emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Son Dakika Gelişmesi AVM’ler Kontrollü Olarak Açılıyor!

Son Dakika Gelişmesi AVM’ler Kontrollü Olarak Açılıyor!
23.04.2020

Son Dakika Gelişmesi AVM’ler Açılıyor! Türkiye genelinde korona virüsü mücadelesi sonucunda kapatılan ve yaklaşık olarak da 1 aydan fazla kapalı olan AVM’ler halkın kullanımına açılma kararı almış bulunulmaktadır. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hüseyin Altaş, AVM’lerin kapılarını 8 – 15 Mayıs 2020 tarihleri arasında kontrollü olarak açmaya hazırlandıklarının açıklamasını yapmış olmaktadır. AVM’rin kontrollü olarak açılmasındaki amacın kazanç olmadığını, burada amacın hayatın yavaş yavaş normal sürecine döndürülmesine sağlamak olduğu açıklamış bulunmaktadır.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hüseyin Altaş, açıklamasında şunları belirtmiş bulunmaktadır. Ülkemizde korona virüsü nedeni ile Mart 2020 ayının ikinci yarısından itibaren kapatılan AVM’lerin kontrollüde olsa halka açılmaya hazırlıkları yaptıklarını belirtti. Başkan Altaş, Türkiye genelindeki AVM’lerin 8 – 15 Mayıs 2020 tarihleri arasında kademeli olarak açılacağını belirtmiş olmaktadır. Başkan, İtalya, İspanya ve Almanya gibi ülkelerin kademeli olarak AVM’leri açtıklarını belirtti. Buradaki amacın gelir olmadığını, hayatın normalleşme sürecine dönmesi için çalışma olduğunu belirtmiş bulunmaktadır.

AVM’ler İlk Küçük İllerde Açılmaya Başlanacak!

AVM’ler İlk Küçük İllerde Açılmaya Başlanacak! Başkan Altaş, sinema, gastronomi ve çocuk oyun alanlarının açılışlarını daha ileri bir tarihte açılacağını belirterek ilk olarak normal alanların açılmalarını sağlayacaklarını belirtti. Bu süreçte kuralların ve hijyen öneminin oldukça sıkı bir şekilde takip edileceğini belirtti. Maske dağıtımlarının yapılacağını ve mesafelerin korunacağını da sözlerine eklemiş bulunmaktadır. Müşteri alımları AVM’lerde belli aralıklarla gerçekleştirilecek.

Başkan Altaş, an itibarı ile AVM’lerin %80 oranında kapalı olduğunu belirtmektedir. Açık kalanlar olsada perakendeciler tarafından mağaza açılmadığından dolayı fili olarak kapalı sayılmaktadırlar. AVM’lerde açılma kararı ilk olarak küçük illerde denenebileceğini belirten Başkan, bu alanların vaka sayısının daha az olduğu yerler olabileceğini belirtti. Buralarda kamuyla uygun şekilde hareket edeceklerini belirten Başkan, Bilim Kurulu ve kamunun tavsiyelerine göre hareket edeceklerini de sözlerine eklemiş bulunmaktadır.

Diğer açıdan Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, konu ile ilgili olarak ilk önce Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun, sonra da Hazine ve Maliye Bakanlığı kararını beklediklerini belirtmiş bulunmaktadır. açılış koşullarının bizin için uygun olması gerektiğini, hijyen ve sosyal mesafe konularında ciddi önlemler alınması gerektiğini ve küçük mağazalar için bir müşteri çıkmadan diğerinin alınmaması gerektiği vurgulanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.