SGK

Sigorta İşe Giriş

İnsanlar belirli bir süre istedikleri bölümlerde eğitim alırlar ve ardından bu bölümlerden mezun olurlar. Belirli bir eğitim kurumundan mezun olmuş bireyler, eğitim aldıkları alanlarda kamu kuruluşu ya da özel sektörde çalışırlar. İşe başladıkları ilk gün itibariyle işveren tarafından sigorta işlemlerinin başlaması gerekmektedir. Çalışanların sigorta işe giriş aşamasında yer alan bu işlemler işveren tarafından yürütülmektedir. Çalıştığınız sektöre göre sosyal güvenceniz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmektedir. Buna göre kamu kuruluşlarında memur olarak görev yapıyorsanız Emekli Sandığı sosyal güvencesine sahip olursunuz ama özel sektörde ya da kendi iş yerinizde çalışıyorsanız daha çok BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olursunuz. Sahip olduğunuz sosyal güvenceye göre aynı sosyal ve sağlık alanlarındaki imkanlardan farklı oranda yararlanabilirsiniz. Herhangi bir sosyal güvencesine sahip olan bireyler devlet hastanesinden, dal hastanesinden, üniversite hastanesinden, eğitim ve araştırma hastanesinden, sağlık ocağından muayene ve tedavi hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilir ama özel sağlık kuruluşlarında ödenen muayene ve tedavi ücreti sahip olduğunuz sosyal güvenceye gire değişmektedir. Yani sahip olduğunuz sosyal güvencenize ödenen sigorta prim ücreti ne kadar fazlaysa özel sağlık kuruluşlarına ödeyeceğiniz fark ücreti o kadar az olacaktır. Sigorta işe giriş işlemleri aşamasında ödenecek olan sigorta primleri belirlenmektedir. Sahip olduğunuz sosyal güvencenize ödenen sigorta primi ücreti azsa, özel sağlık kuruluşlarından talep edilen muayene ya da tedavi ücreti daha fazla olacaktır, çünkü sahip olduğunuz sosyal güvence bu ücretlerin çok az bir miktarını karşılamaktadır, geri kalan fark ücreti tamamen size aittir. Aynı durum ilaç alımından da gerçekleşmektedir. Bazı ilaçların ücretinin tamamını sahip olduğunuz sosyal güvence karşılamaktadır ama bazı ilaçların bir kısmını karşılamaktadır, bu durumda çıkan fark ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir. Sigortalı olarak çalışan bireyler sahip oldukları sosyal güvenceye her ay düzenli olarak sigorta primi öderler ve böylece emekli olmaya hak kazandıklarında bu ödemeler onlara emekli maaşı adı altında geri ödenir.


Sigorta İşe Giriş

Kamu kuruluşlarında ya da özel sektörde sigortalı olarak çalışan bireylerin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen yasalara göre, sigorta işe giriş bildirgesini, çalışanın işe başladığı tarihten en geç bir gün öncesinde Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirmesi gerekmektedir. Sigorta işe giriş bildirgesini Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim etmeyen işverenlere birtakım caydırıcı cezalar uygulanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu kontrol alanında görev yapan bireyler tarafından tespit edilen sigorta işe giriş bildirgesinin zamanında teslim edilmemesi durumunda iki aylık asgari ücretin ödenmesi gerekmektedir. Eğer iş veren sigorta işe giriş bildirgesini ulaştırmaması nedeniyle ortaya çıkan yasal sürecin tamamlanmasının ardından sigorta işe giriş bildirgesini Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletirse bir aylık asgari ücret ödeme cezası talep edilir. Eğer iş veren sigorta işe giriş bildirgesini yasal sürecin tamamlanmasının ardından bir yıl içerisinde teslim etmezse dört asgari ücret cezası kendisinden tahsil edilir.

Sigortalı olarak çalışan bireyler sigorta işe giriş ile ilgili işlemlerini Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesinden kolayca ulaşabilir. Yazımızın sonunda yer alan linke tıklayarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesi aracılığı ile sigortalı işe giriş ve işten ayrılış bildirgelerine kolayca ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada boş olan alanları kişisel bilgilerinizle doldurup sisteme doğru bir şekilde aktardıktan sonra Giriş butonuna basarak sahip olduğunuz sosyal güvencenizle ilgili işlemlere kolayca ulaşabilirsiniz.

Sigortalı İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgeleri İçin TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. 1965 de sikortalıyım ceşitli iş yerlerinde calıştım günümü dolduramadımşimdi dışardan ödüyorum3000 ne yakın ödemişliyim var geri kalanı ödesem ne olur bilginize ihdiyacım var 1949 doğumluyum

    1. 3600 prim gününe ulaştığınızda emekli olabilirsiniz. Ancak maaş düşük olacaktır. Emeklilik yaşınız geçtiği için yatırdığınız primleri geri alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı