• SSK ÇIKIŞI NASIL YAPILIR?


  5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununa göre, işten çıkma kararı alan işçinin birtakım prosedürleri izlemesi gerekmektedir. İşten ayrılma kararı alan işçinin, belirli kategorilere göre sıralanmış 34 adet nedenden birini seçmesi gerekir. Eğer işçi, bu belirlenen 34 neden dışında herhangi bir ayrılış gerekçesi belirtirse sigortalı işsizlik ödeneğinden yararlanamaz. Sizlere bu yazıda SSK çıkışı nasıl yapılır? hakkında bilgi vereceğim.


  SSK Çıkışı Nasıl Yapılır?

  İşten ayrılma kararı alan her bir sigortalı işçi için sigortalı işten ayrılış bildirgesi düzenlenmesi ve bu bildirgelerin SGK’nın internet sitesine göndermesi gerekmektedir. İşten ayrılış bildirgesinin SGK’ya internet aracılığıyla gönderilmesi için belirlenen süreyi aşan kişiler idari para cezasına çarptırılır. Ayrıca işten ayrılış bildirgeleri SGK’Ya yasal süresi içinde elden verildiği veya posta kanalıyla gönderildiği durumlarda dahi, idari para cezası uygulanmaktadır. İşçinin hizmet akdinin sona ermesinden sonra, belgelerin SGK’nın internet sitesine yüklemesi için belirlenen süre, işten ayrılış tarihinden itibaren 10 gündür. Belirtilen bu işlemlerin yapılabilmesi için lütfen aşağıda yazılacak adımları izleyiniz.

  • İlk olarak lütfen aşağıda verilecek linke tıklayınız.
  • Ardından açılan sayfada birtakım bilgiler istenecektir.
  • “Kullanıcı Adı” , “Sistem Şifresi” ve “İşyeri Şifresi” bilgilerinizi doğru bir şekilde yazarak “Giriş” butonuna basınız.
  • Bu adımları izleyerek “Sigortalı İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgeleri” uygulamasına giriş yaparak, belgelerin yüklenmesi işlemini bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

  SSK Çıkışı Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!
  tıkla sorunu sor

  SSK ÇIKIŞI NASIL YAPILIR? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ahsen dedi ki:

   Merhaba 21 de giriş yapmış ve 22 sinde çıkmış ama çıksıni bugün yapıcam nasıl

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için hemen alo 170 i arayınız

    1. musa doğan dedi ki:

     BEN MUSA 4,5YILDIR OZEL BİRŞİRKETTE CALIŞTIM MAŞIMI ALAMADIĞIM İCİN İŞTEN AYRILDIM AMA SİĞORTA CIKIŞIM VERİLMEDİ NEYAPMAM GEREKİYOR YENİBİR İŞEBAŞLASAM NEGİBİSAKİNCA OLUR

  2. Ece dedi ki:

   Merhaba, benim sigortam kızımın bir tanıdığı aracılığı ile bir yıl kadar sigortalı olarak gösterilmişti. Daha sonra işten çıkışımı vermesini istedik ama hala kendisine ulaşamadık. Ödemeler 14 ay boyunca yapılmış ama benim yeterli sigortam olmuş artık çıkışımı verebiliriz dediğim tarihten itibaren sonrası yatmamış fakat çalışıyor gozukuyorum. Fakat iş çıkışım da verilmemiş. Hatta şirketin sonradan paravan olduğunu öğrendik. Adama ulaşamıyoruz. Kardeşine ulaştığımızda hapiste olduğunu öğrendik, şu an emekli olabilmem için iş çıkışımın verilmesi lazım. Ne yapacağımı bilemiyorum. Lütfen yardımcı olun. 1 yıl olacak emekli olamadım.

  3. Serkan özcan dedi ki:

   1973 dogumluym 1991 sigorta baslangicim 5769 gun primim var isten ayrilsam ssk dan para alabilirmiym veya ne kadar alabilirm tesekkrler

  4. fethi kılcı dedi ki:

   iyi günle emekli olamıyorum sgk e bildirgeden çıkış yapılmamış diyor çıkışı nasıl yaparım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  5. ali akbaba dedi ki:

   merhaba ben rapor parasını sorgulamak istiyorum ama bir türlü giremiyorum neden acaba

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Site şuan bakımdadır. E-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın