• SSK DANIŞMA HATTI


  SSK DANIŞMA HATTI

  SSK danışma hattı ile hizmet alan vatandaşlarımızın kurumlar ile iletişimin güçlü olması açısından çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü vatandaşların kurumlar ile iletişiminin kesintisiz olarak devamlı açık bir şekilde olmasını sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar SSK danışma hattı ile aklına takılan sorulara her zaman kolaylıkla ulaşabilmektedir. SSK danışma hattı Alo 170 ‘dir. SSK danışma hattı Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi, Sosyal Güvenlik sistemiyle ilgili vatandaşlardan gelebilecek her türlü soru, öneri, ihbar, eleştiri ve talebi dikkate alarak, sorunları hızlı bir şekilde çözmek, vatandaşlara güvenli, kaliteli bir hizmet verme amacıyla kurulmuştur. Bu hizmet özellikle yaşlı, hamile ,sağlık problemi olan ve engelli vatandaşlarımız için çok önemlidir. Yaklaşık 2 yıldır aktif olarak verilen bu hizmet sayesinde, işlemleri daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

   

  SSK Danışma Hattı İle Amaçları Nelerdir?

  • Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili gereksinimleri belirlemek ve çözmektir.
  • Belirlenen gereksinimlerin iyi karşılanıp karşılanmadığını denetlemektir.
  • Vatandaşı memnun etmek ve memnuniyetini denetlemek.
  • Vatandaşlardan gelen sorulara hızlı ve doğru bir şekilde cevap vermektir.
  • Günün değişen koşullarına ayak uydurmak ve kaliteli bir hizmet vermektir.
  • Sigorta danışma hattı hizmeti vermektedir.


  tıkla sorunu sor

  SSK DANIŞMA HATTI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. SNY dedi ki:

   Merhaba

   özel sektörde sigortalı olarak çalışıyorum annemin benim sigortamdan yararlanmasını istiyorum nasl bir yol izlmeyilim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalı çalışmayan, Sosyal Güvenlik Kurumundan aylık ve ya gelir almayan hiç bir sosyal güvencesi bulunmayan veya ana-babanızın geçimini temin ediyorsanız yani onlara düzenli bakıyorsanız SGK’ya ana-babanızın geçimini temin ediyorum diye beyanda bulunursanız aylık gelirleri asgari ücretin net rakamından az olmak kaydıyla anne/baba nız sağlık hakkından istifade edebilir.

    Bunun için işyerinin bağlı bulunduğu kuruma anne va babanızın kimlikleri ile başvurabilirsiniz.

  2. Ayse dedi ki:

   Ben sgk dul ve yetim maasi alıyorum eğer sigortalı bi ise gidersem bu maaşım dul ve yetim maaşım kesilirmi bunu öğrenmek istedim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dul maaşınız kesilmez. Ancak yetim maaşınız emekli sandığından değil ise çalıştığınız sürece kesilir.

  3. Suheda dedi ki:

   Merhaba 20 yaşındayım üniversite okuyorum yazın 1 haftaligina satış elemanı olarak çalıştim sigorta primimi yatirmislar onun öncesinde babamın sigortasından yararlaniyordum bugün hastaneye gittigimde sigortamin aktif olmadığını ve muayeneyi ancak ücretli olabileceğimi söylediler.Tekrar nasıl babamın sigortasindan yararlanabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrenci belgeniz ile birlikte en yakın sosyal Güvenlik Merkezinden tekrar aktivasyon işlemini yaptırmanız gerekmektedir.

  4. Hatice Fidan dedi ki:

   1998 de eşim vefat etti eksik gününü ödedik ve 2012 de ssk dul aylığı almaya basladim. 2017 yilindada babam vefat etti ssk emeklisi idi ben babamın emekliliginden yararlanıp yetim aylığı alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilikleri farklı kurumlar ise (Biri ssk diğeri bağkur) gibi her iki aylığı da alabilir. Aynı kurum ise tercih edilen aylık alınabilmektedir.

  5. simay dedi ki:

   Merhaba 18 eylül 2017 tarihinde işe girdim(asgari ücretle çalışıyorum. 30 eylül 2017 tarihinde sigortam 13 günlük olarak yattı. fakat şirket maaşlarımızı her ayın 10’u ile 15’i arasında veriyor. 12 ekim 2017 tarihinde eylül ayı için 650 tl maaş aldım bunun 13 günlük olduğu söylendi.
   Ekim ayını çalıştığımda yine kasımın 10-15 i arasında asgari ücret olarak ekim ayı maaşı alacağımı söylediler. arada kalan 12 günlük ücretim ne olacak? teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her işyerinin maaş ödeme şekli değişmektedir. Bazıları 1 inde bazıları 5 inde bazıları da sizin çalıştığınız iş yeri gibi 10-15 i arası öder. Ödenen bu maaş bir önceki aya aittir. Aylık maaş bir sonraki ayın en geç 20 sine kadar ödenebilir. 12 günlük maaşınız içeride kalıyor. Ama her zaman hakkınızdır.

  6. Nurten kuru dedi ki:

   1973 doğumluyum 27.7.1992 işe giriş tarihim 1636 günÜm var 2 çocuğa doğum borçlanması yaparsam 49 yaşımda emeklilik hakkım var ama pirim günüm eksik 3600 günden emekli olursam kaç yaşımda emekli olurum şu an istege bağlı ödememeye başladım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3600 gün primle ancak 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  7. Ender vatansever dedi ki:

   Eşim 1977 doğumlu ssk ise başlama tarihi 25.07.1991 2002 kadar 808 günü var isteğe bağlı ya başvurduk ne zaman emekli olur birde 3 çocuk var borçlanma yapabiliyormuyuz teşekkür ederim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik 18 yaşından itibaren başlamaktadır. Bu nedenle 1995 yılı olarak baz alınacaktır. 3 çocuk içinde borçlanabilirsiniz. 1 çocuk için 2 yıl borçlanabilirsiniz. Eğer iki çocuk arası 2 yıl değil ise iki doğum arası kadar borçlanabilirsiniz. 1995 yılı giriş tarihine göre ;

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1995 ile 23.05.1996 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.

  8. Asli dedi ki:

   Merhaba 01.01.2004 SSK girişim var 15 yılım dolmak üzere istifa etsem işyerimden tazminat hakkım var mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    08/09/1999 tarihinden önce sigorta girişi olanlar 15 yıllık sigorta süresi 3600 günle tazminat alabilir. 1999 2008 yılları arasında girişi olanlar ise 25 yıl süre 4500 prim günü ile tazminat hakkına sahip olurlar.

  9. hazal dedi ki:

   babam 01.01.1971 doğumlu ve sigorta girişi 16.03.1987 tarihli biz kalan günlerinin parasını yatırmak istiyoruz ki iş yerine mecbur kalmasın birz dinlensin istiyoruz nekadar öderiz bu durumun bize zararı olur mu genel bir bilgi istiyorum teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hazal hanım merhaba,

    Kalan günlerini askerlik borçlanması yolu ile ödeyebilirsiniz. Yeterli olmaz ise isteğe bağlı ödemesi ile yadan aya ödeyebileceksiniz.

  10. Merve dedi ki:

   Merhaba 26 yaşındayım bi kurumda iki yıl sigortalı olarak çAlıştım daha sonra ayrıldım acaba şuan babamın sigortasından faydalanabiliyor muyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kadınlar çalışan ve evli olmadıkları süre içerisinde babadan veya anneden sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Dolayısıyla babanızın sağlık hizmetinden faydalanabilirsiniz.

  11. yüksel seçer dedi ki:

   merhaba şu anda geçerli olan doğum borçlanması hakkının doğum öncesi sigortası olmayan annelerede verilmesini istiyoruz bu hakkı bekleyen benim gibi yüzlerce anne var bunun mecliste görüşülüp haklarımızın verilmesini istiyoruz milyonlarca annenin sesi olarak yazıyorum defalarca yazmama rağmen cevap alamadım şimdiden ilginize teşekkürler her türk kadını gibi geleceğime güvenle bakmak istiyorum

  12. Merve dedi ki:

   Merhabalar 21 yaşındayım 1 aylık sigortalı işte çalıştım cikisimi verdiler açıktan lise okuyorum babamın sigortasından bunun öncesinde onun sigortasından faydalaniyodum yine faydalanabilirmiyim ve de benim için Gss borcu olurmu bı kaç sitede öyle yazıyordu ayrı yetende aynı şekilde annemde 1 ay işte çalıştı sigortali yaşı 52 onada borç cikarmi oda baba min sigortasından faydalanabilirmi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz ve siz Babanızın sigortasından faydalanabilirsiniz. GSS borcu da çıkmaz.

  13. yüksel seçer dedi ki:

   şu anda geçerli olan doğum borçlanması hakkının doğum öncesi sigortası olmayan annelerede verilmesini istiyoruz

  14. Bayram mesaisi dedi ki:

   Merhaba,

   Resmi tatil günleri olan 30.08, 31.08, 01.09 ve 04.09 şirketimiz tarafından bu ay ödenmedi. Ödeme bir sonraki ayda yapılacakmış, yani Ekim’de. Bu ödemeyi daha erken yapılması için çalışan ne yapabilir.

   teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mesailerde aynı ücretler gibi zamanında ödenmelidir. İş veren bu ödemeleri ay bitiminden itibaren en fazla 20 gün geciktirebilir. İş yavaşlatma ve devamında hala ödenmez ise Haklı nedenler ile fesih hakkını mevcut.

  15. Deniz dedi ki:

   Merhaba 19 ekimde doğum raporuna çıkıyorum temmuz agustos eylül ayi bürüt maasim cok yüksekten yatti bu tam 3 aya goremi dogum parasi hesaplanacak yoksa ekim 19 unda rapora ayrılacağım bu 19 günün burutude eklenecek mi eklenirse temmuz burutum cok yuksek o heseba alinmaz mi .oyleyse bu ayın 1 inde izine ciksam mi yarim aylari aliyorlarmi yoksa temmuz agustos eylül mu alinacakk

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ekim ayının 19 unda rapor alacaksanız eylül , ağustos ve Temmuz aylarının ortalaması baz alınacaktır.

  16. belgin dagli dedi ki:

   merhaba ben 1992-1993 ogretim yilinda vekil ogretmenlik yaptim 8 ay emekli olmak istiyorum fakat erhangi bir sigorta ile ilgili bir sonuca ulasamiyorum ne yapmam gerekiyor devlet beni kacak calistirmis olmuyormu nasil emeklilik basvurusu yapabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    O dönemlere ait kanıtlayıcı bir belgeniz var ise kuruma müracaat edin. Ancak hizmet tespit davalarının zaman aşımı 5 yıldır.

  17. mehmet dedi ki:

   merhaba kolay gelsin dogum tarihim 27.04.1963 işe giriş tarihim 14.06.1980 toplam 3336 gunum var 18 ay askerlik yaptim askerlik borclanmasini odersem ne zaman emekli olurum 3600 gunle

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3600 günü 2011 den sonra dolduran erkekler 60 kadınlar 58 yaşında emekli olabiliyor. Normal emeklilik için ise şartlarınız;

    24 Mayıs 1979- 23 Kasım 1980 yılları arasında sigortası yatmaya başlayan vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 45, sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme süresi 5000 gündür.

    Normal emeklilik için prim günlerinizi tamamlamanız daha mantıklı gözüküyor.

  18. sadi dedi ki:

   merhabalar,
   23.09.1963 doğumluyum
   01.06.1994 sigorta girişim
   prim gün sayısı 8200 gün
   1983-1985 20 ay askerlik yaptım
   normal şartlarda 2019 yılında emekli oluyorum.
   ve sgk’ nın ne kadar emekli maaşı alırım bölümünden maaş hesaplaması yaptığımda 1386 TL gibi bir rakam görünüyor.
   20 aylık Askerlik borçlanması yaptığım taktirde maaşımda artış olur mu? şimdiden ilginiz için teşekkürler iyi günler dilerim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sadi Bey,

    20 Aylık askerliğinizi tavandan yatırırsanız mutlaka maaş artışı olur ancak. Prim günlerinizde hangi tutarlar üzerinden maaş yattığını bilemediğimiz için ne kadar artacağı ile ilgili hesaplama yapamıyoruz.

  19. battal dedi ki:

   Öncelikle saygı ve selamlarımı sunuyor hayırlı günler diliyorum.
   28-05-1969 doğumluyum
   27-11-1989 itibari ile 550 gün askerlik yaptım,
   sgk başlangıcım 01-09-1992 , 9000 günüm oldu yaklaşık 43 ay daha emekliliğime var primim yüksekten ödeniyor, yıl olarak bir yıl kısaltıyor
   askerlik borçlanması ödesem maaşıma ne kadar fark olur, twşwkkür ederim…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Battal Bey Merhaba,

    Askerlik borçlanmasını tavandan öderseniz maaşınız da yükselme olur. ancak şuana kadarki PEK tutarınızı bilemediğimiz için artış hakkında bilgi vermemiz mümkün değil.

  20. murat dedi ki:

   murat bey merhaba
   benim 2015 te denetim cezam vardı
   ama cezamı bitirdim dosyam kapandı
   aradan zaman geçmesine ramen sgk da tutuklu görünüyorum nedeni nedir
   savcılığı her yeri aradım
   orda bir problemin yok diyorlar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dilekçe ile kuruma tutukluluk durumunun kaldırılması için dilekçe verin. Kurumlar arası yazışma işlemi yapılmamış olabilir.

  21. murat dedi ki:

   İyi günler dilerim.SGK ile ilgili bir konuda bilginize başvurmak istiyorum.
   26.11.1968 doğumluyum.
   01.07.1986 da çalışmaya başladım.
   1986-1994 arası 199 gün prim ödemem var.Daha sonra 1994 ve 2012 arası primlerim tavandan ödendi(Philip Morris SA)da çalıştım.
   Sonrasında 01.08.2017 ye kadar hiç çalışmadım.O tarihte bir kargo firmasında işe başladım.Ücreti bordroda maaş 1400 üzeri fazla mesai olarak tanımlanarak net 2030 olacak şekilde ayarlamışlar.(sgk sitesinde prime esas kazanç kısmında 2663,27 olarak görünüyor)(En son çalıştığım şirkette 2012/08 de 6113,40 olarak gösterilmiş)
   Size sormak istediğim şey 26.11.2017 de emekliliğe hak kazanacağım için bu son işyerimde emekliliğime kadar çalışmaya devam etmem durumunda alacağım emekli maaşının ne kadar düşecepi olacak.
   Ekte son aldığım bordro ve hizmet dökümümü gönderiyorum.
   Saygılarımla;
   Murat Burçin Soysal

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Murat Bey merhaba,

    Çalışma sürenizin çoğunluğu maaş bağlanma oranının yüksek olduğu dönemlerde ödenmiş. Çalışacağınız 4 ay sizin emekli maaşınızı düşürmez.

  22. suna ertan dedi ki:

   2000 yılı 1 kasımda ssk lı olarak işe başladım.doğum tarihim 27-11-1959 idi daha sonra yaş tashihi yaptırdım . 27-11-1961 yaptırdım ,emekliliğim hangi tarihe göre yapılır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekliliğiniz yaş hesaplaması 27/11/1961 yılına göre yapılacaktır. 60 yaşında emekli olursunuz.

  23. hasan gündoğdu dedi ki:

   merhaba 22.09.1988 ssk başlangıçlı ve 6743 gün sigorta primim var. 20 .07.1970 doğumluyum. geçen yıl yanlış enjeksiyon sonucu siyatik sinir zedelenmesiyle sağ ayakta düşüklük ve incelme oluştu. bitmeyen ağrılar çok ağır ağrı kesici ilaçlar ve dengesizlikten dolayı ayakta durmakta zorlanmakta kısa mesafe yürümekteyim.
   engelli indirim ve raporu alarak erken emekli olabilmek için deftardarlık aracılığıyla başvuru yaptım. antalya Atatürk devlet hastanesi %34 rapor verdi. itiraz ettim. antalya kepez devlet hastanesine gönderildim orası bana %54 rapor verdi. hakem heyeti hastanesi olarak antalya eğitm araştırma hastanesi de bana %39 rapor verdi. bundan sonra ne ypmam gerekir. hiçbir gelirim yok ve çalışamıyorum. ve yalnız yaşıyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hasan Bey,

    Özürlü sağlık kurulu raporuna itiraz kanunda;

    MADDE 10 – (1) Özürlü sağlık kurulu raporuna; özürlü, velisi veya vasisi veyahut raporu isteyen kurum tarafından itiraz edilebilir. İlgililer itiraz dilekçesi ve ilk özürlü sağlık kurulu raporunun tasdikli bir örneği ile birlikte, bulunduğu ilin sağlık müdürlüğüne başvurur. İl sağlık müdürlüğünce, özürlü sağlık kurulu raporu alacak kişi en yakın farklı bir özürlü sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastaneye gönderilir. İtiraz edilen özürlü sağlık kurulu raporu ile itiraz üzerine verilen özürlü sağlık kurulu raporundaki kararlar aynı yönde ise özürlü sağlık kurulu raporu kesinleşir.
    (2) Özürlü sağlık kurulu raporlarının farklı olması durumunda, bu Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-2 sayılı listede belirtilen hakem hastanelerden, kişinin ikamet ettiği yere en yakın bir hakem hastaneye, kişi yeniden muayene edilmesi ve özürlü sağlık kurulu raporu tanzim edilmesi amacıyla yine il sağlık müdürlüğü kanalıyla gönderilir. Hakem hastanenin özürlü sağlık kurulunca verilen kararı kesindir. der.

    Raporun tekrar tespiti için idareye dava açmanız gerekiyor. Bu nedenle İş hukukuna bakan Avukatlara konuyu danışmanız daha yararlı olacaktır.

  24. pervin engin dedi ki:

   25/07/2017 tarihinde vefat etti
   her ayın 23 de maaş alıyordu
   temmuzayının maaşı çekilmedi bankadan bilgi verilmiyor.
   bu maaşı elimizdeki bankamatikle çekebilirmiyiz.
   suçlu durumuna düşmemek için nasıl bir yo izlemeliyiz
   bilgilendirirseniz seviniriz
   teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Pervin Hanım merhaba,

    Bankaya yatan maaşı alabilmek için, SGK ya gerekli evraklar ile başvurunuzu yapıp babanızın vefat etmiş olduğunu bildiriniz. Veraset ilamı çıktıktan sonra tüm mirasçılarla birlikte veya diğer mirasçıların vekaleti ile bankaya yatan parayı çekebilirsiniz

  25. Yadigar dedi ki:

   Merhaba babam 2002 yılında sigortadan emekli iken vefat etti.Ben de 2005 yılında boşandım ama Boşanma kararını kesinleştirmemiz gerekiyormuş bunu 2012 yılında yaptığımız için o tarihte boşanmış görünmekteyim.kendi adıma işyerim var ama zarar olarak gözüküyor.hiçbir gelirim yok kira,faiz vs.Yetim Aylığı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi ise çalışsanız da yetim maaşı alırsınız. Ancak işyerinden dolayı bağ kur kapsamında olduğunuzdan babanız ssk veya bağkur emeklisi ise yetim maaşı alamazsınız

  26. Fatma dedi ki:

   Merhabalar. 3 yildir ozel bir kurumda çalışıyorum. Evlilik nedeniyle kidem tazminati almak için is sozlesmemi 1 eylul de fesettim. Aldigim ucret 4050 tl iken sgk primlerim brut 1845 tl uzerinden yatiriliyordu. Kidem tazminatim da 1845 tl lik brut ucret uzerinden 5495 tl yatırıldı. Kıdem tazminatımın eksik olan kısmını da almak istiyorum fakat her ay maas bordrosu imzaladım. Maasimin 4050 tl oldugunu ispat edebilir miyim ne yapmam gerekir? Simdiden tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım merhaba,

    İş Kur müdürlüğüne konu ile ilgili şikayetinizi bildirin. sonuç alamazsanız Noterden Kıdem tazminatınızı her sene için 4.732,48 TL den hesaplayarak kalanını ihtarname ile talep edin. Eğer yine de vermezler ise iş mahkemesine dava açabilirsiniz.

  27. Bilgi Özünal dedi ki:

   Merhaba,
   Babamın vefatından dolayı emekli maaşının %30unu ben %70ini annem alıyor. İşe başlayacağım ve babamdan aldığım maaş benden kesilip annemin aldığı %70 maaşa eklenecek. Bu durum otomatik olarak mı gerçekleşiyor yoksa işe başladığımı devlete bildirmeli miyim? Nasıl bir yol izlemeliyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sistem otomatikman sizin işe başladığınızı gördükten sonra annenizin maaşını yükseltiyor. Ancak kuruma bizzat bildirmeniz işlemin hızlanmasını sağlar.

  28. Celaleddin Akpinar dedi ki:

   Merhabalar, benim giriş tarihim hatırladığım kadarıyla 1992, 93 olmasına rağmen, e devlette ve SGK sayfasında Kaydınız yoktur diye görünüyor…hatayı düzeltmem için ne yapmam gerekir, yardımcı olursanız çok sevinirim.. Saygılar ve iyi çalışmalar dilerim..
   SSK Sicil no : 20876968

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkametgahınıza en yakın sosyal güvenlik merkezine talbinizi dilekçe ile belirtin mutlaka kaonu hakkında dönüş alırsınız. (Sonuç arşive bakmak gerektiğinden uzun sürebilir)

  29. Kızım anaokula gıdıyor eşim SSK emeklisi.Bendende çalışmadığıma dair belge istiyorlar.ortakent bodrum SSK dan alabilirmişim nasıl alınıyor gerekli bir belge resim isteniyor mu teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Resim gerekli değil kısacık ……….. sgk müdürlüğüne ; Herhangi bir sosyal güvencem olmadığını ve aktif sigortalı olmadığımı gösterir bir belgenin kurumunuzca tarafıma verilmesini arz ederim. gibi bir dilekçe ile müracaat edebilirsiniz.

  30. Resul dedi ki:

   Öncelikle kolay gelsin
   Benim sorum noter den bir insanın sigortalı nerede çalıştığı ogrenilebilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Resul Bey merhaba,

    Noterlerin böyle bir ekrana erişme izni bulunmuyor. Ancak Avukatlar icralık borçtan dolayı SGK dan işyeri bilgilerini talep edebilir.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.