• SSK ÇEYİZ PARASI SORU VE CEVAPLARI!


  SSK CEYIZ PARASI

  Soru 1: SSK çeyiz paramı almadığım için para geri gitmiş. Parayı tekrar almak için ne yapmalıyım?

  Cevap: SGK’ ya başvuru yaparak geri alabilirsiniz.

  Soru 2: Çeyiz parası için yaş sınırı var mı?

  Reklam

  Cevap: Yaş sınırlaması 18 yaş üstüdür. Evlendikten sonra gerekli belgeler ile SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  Soru 3: Evlendikten sonra sigortalı bir işte çalışmam çeyiz parası almama engel olur mu?

  Cevap: Hayır herhangi bir engel olmayacaktır.

  Soru 4: Devlet dairesinde memurum. Evleneceğim zaman çeyiz yardımı alabilecek miyim?

  Cevap: Çalıştığınız için alamazsınız.

  Soru 5: Babamın vefatından sonra yetim aylığını ablam alıyordu ve o maaş üzerinden çeyiz parası aldı. Ablam şu an evli ve bizim yetim aylığını alamayacağımızı söylediler. Bu doğru mu?

  Cevap: Evet doğru, evlendikten 2 yıl sonrasına kadar maaş talep edemiyorsunuz.

  Soru 6: Aldığım yetim maaşı üzerinden banka kredisi çekmiştim. Çeyiz parası aldığımda maaşım kesilir mi? Bir de aldığım maaşı 24 ile çarparak mı çeyiz parasını hesaplayacağım?

  Cevap: Evet 24 x aldığınız yetim maaşı şeklinde hesaplanır. Bankayla durum hakkında görüşebilirsiniz.

  Soru 7: Sigortalı olarak çalıştığım için yetim maaşı alamıyordum. Ancak şu an alıyorum ve çeyiz parası almam için kaç ay öncesinde çeyiz parası alıyor olmam gerek?

  Cevap: Evlenmeden önce sadece 1 kez bile yetim aylığı almanıza yeterlidir.

  Soru 8: Ben yetim aylığı alıyorum. Evlendiğim zaman çeyiz parası almadığım takdirde benim maaşım anneme kalır mı ? Çeyız parası alırsam nasıl olur?

  Cevap: Çeyiz parası alırsanız, evlenmediğiniz zaman alacak olduğunuz 24 aylık yetim aylığını tek seferde alıyorsunuz. Bu yüzden çeyiz parası aldığınızda sizin maaşınız annenize aktarılmaz. 2 yıl sonra annenize maaşınız aktarılır.
  Çeyiz parası almazsanız, sizin payınız annenizin maaşına eklenir ve anneniz bundan sonra iki maaşı da alır.

  Soru 9: Ben çeyiz parası için başvurdum, alacağıma dair bilgi eve mi gelecek?

  Cevap: E-devletten durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

  Soru 10: Babam vefat etti. Ancak yetim maaşı almadım. Yine de çeyiz parası almam mümkün mü?

  Cevap: Hayır mümkün değildir. Çeyiz parası alabilmesi için yetim aylığı alıyorken evlenmesi gerekir.

  Soru 11: Eşimle boşandıktan sonra yetim maaşı almaya başladım. Şimdi tekrar evleneceğiz, çeyiz parası alabilir miyim?

  Cevap: Tekrar evlenmelerde çeyiz parası alma durumu olmuyor.

  Soru 12: Evlenmeden önce yetim aylığı alıyordum ancak çeyiz parasını yeni öğrendim. Şu an çeyiz parası alabilir miyim?

  Cevap: SGK’ya aylık belgesi ve evlilik belgesi ile başvurabilirsiniz.

  Soru 13: Çeyiz parası için başvuru yapalı birkaç ay oldu. Hala işlemde olduğunu söylüyorlar. Haketmeme ihtimalim olabilir mi? 

  Cevap: İşlemler biraz uzun sürebilmektedir. Beklemeniz gerekecek.

  Soru 14: Yetim aylığı alıyordum ama çalıştığım için kesilmişti. Çeyiz parası için işten çıkıp tekrar yetim aylığına başvuru yapmam gerekiyor mu? Bir de çeyiz parası aldığımda annemden kesinti olur mu?

  Cevap: Çeyiz parası almak için yetim aylığı alıyorken evlenmesi gerekir. Eğer annesi tek başına maaşı alıyorsa maaşın 3’te 1’i kesilir, kızına verilir. Bu miktarında 24 katı çeyiz parası olarak verilir.

  Soru 15: İki kız kardeşiz, ikimizde yetim aylığı alıyoruz. Ben evleneceğim ve çeyiz parası alacağım için kardeşim çeyiz parası alamaz mı?

  Cevap: Maaş alırken evlenirse kardeşinizde alabilir.

  Soru 16: Ablam evlendi ve çeyiz parası aldı. Aldığı yetim maaşını anneme devredebilir mi? Bunun için ne yapabiliriz?

  Cevap: Anneniz ve siz maaş alıyorsanız devir işlemi gerçekleşmez. Sadece anneniz alacaksa başvuru yapınız.

  Soru 17: Çeyiz parası için başvuru yaptıktan ne kadar sonra parayı alabilirim?

  Cevap: 1 ay kadar sürer ancak 1 aydan uzun da sürebilmektedir.

  Soru 18: Kuzenim anne ve babası sağ olmasına rağmen çeyiz parası aldı. Sadece yetimler alabiliyorsa bu parayı nasıl alabildi?

  Cevap: Bu mümkün değil. Çeyiz parası, yetim aylığı alırken evlenilmesi durumunda aylığın 24 katının tek seferde ödenmesidir. Başka bir ödeme olabilir.

  Soru 19: Yetim maaşı ve çeyiz parasının ne olduğunu evlendikten sonra öğrendim. Böyle bir hakkı hiç almamış olarak dilekçe yazsam alma şansım nedir?

  Cevap: Eğer evlenmemiş olsaydınız yetim aylığı için başvuru yapabilirdiniz. Ancak evlendikten sonra yetim aylığı verilmez. Çeyiz parası da yetim aylığı alırken evlenme durumunda ödenmektedir.

  Soru 20: Babamdan yetim aylığı alıyorum Türk vatandaşlığından çıksam maaşım kesilir mi? 

  Cevap: Türk vatandaşı olmayan yetim aylığı alamaz.

  Soru 21: Yetim maaşı alıyorken çalışmaya başladım ancak maaşım kesilmedi. Bunu alma hakkımın olduğunu söylediler. Bu maaşı almam normal mi ve çeyiz parasına başvursam alabilecek miyim?

  Cevap: Maaşı almanızda sakınca olmadığı söylenmişse ve maaş kesilmemişse sıkıntı olmaz. Maaş alıyorken evlenirseniz, çeyiz parası alabilirsiniz.

  Soru 22: Çeyiz parası aldığımda annemin maaşı belirli miktarda kesildi. Tekrar tahsil için başvuru dilekçe yazmanız gerek dediler. Ne yapmam gerekiyor?

  Cevap: Çeyiz parası yetim aylığı alan kişinin aylığına göre hesaplanır. Annenin aylığını etkilemez. Kesinti varsa duruma itiraz ediniz.

  Soru 23: Ablam evlendi ve çeyiz parası aldı. Ben de evleneceğim çeyiz parası hangi aylığa göre hesaplanır?

  Ablanız evlendikten 2 yıl sonrasına kadar maaşı size etkilemez. Bu 2 yıllık süre içerisinde evlenirseniz kendi aldığınız yetim aylığından çeyiz paranız hesaplanır. 2 yıl son bulduktan sonra evlenirseniz artan maaşınızdan hesaplanan çeyiz parasını alırsınız.

  Soru 24: Çeyiz parasının geri ödemesi var mı?

  Cevap: Çeyiz parasını aldıktan sonra herhangi bir geri ödeme yapmanıza gerek yoktur.

  Soru 25: Şu an SSK’lı olarak çalışıyorum çeyiz parası almak için işten ayrılacağım. Ancak işsizlik sigortası için de hak doğmuş olacak. Hem yetim maaşı hem de işsizlik maaşı alabilir miyim? Bir de çeyiz parasına ne zaman başvurmam gerek?

  Cevap: Çeyiz parası almak için yetim maaşı alıyor olmanız gerekmektedir. Yetim maaşı alıyorken işsizlik maaşı alamazsınız. Çeyiz parası almanız sizin için daha iyi olur. Nikahtan sonra istediğiniz zaman çeyiz parasına başvurabilirsiniz.

  Soru 26: Çeyiz parası nereye yatıyor?

  Cevap: Çeyiz parasına başvurduktan sonra birkaç ay içinde ziraat bankasına yatmaktadır.

  Soru 27: Çeyiz parasına başvurdum, sonucu nasıl öğreneceğim?

  Cevap: Çeyiz parasına başvurduktan sonra evrak takibini E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıca SGK müdürlüklerinden de gerekli bilgileri alabilirsiniz.

  Soru 28: Çeyiz parası nasıl hesaplanır? 

  Cevap: Çeyiz parası, kişinin aldığı yetim aylığının tek seferde 24 katının verilmesiyle hesaplanır. Yani 500 TL yetim aylığı alan biri 24 x 500 = 12000 TL çeyiz parası almaktadır. Ancak bu paranın ufak bir kısmı vergi olarak kesilmektedir.

  Soru 29: Çeyiz parası almak için işten ne zaman çıkmam gerekiyor?

  Cevap: Çeyiz parası almak için sigortalı olarak çalışmayıp yetim aylığı almanız gerekir. Bu durumda işten çıkıp yetim aylığına başvurmalı ve ilk yetim aylığını aldıktan sonra evlenmeniz durumunda çeyiz parası alabilirsiniz.

  Soru 30: Çeyiz parasının yatması ne kadar sürüyor?

  Cevap: Çeyiz parası başvurusundan sonra işlemler 1 ay kadar sürebilmektedir. Bazen 1 aydan daha uzun da sürebiliyor.  tıkla sorunu sor

  SSK ÇEYİZ PARASI SORU VE CEVAPLARI! İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hasret er dedi ki:

   Slm babam 2yıl oldu vefat edeli 10 ay yetim aylıgı aldım ve evlendim gecen hafta annem de vefat etti çeyiz parasına başvurdum bu çeyiz parasi benim aldigim maaşa göre mi yoksa anneminkiyle birlikte mi hesaplanir kagitta hakların hak sahibine dewrwdilmesi talep edilir yaziyordu kafam çok karışık cvp lütfen

  2. Reşat dedi ki:

   Merhaba annemle babam 5 yıl önce ayrıldı babasının maaşı bağlandı yalnız tekrar evlenecekler ve daha önce hiç çeyiz yardımı almadı bu durumda çeyiz yardımı alabilir mi saygılar.

  3. Ozge dedi ki:

   Merhaba ben çeyiz parası için basvyrdum fakat tarım sigortalılarına verilemedigini ilettiler. Doğru mudur acaba ? Kanunda bulamadım böyle birşey ben bilgi verebilir misiniz ?

  4. hüdai atlı dedi ki:

   Merhaba eşim vefat eden babası üzerinden evlenmeden önce yetim maaş alıyordu annesi ve kardeşi ile birlikte evlendikten sonra ceyiz parasına başvurduk ve aldık 24 aylık süre doldu bu tarihten itibaren eşimin maaşının annesinin maaşına aktarılır mı evet ise bu işlemi yapmak için nasıl başvurmamız gerekiyor

  5. huru dedi ki:

   merhaba ben iki yıl önce evlenip çeyiz parasından yararlandım. simdi babamdan aldığım maaşı anneme tekrar vermeye başlıyacakmı devlet? Bunun İçin dilekçe vermemize gerek varmı?

  6. Merve Ertaş dedi ki:

   31 temmuzda işten ayrıldım 7 ağustosta sgkya yetim maaşi için talepte bulundum sonra SGK ta gittim 1 agustos 2016 tarihi itibariyle gelire girdiğim dair belge aldım maasiniz 26 ekim 2016 da yatirilacak toplu olarak dendi yani maaşa tabiyim sadece maaş alma günüme var.10 ekimde 2016 evlenicem evlendikten sonra ceyiz parası alabilir miyim bu benim için çok önemli

  7. Demir dedi ki:

   Merhabalar sevgili amin, belediye de muhasiplik yapmış babamdan kalan emekli sandığı dul yetim aylığı 2008 yılı öncesine tabiyim, özel okulda sigortalı olduğum takdirde aylığım kesilmedi fakat meb e atandığım takdirde bu aylığım ya da çeyiz param kesilir mi, kesilmeden nasıl alabilirim ?

  8. Sibel dedi ki:

   İyi günler ben evlendigimde annem ölmüş babam sağ idi. Evlendim 6 yıl sonra babam vefat etti. bağ-kur emeklisiydi. Babam öldükten 2 sene sonra bosandim ve babamdan dolayı yetim ayligi almaya basladim. Tekrar evlenecegim ceviz parası alma hakkım varmı acaba. İlk evliligimde yetim maaşı almadığını için başvuru hakkım yoktu. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  9. Songul dedi ki:

   Merhaba. Ben çeyiz parası alıyorum annemle beraber. Ama kartlarımız ayrı. Annem kendi maasına kredi çekti. Acaba benm ceviz parasını keserler mi.

  10. Tugba dedi ki:

   Merhaba ben vefat eden babamin sayesinde yetim maasi aliyordum. Evlenmeye karar verdim ceyiz kredisi cektim evlendim. Ama kredi benim maasimdan kesilmedi . Biz esimle ayrildik ve su an ben tekrar evlenmek istiyorum. Bu kredi borcu ne olucak hangi sekilde odeyebilirim . Cunku nakit odeme gibi bir imkanimiz yok .

  11. Sedat dedi ki:

   Evleneli 5 ay oldu ceyiz parasi yatirilmadi bu kadar uzamasi mumkun mu yada aylik maas olarak verilmesi bna cvp verdiginiz icin tesekkurler

  12. Dilek dedi ki:

   Sgk yok fakat ceyiz parasi aliyorum ayni zamanda sgk dan yararlanabiliyormuyum bunun icin ayriyeten basvuru yapmam gerekirmi

  13. berfin dedi ki:

   05.02.2014 evlendim çeyiz parası aldım ve 10.10.2015 boşandık tekrar ne zaman babmın siğortasına ve maaşına bağlana bilirim

  14. Burcu dedi ki:

   Babam vefat ettiğinde SGK çalışanıydım. Babam ise Emekli Sandığı’ndan emekli idi. Bu şekilde başvuru yaptığımda bana yetim aylığı bağlandı. Şu an hem SGK çalışanıyım hem de yetim maaşı alıyorum. Bu ay evleneceğim. Bu durumda çeyiz yardımına da başvurabildiğimi anlıyorum yazılarınızdan. Teyit etmek istedim. Bir de miktar toplam 1 yıllık yetim maaşımın ödemesi olacak diye okudum biryerlerde. Öyle mi?
   Başvuruyu nikahtan önce yapabilir miyim?

  15. melis dedi ki:

   Her ayın 14 ünde babamdan yetim aylığı almaktayım. 19 unda evlendim ve sonrasında çeyiz parası için başvuruda bulundum.hesabıma baktığımda o ay maaşımın yattığını gördüm.Geri de çekmediler. Bu durumda ne yapmam gerekli?

  16. derya dedi ki:

   yusuf bey merhaba şubatta başvurduğum evrağım bu hafta itibariyle aylık bağlama servisine ulaşmıştır bundan sonraki süreç nasıl ilerler olumsuz dönüş olma ihtimali varmıdır.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Olumsuz dönüş olmaz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  17. Ömer dedi ki:

   Nişanlım şu anda yetim maaşı almakta. Ancak daha önce başından bir evlilik geçmiş evlenme yardımı hiç almamış. Yetim maaşını boşandıktan sonra almaya başlamış. Şimdi evlendikten sonra evlenme yardımı alabilir mi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evlenme ödeneği olan çeyiz parası daha önce alınmadıysa kaçıncı evlilik olduğu fark etmeksizin bir defaya mahsus ödenir. Kayıtlı olduğunuz SGK İl Müdürlüğününe sayfasında bulunan dilekçe örneği ile birlikte başvurunuz.

  18. Hacer dedi ki:

   Annem üzerinden yetim aylığı alıyordum 3yil önce evlendim annem tarımdan emekliydi ben çeyiz yardımı için sgk başvurdum ama sadece olumsuz oldu dıe bi yazı geldi gidip neden böyle olduğunu sorduğumdada net bir cevap alamadım yardımcı olursanız çok sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Zaman aşımına uğramıştır.

  19. mehmet dedi ki:

   Merhaba, eşim 18 yaşına kadar yetim aylığı alıyordu. 18 yaşına girince bilmediğimiz bir nedenden dolayı 6-7 aylık maaşı kesildi sonradan tekrar başvuruda bulundu tekrar bağlandı.

   1050 tl yetim maaşı alıyordu 19 yaşında biz evlendik beklediğimiz çeyiz parası 1050tl x 24 = 25,200 tl iken bize gelen tutar 17,160 tl , neden kesinti olmuş olabilir, sgk ya itirazda bulunmalımıyız. Teşekkürler. Detaylı bilgilendirirseniz sevinirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İtiraz etmelisiniz. SGK müdürlüklerine giderek durumu bildirebilirsiniz.

  20. Ayse dedi ki:

   Mrb babam vefat ettikten sonra annem babamın maaşını red etti ve tamamını erkek kardesimle ben almaktayim ancak erkek kardeşim 18 yaşında olduğu için maaşı kesildi sadece bana kalan bu maaştan çeyiz parası alma hakkım varmı neticede bu para bir nevi borç veriliyor benden sonra bu parayı alacak kimse de kalmıyor bu durumda çeyiz parasını alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bu para borç değildir. Babanızın emekli maaşını alıyorsunuz. Çeyiz parası alabilirsiniz. Kesinlikle borç değildir.

  21. filiz dedi ki:

   merhaba; emekli sandığından babamız üzerinden yetim aylığı alıyoruz kız kardeşim ve ben.kardeşim nikahlandı çeyiz parasına başvurdu 40 günü geçmesine rağmen hala bir haber alamadı alo 170 her arandığında işlem devam ediliyor deniyor.ne zaman sonuçlanır acaba?kardeşim ne kadar çeyiz parası alır? ben kendi maaşımı almaya devam edebilecekmiyim acaba??

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    2 ay içerisinde belli olacaktır. Kendi payınızı alırsınız. 2 sene sonra maaşınız artacaktır.

  22. Saadet elibenli dedi ki:

   Ceyiz parasi aldim. Kesintinin ne zaman bitecegini nasil ogrenebilirim? Annemin maasina hangi tarihten sonra eklenecegini ogrenmek istiyorum.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası aldıktan 2 sene sonra annenize maaşınız devredecektir.

  23. Dilek dedi ki:

   3. Evlilik yapanlar çeyiz parası ve izin kullanabilirim daha önce bu haktan hiç yararlanmamis

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Daha önce yararlanmamışsanız çeyiz parası alabilirsiniz.

  24. Nagihan Salan dedi ki:

   Merhaba ceyiz parasını sadece yetimler mi alabiliyor? Ben suan calisiyorum memur degilim alabilir miyim ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parasını yetim aylığı alanlar alabilir. Bankaların uyguladığı farklı çeyiz parası yöntemleri de bulunmaktadır.

  25. Ergün dedi ki:

   Eşim 700tl civarı yetim aylığı almakta. Çeyiz parası olarak (700*24=16800) tl beklerken yatırılan para 5600 tl. Bi yanlışlıkk varmıdırr. Ne yapmalıyızz.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bir yanlışlık yapılmıştır. Çeyiz parası için başvuruda bulunduğunuz SGK müdürlüğüne giderek durumunuzu belirtebilirsiniz.

  26. Nergiz MERAL dedi ki:

   Selam ; Biz 4 Kardeşiz. Evlenmeden önce Yetim Aylığı Almaktaydım. İki Yıl Önce Ceyiz Parası Aldım. Benim İki Yıl Önce almakta Olduğum Yetim Maaşı Anneme veya Ablama Bağlanacak Mı.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet bağlanacaktır.

  27. Pınar s. dedi ki:

   Mrb benim yakın zamanda nikahım oldu babam vefat ettiğinden emekli maaşı alıyordum çeyiz parası almasam anneme devrolur mu bunun için ne yapmam gerekiyor?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  28. eda dedi ki:

   Babam vefat ettiği için yetim aylığı alıyorum ancak çalışmak istiyorum sigortalı bir işe girdigimde aldığım maaş kesilirmi ve çeyiz parası alamazmıyım evlenmeden önce sigortalı bir işe girsem basvurdugumda çeyiz parasını alamazmıyım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası alabilmeniz için yetim aylığı alırken evlenmeniz gerekir. yani sigorta bir işte çalışırken evlenmeniz durumunda çeyiz parası alamazsınız.

  29. Alper dedi ki:

   Merhaba benim esim calismiyor ve yetim.agligida almiyor ben calistigim icin benim ssk’dan yararlaniyor bu ceyiz yardimindan yararlanabilir mi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası alabilmeniz için yetim aylığı alırken evlenmeniz gerekir.

  30. özlem dedi ki:

   Mrb babam 7 ay önce vefat etti ve ben ssk li işte çalışmama rağmen babam emekli sandigi ndan emekli olduğu için yetim maaşı alıyordum yeni evlendim ve yetim maasim kesildi ama hala ssk li bir işte çalışıyorum ceyiz parası alabilirmiyim ben ssk liyim babamsa emekli sandigi ndan emekli

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emekli sandığından aldığınız yetim aylığı için çeyiz parasına başvurabilirsiniz.

  31. Ahmet dedi ki:

   Merhaba 25 nisanda evlendik eşim çeyiz parası için başvuruda bulundu bugün posta ile yazı yollamışlar yazıda yazanları aynen aktarıyorum:

   Kurumumuzun bila tarih ve 1234 sayılı işlemiyle, 11.01.2011-31.07.2011, 01.11.2012-30.06. 2013 arası ve temmuz 2014 ve 2015 aylarında SSK lı çalıştığınızdan dolayı bu tarihler ek aylık farkınız tutarı 570.00 TL ile 182.14 TL yasal faizi, Mayıs 2016 aylığınız 520,12 TL olmak üzere adınıza 1242.44 TL toplam borç çıkartılmıştır.
   Anılan borcunuz tarafınıza ödenecek olan 5.601.48 TL evlenme ikramiyesinden kesilerek tahsil edilecektir.

   Not: eşim yukarıda belirtilen tarihlerde lise ve üniversite okudu bu tarihlerde de staj yaptı staj da SSK lı çalışmış görünüyo anladığım kadarıyla.
   Soru: yatırılan para dan kesintiyle elimize 4.300 küsür para geçecek daha fazlasını alamazmıyız 12 bin tl nerde 4 bin tl nerde bunun bi çaresi yokmu herşeyimizi 12 bin liraya göre ayarladık bekletimizde 12 bin liraydı çok mağdur olduk ne yapmamız gerek?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz paranız aldığınız yetim aylığının 24 katı olmalıdır. Ancak eşiniz sigortalı çalıştığı dönemlere ait yetim aylığını da çekmiş gibi ben öyle anlıyorum. Bunun için borç çıkartıp kesinti yapılmış. SGK müdürlüklerine başvurarak durumunuzu belirtebilirsiniz.

  32. özge dedi ki:

   merhaba biz iki kız kardesiz bababmdan sadece ben maaş alıyorum kız kardesim sigortalı çalıstıgı için o maaşa bağlanmadı bana çeyiz parası verilince kardesimde işten cıkarsa maaşa bağlanabilirmi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet maaş bağlanır.

  33. Meltem dedi ki:

   Çeyiz parası için başvuru yaptım kağıt gelmeden önce eve kontrole geliyorlar mı ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet kontrol yapılacaktır.

  34. Busra dedi ki:

   Merhaba ben bi soru daha sormak istiyorum yardimci olurmusunuz. Ceyiz parasi hesaplanirken son aylik uzerinden mi hesaplaniyo. Ornek veriyorum benim bu ay doktor islem oldu sigorta 40 liraya yakin kesti normalde 317 lira aliyorum bu ay 280 lira aldim ve nikah kiydim para hesaplanirken en son 280 aldigim icin 280 mi 24le carpilcak yoksa genel param uzerinden mi 317 olarak m

  35. nurten dedi ki:

   biz ablam ile yetim maaşı alıyorduk ablam evlendi çeyiz parası aldı
   ve iki yıl sonra ablamın yetim maaşı anneme geçti bende evleneceğim benim maaşım da 2 yıl sonra anneme geçermi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet 2 yıl sonra maaşınız devreder.

  36. deniz dedi ki:

   Ablam evlendiği için yetim aylığı kesildi onunkini ben alabiliyormuyum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sizden başka aylık alan yoksa ablanızın maaşı size devredilecektir.

  37. Busra dedi ki:

   Merhaba . ekim 2016da evlenicem ve nisanlim askerde en erken nikah tarihi agustos ayinin sonunda kiyabiliriz. Agostosun sonunda bavuru yaptiktan sonra ekim ayina kadar ceyiz parasini alabilirmiyim. Sgk dan yetim ayligi aliyorum 2007 yilindan beri . lutfen bana yardimci olurmusunuz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Başvurduktan sonra 45 günlük bir süre içerisinde parayı alabilirsiniz.

  38. atakan dedi ki:

   29 ekim 2007 de evlendim eşim yetim aylığı alıyordu çeyiz parası alabilirmiyiz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Başvurabilirsiniz. Ancak uzun zaman geçtiği için sıkıntılar yaşayabilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  39. Menekse dedi ki:

   Kardeşim 2010aralik ayında evlendi çeyiz parası almadık şimdi basvursak alabilirmiyiz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evlenmeden önce yetim maaşı alıyorsa başvurabilirsiniz.

  40. beyza dedi ki:

   yanı yetimler tekmi yararlanıyor alıyorlar yani

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parasından yetim aylığı alanlar yararlanabilir.

  41. ilknur dedi ki:

   ssk çalışanı eşim 1991 yılında vefat etti.kızıma bağlanan yetim maaşı 18 yaşında kesildi.şimdi ssk lı çalışıyor ve evlendi çeyiz parası alabilirmi.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evlenmeden önce sigortalı çalışıyorsa veya maaş almıyorsa, çeyiz parası alamaz, İlknur Hanım.

  42. tugba dedi ki:

   Mrb ben yetim aylıgı alıyordum babamdam sigortalı işe başladıgım için hemen 1 qün içinde siqortamı başlatmşlar we babamdan aldıqım maaşm kesildi 1 ay s0nrada ewleneceqm için bend tekrar başwurmadm şimdi başwursam ne kadar süre içind bize dönüş yaparlar we siqortalı çalsmaya başladqmda ceyiz parası alamyormuyum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı çalışma durumunda yetim aylığı kesilir. Çeyiz parası alabilmeniz içinse yetim aylığı alırken evlenmeniz gerekir.

  43. Hanife dedi ki:

   İyi günler ben babadan emekli maaşı alıyoruz annemle ben yasıyoruz çeyiz parası alırsam benm aldıgım maaş ıkı yıl çeyiz parası geri ödendikten sonra anneme geri dönermi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet geri döner Hanife Hanım.

  44. Gözde dedi ki:

   2004 babam kaybettim 2008 annemi .2010 evlendim babamdan ceyiz parasi aldim anlasamadik ve ayrildik annemden ek maas bağlandı fakat yarisi kadar 2015de yeniden evlilik yaptigimda babamdan daha once kullandigim icin annemden daha once almadigim icin ceyiz parasi talep edebilirmiyim sizce

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Daha önce çeyiz parası almışsanız tekrar alamazsınız, Gözde Hanım.

    1. Gözde dedi ki:

     Babamdan aldim daha once annemden almadim

  45. Pınar dedi ki:

   Merhaba benim babam 2013te vefat etti. Emekli sandığından yetim maaşı almaktayım evlilik ödeneğim aylık maaşımın 24 mü 12 katı mı olacak?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    24 katı olmaktadır, Pınar Hanım.

  46. MİHİRBAN SEVINC dedi ki:

   MERHABA BEN OZEL SEKTORDE CALISIYORUM ANNEMDE BABAMDA SAG YETIM OLMADAN ALAMIYOR MUYUZ CEYIZ PARASI?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır alamıyorsunuz.

  47. figen dedi ki:

   merhaba yeni işten çıkarıldım nikahım kıyıldı henüz düğünüm olmadı
   çeyiz parasını yeni duydum başvuru yapıp babamdan kalan emekli maaşına başvuru yaparsam eğer annemin maaşı kesilirmi işleyiş nasıl olur bu konularda bilgi veririseniz sevinirim..
   teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası almak için yetim aylığı alıyorken evlenmeniz gerekirdi, Figen Hanım.

  48. melike dedi ki:

   Uzerine kredili mal varligi bulunan ceyiz parasi alabilirmi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet çeyiz parası alabilir. Yine de detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Melike Hanım.

  49. Betul ekmen dedi ki:

   Benim babam 19 yıl önce vefat etti ama 3 aylık sigortası vardı ve biz emekli maasi alamıyoruz ama yetim im yinede ceyiz parasi alabilir miyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maalesef alamazsınız, Betül Hanım. Babanızın emekli olması ve sizinde yetim aylığı alıyorken evlenmeniz gerekir.

  50. Şeyma dedi ki:

   Merhaba ben nişanlıyım 6- 7 ay sonra evleneceğim nasip olursa. Ben ve annem alıyoruz maaşı. Peki çeyiz parasına başvuru yaptığım zaman 12 katını mı 24 katını mı alıyorum ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    24 katını alırsınız, Şeyma Hanım.

  51. Seda dedi ki:

   Ben ve erkek kardeşim yetim maaşı alıyoruz 6 ay sonra evlenicem çeyiz parası alıcam kendi maaşım*24 mü yoksa kardeşimle benim maaşımın toplamının 24 katınımı alacağım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Kendi payınızın 24 katını alırsınız, Seda Hanım.

  52. ezgi dedi ki:

   iyi akşamlar benım bır sorum olacaktı babam vefat ettiği için yetim maaşı almaktaydım daha sonra nıkahım oldu ve sgkya gidip maaşımın anneme geçmesi için dilekçe yazmam gerektiğini öğrendim ordakı memur bana bu çeyiz yardımını 5 yıl içinde alabileceğimi söyledi bende dilekçeye not şeklinde çeyiz yardımı istemediğimi yazdım daha sonra durumumuz çok kötü olduğu için tekrar dilekçe yazıp çeyiz yardımı almak istediğimi bildirdim ama 1 ay oldu cevap gelmedi ne yapmam lazım nasıl alabilirim bu çeyiz yardımını teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası alabilmeniz için yetim aylığı alıyorken evlenmeniz gerekiyor. Yani durumunuz biraz karışık. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Ezgi Hanım.

  53. İnci dedi ki:

   benim babam emekli sandığından emekli ve ben yetim aylığı aliyordum maaşın 12 katı ceyiz ödeneği almam takdirine 12 katı aldığım için anneme maaş aktarılacak denildi yalnız henüz yatmadı aktarılıyor mu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    12 kat almışsanız 12 ay aktarılmayabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

    1. zeynep dedi ki:

     mrb ben yetım aylşıgımın ceyız yardımını aldımm ama 24 aylık yerıne bana 22 aylık yatmıs kesıntılerını nasıl ogrene bılıyorumm bırde nıkahım 11.11.2015 de oldu maasımın bırı 21de bankya yatmıs ama hala bankada gozukuyor cekmedımde acaba eksık olan aylıklıkların bırı olabılrmı ceke bılırmıyımm onu bankaya sordumm sgk sormalısınız dedıler acıklama yapmadılar

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      SGK Müdürlüklerinde detaylı bilgi alabilirsiniz, Zeynep Hanım.

  54. EMİNE dedi ki:

   ben 4 ay önce evlendim ve evlediğimde sigortalı işte çalışılyordum. çeyiz yardımı alamayacağımı söylediler fakat, sigortalı işte çalışıp çeyiz yardımı aldığını bildiğim kişiler var bu nasıl bir çelişkidir.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz yardımı almak için yetim aylığı alıyorken evlenmeniz gerekir. yetim aylığı almanız içinde sigortalı olarak çalışmamanız gerekir. Belirttiğiniz durumun farklı sebepleri olabilir. Kurum farklılıklarından hem çalışıp hem de yetim aylığı alanlar olabiliyor, Emine Hanım.

  55. GÜLSÜM dedi ki:

   BENİM YETİM MAAŞIM İŞE BAŞLADIĞIMDA KESİLDİ. DAHA SONRA İŞTEN AYRILDIM YAKLAŞIK 1 YIL KADAR ÇALIŞMADIM BU SÜREÇTE YETİM MAAŞI TEKRAR ALMADIM. 4 AY ÖNCE EVLENDİM . EVLENMEDEN ÇALIŞMADIĞIMI İSPAT ETTİĞİM TAKDİRDE ÇEYİZ PARASI ALABİLİR MİYİM?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır çeyiz parası alabilmeniz için yetim aylığını alıyorken evlenmeniz gerekirdi, Gülsüm Hanım.

  56. yusuf ardal dedi ki:

   01-02-2015 de eşim ile evlendim. Babasından kalan yetim aylığını annesine aktarmış zamanında. Bu durumda yetim aylığını annesine aktarmış oluyor. Fakat yinede evlenmeden önce alması gereken çeyiz parasını alabilir mi? Bu durum annesine nasıl yansır?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası alması için yetim aylığı alıyorken evlenmesi gerekirdi. Şuan için bunu almanız mümkün değildir, Yusuf Bey.

  57. Hayriye dedi ki:

   Sigortadan yetim maasi alıyordum 25.11.2015 de nikah yaptım maaş hesabıma yatip problem çıkmasın diye ankaraya maaşımin anneme devredilmesi için yazı gönderdim. Anneminde maaşında kredi olduğu için nikah parasını hemen almak istemedim annemin borcu bittiğinde ceyiz parasi için başvurabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet başvurabilirsiniz, Hayriye Hanım.

  58. Gul dedi ki:

   Nikahi yapalı bi hafta oldu ceyiz parasına başvuru yapmadım bu ayki maasimi alabilir miyim ve şimdiki aşamada ne yapacam

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yetim maaşından bahsediyorsanız alamazsınız. Çeyiz parasına başvurup alabilirsiniz.

  59. songül dedi ki:

   2010 yılının 6.ayında evlendim çeyiz parası alabilirmiyim babam 2000 yılında vefat etti

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evlenmeden önce yetim aylığı almışsanız, çeyiz parası alabilirsiniz Songül Hanım.

  60. kadriye dedi ki:

   Yetim aylığı alırken Evlendim vekaletine ablamdaydi ablam benim yerime çeyiz parası istemiyoruz diye imza atmış 15 yıl oldu evleneli tekrar talep edebilir miyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Tekrar talep etme durumunuz olmayabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Kadriye Hanım.

  61. Nursel dedi ki:

   Ben 12 ocak da evlenicem yetim ayligi aliyorum su an , Her ayin 19’undan 19’una maasimii çekiyorum.
   Ocagin 12’sinde evlendikten sonra ceyiz parasi almak icin dilekçe gondersem ve dilekceyi gonderdikten sonra yine Ocagin 19’unda maasimi son kez cekebilirmiyim bi cezasi var mi ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parasına başvuru yaptıktan sonra maaş almamanız gerekir. Faizli bir şekilde borç ödeyebilirsiniz.

  62. Nursel dedi ki:

   Ben 12 ocak da evlenicem yetim ayligi aliyorum su an ayin 19 undan 19 u na aliyorum simdi. 12sinde evlendikten sonra ceyiz paradi almak icin dilekçe gondersem ve dilekceyi gonderdikten sonra yine 19 unda maasimi son kez cekebilirmiyim bi cezasi var mi ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Başvurduktan sonra maaş almamanız gerekir, Nursel Hanım.

  63. Serap kocabey dedi ki:

   Hayırlı günler…Ben boşandiktan sonra babamdan yetim ayligi almaya basladim…su an 37 yasimdayim..2.evligimi yapicam..Daha once ceyiz parası almadim..Simdi alabilecekmiyim?…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İkinci evlilikte çeyiz parası hakkınız bulunmuyor. Yine de detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  64. müslüm dedi ki:

   selam aleyküm arkadaşlar ben bunlardan hiç bir şey anlamadım bir aya kadar evleneceğim allah nasip ederse yalnız eşim olacak kişinin babası vefat etmiş annesi dul maaşı alıyor şimdi bize devlet bu konuda desTek verir mi yetim maaşı diyorlar alması lazımmıs LÜTFEN YARDIMCI OLUN..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Eşinizin yetim maaşına başvurması gerekir. Yetim aylığı bağlandıktan sonra evlenmeniz halinde çeyiz parası alabilirsiniz. Çeyiz parası, alınan yetim aylığının 24 katının tek seferde verilmesidir.

  65. Fethiye dedi ki:

   Merhaba 17 agustosta ceyiz parasi icin basvurumu yaptim.4 ay oldu hala param yatmadi.sgk ya gittigimde dosyalarinizin yerine ulastigini soyluyorlar.paramin ne asamada oldugunu nereden ögrenebilirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten kontrol edebilir, ilgili SGK müdürlüğüne de danışabilirsiniz.

  66. Duygu dedi ki:

   Merhaba ben şuan yetim aylığı almaktayim nikah kiyildiktan sonra Çeyiz parasina basvuracagim fakat basvurdugum tarihten bir ay sonra sigortalı işte çalışacağım. eger bir ay içinde ceyiz parasi gelmezse sigortali iste calismaya basladim diye ceyiz parasinin gönderilmeme yani alamama durumum olur mu ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır herhangi bir sıkıntı olmaz.

  67. Pınar dedi ki:

   Merhaba benim babam vefat ettiğinden şuan bağkurdan emekli maaşı alıyorum ve nişanlıyım evlenince çeyiz parası aldıktan sonra benim maaşım kesileceği için annemin maaşına ne zaman eklenir

  68. Gülcan bapcı dedi ki:

   Bilgi nerden verilecek

  69. Gülcan bapcı dedi ki:

   Ben 14 gün önce çeyiz parası için başvurdum bunun ne zaman geldiğini öğrenebilirim veya kaç günde belli olur

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    1 aydan biraz uzun sürebilmektedir. Size bilgi verilecektir.

  70. Fatma dedi ki:

   Annesi babası sağ olup ta sigortali olan kiz çeyiz parası alabilir mi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır alamaz.

  71. Ayse dedi ki:

   SSK li çalışan çeyiz parasi alabiliyor mu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası alabilmek için yetim aylığı alıyorken evlenmeniz gerekir. SSK’lı çalışanların yetim aylığı kesileceği için çeyiz parası alamazlar.

    1. Büşra dedi ki:

     Sadece yetimler mi aliyor anlamadim?

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Evet yetimler almaktadır.

  72. merve dedi ki:

   Merhaba ben 29 ekimde ceyiz parasına başvurdum fakat hala yatmadi takibini nerden yapabilirim e devlet üzerinden nerden yapılır şimdiden teşekkür ederim iyi gunler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Paranın yatması 1 aydan fazla süre alabilmektedir.

  73. Duygu dedi ki:

   25.11.2005 tarihinde evlendim fakat çeyiz parasi almadım suan basvursam alabilirmiyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Başvurabilirsiniz. Ancak biraz uğraşabilirsiniz.

  74. Canan dedi ki:

   Babam öldükten sonra yetim maaşı alıyordum.2yıl sonra ise basladım maasım anneme döndü. Evlendigim 3 sene oldu.ceyiz parası alabiliyormuyum?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası alabilmeniz için yetim aylığı alıyorken evlenmeniz gerekir. Yani siz alamıyorsunuz maalesef.

  75. ebrar dedi ki:

   İki sene üç ay önce çeyiz parası aldım ancak iki sene sonra anneme ve ablama aktarılması gereken maaşı otomatik olarak aktarılmadi dilekçe yazdim karşılığı şu şekilde geldi iki sene üç ay önce çeyiz parasi almişsiniz ancak annenizin ve ablanizin maaşında bi değişiklik olmamıştır bilgi edinilmesini rica ederiz yaziyor sebebi nedir normalde iki sene sonra benim maaşinin anneme ve ablama aktarılması gerekirdi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    3 aylık bir süre geçmeyebilir sanırım öyle bir durum oluşmuş, Detaylı bilgi almak ve son durumunuzu öğrenmek için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.