emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sigorta Sorgulama Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Sigorta Sorgulama Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Her çalışan bireyin sosyal güvenlik hizmetinden yararlanabilmek için bağlı olduğu bir sigorta kurumu vardır. Çalışanların bağlı olduğu sigorta kurumları çalışma yerlerine veya çalışma şekillerine göre değişebilir. Herkes aynı sigorta kurumundan sosyal güvenlik hizmeti almamaktadır. İşverenlerin çalışanlarına sigorta hizmeti sağlaması bir zorunluluktur. Eğer sigortasız işçi çalıştırıyorlarsa bu yasa dışı bir işlemdir ve hemen müdahale edilmesi gerekir. İşverenlerin dikkat etmesi gerektiği kadar çalışanlarında sigortalarına dikkat etmesi gerekir. Çünkü bazı işverenler sosyal güvenlik hizmeti sunuyorlarmış gibi gösterip aslında işçilerin hiç sigortalarının olmadığı anlaşılan durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden çalışanların sigorta sorgulaması yapmaları çok önemlidir. Sigorta sorgulama sayesinde sigorta hizmetinden yararlanıp yararlanmadıklarını öğrenebilirler. Çalışanlar sigorta takibi nasıl yapmalıdırlar? Sigortalarını nasıl sorgulayıp öğrenebilirler?

Sigorta Sorgulama

Sigorta kuruluşları SSK, Bağkur, Emekli Sandığı sosyal güvenlik hizmetinden yararlanan çalışanlara sigortalarını sorgulama imkânı verir. Sigorta kuruluşlarının sunduğu imkânlar sayesinde çalışanlar sigortasının yatıp yatmadığını takip edebilirler. Primlerin yatıp yatmadığını, hangi tarihte sigorta başlangıcı olduğunu veya eksik prim günleri var mı yok mu gibi şeylere bakabilirler. Sigorta sorgulama işlemi yapabilmek için internette bir sürü uygulamalar vardır. İnternet çağında olduğumuz için her işimizi kolaylıkla yapabiliyoruz. Sigortamızı sorgulamamızı sigorta kurumlarına gitmek zorunda kalmadan yapabiliriz.

Sigorta sorgulamanın en kolay yolu E-Devlet kullanmaktır. Günümüzde birçok belgeye, adli sicil kaydından öğrenci belgesine kadar her türlü veriye ulaşabildiğimiz E-Devletten sigorta takibini de yapabilirsiniz. E-Devlet kullanabilmek için şifrenizi de almış olmanız gerekir. Her bir bireyin kendisine ait şifresi vardır ve hiç kimseninki ile aynı değildir. E-Devleti kullanmak için T.C. numaranızı da bilmeniz gerekir.

Sigorta sorgulamak isteyenler kolaylıkla E-Devlet üzerinden gerekli bilgileri öğrenebilirler. Siteye girdiğinizde arama bölümüne SSK sigorta sorgulaması veya sadece sigorta sorgulaması yazarak aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz. Sigorta sorgulama sayfasında size sorulan cinsiyetiniz, doğum tarihiniz, işe başlama tarihiniz gibi bilgileri doldurduktan sonra bulmak istediğiniz belgeye ulaşabilirsiniz. Burada sizler primlerinizin yatıp yatmadığını, kaç gün yattığını, sigorta girişinizin olup olmadığını veya emekliliğinize ne kadar kaldığını öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.