• SSK DANIŞMA HATTI


  SSK DANIŞMA HATTI

  SSK danışma hattı ile hizmet alan vatandaşlarımızın kurumlar ile iletişimin güçlü olması açısından çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü vatandaşların kurumlar ile iletişiminin kesintisiz olarak devamlı açık bir şekilde olmasını sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar SSK danışma hattı ile aklına takılan sorulara her zaman kolaylıkla ulaşabilmektedir. SSK danışma hattı Alo 170 ‘dir. SSK danışma hattı Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi, Sosyal Güvenlik sistemiyle ilgili vatandaşlardan gelebilecek her türlü soru, öneri, ihbar, eleştiri ve talebi dikkate alarak, sorunları hızlı bir şekilde çözmek, vatandaşlara güvenli, kaliteli bir hizmet verme amacıyla kurulmuştur. Bu hizmet özellikle yaşlı, hamile ,sağlık problemi olan ve engelli vatandaşlarımız için çok önemlidir. Yaklaşık 2 yıldır aktif olarak verilen bu hizmet sayesinde, işlemleri daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

   

  SSK Danışma Hattı İle Amaçları Nelerdir?

  • Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili gereksinimleri belirlemek ve çözmektir.
  • Belirlenen gereksinimlerin iyi karşılanıp karşılanmadığını denetlemektir.
  • Vatandaşı memnun etmek ve memnuniyetini denetlemek.
  • Vatandaşlardan gelen sorulara hızlı ve doğru bir şekilde cevap vermektir.
  • Günün değişen koşullarına ayak uydurmak ve kaliteli bir hizmet vermektir.
  • Sigorta danışma hattı hizmeti vermektedir.


  tıkla sorunu sor

  SSK DANIŞMA HATTI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Erkan Akın dedi ki:

   Annem 1956 doğumlu. 585 gün prim ödemesi var. İlk sigortalı olduğu tarih 1975’dir. 1977-1979-1984 tariklerinde 3 adet doğum yapmıştır. Emekli olma şansı ve kritelerleri nelerdir. Yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3 çocuk için 2160 gün borçlanıp primini 2745 güne tamamladıktan sonra kalan günlerini isteğe bağlı ödeyerek 3600 güne tamamlayıp emekli olabilir veya günlerini 1800 güne tamamlayacak kadar borçlanıp %60 iş göremezlik raporu almanız gerekiyor.

  2. Deniz dedi ki:

   İyi çalişmalar benim sorum şu. Ben asğari uçret +mesai +prim le çalişiyorum ama pirim elden veriliyor kendi rızamla ve sigortaya yatan maaş mesai parası yatıyor benim merak ettiğim konu şu ben işten ayrılırken kıdem tazmınatimı bu günkü asğarı ücrettenmi hesaplayacaklar yoksa kazancım olan yani SGK YATAN ücretten mi hesaplanacak bunu cevaplarsanız beni çok aydınlatırsınız iyi calişmalar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Deniz Bey,

    Kıdem tazminatı prim ve ikramiye almayanlar için aldığı son brüt ücretten hesaplanır. Ek ücret alanlar için ise Kıdem tazminatı Brüt ücret hesaplanırken yemek yardımı, yol parası, kira yardımı, devamlı verilen ikramiyeler, primler, gıda yardımı, Ramazan ayındaki gıda paketleri, sağlık sigortası gibi ödemeler kıdem tazminatı hesabında dikkate alınır. yani son 1 yılın ortalaması alınır.

  3. şerife ayhan dedi ki:

   merhaba 2000 öncesi 1000 gün doğum borçlanmam gerektiği söylendi. doğum borçlanmamı günlük 20 tl üzerinden değilde 25 tl üzerinden borçlanmam bana ne sağlar? teşekkürler.

  4. OĞUZ dedi ki:

   Merhaba. 01.11.2017 tarihinde ayağımı kırdım. Şuan alçıda. 13.11.2017 tarihine kadar iş görmezlik raporu aldım ve bu tarihte kontrol muayenesi yazıldı. 24.11.2017 tarihine kadar yine bir iş görmezlik raporu yazıldı. Toplamda 2 kişinin olduğu küçük bir dükkanda asgari ücretli çalışıyorum. Muhasebeci geçici iş göremezlik ödemesi konularına vakıf değil.Raporlu olduğum süre zarfında ssk prim ödememin kesilmeyeceğini fakat maaş almayacağımı belirtti. Ben doktordan almış olduğum raporları muhasebeye ilettim. Bur da muhasebeci ve benim izlemem gereken yol nedir ?. Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Oğuz bey,

    Dükkan küçük olsa da büro muhasebesi bu konulara vakıftır. Raporunuzu sistemden onaylayacaktır. siz de rapor ücretini raporun bittiği tarihi takip eden ayın 8-14 ü arasında alacaksınız.

  5. Nejla dedi ki:

   Merhaba babam 1973 yılında vefat etti yeni düzenleme ye göre 2008 de once ölenleri eşlerine maaş bağlanacak diye duyudum babamın sigortası varmı varsa kaç günü var hic bilmiyoruz nası öğrenebilirim 1973 yılında tc kimlik no yoktu yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nejla Hanım merhaba,

    Kurumda bilgilerine ancak sigorta numarası ile ulaşabilirsiniz. Bunun için de vukuatlı nüfus suretine ihtiyacınız var Nüfus müdürlüğünden çıkararak Kurumdan sigorta numarasını bulabilirsiniz.

  6. şerife ayhan dedi ki:

   Merhaba benim 2000 yılından önce 1173 gün 2000-2008 arası 500 gün ve 2008 sonrası 2606 gün sigortalılığım oluştu ama 2000 yılından önce 2 çocuk için 4yıl yani 1400 günücret yatırabilirim.yatırıp emekli olursam maaş bağlamam ne olur.yatırmayıp çalışmaya devam edip 5200 den emekli olursam maşım ne olur. teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Şerife Hanım merhaba,

    Primleriniz hangi ücretten yattığını bilemediğimizden maaş hesaplaması yapamamaktayız. Ancak https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ linkinden mevcut alabileceğiniz maaşı hesaplayabilirsiniz.

  7. MERT dedi ki:

   RAHMETLİ OLAN BABAMIN SİGORTA GİRİŞİ VARMI YOKMU NASIL ÖGRENİRİM ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mert Bey merhaba,

    T.C kimlik numarası ile en yakın sosyal güvenlik merkezinden öğrenebilirsiniz.

  8. MUSTAFA ESİN dedi ki:

   hocam merhaba 3600 günle emekli olmada ben 55 yaşını 2016 yılında doldurdum bazı kesiler yaşın dolduğu tarih önemli 60 yaşında emekli olursun derler böyle bir şey varmı saygılar

  9. FİKRİ İNAN KOCA dedi ki:

   iyi günler kolay gelsin. 9 Haziran 2017 de liseden mezun oldum.
   19 Eylül 2017 de üniversite kaydım gerçekleşti.,
   Babamdan yatan emekli maaşı lisenin bittiği gün kesildi sonrasında kayıt tarihinden itibaren maaşım tekrar bağlanmadı dilekçe verdim öğrenci belgesiyle birlikte.Bana sadece ekim-kasım aralığındaki maaşı alabileceğim konusundaki düzenlenen evrak bugün elime ulaştı.Geriye dönük olan maaşlarımı burdan da SSK’ dan da aynı şey söylendi geriye dönük olanları alabileceğim söylendi yardımcı olabilirmisiniz. Ne yapmam gerekiyor şimdiden yardımınız için teşekkür ederim.SORU SORDUM CEVAP VERMEDİNİZ BENDE TEKRAR YAZDIM KUSURA BAKMAYIN.

  10. MUSTAFA dedi ki:

   07/07/1961 dğl 01/11/1987 ssk girişim var şuan 4200 günüm var 3600 günle emekli olmak istiyorum 3600 günü ve 15 yılı 2007 yılında doldurdum ben aynı zamanda epilepsi hastasıyım 18 yaşından beri askeri hastaneden raporum var yalnız hastalığım ssk lı olmadan önce olduğu için sıkıntı olrmu 3600 günle kaç yaşında emekli olurum vede vergi indirimi alıp malulen emekli olabilrmiyim saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mustafa Bey Merhaba,

    3600 günü 24.05.2005-23.05.2008 Tarihleri arasında yerine getirenler 57 Yaşında emekli olabilirler.

  11. FİKRİ İNAN KOCA dedi ki:

   iyi günler kolay gelsin. 9 Haziran 2017 de liseden mezun oldum.
   19 Eylül 2017 de üniversite kaydım gerçekleşti.,
   Babamdan yatan emekli maaşı lisenin bittiği gün kesildi sonrasında kayıt tarihinden itibaren maaşım tekrar bağlanmadı dilekçe verdim öğrenci belgesiyle birlikte.Bana sadece ekim-kasım aralığındaki maaşı alabileceğim konusundaki düzenlenen evrak bugün elime ulaştı.Geriye dönük olan maaşlarımı burdan da SSK’ dan da aynı şey söylendi geriye dönük olanları alabileceğim söylendi yardımcı olabilirmisiniz. Ne yapmam gerekiyor şimdiden yardımınız için teşekkür ederim.

  12. SÜLEYMAN KARA dedi ki:

   Özel sektörde 21 yıldır çalışıyorum.Primlerim tavandan yatırılıyor.Öncesinde ise 5 yıl bağ kurlu iş yaptım.Emeklilik ile ilgili tüm şartları yerine getirmiş bulunuyorum.2017 yılı mı yoksa 2018 yılında mı emekli olmalıyım.Teşekkürlerimi sunuyorum.
   Saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yıl başında başvuru yapmanız kıdem tazminatı açısından fark eder. Çünkü her yıl kıdem tazminatı tavanı yılın ilk ayında belirlenir. Primlerinizin tavandan yatması ile pek ala emekli maaşınızın bağlanma rakamı da az da olsa artacaktır.

  13. savas yıldız dedi ki:

   ıyı günler

   Babamın ssk prımı dolmustur ve aynı ısyerınde calısmaya devam edıyor..ssk bırının prımı dolmasına ragmen ekstradan prım doldurmasının bır dejavanatjı ya da avantajı varmı..Bir de kendi ıstegıyle ısten ayrılmıs olsa dahı tazmınat hakkı varmı..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yatan primler dez avantaj olmaz az da olsa avantajına olur. Babanız emeklilik için işyerinden kendi isteği ile ayrılırsa da kıdem tazminatı alır.

  14. must dedi ki:

   babamın sgksından yararlanıyordum 20 yaşındayım. işe başladım şimdi benim sigortam oldu bir yere gidip çalıştığımı söyleyip kendi sigortam oldugunu söylemeli miyim? cünkü ceza varmış sanırım sigortası olup babasının sigortasından yararlanananlara herhalde yoksa direkt kendi sigortam yatınca babamın sigortası iptal mi olcak bende hiçbir yere söylemeden etmeden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşe başlamanız ile birlikte otomatikman 1 ay sonunda aktivasyon işleminiz yapılır. Bunu E devlet şifresi ile ”müstehalık sorgulama ” bölümünden öğrenebilirsiniz. Çalışan olarak gözüküyorsa kendi çalışmanızdan dolayı sgk hizmetinden yararlanmaya başlamışsınız demektir.

    1. must dedi ki:

     anladım da şuan babamın sgksını kullanıyordum işe girdim ya benim sigortalarım yatacak bunu herhangi bir yere bildirmem gerek mi? yoksa kendi kendine halloluyo mu benim hiçbi yere haber falan vermeme gerek yok mu

  15. figen dedi ki:

   Eşim yaklaşık 3 aydır çalışmıyor ve doğal olarak sigortası yatmıyor. 4 yaşındaki oğlumun eşimin üzerinden bu sebeple sağlık yardımı alması sanırım artık mümkün değil. Kendim sigortalıyım. Çocuğumun benim sağlık sigortamdan yararlanabilmesi için, çocuğumu benim üstüne geçirebilmek için nasıl bir yol izlemeliyim.Neler yapmam gerekiyor? Yoksa çocuğum hiç bir işlem yapmadan sigortamdan otomatik yararlanabiliyor mu?Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Çok teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    E devletten https://www.turkiye.gov.tr/spas-mustahaklik-sorgulama müstahaklık sorgusu yapabilirsiniz. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız. İş yerinin bağlı bulunduğu SGK dan aktivasyon işlemini yaptırabilirsiniz.

  16. bahri dedi ki:

   slm ben bır özel sırkete çalısıyorum2012 yılından beri 02,09,2014 ısten cıkısımı vermıs ama sikortamı tam yatmıs 2017

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuzu tam olarak anlayamadık…

  17. Nurhan dedi ki:

   Merhaba 1973 doğumluyum işe giriş tarihim 1992 49 yaşında emeklilik hakkım oluyor fakat 700 günüm eksik toplu ödeme yaparak yaşımda emekli olabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ssk başlangıcından sonra doğum yaptıysanız her çocok için 2 yıl borçlanma hakkınız bulunuyor. Bu şekilde priminizi doldurabilirsiniz.

  18. SNY dedi ki:

   Merhaba

   özel sektörde sigortalı olarak çalışıyorum annemin benim sigortamdan yararlanmasını istiyorum nasl bir yol izlmeyilim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalı çalışmayan, Sosyal Güvenlik Kurumundan aylık ve ya gelir almayan hiç bir sosyal güvencesi bulunmayan veya ana-babanızın geçimini temin ediyorsanız yani onlara düzenli bakıyorsanız SGK’ya ana-babanızın geçimini temin ediyorum diye beyanda bulunursanız aylık gelirleri asgari ücretin net rakamından az olmak kaydıyla anne/baba nız sağlık hakkından istifade edebilir.

    Bunun için işyerinin bağlı bulunduğu kuruma anne va babanızın kimlikleri ile başvurabilirsiniz.

  19. Ayse dedi ki:

   Ben sgk dul ve yetim maasi alıyorum eğer sigortalı bi ise gidersem bu maaşım dul ve yetim maaşım kesilirmi bunu öğrenmek istedim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dul maaşınız kesilmez. Ancak yetim maaşınız emekli sandığından değil ise çalıştığınız sürece kesilir.

  20. Suheda dedi ki:

   Merhaba 20 yaşındayım üniversite okuyorum yazın 1 haftaligina satış elemanı olarak çalıştim sigorta primimi yatirmislar onun öncesinde babamın sigortasından yararlaniyordum bugün hastaneye gittigimde sigortamin aktif olmadığını ve muayeneyi ancak ücretli olabileceğimi söylediler.Tekrar nasıl babamın sigortasindan yararlanabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrenci belgeniz ile birlikte en yakın sosyal Güvenlik Merkezinden tekrar aktivasyon işlemini yaptırmanız gerekmektedir.

  21. Hatice Fidan dedi ki:

   1998 de eşim vefat etti eksik gününü ödedik ve 2012 de ssk dul aylığı almaya basladim. 2017 yilindada babam vefat etti ssk emeklisi idi ben babamın emekliliginden yararlanıp yetim aylığı alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilikleri farklı kurumlar ise (Biri ssk diğeri bağkur) gibi her iki aylığı da alabilir. Aynı kurum ise tercih edilen aylık alınabilmektedir.

  22. simay dedi ki:

   Merhaba 18 eylül 2017 tarihinde işe girdim(asgari ücretle çalışıyorum. 30 eylül 2017 tarihinde sigortam 13 günlük olarak yattı. fakat şirket maaşlarımızı her ayın 10’u ile 15’i arasında veriyor. 12 ekim 2017 tarihinde eylül ayı için 650 tl maaş aldım bunun 13 günlük olduğu söylendi.
   Ekim ayını çalıştığımda yine kasımın 10-15 i arasında asgari ücret olarak ekim ayı maaşı alacağımı söylediler. arada kalan 12 günlük ücretim ne olacak? teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her işyerinin maaş ödeme şekli değişmektedir. Bazıları 1 inde bazıları 5 inde bazıları da sizin çalıştığınız iş yeri gibi 10-15 i arası öder. Ödenen bu maaş bir önceki aya aittir. Aylık maaş bir sonraki ayın en geç 20 sine kadar ödenebilir. 12 günlük maaşınız içeride kalıyor. Ama her zaman hakkınızdır.

  23. Nurten kuru dedi ki:

   1973 doğumluyum 27.7.1992 işe giriş tarihim 1636 günÜm var 2 çocuğa doğum borçlanması yaparsam 49 yaşımda emeklilik hakkım var ama pirim günüm eksik 3600 günden emekli olursam kaç yaşımda emekli olurum şu an istege bağlı ödememeye başladım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3600 gün primle ancak 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  24. Ender vatansever dedi ki:

   Eşim 1977 doğumlu ssk ise başlama tarihi 25.07.1991 2002 kadar 808 günü var isteğe bağlı ya başvurduk ne zaman emekli olur birde 3 çocuk var borçlanma yapabiliyormuyuz teşekkür ederim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik 18 yaşından itibaren başlamaktadır. Bu nedenle 1995 yılı olarak baz alınacaktır. 3 çocuk içinde borçlanabilirsiniz. 1 çocuk için 2 yıl borçlanabilirsiniz. Eğer iki çocuk arası 2 yıl değil ise iki doğum arası kadar borçlanabilirsiniz. 1995 yılı giriş tarihine göre ;

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1995 ile 23.05.1996 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.

  25. Asli dedi ki:

   Merhaba 01.01.2004 SSK girişim var 15 yılım dolmak üzere istifa etsem işyerimden tazminat hakkım var mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    08/09/1999 tarihinden önce sigorta girişi olanlar 15 yıllık sigorta süresi 3600 günle tazminat alabilir. 1999 2008 yılları arasında girişi olanlar ise 25 yıl süre 4500 prim günü ile tazminat hakkına sahip olurlar.

  26. hazal dedi ki:

   babam 01.01.1971 doğumlu ve sigorta girişi 16.03.1987 tarihli biz kalan günlerinin parasını yatırmak istiyoruz ki iş yerine mecbur kalmasın birz dinlensin istiyoruz nekadar öderiz bu durumun bize zararı olur mu genel bir bilgi istiyorum teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hazal hanım merhaba,

    Kalan günlerini askerlik borçlanması yolu ile ödeyebilirsiniz. Yeterli olmaz ise isteğe bağlı ödemesi ile yadan aya ödeyebileceksiniz.

  27. Merve dedi ki:

   Merhaba 26 yaşındayım bi kurumda iki yıl sigortalı olarak çAlıştım daha sonra ayrıldım acaba şuan babamın sigortasından faydalanabiliyor muyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kadınlar çalışan ve evli olmadıkları süre içerisinde babadan veya anneden sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Dolayısıyla babanızın sağlık hizmetinden faydalanabilirsiniz.

  28. yüksel seçer dedi ki:

   merhaba şu anda geçerli olan doğum borçlanması hakkının doğum öncesi sigortası olmayan annelerede verilmesini istiyoruz bu hakkı bekleyen benim gibi yüzlerce anne var bunun mecliste görüşülüp haklarımızın verilmesini istiyoruz milyonlarca annenin sesi olarak yazıyorum defalarca yazmama rağmen cevap alamadım şimdiden ilginize teşekkürler her türk kadını gibi geleceğime güvenle bakmak istiyorum

  29. Merve dedi ki:

   Merhabalar 21 yaşındayım 1 aylık sigortalı işte çalıştım cikisimi verdiler açıktan lise okuyorum babamın sigortasından bunun öncesinde onun sigortasından faydalaniyodum yine faydalanabilirmiyim ve de benim için Gss borcu olurmu bı kaç sitede öyle yazıyordu ayrı yetende aynı şekilde annemde 1 ay işte çalıştı sigortali yaşı 52 onada borç cikarmi oda baba min sigortasından faydalanabilirmi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz ve siz Babanızın sigortasından faydalanabilirsiniz. GSS borcu da çıkmaz.

  30. yüksel seçer dedi ki:

   şu anda geçerli olan doğum borçlanması hakkının doğum öncesi sigortası olmayan annelerede verilmesini istiyoruz

  31. Bayram mesaisi dedi ki:

   Merhaba,

   Resmi tatil günleri olan 30.08, 31.08, 01.09 ve 04.09 şirketimiz tarafından bu ay ödenmedi. Ödeme bir sonraki ayda yapılacakmış, yani Ekim’de. Bu ödemeyi daha erken yapılması için çalışan ne yapabilir.

   teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mesailerde aynı ücretler gibi zamanında ödenmelidir. İş veren bu ödemeleri ay bitiminden itibaren en fazla 20 gün geciktirebilir. İş yavaşlatma ve devamında hala ödenmez ise Haklı nedenler ile fesih hakkını mevcut.

  32. Deniz dedi ki:

   Merhaba 19 ekimde doğum raporuna çıkıyorum temmuz agustos eylül ayi bürüt maasim cok yüksekten yatti bu tam 3 aya goremi dogum parasi hesaplanacak yoksa ekim 19 unda rapora ayrılacağım bu 19 günün burutude eklenecek mi eklenirse temmuz burutum cok yuksek o heseba alinmaz mi .oyleyse bu ayın 1 inde izine ciksam mi yarim aylari aliyorlarmi yoksa temmuz agustos eylül mu alinacakk

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ekim ayının 19 unda rapor alacaksanız eylül , ağustos ve Temmuz aylarının ortalaması baz alınacaktır.

  33. belgin dagli dedi ki:

   merhaba ben 1992-1993 ogretim yilinda vekil ogretmenlik yaptim 8 ay emekli olmak istiyorum fakat erhangi bir sigorta ile ilgili bir sonuca ulasamiyorum ne yapmam gerekiyor devlet beni kacak calistirmis olmuyormu nasil emeklilik basvurusu yapabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    O dönemlere ait kanıtlayıcı bir belgeniz var ise kuruma müracaat edin. Ancak hizmet tespit davalarının zaman aşımı 5 yıldır.

  34. mehmet dedi ki:

   merhaba kolay gelsin dogum tarihim 27.04.1963 işe giriş tarihim 14.06.1980 toplam 3336 gunum var 18 ay askerlik yaptim askerlik borclanmasini odersem ne zaman emekli olurum 3600 gunle

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3600 günü 2011 den sonra dolduran erkekler 60 kadınlar 58 yaşında emekli olabiliyor. Normal emeklilik için ise şartlarınız;

    24 Mayıs 1979- 23 Kasım 1980 yılları arasında sigortası yatmaya başlayan vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 45, sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme süresi 5000 gündür.

    Normal emeklilik için prim günlerinizi tamamlamanız daha mantıklı gözüküyor.

  35. sadi dedi ki:

   merhabalar,
   23.09.1963 doğumluyum
   01.06.1994 sigorta girişim
   prim gün sayısı 8200 gün
   1983-1985 20 ay askerlik yaptım
   normal şartlarda 2019 yılında emekli oluyorum.
   ve sgk’ nın ne kadar emekli maaşı alırım bölümünden maaş hesaplaması yaptığımda 1386 TL gibi bir rakam görünüyor.
   20 aylık Askerlik borçlanması yaptığım taktirde maaşımda artış olur mu? şimdiden ilginiz için teşekkürler iyi günler dilerim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sadi Bey,

    20 Aylık askerliğinizi tavandan yatırırsanız mutlaka maaş artışı olur ancak. Prim günlerinizde hangi tutarlar üzerinden maaş yattığını bilemediğimiz için ne kadar artacağı ile ilgili hesaplama yapamıyoruz.

  36. battal dedi ki:

   Öncelikle saygı ve selamlarımı sunuyor hayırlı günler diliyorum.
   28-05-1969 doğumluyum
   27-11-1989 itibari ile 550 gün askerlik yaptım,
   sgk başlangıcım 01-09-1992 , 9000 günüm oldu yaklaşık 43 ay daha emekliliğime var primim yüksekten ödeniyor, yıl olarak bir yıl kısaltıyor
   askerlik borçlanması ödesem maaşıma ne kadar fark olur, twşwkkür ederim…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Battal Bey Merhaba,

    Askerlik borçlanmasını tavandan öderseniz maaşınız da yükselme olur. ancak şuana kadarki PEK tutarınızı bilemediğimiz için artış hakkında bilgi vermemiz mümkün değil.

  37. murat dedi ki:

   murat bey merhaba
   benim 2015 te denetim cezam vardı
   ama cezamı bitirdim dosyam kapandı
   aradan zaman geçmesine ramen sgk da tutuklu görünüyorum nedeni nedir
   savcılığı her yeri aradım
   orda bir problemin yok diyorlar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dilekçe ile kuruma tutukluluk durumunun kaldırılması için dilekçe verin. Kurumlar arası yazışma işlemi yapılmamış olabilir.

  38. murat dedi ki:

   İyi günler dilerim.SGK ile ilgili bir konuda bilginize başvurmak istiyorum.
   26.11.1968 doğumluyum.
   01.07.1986 da çalışmaya başladım.
   1986-1994 arası 199 gün prim ödemem var.Daha sonra 1994 ve 2012 arası primlerim tavandan ödendi(Philip Morris SA)da çalıştım.
   Sonrasında 01.08.2017 ye kadar hiç çalışmadım.O tarihte bir kargo firmasında işe başladım.Ücreti bordroda maaş 1400 üzeri fazla mesai olarak tanımlanarak net 2030 olacak şekilde ayarlamışlar.(sgk sitesinde prime esas kazanç kısmında 2663,27 olarak görünüyor)(En son çalıştığım şirkette 2012/08 de 6113,40 olarak gösterilmiş)
   Size sormak istediğim şey 26.11.2017 de emekliliğe hak kazanacağım için bu son işyerimde emekliliğime kadar çalışmaya devam etmem durumunda alacağım emekli maaşının ne kadar düşecepi olacak.
   Ekte son aldığım bordro ve hizmet dökümümü gönderiyorum.
   Saygılarımla;
   Murat Burçin Soysal

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Murat Bey merhaba,

    Çalışma sürenizin çoğunluğu maaş bağlanma oranının yüksek olduğu dönemlerde ödenmiş. Çalışacağınız 4 ay sizin emekli maaşınızı düşürmez.

  39. suna ertan dedi ki:

   2000 yılı 1 kasımda ssk lı olarak işe başladım.doğum tarihim 27-11-1959 idi daha sonra yaş tashihi yaptırdım . 27-11-1961 yaptırdım ,emekliliğim hangi tarihe göre yapılır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekliliğiniz yaş hesaplaması 27/11/1961 yılına göre yapılacaktır. 60 yaşında emekli olursunuz.

  40. hasan gündoğdu dedi ki:

   merhaba 22.09.1988 ssk başlangıçlı ve 6743 gün sigorta primim var. 20 .07.1970 doğumluyum. geçen yıl yanlış enjeksiyon sonucu siyatik sinir zedelenmesiyle sağ ayakta düşüklük ve incelme oluştu. bitmeyen ağrılar çok ağır ağrı kesici ilaçlar ve dengesizlikten dolayı ayakta durmakta zorlanmakta kısa mesafe yürümekteyim.
   engelli indirim ve raporu alarak erken emekli olabilmek için deftardarlık aracılığıyla başvuru yaptım. antalya Atatürk devlet hastanesi %34 rapor verdi. itiraz ettim. antalya kepez devlet hastanesine gönderildim orası bana %54 rapor verdi. hakem heyeti hastanesi olarak antalya eğitm araştırma hastanesi de bana %39 rapor verdi. bundan sonra ne ypmam gerekir. hiçbir gelirim yok ve çalışamıyorum. ve yalnız yaşıyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hasan Bey,

    Özürlü sağlık kurulu raporuna itiraz kanunda;

    MADDE 10 – (1) Özürlü sağlık kurulu raporuna; özürlü, velisi veya vasisi veyahut raporu isteyen kurum tarafından itiraz edilebilir. İlgililer itiraz dilekçesi ve ilk özürlü sağlık kurulu raporunun tasdikli bir örneği ile birlikte, bulunduğu ilin sağlık müdürlüğüne başvurur. İl sağlık müdürlüğünce, özürlü sağlık kurulu raporu alacak kişi en yakın farklı bir özürlü sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastaneye gönderilir. İtiraz edilen özürlü sağlık kurulu raporu ile itiraz üzerine verilen özürlü sağlık kurulu raporundaki kararlar aynı yönde ise özürlü sağlık kurulu raporu kesinleşir.
    (2) Özürlü sağlık kurulu raporlarının farklı olması durumunda, bu Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-2 sayılı listede belirtilen hakem hastanelerden, kişinin ikamet ettiği yere en yakın bir hakem hastaneye, kişi yeniden muayene edilmesi ve özürlü sağlık kurulu raporu tanzim edilmesi amacıyla yine il sağlık müdürlüğü kanalıyla gönderilir. Hakem hastanenin özürlü sağlık kurulunca verilen kararı kesindir. der.

    Raporun tekrar tespiti için idareye dava açmanız gerekiyor. Bu nedenle İş hukukuna bakan Avukatlara konuyu danışmanız daha yararlı olacaktır.

  41. pervin engin dedi ki:

   25/07/2017 tarihinde vefat etti
   her ayın 23 de maaş alıyordu
   temmuzayının maaşı çekilmedi bankadan bilgi verilmiyor.
   bu maaşı elimizdeki bankamatikle çekebilirmiyiz.
   suçlu durumuna düşmemek için nasıl bir yo izlemeliyiz
   bilgilendirirseniz seviniriz
   teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Pervin Hanım merhaba,

    Bankaya yatan maaşı alabilmek için, SGK ya gerekli evraklar ile başvurunuzu yapıp babanızın vefat etmiş olduğunu bildiriniz. Veraset ilamı çıktıktan sonra tüm mirasçılarla birlikte veya diğer mirasçıların vekaleti ile bankaya yatan parayı çekebilirsiniz

  42. Yadigar dedi ki:

   Merhaba babam 2002 yılında sigortadan emekli iken vefat etti.Ben de 2005 yılında boşandım ama Boşanma kararını kesinleştirmemiz gerekiyormuş bunu 2012 yılında yaptığımız için o tarihte boşanmış görünmekteyim.kendi adıma işyerim var ama zarar olarak gözüküyor.hiçbir gelirim yok kira,faiz vs.Yetim Aylığı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi ise çalışsanız da yetim maaşı alırsınız. Ancak işyerinden dolayı bağ kur kapsamında olduğunuzdan babanız ssk veya bağkur emeklisi ise yetim maaşı alamazsınız

  43. Fatma dedi ki:

   Merhabalar. 3 yildir ozel bir kurumda çalışıyorum. Evlilik nedeniyle kidem tazminati almak için is sozlesmemi 1 eylul de fesettim. Aldigim ucret 4050 tl iken sgk primlerim brut 1845 tl uzerinden yatiriliyordu. Kidem tazminatim da 1845 tl lik brut ucret uzerinden 5495 tl yatırıldı. Kıdem tazminatımın eksik olan kısmını da almak istiyorum fakat her ay maas bordrosu imzaladım. Maasimin 4050 tl oldugunu ispat edebilir miyim ne yapmam gerekir? Simdiden tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım merhaba,

    İş Kur müdürlüğüne konu ile ilgili şikayetinizi bildirin. sonuç alamazsanız Noterden Kıdem tazminatınızı her sene için 4.732,48 TL den hesaplayarak kalanını ihtarname ile talep edin. Eğer yine de vermezler ise iş mahkemesine dava açabilirsiniz.

  44. Bilgi Özünal dedi ki:

   Merhaba,
   Babamın vefatından dolayı emekli maaşının %30unu ben %70ini annem alıyor. İşe başlayacağım ve babamdan aldığım maaş benden kesilip annemin aldığı %70 maaşa eklenecek. Bu durum otomatik olarak mı gerçekleşiyor yoksa işe başladığımı devlete bildirmeli miyim? Nasıl bir yol izlemeliyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sistem otomatikman sizin işe başladığınızı gördükten sonra annenizin maaşını yükseltiyor. Ancak kuruma bizzat bildirmeniz işlemin hızlanmasını sağlar.

  45. Celaleddin Akpinar dedi ki:

   Merhabalar, benim giriş tarihim hatırladığım kadarıyla 1992, 93 olmasına rağmen, e devlette ve SGK sayfasında Kaydınız yoktur diye görünüyor…hatayı düzeltmem için ne yapmam gerekir, yardımcı olursanız çok sevinirim.. Saygılar ve iyi çalışmalar dilerim..
   SSK Sicil no : 20876968

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkametgahınıza en yakın sosyal güvenlik merkezine talbinizi dilekçe ile belirtin mutlaka kaonu hakkında dönüş alırsınız. (Sonuç arşive bakmak gerektiğinden uzun sürebilir)

  46. Kızım anaokula gıdıyor eşim SSK emeklisi.Bendende çalışmadığıma dair belge istiyorlar.ortakent bodrum SSK dan alabilirmişim nasıl alınıyor gerekli bir belge resim isteniyor mu teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Resim gerekli değil kısacık ……….. sgk müdürlüğüne ; Herhangi bir sosyal güvencem olmadığını ve aktif sigortalı olmadığımı gösterir bir belgenin kurumunuzca tarafıma verilmesini arz ederim. gibi bir dilekçe ile müracaat edebilirsiniz.

  47. Resul dedi ki:

   Öncelikle kolay gelsin
   Benim sorum noter den bir insanın sigortalı nerede çalıştığı ogrenilebilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Resul Bey merhaba,

    Noterlerin böyle bir ekrana erişme izni bulunmuyor. Ancak Avukatlar icralık borçtan dolayı SGK dan işyeri bilgilerini talep edebilir.

  48. Musa dedi ki:

   1975 dogumluyum 16.10.1995 ssk girisim 1900ssk 1230 bagkur var 2017 de yuzde 40 engelli raporum var askerlik borclanması yapsam ne zaman emekli olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Musa Bey Merhaba,

    Emeklili ŞartlarıToplam Prim Sayısı : 3920 Gün
    Sigortalılık Süresi : 17 Yıl

    Sizin Durumunuz;
    Sigortalık Süresi : 22 Yıl
    Toplam Prim Sayınız : 3130 Gün

    Sigortalılık Süreniz : 5 Yıl Önce Dolmuş
    Prim Gününüzün Dolmasına : 790 Gün Var.

    Askerlik borçlanması yaparak prim gün sayınızı düşürebilirsiniz.

  49. ibrahim kavurkalı dedi ki:

   1988 yılında babam rahmetli olunca çay ocağını üstüme aldım.ama bağkura kayıt olmadım.şimdi geriye dönük o dönem için neler yapmam lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İbrahim Bey merhaba,

    Bağkur için en erkan 2008 den sonraki günleri borçlanabilirsiniz. Öncesini borçlanma hakkınız bulunmuyor.

  50. Seda Ertan dedi ki:

   1993 senesinde Orhangazi de Döktaş ta 6 hafta staj yaptım. Bordro ile ücret ödemesi yaptılar ama bordroyu saklamadığım için mezuniyet sonrası ilk girdiğim iş yerinde oluşan ssk sicil numaram var. O zamanlar kimlik numarası yoktu.
   Firma el değiştirmiş. Acaba sigorta başlangıcı için gerekli kayıtlara nasıl ulaşabilirim. 24 sene olmuş.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Seda Hanım,

    Stajdan dolayı yapılan sigorta girişleri emeklilik için başlangıç sayılmamaktadır. Ancak yine de ulaşmak isterseniz kurum kayıtlarında kimlik bilgileri ile çıkartılabilir. En yakın sosyal güvenlik merkezine müracaat edebilirsiniz.

  51. Sahide dedi ki:

   Selam ben Şahide
   Özel sektörde çalışıyorum dogum yaapacagin icin 37. Hafta da işten ayrılacağı m dogum parasini almam icin neler yapmam gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası alabilmek için doğum tarihinden geriye dönük 1 yıl içinde en az 90 gün prim ödemenizin olması gerekmekte. Eğer bu şartı sağlıyorsanız 37. hafta doğum iznine çıkmak için 32. hafta çalışabilir raporu almanız gerekli. Bu raporu aldıktan sonra zaten 37. hafta itibariyle raporlu gözükeceksiniz. Tek yapmanız gereken raporu aldıktan sonra iş yerine bildirmeniz. İşyerindeki ilgili birimler kalan işlemleri yapacaktır.

  52. Gamze dedi ki:

   1969 doğumlu 1989 sigorta girişli 2001 2011 yılları arasında 37 aylık bagkuru sildirdim hem gününü hem borcunu sildirdim şuanda sskli çalışıyorum.suanda toplam gün sayım 7200. sildirdigim Bağkur günlerim emekli yaşımı etkiler mi (bunu babam için soruyorum)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Silinen primler sadece prim gün sayısını etkiler. Sigorta giriş tarihi ve yaşı etkilememektedir.

  53. MUSTAFA ESİN dedi ki:

   MUSTAFA ESİN Ağustos 6, 2017, 7:38 pm
   ben 1961 doğumluyum 1987 ssk girişin var şuan 4200 günüm var 2007 yılında 15 yıl ve 3600 günü doldurdum 3600 günle emekli olsam kaç yaşında emekli olabilirim saygılar

  54. HAKAN dedi ki:

   13 07 1968 doğumluyum.1984-85-86 yıllarına ait 670 gün ssk prim ödemem mevcut.01/10/1992 yılından günümüze kadar da emekli sandığından prim ödemem mevcut.Ne zaman emeklli olacağım konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hakan Bey,

    Emeklilik şartlarınız;

    Tabi Olunan Emekli Yaşı: 52 (13.7.2020)
    Şuanki Yaşınız: 49
    Tabi Olunan Hizmet: 25
    Toplam Hizmet: 26 Yıl 8 Ay 10 Gün
    Kalan Hizmet: 0 yıl 0 ay 0 gündür
    Bilgi: Emekli olabilmeniz için yaş ve hizmet sürenizin(Her ikiside) mutlaka doldurulmuş olması gerekmektedir.

  55. Berkant dedi ki:

   Ben üniversite öğrencisiyim yazın sigortalı bir iste çalışmak istiyorum fakat babam yoluyla olan sigortam( hastanede bakım icin) kesilir mi okul zamanında. Ayrıca kykdan burs alıyorum bunda herhangi bir sıkıntı olur mu şimdiden teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Berkant Bey,

    18 yaşından büyük iseniz stajerlik haricindeki çalışmalrınızdan dolayı babanızdan düşersiniz. Ancak kendi sigortanız ile sağlık hizmati alabilirsiniz. İşten çıkışınızla birlikte babanızın sağlık hizemtinden yaralanmaya devam edersiniz. KYK bursu ile ilgili kurumu aramanız daha faydalı olacaktır.

    1. Berkant dedi ki:

     Yani işten çıkınca babamdan olan sağlık sigortası devam eder doğru mu anladım ? Teşekkürler cevabınız için.

  56. Uğur dedi ki:

   71 doğumluyum 87 ssk girişli 26 yıllık çalışan 9300prim askerliği saydırırsam en erken yılbaşından sonra nezaman emekli olurum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Uğur Bey,

    24 Kasım 1986 – 23 Mayıs 1988 yılları arasında sigortası yatmaya başlayan erkeklerin tamamlaması gereken yaş sınırı 50, sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme süresi 5375 gündür.

    Askerlik borçlanması ile ssk başlangıç tarihini 23/11/1986 tarihine çekebiliyorsanız yaş şartınız 49 a düşer.

  57. Tolga dedi ki:

   Merhabalar,
   Ben Eylül 1974 doğumluyum. 1994 yılı SGK girişliyim. 7000 günü tamamladım.
   1988-1989 yıllarında 15 yaş civarında bulunduğum ilçede bazı haberlerin fotosunu çekip gazetelere gönderiyordum ve ulusal bir gazetede (halen yayında) haberim benim adım ile yayınlanmıştı.
   Bu haber ile basında bir süre çalıştığımı ıspatlayarak emekliliğimi erkene alabilir miyim? Alabilirsem ne zaman emekli olurum, ya da bu konuda ne yapmalıyım?
   Bana yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden çok teşekküre derim.

   Saygılarımla,

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tolga Bey,

    Emeklilik hesaplamasında 18 yaş öncesi sigortalılıkta günler prim gününe eklenirken işe başlama tarihi 18 yaş olarak alınır. O tarihleri ispatlayabilirseniz işe bşlama gününü en fazla 1992 yılına çekebilirsiniz. Ama hizmet tespit davalarında zaman aşımı 5 yıl olduğundan ispatlayabilmeniz çok mümkün görünmüyor.

  58. harun dedi ki:

   7000 pirim günüm dolduu ama yaşı bekliyorum ve şuan işsizim emeklilik yaşım dolana kadar sigortadan faydalanabilirmiyim yada faydalanmam için prim günüm kaç olmalı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekliliğie kadar sağlıktan yararlanabilmeniz için GSS primi ödemeniz gerekiyor. Maalesef prim ödemeden emekliliğe kadar sağlıktan yararlanma hakkınız yok. Ancak eşiniz herhabgi bir sigorta kapsamında ise siz de onun haklarından yararlanabilirsiniz.

  59. hamza raif dedi ki:

   Merhabalar…

   Benim yüzde 90 engelli raporum var.
   İşe giriş tarihim 19.12.2006
   2017 haziran ayı itibari ile 2488 prim günüm,93.000 tl prim tutarım var.
   benim hesabıma göre askerlik borçlanmasını yatırırsam 19.09.2020 de emekli olmam gerekiyor.

   Benim öğrenmek istediğim;

   Son iki yıl primimi yüksek yatırırsam emekli maaşım yüksek olur mu?
   Askerlik borçlanmasını yüksek primden yatırabilir miyim emekli maaşına etkisi olur mu?

   Cevap yazarsanız sevinirim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerliği 2008 öncesi yaptıysanız askerlik borçlanmasını yüksek yatırmanız son iki seneyi yüksek yatırmanızdan daha fazla etkili olur emekli maaşı için. Yatıracağınız her yüksek prim emekli maaşını etkiler.

  60. Osman Batır dedi ki:

   İyi günler. 25/10/1967 doğumluyum. 1986/03 dönemli ilk sigorta girişim mevcut ve 3105 gün 4/A prim ödemem var. 4/B 01/01/1999 başlangıç tarihim ve 31/12/2016 terk tarihim var. 1987 mart ayında askere gittim 18 ay askerlik yaptım. Askerlik borçlanması yapmadım. Bu bilgilere göre ne zaman emekli olabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Askerliğiniz ilk sigorta başlangıcından sonra olduğu için yaş şartını geriye çekmez. Borçlanmanıza gerek yok. Zaten prim gün sayısını doldurmuşsunuz.

    Verdiğiniz bilgilere göre;

    Sigortalılık Bilgileriniz
    Yaşınız
    49 yıl 9 ay 1 gün
    Sigortalılık süreniz
    31 yıl 4 ay 26 gün
    Hizmet süreniz
    9585 gün
    Emeklilik Şartlarınız
    Yaş
    52 yıl
    Sigortalılık süresi
    25 yıl
    Hizmet süresi
    9000 gün
    Sonuç
    Kalan yaşınız
    2 yıl 2 ay 29 gün
    Kalan sigortalılık süreniz
    0 yıl 0 ay 0 gün
    Kalan hizmet süreniz
    0 gün
    25/10/2019 tarihinde emekli olabilirsiniz.

  61. hatice dedi ki:

   emeklilik için gereken 7000 işgünüm 4,5 yıl sonra doluyor,fakat yaşı beklemek zorundayım. primim dolunca işyerim beni işten çıkarırsa işsizlik maaşı alabilirmiyim. ayrıca işe devam edersem emekli maaşım düşecekmi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik nedeni ile işten çıkartılırsanız işsizlik maaşı alamazsınız. Emekli prim günü dolup çalışmaya devam ederseniz emekli maaşınız düşmez. Ancak şuan aldığınız maaştan düşük bir ücretle çalışmamaya dikkat edin

  62. salih dedi ki:

   selam ben yaklaşık 10 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum (küçük bir esnaf) her sene yılbaşında maaş zammımızı vs. konuşuyoruz şuan 2bin tl alıyorum 4 ve 6 yaşında iki kızım var eşim çalışmıyor ve sigortam da var maaşımı elden alıyorum banka ile hiç uğraşmıyoruz!! çocuk yardımı vs. gibi yardım paraları ne oluyor bu durumda?
   sizce naaplamalıyım? teşekkerler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Allah kızlarınızı size bağışlasın.

    Sorunuza gelince 5 kişiden az olan işyerlerinin maaşları bankadan ödenme zorunluluğu yok. Muhtemelen Ücret bordrosunda asgari geçim indiriminiz ücretinize dahil gözüküyordur. İş yeri asgari ücret altında yatırmadığı müddetçe yasa dışı bir durum gözükmez. Maalesef durum bu.

  63. Erkan dedi ki:

   2002 doğumluyum sigorta hakkında sahipmiyim tesekkürler

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhaba,

    E-Devlet’e giriş yaparak hizmet dökümü alabilirsiniz.

  64. VlDn dedi ki:

   Merhabalar,

   Mesai saati 08:00 – 17:30 olan özel bir şirkette 08:00 – 16:30 saatler arası çalışmaktayım. Buna göre SGK günlerim 30 üzerinden 28 olarak ödeniyor. 9 Haziran cuma günü ücretsiz izin kullandım ve ay sonunda SGK günlerim 27 değil de, 25 ödenmiş . Şirketimin bana yaptığı açıklamaya göre, ücretsiz izin kullandığım gün haftasonuna denk gelmesinden dolayı ve 40 saati tamamlayamadığım için 1 gün değil de 3 gün olarak kesilmiş. Ben bunun doğru olmadığını düşünüyorum, bizim şirkette Cumartesi-Pazar çalışma yoktur. Bu durumda ne yapabilirim
   teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunen Cumartesi günleri yıllık izin hesabında tatil sayılmadığından Cuma ve Cumartesi günü yıllık izin olarak hesaplanır. Pazar gününü de kesmeleri hafta tatilini hak etmeniz için çalışma günlerinin tamamında rapor gibi bir mazeretin dışında çalışılmış olması gerekmektedir. Yani durumu kanuna dayandırmışlar. Genel de bu durum önemsenmez ve en azından pazar günü kesilmez ama kanun kesebilirsin dediğinden işvereninizin uygulaması doğru.

    1. VlDn dedi ki:

     Merhaba,

     Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Kısa bir sorum daha olacak – Cuma gününe denk geln izinler şimdiye kadar Cumartesi/Pazar günleri ile birleştiğinde kesilmemişti. Bu durumda daha önce kullandığım izinlerde uygulanmadığı için, şimdi bunu bu şekilde önceden uyarmadan, yapmaları doğru mu ?

     teşekkürler

  65. Selim Turk dedi ki:

   Merhabalar
   Benim ilk işe giriş tarihim 10/01/1998’dir. Ben 01/11/2007 tarihinde bir şirkette çalışmaya başladım. Buradan 30/11/2013 tarihinde kıdem tazminatımı almadan işten ayrıldım. Ayrılırken prim gün sayım 4690 gündür. Başka bir işyerinde 9 ay çalıştım. 01/09/2014 tarihinde daha önce çalıştığım işyerine tekrar işe girdim ve halen burada çalışmaktayım. Çıkarken almadığım kıdem tazminatı hakkım bugün işten çıkar isem alabilirmiyim nasıl hesaplanır. TEşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2013 tarihinde işten çıktığınız ve mevcut durumda halen çalıştığınız iş yerinden ayrılırken 3600 günden kıdem tazminatı alma hakkınız vardı. Fakat bu hakkı işten çıkarken kullanmalıydınız. Şu anda o dönem için kıdem tazminatı alma hakkınız yok. Şu anda işe başlangıcınız 01/09/2014 tarihi olarak baz alınır ve kıdem tazminatı almak isterseniz bu tarihten itibaren ki hakkınızı alabilirsiniz.

  66. mesut dedi ki:

   1989 sigorta başlangıcı var numaramı nasıl alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sosyal Güvenlik merkezlerinden öğrenebilirsiniz.

  67. Cenk dedi ki:

   Merhaba ben özel güvenlik görevlisiyim çalıştığım iş yerinde bayramlarda resmi tatillerde hep çalışıyorum ama mesai parası vermiyorlar ve maaşımın askeri ücretini bankaya gerisini elden veriyorlar bu sebepten dolayı işten ayrılmak istiyorum haklarımı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tüm haklarınız dava ederek alabilirsiniz. Öncelikle işten çıkmadan önce size mahkemede kanıt olabilecek örneğim imzalı giriş çıkış belgeniz vb fazla mesai yaptığınızı belgeleyecek evrakları temin edin daha sonra, Noterden mesai ücretinizi alamadığınızdan ve sigortanızın tam yatırılmadığını sebep göstererek iş akdi fesihinizi bildirip hakkınız olan rakamı ihtarda belirtip süre belirterek talep edin.

    Örnek ihtarname;

    İHBARNAME VE İHTARNAME

    KEŞİDE EDEN (İŞÇİ):İsim soy isim tc
    Adres
    MUHATAP (İŞVEREN): unvan
    Adres
    KONU:İş akdimin tek taraflı ve haklı nedenle feshinin ihbarı ve haklı nedenle fesih sonucu hakkıma doğacak olan kıdem tazminatımı, yıllık izin alacağımı, fazla çalışma ücretimi, resmi ve genel tatil ücretimi, dini bayram ücreti, ücret ve agi alacağımın ödenmesi talebidir.

    AÇIKLAMALAR: Şirketinizde, ………….tarihinden itibaren ………. Görevi ile aylık net ………TL ücret alarak çalışmaktayım. Maaşımın bir kısmı bankadan diğer kalan kısmı elden ödenmektedir. Ayrıca 2010-2017 arası sürekli fazla çalışma yapmama rağmen bu çalışmalarım idari kadro olduğumdan dolayı şirketinize tarafıma ödenmemiştir. Ulusal bayram ve genel tatillerde çalışmama rağmen tarafıma ücret ödenmemiştir ve ücretlerim sürekli olarak şirketinizce gecikmeli olarak ödenmektedir. Şirketiniz, fazla çalışma ücretinin ödenmemesi, ulusal bayram ve genel tatillerde ücretlerim ödenmemesi ve ücretimin SGK da eksik gösterilmesi nedeniyle iş akdimi İş Kanunu 24/2 maddesi uyarınca tek taraflı olarak feshediyorum. Haklı nedenle yaptığım fesih sonucu fesih sonucu hakkıma doğmuş olan kıdem ve ihbar tazminatını, yıllık izin alacağımı, fazla çalışma ücretimi, resmi ve genel tatil ücretimi, ücret ve agi alacağını şirketinizce 1 (bir) gün içinde ödemenizi aksi halde yasal yollara başvuracağımı ihtar ederim. Tarih

    KEŞİDECİ
    İsim soyisim

    Sayın Noter; Üç nüshadan ibaret iş bu ihbarnamenin bir nüshasının muhataplara APS olarak tebliğini, bir nüshasının dairenizde saklanmasını, tebliğ şerhine havi bir nüshasının tarafımıza iadesini talep ederim.Saygılarımla

  68. Müjdat dedi ki:

   Abimle ortak iş yaptim ayrildik iş yeri abimin adinaydi borcumuz vardi borçlari paylastik sgk bana bagkur ona kaldi yapilandirdik borc onun adina oldugu icin zirt pirt beni rahatsiz ediyor bu sgk borcunu odemek icin kendi adima nasil alabilirim yardimci olurmusunuz..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Vergi mükellefiyeti ağabeyinizin adına olduğundan maalesef borç devri yapamazsınız.

  69. Yakup ERBİL dedi ki:

   Selamlar. Annemin sigorta girişi 2003 ten. Elli dört yaşında . Sigorta giriş yılı sebebi ile emekli olamıyor. 1989 da yurt disina yerleşmiş 92 de geri dönmüş fakat orda hiç çalışmamış. 91 de beni orda doğurmuş. Orda kaldığı yıllar için ev hanımlarından Bağkur yatırılabilir die bı duyum aldım . Bu konu hakkında bilgi verir misiniz? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışında bulunduğu süre kadar borçlanıp sigortalı başlangıç tarihini borçlanılan süre kadar geriye çekebilirsiniz. Sosyal güvenlik Merkezleri Yurt dışı servislerinden borçlanma talebi yapabilirsiniz

  70. umit dedi ki:

   is yerinde yalniz calisiyorum hafta tatillerimi rahat kullanamiyorum bir sorun oldugunda gitmek zorunda kaliyorum yoksa tazminatsiz cikis verirler diye ne yapmam gerekiyor tazminat alarak nasil isten ayrilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yıllık iznin talep edilmesine rağmen kullanılamaması ve en az 1 gün hafta tatili kullanılamaması işçi tarafından haklı fesih kabul edilir. İş veren 1 yıl içinde kullanılan izin hakkını kullandırmak zorundadır. Noter aracılığı ile yıllık izin ve hafta sonu izinlerinizi kullanamadığınızı sebep göstererek iş feshinizi yapıp, kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

  71. sesram dedi ki:

   merhaba sistemde ilk işe giriş tarihim 15/01/1997 görünüyor fakat 1 gün bile prim ödemesi olmamış
   ilk defa prim ödemesi 18/02/2005 tarihinde başka bir işe girdiğimde olmuş 30/08/1978 doğumluyum emeklilik yaşı hesaplamam için hangi tarihi baz almam gereklim şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1997 yılında gözüken işe başlangıç tarihi muhtemelen çıraklık veya staj başlangıç tarihinizdir. Staj veya çıraklık başlangıç tarihleri emeklilikte ilk sigortalılık olarak baz alınmadığından, 2005 tarihli girişiniz emeklilik ilk sigorta başlangıcı olarak hesaplanacaktır.

   2. sesram dedi ki:

    öncelikle ilginiz için teşekkür ederim..
    15/01/1997 tarihi eğer bahsettiğiniz gibi çıraklık veya staj başlangıç tarihi değilse!!! (çıraklık eğitimine gitmedim ortaokul mezunuyum staj durumum hiç olmadı) prim ödenmemiş!!! dahi olsa bu tarih yinede emeklilik yaşı hesaplamak için geçerli olurmu saygılar..

  72. arif dedi ki:

   Merhabalar benim merak ettiğim konu şu , emeklilikte sigorta başlangıç tarihim hangisi alınacak? staj veya çıraklık yaptığımız sigorta girişi kabul edilmiyor deniyor mesela sgk bakınca giriş tarihim 2011 gözüküyor belge kodu 22 ama prim günü ve prime esas kazancı yazıyor birde belge kodu 43 yazanda var sonra belge kodu 1 yazan 1 haftalık çalışma gözüküyor şimdi benim sigorta başlangıcım belge kodu 1 yazan 1 haftalık çalışmamın olduğu tarih mi olacak ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Belge kodu 22 olan staj başlangıç giriş tarihiniz. Bu tarih emeklilik için başlangıç kabul edilmemektedir.

    Belge Kodu 01 Normal sigorta girişiniz. Bu tarih emeklilik için ilk sigortalılık tarihinizdir.

  73. Harun Reşit Yılmaz dedi ki:

   Merhaba
   Ben aileme ait bir iş yerinde ilk olarak 2001 de ssk lı oldum. 2013 e kadar parça parça ssk primlerim ödendi. Aile işi olduğu için annemin adına kayıtlı bir firma idi. SSK primlerimi aralıklı olarak ödendi. Şimdi ben bu ödenmeyen SSK primleri için dava açabilirmiyim?
   Eğer açılabilirse hangi yolu izlemem gerekiyor?
   Yardımcı olursanız sevinirim…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hizmet tespit davası geriye dönük 5 yıl için açılabilir. Yani 2012 ve 2013 yılları için dava açabilirsiniz. Yalnız bu durum lehinize sonuçlanırsa annenize ağır bir ödeme çıkar.

  74. Gülbahar dedi ki:

   avusturyada yaşıyorum türkiyede hiç çalışmışlığım yok 17 senedir burada çalışıyorum türkiyeden nasıl emekli olabilirim bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz Doğum tarihim 31/03/1971

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    eğer Türkiyede sigorta başlangıcınız yok ise Avusturyadaki ikametinizden itibaren 20 yılı dolduruyorsanız bu süreyi borçlanıp, 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  75. LEYLA ÖZDELİCE dedi ki:

   Merhabalar;
   13.10.2000 yılında ilk sigortalı olarak çalışmaya başladım ama 31.03.2006 yılında işyerim kapandı ve işten ayrıldım daha sonra 1.7.2008 tarihinde tekrar sgk`lı olarak çalışmaya başladım. Aradaki çalışmadığım 1.5 yılın sgk primini ben kendim ödeyip boşluğu kapatabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük borçlanma kadınlar için doğum izni sonrası çalışılmayan süreler, erkekler için ise askerlikte geçirdiği süreler için yapılabilir. Bunların dışında geriye dönük prim borçlanması yapamazsınız.

  76. Sevgi dedi ki:

   1.11.1998 işe başlama ve sigorta prim başlangıcım. Ama şu an sistemde 1999 ve 2000 yıllarına ait sigorta primlerimin dökümanı alınamıyor.Prim ödemesi yapıldığı görünüyor.O ildeki SGK’ya bu durumu düzeltmeleri için dilekçe yazıp faks çekmem yeterli mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dilekçenizi hem faks yolu ile hem de iadeli Taahhütlü posta yolu ile ulaştırırsanız. Dilekçeniz kayıta geçer.

  77. ayşe koca dedi ki:

   eşimi vefat etti eşimin ssk maşını alıyorum 20 yıl once emekli babamı kaybettim babamın benden başka varisi yok babamın da maşını alabilirmiyim almak için ne yapmalıyım bu konuda yardımcı olur musunuz teşekkürler babamla kocam zonguldak kömür madeninden emekli….

  78. Deniz dedi ki:

   Merhaba
   İşe giriş tarihim 02.10.2005 ve aktif olarak çalışmaktayım yası beklemeden prim ödeme gün sayımı tamamlayarak işten ayrılmak istiyorum 7000 gün prim mi ödemem gerekiyor yoksa 4500 prim gün mü ? Çalışma süresi hakkında bilgi rica ediyorum.birde farklı farklı kurumlarda çalıştım ve sandığa tabi olduğum kurumlar var su anada SGK lıyım hizmet taşıma için ne yapmam gerekiyor sayg . İyi çalışmalar

  79. ayşe koca dedi ki:

   eşimi vefat etti eşimin ssk maşını alıyorum 20 yıl once emekli babamı kaybettim babamın benden başka varisi yok babamın da maşını alabilirmiyim almak için ne yapmalıyım bu konuda yardımcı olur musunuz teşekkürler babamla kocam zonguldak kömür madeninden emekli

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız ve eşiniz aynı kurumdan (sigorta kurumlarından) emekli olduğundan tercih ettiğiniz maaşı labailirsiniz. İkisini de alma hakkınız yok.

  80. inan dedi ki:

   mrhaba ben 05 03 2015 girişli hizmet sektöründe işe başladım 15 07 2017 de işten mecburen çıkacam evlilık için şehir değiştirmek zorunda kalıyorum işyeri haftalık 56 saat çalıştırıyor ve resmi tatıllerın ücretini yatırmıyor işten mecburen çıktıktan sonra herhangi bi hakkım söz konusu mu yoksa dava açsam bi sonuç çıkar mı bilmiyorum yardımcı olursanız sevınırım iyi çalışmalar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Fazla çalışma saatlerinizi hesaplayarak noterden ihtarla 1 hafta süre vererek işvereninizden isteyin. Süre dahilinde ödem olmaz ise iş mahkemesine dava açabilirsiniz. Ama çıkmadan önce fazla çalışma yaptığınız zamanları ispatlayacak belgelere sahip olursanız. Davayı kazanma durumunuz daha kolay olacaktır.

  81. erkan dedi ki:

   daha önce 2 defa soru yolladım ama ilgilenen olamdı, çok zahmet oldu size teşekkürler

  82. Tekin dedi ki:

   ilk defa 03.05.2010 tarihinde isteğe bağlı tarım Bağ-Kur una kayıt oldum fakat 22.05.2010 da özel bir şirkette sigortalı iş buldum . isteğe bağlı tarım Bağ-Kur Umu kapatmak için 23.05.2010 da dilekçe verdim fakat Bağkur Umu 7 ay sonra dondurmuşlar, bu esnada 7 ay boyunca Bağkur ve sigortam çakışmış ,edevletten herhangi bir borcum varmi diye kontrol ettiğimde 2000 TL Bağkur borcu çıkarmışlar ne yapabilirim e devlette çakışma hizmeti gözüküyor

  83. necmettin dedi ki:

   1990 girisli 2008 gun gunu var ssk yı aradik bize 3600 gunu dolduracaksin ve yaşı dolduracaksin denildi.. 1967 dogumlu kisi ne zamn emekli olabilir…tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3600 günü doldurup yaşlılık aylığı hak edenlerde giriş tarihinden çok 3600 günü tamamladığı tarih baz alınıyor. Yaşlılık aylığı için 3600 gün primi 24/5/2014 tarihinden sonra yerine getiren erkekler 60 yaşını doldurmuş olmaları halinde yaşlılık aylığına hak kazanırlar. Kadınlar için de bu yaş 58 dir.

  84. zeliha dedi ki:

   1989 İŞ BAŞIM VAR 3287 PİRİMİM VAR EMEKLİLİK HAKKIM NEDİR

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1988 ile 23.11.1989 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 51 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5450’dir.
    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1989 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir.

  85. zeliha dedi ki:

   1989 iş başlayışım var 5112 pirimim var emeklilik hakkım nedir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1988 ile 23.11.1989 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 51 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5450’dir.
    veya
    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1989 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir.

  86. tekin dedi ki:

   sigortalı işten çıkarılıca 2010 yılı mayıs ayında ilk defa bağkura kayıt yaptırdım.fakat 15 gün sonra sigotalı iş buldum ve başladım.ilk defa bağkura kayıt olduğum için 8 ay bağkurumu kapatmadılar ve 2000 tl borcum gözüküyor 7,5 ay çakışmıs ne yapabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur luk durumunuz eğer işyeri açıp kapatmanızdan kaynaklı ise işe bırakma bildirimi ile sgk dan bağkurunuzu sonlandırbilirsiniz. Fakat ticari faaliyetiniz devam ederken işyerinizden farklı bir yerde çalışmaya başladıysanız, işe giriş bildirgesi ile birlikte dilekçe ile sgk ya bildirim yapıp bağkur sigortanızı dondurabilirsiniz.

    1. Tekin dedi ki:

     Öncelikle soruma hemen dönüş yaptığınız için teşekkürler.yalniz Benim sıkıntım bu degil ilk defa 03.05.2010 tarihinde isteğe bağlı tarım Bağ-Kur una kayıt oldum fakat 22.05.2010 da özel bir şirkette sigortalı iş buldum . isteğe bağlı tarım Bağ-Kur Umu kapatmak için 23.05.2010 da dilekçe verdim fakat Bağkur Umu 7 ay sonra dondurmuşlar, bu esnada 7 ay boyunca Bağkur ve sigortam çakışmış ,edevletten herhangi bir borcum varmi diye kontrol ettiğimde 2000 TL Bağkur borcu çıkarmışlar ne yapabilirim e devlette çakışma hizmeti gözüküyor

  87. Arzu yavuz dedi ki:

   Ssk lı çalışanım aynı zamanda emeklı sandığından vefat eden babamın yerım aylığını alıyorum .Bir kaç gün önce ayağımı sakatladım 10 günlük rapor yaZıldı ancak babamdan emeklı maaşı aldığım için ssk üzerınden degılde emeklı sandığı üzerinden raporum gözükmekte .Bu durumda raporlu oldugum süre içinde kesılen paramı ssk dan alamıyıcam sanırsam bu durumda ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevınırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aynı zamanda emekli maaşı aldığınızdan rapor paranız ödenmez. Bu durum emekli olduktan sonra çalışanlar içinde aynıdır.

  88. Ahmet CEVAHİR dedi ki:

   Şu an devlet memuruyum. 1981 doğumluyum. 18 yaş öncesi 1998 yılına kadar 213 gün prim var. 18 yaşına girerken yatmış bir prim yok. 23 yaşında memur oldum. 18-23 yaş arası yatan prim de yok. Ben 18 yaşından önceki yatan primleri nasıl değerlendirebilirim. Emeklilik yaşına bir etkisi olurmu.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    18 yaş öncesi yatan primler emeklilikten sayılmıyor. Fakat işe ilk giriş tarihiniz olarak emeklilik yaşınızı etkiliyor.

  89. Burak Can öztekin dedi ki:

   Ben üniversiteye 1 sene ara vermek istiyorum ve çalışılan 1 sene sonra üniversiteye gittiğim zaman babamın üstünden düşermiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrenciliğe başladığınızda Eğer 25 yaşını doldurmuş olmazsanız tekrar babanızın üstünden sağlık hizmeti alabilirsiniz.

  90. GİRAY dedi ki:

   Merhaba. kolaylıklar diliyorum
   bir akrabam için babası 1974 yılında malulen emekli iken vefat etmiş,kendisi şizofren hastası hayatında hiç çalışamadı kendisine bakan abisi de vefat ettigi için ortada kaldı 1963 dogumlu acaba babasından maas alalabilir mi yöntemi nedir teşşekur ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Akrabanız Kurum Sağlık Kurulu kararıyla çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirip malul olduğunu raporlar ise babasından engelli olarak maaş bağlanabilir. Sgk ya başvurursanız sizi yetkili hastaneler yönlendireceklerdir.

  91. beyhooo dedi ki:

   merhaba benim sorum olacak.
   1) 20.03.1997 yılında bağkurlu oldum.13.09.2001tarihinde terk ettim .4 yıl 5 ay 23 gün bağkurlu prim ödemem var. 06.09.2001 yılına ssk olarak girişim var.Ve 07.06.2003 bir şirkette hala çalışıyorum bu durumda tüm haklarımı alabirmiyim
   2)benim şuanda 5438ssk ayrıca 1633 bağkurum var bu prim gün sayılarını ne zaman toplatmam gerek ve 1997 yılında bağkurlu olarak işe giriş yaptım bağkur ve sskyı birleştirdiğimiz zaman işe giriş olarak 1997 mi göreceğiz.
   3)7071 toplam prim gün yatmışlık var ne zaman emekli olurum ve fazla prim yatarsa emekli aylık maaşım düşermi askerliğimi de yatıracam çünki askerden sonra bağkurlu oldum teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İlk sigorta başlangıç gününüz 1997 olarak hesaplanacaktır Dolayısıyla;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1995 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 56 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.

    veya

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir.

  92. Semra dedi ki:

   Merhaba, babam 2012 yılında vefat etti.869 gün primi çıktı ve annem emekli olamadi. Annem bu primi toplu para olarak çekebilirmi? Eğer cekebilirse yapması gereken işlemler nelerdir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın ödediği 869 günlük primin yaşlılık malullük ve ölüm primi olarak ödediği prim tutarını sgk dan talep edebilirsiniz. en yakın SGK Emekli hizmetleri birimine başvurunuz.

  93. Hüseyin dedi ki:

   Merhaba;

   Ben 1983 doğumluyum 1987 senesinde ALL Kan Kanseri hastalığına yakalandım 1991 de tedavim bitti. Bu yüzden askere de alınmadım. Hastalığımın tedavi sürecinde bir çok kez kemik iliği oldum bundan dolayı oldum olalı bel ağrıları çekmekteyim ve yine tedavi sürecinde verilen kandan dolayı hepatit B virüsüne maruz kaldım şu zamana kadar bir tedavisi yok diye tedaviye başlamadığım dan karaciğerime zarar vermeye başlamış şuan tedavi görmekteyim. Tüm bu rahatsızlıklarım dan malülen emekli olma olasılığım var mıdır. Bildiğim kadarıyla sadece kanser hastalığından dolayı engellilik oranım %40 oluyor. Malulen emekli olabilmem için oranın kaç olması gerekmektedir. Ve nasıl bir yol izlemem gerekir heyet raporu hangi hastanelerden alına bilir. Bu konular hakkında bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Malülen emeklilik için engellilik yani çalışamazlık oranının % 60 olması gerekiyor. Tam teşekküllü devlet hastanelerinden alacağınız raporu kurum kabul edecektir. Üniversite ve araştırma hastanelerinden rapor alabilirsiniz.

  94. abdullah d dedi ki:

   selamlar agi de cocuklarımın benim üzerimde olup olmadığını nasıl anlarım.çünki benimle çalışan arkadaşımın hiç çocuğu yok ama benim 2 çocuğum var ikimizde aynı agiyi alıyoruz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşyerinizin insan kaynakları veya muhasebe birimine sorabilirsiniz. Çocuklarınız ve çalışmayan eşinizle ilgili işyeri ilgili departmana bildirim yapın. İlk yatacak maaşla birlikte AGİ rakamınız düzelecektir.

  95. özge güngör akkuş dedi ki:

   iyi günler

   03.12.1977 doğumluyum.13.11.2001 tarihinde emekli sandığı girişim bulunmakta.30.6.2007 tarihinde devlet memurluıundan istifa edip ssk’lı olarak çalışmaya başladım. 18.7.2008 tarihinden itibaren halen aynı işyerinde çalışmaktayım. Çalışmakta olduğum işyerinden kendi isteğimle ayrılmak istiyorum. kıdem tazminatı alabilir miyim? yeni hazırlanan kıdem tazminatı yasası beni etkiler mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    08/09/1999 öncesi sigorta başlangıcınız olup, 3600 günü tamamlamış olsaydınız, Kurumdan yazı alıp kıdem tazminatınızı alabilirdiniz. Fakat ilk giriş tarihiniz 2001 olduğundan böyle bir hakkınız yok. istifa ederseniz tazminat alamazsınız. Yeni kıdem tazminatı kanunu henüz tasarı aşamasında. Tasarı halindeki bu tazminat fonu ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/2017-kidem-tazminati-fonu/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  96. Betül dedi ki:

   İyi günler;
   Babam 15/01/1974 bağkur girişli fakat sürekli olarak sgk yada bağkur işlemsi yapılmamış kendisinin toplamda 851 gün uzun vade gün sayısı bulunmaktadır. 03/04/1956 doğumlu kendisi. Lütfen yardımcı olun tamamlama durumu söz konusu mudur?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yapabileceğiniz tek şey Askerlik yaptığı süre kadar askerliği borçlanmak. Kalan süreyi isteğe bağlı sigorta olarak ödeyip 1800 günü tamamlayıp %60 iş görmezlik raporu alıp malulen emekli olmak.

    1. Celal GÖÇHAN dedi ki:

     Celal
     İyi günler.
     73 yaşını bitiren eşim pazar günleri sadece iki pazar tezgahı için Gelir vergisi mükellefi olduğundan dolayı Ekim 2016 ayı içinde işe başladı. Eşimin sağlık giderleri Benim Emekli Sandığı emeklisi olmam nedeniyle Benim üzerimden karşılanıyordu. Ekim 2016 tarihinden itibaren SGK. Eşimi Bağkur Sigortalısı olarak kaydetmiştir. 73 yaşını dolduran eşimin Bağkur Sigortalısı olacağına dair Sosyal Güvenlik Kurumu kanunlarında bir hüküm bulunmadığı kanaatindeyim.Yapılan bu usülsüz işlemi nasıl iptal ettirebilirim.?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Bağ-kurlu veya sigortalı olmak için yaptığımız araştırmalarda bir yaş haddi konmadığı kanaatine vardık. Bununla ilgili bir yönetmelik göremedik. Sağ olan ve 18 yaşını dolduran (veya 16 ) her birey Sosyal güvenlik Kurumuna bağlı çalışabilir.

  97. Yaman dedi ki:

   İyi çalışmalar,
   10.04.2017- 02-05-2017 tarihleri arasında 23 gün raporluydum. Raporlu olduğum süre ile ilgili ödememi SGK dan Haziran 08-14 arasında mı alabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Haziran ayında alam olasılığınız yüksek. Fakat rapor Mayıs ayına sarktığından Bildirgelerinde 23/Haziranda verileceği düşünülürse Temmuz ayına da sarkabilir.

  98. erdal_10 dedi ki:

   lütfen acil olarak cevap verin zor durumdayım zaten tşkler

  99. erdal_10 dedi ki:

   selam nasıl nereye başvuru yapmam gerekir vergi indirime emeklilik için 21 yıl çalışmışlıgım var kimse bilgi vermiyorki vergi dairesine sordum biz sadece çalışanlara bakıyoruz çalışıyor olmanız gerekiyor diyor sgk gönderiyorlar onlarda bilgi vermiyorlar ankara emekli sandıgını aradım durumu anlattım çalışmıyorum diye vergi indirmi emeklilik için öyle bişey yok diyorlar ? ordan oraya gönderiyorlar çalışmıyorum heyete girecegim hastaneye yatışım var lütfen nereye başvuru yapamam gerekiyor tşkler

  100. erdal_10 dedi ki:

   selam 2 gündür soru sordum bi türlü cevap verilmedi araştırıyorum hic kimse bişey bilmiyormu ? devlet memurudum cıkartıldım ssk 770 günüm var memuriyette girmeden memuriyetten 21 yılım var nasıl emekli olabilirim malulen emeklilik nasıl vergi indirimi emekli nasıl olurum şuan çalışmıyorum 25.05.2017 heyet girecegim rapor alacagım engelli raporu vergi indirimi emekli olabilirmiyim 3,5 yılım var normal emekli olamam birde yaşı beklecegim ölücezmi kalacagızmı belli degil lütfen yardımcı olun nasıl bir yol izlemem lazım sorularıma cevap alamıyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ekim 2008 öncesi göreve başlayan memur için;

    a)Doğuştan engelli olup,Kamu kurum ve kuruluşlarına engelli kadrosu ile atanan %40 ve üzerinde engelli olanlar 5400 gün tamamlarsa emekli olurlar.

    b)5510 Geçici Madde ile yapılan düzenleme ile birlikte,sağlıklı olarak memuriyete başlayan daha sonra geçirdikleri hastalık,kaza sonucu engelli duruma düşenler içinde 16 yıl (5760),18 yıl (6480) kadar günleri varsa engellilik dereceleri %40 ila %59 arasında olmaları halinde emekli olacaklardır.

  101. Erdal_10 dedi ki:

   ben milli eğitim müdürlüğünde 1998 mart ayından beri hizmetli olarak çalışıyordum.04.01.2017 tarihinde işten çıkarıldım.memuriyetten öncede 770 günlük sigortam var..Vergi indiriminden emekli olabilmek için nasıl bir yol izlemem lazım bu ayın 25. heyete gireceğim.

  102. Şaduman dedi ki:

   Iyi günler, ben türkiyede oturuyorum alman vatandasiyim eşim devlet memuru onun üstüne sigortaliyim 3 aylik A/T 11 belgesi aldim ordan ve almanyaya geldim ve suan almanyadayim, haftaya bu belgenin süresi bitiyor benim sorum bu A/T 11 belgesini burdan bi 3 ay daha nasil uzata bilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Genelgede;

    Sağlık Bakanlığının uygun görüşü üzerine yurt içinde tedavisinin yapılamadığı tespit edilen Genelge kapsamındaki kişiler için, Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü’nün formüler düzenlenmesi gerektiğini belirten yazısındaki süre kadar A/T 12 formüleri düzenlenecek. Almanya’daki tedavinin uzaması halinde yine anılan Genel Müdürlüğün uzatmaya ilişkin yazısında belirtilen süre kadar yeni formüler düzenlenecek. diyor. Bu yazıdan Türkiye de uzatılabileceği anlamı çıkıyor. Özellikli bir konu olduğu için SGK hizmet birimlerine danışmanızı öneririz.

  103. Esra dedi ki:

   Merhaba banka kredisi ille nasıl emekli olabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Banka kredisi ile emekli olabilmeniz için Prim borçlanabilme şartlarına uygun olmanız gerekir. Borçlanma ile ilgili gerekli şartları

    https://www.ssk.biz.tr/emeklilik-geriye-donuk-borclanma/ yazımızdan öğrenebilirsiniz.

  104. hakan dedi ki:

   Slm eşimin 500 günlük pirimi var şuan hamile ve işi bıraktı nasıl devam ettirebiliriz dışarıdan ödeyerek sgk yı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsteğe bağlı sigorta yaptırbilirsiniz. İkametgahınızın bulunduğu en yakın Sosyal Güvenlik Hizmet birimine başvurabilrisiniz. 2017 yılı için ödneyeceğiniz endüşük prime https://www.ssk.biz.tr/istege-bagli-sigorta-primi-ne-kadar/ yazımızdan ulaşabilirsiniz.

  105. Yaşa takılan dedi ki:

   Yuzde 5 formulu yaşa takılan memurlara da uygulanacak mi ve ne zaman baslayacak bu uygulama.ne olur biran once baslatin kalan yillarimiz kadar toplu para odemeye de raziyiz toplu para ödemeleri de devletin kasasına biraz katki yapar ve yasini bekleyen memur isci herkes emekli olma hayaline kavusur.artik yetkililer sesimizi duysun lutfen

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Daha önce gündeme gelmiş olmasına rağmen şu anda böyle bir çalışma yok. Biz de olması için kamuoyu baskısı yapıyoruz. Umarız yetkililer bu durumdaki sizin gibi vatandaşlarımızın beklentilerini karşılar.

  106. fatma tuna dedi ki:

   ismim fatma tuna eşimden ayrıldım ve babamın dul yetim aylığına bağlanmak istiyorum babamın tc sini yazsam toplamda nekadar rim günü var sizden öğrenebilirmiyim 22234021668 babamın tc numarası abdulkadir güngör ismi 01.01.1947 adana nüfusuna kayıtlı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hizmet dökümlerini S.G.K. Hizmet Brimlerinden veya E-Devlet Uygulamasından ulaşabilirsiniz. Babanız emekliliğe hak kazanmamışsa yetim aylığı alamazsınız.

  107. jane dedi ki:

   Merhaba,
   Bu, genel bir topluluğa, özel bir kredi verme yetkisine sahip olan Bayan Jane Alison’ın mali yardıma ihtiyacı olan herkes için finansal bir fırsat yarattığını bildirmek içindir. Bireylere, firmalara ve şirketlere açık ve anlaşılabilir hüküm ve koşullar altında% 2 faiz oranıyla kredi veririz. Kredi koşullarını size verebilmemiz için bugün e-posta ile bize ulaşın: (saintloanss@gmail.com)

  108. Vedat çelik dedi ki:

   Hocam 08.10.1998 yılında öğretmenliğe başladım. 07.02.2017’de 686 nolu khk ile memuriyetden çıkarıldım. Bu çalıştığım yıllar emeklilik için yeterli midir? Ne yapmamı önerirsiniz…ayrıca bel fıtığı ameliyatım var ve boyun fıtığı da yaşamımı çok etkiliyor bunlarla malulen emeklilik mümkün mü? Vedat Çelik…teşekkürler…

  109. Canan Göksu dedi ki:

   1959 doğümlüyum.1976 yılında 60 gün ssk primim var. 1985 yılında yurt dışına çıktım.2015 yılında kesin dönüş yaptım. Bu arada yurt dışında 15 yıl çalıştım (Almanya) çalışmadığım sürelere denk gelen Türkiyede isteğe bağlı yatırılmış 300 gün primim var. Eşim 2005 yılında vefat etti. Hem yurtdışından hem Türkiyeden ssk emeklisiydi. Her ikisinden de dul maaşı bağlandı. Kendim yurt dışı borçlanması yaparsam aldığım maaşlarda kesinti ya da alamama durumum olur mu? Borçlanma sonucu hangi sosyal güvenlikten emekli olurum. Borçlanmaya ne kadar ödemeliyim. Ne tavsiye edersiniz

  110. şinasi okuyucu dedi ki:

   mrh
   20 ay askerlik borçlanmasını yaptım 65 gün sigortam var.
   13.05.1985 te memurluğa girişim var 34 yıl üzerinden ikramiye alabilmem için 50 gün de yıllık iznim duruyor, hangi ay dilekçe verip ayrılabilirim teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.
   not: en kısa zamanda cevaplarsanız memnun olurum.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Şinasi bey,Emekli Sandığı için detaylı hesaplama ve başvuruları kurumunuzdan yapabilmektesiniz.

  111. Serap Kaya dedi ki:

   Merhaba işe giriş 01.11.1986
   2000 öncesi oran 62.00 Gün 1859
   2000/2008 Oran 45.00 Gün 1430
   2008 sonrası Oran 31.66 Gün 2255
   Maaş 905.38 + 66.40 =971.78 TL

   Bir yakınımda 6 ay önce emekli oldu
   İşe giriş 1988
   2000 öncesi Oran 61.00 Gün 2623
   2000/2008 Oran 43.00 Gün 1289
   2008 sonrası Oran 29.92 Gün 1475
   Maaş: 1.124.20 + 44.97 =1.169.17 TL

   Benim oran daha fazla ama maaşım neden
   971.00 TL. Bunda bir sorun varmı sizce İtiraz etmelimiyim??
   Yanıtlarsanız sevinirim Saygılarımla

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kuruma göre farklılık gösterebilir. Lütfen kendi kurumunuzla görüşünüz.

  112. Ahmet Kaya dedi ki:

   1962 subat dogumluyum..Benim 01.10.1980 de sigorta baslangicim var.Su anda toplam 1555 gun odenmis primim var.En kisa yoldan nasil ve hangi tarihte emekli olabilirim.Tesekkur ederim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hangi sigorta koluna bağlı olduğunuzu bilmediğimizden dolayı lütfen alo 170 i arayınız

  113. ahmet şakru dedi ki:

   01.09.1984 de ssk girişim var.60 gün
   08.05.1991 de emekli sandığı girişim var.(25 yıl 2 ay)haziran 2016 da istifa ettim.
   11.07.2016 da özel sektörde ssk lı olarak işe başladım.halen devam etmekteyim.
   doğum tarihim 14.02.1966 uzman doktorum.emekli sandığından ne zaman emekliliğe hak kazanırım ve emekli ikramiyesi alabilirmiyim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kamu görevlileri emeklilik işlemleri daire başkanlığı veya Kamu görevi yaptığınız kurumun personel servisi ile iletişime geçiniz

  114. Ayşenur okumuş dedi ki:

   Merhaba ben ayşenur benim babam ssk emeklisiyken 1996 yılında vefat etti eşim i 2015 yılında kaybettim eşimden ölüm aylığı ve is kazasından dolayı maaş bağlandı acaba babamın maaşını almam mümkünmu yardımlarınız için şimdiden teşekkürler saygılarımla

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    2 maaşın da alınabilmesi için kurum tarafından hakedişleriniz ile ilgili inceleme sağlanarak bilgi aktarımı gerçekleştirilecektir.Lutfen maaş aldığınız kuruma başvurunuz.

  115. Selamlar;
   15.031968 doğumluyum. SSK lı olarak 12.05.1986 ilk işe giriş ve ikinci işimde 1992 yılından bugüne kadar 9630 günüm var. Normal emeklilik Mart 15’i görülüyor. 1 yıl daha çalışıp 10.010 gün ile emekli oluyorum. Sizden ricam;
   1. Emekliliğim 2017 Mart’ta geldiği halde devam etsem zararım olur mu?Yeni yasada mevzuat değişti diyorlar?
   2 -Askerden önce sigortam olduğu için askerlik borçlanması yapmamda ne gibi kazancım olacak?
   3-Askerden Önceki sigorta borçlanmamı ödeyerekte 10.010 gün tamamlayabiliyorum. buradaki kazanımım ne olur. M
   4- 10.010 gün ile 9650 gün arasında katsayı veya maaşta ne farklılık vardır?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  116. inciliay guner dedi ki:

   gununu doldurup yası bekleyenler, vergı ındırımı alıp engellı erken emeklı olabılmk ıcın calıstıgı yer halehazırda calısanı kac gunluk sıgortalı gosterılmeli

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Erken emeklilik ile ilgili resmi açıklama bulunmamaktadır.

  117. Mehmet Emin Karkınlı dedi ki:

   2014 yılında vefat eden babamın 30 yılı aşkın süre çalıştığından dolayı dilekçe vermek istiyorum ancak babamın emekli maaşını annem alıyor ve öğrenci olduğumdan dolayı ben yetim aylığı alıyorum.Dilekçeyi sadece benim vermem yeterli mi yoksa anneminde benim gibi tekrar dilekçe vermesi gerekiyor mu?2

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  118. Ebru dedi ki:

   Merhaba hasta olduğum için bir günlük rapor aldım. Yarın doktorum 2 günlük daha rapor verirse SGK’dan bir günlük rapor paramı alabilirmiyim? İyi çalışmalar..

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    1 günlük raporun sonu kontrollü ve toplamda alacağınız rapor günü 3 gün olacaksa kurumdan 1 günlük ödeme talep edebilirsiniz. Ayrıca raporun başladığı tarihten 1 yıl öncesinde 90 günlük SSK priminizin olması gerekiyor. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  119. Şenol Arslan dedi ki:

   İyi günler,

   Emekli olduktan sonra (örn. 1 yıl sonra) eski çalışılan kurumla ilgili yasayla herhangi bir değişiklik emekli maaşını değiştirebilirmi? Mesela daire başkanı olarak çalışılan birim şube müdürlüğüne dönüştürülse emekli maaşı tekrar düşermi?
   Emeklilik intibakı, eski kurumla ilişkili olarak ne anlama gelmektedir? Eski kurumla ilgili olan bir değişiklik emekli maaşında ne gibi değişiklik sağlayabilir? Kanun maddelerini verebilirmisiniz?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  120. suna dedi ki:

   merhaba,
   Eşim hayvancılık yapıyor. hayvan alıp satıyor. zaman zaman da tarımla uğraşıyor. SSK lı olarak ilk işe giriş tarihi 05.07.2010. çıkış tarihi 15.01.2014. bu zaman içerisinde giriş çıkışlar olduğu için vade gün sayısı 55. sizce eşim ek-5 mi yapmalı yoksa bağkur mu? hangisi daha iyi olur?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Bu durum eşinizin insiyatifinde olan bir durumdur. Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  121. ayşe sirkeci dedi ki:

   Merhaba,
   Ben emekli sandığından dul ve yetim aylığı ve aynı zamanda babamın vefatından almaktayım.Banka hesabımda para hareketi olmadığından Sgk paramı bankadan çekti ve bana ait olan bu parayı almak için Kasımda başvurmama rağmen param halen hesabıma yatırılmadı.Defalarca aramama rağmen Bağcılar şubesinin telefonu herhalde borcundan dolayı kapalı veya bile bile cevap verilmiyor.Lütfen bu konuda bir açıklama yapmanızı ve paramın iadesi için sizlerden yardım rica ediyorum.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Lütfen daha detaylı bilgi için SGK DANIŞMA HATTI ALO 170 ‘i arayınız.

  122. eliza ohnona dedi ki:

   gunaydin , bu aylik emeklilik maasim bankaya yatmadi. ben bir goz ameliyati sebebiyle yurt disinda birkac zamanligina oglumun yaninda kalmaktayim . mesafe sebebiyle ssk ile irtibat kuramiyorum.bana yardim ederseniz cok sevinirim . nereye bas vurmam gerekiyor ? neden ayligim yatirilmadi?
   tesekkur ederim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  123. ergün dedi ki:

   25 08 1968 doğumluyum.1986 1,aydan sigorta başlangıcım var.25 ağustos 2017 de emekliyim.5300 gün istendiği halde 9000 günüm var.emekli maaşı ne alacam

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  124. Ahmet dedi ki:

   Merhabalar benim eşim 21 temmuz 1987 de vefat etti, vefat ettiğinde 6yıllık ssk lı siğortalı ididaha sonra memuriyete emekli sandığına geçti tahmini 10 yıl calışmışlığı vardır, ben şu an bekar biriyim, eşimin ödenen primlerini alabilirmiyim yoksa bana eşimin calıştığı ve prim ödenen günlerin karşılığında maaş bağlanırmı

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.