SGK

Sigorta Primlerinizin Eksik Yatırıldığını Nasıl Anlarsınız?

Ülkemizde çalışanların ve işverenlerin hak ve yükümlülüklerini ortaya koyan birçok düzenleme mevcuttur. Bu düzenlemeler ile kişilerin işyeri içerisindeki sorumluluklarının yanı sıra, sigortalılıkları ile alakalı olarak da sınırlar net bir şekilde çizilmiş durumdadır.

Çalışanlar, işyerindeki sağlık ve iş güvenliği şartları arasında yer alan sigortalılıklarını önemserler. Çünkü bu sigorta aracılığı ile sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanırlar ve sigorta primleri ödenerek emeklilikleri için gerekli olan prim ödemeleri yapılır. Kimi zaman ise bazı işverenler çalışanların primlerini ödemezler. Bu durumda ise çalışan kişilerin mağduriyeti söz konusudur. Mağdur olmak istemeyen çalışanlar ise sigortanın yatıp yatmadığını nasıl öğrenebilirim sorusunu sık sık gündeme getirmektedir. Bu işlem ise artık teknolojik olanaklar sayesinde çok basit.

Sigortanızı Denetleyin

Sigorta primlerinizin eksik yatıp yatmadığını ve hatta sigorta priminizin yatırılıp yatırılmadığını, sigortanızın başlatılıp başlatılmadığını öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken işlemler çok basit. Eğer siz de sigortam var mı nasıl öğrenebilirim diyorsanız işte izlemeniz gereken yollar:

T.C. Kimlik Numarası ve Kimlik Bilgileri Aracılığı ile Sorgulama

Sigortanızın olup olmadığını, primlerinizin yatırılıp yatırılmadığını sorgulamak istiyorsanız web tarayıcınızdan E-Sosyal Güvenlik Merkezi sitesine giderek ilgili ekrandan T.C. kimlik numaranızı girmeniz veya diğer kimlik bilgilerinizin girişini yapmanız yeterlidir.

e-Devlet

Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm resmi dairelerini bir araya getiren ve bir tık ile kullanım imkanı veren e-Devlet sistemi aracılığı ile de sigorta prim ve sürenizi sorgulayabilmeniz mümkündür. E-devlete giriş yapabilmek için ilk olarak PTT şubesine giderek cüzi bir ücret karşılığında e-Devlet şifrenizi almanız gerekmektedir. Ardından e-Devlet web sitesine giderek giriş butonuna bastıktan sonra T.C. kimlik numaranızı ve size verilen zarftaki şifrenizi girmeniz gerekmektedir.

Sisteme giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan Hizmet Arama Çubuğu’na Hizmet Dökümü yazarak 4A Hizmet Dökümü bilginizi görüntülersiniz. Bu ekranda son 6 ay içerisindeki sigorta ve maaş hareketlilikleriniz ile beraber kapsamlı sigorta bilgilerinizi de görüntüleyebilirsiniz. Eğer eksik bir dönem veya gün söz konusu ise işverene bu konuda bildirim yaparak düzeltme talep edebilirsiniz.

Shares:

1 Yorum

  • Fikri kurtaran
    27.05.2023

    Sigortadaeksik gun

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir