Emeklilik

Sigorta Emeklilik Sorgulama

İnsanlar yaşamlarını devam ettirebilmek için paraya, parayı da kazanabilmek için bir işe ihtiyaç duymaktadır. Hayatlarının belirli dönemlerinde bu işlerde çalışarak maddi kazanç elde ederler. Fakat bir yaştan sonra çalışmak bedeni zorlamaya başlamaktadır. Bu durumda mecburen işin bırakılması gerekecektir. Çalışamayan bireyin için artık gelir kapıları kapanmış demektir. Bu durumun yaşanmaması için emeklilik sistemi getirilmiştir. Bu sistemde insanlar belirli bir sigorta birimine bağlı olmaktadır. İşlerinde çalıştıkları zaman diliminde, işverenler bu sigorta birimine çalışanının primini ödemek zorundadır. Sigorta biriminde böylelikle çalışan kişinin primleri birikmektedir. Primlerin belirli bir güne ulaşması ve çalışanın yaşının da kanunla belirlenen seviyenin üstünde olması durumda o kişi emeklilik hakkını elde etmiş demektir. Bu durumda sigorta emeklilik sorgulama yaptığında emekliliğe hak kazandığını görecektir.


Emeklilik, bireyin yaşı sebebiyle işi bıraktıktan sonra bağlı bulunduğu sigorta biriminin primler karşılığı o kişiye maaş ve sosyal güvence sağlamasıdır. Bu şartları sağlayan ve bu haklardan yararlanan kişilere ise emekli denilmektedir. İnsanlar ne zaman emekli olabileceklerini sigorta emeklilik sorgulama yaparak internet üzerinden öğrenebilmektedir. Emeklilik konusunda öncelikle bilinmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Örneğin ülkemizde insanların bağlı olabilecekleri sigorta birimlerinin neler olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Ülkemizde devletin vatandaşlara sunmuş olduğu üç tane seçenek bulunmaktadır. Bunlardan birincisi emekli sandığıdır. Yeni ismi ise 4/c’dir. Bu birimden sadece devlet memurları yararlanmaktadır. Devletin sunmuş olduğu ikinci seçenek ise SSK’dır. Bu birimin yeni ismi ise 4/b olmuştur. Bu birime işçiler kayıt olabilmektedir. İşçiler dışında kimse kayıt olamamaktadır. Üçüncü seçenek ise BAĞ-KUR’dur. Bu birime ise esnaflar ve çiftçiler kayıt olabilmektedir. Bu birimlerinden herhangi birine bağlı olan kişiler sigorta emeklilik sorgulama yaparak ne zaman emekli olacakları konusunda fikir sahibi olabilmektedir.

Sigorta Emeklilik Sorgulama Yaparken Kişisel Farklılıklar

Sigorta emeklilik sorgulama yapmadan önce ne zaman emekli olunabileceği konusundaki genel kurallar hakkında bilgi vermek gerekmektedir. Öncelikle emekli olunacak kişiden kişiye göre değişmektedir. Bunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bağlı bulunan sigorta birimi bu farklılığın temel nedenlerinden birisidir. Bu sigorta birimlerinin her birinin emeklilik şartları farklıdır. Bunun dışında kişinin ne zaman sisteme giriş yaptığı da önemlidir. Çünkü ülkemizde sık sık emeklilik sitemi ile ilgili yasalarda değişiklik yapılmaktadır. Bir kişi sisteme ilk giriş yaptığı tarihte hangi sistem geçerliyse o sistem üzerinden emeklilik hesabı yapılmaktadır. Örneğin son değişiklik 2008 yılında yapılmıştır. 2008 yılında yapılan değişiklik mayıs ayından itibaren geçerli olmuştur. Nisan 2008’de işe başlayan bir erkeğin emekli olabilmesi için 7000 gün prim yatırması ve 60 yaşını doldurması gerekmektedir. Mayıs 2008’de işe başlayan birinin ise 7200 gün prim yatırması ve 65 yaşını doldurması gereklidir. Buradan da anlaşılacağı gibi sisteme dâhil olma yılı çok önemlidir. Sigorta emeklilik sorgulama yaparken bunun mutlaka dikkate alınması gerekmektedir.

Sigorta emeklilik sorgulama yaparken sisteme giriş yapılan yıla bağlı olarak aranan şartlardan bir tanesi de hizmet yılıdır. 9 Eylül 1999 yılından önce sisteme giriş yapanlardan emekli olabilmeleri için belirli bir hizmet yılını doldurmaları istenmektedir. Bu süre erkeklerde 25 yıl iken bayanlarda 20 yıldır. 1999 yılında yapılan değişiklik ile bu şart kaldırılmıştır. Emekli olabilmek için sisteme dâhil olma yılına bağlı olarak üç şart aranmaktadır. Bunlar; emeklilik yaşını doldurmak, istenen gün sayısında prim yatırmak ve hizmet yılını doldurmaktır. 1999 yılından sonra sisteme giriş yapanlardan ise hizmet yılı istenmemektedir. Sigorta emeklilik sorgulama yaparken dikkat edilmesi gereken bir başka hususta cinsiyettir. Kadınlara emeklilik konusunda pozitif ayrımcılık yapılmaktadır. Aynı anda sisteme dahi olan kadınlar daha erken emekli olmaktadır. Erkeklerden 25 hizmet yılının doldurulması istenirken, kadınlardan 20 hizmet yılı istenmektedir. Ya da erkekler için emeklilik yaşı 60 iken, kadınlardaki emeklilik yaşı 58’dir. Buradan da anlaşılacağı gibi cinsiyet de emekliliği etkilemektedir.

Sigorta Emeklilik Sorgulama Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Sigorta emeklilik sorgulama yaparken dikkat edilecek hususlar; bağlı bulunan sigorta birimi, cinsiyet, yaş, prim günü ve hizmet yılıdır. Zaman içinde değişen yasalardan dolayı sistem sürekli değiştiği için ilk işe başlama tarihi de önemlidir. Bağlı bulunan sigorta birimleri de emeklilik için farklı şartlar aramaktadır. Örneğin aynı tarihte işe başlayan işçi, memur ve çiftçi için istenen şartlar şu şekildedir. Memur için 25 hizmet yılı ve 60 şartı bulunmaktadır. İşçi için ise 7000 prim günü ve 60 yaş şartı istenmektedir. Çiftçiden ise 9000 prim günü ve 60 yaş istenmektedir. Buradan da anlaşılacağı gibi bağlı bulunan sigorta birimi emeklilik için çok önemlidir. Emeklilik hesabı yaparken bu durumun da dikkate alınması gerekmektedir. Ayrıca geçmişte yapılan bazı emeklilik sistemi değişikliklerinden bazen sadece bir birimin etkilendiği olmuştur. Bundan dolayı sisteme hangi birimden dâhil olunduğu konusu önemlidir. Yıllar içinde farklı sigorta birimlerinde prim günleri bulunanlarda vardır. Bu kişilerin hizmet birleştirme işlemi yaptırması gerekmektedir. Bu işlemden sonra prim günleri tek bir sigorta biriminde toplanacak ve emeklilik hesabı ona göre yapılacaktır. Buraya kadar bahsedilenler, normal emeklilik şartlarıdır. Bunların dışında farklı durumlarda da emekli olabilme imkânları bulunmaktadır. Emeklilik hesabı yapanlar, farklı durumları var ise bunu dikkate alarak hesap yapmaları gerekmektedir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. 08.11.1968 dogumluyum,22.05.1989 yilinda 10gunluk ssk girisim var,22.11.1999 yilinda istege bagli bagkur baslattim,
  13yil 2ay9gun araliksiz odedim 2014 ekim ayinda ssk li bir ise girdim ve nisan 2017 kadar calistim bu arada malulen emeklilik icin basvurmustum fakat malulen olmayip bagkurdan yaslilik maasi adi altinda emekli edildim fakat bu istedigim bir durum degildi ,sormak istedigim 2018 nisanda normal sartlarda emeklilik gunum dolacakti bu emeklilige gecis yapabilme hakkim varmi?yada ne yapa bilirim?

 2. merhaba emekli günlerimi toplatmat icin sgk başvurdum.
  1993 yılında 480 gün görünüyordu 3,dönemi mükerrer işlemişler.
  92 yılı ise eksik 3,dönemi işlememişer. başvurduğımda 120 günü sildiler.ama 92 ye 120 gün eklemediler. not:92 de çıkışım yok
  ne yapabilirim
  not:izmir sgk

 3. ben mahir akgul sgk emekli olmak icin muracatda bulunmusdum hannover konsoloslugu araciyla henuz bilgi gelmedi size biligiledirecegiz demislerdi henuz bilgi ulasmadi bana.Teyzemi gondermisdim bir belge istemisler nasil bir belge oldugunu anlamadim bilgilendirirseniz sevinirim saygilarimla.Ben yurt disinda kaliyorum almanyada hannover sehrinde..adresim g…… weg 13..30163 hannover..kimlik numarami veriyorum,,1……..ilgilenirseniz memnun olurum saygiler cevap rica ediyorum..Buradan nasil bir belge istiyorsunuz..

  1. Merhaba,

   İstenilen belge bilgisi verilmeden yardımcı olamıyoruz. Biz kurum olarak hizmet vermiyoruz. Yurt dışı danışma hattı için; http://www.alo170.gov.tr/ linkini veya 90 212 170 00 00 numarayı arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu