• SSK ASKERLİK BORÇLANMASI


  ASKERLIK BORCLANMASI

  SSK ASKERLİK BORÇLANMASI

  SSK‘ya bağlı olan erkekler için bazı avantajlar vardır. Bunlardan bir tanesi SSK askerlik borçlanmasıdır. Askerlik yapmadan önce sigortalı olarak çalışmış kimseler emeklilik yaşını doldurduğu zaman prim gün sayısı eksik ise SSK askerlik borçlanması yaparak prim gün sayısını arttırabilir. Askere gitmeden önce sigortalı olmayan vatandaşlar için ise bu uygulama şöyledir; Örneğin askere gitmeden sigortalı olmayan bir vatandaş 18 ay askerlik yaptıktan sonra 1 Ocak 2013 tarihinde sigortalılık süresi başlamış olsun. Bu kişinin sigortalılık süresi 1 Ocak 2013 değil 18 ay öncesi yani askerliğe başladığı tarih olarak hesaplanacaktır.

  SSK Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

  Askerliğiniz boyunca yedek subay olarak askerlik yaptıysanız yedek subay okulunda geçirdiğiniz süreyi borçlanabilirsiniz. Er olarak askerlik yaptıysanız tercihe göre askerliğinizin bir kısmını veya askerlik süresinin tamamını borçlanabilirsiniz. Biz size SSK askerlik borçlanmasının ücretleri şu şekildedir;

  Dönemler

  Günlük

  Aylık

  15 Aylık

  18 Aylık

  01.01.2013-30.06.2013

  10,44 TL313,20 TL4.698,00 TL5.637,60 TL

  01.07.2013-31.12.2013

  10,90 TL327,00 TL4.905,00 TL5.886,00 TL

  SSK Askerlik Borçlanması İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

  1. Askerlik borçlanması için başvuru yapacaksanız eğer borçlanma belgeleri için şehrinizdeki yada iletişim halindeki askerlik şubelerine ve kuvvet komutanlıklarına gitmeniz gerekir.
  2. SSK askerlik borçlanması yapmadan önce lütfen iyi araştırın ve size avantaj sağlıyorsa askerlik borçlanması talebinde bulunun.
  3. SSK askerlik borçlanması borçlanma yapılan gün sayısına göre vergiden indirim sağlar.
  4. Askerden muaf tutulanlar ve askerlik görevini yapmayanlar SSK askerlik borçlanmasından yararlanamazlar.
  5. SSK askerlik borçlanması yapabilmeniz için askerlik yapmadan önce sigortalı olmanıza gerek duyulmamaktadır.
  6. Askerlik borçlanması talebinde bulunan kişinin, ücretin tebliğ edilme tarihinden itibaren 6 ay içinde borçlandırmayı ödemesi gerekir. Aksi takdirde borçlanma süreleri hizmetten sayılmayacaktır ve emeklilik için prim günü yerine geçmeyecektir.
  tıkla sorunu sor

  SSK ASKERLİK BORÇLANMASI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. NEZİR dedi ki:

   01.04.1882 SİGORTA GİRİŞİM ASKERLİK BORÇALANMASINDAN YARARLANA BİLİRMİYİM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik borçlanması için ssk giriş tarihiniz önemli değil. Borçlanma yapabilirsiniz. Askerlik eğer ssk ilk işe girişinizden önce ise, ne kadar borçlanırsanız o kadar ilk girişinizi geriye çeker.

  2. MEHMET dedi ki:

   01.04.1992 SİGORTA GİRİŞLİYİM ASKERLİK BORÇLANMASINDAN YARARLANA BİLİRMİYİM NEREYE BAŞVURUCAZ

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik borçlanması için ssk giriş tarihiniz önemli değil. Borçlanma yapabilirsiniz. Askerlik eğer ssk ilk işe girişinizden önce ise, ne kadar borçlanırsanız o kadar ilk girişinizi geriye çeker. En Yakın SGK hizmet biriminin Emeklilik servislerine başvurabilirsiniz.

  3. ökkeş keklik dedi ki:

   selam; meb de öğretmen olarak çalışıyorum. emekli olmama 4 aya yakın bir süre var. asteğmen olarak yaptığım askerlik süremin 3 ay 11 gününü borçlanma suretiyle ödedim. fakat kurumumuzda bu sürenin emeklilik süreme katılamayacağını söylüyorlar. ben bu 3ay 11 günlük süreyi neden borçlandım ki? ne yapmalıyım. teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Borçlanma işleminiz de bir hata var. Askerliği yedek subay olarak yapanlar, Asteğmenliğe geçtikleri andan itibaren Emekli Sandığı (4/c) kapsamında sigortalı sayılarak adlarına prim ödendiği için bu süreler emeklilikte sayılır. Sadece 3 aylık okulda geçen eğitim sürelerini borçlanabilirsiniz. Yatırdığınız fazla primleri borçlanma yaptığınız kuruma dilekçe vererek iadesini talep edebilirsiniz.

  4. deniz güran dedi ki:

   1990-2000 arası askerlik borçlanması tabandan yatırılırsa emekli maaşını ne kadar artar mesela 1300 gün varken 1540 olmasının ne kadar faydası olur
   herkez 2000 öncesi borçlanma maaşı 50 tl arttırır diyor doğrumudur acaba saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1999 yılı 11 aydan önceki dönemlerde emeklilik bağlanma oranı % 60 -% 70 civarındaydı şu anda ortalama % 45 bağlanma oranı mevcut. askerlik borçlanmanızı tabandan değil de tavandan yatırırsanız ortalama behsettiğiniz artışı yakalayabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.