SGK

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU | SGK

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU | SGK

İnsanların hayatları boyunca yaşam kalitelerini etkileyen en önemli sebeplerden birisi de sosyal güvencedir. SGK demek, kişilerin gelirlerine bakılmaksızın toplum refahını ve huzurunu bozan sosyal tehlikelerin verdiği hasarlardan insan hakkı ve temelde de devlet görevi olarak primli veya primsiz sistemlerin kullanılması, insanların sosyal tehlikelerin zararlarından kurtarılma güvencesi demektir. Dolayısıyla ülkemizdeki sosyal güvenlik hakkı “Herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Devlet bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar” kanunnamesiyle açıkça belirtilmiştir.


Herhangi bir sosyal veya mesleki risk yüzünden kazançları ya da gelirleri kesintiye uğramış kişilerin başkalarının yardımına muhtaç olmaksızın, geçinme ve yaşama ihtiyaçlarını karşılayan bir sistem olarak uygulanan SGK, Uluslararası Çalışma Örgütü‘ne göre toplumların kendi üyelerine belirli kamusal tedbirlerle; hamilelik, iş kazaları, işsizlik, yaşlılık, hastalık ve ölümden kaynaklanan tamamen ya da belli bir oranda yaşanan gelir kaybının sebep olacağı sosyal ve ekonomik zorluklara karşı sağladığı koruma, tıbbi bakım ve çocuklu ailelerin desteklenmesidir.

Türkiye’de SGK’nın genel yapısı sosyal devlet anlayışına dayanmasının yanında sigortacılık esaslarına da dayanır. Sigortalı vatandaşlara verilecek olan sigorta yardımlarının hangi durumlarda ve ne kadar ücretle verileceği önceden belirlenmiştir ve uzun yada kısa vadeli sigorta kolları olarak hizmet sunulmaktadır. SGK sistemi sosyal devletin gerekliliği olarak fayda-maliyet dengesi gözetilmeksizin oluşturulmuştur. Bu durum sosyo-ekonomik ve nüfussal değişimlerin sebep olduğu risklerin SGK sistemi tarafından taşınmasına neden olur.

SGK sisteminin finansmanı alınan primler aracılığıyla sağlanmaktadır. Aktif sigortalı vatandaşlardan alınan primler, tüm sigortalıların ödemelerini karşılamak için kullanılır. Bu finansman, dağıtım yöntemi olarak adlandırılır ve nesiller boyu paylaşım esasına dayanır. Ancak özellikle 2000’li yıllara kadar ülkemizde mali dengeler gözetilmeden alınan bu kararlar, SGK açısından zayıflamaya neden olmuştur ve sağlık ve sigorta hizmetlerinin aksamasına yol açmıştır. Bu yüzden ülkemizdeki yapısal ve finansal sorunların ortaya çıkması bir SGK’da biryeniliğin getirisi olmuştur.

2006 yılında sosyal güvenlik reformu adı verilen bir yenilik ile SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı SGK çatısı altında toplanmıştır. Böylelikle SGK sistemi tüm vatandaşlara eşit ve katılımcı hale getirilmiştir. Bu proje ile artık kişilerin gelecekle ilgili kaygıları azalmış ve SGK’ya duyulan güven artmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar


SGK’nın Görevleri Nelerdir?

  • Hizmet sunduğu gerçek ve tüzel kişileri hakları ve yükümlülükleri konusunda SGK bilgilendirmelidir.
  • Gerçek ve tüzel kişilerin haklarının kullanılmasını ve yükümlülüklerinin yerine getirilmesi SGK kolaylaştırmalıdır.
  • Ulusal kalkınma politikaları ve stratejilerini dikkate alarak sosyal güvenlik politikalarını uygulamalıdır ve bu politikaları geliştirmek için SGK çaba göstermelidir.
  • Sosyal güvenlik alanında, kamu idareleri arasındaki koordinasyonu ve işbirliğini SGK sağlamalıdır.
  • Sosyal güvenlik ile ilgili konularda uluslararası gelişmeleri izlemeli, Uluslararası kuruluşlar ve Avrupa Birliği ile işbirliği yapmalıdır. Ayrıca yürürlükteki uluslararası anlaşmaları SGK uygulamalıdır.

SGK’nın amacı ise; sosyal sigortacılık kurallarına dayalı, adil, etkin, kolay erişilebilir, mali açıdan sürdürülebilir, modern standartlara uygun sosyal güvenlik sistemini yürütmektir.

SGK İle İlgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı