SSK

SSK Bağkur Sorgulama

Günümüzde git gide artan internet kullanımı o kadar artış gösteriyor ki; 7’den 70’e internet kullanıyor denebilir. Facebook, twitter, watsapp gibi sosyal medya araçlarında birini ya da birkaçını kullanmayan yok denecek karar azdır. Sosyal medyanın yanı sıra internetten birçok işlem yapılmaktadır. Oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan internet kullanımı, hemen her alanda hayatın bir parçası haline gelmiştir. Sosyal ağlar üzerinden iletişim kurumak, alış veriş yapmak, gazete ve haber takip etmek, araştırma yapmak gibi birçok iş internetten yapılabilmektedir. Hatta alacağınız bir çiçek, sipariş edeceğiniz bir yemek bile internet üzerinden yapılabilmektedir. Tüm bunlarla beraber devlet kurumları da günümüz şartlarına uyum sağlayarak, ilgili kişilerin hemen hemen tüm işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirebilmektedirler. Ülkemizde tüm bakanlıkların bağlı olduğu kurumların tamamına yakını artık işlemlerini internetten yapabilmektedir. Daha önceden ismi sosyal sigortalar kurumu olan ancak kurumların birleşiminden sonra Sosyal Güvenlik Kurumu olan kurumda da resmi bir takım işlemler internetten yapılabilmektedir. SSK bağkur sorgulama işlemi de internetten yapılabilmektedir.


Sosyal Güvenlik Kurumu kurulmadan önce vatandaşın sosyal güvenceleri farklı kurumlara bağlı idi. Sosyal Sigortalar Kurumuna (SSK) bağlı olanların sigortasını çalıştıkları işyeri her ay düzenli bir şekilde sigortasını ödemekteydi. Ödenen bu sigorta primi ile sigortalının çalıştı dönem içerisinde kaza ve hastane masrafları karşılanıyordu. SSK’ya bağlı bireyler sigortası tam ödenmiş ve de emeklilik yaşı geldiyse sosyal sigortalar kurumu çalışanı otomatikman emekli etmekteydi. Bağ kur kurumuna bağlı olan vatandaşlar ise bağ kur kurumuna SSK sisteminde olduğu gibi her ay düzenli olarak prim ödeniyordu. Ödenen bu primler vasıtasıyla ilgili kişinin kaza ve hastane masrafları karşılanmakta olup, emeklilik yaşı gelince emekli olabiliyorlardı. SSK bağkur sorgulama işlemi yapmak isteyen vatandaş da bu işlemleri gerçekleştirebilmek için ilgili kuruma gitmek zorundaydı.

SGK Kurulduktan Sonra SSK Bağkur Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu kurulduktan sonra ise tüm vatandaşlar, sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak çalışmaya başlar. Sigortaları ve primleri artık Sosyal Güvenlik Kurumuna yatırılmaya ve emeklilik işlemleri de yine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmaya başlandı. Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşın işlemlerini daha kolay yapabilmesine olanak sağlamak amacıyla farklı uygulamalar geliştirir. Bu uygulamalar; emekli maaşı hesaplama, emekli maaşı sorgulama, SSK bağkur sorgulama, ne zaman emekli olabilirim gibi uygulamalar vasıtasıyla hesaplama işlemleri yapabiliyorlar. Bu uygulamaları kullanabilmek için sigorta bilgilerine ihtiyaç duyuluyor. SSK bağkur sorgulama belgesi sayesinde bu bilgilerin hepsine ulaşılabilmektedir.

SSK Bağkur Sorgulama işlemi hem iki türlü yapılabilmektedir. Hem E-Devlet üzerinde hem de E-SGM üzerinden sorgulama işlemi yapılabilmektedir. E-Devlet üzerinden işlem yapabilmek için E-Devlet şifresinin olması gerekmektedir. E-Devlet şifresi PTT şubelerinden 2 TL ücret karşılığında verilmektedir. E-Devlet üzerinden SSK bağkur sorgulama işlemi yapabilmek için öncelikle E-Devlet sitesine girilip gerekli kimlik doğrulama yapılması gerekmektedir. TC kimlik numarası ve şifre girişi ile kimlik doğrulama işlemi yapılır. Sonra e-hizmetler butonu tıklanır. Burada e-devlet sisteminin verdiği hizmetler bulunmaktadır. Buradan Sosyal Güvenlik Kurumu sekmesi tıklanır. Burada bulunan 4A hizmetleri altında bulunan SSK Bağkur Sorgulama ya da hesaplama butonu tıklanarak sorgulama işlemi gerçekleştirilir. E-SGM üzerinden de işle yapılabilmektedir. Bu sistemde şifre yerine TC kimlik numarası istenmektedir. Doğum yeri, cilt numarası gibi bilgileri girilerek işlem gerçekleştirilir. Kimlik bilgileri girildikten sonra açılan sayfada SSK Bağkur Sorgulama butonu tıklanarak işlem gerçekleştirilir.

E-Devlet şifre işlemleri herkesin kolayca gerçekleştirebileceği aşamalardan oluşur. E-devlet şifresi kullanarak, e-devlet sistemi üzerinden işlem yapabilmek için bir e- devlet şifresi almak gerekmektedir. e-devlet şifresini herhangi bir PTT şubesine başvuru yapılarak alınabiliyor. Başvuru yapılan şubeye 2 TL işlem ücreti ödenerek şifre alınır. Alınan şifre ile e-devlet sistemine giriş yapılarak kamu kuruluşları ile ilgili işlemleri gerçekleştirme olanağına kavuşuluyor.

Mobil İmza ve Elektronik İmza İle SSK Bağkur Sorgulama

Mobil imza yöntemi kullanılarak da söz konusu işlemler yapılabilmektedir. Mobil imza, e-devlet tarafından herhangi bir ücret talebi olmaksızın, vatandaşlara sunuluyor. Ancak mobil imzanın alınması aşamasında GSM operatörleri tarafından kullanıcılardan belirli bir miktar ücret talep edilmektedir. Mobil imza, güvenilir bir çeşit elektronik imza görevi görür. Aynı zamanda ıslak imza görevi de üstlenmektedir. Mobil imza ile e-devlet sistemini kullanmak için, TC kimlik numarası, GSM numarası ve GSM operatörü bilgisini ilgili yere doldurmak gerekiyor. Böylelikle mobil imza da kullanılabilmektedir. Diğer bir yöntem ise elektronik imza kullanılarak işlem yapmaktır. Sanal ortamda bulunan belgeye aktarılması yoluyla kimlik tespitinde kullanılan bir imza türüdür. Islak imzaya karşılık gelebiliyor. Elektronik imza ile SSK Bağkur Sorgulama işlemi yapmak için TC kimlik numarasının olması yeterli olmaktadır.

Türkiye de oldukça fazla sayıda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan insan bulunuyor. Özellikle Suriye’den gelen milyonlarca insanın sosyal güvenlik sistemine dâhil edilmesi ve insanca yaşam koşullarının oluşturulabilmesi amacıyla onlarında bir çeşit sosyal güvence içerisine alınması kaçınılmaz bir durum olmuştur. SSK Bağkur Sorgulama Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmayan bireyler için benzer işlemlerle yapılmaktadır. Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilerin izleyeceği yol ise; ilgili kişinin uyruğu ve ikamet tezkeresi numarası ile giriş yapılıyor. Ardından açılan ekranda güvenlik kodu kısmına, karşısında bulunan harf ve sayı Karakterleri girildikten sonra sorgula butonu tıklanır. Açılan ekranın sağ kısmında bulunan hizmet bilgisi yazısı sekmesinden 4A hizmet bilgisi sekmesi tıklanır. Açılan bölümde ilgili bireyin prim ödemeleri ile SSK hizmet dökümüne ulaşılmış olur.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Merhaba;
    Oğlum bağur pirimini düzenli ödüyor.İşi içabı yurt dışında işine devam etmesi gerekiyor ve hatta oraya yerleşmeyi bile düşünüyor.Bu durumda,oradaki sağlık hizmetlerinden yararlanması mümkünmüdür?.Teşekürler.

    1. Merhaba,

      Almanyadan bir emeklilik geliriniz olduğundan yetim maaşı alamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı