doğum parası verilir. Buna göre ikiz çocuğu olan anneler 300 TL ve 400 TL’nin toplamı olan 700 TL doğum parası alabilecekken, üçüz doğurana anneler 300 TL, 400 TL ve 600 TL’nin toplamı olan 1.300 TL doğum parası alabilecektir. Şimdi gelin sizlere SSK doğum parası sorgulama işlemlerini anlatalım.

  E-Devlet Üzerinden SSK Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  E-Devlet şifresi ile SSK doğum parası sorgulama işleminizi yapmak için öncelikle bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi size en yakın herhangi bir merkez PTT şubesine giderek kimlik bilgilerinizle yapacak olduğunuz şifre alma başvurusu sonrasında kolaylıkla teslim alabilirsiniz. Bu işlem için 2 TL işlem ücreti ödemeniz gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi edindikten sonra sorgulama işleminiz için yazımızın sonunda sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız. Açılmış olan E-Devlet sistemi üzerinden ilk olarak ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklayınız.

  Adsız

  Kimliğinizi doğrulama işleminizi, TC kimlik numaranız ile birlikte edinmiş olduğunuz E-Devlet şifreniz doğru ve eksiksiz bir şekilde ilgili alanlara yazınız.

  Adsız

  Kimlik doğrulama işleminizi gerçekleştirmek için yazdığınız T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifresi bilgilerinizi eksiksiz ve doğru olarak girdiğinizden emin olduktan sonra hemen aşağıda bulunan ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklayınız.

  Adsız

  Bu işlemleri sırası ile yaptığınızda SSK doğum parası sorgulama işleminizi E-Devlet üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız. Açılan ekranda bilgilerinizi görebilirsiniz.

  SSK Doğum Parası ile İlgili Merak Ettiğiniz Soruların Cevapları için TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifresi İle SSK Doğum Parası Sorgulama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

  tıkla sorunu sor

  SSK DOĞUM PARASI SORGULAMA İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. zúleyha dedi ki:

   Mrb.ben dogum parasi ne kadar alcam hesaplamasini yapamiyorum.yardımci olur musunuz

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/ bu linkteki yazıyı okuyabilirsiniz.

  2. Döndü PAMUK dedi ki:

   39 haftalık hamileyim doğum parasından faydalanmak istiyorum.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırmanız durumunda doğum parasından faydalanabilirsiniz.

  3. zeynep dedi ki:

   Ben 4 aydır sigortalı çalışıyorum ve 9 haftalik Hamileyim hafta ici 10 hafta sonu 12 saat ayakta çalışıyorum işveren işten çıkmamami yani istifa etmemi istiyor istifa etsem sigorta parasini alırmiyim alamaz miyim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırmanız durumunda doğum parasından yararlanabilirsiniz.

  4. Emel dedi ki:

   30haftalik hamileyim is yerim cikisimi verdi dogum parasi alabilirmiyim diger sartlari sagliyorum.tesekkur ederim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet alabilirsiniz.

   2. Hürcan Karataş dedi ki:

    Günlük kazancınıza göre ayakta tedavilerde günlük kazancınızın 2/3’ünü yatarak tedavilerde günlük kazancın 1/2’sini alırsınız. Brüt ücretinize göre hesaplama yapabilirsiniz.

  5. tugba dedi ki:

   merhaba 11.06.2012 tarihi itibariyle sgkli olarak bir fabrikada çalışıyorum. aralik 2015 de dogum yapacagim is yerimden çıkarken sirketten bana doğum parası verilecek mi ? dogum sonrası ise donecegim yani cikarken cikisimi almicam yinede nekadar bir para alabilirim cevabınizi bekliyorum
   Teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğum parası alabilirsiniz. Doğum parasını size şirketiniz vermiyor. SGK tarafından ödenmektedir. Doğum izni bittikten sonra doğum belgesi ve sigortalılık belgeniz ile SGK ya başvurabilirsiniz.

  6. ufuk dedi ki:

   Merhaba ,
   33 haftalik gebeyim ,ocak 2015 ayinin basinda hamilelik nedeniyle sagligim izin vermedigi icin isten ayrildim.isten cikis yaptiklari icin issizlik odeneginden ve sigortasindan yararlaniyorum suan.dogum parasindan faydalanabiliyormuyum bunu ogrenmek istiyorum ,bende isten ayrilmis olsamda hamileligim suresi icerisinde dogum parasini alabiliyormuyum ? İsten ayrilisimdan 1 yil oncesinde 90 gun prim odemesi vardir. İsyerimde 6 yil calistim cunku. Yardimci olabilirmisiniz lutfen ??? Tsk ederim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğum parası alabilirsiniz. Doğumdan sonra başvuru yapabilirsiniz.

    1. aysel dedi ki:

     merhaba. hamileyim ve gayet sağlıklı bir hamilelik geçiriyorum. rahat bir işim var. 37.haftadan sonra çalışmamın bir yaptırımı var mıdır?

     1. Hürcan Karataş dedi ki:

      Doğumdan 2 hafta öncesine kadar çalışabilirsiniz. Bu şekilde doğumdan sonra 14 hafta izin kullanabilirsiniz. Doktorunuzla bu durumu değerlendirip rapor alınız.

  7. selin gündüz dedi ki:

   Merhaba,13 martta doğum yaptım iznim mayıs sonunda bitti.Ziraat bankasına doğum paramı almaya gittim görünmediğini söylediler ayın 8 i ile 14 arasında gelmemi söylediler 3.aya girecek parayı yatırmama veya zamanında çekmediğim için geri alma gibi durum olabilir mi.Teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Geri alma gibi bir durumları olmaz. Para yattığı zaman size bilgi vereceklerdir. Maalesef bu tür işlemler biraz uzayabiliyor. Detaylı bilgi alıp evraklarınızı sorgulamak için SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  8. duygu dedi ki:

   Merhaba ben yaklasik 10aydir bi yerde calisiyorum bu ayin 14’unde dogum yaptim ama doktorumdan herhangi bir rapor almadim dogum parasi alinabilmesi icin 32.hafta da rapor alinmasi lagzimmis bu durumda ne yapmam gerekiyo? Doktoruma gidip rapor alsam calistigim yere versem bildirim yapilsa alabilirmiyim?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet alabilirsiniz.

  9. mehri dedi ki:

   Ben suan 3 aylik hamileyim isyerimde bi seneden fazla calisiyorum subatta dogum olacak Allah izin verirse dogum parasi alabiliyomuyum yada alabilmem icin ne yapmam gerekiyor bi de hamileligin 7 ayina kadar calisilmasi mi gerekiyor dogum parasini alabilmem icin

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Hayır şuan çıksanız bile doğum parası alabilirsiniz.

  10. hatice dedi ki:

   Ben 9 temmuzda dogum yaptım ama daha alamadım başvuru yaptım bebeğim iki aylık oldu başvurdugumda bir hastalıktı bebeğim ama daha almadım neden

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüğüne başvurup durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

  11. Yasemin dedi ki:

   Merhaba ben 9 aylik hamileyim ve 2 ay 20 gundur calisiyorum ama sagligim musait olmadigi icin 32. Haftada izne ayrildim 90 gun pirim tamamlanmamis olabilir dogum parasi alabilir miyim gene de bu durumda

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    90 prim günü tamamlanmadan doğum parası alamazsınız.

  12. sevcan dedi ki:

   16 aydır çalışıyorum 32 haftalık hamileyim bu hafta dogum iznine cıkcam dogum parası alabilir miyim.dört ay sonra başka Bi evrak almam gerekiyomu doktortan doğu oarası alabılmek için

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğum parası alabilirsiniz.

  13. Rabia dedi ki:

   Merhaba ben 2 aylık hamile iken işten ayrıldım ve 3 ay sonra başka bir yerde Sigortam başladı doğuma 8 hafta kala Raporumu aldım normal zamanda da doğumum gerçekleşti. ancak Muhasebeci rapor parasını almak için doğumdan önce 90 gün prim yatırılması gerekiyor senin günün eksik diyor benim bildiğim son 1 yıl içinde değil mi bu 90 gün prim. Benim son bir yıl da 90 günüm var Muhasebeci beni yanlış mı Bilgilendiriyor acaba
   Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğumdan 1 yıl öncesine kadar 90 gün prim yatması gerekiyor. Muhasebecinin eksik bilgisi olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  14. Meltem çelik dedi ki:

   2 yıldir memur olarak gorev yapiyorum kamuda bu yardimdan yararlanabiliyor muyum?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  15. Nurdan dedi ki:

   Merhaba ben 6.5 aylik doğum yaptım bebeğim 15 gün yaşadı doğum parası alabilirmiyim basvuru yaptık bebegim doğdukdan sonra birde emzirme parası varmıs 6 ay veriliyormus onada basvuru yaptık bunlardan yararlanabilirmiyim bebeğim oldugu halde acaba

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum parası alabilirsiniz.

  16. ben calismiyorum ev hanimiyim dogum yaptim para alabilir miyim dedi ki:

   Ben ev hanimiyim.hic calismadim dogum yaptim 8.ayda para alabilir miyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortanız bulunmuyorsa alamıyorsunuz.

  17. gülşah averi dedi ki:

   35 haftalık hamileyim işten ayrılalı 8 ay oldu fakat gelir testi yaptırarak isteğe göre sigortaliyim doğum parasından yararlana bilirmiyim ve nekadar süreyle yararlanilabikcek

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  18. nagihan deniz dedi ki:

   merhabalar geçen sene sözleşmelei busene kadrou ögretmenim.32.hafta dogum iznine ayrıldım.ekim ayında iznim bitti .raporum bittiğine göre ücreti ne zaman alabilirim….

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    1 ay içerisinde yatacaktır.

  19. serpil sultan dedi ki:

   merhaba ben 4,5 aylık hamileyim 1 haafta içinde ssklı bir işe baslayacagım doguma kadar çalışmayı düsünüyorum.acaba ben de dogum parası alabilirmiyim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 prim günü yatırmanız durumunda alabilirsiniz.

  20. esra kasım dedi ki:

   İyi akşamlar ben 32 haftalık hamileyim,doktordan doğum izni için rapor aldım kopyasını muhasebecimize gönderdim gerek yok bize bildiri geliyor demiş,benim ayrıyeten sigortaya gidip bildiri yapmama gerek var mı acaba?teşkrler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır gerek yoktur.

  21. Elif dedi ki:

   Temmuz ayında sigortam kesilmiş oldu şuan iş kurdan işsizlik maaşı alıyorum 2 yıl SSK var 28 haftalık hamileyim doğum parasını alabiliyormuyum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırmış olmanız gerekiyor.

  22. çağla yener dedi ki:

   merhaba 29 temmuz 2015 doğum yaptım doğum parasına başvurdum ekimde yatar demişlerdi hala yatmadı nereye başvurmam lazım çalıştığım kuruma mı sgkya mı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  23. Emel kaya dedi ki:

   6.haftalik gebeyim sigortam yeni basladi doguma kadar calisicam bende dogum parasindan yararlanirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet alabilirsiniz.

  24. Deniz dedi ki:

   Doğum parasını, rapor işlemleri tamamlandıktan sonra, doğumdan 20-45 gün sonra mı yoksa 16 haftalık rapor süresi bittikten sonra 20-45 gün arasında alıyorum ? Bi karmaşıklık var. Aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor bittikten sonra alabilirsiniz.

  25. nalan kartal dedi ki:

   merhaba, ben 15.09.2015 tarihinde çalışabilir raporu aldım daha sonra 12.10.2015 tarihinde doğum izni için rapor aldım ve daha sonra 22.10.2015 tarihinde 38 haftalıkken doğum yaptım ve bu tarihte de rapor verdiler. bugün iş yerimin muhasebecisi beni arayıp sgk ya bildirilen tarihler ile rapor tarihleri birbirini tutmuyor bunu çözmeniz lazım dedi. Acaba ben şimdi ne yapmalıyım bana yardımcı olabilir misiniz?
   şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  26. Yeşim dinçer dedi ki:

   Merhaba ben 10.08.2015 tarihinde 37. Haftada tapor alıp izne ayrıldım 17.08.2015 te erken doğum yaptım tapor bitiş tarihim 10.11.2015tir. Şu an sorgulattığımda 10.08.2015 ten 15.08.2015 aralığındaki raporunuzun parasını yatırmışlar. Ben 5 günlük rapor almadım hiç diğer paramı ne zaman alacağım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  27. Esin dedi ki:

   Merhaba 2014 ocak ayında işten ayrildim 2014 yılı boyunca hiç sigortam yoktu 2015 nisan ayından beri yani 6 aydır sigortalı çalışıyorum şuanda 18 haftalik hamileyim size sorum şu işveren isten çıkartirsa hemen başka bir yerde sigortam başlarsa eğer doğum iznine cikabiliyormuyum birde doğum parası alabiliyormuyum şimdiden teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  28. Ebru dedi ki:

   Merhaba ağustosda doğum yaptım fakat bişeyi merak ediyorum doğum parası dedikleri parayla bu süreç içerisinde aldığım rapor aynı paramı yani sekiz hafta olan süre için alacağım para doğum parası mı rapor parasımı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  29. ilker dedi ki:

   Merhabalar. Eşim devlet memuru ben ise özel bir firmada çalışıyorum. Yeni bebeğimiz oldu. Baba ya doğum parası ödeniyor mu acaba? İyi çalışmalar.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Babaya doğum parası ödenmemektedir.

  30. leyla dedi ki:

   merhabalar
   benim anlamadığım tek nokta doğumdan 2 ay önce ve doğumdan 2 ay sonra sigortalı olmammı gerekiyor. doğumdan sonramı sigorta çıkışı olması şart

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan sonrası önemli değildir.

  31. Dilan dedi ki:

   Merhabalar şuan 30.haftalik hamileyim. Çalıştığım dershane kapandığı için haziranda işten ayrildim. 90 günlük primim de var. Şimdi tekrar sigorta girişine gerek var mi doğum parası için. Yoksa bu şekilde de alabiliyor muyuz?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  32. derya dedi ki:

   benim çocuğum oldu doğum parası ne kadar alabilirim vede her ay emzirme parası ne kadar alabilirim tşekürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüğüne başvurunuz. Hesaplama için brüt maaşınızın miktarı önemlidir. http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/

  33. Tuğçe KAVAK dedi ki:

   3 aylık hamileyken işten çkarıldım ancak çalıstıgım yerde 1 yılın dolmasına 1 hafta kala hamileliğim yüzümden işten çıkarıldım doğum parasını alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  34. Ayse dedi ki:

   Ben 4 haftalik hamileyim ve okulda 5 saatlik sigortam yatiriliyo ve bu ucuncu cocugum ben yardim alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde tam 90 prim günü yatması gerekir.

  35. ümran dedi ki:

   rapor aldım iş göremezlık bildirisi yapılmadıgı için parayı vermiyo ssk

  36. Hatice dedi ki:

   Merhaba ben 8 haftalik hamileyim.çalıştığım iş yerinde 90 gün primim doldu. Fakat Martta evlilik tazminatı alıp ayrılmak istiyorum.doğumum haziran sonu temmuz başı olcak yine de doğum parası alabilir miyim ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  37. seher acar dedi ki:

   Meraba ben mayisda hamile kaldım ondan önce 6 ay başka yerde 6 ay başka yerde çalıştım hamile olduğumu öğrenince çıktım kötü bi hamilelik gecriyorum çünkü şubatta doğum yapcam doğum parası alabiliyormuyum?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  38. Fatma dedi ki:

   Merhaba, 1964 doğumluyum. Şubat 1990 ssk girişim var toplam günüm 315, 1992 ilk çocuğum oldu, 1999’da ikinci çocuğum. 10 yıldır şeker hastasıyım raporum var, 2 yıla kadar ilaç kullanıyordm son iki yıldır insülin yapıyorum günde 4-5 kez yani çalışmam zor. Hastalığımdan dolayı ve çocuk doğumundan prim kazanmam söz konusu mu? Nasıl emekli olabilirim, cevabınız için şimdiden teşekkürler…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  39. bahar Akbulut Ergin dedi ki:

   Eşimle baba parası için başvuru yaptık ,ayın 8-12 arasında paranızı Ziraat Bankasından alacağımızı söylediler fakat alamadık ocak ta mı alıcaz yoksa, şimdiden teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İşlemler uzun sürebiliyor. İlgili SGK müdürlüğüne durumu belirtiniz.

  40. Bediş dedi ki:

   Merhaba.arkadaşım doğum yaptı doğumdan önce sigortalı değildi doğum parası için başvurduğunda kendisine doğum ücretini alabilmesi için belli bir günü sigortalı olarak doldurması gerektiği ama onun bir kaç günü eksik kaldığı şçin yararlanamadığı söylendi.çalıştığı dönem ise doğumdan bir kaç yıl önceydi yinede yararlanması için sadece o günleri mi doldurması gerekiyor.bu bilgi bize yanlış mı verildi acaba ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 prim günü şartının sağlanması gerekmektedir. Aksi taktirde doğum parası alınamıyor.

  41. seyda dedi ki:

   Merhaba

   Dogum oncesi calisamaz raporumu 32 haftada aldim 36 hafta da ise dogum yaptim iki yildir ayni is yerinde sigortali ve 1000 tl ile maas almaktayim dogum parasi ne kadar alabilirim

   Dogum sinrasi calismak istemiyirum tazminat alma ihtimalim varmidir

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/ bu yazımızdan hesaplama ile ilgili bilgi alabilirsiniz, Şeyda Hanım.

  42. deniz dedi ki:

   slm ben 16 haftalık hamileyim ve 7 aylık sigortalıyım rapor almam sartmıdır cocuk parası için , ikincisi bu parayı sgk mı veriyor işveren mi acaba kolay gelsin

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor almanız gerekir. Parayı SGK vermektedir.

  43. uğur dedi ki:

   Hocam doğum yardımı sgk dan geriye dönük alınır mı? 3 yıl öncesinde bilmiyorduk böyle bir şeyin olduğunu yeni öğreniyoruz.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum parası alabilmek için şartları sağlıyorsanız SGK müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Ancak geçmişte kaldığı için zorluk çıkabilir.

  44. Tuba dedi ki:

   Öğretmenim 37. Haftama kadar çalışır raporu aldım doğum parası alabilir miyim ortalama ne kadar alırım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet Tuba Hanım doğum parası alabilirsiniz. Detaylı bilgi için yazımızı inceleyebilirsiniz. http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/

  45. dlk dedi ki:

   ben şuan ssklı olarak çalışmaktayım .ikiz hamileyim 30. hafta da rapor albildiğimi okudum. 30 . haftada rapor aldığım durumda doğum parası için 18 haftanın dolmasını bekleyecek miyim ? ya da en yakın ne zaman o parayı alabilirim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor sonrası parayı alabilirsiniz.

  46. Yeliz Çağlayan dedi ki:

   mayıs 2013 den aralık 2013 e kadar sigortam var. daha sonra herhangi bi yerde çalışmadım. kpss içn dersaneye gidiyorum. nisan 2016 da doğum yapacağım. doğum parası alabilir miyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 prim günü yatırmadıysanız doğum parası alamıyorsunuz, Yeliz Hanım.

   2. RÜZGAR dedi ki:

    MRB MAAŞIMDA HACİZ VAR DOĞUM PARAMDAN DA KESİNTİ OLUR MU ACABA TEEŞKKÜRLER

    1. SGK Merkezi dedi ki:

     Haczinize ilişkin bilgimiz olmadığından lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı arayarak bilgi alınız.

  47. Pelin dedi ki:

   Ben hamileliğimin 5. ayına kadar çalıştım ve işyerinden ayrıldım. 8 ay işsizlik maaşı aldım. Sadece 300 tl çocuk parası ve 112 tl süt parası aldım. Oğlum şuan 8buçuk aylık. Doğum izni için ayrılmadığımdan dediğiniz ücreti alamadım. Acaba ekstra bir başvuru yapıp doğum parasından yararlanabiliyor muyum?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çocuk parası aldığınız için doğum parası alamıyorsunuz, Pelin Hanım.

  48. ozlem dedi ki:

   hocam 1 ekim 2013 tarihinde dogum yaptim 1ekim 2012-2013 yillari arasinda 90 prim gunumum mu olmasi gerekiyor dogum parasi alabilmem icin ayrica gun sartim yeterliyse hak kazaniyor muyum? teşekkürler…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıllık süre içerisinde en az 90 prim günü yatmış olması gerekiyor, Özlem Hanım.

    1. ozlem dedi ki:

     Ekim 2013 de dogum yaptim prim gun sartina uyuyorum yani dogum parasi almaya hak kazaniyor muyum ?

  49. Derya dedi ki:

   İyi günler, ben 2012 ve 2014 yilinda iki dogum yaptim.Dogumlarim yurtdisinda oldu 2012 deki dogum öncesi calisiyordum ve doğumdan 1 sene sonra istifa ettim.Bu sartlarda dogum parasi alma hakkim varmı 2000 dogumlu birde kizim var bilgi vermenizi rica ediyorum Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yurt dışıyla alakalı detaylı bilgi için konsolosluk ile iletişime geçebilirsiniz, Derya Hanım.

  50. zeynep dedi ki:

   Merhaba.5senedir aynı yerde çalışıyorum. 8 ocakta dogum yaptım . Doğum parasını ne zaman alabilirim. Şimdiden teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum izni bittikten sonra alabilirsiniz, Zeynep Hanım.

  51. mine dedi ki:

   merhabalar doğum parası izine ayrıldığımız hangi zaman diliminde alınıyor ve ne kadar alınıyor…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/ gerekli bilgileri bu yazımızdan alabilirsiniz, Mine Hanım.

  52. seda dedi ki:

   doğum iznine ayrılıp süt iznimide birleştirmek istiyorum bu süre dolduktan sonra iş yerimden anlaşmalı cıkmak istiyorum ( tazminatımı alacağım) işssizlik maaşı alabilir miyim

  53. sevilay çağ dedi ki:

   Merhaba Ben şuan hamileyim ve yeni işe girdim, doğuma 6 ay var, 6 ay çalışıp ayrıldığımda doğum parası alabilirmiyim,teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet alabilirsiniz, Sevilay Hanım.

  54. Esra dedi ki:

   Parttaim işçiyim 2 yerde doğum parasından yararlanabilirmiyim 4 yıldır çalışıyorum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Esra Hanım.

  55. Bediha dedi ki:

   3.5 senedir calistigim isyerinden 2 subatta cikarildim suan 31 haftalik hamileyim mart in 2 sinde dogum iznim baslicakti dogum parasi alabilecekmiyim tsk ler….

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum parası alabilirsiniz, Bediha Hanım.

  56. Bilge dedi ki:

   Merhabalar. 2006 yılından beri devlet memuruyum.32.haftada doğum iznine ayrılacağım ve bu izin sırasında bildiğim kadarıyla sigortam ödenmeye devam edecek. kamu Üniversitesi çalıştığım kurum. Bu durumda doğum ücreti alamayacak mıyım?bilgi verirseniz çok sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İzin süresinde sigorta yatarsa doğum parası alamazsınız, Bilge Hanım.

  57. Gülsen kurt dedi ki:

   Merhaba ben iskur üzerinden ise başladım bu 4 aynı tam 9 ayında doğum yapiyorum ama geçici isciyim 90 gibi tamamlıyoruz sizce doğum parası alabilirmiyim teşekkürler simdiden

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 prim günü yatması durumunda doğum parası alabilirsiniz, Gülşen Hanım.

  58. seda dedi ki:

   Benim dogum tarihim 08.01.1990 ise ilk giris tarihim 06.04.2009 suan 320 gun pirimim var ev hanimiyim cogucum yok kac yasinda emekli olabilcem en erken

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    58 yaş ve 7200 prim günü şartlarınız bulunmaktadır, Seda Hanım.

  59. seda dedi ki:

   doğum iznine ayrılıp süt iznimide birleştirmek istiyorum bu süre dolduktan sonra iş yerimden anlaşmalı cıkmak istiyorum ( tazminatımı alacağım) işssizlik maaşı alabilir miyim..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İşsizlik maaşına başvurabilirsiniz, Seda Hanım.

  60. Birsen dedi ki:

   Merhaba yusuf bey 32 haftamda izne ayrildim 12 ayin 28 dogum yaptim hastaneden kaynsklanan aksakliktan dolayi raporum muhasebem tarafndn gozukmuyodu smdi sorun cozuldu sistemde gozukuyo odememi ne zaman alabilirim bide maasim 1300 nasil hesaplay bilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/ bu yazımızdan hesaplama işlemi hakkında bilgi alabilirsiniz, Birsen Hanım. Ödeme konusunu sistemden takip edebilirsiniz.

  61. Selma dedi ki:

   Merhaba ben şu an beş aylık hamileyim ve bir okulda 6 aydır ücretli öğretmenlik yapıyorum. Yani doğum parası almak için gerekli 90 günlük prim şartlarına uyuyorum fakat brn ücretli olduğum için bu parayı son iki ayımda izin almam durumunda benim alamayacağımı çünkü sigortamı bitireceklerini söylüyorlar ben bu durumda doğum paramı alabilecek miyim ??

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Selma Hanım.

  62. Hulya dedi ki:

   Mrb benim çocuğum doğdu 15 gün yaşayıp oldu acaba doğum parasi alabilir miyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet alabilirsiniz, Hülya Hanım.

  63. Fazilet dedi ki:

   Kasımda bağkurlu oldum aralıkta doğum yaptım öncesinde ssklıydım 300 tl çocuk parası aldım doğum parası alabilirmiyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çocuk parası almışsanız doğum parası alamıyorsunuz, Fazilet Hanım.

  64. yelda dedi ki:

   3 ay once doğum yaptim ve 16 haftalik doğum iznine ayrildim daha doğum parasi alamadim ne zaman alirim analik parasi emzirme parasi falan aldim yardimci olursaniz sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor bittikten sonra doğum parasını 1 ay içerisinde alabilirsiniz, Yelda Hanım.

  65. Semra üspolat dedi ki:

   Selam ben hamile kalmadan 4 ay önce işten ayrıldım 120 günlük ssk pirimim var ve 4099 liralik yardimdan faydalanabiliyormuyum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maalesef yararlanamıyorsunuz, Semra Hanım.

  66. sıdıka dedi ki:

   hayırlı günler ben 24 haftalık hamileyim ve 349 günlük sigortam var 4099 tl doğum parası ve süt parası ve ilk çocukta 200 tl mi neydi onlardan yararlanabiliyormuyum acaba doğum öncemi sonrasımı başvuru yapmam lazım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum raporlarını alır almaz iş yerinize teslim ediniz. Doğum sonrası başvurabilirsiniz. Çocuk yardımı alamazsınız.

  67. Yeşim dedi ki:

   Merhaba sigortaliyim dogum parası almak istiyorum ancak erken dogum yaptim izin kullanmadım daha sonra izin yaptim yinede alabilirmiyim birde eşim başvuru yapabilir mi illa benim olmammi gerekiyor teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İzin süresinde sigortanız yatmışsa doğum parası alamazsınız. Şartları sağlıyorsanız doğum parası alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  68. Sibel Şentürk dedi ki:

   Merabalar basvuru yapali 1.5 ay oldu hala para yatmadi n zamn yatar acaba

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İşlemler uzun sürebiliyor, Sibel Hanım.

  69. Seda dedi ki:

   Merhaba, 1 bucuk sene özel bir şirkette çalıştım. 15 mayıs 2015 tarihinde evlilik nedeni ile işten ayrıldım. 11 aydır çalışmıyorum. 2016 Temmuz ayında doğum yapıcam. DAha önceden sigortam olduğu için doğum parası alabilir miyim ?
   İlginiz için teşekkürker.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maalesef alamıyorsunuz, Seda Hanım.

  70. dilek dedi ki:

   Merhaba ben 15 nisanda çalışamaz raporunu alacağım. Ve 18 nisanda işten çıkışımı alacağım.yani 18 nisana kadar ssk yatacak. Doğum parasından yararlanabiliyor muyum? Bir de doğum parası alanlar devletin verdiği çocuk parasından faydalanamıyor mu? Teşekkürler. ..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor süresinde sigorta yatmaması gerekir. Durumu iş yerine bildiriniz. Doğum parası alanlar çocuk yardımından faydalanamaz.

  71. Gülcin dedi ki:

   Merhaba benim 2011 yılından 90 günlük sigorta primi var calıştıgım yerden sağlık sorunlarım nedeniyle raporsuz ayrıldım 1 Mart 2012 de dogum yaptım acaba cocuk parası alabilirmiyim geçmişe dönük nereden ögrenebilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor almadıysanız doğum parası alamazsınız.

  72. arzu yeter dedi ki:

   Ben 3 yil once bir dogum yapmistim 2 aylikken isten ayrildim bunun oncesinde 3 yillik sigortam var bebegim 6 gun yasadi vefat etti bu durumlari bilmiyordum simdi gitsem dogum parasi alabilir miyim birde simdi yine hamileyim 3 aylik hazirana kadar calisacagim sonra isten ayrilacagim 22 haftalik olacak haziran sonuna kadar doğum parası alabilir miyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Önceki doğumunuz için doğum parası alamıyorsunuz. Şuanki durumunuz içinde çalışmanız gerekebilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  73. Deniz dedi ki:

   Dogum yardimi parasini 17-20 nisan tarihlerinde almam gerekiyordu 21 nisanda alsam sorun olur mu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Para geriye gidebilir. Giderse SGK müdürlüklerine başvurmalısınız. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  74. arzu yeter dedi ki:

   Ben 30+3 haftaliga kadar calissam dogum parasi alabilir miyim peki tesekkurler..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz.

  75. Ece dedi ki:

   Merhaba,
   Ben bu hafta itibariyle izne çıktım. Doğum yaptıktan sonra hangi evrakları tamamlamam ve nereye teslim etmem gerekiyor. Annelik iş görememezlik ödeneği için bundan sonra yapmam gereken nedir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doktor raporunu iş yerinize verebilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  76. Umudum dedi ki:

   Calisan anne hamilelikten dolayi nelerden kac tl faydalanabiliyor

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum parası alabilirsiniz. Doğum parası alamazsanız çocuk yardımı alabilirsiniz. Doğumdan sonrada süt izni hakkınız bulunmaktadır.

  77. Esma dedi ki:

   Merhaba ben 20 ay bir iş yerinde çalıştım 2 aylık hamileligimde iş yerinden istifa diyerek işten çıkartıldı m is yeri hiç bir şekilde para ödemedi dogum yaptım 2 ay oldu çocuk parası alabiliyormuyum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum raporu alabilmişseniz, doğum parası alabilirsiniz.

  78. arzu dedi ki:

   Iyi gunler ben 1.5 yillik sigortaliyim 30 haftada izne ayrilsam dogum parası alabilir miyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doktorunuz ile görüşüp rapor tarihini kararlaştırabilirsiniz.

  79. ozlem dedi ki:

   Merhabalar 32. Haftada doğum iznine ayrıldım fakat işyerinden de aynı gün istifa dilekçe mi verdim. Geriye yönelik 90 günlük primim mevcut. Lakin işveren istifami verdiğim için iznimi onaylamamistir. Doğum öncesi ve sonrası parami alabilirmiyim. Bu konu da acil olarak aydınlatırsanız sevinirim. Doğum sonrası iznim bitmiştir. Teşekkürler.

  80. Canan dedi ki:

   Merhabalar Sirnak sgk ne zaman acilacak aylardir rapor parami alamadim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  81. EMEK dedi ki:

   MERHABA ,

   Doğum iznine ayrıldığımdan dolayı tarafıma ödenecek olan “Geçici İş Göremezlik Ödeneği” parasını aylık alabilmem için hastaneye her gittiğimde rapor alıyor olacağım. Aldığım raporların bir örneğini aynı gün içerisindeİŞVERENE MUHASEBEYE gönderdikten sonra, ilgili yetkilinin sisteme girip “Kısmı Onaylama” yapması mümkün İSE paramı toplu degıldı aylık alabılır mıyım ????? bırde aylık raparıyı alabılmem ıcın o raporda “ne yazması gerekır ?
   raporda “Analık Geçici İş Göremezliği” yazar ise yeterlı olur mu ? YARDIMLARINI RICA EDIYORUM yarın raporumu alacagım ne olur acıl yardım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  82. Mina dedi ki:

   Iyi gunler benim agustos ayinda 31+2 günlük oluyorum 1 yili aşkinda sigortam var dogum parasindan yararlanabilir miyim acaba

   1. Mina dedi ki:

    Yani 31+2 de isten ayrilsam doğum günü alabilir miyim

    1. Yusuf Karataş dedi ki:

     En erken 32.haftada izin alabilirsiniz.

   2. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet yararlanabilirsiniz.

  83. Mina dedi ki:

   Illa 32 haftayi doldurmak sart mi ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet 32.haftadan önce ayrıla durumu olmuyor. Ancak doktorunuz ile görüşüp iş yerinden izin alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  84. Neslihan dedi ki:

   Merhaba,
   Ben bir firmada 1 senedir çalisiyordum. Dogumuma 1 ay kala is yerinden ayrildim. Ayrilir ayrilmaz daha yüksek maas veren bir firmaya geçtim. Bu durumda dogum ücreti alabilir miyim? 2016 Haziran’da dogum yapacagim.2016 senesi için 90 günlük sigortam bulunuyor. Bu durumda ben dogum parasi alabilir miyim. Alirsam bu dogum parasini en son girdigim firmanin brüt olarak yatirdigi ücretten mi alirim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Son 3 ayın maaş ortalamasına göre hesaplanır.

  85. Hayal dedi ki:

   Mrb 21 haftalık ikiz gebeyim 4 aydır sigortalı çalışıyordum iş yeri hamilelik nedeniyle içten çıkartıyor doğum parası Hakkı’m var mı 90 gün primim var

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum iznine ayrılmadan önce sigortalı olmanız koşulu ile alabilirsiniz.

  86. arzu dedi ki:

   Ben 21 haftalik hamileyim 90 gun primim var is yeri 32.hafta dolana kadar ucretsiz izin vermek istiyor bu sartlarda dogum parasindan yararlanabilir miyim acaba

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    32.haftada sigortalı olmanız durumunda doğum parası alabilirsiniz.

  87. azra dedi ki:

   Merhaba ben 22 haftalik hamileyim işten ayrildim ama 90 günlük primim var dogum parasi alabilir miyim. …….

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum iznine ayrılmadan önce sigortalı olmanız gerekir yoksa doğum parası alamazsınız.

  88. Fatma dedi ki:

   Merhaba 23 haftalik hamileyim. Ekim 2015-Mayis 2016 tarihleri arasinda calistim birakma durumunda kaldim isimi.. Rapor parami alabilmem icin rapor aldigim tarih calisiyo olmam mi gerekmekte? 4 aylik rapor parasindan faydalanabiliyormuyum?

  89. Sümeyra dedi ki:

   Ben milli egitime bagli bi okulda öğretmen olarak görev yapmaktayım doğum öncesi iznime 31.haftada başladım ilk hafta rapor 32.hafta da kendi hakkim olan iznimi kullanmaya başladım doğumum hazirana geldiği için doğum sonrasi iznimden 4 gün kullandim size sorum çalışan anneler için sgk is gormezlik parasi alabilirmiyim yani istirahat döneminde ödenen paradan bahsediyorum bir de doğum yapali 45 gün kadar oldu doğum yardimi parasina hala basvurabilirmiyim şimdiden teşekkürler

  90. yasemin acar dedi ki:

   SUAN EV HANIMIYIM ESIM SİGORTALI ESIM UZERINDEN DOGUM PARASI ALABILIR MIYIM YADA ESIM BANA SIGORTA YATIRABILIYPORMU YATIRIRSA DOGUM PARASI ALABILIR MIYIM

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışan kadınlara verilmektedir. Çalışıyor görünürseniz alabilirsiniz.

    1. ozlem dedi ki:

     Merhaba ben isyerimden 01.08.2012 tarihinde basladim 27.08.2016 ya kadar calistim isyeri kucultme nedeniyle isyerinden cikardi beni ve ben hamileydim 3.5 aylik simdi baska isyerine baslicam suan 4.5 aylik bebegim eger baslarsam dogum parasini alabiliyor muyum

  91. BURCU ÇILGIN dedi ki:

   Merhabalar… 2015 Ekim ayında ücretli öğretmenliğe başladım. 17 Hazirann da cikis yapildi. 13 temmuzda tekrar yaz okulunda göreve başladım 31 Agustosta çıkış yapilacak. 27 Ağustosta gebelikte 32. Haftayı tamamlıyorum. Bu durum da doğum parası alabilirmiyim… şimdiden teşekkürler…

  92. Emine dedi ki:

   Merhaba ben Bağkurluyum kendim yatiriyorum ama başlatalı 27 gün oldu doğum yaptim yeni ben alamaz miyim doğum parası Bağkur dan önce eşimin sigortasından yararlaniyordum cevabınız icin tesekkurler

  93. Cemre dedi ki:

   Merhaba 26 eylülde 32. Hafta isgoremezlik raporumu aldım ve 30 unda isten ayrıldım.isverenim 30undan sonra raporumu onaylamayacagini sistemden personelim değildir seçimini yapacağını söyledi. 90 gün primim mevcut şartları sağlıyorum. Doğum rapor parami almak için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Teşekkürler.

  94. Yasemin Arslan dedi ki:

   Merhaba 27 haftalık hamileyim. 3 Aydır işsizlik parası alıyorum. Dogum parası alabilirmiyim. Dogum parası alabilmek için 32. Haftada sigortalı çalışırken mi rapor almam gerekiyor. Son 10 gün çalışıyor olmam mı gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim

  95. Nur dedi ki:

   Merhaba su an tam 29 hafta 6 günlük hamileyim 32.haftada rapor alacağım su ana kadar 90 günlük primim var 32.haftada işten çıkarılırsam doğum parasını alabiliyor muyum?

  96. Melike dedi ki:

   iş görememezlik belgesinde ve dogum raporunda baş hekimin imzası olmalımı.

  97. Semra Işık dedi ki:

   Merhaba ben ev hanimiyim iki ay önce doğum yaptım .yakın zamanda değil ama 2009 yılından 8 aylık sigortam var. Doğum parasından faydalanabilir miyim. Cvp verirseniz çok memnun olurum teşekkür ediyorum

  98. isimsiz dedi ki:

   merhablar ben 2012 haziran da dogum yaptım.aynı işyrinde 2 yıldır çalışıyordum dogum öncesi ve sonrası rapor almadım sigortamda yattı geçmişe dönük dogum rapor parası alınabilirmiyim

  99. Saadet dedi ki:

   Merhaba ben 30.06.2016 itibariyle isten evlilik sebebiile ayrildim ve mayis altisi gibi dogum yaacagim kismetse peki bu durumda dogum parasi alabiliyormuyum yoksa esimin uzerinden mi faydalaniyorum.tesekkurler.

  100. Souldnz dedi ki:

   2015 Aralık ayında işden çıkarıldım.Matıs 2016 tılında hamile kaldım.Aradaki sürede sigortam devam etmedi iş arama sürecinde olduğum için .Bu şartlarda doğum parası alabilşrmiyim

  101. Abdurrahman dedi ki:

   Selam ben ptt de çalışıyorum emekli sandığına bağlıyım.esim ev hanımı ve yeni doğum yaptı.sut parası alabilirmiyim.

  102. Funnda dedi ki:

   Benim 2016 yilinda 212 is gunu sigortam var ve hala calisiyorum. 28 haftalik hamileyim su an isten ciksam dogum parasini alma hakkim var mi acaba ? Yoksa 32 haftaya kadar calisip sigortali gorunmek zorunda miyim?

  103. Zerrin dedi ki:

   Merhabalar;32 haftalik iki gebelige hamileyim.Allah nasip ederse en geç ocağa doğum yapacağım.30 temmuz tarihinde işten cikisimi verdiler.dogum yapmadan once son bir yıl içerisinde 180 gün primim olmus oluyor.ayrica iskurun işsizlik sigortası ve maaşından yararlaniyorum.doğum parası alabilir miyim?doğum parası alırsam işsizlik maaşım kesilir mi?ilginize şimdiden tesekkurler

  104. Ayca akca dedi ki:

   Mart 2016 da işe basladim fakat çalıştığım yer aralık 2016 da sigortami yaptılar mart 2017 1 sene olcak şuanda 15.haftalık hamileyim doğum parası alabilirmiyim

  105. Deniz dedi ki:

   300 tl çocuk parası alımı için Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ne mi yoksa sgk ya mı başvurulacak? herkes farklı söylüyor
   ve 122 tl süt parası ve hastanede yapılan doğumda verilen 70 tl ödeme ile ilgilide aydınlatırsanız sevinirim yusuf bey,şimdiden teşekkür ederim ..

  106. Sule dedi ki:

   11.haftalik hamileyim 32.haftada isten ayrılmayı düşünüyorum işyerinde 1 yıldır çalışıyorum isten ayrılsam dahi Doğum parası alabiliyormuyum?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Analık Hali Geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenebilmesi için;
    İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    Bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması,
    Doğum olayının gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

  107. nurgül dedi ki:

   merhaba benim sorum gecmişle ilgili 2006 ve 2012 kadar sezonluk calışıyordum yazları nisan bır eylül otuz tabıkı sıgortasızdım dava acdım davamı kazandım pırım lerımı ödediler bu esnada 2008 doğum yaptım peki geriyedönük doğum parası ala bılıyormuyum acaba tşk

  108. isa dedi ki:

   işten çıkarıldım. İşsizim. Üç ay geçti. sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanabilirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hak sahipleriniz üzerindne sağlık güvenceniz yok ise genel Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekiyor.

  109. Tuba dedi ki:

   23 haftalık hamileyim ve işten farklı nedenler gösterilerek işten çıkarıldım. Part time çalışanım ve 01.07.2016 da ssk girişim yapıldı..
   Gecmiste 600 gün sigorta primim var,
   Doğum parası alma hakkım varmı ?
   SGK primini dışardan yatırabilirmiyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Raporun başlayacağı tarihten itibaren geriye dönük 1 yıl içinde 90 günlük priminiz olur ise rapor ödemesi talep edebilirsiniz. Ayrıca kısmi çalışan iseniz geri kalan günlerin ödemesi için SGK ya müracaat edebilirsiniz.

  110. Banu dedi ki:

   Merhabalar. Ben 2008 de işe girdim 2013 temmuzda işten ayrıldım. 2014 temmuzda doğum yaptım. Doğum parası hakkında bilgim olmadığı için talep de bulunmadım. Şimdi talep etme hakkım varmıdır ve varsa nasıl bir yol izlemeliyim acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

  111. Nur dedi ki:

   Mrb bn doğum yaptım SGK’mız var 90 günden fazlada yatiriliyor. Şuan doğum parası alablirmiyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Analık Hali Geçici iş göremezlik (Doğum parası) ödeneğinin ödenebilmesi için;
    İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    Bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması,
    Doğum olayının gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Eğer şartları sağlıyorsanız lütfen SGK’ya başvurunuz.

  112. Seyhan kaya dedi ki:

   17 haftalık hamileyim bugün sigorta girişim yapıldı.Doğum parası alabilirmiyim?teşekkürler

  113. Yasmin dedi ki:

   Merhabalar,
   Belirttiğiniz site üzerinde tutar bilgisini görmekteyim ama “Bankaya Gönderilme Tarihi” alanı boş buradan henüz çekemeyeceğim anlamına mı geliyor.
   Teşekkürler

  114. Gürsel dedi ki:

   Eşim sigortalı fakat maaşlı değil pirimli çalışan doğum parasından yararlanabilir mi yoksa benim üzerinden faydalanarak alabilir mi

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Gürsel Bey, eşiniz doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması ve bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması gerekmektedir. ANCAK Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  115. ezgi dedi ki:

   3 gundur sgk 170 heryerı aramaktayım analık rapor paramı her ay gidip alıyorken bu ay heryerden onay verılmesıne ragmen banka bız goremıyoruz odeme yapamayız demekte muasebe servısınız ısveren heryer onaylı e devlettede gorunmuyor bu ay ve ıyıce can sıkmakta cocugum 3 aylık gelıp suan bı cozum bulma sansım yok sadece telefonla ıletısım kurablmekteyım
   magdurıyetımın gıderılmesını talep edıyorum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    BAŞVURU oluşturmak için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  116. dyaa dedi ki:

   Merhaba su anda calismiyorum fakat 2016 yılının haziran kasim aylari arasinda calistigim isyerimden ayrıldım eylülde dogumum olucak insallah 90 gün primden yararlanabiliyormuyum.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Analık Hali Geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenebilmesi için;
    İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    Bu süre içinde iş yerinde çalışmamış olması,
    Doğum olayının gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  117. Fatos dedi ki:

   Merhaba lar benim 90 gün prim 38 hafta da doluyor ozaman rapor alsam dogum parasından yararlanabilirmiyim

  118. Selin dedi ki:

   Ben 10 Şubat 2014 te doğum yaptım doğum parası alabilir miyim acaba

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz. Detaylı bilgi ve başvuru için alo 170 SGK Danışma hattını arayınız

  119. Özden dedi ki:

   Merhaba ben 2016 haziran ayında Doğum yaptım sigortam yoktu. Eşim sigortalı çalışan Doğum parası alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,
    Sgk Çalışan olmadığınızdan Doğum parası alamazsınız. Fakat Doğum Yardımı ve Süt Parası alabilirsiniz.
    Doğum yardımı olarak ilk çocukta 300 TL, ikincide 400 TL ve üçüncüde ise 600 TL’dir. Üçüncü çocuktan sonraki doğumlarda da yardım 600 TL dir.
    Ayrıca Süt parası 2017 yılı itibari ile 132 TL dir.

  120. Hacer gümüş dedi ki:

   Merhabalar 25haftalık hamileyim eşimin üstünden sigortalıyım 22.08.2016 tarihinde işten ayrıldim sizce doğum parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,
    Doğum parası alabilirsiniz.
    İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılır.

  121. Nil dedi ki:

   26 haftalık hamileyim 32 hafta tamamen işten ayrılmak istiyorum doktorumdanda çalışamaz raporu alıcam işten tamamen ayrıldığım zaman doğum ve süt parasından yararlanabilirmiyim yoksa yararlanamazmıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Marehaba,

    Doğum ve süt parasını işten çıksanız da çıkmasanız da alabilirsiniz. Analık iş görmezlik ödeneğini alabilmek için çıkış işlemlerinizi raporun sonunda yapmanızı gerekmektedir.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.