Genel

Sigortasız İşçi Koronavirüs Olursa İşveren Ceza Alır

Koronavirüs salgını iş yaşamında da pratikleri değiştirmeye devam ediyor. Gerekli önlemleri almadığı gerekçesiyle işyerinde çalışanların koronavirüse yakalanmaları işveren için ağır bedeller çıkarıyor. Özellikle sigortasız çalışanlar virüse yakalandıklarında ortaya daha ağır bir fatura çıkıyor.

Sigortasız Çalıştırılan İşçinin İş Kazası Ağır Oluyor

Koronavirüs salgını yüzünden faaliyetlerine devam eden tüm işletmeler çalışanların sağlıklarını korumak için gerekli adımları atmak durumundalar. Bunun için işverenin salgın koşullarına göre işyerlerini tasarlaması ve gerekli sağlık araçlarını da temin etmesi gerekiyor. Ancak bu konulara önem verilmediği halde çalışan işyerinden koronavirüs kapar ve bunu ispat ederse durum iş kazası olarak sayılıyor ve işveren için yaptırım söz konusu oluyor. Aynı şekilde sigortasız olarak çalışan kimseler koronavirüs başta olmak üzere iş kazasına uğradıklarında işverenin yaptırım bedeli çok daha ağır oluyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu işverenin iş kazasında kusuru olmasa dahi çalışan sigortasız olarak çalıştığında, işçi için yapılacak tüm masrafları işveren tarafından kabullenilmesini istiyor. Eğer çalışan sigortalıysa ve işverenin kusuru yoksa bu durumda masraflar işveren tarafından karşılanmıyor. Sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kapsamında 4A statüsünde çalışmakta olan kimselerin işe başlamadan önce işe giriş bildirgelerinin mutlaka SGK’ya verilmesi gerekiyor. İşe girişlerde bir gün dahi sigortasız olarak çalıştırılmak kabul edilmiyor, deneme süresinde de çalışanların yine sigortalı kapsamında olması gerekiyor.

Sigortasız Çalışmaya Büyük Yaptırım

Ancak iş kanunu kapsamında sigortasız çalıştırılmak için belirli açıklar da bulunuyor. Buna göre inşaat, balıkçılık ve tarım işleri gibi alanlarda sigorta bildirgesinin çalışmaya başlanıldığı gün verilmesi de mümkün. Çalışanın işyerine girdiği günden bir gün önce işe giriş bildirgesinin SGK’ya ibraz edilmiş olması kayıt dışı çalışmanın önüne geçiyor. Fakat inşaat, balıkçılık, tarım gibi alanlardaki işyerlerinde iyi niyetli şekilde işverenlere kolaylık sağlamak amacıyla tanınmış olan istisna, sıklıkla suiistimal ediliyor. Örnek olarak sigorta için denetlemeye gelindiğinde, sigortasız olarak çalışan kişi o gün işte ilk günüymüş gibi gösterilebiliyor.

Bazı işyerlerinde ise kayıt dışı olarak çalıştırılmakta olan işçinin sigortası kaza geçirdikten sonra ceza almamak için yapılıyor. Bu durum ise işveren tarafından ilgili kanundaki açığı kullanma isteği ile meydana geliyor. İlgili kanunda “süresinde bildirilmemiş olan sigortalıların sorumluluk” halleri düzenleniyor. Bu kapsamda sigortalı çalıştırmaya başlanmasının yasal süresi dahilinde sigortalı işe giriş belgesi ile SGK’ya bildirim yapılmaması durumunda, bildirgenin sonradan verilmiş ya da sigortalı çalıştırıldığının SGK tarafından tespit edilmiş tarihinden önce iş kazası meydana geldiğinde çalışanın uğramış olduğu iş kazası, meslek hastalığı ya da salgın hastalık masrafları SGK tarafından karşılanıyor, böylece işçinin masrafları SGK tarafından ödeniyor.

Sigortasız Olarak Çalıştırılan Affa Uğramıyor

Sigortalı olarak çalışanlar iş kazasına uğramaları halinde SGK’nın yapacağı masraflar işverene kusuru oranında yansıtılıyor. Bu bakımdan herhangi bir kusuru olmaması halinde tüm masraflar SGK tarafından karşılanabiliyor. Ancak işverenin yanında üçüncü bir kişinin de olayla ilgili sorumluluğu bulunuyorsa, bu durumda bağlanacak olan gelirin ilk peşin sermaye değer tutarının yarısı sorumluluk oranı ile hesaplanıyor ve üçüncü kişinin de sorumluluğu hesaba dahil ediliyor.

Meslek hastalığı ya da iş kazası kapsamında durumun işyeri koşullarından kaynaklanması halinde işveren doğrudan olaydan sorumlu tutuluyor. Eğer çalışan bu durum yüzünden yaşamını kaybederse, hak sahiplerine de bağlanacak olan ölüm geliri için rücu davası açılıyor. Aynı zamanda çalışan sigortasız ise işverene ağır para cezası ve yararlanacağı prim indirimlerinden de muaf tutulması söz konusu oluyor. Bu bakımdan sigortasız işçi çalıştırmak hastalıklar açısından da işverenlerin dikkat etmesi bir konu oluyor.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu