• SSK ÇEYİZ PARASI SORU VE CEVAPLARI!


  SSK CEYIZ PARASI

  Soru 1: SSK çeyiz paramı almadığım için para geri gitmiş. Parayı tekrar almak için ne yapmalıyım?


  Cevap: SGK’ ya başvuru yaparak geri alabilirsiniz.

  Soru 2: Çeyiz parası için yaş sınırı var mı?

  Cevap: Yaş sınırlaması 18 yaş üstüdür. Evlendikten sonra gerekli belgeler ile SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  Soru 3: Evlendikten sonra sigortalı bir işte çalışmam çeyiz parası almama engel olur mu?

  Sponsorlu Bağlantılar

  Cevap: Hayır herhangi bir engel olmayacaktır.

  Soru 4: Devlet dairesinde memurum. Evleneceğim zaman çeyiz yardımı alabilecek miyim?

  Cevap: Çalıştığınız için alamazsınız.

  Soru 5: Babamın vefatından sonra yetim aylığını ablam alıyordu ve o maaş üzerinden çeyiz parası aldı. Ablam şu an evli ve bizim yetim aylığını alamayacağımızı söylediler. Bu doğru mu?

  Cevap: Evet doğru, evlendikten 2 yıl sonrasına kadar maaş talep edemiyorsunuz.

  Soru 6: Aldığım yetim maaşı üzerinden banka kredisi çekmiştim. Çeyiz parası aldığımda maaşım kesilir mi? Bir de aldığım maaşı 24 ile çarparak mı çeyiz parasını hesaplayacağım?

  Cevap: Evet 24 x aldığınız yetim maaşı şeklinde hesaplanır. Bankayla durum hakkında görüşebilirsiniz.

  Soru 7: Sigortalı olarak çalıştığım için yetim maaşı alamıyordum. Ancak şu an alıyorum ve çeyiz parası almam için kaç ay öncesinde çeyiz parası alıyor olmam gerek?

  Cevap: Evlenmeden önce sadece 1 kez bile yetim aylığı almanıza yeterlidir.

  Soru 8: Ben yetim aylığı alıyorum. Evlendiğim zaman çeyiz parası almadığım takdirde benim maaşım anneme kalır mı ? Çeyız parası alırsam nasıl olur?

  Cevap: Çeyiz parası alırsanız, evlenmediğiniz zaman alacak olduğunuz 24 aylık yetim aylığını tek seferde alıyorsunuz. Bu yüzden çeyiz parası aldığınızda sizin maaşınız annenize aktarılmaz. 2 yıl sonra annenize maaşınız aktarılır.
  Çeyiz parası almazsanız, sizin payınız annenizin maaşına eklenir ve anneniz bundan sonra iki maaşı da alır.

  Soru 9: Ben çeyiz parası için başvurdum, alacağıma dair bilgi eve mi gelecek?

  Cevap: E-devletten durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

  Soru 10: Babam vefat etti. Ancak yetim maaşı almadım. Yine de çeyiz parası almam mümkün mü?

  Cevap: Hayır mümkün değildir. Çeyiz parası alabilmesi için yetim aylığı alıyorken evlenmesi gerekir.

  Soru 11: Eşimle boşandıktan sonra yetim maaşı almaya başladım. Şimdi tekrar evleneceğiz, çeyiz parası alabilir miyim?

  Cevap: Tekrar evlenmelerde çeyiz parası alma durumu olmuyor.

  Soru 12: Evlenmeden önce yetim aylığı alıyordum ancak çeyiz parasını yeni öğrendim. Şu an çeyiz parası alabilir miyim?

  Cevap: SGK’ya aylık belgesi ve evlilik belgesi ile başvurabilirsiniz.

  Soru 13: Çeyiz parası için başvuru yapalı birkaç ay oldu. Hala işlemde olduğunu söylüyorlar. Haketmeme ihtimalim olabilir mi? 

  Cevap: İşlemler biraz uzun sürebilmektedir. Beklemeniz gerekecek.

  Soru 14: Yetim aylığı alıyordum ama çalıştığım için kesilmişti. Çeyiz parası için işten çıkıp tekrar yetim aylığına başvuru yapmam gerekiyor mu? Bir de çeyiz parası aldığımda annemden kesinti olur mu?

  Cevap: Çeyiz parası almak için yetim aylığı alıyorken evlenmesi gerekir. Eğer annesi tek başına maaşı alıyorsa maaşın 3’te 1’i kesilir, kızına verilir. Bu miktarında 24 katı çeyiz parası olarak verilir.

  Soru 15: İki kız kardeşiz, ikimizde yetim aylığı alıyoruz. Ben evleneceğim ve çeyiz parası alacağım için kardeşim çeyiz parası alamaz mı?

  Cevap: Maaş alırken evlenirse kardeşinizde alabilir.

  Soru 16: Ablam evlendi ve çeyiz parası aldı. Aldığı yetim maaşını anneme devredebilir mi? Bunun için ne yapabiliriz?

  Cevap: Anneniz ve siz maaş alıyorsanız devir işlemi gerçekleşmez. Sadece anneniz alacaksa başvuru yapınız.

  Soru 17: Çeyiz parası için başvuru yaptıktan ne kadar sonra parayı alabilirim?

  Cevap: 1 ay kadar sürer ancak 1 aydan uzun da sürebilmektedir.

  Soru 18: Kuzenim anne ve babası sağ olmasına rağmen çeyiz parası aldı. Sadece yetimler alabiliyorsa bu parayı nasıl alabildi?

  Cevap: Bu mümkün değil. Çeyiz parası, yetim aylığı alırken evlenilmesi durumunda aylığın 24 katının tek seferde ödenmesidir. Başka bir ödeme olabilir.

  Soru 19: Yetim maaşı ve çeyiz parasının ne olduğunu evlendikten sonra öğrendim. Böyle bir hakkı hiç almamış olarak dilekçe yazsam alma şansım nedir?

  Cevap: Eğer evlenmemiş olsaydınız yetim aylığı için başvuru yapabilirdiniz. Ancak evlendikten sonra yetim aylığı verilmez. Çeyiz parası da yetim aylığı alırken evlenme durumunda ödenmektedir.

  Soru 20: Babamdan yetim aylığı alıyorum Türk vatandaşlığından çıksam maaşım kesilir mi? 

  Cevap: Türk vatandaşı olmayan yetim aylığı alamaz.

  Soru 21: Yetim maaşı alıyorken çalışmaya başladım ancak maaşım kesilmedi. Bunu alma hakkımın olduğunu söylediler. Bu maaşı almam normal mi ve çeyiz parasına başvursam alabilecek miyim?

  Cevap: Maaşı almanızda sakınca olmadığı söylenmişse ve maaş kesilmemişse sıkıntı olmaz. Maaş alıyorken evlenirseniz, çeyiz parası alabilirsiniz.

  Soru 22: Çeyiz parası aldığımda annemin maaşı belirli miktarda kesildi. Tekrar tahsil için başvuru dilekçe yazmanız gerek dediler. Ne yapmam gerekiyor?

  Cevap: Çeyiz parası yetim aylığı alan kişinin aylığına göre hesaplanır. Annenin aylığını etkilemez. Kesinti varsa duruma itiraz ediniz.

  Soru 23: Ablam evlendi ve çeyiz parası aldı. Ben de evleneceğim çeyiz parası hangi aylığa göre hesaplanır?

  Ablanız evlendikten 2 yıl sonrasına kadar maaşı size etkilemez. Bu 2 yıllık süre içerisinde evlenirseniz kendi aldığınız yetim aylığından çeyiz paranız hesaplanır. 2 yıl son bulduktan sonra evlenirseniz artan maaşınızdan hesaplanan çeyiz parasını alırsınız.

  Soru 24: Çeyiz parasının geri ödemesi var mı?

  Cevap: Çeyiz parasını aldıktan sonra herhangi bir geri ödeme yapmanıza gerek yoktur.

  Soru 25: Şu an SSK’lı olarak çalışıyorum çeyiz parası almak için işten ayrılacağım. Ancak işsizlik sigortası için de hak doğmuş olacak. Hem yetim maaşı hem de işsizlik maaşı alabilir miyim? Bir de çeyiz parasına ne zaman başvurmam gerek?

  Cevap: Çeyiz parası almak için yetim maaşı alıyor olmanız gerekmektedir. Yetim maaşı alıyorken işsizlik maaşı alamazsınız. Çeyiz parası almanız sizin için daha iyi olur. Nikahtan sonra istediğiniz zaman çeyiz parasına başvurabilirsiniz.

  Soru 26: Çeyiz parası nereye yatıyor?

  Cevap: Çeyiz parasına başvurduktan sonra birkaç ay içinde ziraat bankasına yatmaktadır.

  Soru 27: Çeyiz parasına başvurdum, sonucu nasıl öğreneceğim?

  Cevap: Çeyiz parasına başvurduktan sonra evrak takibini E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıca SGK müdürlüklerinden de gerekli bilgileri alabilirsiniz.

  Soru 28: Çeyiz parası nasıl hesaplanır? 

  Cevap: Çeyiz parası, kişinin aldığı yetim aylığının tek seferde 24 katının verilmesiyle hesaplanır. Yani 500 TL yetim aylığı alan biri 24 x 500 = 12000 TL çeyiz parası almaktadır. Ancak bu paranın ufak bir kısmı vergi olarak kesilmektedir.

  Soru 29: Çeyiz parası almak için işten ne zaman çıkmam gerekiyor?

  Cevap: Çeyiz parası almak için sigortalı olarak çalışmayıp yetim aylığı almanız gerekir. Bu durumda işten çıkıp yetim aylığına başvurmalı ve ilk yetim aylığını aldıktan sonra evlenmeniz durumunda çeyiz parası alabilirsiniz.

  Soru 30: Çeyiz parasının yatması ne kadar sürüyor?

  Cevap: Çeyiz parası başvurusundan sonra işlemler 1 ay kadar sürebilmektedir. Bazen 1 aydan daha uzun da sürebiliyor.  tıkla sorunu sor

  SSK ÇEYİZ PARASI SORU VE CEVAPLARI! İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. gülay dedi ki:

   Çeyiz parasına baş vurmuştum maaşım 890 iken eve gelen kâğıtta 817 yazıyor ve buna gore 24 katını hesaplarımızda 19 bin 608 tutarken altta yatan tutarın 17 803 olduğu belirtilmiş bu durumda eksik yatmış oluyor ne yapmalıyım nereden bilgi alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Konu ile ilgili itiraz dilekçenizi yine kuruma gönderip izahat isteyebilirsiniz.

  2. Sema dedi ki:

   Kardeşim çeyiz maaşı aldı ve ardından Ben aylığı almak için yetim maaşı başvurusu yaptım.Fakat 2 yıllık süre boyunca maaşın düşük yatacağı söylendi ve düşük yattı,2 yıllık süreç sonlandı ve dilekçe verdik maaş normale dönücek mi ? Dilekçenin sonucu ne kadar sürede belli olur ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet iki yılın sonunda maaşınız yükselecek. 45-60 gün içinde sonuçlanır.

  3. Gizem dedi ki:

   Yetim aylığı alıyorum. Sigortalı işe giricem. Girdikten sonra cıkıp tekrardab babamın maaşına basvurunca ne kadar sürede geri yatmaya başlıyor? Yattıktan kaç ay sonra ceyiz parasına basvurabilirim? Babam malulen emekli oldu yalnız bu maası geri almamda sıkıntı olurmu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tekrar maaş bağlanması 45-60 gün arasında sürüyor. Maaş tekrar yatmaya başladıktan sonra çeyiz parası almanızda bir sakınca yok.

  4. Hatice dedi ki:

   Merhaba ben hem anem uzerinden sigorta babam uzerinde emekli sangidi icin ceyiz yardimina basvurmustum bugun edevlette baktigimda 4c evrak islemlerine baktigimda bugun tarihli evlenme ikramiyesi gonderildi yaziyor nezaman nereye yatar acaba birde 4a sigorta yattimi bunu nereden sorgulayabilirim edevlette boyle bir sorgulama yok simdiden tesekkurler

  5. Fırat dedi ki:

   Merhaba ablam 15 gun önce evlendi çeyiz parasi için başvuruda bulunucak 2 yıl sonra kesinti olmadan annem ablamın maaşını kendine alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz ablanızın maaşının % 50 sini alabilecek.

  6. seçil dedi ki:

   Ceyiz parasi icin mayis ayinda basvuru yaptim hala sonuc yok sgk da ulasabilecek kimse yok telefonlara cevap verilmiyo 170 ariyoruz islem devam ediyor diyo daha sonra aradigimizda evrak ellerine gelmedigi soyleniyor fakat teslim alan kisinin ismine kadar sistemde goruyorum devlet kendi alacagi oldumu pesini birakmaz daha ne kadar bekliycez magduriyetimizi kim gorucek

  7. hayrunnisa dedi ki:

   yetim aylığı alırken ssk’lı bir işte çalışırsam maaşım kesilirmi ve çeyiz parası alabilir miyim?

  8. Can dedi ki:

   Merhaba,

   İki sorum olacak . * Nişanlım hem annesinden hem babasından ölüm aylığı alıyor ikiside ssklı çeyiz parası hangisine göre hesaplanır.
   *Evlendikten 1 hafta sonra sigortalı işe girecek bu durum çeyiz parası almasına engel mi ?

  9. Seydanur dedi ki:

   Merhaba sizebir sorum olucak ben 2 yil once evlendim yetim maasi aliyordum anneme devredilsin diye dilekce verdim. Sonra duydumki ceyizparasi diyebir sey varmiş benim bu haktan yararlanma sansim varmi acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük 5 yıl içinde talep etme hakkınız var. Talep edebilirsiniz ancak annenizin maaşından kesinti olur iki sene

  10. Musa dedi ki:

   Merhaba! Eşim yetim maaşı alıyor ve evlendikten sonra çeyiz parası alabilir mi.alırsa ne kadar alır be aldığı para annesinin aylığından kesilir mi yada geri ödenirmi.

  11. Hülya dedi ki:

   2 kez evlenip boşandıktan sonra anne babamı kaybettim. Şu an yetim aylığı alıyorum. Tekrar evlilik düşünüyorum. Daha önce hiç çeyiz yardımı almadım.çeyiz yardımı alma hakkım var mı acaba

  12. Hülya dedi ki:

   İki kez evlenip boşandıktan sonra anne babamı kaybettim. Şu an yetim maaşı alıyorum. Tekrar evleneceğim ve daha önce hiç çeyiz yardımı almadım.çeyiz parası hakkım var mıdır

  13. Kubra dedi ki:

   Meraba ben yetim ayligi aliyordum nikah kiydik ve dilekce yazdirdim evlilik cuzdanimin fotokopisini eklediler ve bana bunu pttden gonder dediler sgkya gitmene gerek yok dediler dilekceyi evlilikcuzdani fotokopisyle beraber pttden posta olarak gonderdim .sgkya gitmeme gerek varmi ceyiz parasi icin. E devletten basvuru yap yerine bastigimda emekli kaydiniz bulunmamaktadir yaziyor. Ne yapmam lazim e devletten ziraat hesabi tanimladim para yatsin diye. Ama emekli kaydiniz bulunmamaktir yaziyor basvurum gerceklesmismidir. Sgk ya gitmeme gerek varmi.

   1. Özlem dedi ki:

    Bende başvuru yaptım hala sonuç yok siz paranızı aldınız mı

  14. Eren dedi ki:

   Eşim çeyiz yardımı için basvru yaptı ewe bildirim geldı hesaplanan ucretı zıraat bankasına basvurarak alabılırsınız yazıyo ama bankaya gttıgımızde böle bı odenek yatırılmamıs olarak gorunuyor nedem olabılır….

  15. Aysun Emir dedi ki:

   Babam 5yıl 6ay çalışırken 1999 tarihinde vefat etti yeni kanunlarla yetim aylığı almaya başladık ve ben evlenmek istersem çeyiz parası alabiliyormuyum babamın çalışma süresi az olduğu için alman mümkün degilmi birde annemden kesinti olurmu ve ben çalışıtsam devlet kurumunda alabilirmiyim

  16. Sema dedi ki:

   Yetim maaşı alıyorum. Kyk kredi borcum var 2milyar. Ve ödeyemediğim için vergi dairesine bildirildi borcum. Bu borç çeyiz parasını almama engel olur mu?

  17. Şeyma dedi ki:

   Merhabalar. Babam yurt dışında emekliydi. Vefat edince anneme bağlandı ama ben herhangi bir maaş alamadım. Annem de vefat etti ve maaş tamamen kesildi. Ordaki kurallar gereği 18 yaş üstü için maaş verilmiyormuş. Öğrenci de değilim. Bu durumda ben çeyiz parası alamam mı. Ya da devletin hiç bir yardımı olmaz mı?

  18. Eliff dedi ki:

   Kolay gelsin şuan nişanlıyım ve çalışmıyorum ve nikah yapacağız çeyiz parasına başvuru yapacağım. Bu başvuru sonuçlanmadan çalışmaya başlasam çeyiz parası hakkım kaybolur mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba
    Nikah yaptıktan sonra çalışmanız çeyiz parasına engel olmaz.

  19. Cemal solakaç dedi ki:

   Merhaba esimin ailesi sahte imza ile ceyiz yardımını üzerine almışlar dava açtık 5 yıl geçmeden ne kadar süre içerisinde sonuçlanır ve para mi alabilirmiyim

  20. Ayla dedi ki:

   Merhabalar. Yetim aylığı almaktayım 1eylülde nikahım var. 15 gün sonrada iş başı yapacağım.ben çeyiz parası alabilirmiyim..işlemlerin 1ay gibi süreceği belirtilmiş. Ben evlendikten 15gn sonra çalışacağım.çeyiz parası alabilirmiyim..

  21. Ayse dedi ki:

   Annem ile babam ayrı iken annem vefat etti. Ben ve erkek kardeşime yetim aylığı bağlandı. Erkek kardeşim 18 yaşın altında. Ben evlenince benim maaşım kardeşime aktarılır mı? Ben çeyiz parası alırsam kardeşimin maaşı ne olur?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası alırsanız maaşınız kardeşinize 24 ay boyunca eklenmez.Sadece ikiniz alıyorsanız %40 + %40 maaş alıyorsunuz. Zaten siz çeyiz parası lmazsanız kardeşinizin ki % 50 ye yükselecek. Yani çok bir yükseliş olmayacak. Bu nedenle çeyiz parası alın. Maaş pay oranları ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  22. Seren dedi ki:

   Sigortali iste calistim simdi isten ciktim agustosta dugunum var yetim maasini bir kere daha almam gerektigini biliyorum fakat maasin tekrar baglanmasi icin bir yerlere basvuru yapmam gerekir mi yoksa otomatik olarak yetim maasi tekrar baglanir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yetim maaşı için Sosyal güvenlik kurumna tekrar başvurmalısınız. Otomatikman bağlanmaz.

  23. mesut yıldırım dedi ki:

   çeyiz parası 24 ay dolduktan sonra tekrar maaş anneme baglanırmı baglanması için ne yapmalıyız

  24. Elifnaz dedi ki:

   Merhabalar , şu an yetim aylığı alıyorum ve çeyiz parası almak için gerekli şartları taşıyorum. Evlendikten sonra çeyiz parası için başvuru yapıp başvurudan hemen sonra (daha para yatmadan) sigortalı bir işe başlarsam bu durum çeyiz parası almamı engeller mi? İyi çalışmalar dilerim.

  25. Songül demir dedi ki:

   Ben eşimden ayrıldım annem babam vefat etti yetim aylığı alıyordum şimdi ikinci evliliğimi yapacam çeyiz parası alabilirmiyim daha önce hiç almadım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet ilk evliliğinizden almadığınız için ikinci evliliğinizden alabilirsiniz.

  26. Arafat dedi ki:

   Yetim aylığı alıyodum çeyiz parası için 2 ay önce başvuru yaptım henüz gelmedi sgk ya gidip sordum neden gelmiyo diye bana burdan sizinle ilgili bişey gözükmüyo dediler ne yapabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dilekçeyi, Başvuru formunu gönderdiğiniz kuruma arayarak bilgi alabilirsiniz. Maalesef bu başvurular e devletten de gözükmüyor.

  27. emine dedi ki:

   16 yıl önce evlenirken babamdan çeyiz parası aldım 2 yıldır hem annemden hem babamdan yetim aylığı alıyorum.2 ay sonra evleniyorum annemden çeyiz parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet öncesinde babanızdan aldığınızdan. Annenizden çeyiz parası alma hakkınız var.

  28. Yeliz dedi ki:

   Merhaba ben ceyiz parası için 15 gün önce başvurdum kendi emeklilik günlerimde doldu eksik günlerimi istege baglı ödemiştim kendi emekliligime başvursam ceyiz parasını almama engel olurmu

  29. kzk dedi ki:

   merhaba ben babamdan yetim aylığı alıyorum sigortalı bir işe girdiğimde kesileceğini biliyorum evlendiğimde peki çeyiz parası için barvuru yapabiliyor muyum sigortalı çalıştığımda

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası alabilmeniz için evlenmeden evlenirken yetim aylığı alıyor olmanız gerekiyor. Çalıştığınızda yetim maaşı kesileceğinden, evlendiğinizde çeyiz parası alamazsınız

    1. Ali dedi ki:

     Mereba esim yetim evlenmeden once yetim oldugu icin 500 lira okul yardimi adinda maas baglamislar bizde ceyiz parasindan yararlana bilirmiyiz

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Evlenmeden önce babadan yetim maaşı alıyor ise çeyiz parası alabilir. Bu şart sağlanmadı ise çeyiz parası alamayacaktır.

  30. Tuğba dedi ki:

   Iyi günler ben iskurda çalışmaya baslayacagim.Dugunum bu çalışma süresi içinde olacak.Resmi nikah yaptırdıktan sonra bu haktan yararlanabilir miyim ya da ne zaman yararlanabilirim

  31. Ebruli dedi ki:

   Babamdan yetim aylığı almakta yım başka bir bankadan kredim var 1 ay sonra evleneceğim çeyiz parasına başvuracagim daha önce çektiğim kredi bı engel yaratır mı

  32. Nail dedi ki:

   Kayinoederim öldu.reddi miras yaptircaz borc larindan dolayi.bekar olan kizi ve geride kalan esi reddi miras yapmis olsa aylik alabilirlermi.reddi miras yaptiran bekar kizi da ceyiz yardimi alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet emekli aylıklarını alabilirler. Reddi miras da yapılsa emekli maaş hakları devam eder.

  33. Esra dedi ki:

   6yıldır sigortalı olarak çalışıyorum ne kadar bi ödenek alabilirim iş yerimden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Merhaba eğer evlilik nedeni ile işten ayrılırsanız 6 aylık brüt maaş alırsınız. Çeyiz parası yetim maaşı alanlar için geçerlidir.

  34. SİNEM dedi ki:

   merhaba daha önce evlenip ayrıldım çeyiz parası almadım şimdi tekrar evleneceğim çeyiz parası alabiliyor muyum ? hem anne hem babadan maaş alıyorum ikisinden de alma durumum var mı.? teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer aynı eş ile evlenilecekse uzun bir araştırma sürecine giriyor. ancak yine de alabilirsiniz. Başka biri ile evleneceksiniz araştırma daha kısa sürer ve alabilirsiniz. Kısacası ilk evliliğinizden almadığınız için ikinci evliliğinizden dolayı hem anneden hem babadan alabilirsiniz.

  35. Binnur dedi ki:

   Yetim aylığımı her ayın 5 inde alıyorm 14 nisan da resmi nikahim yapilacak mayıs maaşını etkiler mi etkilemez mi teşekkür ederim şimdiden

  36. yasemin dedi ki:

   esimle bosandiktan sonra babamdan yetim maasi almaya basladim. 1 sene sonra esimle tekrardan evlendim ve daha once almadigim ceyiz odenegi icin basvuruda bulundum. denetim sureci basladi. gebze denetim memuru bulent bey denetimi yaptiktan sonra herhangi bir sikinti olmadigini ve onay icin izmit sgim ne dosyami gonderdigini bildirdi. izmit sgim muduru ile gorustum onay verdiginu ve ankaraya dosyami gonderdigini soyledi yaklasik 1 hafta oldu. bundan sonra nasil bir surec olucak parami ne zman alabilecegim ogrenmek isyiyorum bilginize ARZ ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ödemenin onaylandığına dair son bir bilgi gelecek. yaklaşık 1 ay içinde sonuçlanır. Mayıs ayının 8-14 ü arasında ödemenin yapılma olasılığını yüksek görüyoruz.

    1. Emine dedi ki:

     Merhaba bnde 12 martta basvuru yaptim fakat hala sonuclanmamis gorunuyor ne zaman sonuclanir 2 aydan fazla surer mi ?

  37. Malya aktaş dedi ki:

   Merhabalar cok acil cevap verirmisiniz onemli.
   Ceyiz parasi icin sonuclar her ayin 19 olarak mi bellirlendi
   Basvurali 2 ay oldu hala gelmedi ozaman bizim 2 aylik paramiz gitmis oluyor

  38. Şuranur dedi ki:

   Benim nikahim oldugunda calismiyordum ama yetim ayligida almiyordum ceyiz parasi alabilirmiyim başvurdum ama halen daha sonuc gelmedi 1 ay oldu e devletten nasil bakiyoruz.

   1. Şuranur dedi ki:

    Cevap verin kacinci kez yaziyorum

  39. bursa dedi ki:

   2005 yılında evlendim babamdan yetim maaşı alıyordum o dönemde. evlenirken annemin zoruyla maaşımı annemin üzerinde devrettim ceyiz parasını almamam için imza attırildim.suan ceyiz parasi almak için başvuru yapabilirmiyim.

  40. Rojbin demir dedi ki:

   Sn yusuf bey soru ve cevaplari inceledim yukarida eski esiyle tekrar evlenip ceyiz yardimi alan kisiler yazmis yada iptal edenlee benim ceyiz yardimi talebim yoktur fakat denetim dediginiz surec nedir ?
   Bir cok kisi eski esiyle evlenip ceyiz yardimi icin bas vurdugunda muavazali diye dava acılmis neyin ne oldugunu bilerek hareket edelim kurunun yaninda yasta yanmasin tesekkur ederiz

  41. Mahide dedi ki:

   Merhaba babam 2008 vefat etti annemle beraber aldık maaş 8 11 2013 yılında evlendim ben anneme geçti maaşım şimdi çeyiz parası alabilrmiyim alırsam annemde keslirmi1230 tl alıyo keslirse ne kadar kesilir beni bilgilendirirseniz sevinirim iy günler

  42. nazlı dedi ki:

   merhabalar kolay gelsin..

   1 hafta önce evlendim yetim maaşı alıyordum ve bugün çeyiz parası için müracaat ettim şuan sigortalı bir işe girip çalışsam çeyiz param iptal olur mu ?

  43. Mahide dedi ki:

   Merhaba danışma birimi size bir sorum olcak babam 2008 vefat etti annemle biz maaş aldk 08 12 2013 yılında ben evlendim annem devretti maaşım şimdi çeyiz parası alabilirmiyim alırsam annemde ne kadar masş kesilir 1230 tl alıyo bana cevap verirseniz sevinirim

  44. Rojbin demir dedi ki:

   Bu yorumdaki durum gibi bir olasilık varmı dır yusuf bey nasil bir yol izleyelim o zman her eski esiyle evlenen davalik mı olacak birsey oldu diyelim maasimiz baglanmayacak mı sosyal guvenlik kadin hakki ne olacak bende esimle korkusuz birlesmek istiyorum bu nasil olacak tesekkurler….

  45. Rojbin demir dedi ki:

   Merhabalar emekli sandigi yetim maasi almaktayim 7 yil oldu eski esimle tekrar cocugum icim evlenmek istoyoruz evlenip sgk ya bildirince bir sorum cikarmi geriye donuk bir dava yada borclanma cikarmi adres vs.hepsi ayri tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hayır herhangi bir sorun çıkmaz siz evlendiğinizi bildirin eski eşiniz olduğunu belirtmenize gerek yok. Sadece maaşınız kesilecektir.

    1. Rojbin demir dedi ki:

     Tesekkur ederim
     Peki sayet anlasamayip bir sikıntı yasarsam bosanmak zorunda kalirsam yada esim vefat ederse bu maasi tekrar hak edermiyim ….
     Bana eski esimle tekrar evlendigimde sgk denetmenlerinin gelip denetecegini ve arastiracagini bir danisma burosu soyledi bunun icin sizin tecrubenizden yararlanmak istedim bunun ispati nasıl olur evlenmek fiilen artik birlikte olmak degilmidir oncesinde ayri yerlerde adres vs.kayitli bir ihbar yada hicbir sıkıntı yok .tesekkur ederim aydınlatirsaniz bizlerde dogru bilgi elde ederiz.

  46. Mahide dedi ki:

   Merhaba danışma birimi 2008 yılında babam vefat etti maaşı annemle beraber alıyoduk 08 12 2013 evlendim maaşım anneme devretti şimdi çeyiz parasını alabilirmiyim alırsan annemin maaşından ne kadar kesilir 1230 tl alıyı bide kartimı kullanmadığım için kestim attım tahsis numarasını nerden bulucam bana cevap verirseniz sevinirim

  47. fidan dedi ki:

   yurt dışından yetim aylığı aliyordum Türkiye ye evlenip yerleştim çeyiz parasi yardimini nasil alabilirim

   1. Hülya dedi ki:

    Ben alamadım siz nasıl aldınız yardımcı olur musunuz

  48. Mahide dedi ki:

   Merhaba 08 12 2013 yılında evlendim 2008 yılında babamdan annemle beraber maaş aldım evlenince benim maaşım anneme geçti şimdi çeyiz parası alabilşrmiyim alırsam annem 1230 tl alıyo kesilirmi maaşı tahsis numarasını nasıl bulucam evlenince kartı kullanmadığım için kestim attım

  49. Güler dedi ki:

   Neden cevap vermiyorsunuz

  50. Büşra dedi ki:

   Kardeşimle beraber babamın aylığından alıyoruz ben çeyiz parası aldığım zaman kardeşimin aylığında kesinti olur mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hayır kesinti olmaz. Sizin 24 ayınız dolduğunda maaşında yükselme olur.

  51. Mahide dedi ki:

   Merhaba babam 2008 vefat etti annemle bana maaş bağlandı 08 12 2013 yılında evlendim maaşım anneme devretti şimdi çeyiz parasını alma hakkım varrmı alırsam annemde maaş kesilirmi 1230 tl alıyo kesilirse ne kadar kesilir bide dilekçe formunda tahsis nosu isteniyo ben o zaman kartı kullanmadığım için kesip attım tahsis nosunu nerden bulabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim

  52. hatice dedi ki:

   iyi gunler babam 2010 da vefat etti ölüm aylığını kesilmesini diye ablam da bende anneme devrettik annem aldı ceyiz yardımı alabilir miyim

  53. hatice dedi ki:

   iyi gunler babam 2010 da vefat etti ölüm aylığını bölünmesini diye annem aldı 2016 da evlendim ceyiz yardımı alabilir miyim

  54. Munevver dedi ki:

   Ceyiz parasi alcam basvuruda bulundum fakat benim bankadan hacizligim icram falan var bide vergi borcum var el koyarmi banka

  55. Demet dedi ki:

   Ocakta çeyiz parası başvurdum marta sonuçlanır dediler ama hala çıkmadı ne zaman çıkar

  56. Güler dedi ki:

   Mesajlarımın hepsinede cevap verirmisiniz hic birini cevaplamamissiniz

  57. Fatma dedi ki:

   İyi günler ben 2006 da evlendim evlenmeden önce de babamdan yetim maasi alıyordum Babam Bağkurluydu O donem herkes ceyi yardımı aldı ama bana bağrkur oldugu icin verilmiyo ssk lı olması gerekiyor demislerdi o yüzden kaldı benim hala boyle bir hakkim bulunuyor mu acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanun 1 Ekim 2008 yılında değişti bu nedenle evlendiğiniz tarihte bu hüküm olmadığından çeyiz parası alma hakkınız da bulunmamaktadır.

  58. Yasemin dedi ki:

   Benim annem yetim parası olarak 2 3 sefer aldı dahada vermediler iptal ettiler abim iş-kur da çalışıyor diye iptal etmişler bu yuzden çeyiz parası alabilirmiyim

  59. Neşe dedi ki:

   2011den önce yetim aylığı aliyordum sonra sigortalı işe girdim ve evlendiğimde sigortaliydim geçmişe ait çeyiz parası alabilirmiyim

  60. Yasemin dedi ki:

   Benim annem yetim parası olarak 2 3 sefer aldı dahada vermediler iptal ettiler abim iş-kur da çalışıyor diye iptal etmişler bu yuzden çeyiz parası alamıyormuyum

  61. Güler dedi ki:

   Babam vefat etti ben evlenirken anneme yardim yapiliyomu ?????

   1. Selvi Türk dedi ki:

    Merhabalar,
    Evlenmeden sigortalı çalışırken babadan gelen maaşım bir kısmı anneme aktarıldı… Sİgortalı olarak evlensem. çeyiz parasına almasam… anneme aktarılan maaşımın bir kısmı iptal oluyor mu ?

  62. N yılmaz dedi ki:

   Meehaba 2016 da evlendim çeyiz parası alamadım üstüne borç ödedim şuan başvuru yapsam alabilirmiyim

  63. Sibel dedi ki:

   Merhabalar ben sibel . 24 yaşına gircem . İki yıl önce mezun oldum . Gıda mühendisiyim. Yarın işe baslicam Allahin izniyle . Maaşım kesilecek onu biliyorum benim merak ettiğim konu çeyiz parası.mesala 3 yıl calistiktan sonra tekrar muracaat ettiğimde çeyiz parası alabilir miyim ???

   1. Sibel dedi ki:

    Niye cevap verminonuz ?

  64. Güler dedi ki:

   Bekarken aldığı yetim maaşını evlendikten sonrada alabilir mi yeni kanuna gore

  65. Güler dedi ki:

   Kardeşim evlenmeden önce yetim maaşı alıyordu simdi evli biyerde çalışıyo isd en çıksa alabilir mi ödenek

  66. Cansu dedi ki:

   Bende yetimim maaşımız var ama ben böldürmedim anne devrettim.annem çekiyor bu rağmen ceyiz parası alabiliyormuyum yok gitim maaşımı böldürmem gerekiyor mu.?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası alabilmeniz için sizin yetim maaşı almanız gerekiyor. evlenmeden önce başvuru sonucunda maaşın bağlanması gerekiyor. Maaş bağlanmadan evlenirseniz yine alamazsınız.

    1. Cansu dedi ki:

     Böldürmesem alamıyorum o zamn

  67. Songül dedi ki:

   Yetim maaşı alıyorum ve normalde Zi̇raat Bankasından yatan maaşımı ben Garanti Bankasına taşımıştım. Evlendikten sonra çeyiz parasına başvursam herhangi bir sıkıntı olur mu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hayır herhangi bir sıkıntısı olmaz.

  68. Güler dedi ki:

   Yada Kardeşim çeyiz parası almadan evlendi onun parası bana verilir mi ???

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz evli değilseniz yetim maaşı alırken evlenirseniz alabilirsiniz aksi halde hiçbir şekilde alamazsınız.

  69. Güler dedi ki:

   Kardeşim evlenmeden önce sigortalı bir işde çalışıyordu evlendikten sonra ayrıldı evlenme ödeneği için başvuru yapabilir mi ?????

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası ödeneği için evlenmeden önce yetim maaşı alırken evlenmesi gerekiyor. Şu anda böyle bir hakkı yok

  70. Emel dedi ki:

   Babam 20 yıl önce vefat etmişti hiçbir maaş alamadim durumumuz iyi olmadığı halde.ve 3 ay önce evlendim kaçarak.bu ödemeden faydalanabilirmiyim çok ihtiyacim var

  71. Sibel dedi ki:

   Merhabalar ben sibel . 24 yaşına gircem . İki yıl önce mezun oldum . Gıda mühendisiyim. Yarın işe baslicam Allahin izniyle . Maaşım kesilecek onu biliyorum benim merak ettiğim konu çeyiz parası.mesala 3 yıl calistiktan sonra tekrar muracaat ettiğimde çeyiz parası alabilir miyim ???

