• Sigortam Ödeniyor Mu?


  sigorta

  Türkiye’de bazı sektörlerde ve bazı işverenler, iş yerlerinde sigortasız olarak normal ücretin çok daha altında bir ücretle çalıştırmaktadır. Sigortam ödeniyor mu konusunda ülkemizde sigortasız olarak çalışma Sosyal Güvenlik Kanunlarına göre yasaktır ve sigortasız insan çalıştıran iş yeri sahiplerine ciddi oranda, yüksek bir miktarda para yaptırımı uygulanmaktadır. Ancak buna rağmen ülkemizde hala sigortasız olarak insan çalıştıran birçok iş yeri bulunmaktadır. Bunun yanında işverenler çalışanlarına sigorta yapıyorlar ama sigorta prim ücretini ödemiyorlar, bu durumda normal bir sigortalıdan farksız hala geliyorlar. Gittikleri hastane ya da diğer sağlık kuruluşlarından ücretsiz olarak yararlanamıyorlar, aynı şekilde muayene sonrasında uygulanan ilaç tedavisi yardımından da yararlanamıyorlar.


  Sigortam Düzenli Bir Şekilde Yatıyor mu?

  Sigortanın olmaması ya da sigorta priminin ödenmemesi, genelde özel sektör alanında sıkça görülen bir sorundur. Kamu kuruluşlarında direkt sosyal devletin denetiminde olduğu için o alanda sigortanızın olmaması ya da sigorta priminizin ödenememesi mümkün değildir. Kamu kuruluşlarında çalışan bireylerin sigorta alanında bir mağduriyetleri hiçbir zaman yoktur. Sigortam ödeniyor mu konusunda Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile bir sorgulama işlemi gerçekleştirmeden sigortam ödeniyor mu, ödenmiyor mu sorularına uygun bir cevap bulamazsınız. Sigortam ödeniyor mu konusunda sigortanızın düzenli bir şekilde işvereniniz tarafından yatırılıp, yatırılmadığını öğrenmeniz için farklı yollar vardır, bu seçeneklerden birini tercih ederek sigortanızın yatırılıp yatırılmadığını öğrenebilirsiniz.

  TC no ile sigortam ödeniyor mu işleminin sorgulama, bu sorgulama şekli ile son 12 aya ait işvereniniz tarafından ödenen sigorta prim ödemelerine TC kimlik numaranızı sisteme aktararak kolayca ulaşabilirsiniz ama işe yeni girenler için ilk bir aynın doldurulması gerekmektedir, çünkü iş veren işe başladığınız gün hemen sigorta priminizi yatırmaz, bir ay sonra belirlenen tarihte yatırır.

  E-Devlet sistemi üzerinden sigortam ödeniyor mu işlemini sorgulamak için, ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu nun internet sitesini açmanız gerekmektedir. Yazımızın sonunda yer alan linke tıklayarak, Sosyal Güvenlik Kurumu nun internet sayfasına kolayca ulaşabilirsiniz. Linke tıkladığınızda açılan yeni sayfada Kimlik Bilgilerimi Doğrula butonu yer almaktadır.

  4a

  Sponsorlu Bağlantılar

  Butona tıkladığınızda karşınıza çıkan sayfada sizin kişisel bilgilerinizle doldurulması gereken boş alanları var, bu alanlara TC kimlik numaranızı ve ardından E-Devlet şifrenizi sisteme aktardıktan sonra Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayarak, sigortam ödeniyor mu sorusu için sorgulama işleminizi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

  edevlet11

  E-Devlet şifrenizi size en yakın olan PTT şubelerinde 2 TL gibi bir hizmet bedeli ödeyerek kolayca temin edebilirsiniz. Sigortam yatıyor mu sorgulama işlemi hemen sisteme aktarılmaz, bu sorgulama işlemi için ay sonunu beklemeniz gerekiyor. Çünkü bir ay içerisinde görev yaptığınız alanda sigorta priminizin ödenmesi ay sonunda gerçekleşiyor. Mesela, sigortalı bir çalışan sigortasının yatıp yatmadığını merak ediyor ve bunun kontrolünü sağlıyor, eylül ayı için sorgulama işlemini gerçekleştirirse bunu ancak bir sonraki ay olan ekim de öğrenebilir.

  Sigortam Ödeniyor Mu Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

     tıkla sorunu sor

  Sigortam Ödeniyor Mu? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın