• Sigorta Günü Hesaplama

  İnsanlar belirli bir eğitim seviyesini tamamladıklarında kendi alanlarında kamu kuruluşlarında, özel sektörde ya da kendi işlerini kurarak iş hayatında aktif olarak yer alırlar. İşe başladıkları tarihten itibaren iş veren tarafından sigortalılık işlemlerinin başlatılması gerekmektedir hatta sigorta işe giriş bildirgesinin çalışanın işe başlamadan bir gün önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi gerekmektedir. Çalışanın sigorta iş giriş bildirgesinin yanında bazı belgelerin de Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi gerekmektedir. İş verenlerin sigorta işe giriş bildirgesinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilen sürede teslim edilmemesi durumunda cezai yaptırımlar uygulamaktadır. Sigorta günü hesaplama sistemi ile çalışanların sigorta işe giriş bildirgesinin vaktinde ulaştırılmaması durumunda iki asgari ücret gibi bir cezai yaptırım uygulanmaktadır. Eğer işe giriş bildirgesinin teslim edilmediği ilgili memurlar tarafından tespit edilirse ve yasal sürecin sonunda hala ulaştırılmamışsa bu sefer bir asgari ücret talep edilmektedir.


  Birçok sektörde sigortalı olarak çalışan bireylerin, hangi sosyal güvence kapsamında sosyal ve sağlık alanlarında yer alan imkanlardan yararlanacağını görev yaptıkları sektör belirlemektedir. Yani kamu kuruluşlarında memur olarak görev yapan bireyler Emekli Sandığı sosyal güvencesine bağlı olarak sosyal ve sağlık alanlarındaki hizmetlerden yararlanmaktadırlar. Eğer sigortalı olarak çalışan bireyler kendi iş yerlerinde ya da özel sektörde çalışıyorlarsa BAĞ-KUR sosyal güvencesinden yararlanmaktadırlar. Sigorta günü hesaplama kapsamında sahip olduğunuz sosyal güvence sayesinde sosyal ve sağlık alanlarında  birtakım hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Mesela devlet hastaneleri, devlet üniversitesi hastaneleri, dal hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ve sağlık ocaklarında muayene ya da ameliyat olmak isterseniz bu sağlık hizmetlerinden sahip olduğunuz sosyal güvence kapsamında ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Sigorta günü hesaplama sistemi ile ne zaman emekli olacağınıza, emekli olmanıza ne kadar kaldığını kolayca internet üzerinden öğrenebilirsiniz. Eğer sigortalı bir çalışan olarak özel sağlık kuruluşlarının sağlık hizmetlerinden yararlanmak isterseniz sosyal güvencenize ödediğiniz sigorta prim ücreti kapsamında muayene ücreti ödemezsiniz ya da çıkan fark ücretini ödersiniz. Sigorta günü hesaplama kapsamında özel sağlık kuruluşlarında yararlandığınız hizmetlerin ücretinin ne kadarını ödeyeceğinize sosyal güvencenize ödediğiniz sigorta prim miktarı belirlenmektedir. Yani sigorta prim ücretini ne kadar yüksek olarak öderseniz, özel sağlık kuruluşlarına o kadar az miktarda muayene ya da ameliyat ücreti ödersiniz. Sigorta günü hesaplama kapsamında şu ana kadar ne kadar sigorta prim adedi ödediğinizi, sigortalılık sürenizi internet üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Aynı durum reçete ile yazılan ilaç tedavisinde de geçerlidir, yani almak istediğiniz ilaçların bazılarını Sosyal Güvenlik Kurumu ödemektedir ve siz bu ilaçlardan ücretsiz olarak yararlanırsınız ama bazı ilaçların ödemesinin tamamını gerçekleştirmemektedir, size fark ücreti çıkmaktadır. Bu durumda çıkan fark ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir.

  Sigorta Günü Hesaplama

  İnsanlar uzun bir süre sonra emeklilik şartlarından olan sigortalılık süresi, sigorta prim ödeme günü ve yaş kriterinin tümüne sahip olduklarında emekli olmaya hak kazanırlar. Sigorta günü hesaplama işlemi ile sigortalı olarak çalışan bireyler emekli oldukları zaman da sosyal ve sağlık alanındaki imkanlardan yararlanmaktadır. Eğer sigorta günü hesaplamak istiyorsanız, emekli olmanıza ne kadar kaldı ve şu ana kadar ne kadar sigortalılık süreniz olduğunu öğrenmek istiyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan sistemle kuruma gitmeden, internet üzerinden hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun için E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi size en yakın PT şubesine giderek 2 TL ücret karşılığında alabilirsiniz. Ardından sigorta günü hesaplama işleminiz için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesi sayfasını açmanız gerekmektedir. Yazımızın sonunda yer alan linklerden size uygun olan kurumu seçerek Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sayfasına kolayca erişiminizi sağlayabilirsiniz.

  3

  Linke tıkladığınızda yukarıdaki sayfa açılacaktır Açılan sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklayınız. Ardından T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Bu işlemlerin sonunda sigorta günü hesaplama işleminizi internet üzerinden kolayca gerçekleştirmiş olacaksınız.

  Sponsorlu Bağlantılar


  SSK Sigorta Günü Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

  4B Sigorta Günü Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

  4C Sigorta Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  Sigorta Günü Hesaplama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. gizem dedi ki:

   Ssk gun sorgulama

  2. ismail dedi ki:

   55 yaşındaki annem nasıl emekli olabilir ? Toplu prim ödeyerek vb bir yolu var mı? Bilgileri ekliyorum.

   Doğum Tarihi: 01/03/1961

   4/A
   İşe Giriş Tarihi: 02.01.1998
   Uzun Vade Gün Sayısı: 3717
   Durumu: Aktif

   4/B
   Tescil Tarihi: 01.10.2008
   Toplam Gün Sayısı: 780 ( 2 yıl 2 ay )
   Borcu: 0
   Durumu: #01-İşi Bırakma

   Yardımınızı bekliyorum teşekkürler.

  Sorunuzu Yazın