SSK

SOSYAL SİGORTALAR KURUMU | SSK

SOSYAL SİGORTALAR KURUMU | SSK

SSK, Sosyal Sigortalar Kurumu’nun kısaltmasıdır. Sosyal sigortalar kurumu Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı bir yapıdır.


Sosyal Sigortalar Kurumu’nun Amacı Nedir?

Bu kurumun amacı; sosyal sigortacılık ilkelerine dayalı, sigorta risklerine ve istatistiklerine dayanan, adil, kolay erişilebilir, etkin ve mali açıdan sürdürülebilir modern standartlarda sosyal güvenlik sistemini yürütmektir.

Sosyal Sigortalar Kurumu’nun Görevleri Nelerdir?

 • Sosyal güvenlik alanında kamu idareleri arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak,
 • Ulusal kalkınma politikaları ile yıllık uygulama programlarını dikkate alarak sosyal güvenlik politikalarını uygulamak,
 • Sosyal güvenlik politikalarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmak,
 • Sosyal güvenliğe ilişkin konularda uluslar arası gelişmeleri izlemek, yabancı ülkelerle yapılacak olan sözleşmelere ilişkin çalışmaları yürütmek,
 • Hizmet sunduğu gerçek ve tüzel kişileri hak ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirmek, bu hak ve yükümlülüklerin yerine getirilmesini kolaylaştırmak, bu kurumun görevlerindendir.

Sosyal Sigortalar Kurumu’na Bağlı Olmak

Sigortalı olmak kanunlarca desteklenmiş bir yükümlülüktür. İşe başladığınız günden itibaren bir ay içinde sigortasız çalışmanızı önlemek için Sigorta İl Müdürlüklerine ve Sigorta Müdürlüklerine başvurmalısınız. Çalışan ve işveren arasında sigorta yükümlülüklerini azaltan bir antlaşma yapılamaz. SSK emeklisi vatandaşlar Aylık Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemek şartıyla tekrar çalışabilir.

SSK’ya Bağlı Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

 • İş yerinizin bağlı olduğu Sigorta Müdürlüğü’nden çalışmalarınızı SSK’ya bildirip bildirilmediğini kontrol edebilirsiniz.
 • İşverenin SSK’ya vermek zorunda olduğu ve çalışanların gördüğü bir yere asmak zorunda olduğu belgeden isminizi,çalıştığınız gün sayısını ve kuruma bildirilen ücretlerinizi kontrol ederek anlayabilirsiniz.
 • Sigortalı hizmetlerle ilgili bilgisayar dökümü yapılabilen ünitelerden çıktı alarak anlayabilirsiniz.

Sigortasız Çalıştırıldığınızda Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

 • Sigorta Müdürlüklerine veya Sigorta İl Müdürlüklerine başvurabilirsiniz.
 • Çalışmaya başladığınız yılın sonundan itibaren 5 yıl içinde yetkili mahkemelere başvurabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. 2001den beri malulen emekliyim 2004 te babam vefat etti annem dul maaşı alıyor ben bekarım bende babamdan yetim maaşı alabilirmiyim

 2. Merhaba,

  Ben 20.08.2017 tarihinden itibaren Almanya’da yasiyorum ve ailemde 16.07.2018 tarinden itibaren benimle beraber Almanya’dalar`. Benim sorum Almanya’daki cocuk parasi ile ilgili. Esim ve kizim ben Almanya’da oldugumda onlar Türkiye’de iken alti aylik cocuk parasi alma hakkim var ve bununla ilgili Alman Aile Kasasi bana Medeni Hal Belgesi gönderdi ve bu belgenin Türkiye’de yetkili Türk makami tarafindan doldurulup onaylanip tarafimiza gönderilmesini istiyorlar. Ben Münihte ki Türk konsolosluguna gittim ve bana sadece Nüfus kayit örnegi verebiliriz. Prensip olarak Alman yetkililerden gelen herhangi bir evragi onaylamiyoruz ve onun yerine ayri bir evrak veriyoruz dediler. Fakat Alman yetkililer malesef bunu kabul etmiyorlar ve bana gönderdikleri mektupta Türk konsoloslugunda degilde Türkiye’deki yetkili Türk makamlarinca onaylatilmasi yaziyor. Elimdeki belgeyi ( medeni hal belgesi) onayinin yapilmasi icin Türkiye’de hangi makama göndermeliyim.

 3. Annem almanyada kalıyor ve iki yıllık otuma müsadesi var. AT 21 nolu Form kağıdına ihtiyacımız var. Nereden bu kağıdı temin edebilirim? Lütfen yardımcı olun!

  1. Merhaba,

   E devlet şifresi varsa internetten yoksa en yakın sgm den kimlik bilgileri ile öğrenebilirsiniz.

 4. Ben Aygül Yazıcı çifte vatandaşım (İngiliz ve Türk) Türkiye’ den emekli oldum. İngiltere’ de oğlum oturuyor. Ben onun çocuğuna bakmak için İngiltere’ de 6 aydan fazla süre kalmak zorundayım. Bana 6 aydan fazla kalamazsın diyorlar. Bu konuda beni aydınlatırmısınız.

 5. Biz bildirmedik ama ssk benim emekli maasimi sakarya
  Karasu şubesine yollamis.şu an Yurt dışındayım geri
  Gelmem 6 ayı geçecek ve geri döndüğümde maasimin
  Hepsi ankaraya gitmiş olacak ve geri gelmesi hayli bir zaman alacak .bu sorunun çözümü nedir.
  Banka Hesabi yollasam maasimi Denizbank sakarya karasu şubesinden alıp hesabıma Yollayabilirmisin iz

 6. Sosyal güvenlik il müdürünün vazife malülü üzerindeki görevi nedir? Cevablarınızı bekliyorum teşekkürler…

 7. İstanbul ilinde sigortalı çalıştım şuam çorum ilinde ikamet ediyorum malullük başvurusunu çorumda yapa bilir miyim teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı