emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sigorta Girişi Geriye Aldırma

Sigorta Girişi Geriye Aldırma

Türkiye’de insanlar mezun oldukları eğitim kurumlarına göre, eğitim aldıkları alanda yer alan bir sektörde göreve başlarlar. Kamu kuruluşlarında, özel sektörde ya da kendilerine ait iş yerinde görev yaparlar. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen bir yaşı doldurduklarında ise, yaş kriterine, sigortalılık süresine ve sigorta prim ödeme gün sayısına bağlı olarak emekli olmaya hak kazanırlar. Emekli olabilmek için bu şartların hepsini sağlıyor olabilmeniz gerekmektedir. Sahip olduğunuz sosyal güvence ile ne kadar sigorta primi ödemişseniz, emekli olma durumunuzda da emekli maaşınız ona göre belirlenmektedir. Sosyal, sağlık ve ilaç tedavisi gibi durumlarda sahip olduğunuz sosyal güvence sayesinde bu hizmetlerden devlete ait sağlık kuruluşu olması şartıyla ücretsiz yararlanabilirsiniz. Eğer hasta olmanız durumunda tedavi için özel hastane, özel poliklinikler ve özel kapsamında yer alan sağlık kuruluşlarında tedavi olmak isterseniz, muayene ve tedavi masrafları sizin sahip olduğunuz sosyal güvencenin prim ödeme miktarına göre, hastaneye ödeyeceğiniz muayene ücreti de ona göre değişmektedir. Sahip olduğunuz sosyal güvence hastane masraflarınızın hepsini karşılayacak kapsamdaysa hiçbir ücret ödemezsiniz, eğer sosyal güvenceniz hastane masraflarının bir kısmını ödeme kapsamındaysa, geri kalan fark ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir. Herhangi bir sigorta güvencesine sahip olmak bu açıdan önemlidir. Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortalı çalışanların sigorta girişi geriye aldırma durumları vardır. Sigorta girişi geriye aldırma işlemi ile vatandaşlar sigorta girişlerini geriye aldırabilirler. Yazımızın devamında sigorta girişi geriye aldırma konusunun ayrıntıları bulabilirsiniz.

Sigorta Girişi Geriye Aldırma

İnsanlar işe başladıkları tarihten itibaren kamu kuruluşlarında ya da özel sektörde çalışan bireylerin sigortalılık süresi iş veren tarafından başlatılır. Yani insanlar işe başladıkları ilk gün sigortaları yapılması gerekmektedir. Sigorta girişi geriye aldırma durumunda ise, işe başladığınız tarihin daha erken bir tarih olarak gösterilmesinin ardından kişinin daha erken emekli olma şansına denir. Sigortalı olarak çalışanların kendi istekleri kapsamında sigorta girişi geriye aldırma işlemi iş veren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna şahsen giderek ya da internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Fakat sigorta girişi geriye aldırma işleminin yapıldığı kişinin daha önceden sigortalı olmadığı için sigorta prim ödemelerini gerçekleştirmemiştir, geriye dönük sigorta primlerini borçlanarak ödemeleri gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen sosyal güvenlik yasalarının 5510 sayılı kanuna göre birtakım durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlanarak sigorta girişi geriye aldırma işlemi ile daha erken emekli olabilirsiniz. Bu durumlar, doğum sonrasında olan borçlanma, askerlik yapmak ve yedek subay olmak için gerçekleştirilen hazırlık süreleri, doktora yapmak isteyen eğitim görevlilerinin doktora süreleri, kamu kuruluşlarında görev yapan memurların aylıksız olarak kullanmış oldukları için günleri, kamu alanında ya da özel sektörde görev alan bireylerin, işleriyle ilgili herhangi bir sorunun çözüme ulaşmaması durumunda yapmış oldukları grev süreleri, doktorlarda fahri asistanlık statüsündeki süreleri, sigortalı olarak çalışan bireylerin herhangi bir sebepten dolayı tutuklanması, gözaltında geçen süreler, kamu kuruluşlarında ya da özel sektörde çalışan sigortalı bireylerin seçim sebebiyle işten ayrılması, eğitimlerini yurt dışında tamamlayan öğrencilerin eğitim süreleri gibi birçok durumda sigorta girişi geriye aldırma kapsamında borçlanmak mümkündür.

Yorumlar
 1. Dogus günal dedi ki:

  Iyi gunler. Ben universitede öğrenci iken 1997-1998 yillari arasında bir magazada 1 yila yakin sure tezgahtar olarak çalıştim. Benim sigorta girişimin hiç yapilmadıgıni 2003 de bir fabrikaya baslamamdan sonra ogrendim. Magaza 2000 yılindan sonra kapatilmış. Bu yılla ait gecmise dönuk sigorta kaydimi açtırıp pirimlerimi ödeyebilirmiyim. Teşekkurler

 2. Sadık kızık dedi ki:

  İyi günler sigorta giriş tarihim 10. 10.1999 gördügüm kadarıyla bir ay yüzünden iki sene gec emekli oluyorum bu tarihten daha önce özel sektörde calıştım ama sigorta girişi yapılmamış . Borclanma yöntemiyle tarihi geriye cekmem mümkün mü yada başka bir yolla yardımcı olursanız sevinirim

  1. Oğuzhan dedi ki:

   Aynı durum benim içinde geçerli 3 ay ile etkilendim yasadan çalıştığım firma geç başlatmış girişimi

 3. Nihat dedi ki:

  Merhaba, ilk sigorta başlangıçım 1999 ocak’ta 23 yaşında iken ancak ortaokul döneminde yazları çalışştığım 2-3 firma oldu. Bu firmalardan sanırım şuanbiri faaliyet gösteriyor. Ayrıca teknik lise ve myo öğrencilik döneminde staj dönemlerindede hicbir şekilde sgk girişi yapılmamış. Şuan için staj süreleri emeklilik için etki etmiyor diye biliyorum. Ama bir çalışma var bunun dahil edilmesi için.
  Sonuç olaarak benim sigorta tarihimi geriye çektirme şansım varmı bunu merak ediyorum. Her iki durum için stajda devlet okullarının sigortayı atlaması, yada ortaokul dönemindeki yaz dönemi işçiliklerim. vYardımcı olursanız sevinirim.

 4. Ahmet dedi ki:

  Mrh almanyadan 1994 de sigorta girişim var 1997 de Türkiye’ye geldim askerlikten sonra ise başladım. 01/09/1999 da Türkiye’de sigorta girişim oldu bu zaman zarfında da Türkiye’den 5620 ssk primim oldu hala çalışmaktayım 1999 girişli ssk 1994 geri çekmek istiyorum. Izlemem geren yol nedir ne yapmam lazım saygılar..

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   SGK müdürlüklerine başvurarak yurt dışı borçlanması talebinde bulunabilir ve sigorta giriş tarihinizi geriye çekebilirsiniz.

 5. Ekrek kırçiçek dedi ki:

  Geriye dönük sigorta girişini yaparsak yapan yani iş veren bir cezayi işleme tabi olurmu bununla ilgili nereye müracaat yapmalıyız detaylı bilgiyi nereden alırız yardımcı olursanız iyi olur

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  2. irfan ertaş dedi ki:

   1995 /1996 ticaret lisesi mezunuyum stajımı 1992 de yaptım ve 2002 6 ayında ssk primim yatmaya başladı tazminatımı nasıl alırım veya alamamın bir yolu varmı

  3. Yusuf Karataş dedi ki:

   Emekli olduğunuzda ya da işten haklı sebeplerle çıkarıldığınızda tazminat alabilirsiniz.