• 2018 Doğum İzni Ne Kadar ?


  Kadınların iş hayatına daha etkin bir şekilde katılmalarını sağlamak için bir takım kolaylıklar sağlanmaktadır. Bu kolaylıklardan bir tanesi de doğum iznidir ve bu hak doğum yapan bütün kadınlara verilmektedir. Böylece kadınlar, çocuklarının en kritik zamanlarında birebir ilgilenme şansı yakalamaktadır. Peki, doğum izni ne kadar? İzin almak için izlenmesi gereken yollar nelerdir? Doğum izni sırasında maaş alınabilir mi? Bu ve benzer sorular kadınların merak ettiği diğer konular olarak dikkat çekmektedir.


  Doğum İzni Nedir?

  Kadınların sahip olduğu haklardan birisi olan doğum izni, kadınların doğumdan bir süre önce izin yapmasına olanak veren haktır. Bu hakkın bir kısmı doğumdan önce diğer kısmı ise doğumdan sonra kullanılmaktadır. Böylece hem hamilelik süreci çok daha rahat geçirilmiş oluyor hem de doğumdan sonra bebeklerin ihtiyaçları bizzat anne tarafından karşılanıyor.

  Kadınlara verilen bu hak, yasal güvence altındadır ve kadınlar ister devlet kurumlarında isterlerse de özel sektörde görev yapsın bu hakka sahiptirler. Bu aşamadan sonra 2018 doğum izni ne kadar sorusunun cevabı merak edilmektedir. Çünkü sürenin uzunluğu, kadınlar için son derece önemlidir.

  SSK DOĞUM İZNİ BİLDİRİMİ İÇİN TIKLAYINIZ!

  SSK-DOĞUM-PARASI

  Doğum İzninin Süresi Ne Kadardır?

  Kadınlara verilen doğum izninin süresi ilgili mevzuatta net olarak belirtilmiştir ve kadın çalışanlara bunun altında izin verilmesi yasal olarak suç teşkil etmektedir. Yasal mevzuata göre kadınlara verilen iznin süresi toplamda 16 haftadır. 16 haftalık izninin ilk 8 haftası doğumdan önce diğer 8 haftası ise doğumdan sonra kullanılmaktadır. Eğer çoğul gebelik durumu söz konusu ise bu defa kadınlara toplamda 18 hafta izin verilmektedir. Ekstradan verilen 2 haftalık kısım genellikle gebelikten önce kullanılmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Kadınlar için çok önemli bir soru olan 2018 doğum izni ne kadar sorusunun cevapları hakkında bilinmesi gereken önemli bir husus vardır. Bu iznin kullanım şekli her ne kadar 8 + 8 hafta olsa da kadınlar bunu istemeleri halinde değiştirme hakkına sahiptir. Bunun için ise doktor raporuna ihtiyaç vardır.

  Kadınlar, kendilerine verilen doğum izninin önemli bir bölümünü genellikle doğumdan sonraya aktarmak istemektedir. Bunun için doktordan rapor alarak çalışmalarına engel olmadığını belgelendirmeleri gerekiyor. Söz konusu belge sayesinde doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilirler. Böylece doğumdan önce kullanmadıkları iznin tamamı doğum sonrasına aktarılmaktadır. Bu işlemin ardından doğum izni 3 + 13 hafta şekline dönüşmektedir. Doğum izni ne kadar sorusu için bu durum çok önemli bir husus olarak dikkat çekmektedir.

  Doğum İzni Nasıl Kullanılır?

  Doğum izni çalışan annelere verilen bir haktır fakat çalışan kadınların sigortalı olarak çalışması gerekiyor. Bu şartı sağlayan kadınlar, hamilelik süreci için hastanelerden sağlık raporu alarak çalıştıkları yerlere sunmalıdır. Böylece çalıştıkları işyeri, çalışanlarının hamile olduğunu bilecektir. Doğum izni almak için ise gebeliğin 32. haftasında olduğu gösteren bir sağlık raporunun çalışılan yere sunulması yeterlidir. Bu aşamadan sonra gerekli olan prosedür yapılmakta ve çalışanlar izne ayrılabilmektedir.

  2018 Doğum izni ne kadar sorusu ve devamıyla ilgili bilinmesi gereken genel hususlar bu şekildedir. Kişilerin kendi özel durumlarına göre bu süreç biraz daha farklılaşabilir.

  Doğum İzni Sırasında Maaş Alınabiliyor Mu?

  Kadınlara büyük avantajlar sağlayan doğum izniyle ilgili merak edilen hususlardan bir tanesi de kişilerin bu dönemde maaşlarını alıp alamayacaklarına dairdir. Bunun için kişilerin bağlı oldukları sigorta birimlerine göre farklı prosedürler izlenmektedir.

  Doğum izni kullanan kadınlar devlet kurumlarında görevli ve emekli sandığına bağlı ise doğum izni sırasında maaşını almaya devam eder ve bunun için ekstra bir şey yapmasına gerek yoktur. Devlet memurlarına verilen bu önemli hak, özel sektörde çalışan annelere tam olarak verilmemiştir. Bundan dolayı özel sektörde çalışan kişilerin izlemesi gereken farklı bir yol vardır.

  Devlet memurlarına verilen hakkın aynısı olmasa da benzeri özel sektörde görev yapan kadınlara verilmiştir. 2018 Doğum izni ne kadar diye soran kadınların merak ettiği bir diğer konu bunun nasıl olduğudur. Özel sektörde çalışan kadınlara izin döneminde maaşları işyerleri tarafından değil maaşlarının bir bölümü SGK tarafından ödenmektedir. Doğum parası adı verilen bu ödeme, kadınların aldıkları maaşlara göre farklılık göstermektedir.

  Doğum parası hesaplaması yapılırken kişilerin çalıştıkları son 3 aylık dönem dikkate alınmakta ve bu dönemdeki aldıkları ortalama günlük brüt maaşa göre ödemeler yapılmaktadır. Bundan dolayı da normal zamanlarda yüksek maaş alan kişilerin daha yüksek doğum yardımı alacağının bilinmesi gerekir.

  Ücretsiz Doğum İzni Hakkı

  Doğum izni ne kadar sorusunun cevabı, kişilerin ücret alabilecekleri dönemi ifade etmektedir. Fakat bunun haricinde kadınlara bir de ücretsiz olarak doğum izni hakkı verilmiştir. Bu hak sayesinde kadınlar istemeleri halinde daha uzun süre çocuklarıyla ilgilenebilmektedir.

  Ücretsiz olarak kullanılan doğum izninin süresi 2 yıldır. Bu iznin kullanılabilmesi için kadınların doğumdan sonraki 6 ay içerisinde başvuru yapmak zorundadır. Daha sonra yapılan başvurular kabul edilmeyeceği için bu hususa dikkat edilmelidir.

  Doğum Yapan Kadınlara Verilen Diğer Haklar

  Doğum izni ne kadar konusuyla ilgili bir diğer detay, kadınlara verilen diğer haklarla ilgilidir. Kadınların bu dönemde daha hafif işlere verilmesi tavsiye edilmektedir. Fakat doktor raporu var ise bu tavsiye değil artık zorunluluktur. Kadınların bu haklarını bilmesi ve kullanmaları bebeğin sağlığı açısından son derece önemlidir.

  SSK Doğum Parası Başvurusu

  Süt Parası Başvurusu Süt Parası Nasıl Alınır

  Hamileyken İşten Çıkarıldım, Ne Yapmam Gerekiyor?  tıkla sorunu sor

  2018 Doğum İzni Ne Kadar ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hilal dedi ki:

   Merhabalar 28+2 günlük hamileyim. Doğum iznine 32. Haftanın başında mı çıkmam gerekiyor.yoksa 32+6 da mı?? Doğum iznine çıkmadan önce 2 haftalık senelik iznimi kullanıp 32 . Haftada da Doğum raporumu kullansam bi sıkıntı olur mu ödenek almam da sıkıntı çıkar mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32 haftayı doldurduğunuzda rapor alacaksınız. 2 hafta izin kullanmanız ödeneği etkilemez. Çünkü primleriniz yatmaya devam edecektir.

  2. Hüsnü dedi ki:

   Merhaba. Eşim 10 Mayıs 2018 tarihinde 32. Haftası başlıyor ve annelik izinine ayrılıyor. Kendisi Part time çalışıyor ayda 19 gün primi ödeniyor ve iki buçuk senedir aralıksız aynı iş yerinde çalışmakta. 8 hafta öncesini ve 8 hafta sonrasını kullandıktan sonra tekrar işe dönmek istemiyor eşim. Doğum parasını yinede alabilir mi dönmese bile. Ve parttime çalıştığı için.

  3. S.kayalı dedi ki:

   Merhaba 32nci haftada çalışabilir raporu aldım.şimdi 33+5 fakat farklı bir rahatsızlıktan 5 günlük istirahat raporu aldım.1 hafta sonra işe geri dönücem.bu durumda aldığım rapor doğum sonrasına mı geçerli ve tekrar işe geri dönebilirmiyim .

  4. MERYEM dedi ki:

   SÜREKLİ İŞÇİ KADROSUN GEÇEN PERSONEL 20 HAFTALIK ÖLÜ DOĞUM YAPTI. DOĞUM RAPORU SÜRESİNİ KULLANABİLİR Mİ?

  5. EDA dedi ki:

   MRB 32 HAFTADA CALISABILIR RAPORU ALDIGIMIZ TAKTIRDE 1-2 HAFTA SONRA RAHATSIZLANDIGIMIZDA CALISAMAZ RAPORUNA CEVIREBILIYORMUYUZ SIKINTI OLUR MU

  6. Gül dedi ki:

   Merhaba ben şu an 6 aylık ücretsiz izindeyim .Ağustosun 9 unda bu iznim dolacak daha sonraki yasal izin hakkım nedir yada sonrasında ne yapmam gerekiyor.

  7. Fadime dedi ki:

   Merhaba iyi aksamlar özel şirkette çalışmaktayım 6 hafta 2 günlük hamileyim 1 hafta oldu doktor raporumu vereli işyerime çevremdeki tüm hamileler dıger işlerde çalışanlar en fazla saat 8 e kadar çalışıyorlar. Ban a da isyerimden biz mail attık Bize geri dönüş yaptıklarında sana haber vericez diyorlar böyle birsey şirketlere özel birsey mi acaba yoksa ssknin belirledigi bir kanun mu
   benim de saat 22.30 da mesaim bitiyor. Vede 8 haftalık doğum iznine çıkarılıncaya kadar belirli rapor al-ma surem varmı Bu konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz..

  8. Sevgi dedi ki:

   Benim çalıştığım is yeri her ay çıktı girdi yapıyor ve farklı iş yerleri adınassk pirimimi yatırıyor bu benim rapor paramı almamda sıkıntı cikarmi is yerine sorduğumda bu sıkıntı olmaz diyor raporun isyerince onaylandiktan sonra bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim

  9. Şenay Şahin dedi ki:

   32. Haftamda çalışabilir raporu aldım şuan 37. Haftamdayım özellikle bir çalışamaz raporu verilmedi sorun olur mu bu Doğum orası almama

  10. Büşra dedi ki:

   Merhaba 2013 elimde özel bir firmada işe başladım 2017 haziranda Doğum yaptım Eylül’de rapor sürem bitti 6 ay ücretsiz izin aldım iznim bitince yerime birini aldıkları için beni işden çıkardılar işsizlik maaşı almaya hak kazandım mı?

  11. Ayşe dedi ki:

   Merhaba ben bekarken 807 gün SSK lı olarak çalıştım işten ayrılınca işsizlik maaşı almaya başladım arada 6 ay boşluğum oluyor şuan 4 aylık evliyim 14 haftalık hamileyim ve mayıs 1 de çalıştığım iş yerinde SSK mı başlatacaklar tahmini doğum yapma tarihi 25 26 agustos 32. Haftada doğum iznine ayrılsam rapor parası alabilir miyim? Ya da 37. Haftada ayrılsam faydalanabilir miyim ?

  12. Cansu Yalnız dedi ki:

   Merhaba,
   Hamileliğimde 37 haftanın bitimi 22 Ağustos 2018, yani Kurban Bayramı’nın 2.gününe denk geliyor. Doktorum çalışmamda bir sakınca görmezse doğuma 3 hafta kala iznimi başlatmak istiyorum. Resmi tatile denk geldiği için resmi tatilin bitiminde yani 27 Ağustos gününden itibaren iznimi başlatabilir miyim?
   Teşekkürler,
   Cansu Yalnız

  13. Özge dedi ki:

   Merhaba, şu anda aktif olarak ücretli öğretmenlik yapmaktayım Doğumum 18 temmuza 32. Haftam 23 Mayıs’a denk geliyor ize ayrıldığım tarihte 90 günlük primim dolmuş oluyor fakat 5 haziranda okullar kapanıyor otomatik bizim sigorta primlerimiz durduruluyor, 16 haftalık rapor parası almama engel mi bu durum acaba ? Günlerdir araştırıyorum bir bilgiye ulaşamadım

  14. Hanım dedi ki:

   21.11.2016 ise giriş tarihim.15.08.2017 ücretli doğum iznine ayrıldım.04.12.2017 de rapor tarihim bitti.bu süre içinde yıllık tazminat hakkı kazanıyor muyum.
   Not:işyerinde bana izine Ayrılış tarihinden sonraki süreye 10 hafta ekleyerek bir süre hesaplayarak 1 yılımın dolmadığını eksik kaldığını iddaa etti.böyle bir hesaplama şekli var mıdır gerçekten.

  15. burcu dedi ki:

   merhabalar işe yeni basladım hamile kaldıgımda 3 aylık çalısandım sigorta prımlerim dogum ıznıne cıkmama yeterlı mı dogum yaptıgımda senem dolmus olucak

  16. Hanife dedi ki:

   Merhaba ben özel bir hastanede çalışıyorum 1 mart 2017 Doğum yaptım.rapor sonrası 6 ay ücretsiz izne ayrıldım ve sonrasında 3 ay uzattım ve şu an 2 . Çocuğuma hamileyim ücretsiz iznimi 31. Haftaya kadar uzatıp 32 haftaya kadar da 1 ay senelik iznim var onu kullansam rapor parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ücretsiz izinde olacağınız için geriye dönük 1 yıl içinde 90 gün primi sağlayamamış olacaksınız. Bu durumda da doğum izni hakkınız olamayacak.

  17. eda dedi ki:

   merhaba,
   2.ci bebegime hamileyim tahmini dogum tarihi hazıran 12gibi dogum dedi dr ama 1.bebegim sezeryan oldugu için 2.cisinide sezeryanla alacaklar ve dr hazıran 1-2 gıbı dogum olacagını soyledı bu şartlarda benim ne zman annelik iznine çıkmam gerekmektedir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz her halukarda 32. haftada doğum iznine çıkmanız gerekiyor. Doğum erken olursa kalan rapor süresini doğum sonrasında kullanabilirsiniz.

  18. metin dedi ki:

   merhaba eşim 24 haftalık hamile bir özel sektörde çalışıyor. İşleri biraz yoğun işverenin umurunda değil hamilelik şu an herhangi bir doktordan rapor al sa 10 günlük veya 15 günlük bu rapor eşimin doğum izninin kısalmasına sebep olur mu acaba.

   1. metin dedi ki:

    niye hala benim soruma cevap verilmedi acaba

  19. Seyma dedi ki:

   Merhaba ben 4 ay ucretli izin 6 ay ucretsiz izin kullandim ama uzatmak istiyorum devlet memuru degilim bu mumkun mu bilgi verirmisiniz rica etsem

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Şartları sağlıyorsanız kısmi çalışma talep edebilirsiniz. Tamamen izni uzatamazsınız. Konu ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/calisan-annenin-dogum-sonrasi-haklari-nelerdir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  20. Elif dedi ki:

   Mrb, ben doğum raporunu 34.haftalık iken aldım ve ilk raporum için ssk dan ödeme onayı çıktı. Biz şuan 2 haftalık kaybım olduğunu farkettik. Bunun düzeltilmesi için ne yapmamız lazım ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporu 32. hafta almanız gerekirken 34. hafta almışsınız. Mevcut durumda geriye dönük işlem yapamazsınız.

  21. vildan ilkaya dedi ki:

   Merhaba ben nisan da dogum iznine ayrilacagim. Es durumu yapabilmemiz icin sigortamin 4 yil kesintisiz yatmasi gerekiyor. Dogum izninde sigorta yatirilabilir mi? Yatirilamazsa bu durum belgelenip es durumu hakki talep edile bilir mi?

  22. Canan dedi ki:

   merhaba,
   Dogum izni sut izni, yillik izin ve ucretsiz izni kullanmam gereken bir sira var mıdır?
   tesekkurler
   Canan

  23. Y.G dedi ki:

   Merhaba, Gebeliğimin 10. haftasındayım. Doğum 6 eylül gözüküyor. Özel okulda öğretmen olarak çalışıyorum. 32. haftam yaz tatili olan temmuz ayına denk geliyor. Bu durumda bu sürede çalışabilir raporu alıp ağustos seminerinde kullanabiliyor muyum? Çünkü ağustosta çalışabildiğim kadar çalışmak istiyorum ki izinlerimi sonrasında kullanayım. Aksi halde temmuz dönemi de benim doğum öncesi 8 haftamdan düşüyormuş. Doğru mudur bu bilgi?

  24. Semanur yuksel dedi ki:

   Ben şu anda 28 haftalık hamileyim bı yıldır bı yerde çalışıyorum fakat bı kaç gün sonra dükkan kapandığı için cikisim verilecek 32.haftaya kadar olan süreyi başka bi işletme de çalışarak devam ettirirsem doğum izni haklarından faydalanabilir miyim şimdiden tesekkurler

  25. adem dedi ki:

   iyi günler .öncelikle bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürederim.
   eşim31.01.2018 tarihinde 13aydır çalıştığı işyerinden çıkartıldı ve şuanda 16 haftalıkhamile. şuanda yeni bir işe girse ve 120gün kesintisiz primi yatarsa ardından aldığı 16 haftalık doğum izninden ve o süredeki doğum parasından yararlanabilirmi.birde doğum izni bitince tekrar işten çıkartılırsa işsizlik maaşına başvurup hak kazanabilirmi.
   cevabınız ve ilginiz için tekrar teşekkürler.

  26. BURÇAK dedi ki:

   merhaba,

   1 – eşim 32.hafta çalışabilir raporu aldı. 37.haftaya kadar çalışacak. rapor ücretini alabilmemiz için 37. hafta da çalışamaz raporu almamız gerekir mi? bu konuda herkes farklı şeyler söylüyor.
   2- eşimin firmasında vizite ekranında 32.hafta aldığımız rapor gözüküyor fakat ‘sigortalının son 3 aylık kazancı henüz belirlenememiştir’ yazıyor. detay görüntüle kısmı pasif durumda, ne zaman vizite ekranında eşimin çalıştığı firma raporu onaylayacak.
   3- 37.hafta 10.02.2018 de oluyor, işveren vizite ekranında 32.hafta aldığımız rapor tarihi ile 09.02.2018 de işçi çalışmıştır mı? yazması gerekiyor. yoksa 10.02.2018 mi? şimdiden ilginize teşekkür ederim.

  27. Eda dedi ki:

   Mrb kamuda öğretmenim 37. Haftaya kadar çalışabilir raporu aldım 38. Haftada doğum gercekleşirse iznim 2+5+8 haftamı olur yani 40.haftaya kadar kullanmadığım 2 haftalık süre eklenirmi

  28. sevil dedi ki:

   mrb ben şubatın ilk haftası 37. hafta raporu alıp işten ayrılacağım.Çalışmadığım süre içinde doğum parasından faydalanabilirmiyim doğumdan sonra da ssk lı olmam gerekiyor mu

  29. Süleyman yalçın dedi ki:

   Ben hasta yatarken hanım doğum yaptı ben taburcu olduktan sonra bana hak tanınan doğum iznin yok dediler iş yerinden öyle bir şey varmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erkekler için Doğum izni kanunda gün olarak belirlenmiştir. B nedenle de tatil günleri veya raporlu günlere de gelse kullanılmış sayılmaktadır. Sonradan kullanılması mümkün değildir.

  30. ferda dedi ki:

   merhaba;ben 14.07.2016 da işe girdim.şuanda hamile olduğum için 29.01.2018 de 32.haftalık olacağım için çalışabilir raporu alacağım.size sormak istediğim şey ;14.07.2016 dan 31.12.2017 tarihine kadar ki prim günüm 168+360=528 gün.ocak ben 16 haftalık iznimden sonra işten çıkarılırsam raporlu olduğum günler 600 günlük çalışma süresine eklenir mi?olur eklenmez ise çalışabilir raporu alıp çalıştığım günler dahil edilir mi?cevabınızı bekliyorum.şimdiden teşekkürler…

  31. Ayten dedi ki:

   Merhabalar,

   Kamuda memurum. Egitim dolayisiyla yurtdisinda bulunuyorum.
   32.haftamda dogum oncesi hamilelik raporu almak istiyorum. Yurtdisinda bu rapor nasil duzenlenmelidir. Doktorum 32+3 haftalik hamile oldugumu ve bebegin dogum tarihin yazili oldugu bir rapor verdi. Bu yeterli midir? Yoksa raporda calisip calisamayacagim belirtilmeli midir?

  32. Melis dedi ki:

   Merhabalar, 32.haftada çalışabilir raporu alsam 37. Haftaya kadar çalışmak zorunda mıyım ? Yoksa 34 veya 35.haftada işi bırakıp raporu devreye sokabilir miyim ? Ve çalıştığım haftalar doğumdan sonraya mı eklenecek bu durumda ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor aldıktan sonra rahatsızlığınızdan dolayı izninizi başlatabilir ve kullanmadığınız kadar izninizi doğum sonrasında kullanabilirsiniz.

    1. zehra dedi ki:

     merhabalar ben 32.haftada aktarma yapıp çalışmaya devam ettim ancak artık bel agrısından dolayı dayanamadığımmdan dolayı bugun -35 hafta -itibari ile iznimi devreye koymak istedi.bu arada teşleron olarak çalışmaktayım.sekreterlik bana ssk lı oldugum için raporu bölemiyoruz.nasıl yapıldığını bilmiyoruz.ya rapor alacaksın ya da çalışman lazım ? zaten çalışsacak durumda değilim.rapor alırsam da 2 haftalık ücretli iznim yanmış oluyor çünkü malum rapor alınca ücret alamıyoruz ? çok acil yanıtlarsanız sevinirtim çünkü bugün halletmem lazım

  33. Kurt dedi ki:

   Diyanette fahri olarak görev yapanların doğum izni nasıl oluyor acaba

  34. Burçin dedi ki:

   Merhaba 32.haftada doğum raporu alıp doğumdan önce 2 ay doğumdan sonra 2 ay izinli olup işe geri döndüğümüzde işveren bizi çalıştırmak istemezse tazminat hakkımız doğuyo mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tazminat hakkınız olduğu gibi https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalemizde yazan haklarınızda mevcut.

  35. Nur Kayaman dedi ki:

   Merhaba,

   Sezeryan ile 38. Haftada doğum yaptığımızda ve 36. Haftada doğum iznine ayrıldığımızda kalan 2 hafta doğum sonrası izne ilave olacak mıdır ? Doğumun normal ya da sezeryan olması durumu etkiler mi ?

  36. Sevgi dedi ki:

   Merhaba ,
   İşe 18 eylül de başladım ve şuanda 11 haftalık hamileyim doğum iznine ayrıldığım da doğum parasını alabilir miyim bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz

  37. Fatma dedi ki:

   Merhaba Doğum sonrası raporumda iş başlama tarihi 26.01.2018 görünüyor iş yerini aradım bir gün öncesi tarihini girebilirim o şekilde işlem yapabilirim şimdi yapamam diyor ben analık raporumdan faydalanabiliyormuyum anlamadım yardımcı olurmusunuz

  38. HALİL KAYGISIZ dedi ki:

   eşim ve ben ikimizde çalışıyoruz ve eşimin doğum izni 8+8 bitiyor işe başlayacağı zaman yarım zamanlı çalışıp tam maaş alma hakkı var mıdır bir kısmını işkurdan bir kısmınıda işverende almak üzere böyle bi hakkımız mevcut mudur kolay gelsin iyi çalışmalar

  39. Buket dedi ki:

   Merhaba, 1 aralikta bebegim 21+6 haftalikken erken dogum yaptim 430 gr dogdu. Hastane gorevlileri dogum izni kullanabilmem icin bebegin en az 500 gr ve 22 haftalik olması gerektiği için kullanamayacağımdan dolayı sisteme tibbi düşük olarak girdiler. Yapilan uygulama dogrumudur? Doktorum dogum izni icin bebegin 20 haftasan buyuk olmasinin yeterli olduğunu söyledi.

  40. yıldız sıcakyüz dedi ki:

   Merhaba 21 şubat 2018 de ücretli dogum iznim bitiyor. 6 aylik ücretsiz izin hakkimdan 3 ay kullanmak istiyorum. Isveren benim çıkışımı verebilir mi vermesi durumunda benim haklarim nelerdir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    6 aylık ücretsiz iznini işyeri vermek zorunda. Eğer çıkışınızı verirse çok fazla kanuni hakkınız mevcut. Bu konu ile ilgili de https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ yazımızı inceleyerek haklarınızı öğrenebilirsiniz.

  41. Senem dedi ki:

   Merhaba, ben 11.12.2017 tarihinde 32. Haftalık hamile iken izne ayrıldım. Ben izindeyken çalıştığım kurum iflas etti, başka bir kurum satın aldı fakat onlarla da devir işlemlerinde sıkıntı çıkmış ve devam etmeyecekler. Tüm çalışanlar 15.01.2018 itibariyle işten çıkarılacak. Ben doğum izni paramı 4 aylık alabilir miyim? Teşekkürler.

  42. mustafa emre dedi ki:

   Merhaba, Eşim TYP den Nisan 2017 den beri çalıiıyor. bu süre içersinde hamile kaldı ve 13/01/2018 tarihi itibariyle typ bitiyor. ve halileligi 27. haftada oluyor . typ bittikten sonra ara vermeksizin tekrar bir işe başlayıp 32. hafta raporunu alsak 8+8 hafta rapor parasından yararlamabilirmiyiz

  43. Birol dedi ki:

   Esim 90 gün prim doldurdu isten çıkış verdiler 5 gün sonra 33 haftalık erken doğum yaptı doğum yaptığında ssk yoktu rapor gecersizmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSk işten ayrılıştan 10 gün sonra aktif sigortalık sonlanıyor. Eşiniz 5. gün doğum yapıp rapor aldığı için rapor parası ödenecektir.

  44. mustafa emre dedi ki:

   Merhaba, Eşim TYP den Nisan 2017 den beri çalıiıyor. bu süre içersinde hamile kaldı ve 13/01/2018 tarihi itibariyle typ bitiyor. ve halileligi 27. haftada oluyor . typ bittikten sonra ara vermeksizin tekrar bir işe başlayıp 32. hafta raporunu alsak 8+8 hafta rapor parasından yararlamabilirmiyiz

  45. Sevda dedi ki:

   Merhaba

   32. haftada çalışabilir raporu aldığımda 37 haftaya kadar çalılmak zorunda mıyım yoksa 35 de bırakıp doğumdan önceki izni doğum sonrası kullanabilir miyim.

  46. Zeynep dedi ki:

   Doğum sonrası ücretli izinde iken resmi tatillerin bu süreye denk gelmesi durumunda ücretli izin üzerine bu günler ilave edilerek mi hesaplanıyor. Aynı şekilde ücretli izin sonrası ücretsiz 6 aylık izine gelen resmi tatil günleri 6 ayın üzerine ekleniyor mu? Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zeynep Hanım merhaba,

    Ücretli izinde de ücretsiz izinde de resmi tatiller bu sürelerin içindedir. İzin sonrasına eklenmemektedir.

  47. Sevil ulusoy dedi ki:

   Merhabalar 31.03.2015 den beri özel bir firmada çalışmaktayım 32 haftalık hamileyim ama bunun öncesi parça parça 35 gün mazeret raporu kullandım düşük tehlikesi olduğu için şimdide 32 haftalık olduğu için analık raporumu aldım bu 16 haftalık süreçteki maaşları toplu olarak mı alacağız benim aldığım maaş üzerinden mi hesaplanicak herhangi bir kesinti oluyormu

  48. Cısem dedi ki:

   Merhaba ben 32 haftalık hamileyim bugün doktorundan çalışabilir raporu aldım fakattarıh yazmıyor herhangi bir yere onaylatmana gerek yok dediler aşk sistemde raporugoremıyo bu normal mi sonradan sıkıntı olurmu

  49. dönay dedi ki:

   Merhaba ben kamuda öğretmenim 32. Hafta da çalışabilir raporu aldım fakat 36. Haftada raporu bozdurmak istiyorum bebeğimin gelişimi bir hafta önden gidiyor bu durumda doğum sonrası na kaç hafta aktarilacak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kullanmadığınız 4 hafta doğum sonrasına eklenecektir.

  50. Binnur dedi ki:

   i gunler 36+3gunlukken 26/12/2017 taeihinde doktorum calisamaz raporu verdi is yerim raporu sisteme girerken hastanenin rapor baslangic tarihini 22/12/2017 olarak yani 36.hafta olarak girdigini gorduk hastane ile gorustugumde tarihi sistemim otomatik olarak verdigini bizim mudahalemizin olmadigini soylediler. Sgk sistemi rapor baslangic tarihini 36.hafta olarak girdirmekteymis burda benim 3gun kaybim oluyor hangisi dogru o 3 gunde calistim ama calisamaz giriliyor yardimci olur musunuz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Binnur Hanım merhaba,

    SGK sistemi raporlarda haftaları baz alarak işlem yapmaktadır.

  51. esra dedi ki:

   merhaba 37. haftaya kadar çalışabilir raporu almıştım fakat rahatsızlandığım için raporumun dolmasına 3 gün kala raporumu bozdurup hastalık raporu almak zorunda kaldım daha sonrada çalışamaz raporu verildi doğumdan sonrada 8 haftalık rapor verildi bana doğum öncesi çalıştığım 8 haftayı tekrar alabilme hakkım var mı?
   birde eğer yoksa tekrar rapor alabiliyomuyum alabilirsem rapor ücreti alabiliyomuyum teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Esra Hanım merhaba,

    Doğum öncesi 5 haftalık süreyi 3 gün eksik olarak kullanabilirsiniz.

    1. Esra dedi ki:

     Suan doğum sonrası raporum dolmak üzere doktora tekrar söylesem ekleme sansları var mı yani

  52. cigdem dedi ki:

   Merhaba ben dogum iznime 36. Haftami doldurup hemen ciktim yani 21 eylulde iznim basladi 6 ekimde dogum yaptim ve 7 ekimdr taburcu oldum 8 ekim pazara drnk geldigi icin 9 ekimde dogum sonrasi iznim basladi ben ne zaman is badi yapicam hastanenin yaptigi hesaplamada yanlislik oldugunu dusunuyorum yardimci olurmusunuz

  53. busra kcuk dedi ki:

   Merhaba suan 18haftalik hamileyim dogumum mayisin sonuna geliyor . Markette calisiyorum ve cok yoruluyorum gercekten agir urunleri.tasiyoruz ve fazla calisiyoruz cok.etkileniyorum erken izne cikabilirmiyim acaba boyle bir hakkim var mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Busra Hanım merhaba,

    Hamileliğiniz ağır geçer ise 32. haftaya kadar sadece hastalık raporu alabilirsiniz. 32. haftaya kadar doğum izni kullanamazsınız.

  54. neslihan dedi ki:

   doğum iznine başladıktan 1 ay sonra işsiz kalırsam doğum paramı almaya devam edebilirmiyim yoksa kesilirmi

  55. neslihan dedi ki:

   iyi günler doğum iznim başladıktan 1 ay sonra işsiz kalırsam doğum paramı almaya devam edebilirmiyim.?yoksa kesilirmi

  56. Sadet dedi ki:

   Merhaba. Hamilelik sürecinde Doğum raporu. Almıştım en son yatırılan ücret ten 18gün sonra raporum bitiyor .YAlnız iki ay geçmesine rağmen hala 18günşün ücret yatmadı ne yapabilirim

  57. Serap dedi ki:

   Merhaba ozel hastanede 1 yılı aşkın süredir calisiyorum. Acaba doğumdan sonra sgk dan alınan 16 haftalık ücret 4 aylık net maaşım kadar mıdır? Yoksa kesinti yapılacak mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Serap Hanım merhaba,

    16 haftalık yani 112 günlük ücret Günlük Brüt maaşınızın 2/3 ünün 112 ile çarpımı olarak hesaplanacaktır. Tam olarak net maaşınıza tekabül etmez ancak çok yakın çıkar.

  58. Bahar dedi ki:

   Mrb 37 .haftaya kadar calisabilir raprunun ardindan calismaz rapotu alinmasina gerek olmadigi otomatik olarak doguma kadar calismaz raporu ciktigi sistemim bu sekilde degilstigi hastane yetkilileri tarafindan bana soylendi .suan 38 deyim dogum yaptiktan sonra bununla ilgili sorun yasarmiyim.herkes farkli gorusler soyluyor yardimci olurmusunuz

  59. Merve dedi ki:

   Merhabalar,

   Sorum şu; 32.haftamın dolduğu gün hafta sonuna denk geliyor. 32+2 olduğum gün Pazartesiye denk geliyor. O gün raporumu almam gerekli. Bir sorun olur mu ? Bir de doğum iznim bittiğinde işyerim beni işten çıkarırsa işsizlik maaşına hak kazanır mıyım?

  60. SELDA dedi ki:

   Merhaba
   30 HAFTALIK HAMİLEYİM. 32 HAFTAM DOLUNCA ÇALIŞABİLİR RAPORU ALICAM.37 KADAR ÇALIŞIP 37.DE ÇALIŞAMAZ RAPORU ALICAM.OLDUDA ERKEN DOĞUM OLDU 37 DOLDUKTAN 2 SONRA DOĞUM OLDU..DOĞUM ÖNCESİ 8 HAFTAYI KULLANABİLECEKMİYİM.2 HARİÇ

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta izne çıksanız da 37 . haftaya kadar çalışabilir alsanız da erken doğum olduğu takdirde kullanamadığınız izinler doğum sonrasına eklenecektir.

  61. Dilek dedi ki:

   Merhabalar özel bir okulda beden eğitimi öğretmeniyim 22 haftamdayım branşımdan dolayı zorlanmaya başladım ve fiziksel hareketlerim çok kısıtlandı artık. 32 haftam yarıyıl tatilinden 3 hafta sonra doluyor ve ben bu 3 haftada kendimi zorlamak istemiyorum çok anlayışlı bir kurumda çalışmıyorum çünkü bu 3 haftada doktor raporu alabiliyor muyum bu süreç 16 haftalık izin sürecimi nasıl etkiler. Birde özel okullarda da 6 aylık izni talep edebiliyor muyuz ? Şimdiden teşekkürler ??

  62. Dilan dedi ki:

   merhaba
   2 is yerinde calisiyorum dogum raporumu iki is yerlerine de ayri ayri i vermem gerekiyor
   ayrica 2. is yerin hala sigortami yatirmak istiyor bu dogum parasi almama engel mi

  63. mehtap dedi ki:

   merhaba.

   ben çalışabilir raporumu 32.hafta yerine 33 haftada aldım.bundan dolayı işgöremezlik ödeneğimde kesintiler olurmu ..olursa kaç gün acaba.

   teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporu 33. hafta aldıysanız doğum öncesi izniniz 7 hafta olarak hesaplanır. Ödenek almanıza mani yok.

  64. Arife dedi ki:

   Ben ücretli öğretmen olarak çalışıyorum 32. Haftamda 37 e kadar çalışabilir raporu aldım şimdi bi yönetmelik çıkmış MEB’den ücretli çalışmadığım için gitmedigim zaman direk cikisimi veriyorlar ama aşk bunu kabul etmiyor ben şimdidogum izni parasını alamayacak miyim

  65. Cigdemmm dedi ki:

   Merhaba ben 32 haftamda doktor kontrolum olmadigi icin 34 haftamda gittim calisamaz raporunu verdi acaba 32 de almadigim kacirdigim icin bir sorun teskil edermi

  66. Meral dedi ki:

   İyi günler,
   Hamileliğimin 7. haftasında düşük tehlikesinden dolayı 10 gün rapor aldım ve SGk ya gittiğimden bana 32. hafta raporunun bu vermiş olduğum raporla çakışmamsı gerektiğini söylediler, şu anda gebeliğin 9. haftasındayım, siden ricam tam olarak söylenmek istenen nedir? SGk da sormama rağmen yeterli bilgiye sahip olamadım.
   Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Meral Hanım merhaba,

    32. haftadan sonra hastalık raporu alamazsınız. Ancak analık iş göremezlik yani doğum izin raporu alabilirsiniz. 32. haftaya kadar alacağınız hastalık raporları sorun teşkil etmez. Aldığınız raporda sıkıntı yok.

  67. Hulya dedi ki:

   Dogum iznine ayrıldığımız hastanede dogum yapmak zorundamiyiz.başka hastanede dogum yaparsak dogum parası açısından sıkıntı olur mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum raporu aldığınız hastane haricinde başka hastanede doğum yapabilirsiniz. Rapor parası için engel teşkil etmez.

  68. KB23 dedi ki:

   MERHABA,
   EŞİM İŞE BAŞLADIKTAN 2 HAFTA SONRA HAMİLE OLDUĞUNU ÖĞRENDİ VE İŞVERENE BİLGİSİNİ VERDİ.2 AYLIK DENEME SÜRESİ DOLDU.3 AYDIR ÇALIŞIYOR.HAMİLELİK NEDENİ İLE İŞTEN ÇIKARTILIRSA HANGİ HAKLARI TALEP EDEBİLİR.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bu konu ile ilgili; https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalemizi okuyabilirsiniz. Aynı haklar eşiniz için de geçerli

  69. Mine dedi ki:

   merhabalar gebeligimin 20. haftasindayim 2 ay once isten ciktim ve suan yine sigortam basladi dogum 16 nisana denk geliyor ozamana kadar 90 gunluk primim yatmis oluyor geriye 40 gunluk izin hakkim olmus oluyor dogum oncesi 8 haftalik izin hakkimin yarisini kullanip diger kalan hakkimi dogumdan sonraki 8 haftaya eklete bilirmiyim bi skinti yaratirmi bu durum. tesekkurler?

  70. dyigit dedi ki:

   merhaba hamileliğimde 32. haftanın 2, günüdeyim doğum iznini hak ettimmi acaba ???

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya doldurmanız gerekmektedir.

  71. Mustafa dedi ki:

   Merhaba eşim 33 haftalık hamile arkadaşımın iş yerinde sigortalı göstercem raporla 37 haftaya kadar calısabilir raporu alsam olurmu.dogumizni rapor parasını alabilirmiyim 2017 de 7 aylık sigortası var ve raporlu olursa calısmadıgı aylar sigorta parası yatarsam gerekcekmi

  72. Hatice dedi ki:

   Merhaba iyi gunler ben 32 haftamda rapor alıp 37.haftama kadar çalıştığımda rapor paramı kaç haftalik alırım ve çaliştigim 5 haftayi doğum sonrasina aktarabilirmiyim eğer aktarilirsa rapor parasıyla birlikte bu 5 haftanin odemesinide alirmiyim şimdiden teşekkürler

  73. selda dedi ki:

   merhaba bnmde sorunum 32 hafta da izne ayrılmayı düşünmüyrum fakat 37 hafta dolana kadar doğum yaparsam kullanmadgm izin günü doğum sonrasına aktrlmıyormuş rapor 37 hafta oldgu için bunu ögrenmek istyrum birde raporlu oldugum süre içinde işyerinde maaş alınıyomu sigorta yatıyomu bunları merak ediyrum teşekkürler şimdiden.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Selda hanım merhaba,

    Erken doğum yaparsanız kullanmadığınız süreler doğum sonrasına eklenir. Rapor süresi boyunca prim atmaz ve maaş ödenmez. İş göremezlik ödeneği rapor sonunda ssk tarafından ödeneir. Bu ödenek de net maaşa yakın bir ücrettir.

  74. Didem dedi ki:

   Merhaba, eylül ayına kadar özel sektör çalışanıydım. Daha sonra kasım ayında tekrar işe başladım .13 haftalık hamileyim ve sorunlu hamilelik geçirdiğim için rapor alıyorum. 32.haftada doğum iznine ayrıldığımda maaşımı alabilecekmiyim? Ve rapor parasını alabilmek için sgk ya bir bildirim yapmam gerekiyor mu?yoksa direkt olarak postaneden alabilir miyim? Ayrıca aldığım raporlar sigorta prim günü olarak işleniyor mu? İşsizlik maaşı alabilmem için o günlerin sayısına ihtiyacım var.şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Didem Hanım merhaba,

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün primi dolduruyorsanız rapor aldıktan sonra iş göremezlik ödeneğini alabilirsiniz. Raporu iş yerine bildirmeniz gerekmektedir. Raporlu olduğunuz dönemde prim yatmaz.

    1. Didem dedi ki:

     Doğum 2018 mayısta olacak kısmetse.
     2017 yılındaki ödenmişlik geçerli olur mu?yoksa 2018 yılını kapsamak zorunda? Çünkü rahatsızlığımdan dolayı rapor alıyorum ve 2018 yılında o 90 günü dolduramayabilirim.
     Teşekkür ederim cevabınız içinde tekrardan bekliyorum.

  75. Ebru dedi ki:

   Merhaba, doğum iznindeki 16 haftalık ücreti aylık olarak alabilir miyiz sgk dan? Evet ise bildirim nereye nasıl yapılmalıdır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ebru Hanım merhaba,

    Rapor ücretleri rapor bitiminden sonra verilmektedir. Henüz aylık verilmesi ile ilgili bir durum söz konusu değil.

  76. Beyza dedi ki:

   29 haftalik gebeyim 37 haftada dogum iznine ayrilmak.istiyorum ozel sektorde ayni. Is yerinde bir yildir calismaktayim.bu sebeple yillikiznim mevcut 37haftama ulasmak.icin yillik.iznimi kullansam dogum izninden dusuyormu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Beyza Hanım merhaba,

    37. hafta çalışabilir raporu aldıktan sonra bu haftaya kadar ücretli izninizi kullanabilirsiniz. Rapor parasına engel olmaz.

  77. Sevim dedi ki:

   Merhaba. Yaklasik 1 yildir calismiyordum ancak yeni ise basladim. Ama gebeligimin 32. Haftasinda 70 gun primim olucak yani rapor ucreti alamiyacagim galiba. Eger doktorumdan 37. Haftaya kadar calisabilir raporu alsam prim gunum doguma kadar 110 gun oluyor ve dogum ile birlikte 16 haftalik rapor alsam ve dogum ucreti alabilirmiyim. Tesekkurler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevim Hanım merhaba,

    Doğrudur 37. haftaya kadar çalışırsanız gerekli prim gününü sağlıyorsunuz. 37. hafta izne ayrılarak 16 haftalık ödeneği alabilirsiniz.

  78. sengul dedi ki:

   merhaba şuan hamileyim özel sektörde çalışıyorum doğumdan sonra ücretli izin kullana bilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporlu olduğunuz dönemde ücretli izin kullanamazsınız.

  79. özlem dedi ki:

   merhaba;

   32.haftadan sora doğum iznine ayrıldım.. izindeyken çalışmadığım günleri işverenim 30 gün olarak gösterecektir. yanı raporu onaylıyor ama eksik gün bildirimi yapmayacak prim ödemeye devam edecek. sgk dan alacağım ücrette bir kesintiye sebep olur mu.? teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Özlem Hanım merhaba.

    Primlerin ödenmesi rapor parasını almanıza engel olmaz.

  80. hasan dedi ki:

   eşim işçi olarak çalışıyor SSK lı 13 hafta doğum izninde ssk tarafından maaş nasıl veriliyor brüt ücreti 5500 civarında ne zaman alabilecek bu maaşı bir de süt iznini bir yaşına kadar olan süreyi hesaplayıp birleştirip yarım gün çalışarak ortalama 5 ay bu şekilde çalışabilirmi..? iyi çalışmalar dilerim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hasan Bey merhaba,

    Doğum iznine 32 hafta çıktıktan sonra doğumdan sonra doğum öncesi raporunun ücreti ödenir. Brüt ücretin 2/3 ünün 8+8 16 hafta toplam 112 günlük ücret alınabilecektir. Süt izni kanunen birleştirilemez. Ama işyerleri bir haftalık süt iznini haftada 1 gün izin vererek kullandırıyor. İş yeri kabul ederse ssk nız tam gösterilmek şartı ile kullanabilir.

    1. hasan dedi ki:

     Bu maaşı ssk dan alabilmek için şirketin rapor sonunda onaylaması mı gerekiyor yoksa otamatik rapor tarihi bitiş tarihinden sonra yatıyor mu teşekkür ederim ilginiz için

  81. Fatma dedi ki:

   Merhaba,
   4 yıldan fazla özel şirkette ssklı olarak çalışmaktayım. bugün tam olarak 29 haftalık hamilleyim 7 aralık ta mı rapor almam gerekli? rapor parası alabilmem için sskya mı başvurmam gerekiyor. nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olurmusunuz? şimdiden tşk

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma hanım merhaba,

    32 haftayı doldurduğunuz tarihten itibaren rapor alabilirsiniz. Raporu alıp iş yeri muhasebe veya insan kaynakları servisine vermeniz yeterli. İşlemleri hastane ve işyeri muhasebe birimi halledecektir.

  82. Ayşegül gül dedi ki:

   Merhaba.Özel bir şirkette çalışıyorum sigorta girişim 01/05/1999 pirim gün sayım doğum yapacağım ay da 3600 olacak doğumdan sonra kendim işten çıkmak istesem tazminatımı alabiliyor muyum ?
   ve çalışırsam ikinci çocukta da 112 gün toplam izin süresi mi? çalışma saatleri aynı mı ve yine 1 yaşına kadar mı emzirme izni ? cevap için şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşegül Hanım merhaba,

    01/05/1999 ilk sigortalık girişine göre ssk dan yazı alıp Kıdem tazminatı alma hakkınız var. İkinci veya daha fazla çocukta yine izin hakkınız 112 gündür. Ve bahsettiğiniz diğer tüm haklar aynıdır.

  83. Neriman flower dedi ki:

   Merhaba
   32. Haftada izine ayrıldım. Doğumum 2 hafta erken gerçekleşti. Rapor parasını almam için 2 haftayı beklemem gerekiyor mu yoksa hesaplanan doğum tarihine göre mi rapor parasını alabiliyorum.
   Özel sektörde son üç aylık primlerin 24+24+11 günden yatırıldı hala rapor ücretini alabiliyormuyum? Yatırılan brüt ücretler asgari ücretin altinda olduğu için ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Neriman Hanım merhaba,

    Doğum raporuna göre ödenek alırsınız. Doğum öncesi raporun ödemesi Rapor bitiş tarihini takip eden ayın 8-14 ü arasında yatmaktadır. Rapor parasını ortalama günlük ücretinize göre alırsınız.

  84. SALİH dedi ki:

   İYİ GÜNLER EŞİM 03.08.2017 TARİHİNDE İLK SGK GİRİŞİ OLDU. ŞUAN GEBELİĞİN 8.AYIN İÇİNDE
   SORU1: DOĞUM RAPORU ALMASI ÖZEL HASTANE YADA DEVLET HASTANESİNDEN ALMASI FARK EDER Mİ
   SORU 2:EŞİM HAFİF BİR İŞTE ÇALIŞIYOR NE ZAMAN ÇALIŞAMAZ RAPORU ALMAZI GEREKİYOR TAM TARİH?
   SORU 3 BENİM SON 1 YIL İÇİN 180 GÜN SGK VAR EŞİMDE SGK LI DOĞUM RAPOR PARASI SÜT PARASI ALMAYA HAKKI NEDİR?

  85. Seda dedi ki:

   Merhaba,
   23.06.2017 tarih itibari ile 30. haftamda ikiz gebesi olarak çalışabilir raporu aldım.24.07.2017 tarihinde ise iş görmezlik raporu alarak 34. haftada izne ayrıldım. Dolayısı ile 4 hafta doğum öncesinde çalışmışlığım bulunuyor.10.08.2017’de erken doğum yaptım. Yani tahmini doğum tarihimden 3 hafta 3 gün öncesinde. Ancak doğum raporumda işe dönüş tarihim 29.10.2017 görünüyor. Yani doğum öncesi çalıştığım günler eklenmemiş. Buna dair düzeltmeyi yada şikayeti nereden yapabilirim. Benim adıma çalıştığım şirketin muhasebesi mi yapmalı? Şu an itibari ile çalışmaya başladığım için geriye dönük düzeltme yapılabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Seda Hanım merhaba,

    İş yeriniz verdiğiniz rapora göre işlem yapar ve sizin adınıza itiraz edemez. Çalışabilir raporu veren hastane aynı zamanda çalışamaz raporunu da işliyor. erken doğum da olunca biraz karışıklık olmuş. Bu durumu ancak Rapor aldığınız hastane ile çözebilirsiniz.

   2. Egulcan dedi ki:

    Seda hanım merhaba, benzer durumu ben de yaşadım
    Acaba siz düzeltmeyi yaptırabildiniz mi? Geriye dönük işleme yapılabiliyor mu?

  86. Elif dedi ki:

   İyi Günler

   23.01.2017 tarihinde işe başlayıp 4a lı olarak çalışırken
   01.08.2017 tarihinde hamile olduğumdan istifa ederek işten ayrıldım
   2017 yılında 188 gün pirimim var
   28.10.2017 tarihli doktor kontrolümde 32 haftalık hamile olduğum için doktorum sgk sistemine doğum öncesi işgörmezlik raporu girdi ve sistem giriş yapmasına izin verdi
   30.10.2017 ilçe sgk ya doktorumdan aldığım çıktıyı götürdüğümde muhasebeci giriş yapmadan biz ekranlarımızda raporu göremiyoruz dediler
   Anlattıklarımdan yola çıkarak doğum parası alma şansım yolum var mı?
   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşten çıkış tarihinden itibaren 10+90 yani 100 gün sağlık hizmetinden yaralanma hakkınız mevcut. Ancak rapor parası alabilmeniz için 32. hafta doğum izni raporu aldığınız tarihte aktif sigortalı olmanız gerekiyor. bu nedenle muhasebe sistemde raporu göremiyor. Sonuç olarak sağlık hizmetinden yararlanabilmenize rağmen doğum izninden kaynaklı rapor parası alamazsınız.

    1. Leyla dedi ki:

     Merhabalar,

     Ben tam anlatamadım galiba, ben işten ayrılmıyacağım, sigortalıyım, sadece yılık izni 32 hafta dan önce 20 gün yıllık izin kullanmak ve Rusya’ya daha erken gitmek istedim. Doğum izin bu durumda 28 haftaya ayrılacaktım ve 32 haftaya gelince, Rusya’da bulunmuş olurdum. Yurtışınday’ken doğumu beklerken işyerin’e nasıl doğum izni için 32 hafta olması gibi dilekçe veririm? Onu sordum…

    2. Elif dedi ki:

     Hızlı ve verdiğiniz bilgiler tatmin edici olduğu için teşekkür ederim

  87. Leyla dedi ki:

   Merhaba,
   Şu an 22 hafta hamileyim, özel sektorde, SSK ile 6,5 yıllık çalışanım.
   Bu yılda kullanmadım 20 gün yıllık izni hakkım var, 32 hafta’ya kadar çalışmak istemiyorum, önden yıllık izni kullanmak istiyorum ve 28hafta’da memleketine (Rusya’ya gitmek istiyorum, ailem orada çünkü), doğumu da Rusya’ya yapmayı planlıyorum. İş yerime nasıl 32 hafta’da rapor vereyim – doğum izni başlasın diye – eğer o zaman Rusya’da olacam? Daha erken doğum izne nasıl çıkayım, tavsiye eder misiniz?
   Şimdiden teşekkürler

  88. Edarzel dedi ki:

   Mrb ben ozel sektörde mevsimlik bir isyerinde calisiyorum 32.haftamda isyeri beni askıya almak istiyor raporumdan once askıya almalari ya da cikis yapmalari halinde 16 haftalik rapor parami akabilirmiyim? (Isveren askidan sonraki ilk 9 gün icinde basvurmam halinde rapor ucretimi alabilecegimi soyledi dogrumu acaba)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90 gün prim şartını dolduruyorsanız işten ayrıldıktan veya dondurduktan sonra 10. günde aktif sigortalığınız sona eriyor. Yani iş yerinin size bildirdiği durum doğru.

  89. emine dedi ki:

   Merhaba ben eeken dogum yaptim ağustosta ve bebegimi kaybettim raporum kasim 29da bitiyor ama ben raporum bitmeden ise baslamak istiyorum boyle bir hakkim varmi Teşekkürler

  90. Habibe dedi ki:

   Mrb danismanim. Ben 32.haftamda yani 5 eylül 2017 de calismaz raporu aldim ve dogum oncesi iznimi baslattim. Iznin bitis tarihi 31 ekim 2017 idi, dogum 17 ekim de geceklesti. Tekrar doktorum dogum sonrasi raporu duzenleyip verdi raporun bitis tarihi 25 aralik 2017 yazio. Benim hesaplama gore 03 ocak 2018 gibi bitmesi gerekiodu bi yanlislikmi var acaba yardimci olur musunuz?

  91. BZA dedi ki:

   Merhaba,

   35 haftalık gebe iken 12.Mayıs tarihinde ücretli iznime ayrıldım. doğum 6 Haziran’da 38 haftalıkken oldu.Rapor bitiş tarihim hastane tarafından 31 ağustos olarak yanlış girilmiş hesaplar yanlış çıkıyor sistemde. Özel sektörde ücretli olarak çalıyorum. ücretli izin bitiş tarihim hakkında yardımcı olabilir misiniz?

   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum iznine 35. haftada çıktığınızdan 13 hafta yani 105 gün izin kullanacaksınız. Dolayısıyla yapılan hesaplama doğru. 31 ağustosta raporunuz bitmiş.

    1. BZA dedi ki:

     Merhaba.
     Cevabınız için teşekkürler. Ancak doğum 38. haftada oldu. Doğum öncesinde 35. Haftada izne ayrıldım. Doğum öncesi 3 hafta izin kullanmış oldum. Toplamda 16 haftadan 13 haftam kalmış olmuyor mu acaba? Dönüş tarihimi de 7 eylül olarak oluyordu sanırım hesaba göre. Hesabımda yanlış olan kısım tam olarak hangi kısmı acaba?

     Çok teşekkür ederim.

  92. Ayşegül dedi ki:

   Merhabalar Sayın Danışman Arkadaşım
   32.haftada doğum iznine ayrıldığımda patronum maaşımı ve ssk primimi ödeyeceğini söyledi ssk primim
   Ödenmiş olursa 16 haftalık doğum izni rapor parasını alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba Ayşegül Hanım;

    Prim ödemesi rapor parası almanıza engel teşkil etmez.

  93. su dedi ki:

   merhabalar yabancı uyrukluyum 2 yıldır calısma ıznımle calısıyorum.Dogum yapmam halınde TC vatandaslarıyla aynı haklara sahıp olurmuyum.ıkametgah yerıne de gecen Calısma ıznım bu sureden sonra(dogumdan sonra) bıterse bir sıkıntı olurmu.Yardımcı olursanız sevınırım.

  94. hediye dedi ki:

   ben 27 haftalık hamileyim 32 haftamda izne ayrılacam 16 haftalık iznim dolduktan sonra iş yerim işime son vericek bu işyerinde 26.09.2017 tam bir yıllık çalışan oldum işime son verdiklerinde ben işsizlik maaşından yararlanabilecekmiyim

  95. İsabel dedi ki:

   Merhaba,
   32. haftama giricem çalışamaz raporu aldığımda,iş yeri beni çıkarttığında işten hem doğum parası hemde işsizlik maaşı alabilirmiyim?
   İyi Çalışmalar,Teşekkürler.

  96. Arzu dedi ki:

   Merhaba
   Ben 24.haftada ölü doğum yaptım. Özel bir kurumda çalışmaktayım. Doğum izni kullanabilir miyim.

  97. Zehra dedi ki:

   Merhaba, 32 haftalik hamileyken dogum oncesi iznine ayrildim ve ABD de dogum yaptim. Simdi dogum sonrasi iznimi baslatmam gerekiyor, bu konuda nasil bir yol izlemeliyim? Tesekkurler.

  98. Seda dedi ki:

   25+5Te doğum yapan devlet memuru bir gebenin doğum izni nasıl olmalıdır.rapor nasıl hazirlanmalidir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Seda Hanım merhaba,

    Doğum izninin tamamını doğum sonrası kullanabileceksiniz.

    1. seda dedi ki:

     ancak 25 haftadan 32 ye 7 hafta sonrasıda 16 hafta dahil 23 hafat olarak mı alacak kişi

  99. berrin dedi ki:

   merhaba 30 haftalık hamileyim 2 hafta sonra çalışabilir diye rapor almak için hastaneye başvuruda bulunacağım. 1.sorum 37 ye kadar çalışamayıp 35 te işten ayrılmak istesem rapor alabilir miyim bide kalan günlerimi bu durumda doğum sonrasına ekletebilirmiyim.2.sorum 37 haftaya çalışırken bu tarihler içinde erken doğum yapsam raporun tamamı doğum sonrasına mı kalır. 3.sorum da 13 haftaya denk gelen 91 gün izin işgünü olarak mı hesaplanır yoksa hafta sonu tatilleride bugünler içinde midir. teşekkürler.

  100. Esra dedi ki:

   33 haftalık gebeym.calısabılır raporu aldım 37 haftaya kdr senelık ızın kullansam kulllandgm sure dogum sonrasına aktarılırmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Esra Hanım,

    Çalışabilir raporu aldıktan sonraki rapora kadar olan süre içerisinde yıllık izninizi kullanabilirsiniz. Doğumdan sonra kullanmadığınız 5 haftayı kullanabilirsiniz.

  101. leyla dedi ki:

   MERHABA

   BEN 26 haftalık hamileyim ve 1 aylık sigorta girişim var dogum izninden yararlanabilirmyim dogum izninden yararlanmam için kaç gün sigortam olması gerekır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Leyla Hanım merhaba,

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün priminizin olması gerekiyor. Bu nedenle 32. hafta raporalacağınız tarihte aktif sigortalı olmanız ve raporlu olduğunuz tarihte de 90 günü tamamlayana kadar prim yatması gerekiyor.

  102. eda dedi ki:

   Merhabaa ben 7. ayın içinde hamıleyım ve zor geçiriyorum en erken ne zaman doğum izninee ayrılabılırım yanı doğum paramıda eksıksız almak koşuluylaa tabiki, birdee doğum iznim bittikten sonra herhangı bır tazminat ucretı alabılıyormuyum,birde işsizlik hakkım oluyormu…
   Son olarak ıznım bıttıgınde 2 ay gıbı bır ucretsız ızın hakkım oluyormuş onunla ılgılede bılgılendırme yapabılırmısınız.. ? Yani dr dan rapor alma şekliyle devletten çalışmışlığımı alabılıyormuşum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Eda Hanım;

    En erken 32. hafta rapor alabilirsiniz. Öncesinde hastalık raporu alabilirsiniz. Doğum izninden sonra işten çıkarsanız tazminat veya işsizlik maaşı hakkınız yok. Doğum izninden sonra 6 ay ücretsiz izne çıkma hakkınız var.

  103. Filiz dedi ki:

   Merhaba, ben 26 temmuz da doğum yaptım. Özel sektörde çalışıyorum. Ilk raporumu aldığım yani 32 haftalık iken sigorta günüm 90 günü doldurmamisti. Doğum parası alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Filiz Hanım,

    Geriye dönük 1 yıl içinde 90 gün prim gerekli. Bu şartı sağlayamıyorsanız rapor parası alamazsınız.

  104. Mehtap Balkılıç dedi ki:

   merhabalar,
   doğumdan sonra izinleri hallettikten sonra işyerinde çalışmak istemediğimi söyledigimde çıkışımı verseler işsizlik maaşı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum nedeni ile işten ayrılmanız haklı nedenle fesih sayılmadığından işsizlik maaşı alamazsınız. Ancak iş veren çıkışınızı verir ise işsizlik maaşı alabilirsiniz.

  105. Betül dedi ki:

   Merhaba, yorumları dikkatle okudum fakat herkesin kendine göre sorusu tabiki..
   Ben de 32. Haftada rapor almayı düşünüyorum. 37. Haftaya kadar çalışmam şart mı raporu aldıktan sonra yoksa 34. veya 35. Hafta da cikma şansım var mi? Herhangi bir nedenden dolayı, örneğin ağırlaştım iyice.. Ve bu erken izine ayrılma ister 32. Ister 34. 35. 37. Hafta doğum parasını etkiler mi?

  106. sumeyye dedi ki:

   merhaba, özel sektörde çalışıyorum 32.hafta da rapor alıp doğum izni ne ayrılacağım fakat almanya da doğum yapmak gibi bir düşüncemiz var. orada doğum yaparsam yine de doğum parasını alabilir miyim? işleyiş aynı mı olur? teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sümeyye Hanım merhaba,

    32. hafta izin aldıktan sonra yurt dışında doğum yapabilirsiniz. Doğum ile ilgili hastane evrak ve raporları Konsolosluktan onaylatıp İş yerinin bağlı bulunduğu kuruma iletmeniz gerekecektir.

  107. ceren dedi ki:

   Ücretli iznim bitti ve iş veren ücretsiz izin olduğundan çıkışımı verdi Bu koşullarda işssizlik maaşımı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ceren Hanım Merhaba,

    İşsizlik maaşı şartlarında iş feshinden önceki 120 gün kesintisiz prim aranmaktadır. Ancak bazı durumlarda bu şart aranmaz. Bunlardan biri de ücretsiz izindir. Dolayısıyla ücretsiz izinden önce kesintisiz 120 günlük priminiz mevcut ise işsizlik maaşı alabilirsiniz.

  108. mesut ilbaş dedi ki:

   esim ssk calisani gebe. 32. hafta da 37 ye kadar calisabilir raporu aldik. persembe gunu 37. haftasi. izne cikacak is yerine vermek icin yada sgk ya bildirmek icin tekrar rapor aliniyor diye biliyordum kendimde hastanede calisiyorum. fakat bilgi islemcimiz tekrar rapor almaya gerek yok 32. haftada verdigimiz rapor aktariliyor otomatikman dedi. 170 i aradim tekrar rapor almaniz gerekli dedi. bilgi islem deki arkadasta raporlari devamli biz veriyoruz 37 de tekrar rapor verme yok diye yeniledi. kafam allak bullak oldu. yakin zamanda bu konulari tecrube etmis kimse var mi bana yardim edecek bilgi verecek. eger yanlis yaparsak 16 hafta izin suresinin ucretini alamiyormusuz sanirim

   1. Bahar dedi ki:

    Mrb mesut bey ayni problemi bende yasiyorum .bir cevap alabildinizmi acaba

  109. Bahar dedi ki:

   Merhabalar 1) Ultrasyon tarihine göre mi son adet tarihine göre mi doğum izni ayarlanmaktadır ?
   2) 32. hafta da doğum raporu alıp işten ayrılsam doğum parasından yararlanabiliyor muyum? 3) Nasıl bir yol izlemem gerekli iş yerinin ne yapması lazım ? 4) İşten ayrılsam da iş yerinin doğum raporu bitimini bildirmesi gerekli mi ?

  110. Guler dedi ki:

   Merhaba ben 37. Haftaya kadar calisabilir raporu aldim suan 34. Haftadayim ama 35. Haftada erken dogumdan dolayi sezeryana alinacagim.16 haftalik iznimin hepsini kullanabilmem icin suan calisamaz raporumu almaliyim yoksa almasamda erken dogumdan dolayi bana o hak verilecek mi?

  111. BEREN dedi ki:

   Merhabalar, Ağustos sonunda ücretli iznim bitmektedir. Dönüşte aynı kurumda çalışmayı düşünmemekteyim. Ücretli iznim bittiğinde eşimin sağlık güvencesinden yararlanabilir miyim? Müstehak olmama adına ne yapmalıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Beren Hanım merhaba,

    işten çıktıktan sonra sigortalık sürenize göre 10+90 yani 100 gün daha kendi sigortanızdan dolayı sağlık hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu süre bittikten sonra da eşinizin sigortasından dolayı sağlık hizmeti almaya devam edersiniz.

    1. BEREN dedi ki:

     Bu 100 günlük süreden feragat edilebiliyor mu?
     Teşekkür ederim cevabınız için

  112. Büşra dedi ki:

   İyi günler 2011 yılı Aralık ayı işe giriş tarıhım ozelde calısyorum ve suanda 15 haftalık hamıleyım evlilikten dolayı tazminat alma durumu soz konusu degıl 32.haftada işten ayrılırken de tazmınatımı da alıp cıkmak ıstıyorum ama boyle bırsey mumkun olabılıyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Büşra Hanım merhaba,

    Doğumdan dolayı işten ayrılırken Kıdem tazminatı alma hakkınız bulunmuyor.

  113. Hatice dedi ki:

   Merhaba
   Benim 8+8 haftalık doğum izinim 21 Ağustos ta bitiyor.10 Ağustos ta yıllık izin haketmeliydim fakat doğum izini nedeni ile yıllık izinimi hakedemiyormusum.dogum izinide yıllık izini erteletiyormu.tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hatice Hanım merhaba,

    Doğum izin süreleri çalışma süreleri kabul edildiğinden yıllık izin hak etme süresine eklenir. Dolayısıyla 10 Ağustosta yıllık izninizi hak edersiniz. Doğum izni sonrasında talebiniz halinde kullanabilirsiniz.

  114. cemile dedi ki:

   Merhaba
   Ben 35+4. haftada izine ayrılmayı düşünüyorum. 38. haftada sezeryanla doğum gerçekleşirse 40. haftaya kadar olan 2 haftalık kalan izinde doğum sonrasına eklenir mi? Yani 32. haftadan 35. hafta kadar 3 hafta yani toplam 5 hafta +8 hafta =13 hafta mı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Cemile Hanım Merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu aldıysanız en fazla 37. haftaya kadar çalışabilirsiniz. eğer çalışabilir raporu almadıysanız doğum iznine çıktığınız haftadan itibaren izniniz başlar ve doğuma kadar ki süre için rapor parası alabilirsiniz. Eğer erken doğum gerçekleşirse doğumdan önceki izniniz doğum sonrasına eklenir.

  115. zeynep dedi ki:

   Selamlar,

   4 Ağustos tarihinde 32. haftamı doldurdum ve 37. haftaya kadar çalışabilir raporu aldım. Ama 36. haftada doğum iznine ayrılmak istiyorum. 36. haftam 1 eylül’e denk geliyor ve Kurban Bayramı. Bu durumda resmi tatil olduğu için nasıl bir prosedür uygulanır?

   Teşekkürler

  116. Ayçin dedi ki:

   Merhabalar 32.haftamda doğum iznine çıktım şuan doğuma 2 hafta var doğum parası ne zaman yatar ve iş yerim raporu işleme koydumu nasıl öğrenebilirim aynı zamanda kyk borcum vergi borcu olarak görümüyor doğum param kesilir mi.Şimdiden yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

  117. demet dedi ki:

   Merhaba,
   Normal doğum yaptım.Hastaneden aldığım doğum sonrası izin raporumda Sezeryan olarak göstermiş ne yapmam gerekir.

  118. Fatih Yüksel dedi ki:

   Iyi günler. Eşim ve ben özel sektörde öğretmen olarak çalışıyoruz. Eşimin işe giriş tarihi 21.09.2016 ve doğum iznine ayrıldığı tarih 09.05.2017. Doğum izninin bitişi ise işe başlama tarihinden öncesine geldiği için çalıştığı kurumda 1 yılını doldurmamış oluyor ve dolayısıyla kıdem tazminatına hak kazanamıyor.Kurum ise rapor bittikten sonra bir 10 günlük sigortanı ben yatırayım ama istifanı et diyor, istifa ederse işsizlik ödeneğinden yararlanamayakmiş.

   Bu ödenekten yararlanabilmesi için izlememiz gereken yol nedir?
   Kıdem tazminatını hak etmiş olsa da ödeyeceklerini hiç zannetmiyorum zaten ama alınabilir mi, nasıl alınabilir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatih Bey Merhaba,

    10 günlük prim ödemesi hiçbirşey ifade etmiyor. İstifa edilirse işsizlik maaşı alınamaz. Kıdem tazminatı için de zaten işverenin çıkarması gerekir. En azından işsizlik maaşı için işverenin çıkarmasını bekleyin. Bununla ilgili https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalemiz size faydalı olacaktır.

  119. fatma dedi ki:

   mrb ben 19 haftalık ikiz bebişlerime hamileyim.ssk 20.7.2017 tarihinde başladı.32.haftaya rabbim nasip eder gelirsem rapor alıp skgdan faydalanabilrmiyim izin konusunda.birde ikizler için dogum raporu kaç gündür ve tekil gebelikle aynı sgk ücretimi veriyor.saygılar.

  120. Sahide dedi ki:

   Selam
   Özel sektörde çalışmaktayım. 5 yıllık sigortalıyim. Mart 2018 de doğumdan dolayi işten ayrılacağı m. Ayrıldıktan sonra ssk hemen biter mi? Kıdem tazminatı labilir miyim ve işsizlik maaşına baş vurabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta doğum izni raporu alıp işten ayrılmanız daha avantajlı olur. Rapor parası alabilirsiniz. İşten ayrıldıktan sonra sizin şartlarınıza göre 100 gün daha sağlıktan yararlanabilirsiniz. Doğumdan dolayı işten ayrıldığınızda kıdem tazminatı da işsizlik maaşı da alamazsınız.

  121. eylem dedi ki:

   merhabalar bir sorum daha olacak.devlet memuruyum 32. haftada çalışabilir raporu aldığım taktirde sonrasında kullandığım yıllık izin,mazeret izni veya raporun sürelerinin doğum sonrasından düşeceğini okudum,bu ne kadar doğrudur. ayrıca alınan raporun kadın doğum dışında bir branştan olması durumunda yine raporlu olunan süre doğum sonrasından düşer mi ,teşekkürler.

  122. eylem dedi ki:

   merhabalar ben devlet kurumunda memur olarak çalışıyorum.sormak istediğim 32. haftada çalışamaz raporu aldıktan sonra 37. haftada doğum yapmam halinde 3 haftalık sürenin doğum sonrasına aktarlıp aktarılamayacağı..şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba Eylem Hanım,

    Erken doğumlarda kullanılamayan günler doğum sonrasına ekleniyor. Hak kaybı yaşamayacaksınız.

  123. Yeliz dedi ki:

   Merhaba ben şuan bir iş yerinde çalışmaya başladım.16haftalık hamileyim 32.hafta Doğum iznine çıktığımda işten ayrılmak istiyorum. Yinede rapor paramı alabiliyor muyum nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba Yeliz Hanım,

    Mevcut duruma göre 32. haftayı doldurup doğum iznine çıktığınızda 90 günlük süreyi dolduruyorsunuz. 32. hafta rapor alıp işten ayrılsanız da doğum rapor parası alabilirsiniz. Aldığınız raporu iş yerinize bildirin ve bir gün sonra çıkış işlemlerinizi yaptırın.

  124. derya ilhan dedi ki:

   Merhaba;

   Doğumdan sonra 6 ay ücretli izne çıkmak istiyorum kesinti oranı nedir acaba.

   1. derya dedi ki:

    2. Çocukta ücretli izin süresi aynı mı?

    Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  125. Ayşe dedi ki:

   Merhaba,doğum izni için rapor 32. haftanın içinde alınır mı yoksa 32+6 mı olmalı ? Ayrıca aile hekimi bu raporu verebilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftanın içinde veya bitiminde tam teşekküllü devlet hastanesinden veya SGK ile anlaşmalı özel hastanelerden alabilirsiniz.

  126. Begüm dedi ki:

   Iyi günler özel sektörde çalışıyorum ben rapor u hep ultrosan tarihine gore hesapladım şuan yıllık izindeyim,meğer rapor son adet tarihine gore hesaplaniyormus.suan 33 hafta oldum yıllık iznimde 1 ağustosta bitcek bende o gün rapor alcaktım ultrosan öğün 32 +2 olcak ne yapmam gerek

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    34. hafta doğum raporunuzu alın. 2 hafta kaybınız olacak. Ancak doğum öncesi rapor parasını 6 hafta olarak alacaksınız. Ayrıca artık çalışabilir raporu alma şansınız yok.

  127. Tulin dedi ki:

   Merhaba ,
   32.hafta doğum rapor örneğini paylaşır mısınız?teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Arama motorundan 32. hafta doğum raporu örneği olarak aratıp görsellerden bulabilirsiniz. Maalesef yorumlarda görsel paylaşamıyoruz.

  128. Tulin Tufan dedi ki:

   Merhaba,
   Gelinim yabancı ve yurt dışında Doğum yapacak. İstanbul da özel bir okulda İngilizce öğretmenliği yapıyor.Gebeliğinin 32. Haftasına girmek üzere. Amerika da doktoru yabancı ,vereceği raporda neler yer almalı SGK için raporda neler yer almalı. 32. Haftadan itibaren çalışamaz raporunun İngilizce olarak nüshasını SGK için tercüme ettirecek miyiz?Bilgi vermenizi arz ederim

  129. Aslı dedi ki:

   merhaba, inşaat mühendisi olduğum için bir firmada düzenli olarak çalışmamın yanında aynı zamanda farklı firmalarda şantiye şefi olarak part time görev alıyorum. Doğum izni için aldığım raporu, düzenli çalıştığım iş yerine verdim fakat diğer part time çalıştığım firmaya vermeyi unutmuşum. Firmanında gözünden kaçmış ve ben olmadığım o sürede sigorta pirim girişlerimi devam ettirmiş. Şimdi hastaneden girilen rapor part-time çalıştığım firmanın ekranlarında onaya düşüyor. Part-time firma , çalışanım değildir butonuna tıklamak istemiyor çünkü o dönemde kendi firmasında çalıştığımızı söylüyor. Firma çıkışımı verdi ve hastane raporu iptal edip tektrar girdi ama sonuç değişmedi. Bu şekilde maaş alamıyorum, ne yapabilirim? Teşekkürler.

  130. nergis dedi ki:

   Merhabalar ben özel sektörde çalışıyorum geçen sene 02.11.2016 tarihinde evlendim suan 7 aylık hamileyim ben hem kıdem tazminatını hemde doğum parasini almak istiyorum ama bu mümkün gözükmüyor doktorum agustos 7 sinde 32 çalışamaz raporunu verebilirim dedi ozaman yasal iznim başlayacak fakat 8+8 16 hafta izin 4 ay yani benim evlilik tarihini geçiyor 1 ay kadar falan tazminatım yatıyor doğumdan önceki 8 haftalik raporunu alsam rapor bittikten sonra doğumu başka hastahane de gerçekleştir sem ve ordan rapor istemesem bu iki ayin parasini alabilirmiyim yada doğum yapınca sistem beni otomatik olarak tekrar iznemi ayırıyor defalarca SGK yi aradım herkes farklı bişey konuşuyor yada sistem otomatik 16 haftaya cikariyorsa izne izinliyken istifa etsem bile işyeri istifaya rapor bitiminde kabul ediyor noterden iptal etsem yine aynı durum söz konusu lütfen yardımcı olun çünkü az bir zamn kaldı ikisini nasıl alabilirim?? Çok teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evlilikten dolayı hem kıdem tazminatı hem de doğum raporu için izleyeceğiniz yol şu şekildedir. Ağustos 6 da işten çıkacaksınız ve evlilik tazminatına hak kazanacaksınız. Ağustos 7 de rapor alıp kuruma kendiniz bildirim yapacaksınız. Çünkü 6 sı itibari ile işyeri ile ilişiğiniz kesilmiş olacak. Peki sigortanız bitmiş olmasına rağmen rapor parasını nasıl alacaksınız ?
    Kanunun verdiği aşağıdaki hakka dayanarak rapor parasını alacaksınız

    ”5510 sayılı Kanun’un 9. maddesinde belirtildiği üzere, hastalık ve analık hükümlerinin uygulanmasında sigortalılık niteliğinin ödenen primin ilişkin olduğu günü takip eden 10’uncu günden başlanarak yitirilmiş sayılacaktır. Ancak, sigortalının ilgili kanunlar gereği ücretsiz izinli olması, greve iştirak etmesi veya işverenin lokavt yapması hallerinde, bu hallerin sona ermesini takip eden onuncu günden başlanarak sigortalılık niteliğini yitirmiş sayılacaktır. Bu nedenle sigortalının işten ayrılışından itibaren on günlük süre içinde alınan istirahat raporları için geçici iş göremezlik ödeneği ve analık iş göremezlik ödeneği verilmektedir. Ancak işten ayrıldıktan on gün ve sonrasında alınan raporlar için geçici iş göremezlik ödeneği verilmemektedir.”

  131. Gül dedi ki:

   Merhaba bugün 30 haftalik hamileyim halkegitimde usta ogreticiyim 32 haftada izne ayrilcam 4 agustosa denk geliyor hemen raporu alcam kursum 8 agustosta bitiyor yani raporu aldigimda sskli oluyorum ama aklıma takilan şu 8+8haftalik raporu ayrı ayrımı veriyorlar yoksa 16 hafta birden mi veriyorlar çünkü 8 hafta verip sonra 8 hafta veriyorlarsa sıkıntı yasarmiyim çünkü 8 agustosta kursum bittim i ssk kesiliyor yardimci olurmusunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hastaneler sisteme 8+8 16 haftalık olarak işlem yapıyorlar. Eğer farklı bir durum söz konusu olursa siz doğumdan sonra 8 haftalık raporu kuruma bildirerek yine de rapor parası alabilirsiniz.

  132. Nermin Akdeniz dedi ki:

   Merhaba,şu an 2 haftalık halimileyim ve bazı sebeplerden dolayı çalışmak zorundayım.bu durumda Doğum zamanı yaklaştığı zaman ilk 8 ve son 8 hafta olarak ücretli iznimi kullanabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    sigortalı olarak çalışmaya devam ederseniz 32. hafta doğum iznine çıkarak doğumdan önce ve sonrası için 8+8 16 hafta rapor alabilirsiniz. Raporlu olduğunuz tarihteki ücretinizi SGK dan alacaksınız.

  133. Pınar dedi ki:

   Merhaba
   Doğum iznim bittikten sonra 15 rapor aldim.rapor sürem bittikten sonra Çalışmanin yarısı kadar ücretsiz izin hakkı olan 2 aylık ücretsiz izin alabilir miyim? Eger Bu ücretsiz izni alabiliyorsam aldığım rapor süresi bu 2aylik sürenin içine dahil edilecek mi?
   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yapan kadınlar isterler ise doğum izni bittikten sonra 6 ay ücretsiz izin alabilirler. Eğer bu süre içinde raporlu olunursa 6 ay içinde kabul edilir ve 6 aydan kalan günler için ücretsiz izin kullanılabilir.

  134. Ebru dedi ki:

   Merhabalar ben 32. Haftada da hemen izne ayrılmadım 5 hafta daha çalıştım 37. Haftada yani 24/05/2017 de izne ayrıldım .9 Haziran’da 2. Çocuğumu doğurdum. Şimdi tarih olarak benim iznim ne zaman bitiyor ne zaman başlamam gerekiyor bunu öğrenebilir miyim?
   Birde bu yasal izin bitikten ücretsiz izin başlamadan önce doktor raporu en fazla kaç hafta alınabilir ?
   Birde son olarak ücretsiz izin kullanımı bu raporlar bitikten sonra mı başlatmayım?
   Yardımlarınıza sunarım saygılarımla.
   Teşekkürler

   1. Ebru dedi ki:

    Ek olarak özel sektör de çalışıyorum bilg sayg

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önce kullanmadığınız 5 hafta doğum sonrasına eklenir. Yani doğum sonrası 13 hafta izin kullanabilirsiniz. İzniniz bittikten sonra 6 ay ücretsiz izin kullanma hakkınız var. Rapor alsanız dahi bu altı aylık süreden yer. Yani aldığınız rapor 30 günlük ise geriye ücretsiz için 5 ayınız kalıyor demektir.

  135. buket dedi ki:

   merhaba özel sektörde çalışmaktayım doğum sonrası iznim bittikten sonra yıllık iznimi aldım, sonrasında doktor 1 ay rapor verdi. raporumun bitiminde çocuğuma bakacak kimse olmadığı için kurumuma 6 ay ücretsiz izin alacağımı söyledim. fakat bana rapor aldığın için ücretsiz izin alamazsın dediler, ne yapmam gerekir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor bitimi sonrası 6 ay ücretsiz izin kullanma hakkınız var. 1 aylık raporunuz ve ne kadar yıllık izin kullandıysanız bu 6 aylık süreden düşülerek kalan günler ücretsiz izin olarak kullandırılır. Siz ücretsiz izin kullanmak istediğinizi aşağıdaki dilekçe ile talep ediniz. Olumsuz yanıt verirlerse bunu yazılı isteyip, İşkur birimine bildirin.

    Sayın ……………………………………………………………………..​
    …/……./20..​
    Konu : Ücretsiz izin Talebi Hk.​

    …………………………………………………………………….. unvanlı işyerinizde …../……../…………….. tarihinden itibaren çalışmaktayım.​

    …./……/…… Tarihinde doğum yaptım. ……/..…. /…… – …./……/… tarihleri arasında doğum izni kullandım. 4857 sayılı iş Kanununun 74. Maddesi gereğince ……/…/… tarihinden geçerli olmak üzere (6) aylık ücretsiz izin hakkımı kullanmak istiyorum.
    Gereğini arz ederim.​

    Adı Soyadı
    imza
    Adres :
    …………………………………………..
    …………………………………………..
    ………………………………………….
    …………………………………………..
    EK :​
    Doğum Rapor Örneği

  136. ercan dedi ki:

   Merhaba
   Eşime 37 inci haftada 5 hafta doğumdan sonraya aktarılabilirle birlikte bi rapor alındı şu tarihtede raporunuz başlanacak denildi bundan sonra tekrar bi rapor almamıza gerek varmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan sonra raporun doğum öncesi ve sonrasını kapsadığını kontrol ederek emin olun. Rapor günleri tutarlı ise tekrar rapor almanıza gerek yoktur. Tutarlı değil ise doğum sonrası için rapor talep edin. Çünkü raporlar her iki şekilde de çıkartılabiliyor.

  137. Cihan dedi ki:

   Merhaba eşim şuan doğum izninde 6 aylık ücretsiz izine çıkmasi icin ne zaman nereye başvuru yapmamız gerekiyor?
   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    4857/74’üncü madde gereğince, “İsteği halinde kadın işçiye, on altı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde on sekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz” 16 haftanın bitiminden itibaren isteyen kadına işveren altı aya kadar ücretsiz izin vermek zorundadır. Bu konuda işverenin inisiyatifi yoktur.

    Ücretsiz izin talebinizi işverene yapacaksınız.

  138. mehmet dedi ki:

   mrb.
   eşim kamu görevlisi.
   2016 yılından kalma 16 gün izni var.
   2017 yılı içerisinde 13 gün rapor aldı.
   gebelikte ise problem yok çok şükür, son 3 haftaya kadar çalışma hakkını kullanmayı planlıyor.
   2016 yılından kalma izin, 2017’nin rapor hakkını birleştirisek nasıl bir yol izlemek gerekiyor?
   son haftaya kadar çalışma için doktordan rapor alınırsa o sürede yıllık izin ve rapor kullanılabiliyor mu?
   teşekkür ederim..

  139. Kar dedi ki:

   17 haftalık hamileyim bir sürü yere iş görüşmesine gittim işe alınmadım en son kurumsal bi firma tarafından işe alındım 1 haftadır çalışıyorum fakat hamile olduğumu bilmiyolar kısa süre içinde söylicem yalnız öğrendiklerinde işten çıkarabilirlermi ? Yasal olarak şikayet edilirmiyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hamile olmanız işten çıkarılmanıza engel değil. Muhtemelen sözleşmenizde 2 aylık deneme süresi de mevcuttur. Umarız çıkarılmanıza sebep olmaz ama işten çıkarılırsanız haklı bir durumunuz oluşmaz.

  140. Niyazi dedi ki:

   33 hafta diye rapora ayrıldı eşim 1 ay sonra doğum yaptı 48gunluk raporunu kullanamadi 18 gün yandimi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erken doğumlarda kullanılamayan izinler doğum sonrasına eklenir. Bir hak kaybınız bulunmamaktadır.

  141. Yakut dedi ki:

   Selamlar arkadaşım taşeron olarak hastanenin yoğun bakım ünitesinde temizlik personeli kadrosunda görevli 22 hafta gebeliğinde bebeğin kalbi durduğu için bebeği normal doğum olarak ölü doğum şeklinde gerçekleşmiş bu bayanın doğum izni ve doğum ücreti alma hakkı var mıdır? Çok teşekkürler

  142. Umut efe dedi ki:

   Mrblar sskli olarak çalışıyorum eşimin doğumuna az bi sure kaldı çalıştığım İs yerinde izin suremin 3 gün olacağı söylediler bu ne kadar doğrudur ..

  143. Zeynep dedi ki:

   Merhaba doğum izni raporu aldım fakat doğum izni basladigi gün işten çıkarıldım is yeri kapandı yinede doğum izni ücreti hak eder miyim

  144. Aynur temel dedi ki:

   Merhabalar benim bir sorum var . Analık izni haricinde doğumdan önce yani hamilelik süresince rapor alma hakkına sahipmiyiz eger sahipsek bu süre ne kadar?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hastalık ile ilgili rapor alabilirsiniz. Doktor ne kadar takdir ederse o kadar rapor alabilirsiniz.

  145. duygu dedi ki:

   Merhaba,

   dogum izni hesaplarken bayram tatilleri ve haftasonlari dahil midir ? is gunu oalrak mi hesaplaniyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izni hafta esasına göre hesaplandığından yıllık izin gibi tatil günleri düşmez. Yani tatil günleri hafta hesabına dahildir. İzin sonuna eklenemez

  146. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sigortalılık süresinde rapor aldıktan sonra rapor süresinde işten ayrılmanız veya çıkarılmanız doğum rapor parası almanıza engel değil.

  147. berrin dedi ki:

   merhaba özel sektörde çalışmaktayım şuan hamileliğimin ortalarındayım ve öyle tahmin ediyorum ki çalıştığım firma doğum iznime ayrılmadan tazminatla birlikte çıkışımı verecek bu durumda doğum izin parasından yararlanabilir miyim yada beni bu durumda işten çıkarma hakları bulunuyor mu .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum iznine çıkacağınız tarihte sigortalı olmanız gerekmektedir. Ancak işsizlik maaşı hak edecek şekilde işten çıkartılırsanız yine de rapor parası alabilirsiniz. İşsizlik maaşı ile ilgili ; https://www.ssk.biz.tr/issizlik-maasi-alanlar-sagliktan-yararlanabilir-mi/ makalemizi Hamile kadının işten çıkartılması ile ilgili ise https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalemizi okuyabilirsiniz.

  148. Havva dedi ki:

   Merhaba 32.hafta raporundan sonra çalıştığımız kurum raporu aldığımız andan itibaren sigorta primini ödemeye devam ediyor mu ? Ayrıca doğum öncesi ve doğum sonra 8 er haftalık izinlerin maaşı yatıyor mu yatan para doğum parasına mı karşılık geliyor yoksa ayrı bir ödenek midir ? Doğumdan sonra ki 8 haftalık izni doğumdan önce 16 haftalık rapora dönüştürebiliyor muyuz ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalıştığınız kurum sigortalılğınızı devam ettiriyor fakat prim yatmıyor. Rapor aldıktan sonra 16 haftalık analık geçici iş göremezlik ödeneğini SGK ödüyor. SGK dan yatan para brüt ücretinizin 2/3 ü ne tekabül ettiğinden hemen hemen aldığınız maaş civarında yatıyor. Doğumdan önce en fazla 8 haftalık izin hakkınız var. Fakat 32. hafta çalışabilir raporu alırsanız 37 haftaya kadar çalışıp kalan 5 haftanızı doğum sonrasına ekletebiliyorsunuz.

  149. muhammed dedi ki:

   arkadaşlar ssk çalışanıysanız dogum izni 5 gündür bilgilerinize…

  150. İsmail dedi ki:

   Merhaba 19 mayıs 2017 tarihinde eşim dogum yapti özel sektörde calisiyorum 5 günlük iznim var biliyorum ama buizinler arasında 19 mayıs tatili birde cumartesi pazar tatiligirdi araya benim iznim toplam kac gün olur veya nasil olur bilgi verirmisiniz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunda 5 günlük izin olarak geçiyor. Yıllık izin gibi İş günü tabiri yok. İşyerinin insiyatifine kalmış. Tatil günleri de izin gününden sayılıyor.

  Sorunuzu Yazın