• SSK DOĞUM PARASI SORGULAMA


  Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan kadınlar doğum yaptıkları zaman çalışamadıklarından dolayı geçici olarak iş göremez olarak görülür ve SSK doğum parası alırlar. Fakat kadınların bu ücreti almaları için belirli şartlar bulunmaktadır. Kişiler bu şartları gerçekleştirdiği takdirde, SSK doğum parası alabilmektedirler. Bu ücret için gerekli başvuruları yaptıktan sonra, SSK doğum parası sorgulama işlemlerini internet üzerinden kolaylıkla yapabilmektedirler. SGK doğum parası sorgulama işleminizi nasıl yapmanız gerektiğini yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz adımları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

  2

  SSK doğum parası sorgulama işleminizi ve bunun gibi daha birçok işleminizi daha önceden iki resmi site üzerinden gerçekleştirebilmeniz mümkündü. Ancak E-SGM resmi internet sitesinin kapatılması nedeni ile artık bu işlemler şifresiz olarak değil yalnızca E-Devlet üzerinden E-Devlet şifresi ile gerçekleştirilebilmektedir. E-Devlet üzerinden herhangi bir işlem gerçekleştirebilmek için E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer şifreniz yoksa yazımızda şifrenizi nasıl ve nereden alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

  Reklam

  ssk doğum izni

  Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

  Doğum parası ödemesi genellikle doğumdan itibaren bir hafta ya da 10 gün içinde yapılır. Doğum parası PTT üzerinden verilmekte olup, doğum parası sorgulama PTT üzerinden yapılmaktadır. Bu Bu konu sıklıkla takip edilmesi gereken bir konu olduğu için doğum parası sorgulama PTT üzerinden yapılması gereken bir konudur. Bununla birlikte E-Devlet sistemi üzerinden de doğum parası sorgulama PTT haricinde de yapılabilir. Eğer doğum parası sorgulama işlemlerini gerçekleştirmezseniz paranız geri iade edilebilir. Bu nedenle de tekrar ödeme almak ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

  Doğum Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

  Doğum parası başvurusu yapmak isteyen kişilerin Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı altında yer alan makamlara gitmesi gerekmektedir. Yani doğum parası başvurusu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezleri’ne yapılabilmektedir. Bununla birlikte yurt dışında yaşan kişiler doğum parası başvurusunu gerçekleştirmek istiyorlarsa Konsolosluk ya da Büyükelçiliklere gidebilirler. Bununla birlikte doğum parası başvurusunun bizzat yapılmak yerine kargo ya da posta gibi yollar ile de yapılabildiğidir.

  Doğum Parası İçin Gereken Evraklar

  Doğum parası başvurusu yapacak olan kişilerin yukarıda vermiş olduğumuz makamlara giderek bu makamlarda yer alan doğum parası başvurusu dilekçeleri ile birlikte hem anneye ait kimlik fotokopisi hem de yeni doğan çocuğa ait kimlik fotokopisi gerekmektedir. Doğum parası ödemesi için nüfus mernis kayıtları esas alınır.

  Doğum Parası Nereden Alınır?

  Doğum parası başvurusu yapıldıktan sonra size ödenecek olan doğum parası banka hesaplarınıza değil PTT’ye yatacaktır. PTT’ye yatacak olan doğum parası annenin adı ve soyadına yatacaktır. Bu nedenle de sadece anne tarafından bizzat çekilebilmektedir.

  Doğum Parası Ne Kadar?

  Doğum parası için 2017 yılında ödenecek rakamlar 2016 yılının sonlarına doğru belli oldu. Buna göre ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılır. Yani ilk kez bir bebeği olan anne, bu çocuk için 300 TL değerinde doğum parası alabilecektir. bununla birlikte önceden bir çocuğa sahip olan annenin bir kez daha çocuk doğurması halinde alacağı ücret 400 TL’dir. Hali hazırda iki çocuğu olan aileye ise üçüncü çocuğa sahip olmaları halinde 600 TL verilir. Bu bir yana ikiz ya da üçüz doğuran kişilere doğurdukları çocuk sayısına göre doğum parası verilir. Buna göre ikiz çocuğu olan anneler 300 TL ve 400 TL’nin toplamı olan 700 TL doğum parası alabilecekken, üçüz doğurana anneler 300 TL, 400 TL ve 600 TL’nin toplamı olan 1.300 TL doğum parası alabilecektir. Şimdi gelin sizlere SSK doğum parası sorgulama işlemlerini anlatalım.

