emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Silah Bulundurma Ruhsatı Nasıl ve Nereden Alınır ?

Silah Bulundurma Ruhsatı Nasıl ve Nereden Alınır ?

Silah bulundurma ruhsatı nasıl ve nereden alınır ?  başvuru için ilk önce belgelerin tamamlanması gereklidir. Silan bulundurmak, taşımak ya da satın almak, ülke yasalarına göre ruhsat dışı durumlarda yasaktır. Yani yalnızca ruhsat sahiplerinin silah bulundurması veya taşıması mümkündür. Peki silah bulundurma ruhsatı kimlere verilir? Kimler silah taşıyabilmektedir?

Ruhsat nereden alınır ve gerçek manada ehliyet sahiplerine mi veriliyor?

Silah Ruhsatı Neden Gereklidir?

Silah bulunduran ya da taşıyan herkesin ruhsat alması yasal bir zorunluluktur. Ruhsatsız şekilde silah taşımanın cezaları bulunmakta ve yasalara göre yasaktır. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre yalnızca belirlenen meslek gruplarına ve belirlenen statüde olan kişiler silah taşıyabilirler. Bu hak dahilinde ruhsat alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Silah taşıma ruhsatı nasıl alınır konusunda en temel şartın 21 yaş üzerinde olunması gerektiği belirtiliyor. Ruhsat başvuru işlemleri için istenen belgelerin tam ve eksiksiz olması gereklidir. Silah ruhsatları iki farklı şekilde verilir. Silah taşıma ruhsatı, kişilerin yanlarında taşıyabilmeleri için alınan ruhsat türüdür.

Yalnızca atış amaçlı ve poligonlarda kullanılmak üzere alınan silahlar için ise yol nakil belgesi yani belirli mesafelerde taşımak amacıyla belge alınması gereklidir. Tüm silah ruhsatları ve silah taşıma ruhsatları, Emniyet Müdürlüğü bünyesinde verilmektedir. Başvuruda bulunmak isteyen kişiler, en yakın Emniyet Müdürlüğü’ne başvuru yaparak, silah taşıma ruhsatlarını alabilirler.

Silah Ruhsatı Almak İçin Neler Gereklidir?

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yapılacak olan başvurularda tüm belgelerin eksiksiz ve tam olarak sunulması gereklidir. Ayrıca ruhsat başvurusu yapacak kişilerin, bizzat başvuru yapmaları gereklidir. Belgelerin eksik veya yanlış bilgiler içermesi durumlarında ruhsatlar onaylanmayacağı gibi yeniden başvuru yapılması gereklidir.

Silah bulundurma ruhsatlarında gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir;

 • T.C kimlik belgesinin aslı
 • Silah bulundurma talebi için ruhsat başvuru dilekçesi
 • Silah ruhsatı istemini belirten form
 • Son bir yıl içerisinde çekilmiş güncel, 4 adet vesikalık fotoğraf
 • Ruhsat başvurusu yapan kişinin parmak izi belgesi
 • Yarım kapaklı karton dosya

Bu belgeler ile birlikte silah bulundurma ruhsat harcının yatırılması ve silah bulundurma ruhsatı harcı makbuzunun, belgelerle birlikte sunulması gereklidir.

Ruhsatlar için ayrıca;

 • Devlet Hastanesi veya üniversite Hastanesinden alınan sağlık belgesi

Kişilerin silah alabilmesi ve silah ruhsatı alabilmeleri için akli ve fiziki durumunun yeterli olduğunu gösteren sağlık raporu şartı bulunuyor.

 • Silah bulundurma ruhsatı almak isteyen kişilerin 1.000 TL ve üzerinde borcu olmadığını gösteren Vergi Dairesinden alınan ‘’borcu yoktur’’ yazısı gereklidir.

Sadece yanında bulundurmak için değil iş yerinde silah bulundurmak için ruhsat almak isteyen kişiler, bu belgelere ek olarak istenen diğer belgeleri de tamamlamak zorundadırlar.

İş Yerinde Silah Bulundurma Ruhsatı İçin Gerekli Evraklar

Çeşitli meslek grupları ve riskli çalışma alanları için belirlenen meslek gruplarına silah bulundurma ruhsatı verilmektedir. İş yerinde silah bulundurma ruhsatı başvurusu için ikametgah belgelerinde ek olarak, aşağıdaki belgeleri de sunmaları gereklidir.

Emniyet Müdürlüğü başvurularında istenen belgeler şu şekildedir;

 • İş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı fotokopisi (Noter tasdikli)
 • İş yeri sahibinin mükellefiyetini gösteren, vergi dairesinden alınan yazı
 • Hisseli iş yerleri için yapılan başvurularda, yönetimin söz konusu durum için almış olduğu karar ve muvafakat yazısı olması gereklidir.

İş yerinde silah bulundurma ruhsatı belge istemlerinin eksiksiz ve tam şekilde Emniyet Müdürlüğü’ne bizzat başvuru ile sunulması gereklidir.

Silah Bulundurma Ruhsatı Nasıl Alınır?

İlk başvuru, talep edilen belgelerin sunulması ile sağlanır. Başvurular ardından belgeler değerlendirilmeye alınır. Öncelikle evraklar kontrol edilir ve ardından parmak izi alma süreci uygulanır. Emniyet Müdürlüklerinde doğrudan alınan parmak izi ile parmak izi belgesi verilir.

Başvuru belgelerinin tamamlanması ile vali onayı gereklidir. Tüm belgelerin tamamlanmış olması ve herhangi bir sorun olmaması durumunda vali onayı alınır ve ruhsat belgesi hazırlanır. Alınan ruhsat onayları ardından birkaç gün içerisinde ruhsat belgesi düzenlenir.

Silah bulundurma ruhsatı alındıktan sonra, silah satın alım belgesi verilir. Bu belge ile bulundurma ruhsatlı silah fiyatları değerlendirilerek MKEK (Makine Kimya Endüstrisi Kurumu) silah alımı yapabilirler. Alınan silahların yine ruhsatlara işlenmesi gereklidir.

Alınan ruhsatlar sadece silah bulundurma için verilir ve silah bulundurma için kullanılır. Silahlarını taşımak veya farklı bir yere taşımak isteyen kişilerin, bulundurma ruhsatı ile taşımaları söz konusu değildir. Silah taşımak için farklı bir ruhsat başvurusu yapılması gereklidir.

2020 Yılı Silah Harç Ücretleri Ne Kadar Oldu ?

 • 5 Yıllık Bulundurma Harcı : 2.230,80 TL
 • 5 Yıllık Taşıma Harcı : 6.917,00 TL
 • 5 Yıllık Yivli Av Tüfeği Bulundurma Harcı : 2,230,80
 • 5 Yıllık Yivli Av Tüfeği Taşıma Harcı : 6,917,00 TL
 • 5 Yıllık Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi : 44,10

Bulundurma ve Taşıma Ruhsatları Kimlere Verilir?

Silah ruhsatları, bireysel silahlanma kapsamında verilmektedir. İki farklı şekilde verilen ruhsatlar; taşıma ve bulundurma şeklinde sunuluyor. Her iki ruhsat için de 21 yaşın doldurulması gereklidir.

Silah ruhsatları için en önemli faktör ise sağlık belgeleridir. Nitekim sağlık raporları alınırken, genellikle muayene edilmeden ve gerekli tespitler yapılmadan pek çok alanda sağlık raporu verilmektedir. Bu raporların devlet hastanelerinde ya da üniversite hastanelerinden isteniyor olması, para karşılığında rapor alınmaması yönündedir. Fakat özellikle sağlık raporu verebilen doktorların ve onaylayan başhekimlerin kişilerin can ve mal güvenlikleri açısından iyi değerlendirme yapmaları ve herkesin silah bulundurma, taşıma ehliyeti almalarının önüne geçilmelidir.

Silah ruhsatı almak kolaylaşıyor haberleri ve mevzuatlarına göre, bireysel silahlanmanın artmaması ve ABD’den yaşanan olayların olmaması için gerekli belgeler arasında sağlık raporları en önemli mevzudur.

İş alanı fark etmeksizin güvenlik güçleri dahil silah taşıma ehliyeti için akli ve fiziksel sağlık muayenelerinin yanı sıra psikolojik değerlendirmelerin de yapılması önemlidir.

Silah bulundurma ruhsatları, taşıma ruhsatlarına nazaran daha zor verilmektedir. Silah taşıma ruhsatı; sosyal, ekonomik, kültürel, iş ve mesleki faaliyetler dahilinde verilmektedir. Can güvenliklerini tehdit eden durumlarda verilen bir ruhsat türüdür.

Üstelik sadece Türk vatandaşlarına değil, Türkiye’de ikamet eden ve çalışma izni bulunan yabancı uyruklu kişilere de ruhsat verilmektedir. Valilikten alınan onay ile ruhsat başvurusu yapılabiliyor.

Silah ruhsatları belirli sürelerde verilir ve herhangi silah taşıma ruhsatları veriliş sebeplerinin ortadan kalkması durumunda, ruhsatlar geri alınmaktadır.

Bulundurma ve Taşıma Ruhsatları Arasındaki Farklar

21 yaşını dolduran, sicil kaydı olmayan ve sağlık durumu yerinde olan kişiler silah bulundurma- taşıma ruhsatı alabilirler. Taşıma ruhsatlarının doğrudan verildiği kişiler arasında; Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve Emniyet mensupları yer alıyor.

Taşıma ruhsatı alabilen meslek grupları arasında;

 • Milletvekilleri
 • Kaymakamlar
 • Muhtarlar
 • Açık denizler kaptanları
 • Pilotlar
 • Akaryakıt işletme sahipleri
 • Bekçiler
 • Baroya kayıtlı avukatlar
 • Müteahhitler
 • Ateşli silah üretim firması sahipleri
 • Patlayıcı madde depo sahipleri
 • Kuyumculuk
 • Arıcılık

Sektörleri yer alıyor. Bu mesleklere mensup kişiler silah taşıma ruhsatı başvurusu yapabilir.

Silah bulundurma ve silah taşıma ruhsatları için belgelerin tam ve eksiksiz şekilde Emniyet Müdürlüğü’ne başvuruları dahilinde alımı sağlanabilir. Ruhsatlar valilik onayı ile alınmakta ve yine vali onayı ile iptal edilebilmektedir.

Silah Ruhsatı Verilmeyen Durumlar

Yasalara göre belirlenen durumlarda ve kişilere silah ruhsatları verilmemektedir.

Silah verilmeyen kişiler arasında;

 • Uyuşturucu madde kullananlar/ bağımlılar
 • 21 yaşı doldurmamış olanlar
 • Kamu haklarından yasaklı olanlar
 • Sağlık durumu silah ehliyetine uygun olmayanlar
 • Ateşli silahlarla işlenen suçlardan hükümlü olanlar
Yorumlar

 1. bektaş salman dedi ki:

  ben ms hastasıyım akülü engelli arabamla cıkıyorum dışarı engel oranı 98 nasıl bulundurma alabilirim tşk ler

 2. nihal aykan dedi ki:

  Silah bulundurma ruhsatı için gerekli olan sağlık raporunu Yeni Yüzyıl Üniversitesi Özel Gaziosmanpaşa Hastanesinden alabiliyor muyuz?
  Üniversiteye bağlı fakat özel hastane??