  72. müzeyyen dedi ki:

   merhaba 2008 yilinda bosandim ve suan 4 tane cocugum var bsbsm daha yeni vefat etti yetim ayligina basvurdum. eger eski esimle tekrar evlenirsem ceyiz parasindan hak kazanabilirmiyim

  73. Munevver dedi ki:

   Yetim ayligi aliyorum 540 tl ama bu maas uzerinden kredi cektim suan 100 tl aliyorm ben simdi ceyiz parami devletin bana verdigi 540 ×24 mu alicam yoksa her ay krediye kesilip arta kalan yani 100×24 uzerindenmi alicam birde bankaya borcum var daha baska yerlerede bu ceyiz paasi yattiginda el koyarlarmi

  74. Güler dedi ki:

   Benim sorularima neden cevap vermiyorsunuz

  75. ibrahim dedi ki:

   kardeşim yetim maaşı alıyor ancak kredi çekmesi gerekti bu kredi ceyiz parasını almasına engelmi degilmi yakında evlenecek sıkıntı olurmu

  76. fatos bulbul dedi ki:

   henuz ceyiz parasını adres degısıklıgı yuzunden alamadık fakat annemın maasından kesıntı yapılıyor bu olabılırmı

  77. Arzu dedi ki:

   3ay önce evlendim yetim aylıgımı annem alıyordu ve lakin bana cegiz parası yatacaktı ve üç aydır yatmadı annem benim adıma iptal ettirebilirmi veya cekebilirmi ve sizce niye yatmamıstır

  78. Betül Kuşaksız dedi ki:

   Ben yetim parası alıyordum sigortalı işe girdiğim için yetim parası kesildi işten ayrıldıktan 4 ay sonra evlendim ama o 4 ay zaman dilimi içerisinde sgk ya tekrar yetim parası almak için başvuru yapmadım. Evlenelim 1 buçuk yıl oluyor çeyiz parası almam mümkün mü?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut durumda çeyiz parası alabilmeniz mümkün değil. Çeyiz parası alabilmek için evlenmeden önce yetim maaşı alıyor olmanız gerekmektedir.

  79. Emine dedi ki:

   Arkadasim yetim maasi aliyor .ancak 2 tane cocugu var nikahlari yok evlenince ceyiz parasi alabilirmi daha once hic evlilik yapmadi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parasında çocuk ile ilgili bir engel yok. Çeyiz parası alabilir.

  80. Güler dedi ki:

   Benim sorularima cevap vermemissiniz

  81. Cicek dedi ki:

   Su an vergi indirimine bagli emekli maasi aliyorum fakat daha once yetim maasi aliyordum..evlenirsem ceyiz yardim parasi alabiliyor muyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yerim maaşı alırken evlenenler bu haktan yararlanmaktadır. Mevcut durumda çeyiz parası alamazsınız.

  82. Sevtap dedi ki:

   Benim yetim ayligi parami annem aliyordu ve ceyiz parasindan yeni haberim oldu 1 bucuk yillik evliyim basvursam alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sizin adınıza yetim maaşı yatıyor ise çeyiz parası alma hakkınız var. Zaman aşımı süresi 5 yıldır. Başvurup alma hakkınız hala mevcut.

  83. Güler dedi ki:

   Kardeşim evlenmeden önce sigortalı bir işde çalışıyordu evlendikten sonra ayrıldı evlenme ödeneği için başvuru yapabilir mi

  84. Güler dedi ki:

   İşten çıkan biri evli olsada evlenme ödeneği alabilir mi

  85. HATİCE dedi ki:

   Merhaba,
   Yetim aylığı alıyor ve aynı zaman da Emekli SSK’lı olarak çalışıyorum. SGDP ödeniyor benim adıma devlete.
   Yaşım 55.
   Evlenerek işten ayrılmak üzereyim.2. evliliğim olacak..
   Yetim aylığı alan ve Emekli SSK’lı olarak, Çeyiz parası alabiliyor muyum.? Şartları karşılıyorum tüm bu okuduklarıma göre.
   Halen devam eden yetim aylığım var.
   Kendim emekli aylığı alıyor olmam Çeyiz parası almama engel midir ?
   Peşin teşekkürlerimle,

  86. fatima dedi ki:

   Sigortalı bir işte çalıştığım için yetim aylığım kesilmişti yakında evleneceğim işten bu ay itibari ile ayrılıyorum.tekrar bana aylık bağlanırmı.birde işsizlik maaşı almaya hak kazanacağım aynı anda işsizlik maaşı ve yetim aylığımı alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşsizlik maaşı alırken yetim maaşı alabilirsiniz. İkisi ayrı haklardır. Yetim maaşı almaya başladıktan sonra evlenirseniz çeyiz parası da alabilirsiniz.

  87. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çeyiz parası 75-90 gün arasında sonuçlanmaktadır. Adınızı Postaneye yatmaktadır.

  88. Meryem dedi ki:

   Ben çeyiz parası aldım 3 kardeşiz 400 er lira aliyorduk bana 6.000 lira kadar çeyiz parasi verdiler. Hesaplamalara göre bu parayımi almam gerekiyordu.

  89. Derya dedi ki:

   Emekli sandigi , Bağkur, ssk hepsi sgk adı altında toplanirken neden emekli sandigi ceyiz parasi 12 aylık ödeme yapıyor.bu haksızlık bu konuyla ilgili şikayeti nereye yapmalıyız. 24 aylık almanın bir yolu varmıdır.sanırım dava açanlar olmuş cevaplarsaniz sevinirim.

  90. Derya dedi ki:

   Esimle ayrilali 4 sene oldu bu donemde yetim ayliğı almaya basladim.tekrar esimle evlenmeye karar verdik.hic ceyiz parasi almadim. Acaba alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tekrar evliliklerde çeyiz parası verilir ancak denetim süresi daha uzun sürecektir.

  91. ŞÜKRAN ADAMEY dedi ki:

   2002 YILINDA EVLENDİM ANNEM VE BABAM SAĞ ÇEYİZ PARASINI GERİYE DÖNÜK ALABİLİRMİYİM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası alabilmek için yetim maaşı alırken evlenmek gerekir. Ayrıca SGK da haklarla ilgili zaman aşımı 5 yıldır. Mevcut durumda çeyiz parası alamazsınız.

  92. sibel dedi ki:

   2011 yılıdna çeyiz parası aldım 24 ay odendikten sonra anneme aktarılması gerekiyordu ama maaşına aktarılmadı dlekçe yazildi oturdugumuz ilçedeki sgk ile görüşüldü net bir bilgi vermiyorlar bizi Ankaraya gönderiyorlar ne yapmamız gerek Ankaraya gidecek zamanımız yok.

  93. Özlem dedi ki:

   Merhaba ben çeyiz başvurusunu bu ay yaptım bu çeyiz maaşı ne zaman benim hesabıma yatar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Denetim süreçlerinden sonra yaklaşık 60-90 içinde sonuçlanır.

  94. Filiz dedi ki:

   Daha önce babamdan dul yetim aylığı alıyordum.Suanda sigortalı iste çalıştım bir süre sigortalı calisirken maaş benden kesilmedi talebim üstüne kesildi.Bana böyle bir durumda çeyiz parası hakkın var denildi dogrumudur ne yapmam gerekir?6

  95. Seyma dedi ki:

   Merhaba. 3 yıl önce trafik kazası geçirdiğim için mecburen vefat eden babamdan 2 yıldır yetim aylığı almaya başladım. Annem de alıyordu ben ilk defa bağlattım. Babam 2006 da vefat etti ben 2007 de resmi nikâh dışı doğum yaptım. Evlendiğim taktirde Çeyiz parası bende alabiliyor muyum bunu merak ettim. Ayrıca 40 yaşındayım. Teşekkür ederim.

  96. Sibel dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin . Ben çeyiz yardımı aldım. Babam emekli sandığından emekli idi. Bir üvey kız kardeşim(babamız bir) ve annem var. (Ablamın 18 yaşından büyük okumayan 1 oğlu birde evli kızı var)Aldığım çeyiz yardımını ablama ve anneme onlardan yapılan kesinti oranında geri ödemek istiyorum. Acaba herbirinden nekadar oranda para kesilmiştir.

   1. Sibel dedi ki:

    Müsait olan varsa sorumu cevaplayabilir misiniz şimdiden teşekkürler.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sadece anneniz ve kardeşiniz maaş almış olsaydı Anneniz %60 kardeşiniz %30 alacaktı. Üçünüz birden Anneniz %50 iki kardeş %25 ve %25 olarak maaş alır bu yüzdelere göre hesaplama yapabilirsiniz. Ayrıca pay oranları ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

    1. Sibel dedi ki:

     Kusura bakmayın tekrar rahatsız ediyorum.

     Yanı ben evlendikten sonra çeyiz yardımını ALMASAYDIM annemin- örnek olarak-almış olduğu 50 lira 60 liraya, ablamınki de 25 liradan 30 liraya mı çıkacaktı.
     Yoksa annem babamdan kalan maaşın %50 sini ablamda %25 ini almaya mı devam edecekti (yani aralarında %67 ye %33 oran var) 3te 1 ablam 3te 2 annem. Yani kastettiğiniz oran %60 -%30 oranı bu mu.

  97. Alev dedi ki:

   Yabancı uyruklu biriyle o ülkede evlenen kişi çeğiz parası alabilirmi
   Ve çifte vatandaş olması çeğiz parası almasını engellermi
   Teşekürler

  98. Sema dedi ki:

   2 yılım bitti annemin üzerine aylığı bağlamam gerekiyor acaba nasıl dilekçe vermem lazım örnek verebilir mısınız?

  99. Fatma dedi ki:

   Merhaba ben evlenmeden once babamla annem yaşıyordu ama evlendikten sonra babam ile annem vefat etti ben çeyiz yardımından yararlanamadım yararlanmak istiyorum ihtiyacimda var nasıl alabilirim yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım merhaba,

    Çeyiz parasından yararlanabilmeniz için evlenmeden önce yetim aylığı alıyor olmanız gerekirdi. Böyle bir durum olmadığından çeyiz parası alamasınız.

  100. Bengül dedi ki:

   Merhaba ben eşimden ayrıldıktan sonra babamdan yetim maaşı bağlandı bana 3 yıldır alıyorum bu parayı şimdi yeniden bir başkasıyla evlilik yapacağım çeyiz parası alabilir miyim ben evlenirken babam hayattaydı ve o zaman çeyiz parası alınmadı

  101. Gizem pamuk dedi ki:

   Babam öleli 24 yıl oldu sgksı az da olsa yattı ama emekli olmadi ben de hiç bir para almadım daha dogrusu böyle bir şey bilmiyordum annem ayrı ablamla yaşıyorum şuan çalışıyorum sigortam yatıyor ama 3 ay sonra evlenecem durumum hic yok her hangi bir para alamaz miyom ???

  102. hatice dedi ki:

   Merhaba 1981 yılında evlendim,şiddetli geçimsizlik nedeni ile 2010 yılında boşandık.babamın ölüm aylığından faydalandım.2017 de eski eşimle tekrar evlendim babamdan aldığım yetim aylığımın kesilmesi için sgk ya başvurdum çeyiz parası alabileceğimi söylediler.şu an evlendiğim kişi eski eşim,böyle bir hakkım varmı.teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hatice Hanım merhaba,

    Daha önce çeyiz parası almadıysanız böyle bir hakkınız var. Eski eşinizle tekrar evlendiğiniz için denetim normalden biraz daha uzun sürebilir.

  103. Buket dedi ki:

   Ceyiz parasi icin basvuru yaptim ve sonuc onaylandi ama annemin emekli maasindan 24 ay boyunca 210 tl para kesilecegi soyleniyor bu dogrumudur acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Buket Hanım merhaba,

    annenizden maaş kesintisi olmaz. Mevcut maaşı korunur. Ancak 24 ay sonra sisizin aldığınız maaşın %50 si oranında maaşı artar.

  104. Hilal dedi ki:

   E devlette çeyiz parasının yattığını ve miktarını gösteriyor ama banka bakiyem sıfır onu nasıl öğrenebilirim yada bankaya gidip çekebilir miyim direk bilgi verirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Size bildirilen kağıtta veya sistemde nereye yattığı gözükür. Çeyiz parası PTT ye de yatmış olabilir.

  105. bengül dedi ki:

   ikinci evliliğimi yapacağım yetim maaşı alıyorum babamdan çeyiz parası alabilirmiyim acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Bengül Hanım merhaba,

    Eğer ilk evlilikte almadıysanız alabilirsiniz.

  106. Fatma dedi ki:

   Birde ceyiz parasinin yatip yatmadigini edevletten ogrenebilirmiyim

  107. Fatma dedi ki:

   Merhaba emekli sandigina ceyiz yardimi icin basvurmustum yaklasik 9 aydir cevap alamadim gecen hafta muvazali bosanma hakkinda arastima icin kuruma tekit yazisi yazilmis banada bilgi yazisi geldi arastirma asamasinda galiba nekadar sure daha beklemem gerekecek

  108. Derya aydın dedi ki:

   şu anda işsizkik maaşı almaktayım..Ssk yı aradığımda yetim maaşıda alabileceğimi söylediler .Ama emin olamadım…Şanda başvuru yaptığım taktirde ikisinide alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Derya Hanım merhaba,

    İşsizlik maaşı aldığınız sürede yetim maaşı da alabilirsiniz.

    1. Derya aydın dedi ki:

     Teşekkürler…Son bir sorum daha olacaktı işsizlik maaşı almaya devam ederken çeyiz parasına başvurabiliyor muyum acaba

  109. Selam dedi ki:

   Ben 18 yaşında iken babam vefat etti yani 18 den sonrada
   Yetim maaşı verilmiyordu ben çeyiz parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası alabilmek için yetim maaşı alırken evlenilmesi gerekmektedir.

  110. nurten dedi ki:

   merhaba
   2002 yılına kadar babamdan yetim maaşı alıyordum o dönemde annemden kesilecek diye evlenirken çeyiz parası almamıştım. 2014 yılında boşandım şu an tekrar babamdan maaş alıyorum geçmiş dönem çeyiz parası ala bilirsin gibi bir şey duydum ne kadar doğru bilmiyorum ama konu ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim. teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nurten Hanım merhaba,

    SSK da ödeneklerin zaman aşımı 5 yıldır. Bu nedenle geriye dönük başvuru yapamazsınız.

  111. Fatma dedi ki:

   Merhaba
   Ceyiz yardimi icin basvuruda bulundum odeme hangi bankaya yapiliyor ve odeme yapilip yapilmadigini edevletten ogrenebilirmiyim edevlleten baktigimda basvurdugum ilde evrak dul ve yetim ayliklari servisine sevkedildi yaziyordu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım,

    Çeyiz parası PTT ye yatmaktadır. E devleten sizinde baktığınız yerden takip edebilirsiniz.

  112. Sebnem dedi ki:

   yetim ayligi ben almiyorum. Para bolunmesin diye komple maasi annem aliyor. Yetim ayligini alip, ceyiz odenegini aldiktan sonra, annemden kesilen 3 te 1 lik kisim tekrar ona geri odenmeye baslar mi? Yoksa evlendikten sonra maasini kesintili almaya mi devam eder?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Şebnem Hanım merhaba,

    Siz çeyiz parasını aldıktan sonra anneniz 24 ay boyunca eksik almaya devam eder. Maaşı 1/3 oranında kesilmez Maaşı 1/5 oranında kesilir.

  113. mizgin dedi ki:

   Merhaba
   Ben evrak takibine baktığımda dosya kapandı diyor ama para henüz hesabıma yatırılmadı bu konu ile ilgili nasıl bilgi alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Alo 170 SGK danışma hattından durumunuz ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

  114. Hava dedi ki:

   Merhaba. Babam öldükten sonra maaşı tek kişi bütün olarak aldı, maaş bölünmedi. Ablam evlendi ben üzerime almak için dilekçe yazdım, ablam çeyiz başvurusu yaparsa maaş durumunu nasıl etkiler. Yarısını mı alırım yoksa tamamını mı? Ben de evlensem çeyiz parası için başvurabilir miyim, evlendiğimde tarihte mi başvurmam şart yoksa beş yıl içerisinde de olabilir mi? Teşekkürler.

  115. elvan dedi ki:

   e devletten nerden öğreneceğiç çeiz parasımın durumunu bir türlü bulamadım ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elvan hanım merhaba,

    Çeyiz Parası başvuru ve sonuçları henüz E devletten görüntülenemiyor. Ancak Başvurduğunuz kurumla irtibata geçerek öğrenebilirsiniz.

  116. Esma taylan dedi ki:

   Merhaba ben hem annemden hem babamdan ayrı ayrı yetim aylığı alıyordum evlendim ikisinden de çeyiz ödeneği için başvuru yaptım ama tek bi cevap geldi ikisinden de alabilirmiyim çeyiz ödeneğini diğer tebliğgat da gelir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Esma hanım merhaba,

    Hem annenizden hem da babanızdan dolayı çeyiz parası alma hakkınız var. Diğer işlemle alakalı sonuç da yakında gelecektir.

  117. Sultan ilikcioglu dedi ki:

   Ben4a sgk olum aylgi almakta iken yaklasik 2 yil once evlendim ve 2017 eylul ayinda bosandim. Bu arada tekrar evlilik yardimi talebinde bulundum. Gecikince olum ayliginada muracaat ettim. Bana evllik yardimi geldi. 1.evlilik yardimi geriye donuk yani evli oldugum ay ve yillari mi kapsar. 2.olum ayligina nezaman baglanabilirim. Yardimi aldigim 25 ekim 2017 den itibaren 24 ay sonrami ayliga baglanirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sultan hanım merhaba,

    Eğer çeyiz yardımını 24 aylık aldıysanız evlendiğiniz tarihten itibaren 24 ay bitene kadar alamazsınız.

  118. melisa dedi ki:

   ceyiz parasi için basvurusu yaptim fakat kredi cekersem ceyiz parami etkilermi gelmemezlik yaparmi her hangi birşey olurmu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Melisa Hanım merhaba,

    Çekeceğiniz kredi yetim maaşını etkilemez.

  119. Munevver dedi ki:

   Son bir soum daha olacak kusura bakmazsiniz insallah. Birde aralikta nikahim olacak benim nikah evraklari hazirlarken orda kredi cektigim falan cikarmi cunku nisanlimin kredi cektigimden haberi yok yan nikah zamani kredi cektigim falan ortaya cikarmi? Yetim maasina kredi cekmistim ya bu cikarmi ortaya?

  120. Munevver dedi ki:

   Babamin emekli maasina kredi cekim ing banktan 500 tl maas aliyorum. 420 tlsi kesiliyor krediye ben net maasima goremi 24 carpimi alcam yoksa krediye kesildikten sonra kalan paraninmi 24 carpimi alicam? Birde ceyiz parasi yattiginda kredim olan banka el kormu yada vergi borcum var yasal takibim var bunlar yuzunden ceyiz parasina el koyarlarmi? Lutfen acil cevap yazarmisiniz yoksa kafayi yiycem dusunmekten cunku nikahim olcak dugunum olcak guvendigim para bu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Münevver Hanım merhaba,

    Çeyiz başvurunuz sizin hak ettiğiniz 500 TL üzerinden hesaplanır. Banka yatan paraya el koyamaz. Otomatik talimat verdiğiniz için vadesi gelen taksit kadarını çekebilir. Vergi borcunuz daire hesaplarınıza haciz koymadığı müddetçe gelen toplu paradan kesilmez. emekli maaşlarına SGK borcu haricinde haciz gelmez.

  121. TUĞÇE dedi ki:

   ÇEYİZ PARASI İÇİN BAŞVURDUM.EMEKLİ SANDIĞI OLDUĞUM İÇİN NERDEN TAKİP EDECEĞİMİ BİLMİYORUM.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz paralarının durumu ancak başvuru yaptığınız kurumu arayarak sorgulama yapabilirsiniz.

  122. merve dedi ki:

   merhabalar,

   yetim maaşı alırken kendi işimi kurdum ama yetim maaşımı kapattırmayı unuttum.3 ay sonra iş yerimi kapattım bu arada iş yerim açıkkende yetim maaşı almaya devam ettiğim için usulsuz odeme adı altında yaklaşık 19 bin liralık bir ceza ödemek zorunda bırakıldım. şimdi tekrar yetim maaşı almaya başladım ve evlendim. çeyiz parası için başvuru yaptım ama kabul edilmedi itiraz hakkım var mı?

   teşekkürker.

  123. Lütfiye dedi ki:

   Ben annemle birlikte babamdan maaş alıyorduk. Maaşın benim aldığım kısmından hesaplanarak çeyiz parası aldım 2 yıl oldu. Annem maaşın benim aldığım kısmını tekrar alabilirmi eğer alabiliyorsa ne yapılması gerekiyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    24 ayı doldurduysanız. En yakın Sosyal güvenlik merkezi emeklilik servisine şahsen veya İadeli taahhütlü posta ile dilekçe ile talep oluşturun.

  124. Sibel dedi ki:

   Merhabalar, ben yetim maaşı alıyorum sigortalı bir işe girdiğim zaman maaş kesilecek biliyorum ama evleneceğim zaman çeyiz parasından yararlanabilir miyim . İşten çıkıp tekar başvuru yaptığımda tekrar maaş baglanır mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası alabilmeniz için evlenmeden önce fiilen yetim maaşı alıyor olmanız gerekir. işe girip maaşınız kesildikten sonra evlenirseniz yetim maaşı alamazsınız. işten çıktıktan sonra başvurduğunuz takdirde yetim maaşınız tekrar bağlanır.

  125. Hicran dedi ki:

   Ablam ile ben yetim aylığı alıyorduk Ablam evlendi çeyiz parasına baş vurdu ve aldı bu çeyiz parası Beni de etkiledi maaşım yarıya düştü bizde böyle olacağını bilmiyorduk şimdi ben yarım maaş almaya başladım ev kira anne yok baba yok çalışamıyorum aldığım yarım maaş olan 500 tl yetmiyor bu kesintiye itiraz edebiliyormuyum tam maaş almak için ne yapabilirim 600 lira sadece kiram benim şaşırdım kaldım napacağımı bilemiyorum

  126. Güler dedi ki:

   Merhaba .
   Nikah yaptıktan hemen sonra maaşım kesilir mi ? Yoksa çeyiz parası yatana kadar maaşımı almaya devam eder miyim ?

  127. Dilan dedi ki:

   Merhabalar. 2004 yılında babamın iş kazası sonucunda ben kizkardesim ve anneme ,ssk dul ve yetim ayligi ile is kazasi maasi baglandi oranlar ise %50 %25%25 şeklinde. Bir işe girme söz konusu olunca kendi maaşımın anneme bağlanmasını sağlayabilirmiyiz? Yoksa kiz kardesiminde maas aliyor olmasi duruma engel mi ? Son olarak çeyiz parası alınır ise ikisinden kesim yapilirmi ? İlginiz icin şimdiden teşekkürler…

  128. Elif dedi ki:

   Ben okumuyorum kardeşim yetim maaşı alabiliyor ben alamıyorum düğün parası banada düşer mi

  129. Fatma dedi ki:

   Slm çeyiz parası hesaplanırken ilk başvurudaalınan aylık üzerin den yoksa son ödenen aylık üzerinden hesaplanıyor tş

   1. Fatma dedi ki:

    Slm babadan yetim eşten dul maaşı alan kişi her 2 yerdende çeyiz parası alabilir mi alırsa ssk olan 24 ay üzerinden mi hesaplanıyor bankaya kıredi ye kesilen maaş çeyiz parasını banka alırmı çeyiz parası borç olan bankaya yattığından banka kesermi 4

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Çeyiz parasını yetim maaşı aldığınız babanızın maaşından alabilirsiniz. Çeyiz parası Ptt ye yatmakta ve siz kesilmesini kabul etmediğiniz müddetçe banka tarafından çekilemez.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası Son aldığınız aylık üzerinden hesaplanacaktır.

  130. Esra dedi ki:

   Yetim ayligi alip sonra ise giren birinin maasi kesiliyor dediniz sonra isten cikip tekrar yetim ayligi basvurusu yaparsa maasinda bi degisiklik olur mu birde basvuru yaptiktan sonra ne kadar sure icinde maasini tekrar almaya baslar birde almadigi ay boyunca toplu para yatar mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tekrar maaş başvurusunda aldığınız maaş değişmez. Aldığınız dönemden sonra maaş zammı gelmiş ise zam oranında güncellenir. Çalıştığınız dönemin maaşını alamazsınız. Başvuru yaptığınız tarihten itibaren tekrar işlemeye başlar. Yetim maaşı yatma süresi 45-90 gün arası değişmektedir

  131. Gülcan kesici dedi ki:

   Meraba ben yurt dışında kıbrısta yasıyorum babam vefat ettiği için aylık maas alıyordum evlendim 3 yıl oldu çeyiz parası alındığından haberim yoktu kıbrısta çeyiz parası için nereye başvurmam lazım bu hakımı almak için

  132. yasemin dedi ki:

   Merhaba

   Çeyiz parası dilekçesindeki tahsis numarası ne oluyor .
   Numarayı nerden bulabilirim yardımcı olurmusunuz ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yetim maaşı alırken size verilen numara Tahsis numarasıdır. Maaş aldığınız bankadan veya SGK dan öğrenebilirsiniz

  133. Selin dedi ki:

   Çeyiz parası aldım.. 2 yıl doldu anneme tekrardan
   Benim maaşım bağlanır mı ? Bağlanırsa ne kadarı
   Bağlanır evlenmeden aldığım maaş mı ? Eksikli mi ?
   Teşekkür ederim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin maaşı tekrar yükselir. Sizin güncellenmiş maaşınızın yarısı kadar annenize artış sağlanacaktır.

  134. hatice dedi ki:

   merhaba 1992 yılında boşandımbabamdan yetim aylığı bağlandı 24.11.2011 yılında çocuklarımızla ilgili sorunlar nedeniyle bir araya geldik yeniden nikah yaptık emekli sandığına eski eşimle evlendiğimi bildirdim maaşım kesildi ama muavazalı boşanma diye dava açıldı bu arada ilk başta olduğu gibi evliliği yürütemedik 2014 yılında tekrar boşandık mahkemede davayı kazandım ayrı yaşadığımız tesbit edildi yeniden müracaat yaptımdenetmenler tarafından araştırıldım ikamet ettiğim evde araştırıldım komşularıma muhtarıma sorulsu gene ayrı yaşadığım tesbit edildi ve bu durumda bana olumsuz cevap verildi çok zor durumdayım ne yapmam gerekiyor bir yol gösterirseniz çok memnun olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hatice Hanım,

    Davayı kazandıysanız kurumu idare mahkemesine dava edebilirsiniz. Bunun için İş hukuku avukatlarına danışmanızı tavsiye ederiz.

  135. Aylin dedi ki:

   Babam vefat etti. Tek çocuğum. Annem ve benim, emeklilik maaşının ne kadarını ve hangi oranlarda alıyor olmamız gerekir. Babamın malulen emekli olmuş olması bu oranı etkiler mi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın malulen emekli olması pay oranlarını etkilemez. Anneniz % 60 Siz % 30 olarak maaş alırsınız. Maaş bağlanma oranlarını https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ makalemizden de öğrenebilirsiniz.

  136. Nalan dedi ki:

   Birinci sorum neden memur emeklisi 12 ay oluyor haksızlık değilmi? 2.sorum basvurali 3 aya yaklaştı hala param çıkmadi neden acaba ??

  137. Sibel dedi ki:

   Merhaba,
   Babam SSK emeklisi ve vefat etti. Annem, ben ve kız kardeşim yani 3 kişi babamın emekli maaşını sırasıyla %50,%25,%25 oranlarda alıyoruz.İki sorum olacak.
   1) Ben evlendiğimde çeyiz yardımı almazsam, anneme ve kız kardeşime yatan para miktarları ne kadar artar ve yeni oranlar iki kişi için ne olur?
   2) Ben evlendiğimde çeyiz yardımı alırsam, yukarıdaki sorumun cevabında belirttiğiniz artış, 2 sene geçtikten sonramı yoksa direkt olarak mı anneme ve kız kardeşime yatmaya başlar?
   Teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sibel Hanım,

    Siz yetim maaşı almazsanız anneniz %60 kardeşiniz %30 olarak maaş alır.

    Siz yetim maaşı alırsanız anneniz ve kardeşiniz aynı oranlarda 24 ay daha maaş almaya devam eder. Sonrasında artar.

    1. Sibel dedi ki:

     “Yetim maaşı” derken “Çeyiz parası” demek istediğiniz herhalde. Olayın netlik kazanması açısından bir sorum daha olucak. Çeyiz parası almazsam anneme kalıcak olan %60 ve %30 oranlar (toplam=%90) kanunsal olan net oranlar mı? Çünkü SGK İl Md.lüğüne gidip sorduğumda, annem ve kardeşimin normalde aldığı %75 oranın en fazla %80 civarı olabileceği söylendi. Hangisi doğru.
     Teşekkürler…

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Evet ” Çeyiz Parası ” olacaktı.

      Dayanak;

      Dul ve Yetim Aylıkları
      Madde 68 – (Değişik: 15/6/1978 – 2149/1 md.)
      Sayfa 22 / 34
      Dul ve yetim aylıkları:
      Ölenin bağlanmış veya bu Kanun hükümlerine göre hesaplanacak emekli, adi malullük
      veya vazife malullüğü aylıklarının;
      a) Dul karı ve koca için % 50’si, aylık alan yetimi bulunmayanların dul eşlerine % 75’i,
      b) Çocuklarla ana veya babanın her biri için % 25’i, oranında bağlanır.
      Ölenin aylığa müstehak bir dul karı veya kocası ile bir yetimi bulunması halinde, dul
      karı veya kocaya % 60, yetimine % 30 oranı uygulanır.
      Ölenin önceki eşinden olan çocuklarıyla, hem anadan hem babadan yetim olan veya af kanunlarına göre tescil edilmiş bulunan çocuklarına % 30 oranında aylık bağlanır. Sonradan
      hem anadan hem babadan yetim duruma giren çocukların aylıkları da % 30 oranı uygulanmak suretiyle yükseltilir.
      (DeğiĢik: 14/3/1985 – 3166/1 md.) Emekli, adi malullük, vazife malullüğü aylığı alan veya iştirakçi olan dul eşe % 50 oranında dul aylığı bağlanarak ödenir.
      Yukarıda belirtilen oranlara göre bağlanacak dul ve yetim aylıkları toplamı, bunlara esas tutulan, emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylıklarından fazla olursa, fazlası, dul ve yetim aylıklarından mütenasiben indirilir.
      Ölen, dul karı veya koca bırakmazsa veya bıraktığı koca aylığa müstehak değilse, bunların payı çocuklarla ana babanın aylıklarına eşitlikle eklenir. Şu kadar ki, bu aylıkların toplamı yapılan eklemelerden sonra bağlamaya esas tutulan aylığın yetim bir kişi ise % 50’sini, 2 kişi ise % 80’ini, 3 kişi ise % 100’ünü geçemez.
      Dul ve yetimlerin aylık oranlarının yükseltilmesini gerektiren durumların doğması, sonradan veya yeniden aylık ödenmesine hak kazanılması veyahut ödenmekte olan aylıkların kesilmesi hallerinde yukarıdaki hükümler gözönüne alınarak, ödenecek aylıklar yeniden hesaplanır.

  138. özge özsoy dedi ki:

   Merhaba,

   Babamdan yetim aylığı alıyordum ama 1,5 yıldır özel sektörde çalıştığımdan dolayı maaş kesildi. Mayıs 2018 de evleneceğim, çeyiz paramı almak istiyorum. Ne zaman işten ayrılmam gerek ve nikah tarihini bildirdiğimde erken ödeme yapıyorlar mı yoksa illa nikah kıyıldıktan sonra mı ödemeyi yapıyorlar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Özge Hanım merhaba,

    İşten çıktıktan sonra yetim maaşı alma hakkı kazanacak ve en az 1 maaş almış olmalısınız. Çeyiz parası için nikahtan sonra başvuru yapmalısınız.

    1. özge özsoy dedi ki:

     cevabınız için teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak, daha önceden maaşı alıyordum ama sgk’lı işe girdiğim için kesildi,işten ayrılıp maaşı tekrar bağlatıp evlendiğimde çeyz parasını kesin olarak alabiliyor muyum? Bu sayfa sgk ya bağlı bir sayfa mı acaba? teşekkürler

  139. Hafize dedi ki:

   Aylık 300 tl yetim maaşı alıyorum ve evlenicem ne kadar çeyiz parası alabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ssk veya Bağkur emeklilikten dolayı yetim maaşı alıyorsanız maaşınız 24 katı yetim maaşı alırsınız.

  140. Dilek dedi ki:

   Ben 1998 senesinde eşimden bosandim emekli sandığından yetim maasi aldım eski eşimle 2005 senesinde cocuk için tekrar biraraya gelip evlendik evlenirken çeyiz parasi aldım şimdi şiddetli geçimsizlik yüzünden boşanma davası açacağım eğer boşanmak gerçekleşirse devlet bana tekrar yetim maasi baglarmi baglarsa aldığım çeyiz parasi için iki sene bana maas baglanmicakmi saygilarimla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Dilek Hanım,

    Eğer 2005-2007 arası boşanmış olsaydınız 2007 tarihine kadar yetim maaşı alamayacaktınız. Ancak 2 senelik süre geçmiş dolayısıyla yetim maaşı alabilirsiniz.

  141. Gülnur dedi ki:

   Yetim maaşı alan kız çocuğu nikahından 4 ay önce 10.000 tl kredi kullandıysa çeyiz parası alabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülnur Hanım merhaba,

    Çekmiş olduğunuz kredi çeyiz parası almanıza engel teşkil etmez.

  142. Okan dedi ki:

   Eşim evlenmeden önce karayollarımdan emekli ve vefat eden babasının maaşından kendisine 600 tl bir aylık maaş ödeniyordu fakat esimle evlendik ve ceyiz parası aldık.Çeyiz parası aldıgımızın 4. yılı gecti esimin bekarken aldığı 600 tl eski maaşı kaynanama devredilebilirmi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Okan Bey merhaba,

    Çeyiz maaşından 24 ay sonra Kayınvalidenizin maaşı otomatikman yükselmiş olmalı. Eğer yükselmediyse kuruma başvurmanız gerekmektedir.

  143. Duygu dedi ki:

   Merhaba benim 25/09/2017 tarihinde nikahım var ve ben yetin maaşı ve kaza maaşı alıyorum toplu olarak 1.180 tl maaş almaktayım kaza maaşım ve yetim maaşımla 24 aylık mı para alıcağım yoksa yetim maaşımımı alacağım ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Duygu hanım merhaba,

    Çeyiz parası olarak sadece yetim maaşının 24 aylık tutarını alabilirsiniz.

  144. Emre dedi ki:

   Benim eşim yetim maaşı alıyor nikah kiymak istiyoruz ancak bankadan çektiğimiz kiredi var banka krediyi çeyiz parasindanmi aliyor yoksa sgk dan mı

  145. Munevver dedi ki:

   Yetim ayligi aliyordum 500 tl ama kredi cektim kesiliyo ve bana kalan 50 tl evlenme odenegini 500 tl ye mi yoksa 50 tlye goremi alcam

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Münevver Hanım merhaba,

    Çeyiz paranısı haketmiş olduğunuz yetim maaşı üzerinden yani 500 TL den alacaksınız.

  Sorunuzu Yazın