  E-Devlet Üzerinden SSK Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  E-Devlet şifresi ile SSK doğum parası sorgulama işleminizi yapmak için öncelikle bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi size en yakın herhangi bir merkez PTT şubesine giderek kimlik bilgilerinizle yapacak olduğunuz şifre alma başvurusu sonrasında kolaylıkla teslim alabilirsiniz. Bu işlem için 2 TL işlem ücreti ödemeniz gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi edindikten sonra sorgulama işleminiz için yazımızın sonunda sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız. Açılmış olan E-Devlet sistemi üzerinden ilk olarak ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklayınız.

  Adsız

  Kimliğinizi doğrulama işleminizi, TC kimlik numaranız ile birlikte edinmiş olduğunuz E-Devlet şifreniz doğru ve eksiksiz bir şekilde ilgili alanlara yazınız.

  Adsız

  Kimlik doğrulama işleminizi gerçekleştirmek için yazdığınız T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifresi bilgilerinizi eksiksiz ve doğru olarak girdiğinizden emin olduktan sonra hemen aşağıda bulunan ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklayınız.

  Adsız

  Bu işlemleri sırası ile yaptığınızda SSK doğum parası sorgulama işleminizi E-Devlet üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız. Açılan ekranda bilgilerinizi görebilirsiniz.

  SSK Doğum Parası ile İlgili Merak Ettiğiniz Soruların Cevapları için TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifresi İle SSK Doğum Parası Sorgulama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SSK DOĞUM PARASI SORGULAMA İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. İsimsiz dedi ki:

   Merhaba benim bir tanıdığım eşini çalışıyor gösteriyor aylık ssk sı yatıyor ve birde maaş alıyor ama kadın hiç bi zaman çalışmadı haksızlık değilmi bu evinde oturup maaş almak haksızlık sahtekarlık

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tabi ki haksızlık ve sahtekarlık. Durumu Alo 170 e işkur birimlerine ve Bimer e şikayet edebilirsiniz.

  2. Sema dedi ki:

   Merhaba 24 Nisan-28 haziran,29 haziran-28 Ağustos tarihleri arasında doğum iznine çıktım.Doğum öncesi ve sonrası raporum bitti.170 i arıyorum 10 gündür 3 günde 1,işyeri raporlu olduğunuz tarihlerde çalişmadiğiniza dair online sistemden onay vermesi gerekiyor diyor,işyerini arıyorum biz onay verdik diyor.Doğum param halen yatmadı.Yardimci olursanız sevinirim.5 aydır zaten çalışmıyorum.Başka nereye basvurabilirim ki ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sema Hanım,

    İş yerinin bağlı bulunduğu kuruma giderek daha sağlıklı bir bilgi alabilirsiniz. En azından dosyanın görüntüsünü alıp sorunun nereden kaynaklandığını belirleyebilirsiniz.

  3. Deniz dedi ki:

   Merhaba 2 sene 5 aydır aynı iş yerinde çalışıyorum ve 6 haftalık hamileyim 32.haftada raporumu alıp işten tamamen ayrılmak istiyorum. İşten tamamen ayrılırsam rapor parası alabilecek miyim. Birde 32.haftada kendi isteğimle değilde patronum tarafından çıkartılırsam işsizlik maaşına da aynı zamanda bağlanabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta raporu alıp işten ayrılırsanız da rapor parası alabilirsiniz.

    İş veren sizi işten çıkarırsa rapor sonrasında işsizlik maaşı almaya başlarsınız. Ancak siz başvurunuzu çıkarıldıktan sonra yapmalısınız. Rapor tarihinin bitmesini beklemeden.

  4. Kezban dedi ki:

   Iyi akşamlar ben ben 2015 de doğum yatım doğum sonrası 480 günlük çalışmam var bende alabilirmiyim 3 tane çocuğum var 2 yaş 4 yaş 6 yaş

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kezban Hanım merhaba,

    Doğum sonrası çalışmanız doğum rapor parasını almanıza yeterli olmaz. Ancak Eğer 2015 deki doğumunuz 15 Mayıstan sonra ise 3. çocuğunuz için Kaymakamlıklardaki sosyal hizmetler Müdürlüğüne başvurarak 3. çocuk için 600 TL alabilirsiniz.

  5. ahsen dedi ki:

   Merhaba doğum iznim dün bitti doğum parasını ne zaman alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eylül aynın 8-14 arasında Ziraat bankasına yatacaktır.

  6. Hülya camcı dedi ki:

   Merhaba ben 22/06/2017 tarihinde 3. dogum yaptım.sigorta m ise dogumdan bı ay once yatmaya başladı yanı yaklasık üç aydan fazladr düzenli yatıyor.ben sigortalı calışan olarak faydalanabılırmıyım. Yani basvurdugum zaman 600 den fazla alırmıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hülya Hanım,

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün priminiz olmalı. Bu prim gününü sağlayamıyorsanız doğum rapor parası alamazsınız. Doğum rapor parası için öncelikle bu prim gününü sağlayıp annelik iş göremezlik raporu almanız gerekiyordu.

  7. Hüseyin dedi ki:

   Merhaba eşim ikizlere hamile doğum yardımı ikizler için farklı mi 2012 doğumlu oğlum var ikizlerim doğduktan sonra 3 çocuk statüsünde oğluma da doğum parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hüseyin Beyi

    2. çocuk için 400, 3. çocuk için 600 tl statüsündesiniz. Toplamda 1000 tl alma hakkınız var.

  8. Buşra dedi ki:

   Merhaba ben 4aylık hamileyim iş yerinde çok zorlanıyorum okul öncesi öğretmeniyim çocuklarla ilgileniyorum akşam olunca yürüyemiyorum ağrıdan çok zorlanıyorum bünyem kaldırmıyor işi bıraksam Doğum parası alamazmıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşi bırakıp Doğum raporu alacağınız 32. haftada aktif sigortalı olarak bir işe başlarsanız. Rapordan sonra işten çıksanız dahi rapor parası alabilirsiniz.

  9. Zehra coşkun dedi ki:

   Cocuklarin dogum yillari 2005 2007 ve 2013.ama hicbirinde cocuk parasi almadiik bize bilgi veren yoktuu .su anda basvuru ilee bu parayi almamizz mumkun mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımı 15 Mayıs 2015 sonrası doğumlar için geçerlidir. Bu tarihten önceki doğumları kapsamamaktadır.

  10. Ebru dedi ki:

   merhabalar,

   10.06.2017 tarihinde Ssk lı olarak çalışmaktayım 2017/12 döneminde doğumum gerçekleşecektir inş. Ailemin izni ile 17 yaşımda evlendim ve 2018/01 döneminde de 18imi dolduracağım.
   1- doğum yardımı alabilmek için en az kaç günlük sigortalı olmam gerekiyor
   2- Doğum yardımı alabilmek için yaş sınırı var mıdır.
   Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımı için resmi nikahlı olmak ve Türk vatandaşı olmak şartı dışında bir yaş şartı vs yok. Başvurunuzu doğumdan sonra yapabilirsiniz. Hemen doğumdan sonra başvuru yapmak zorunda da değilsiniz. Doğum yardımı için ilçe kaymakamlıklarındaki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvurabilirsiniz.

  11. derya dedi ki:

   merhabalar rapor iznim bittikten sonra işten çıkarılsam işkurdan işsizlik parası alabilirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor bitiminden sonra işten çıkartılırsanız, işsizlik maaşı alabilirsiniz.

  12. MURAT KILIC dedi ki:

   Merhaba
   Esim suan 4.5 aylik hamile calistigi isyerinden 09.05.2017 tarihinde isten cikardi ve suan is ariyo ve ay sonun 1 temmuz itibari ile yeniden calismaya basliyacak.doktorumuz 32. Haftaya kadar calisabilir akabinde dogum iznine cikaracak bi baglamda esim dogum parasi ve cocuk yardimi alabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1 Temmuz tarihi itibari ile çalışmaya başlayıp, 32. haftaya kadar da sigortalılığı devam ederse Analık iş göremezlik ödeneğini (doğum rapor parası) alabilir. Doğum yardımı için ise sigortalı olması gerekmiyor, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapmanız gerekmektedir.

  13. Gülistan dedi ki:

   Merhaba doğum parası için başvuruda bulundum 40 gün içinde yatacak dediler ama soruyorum öyle birşey olmadığını söylüyorlar yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum parası için başvurduğunuz kuruma danışabilirsiniz. Mutlaka bilgi vereceklerdir.

  14. Tugba dedi ki:

   Eşim sigortalı bende bundan yararlanıyorum.07.01.2015 de ilk çocuğumu doğurdum şimdi 16 haftalık ikinci çocuğuma hamileyim bana da doğum parası veriliyormu acaba.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    ikinci çocuğunuz için 400 tl doğum yardımı alabilirsiniz. bunun için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapmanız gerekiyor.

  15. Reyhan dedi ki:

   Kolay gelsin. Ben yaklaşık iki senedir sigortaliyim ve işimi evden bilgisayar üzerinden yapıyorum. Bunun için doğum yapmadan önce herhangi bir bildirimde bulunmadım ve 06.06.2017 tarihinde doğum yaptım. Doğum parası, süt parası ya da adı doğum tazminatı galiba hatırladığım kadarıyla 4099 lira gibi bir rakamdan bahsediliyor bunları alabilir miyim? Şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası için doğumdan önce ve sonra rapor almanız gerekmektedir. Almadıysanız rapor parası alamazsınız. süt parası için başvuru yapmanıza gerek yok 45 gün içinde adınıza Ziraat Bankasına yatar. Doğum yardımı için ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapmanız gerekmektedir.

  16. Osman dedi ki:

   Merhaba 17 şubatta Doğum yaptık 1ay sonra Doğum ve süt parası için başvuru yaptık bankaya geliyormuş 5 ay oldu nerdeyse hala yok nasıl bilgi alacağız.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Süt parası 1 ay içinden Adınıza ziraat bankasına yatar. E devletten kontrol edebilirsiniz. E devlette bilgi bulamazsanız başvurunuz ile ilgili 170 SGK danışma ve bilgi hattını arayabilirsiniz.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Süt parası 1 ay içinden Adınıza ziraat bankasına yatar. E devletten kontrol edebilirsiniz. E devlette bilgi bulamazsanız başvurunuz ile ilgili 170 SGK danışma ve bilgi hattını arayabilirsiniz. ..

  17. Kübra dedi ki:

   Merhaba 32.hafta itibariyle raporumu aldım ve sigortalılığım devam etmekteyken işyerime ilettim, işleme aldılar ve istirahata çekildim.

   Soru1- 8 haftalık rapor süresi içerisinde işyeri sigortalı işten ayrılma bildirgesi gösterebilir mi? Gösterirse geçici analık işgöremezlik ödeneğinden hakkım düşer mi?

   Soru2- Son 1 yıl içinde 114 işgünüm mevcut ancak her ay tam yatırılmamış. (Ör:17,19,22 gün civarı işe gittiğim gün kadar yatırılmış) Geçici analık işgöremezlik ödeneğini almama engel midir?

   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışanı, Hastalık veya Doğum nedeni ile aldığı raporlu zamanlarda kanunen iş verenin işten çıkarma hakkı yoktur. eğer böyle bir durum söz konusu olursa https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ yazımızdaki haklarınız mevcut.

    Geçici iş göremezlik ödeneği için toplamda 90 gün yeterli. Aynı ayda 30 gün şartı yok.

  18. züleyha dedi ki:

   ben 2 yıl önce doğum yaptım ödenek için başvuru yapmadım eşim o zaman çalışıyordu.şimdi emekli oldu.Hala ödenek alabilirmiyim alabiliyorsam başvurumu nereye yapmalıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    15 Mayıs 2015 sonrası doğum yaptıysanız eşinizin veya sizin çalışıyor olma zorunluluğu yok 1. çocukta 300 2. çocukta 400 ve 3 ve daha fazlası için 600 TL doğum yardımı alma hakkınız hala mevcut. Zaman aşımı durumu yok.

  19. Nil dedi ki:

   26 haftalık hamileyim 32 hafta tamamen işten ayrılmak istiyorum doktorumdanda çalışamaz raporu alıcam işten tamamen ayrıldığım zaman doğum ve süt parasından yararlanabilirmiyim yoksa yararlanamazmıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Marehaba,

    Doğum ve süt parasını işten çıksanız da çıkmasanız da alabilirsiniz. Analık iş görmezlik ödeneğini alabilmek için çıkış işlemlerinizi raporun sonunda yapmanızı gerekmektedir.

  20. Hacer gümüş dedi ki:

   Merhabalar 25haftalık hamileyim eşimin üstünden sigortalıyım 22.08.2016 tarihinde işten ayrıldim sizce doğum parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,
    Doğum parası alabilirsiniz.
    İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılır.

  21. Özden dedi ki:

   Merhaba ben 2016 haziran ayında Doğum yaptım sigortam yoktu. Eşim sigortalı çalışan Doğum parası alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,
    Sgk Çalışan olmadığınızdan Doğum parası alamazsınız. Fakat Doğum Yardımı ve Süt Parası alabilirsiniz.
    Doğum yardımı olarak ilk çocukta 300 TL, ikincide 400 TL ve üçüncüde ise 600 TL’dir. Üçüncü çocuktan sonraki doğumlarda da yardım 600 TL dir.
    Ayrıca Süt parası 2017 yılı itibari ile 132 TL dir.

  22. Selin dedi ki:

   Ben 10 Şubat 2014 te doğum yaptım doğum parası alabilir miyim acaba

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz. Detaylı bilgi ve başvuru için alo 170 SGK Danışma hattını arayınız

  23. Fatos dedi ki:

   Merhaba lar benim 90 gün prim 38 hafta da doluyor ozaman rapor alsam dogum parasından yararlanabilirmiyim

  24. dyaa dedi ki:

   Merhaba su anda calismiyorum fakat 2016 yılının haziran kasim aylari arasinda calistigim isyerimden ayrıldım eylülde dogumum olucak insallah 90 gün primden yararlanabiliyormuyum.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Analık Hali Geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenebilmesi için;
    İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    Bu süre içinde iş yerinde çalışmamış olması,
    Doğum olayının gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  25. ezgi dedi ki:

   3 gundur sgk 170 heryerı aramaktayım analık rapor paramı her ay gidip alıyorken bu ay heryerden onay verılmesıne ragmen banka bız goremıyoruz odeme yapamayız demekte muasebe servısınız ısveren heryer onaylı e devlettede gorunmuyor bu ay ve ıyıce can sıkmakta cocugum 3 aylık gelıp suan bı cozum bulma sansım yok sadece telefonla ıletısım kurablmekteyım
   magdurıyetımın gıderılmesını talep edıyorum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    BAŞVURU oluşturmak için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  26. Gürsel dedi ki:

   Eşim sigortalı fakat maaşlı değil pirimli çalışan doğum parasından yararlanabilir mi yoksa benim üzerinden faydalanarak alabilir mi

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Gürsel Bey, eşiniz doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması ve bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması gerekmektedir. ANCAK Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  27. Yasmin dedi ki:

   Merhabalar,
   Belirttiğiniz site üzerinde tutar bilgisini görmekteyim ama “Bankaya Gönderilme Tarihi” alanı boş buradan henüz çekemeyeceğim anlamına mı geliyor.
   Teşekkürler

  28. Seyhan kaya dedi ki:

   17 haftalık hamileyim bugün sigorta girişim yapıldı.Doğum parası alabilirmiyim?teşekkürler

  29. Nur dedi ki:

   Mrb bn doğum yaptım SGK’mız var 90 günden fazlada yatiriliyor. Şuan doğum parası alablirmiyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Analık Hali Geçici iş göremezlik (Doğum parası) ödeneğinin ödenebilmesi için;
    İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    Bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması,
    Doğum olayının gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Eğer şartları sağlıyorsanız lütfen SGK’ya başvurunuz.

  30. Banu dedi ki:

   Merhabalar. Ben 2008 de işe girdim 2013 temmuzda işten ayrıldım. 2014 temmuzda doğum yaptım. Doğum parası hakkında bilgim olmadığı için talep de bulunmadım. Şimdi talep etme hakkım varmıdır ve varsa nasıl bir yol izlemeliyim acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

  31. Tuba dedi ki:

   23 haftalık hamileyim ve işten farklı nedenler gösterilerek işten çıkarıldım. Part time çalışanım ve 01.07.2016 da ssk girişim yapıldı..
   Gecmiste 600 gün sigorta primim var,
   Doğum parası alma hakkım varmı ?
   SGK primini dışardan yatırabilirmiyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Raporun başlayacağı tarihten itibaren geriye dönük 1 yıl içinde 90 günlük priminiz olur ise rapor ödemesi talep edebilirsiniz. Ayrıca kısmi çalışan iseniz geri kalan günlerin ödemesi için SGK ya müracaat edebilirsiniz.

  32. isa dedi ki:

   işten çıkarıldım. İşsizim. Üç ay geçti. sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanabilirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hak sahipleriniz üzerindne sağlık güvenceniz yok ise genel Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekiyor.

  33. nurgül dedi ki:

   merhaba benim sorum gecmişle ilgili 2006 ve 2012 kadar sezonluk calışıyordum yazları nisan bır eylül otuz tabıkı sıgortasızdım dava acdım davamı kazandım pırım lerımı ödediler bu esnada 2008 doğum yaptım peki geriyedönük doğum parası ala bılıyormuyum acaba tşk

  34. Sule dedi ki:

   11.haftalik hamileyim 32.haftada isten ayrılmayı düşünüyorum işyerinde 1 yıldır çalışıyorum isten ayrılsam dahi Doğum parası alabiliyormuyum?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Analık Hali Geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenebilmesi için;
    İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    Bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması,
    Doğum olayının gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

  35. Deniz dedi ki:

   300 tl çocuk parası alımı için Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ne mi yoksa sgk ya mı başvurulacak? herkes farklı söylüyor
   ve 122 tl süt parası ve hastanede yapılan doğumda verilen 70 tl ödeme ile ilgilide aydınlatırsanız sevinirim yusuf bey,şimdiden teşekkür ederim ..

  36. Ayca akca dedi ki:

   Mart 2016 da işe basladim fakat çalıştığım yer aralık 2016 da sigortami yaptılar mart 2017 1 sene olcak şuanda 15.haftalık hamileyim doğum parası alabilirmiyim

  37. Zerrin dedi ki:

   Merhabalar;32 haftalik iki gebelige hamileyim.Allah nasip ederse en geç ocağa doğum yapacağım.30 temmuz tarihinde işten cikisimi verdiler.dogum yapmadan once son bir yıl içerisinde 180 gün primim olmus oluyor.ayrica iskurun işsizlik sigortası ve maaşından yararlaniyorum.doğum parası alabilir miyim?doğum parası alırsam işsizlik maaşım kesilir mi?ilginize şimdiden tesekkurler

  38. Funnda dedi ki:

   Benim 2016 yilinda 212 is gunu sigortam var ve hala calisiyorum. 28 haftalik hamileyim su an isten ciksam dogum parasini alma hakkim var mi acaba ? Yoksa 32 haftaya kadar calisip sigortali gorunmek zorunda miyim?

  39. Abdurrahman dedi ki:

   Selam ben ptt de çalışıyorum emekli sandığına bağlıyım.esim ev hanımı ve yeni doğum yaptı.sut parası alabilirmiyim.

  40. Souldnz dedi ki:

   2015 Aralık ayında işden çıkarıldım.Matıs 2016 tılında hamile kaldım.Aradaki sürede sigortam devam etmedi iş arama sürecinde olduğum için .Bu şartlarda doğum parası alabilşrmiyim

  41. Saadet dedi ki:

   Merhaba ben 30.06.2016 itibariyle isten evlilik sebebiile ayrildim ve mayis altisi gibi dogum yaacagim kismetse peki bu durumda dogum parasi alabiliyormuyum yoksa esimin uzerinden mi faydalaniyorum.tesekkurler.

  42. isimsiz dedi ki:

   merhablar ben 2012 haziran da dogum yaptım.aynı işyrinde 2 yıldır çalışıyordum dogum öncesi ve sonrası rapor almadım sigortamda yattı geçmişe dönük dogum rapor parası alınabilirmiyim

  43. Semra Işık dedi ki:

   Merhaba ben ev hanimiyim iki ay önce doğum yaptım .yakın zamanda değil ama 2009 yılından 8 aylık sigortam var. Doğum parasından faydalanabilir miyim. Cvp verirseniz çok memnun olurum teşekkür ediyorum

  44. Melike dedi ki:

   iş görememezlik belgesinde ve dogum raporunda baş hekimin imzası olmalımı.

  45. Nur dedi ki:

   Merhaba su an tam 29 hafta 6 günlük hamileyim 32.haftada rapor alacağım su ana kadar 90 günlük primim var 32.haftada işten çıkarılırsam doğum parasını alabiliyor muyum?

  46. Yasemin Arslan dedi ki:

   Merhaba 27 haftalık hamileyim. 3 Aydır işsizlik parası alıyorum. Dogum parası alabilirmiyim. Dogum parası alabilmek için 32. Haftada sigortalı çalışırken mi rapor almam gerekiyor. Son 10 gün çalışıyor olmam mı gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim

  47. Cemre dedi ki:

   Merhaba 26 eylülde 32. Hafta isgoremezlik raporumu aldım ve 30 unda isten ayrıldım.isverenim 30undan sonra raporumu onaylamayacagini sistemden personelim değildir seçimini yapacağını söyledi. 90 gün primim mevcut şartları sağlıyorum. Doğum rapor parami almak için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Teşekkürler.

  48. Emine dedi ki:

   Merhaba ben Bağkurluyum kendim yatiriyorum ama başlatalı 27 gün oldu doğum yaptim yeni ben alamaz miyim doğum parası Bağkur dan önce eşimin sigortasından yararlaniyordum cevabınız icin tesekkurler

  49. BURCU ÇILGIN dedi ki:

   Merhabalar… 2015 Ekim ayında ücretli öğretmenliğe başladım. 17 Hazirann da cikis yapildi. 13 temmuzda tekrar yaz okulunda göreve başladım 31 Agustosta çıkış yapilacak. 27 Ağustosta gebelikte 32. Haftayı tamamlıyorum. Bu durum da doğum parası alabilirmiyim… şimdiden teşekkürler…

  50. yasemin acar dedi ki:

   SUAN EV HANIMIYIM ESIM SİGORTALI ESIM UZERINDEN DOGUM PARASI ALABILIR MIYIM YADA ESIM BANA SIGORTA YATIRABILIYPORMU YATIRIRSA DOGUM PARASI ALABILIR MIYIM

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışan kadınlara verilmektedir. Çalışıyor görünürseniz alabilirsiniz.

    1. ozlem dedi ki:

     Merhaba ben isyerimden 01.08.2012 tarihinde basladim 27.08.2016 ya kadar calistim isyeri kucultme nedeniyle isyerinden cikardi beni ve ben hamileydim 3.5 aylik simdi baska isyerine baslicam suan 4.5 aylik bebegim eger baslarsam dogum parasini alabiliyor muyum

  51. Sümeyra dedi ki:

   Ben milli egitime bagli bi okulda öğretmen olarak görev yapmaktayım doğum öncesi iznime 31.haftada başladım ilk hafta rapor 32.hafta da kendi hakkim olan iznimi kullanmaya başladım doğumum hazirana geldiği için doğum sonrasi iznimden 4 gün kullandim size sorum çalışan anneler için sgk is gormezlik parasi alabilirmiyim yani istirahat döneminde ödenen paradan bahsediyorum bir de doğum yapali 45 gün kadar oldu doğum yardimi parasina hala basvurabilirmiyim şimdiden teşekkürler

  52. Fatma dedi ki:

   Merhaba 23 haftalik hamileyim. Ekim 2015-Mayis 2016 tarihleri arasinda calistim birakma durumunda kaldim isimi.. Rapor parami alabilmem icin rapor aldigim tarih calisiyo olmam mi gerekmekte? 4 aylik rapor parasindan faydalanabiliyormuyum?

  53. azra dedi ki:

   Merhaba ben 22 haftalik hamileyim işten ayrildim ama 90 günlük primim var dogum parasi alabilir miyim. …….

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum iznine ayrılmadan önce sigortalı olmanız gerekir yoksa doğum parası alamazsınız.

  54. arzu dedi ki:

   Ben 21 haftalik hamileyim 90 gun primim var is yeri 32.hafta dolana kadar ucretsiz izin vermek istiyor bu sartlarda dogum parasindan yararlanabilir miyim acaba

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    32.haftada sigortalı olmanız durumunda doğum parası alabilirsiniz.

  55. Hayal dedi ki:

   Mrb 21 haftalık ikiz gebeyim 4 aydır sigortalı çalışıyordum iş yeri hamilelik nedeniyle içten çıkartıyor doğum parası Hakkı’m var mı 90 gün primim var

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum iznine ayrılmadan önce sigortalı olmanız koşulu ile alabilirsiniz.

  56. Neslihan dedi ki:

   Merhaba,
   Ben bir firmada 1 senedir çalisiyordum. Dogumuma 1 ay kala is yerinden ayrildim. Ayrilir ayrilmaz daha yüksek maas veren bir firmaya geçtim. Bu durumda dogum ücreti alabilir miyim? 2016 Haziran’da dogum yapacagim.2016 senesi için 90 günlük sigortam bulunuyor. Bu durumda ben dogum parasi alabilir miyim. Alirsam bu dogum parasini en son girdigim firmanin brüt olarak yatirdigi ücretten mi alirim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Son 3 ayın maaş ortalamasına göre hesaplanır.

  57. Mina dedi ki:

   Illa 32 haftayi doldurmak sart mi ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet 32.haftadan önce ayrıla durumu olmuyor. Ancak doktorunuz ile görüşüp iş yerinden izin alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  58. Mina dedi ki:

   Iyi gunler benim agustos ayinda 31+2 günlük oluyorum 1 yili aşkinda sigortam var dogum parasindan yararlanabilir miyim acaba

   1. Mina dedi ki:

    Yani 31+2 de isten ayrilsam doğum günü alabilir miyim

    1. Yusuf Karataş dedi ki:

     En erken 32.haftada izin alabilirsiniz.

   2. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet yararlanabilirsiniz.

  59. EMEK dedi ki:

   MERHABA ,

   Doğum iznine ayrıldığımdan dolayı tarafıma ödenecek olan “Geçici İş Göremezlik Ödeneği” parasını aylık alabilmem için hastaneye her gittiğimde rapor alıyor olacağım. Aldığım raporların bir örneğini aynı gün içerisindeİŞVERENE MUHASEBEYE gönderdikten sonra, ilgili yetkilinin sisteme girip “Kısmı Onaylama” yapması mümkün İSE paramı toplu degıldı aylık alabılır mıyım ????? bırde aylık raparıyı alabılmem ıcın o raporda “ne yazması gerekır ?
   raporda “Analık Geçici İş Göremezliği” yazar ise yeterlı olur mu ? YARDIMLARINI RICA EDIYORUM yarın raporumu alacagım ne olur acıl yardım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  60. Canan dedi ki:

   Merhabalar Sirnak sgk ne zaman acilacak aylardir rapor parami alamadim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  61. ozlem dedi ki:

   Merhabalar 32. Haftada doğum iznine ayrıldım fakat işyerinden de aynı gün istifa dilekçe mi verdim. Geriye yönelik 90 günlük primim mevcut. Lakin işveren istifami verdiğim için iznimi onaylamamistir. Doğum öncesi ve sonrası parami alabilirmiyim. Bu konu da acil olarak aydınlatırsanız sevinirim. Doğum sonrası iznim bitmiştir. Teşekkürler.

  62. arzu dedi ki:

   Iyi gunler ben 1.5 yillik sigortaliyim 30 haftada izne ayrilsam dogum parası alabilir miyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doktorunuz ile görüşüp rapor tarihini kararlaştırabilirsiniz.

  63. Esma dedi ki:

   Merhaba ben 20 ay bir iş yerinde çalıştım 2 aylık hamileligimde iş yerinden istifa diyerek işten çıkartıldı m is yeri hiç bir şekilde para ödemedi dogum yaptım 2 ay oldu çocuk parası alabiliyormuyum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum raporu alabilmişseniz, doğum parası alabilirsiniz.

  64. Umudum dedi ki:

   Calisan anne hamilelikten dolayi nelerden kac tl faydalanabiliyor

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum parası alabilirsiniz. Doğum parası alamazsanız çocuk yardımı alabilirsiniz. Doğumdan sonrada süt izni hakkınız bulunmaktadır.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.