emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Son Dakika! Kısa Çalışma Ödeneği Uzatıldı!

Son Dakika! Kısa Çalışma Ödeneği Uzatıldı!
17.07.2020

Son Dakika! Kısa Çalışma Ödeneği Uzatıldı! Kısa çalışma ödeneğinin uzatılması Meclis’te kabul edilmiş bulunmaktadır. Korona virüsü pandemi döneminde verilen kısa çalışma ödeneği ile ilgili olarak son dakika açıklaması gelmiş bulunmaktadır. Yeni tip korona virüsü nedeni ile birlikte Cumhurbaşkanı’nın kısa çalışma başvurusu Meclis gündeminde değerlendirilerek onaylanmış bulunmaktadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, kısa çalışma ödeneğinin uzatılacağını geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında duyurmuş bulunmaktadır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmekte olan kısa çalışma ödeneğinde süre uzatılmış bulunmaktadır. Geçtiğimiz günlerde uzatılması kararlaştırılan kısa çalışma ödeneği süresi sektör olarak ayrı ayrı ya da bir bütün olarak uzatılabilecek. Buna göre korona virüsü salgınından dolayı zorlayıcı sebebe bağlı olarak özel sektör iş yerlerinde kısa çalışma ödeneğinde faydalananlar ile nakdi ücret desteğinden faydalananlar çalıştıkları iş yerinde haftalık normal çalışma sürelerine dönülmesi halinde sigortalı ve iş veren paylarının tamamı 31 Aralık 2020 tarihine kadar üç ay süre ile İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacaktır.

Kısa Çalışma Ödeneği Ne Kadar Uzatıldı!

Kısa Çalışma Ödeneği Ne Kadar Uzatıldı! Yeni tip korona virüs salgını nedeni ile Cumhurbaşkanı’nın kısa çalışma başvurusunu 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatma yetkisi genişletilmiş bulunmaktadır. Buna göre Cumhurbaşkanı 31 Aralık 2020 tarihi korunmak kaidesi ile kısa çalışma ödeneğinin süresi sektörel olarak ayrı ayrı ya da bir bütün olarak uzatılabilecek. Meclise sunulan teklif gündeminde ekonominin normalleşmeye başlaması ile birlikte iş yerinde haftalık normal çalışma sürelerine dönülmesinin teşvik edilmesine ilişkin olarak düzenlemeler yer almaktadır.

Korona virüsü nedeni ile özel sektör iş yerlerinde kısa çalışma ödeneğinden faydalananlar ile nakdi ücret desteğinden faydalananlar çalışmış oldukları iş yerlerinde haftalık normal çalışma sürelerine dönmeleri halinde sigortalı ve iş veren paylarının tamamı 31 Aralık 2020 tarihini geçmemek kaydı ile 3 ay süre zarfında İşsizlik Sigortası Fonu’dan karşılanacaktır. İşverene sağlanacak olan her bir ay destek süresi, Kısa Çalışma ödeneği alanlar için kısa çalışma ödeneği aldığı aylık ortalama gün sayısı, nakdi ücret desteğinden faydalandırılanlar için de nakdi ücret desteği aldıkları aylık ortalama gün sayısını geçemeyecek.

Kısa Çalışma ödeneğinden yersiz faydalanıldığının tespiti ya da kısa çalışma başvurusuna yönelik uygunluk tespitinin olumsuz sonuçlanması durumunda uygulanacak olan işlem şu şekilde olacaktır. İş yeri için belirlenen düzenleme kapsamında sağlanan destekten faydalanamayacak ya da yersiz yararlanmış sayılacaktır. Destekten yersiz faydalandığının tespit edilmesi durumunda ise yararlanılan destek tutarı iş verenden gecikme cezası ve gecikme zammı ile birlikte tahsil edilecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.