• SİGORTA BAŞLANGICINI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

  Yeni bir iş bulduğunuzda ve ilk sigortanızın yattığı güne yani işe başlama gününüze ilk giriş denir. İşe başladığınız tarihi hatırlamıyorsanız ve başladığınız tarihle sigorta tarihinizi karşılaştıracaksanız eğer o zaman SGK üzerinden sorgulamanızı yaparak öğrenmeniz mümkündür. Ayrıca sorgulama ile öğreneceğiniz sigorta başlangıç tarihi sayesinde iş verenin zamanında ödemelerini yapıp yapmadıklarını görebilirsiniz. Bu da sizin en doğal haklarınızdandır. Çünkü bazı işverenler parayı olabildiğince geç yatırmaktadırlar. Bu durumda da sizin emeklilik gününüz daha ileri tarihlere doğru gitmektedir. Sizlere bu yazıda sigorta başlangıcını nasıl öğrenebilirim sorusuna cevap vermeye çalışacağım.


  Sigorta Başlangıcını Nasıl Öğrenebilirim?

  Bu işlem için artık çok kolay bir yol var. Daha önceden SGK koridorlarında belki de saatlerce sıra bekleyerek yapabileceğiniz bu işlemi çok kısa sürelerde internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Sigorta başlangıcımı nasıl öğrenebilirim sorgulamalarını yine internet üzerinden farklı yollarla gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulamalar E-SGM üzerinden veya E-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilebilir. Sorgulama işlemiyle çalıştığınız gün sayısına, primlerinizin ödendiği tarihe ve 9000 gün olan çalışma süresinden geriye ne kadar kaldığı bilgilerine ulaşabilirsiniz. Sorgulama çeşitlerine gelecek olursak E-SGM üzerinden yapılan sorgulama şifresiz ve daha basit bir işlemdir. E-Devlet sorgulamaları 3 tip olarak yapılır ve E-Devlet şifresi gerekmektedir. E-Devlet şifresi size özgü bir şifre olup en yakın PTT şubesinden temin edebilirsiniz. Şifre temin bedeli 2 tldir. Ayrıca E-Devlet şifrenizi bir yere not ederek lütfen kimseyle paylaşmayınız.

  • E-SGM üzerinden yapacağınız sorgulama ile sigorta başlangıcını nasıl öğrenebilirim?

  İlk yapmanız gereken aşağıdaki linke tıklamaktır. Yönlendirileceğiniz sayfada bir takım kimlik bilgileri istenecektir. Bu bilgiler; TC kimlik numarası, İl, doğum yılı, cilt numarası ve aşağıdaki kutucukta yer alan güvenlik kodudur. Bu bilgileri doğru bir şekilde girip sorgulama işleminizi başarabilirsiniz.

  E-SGM Üzerinden Sigorta Başlangıcını Öğrenmek İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

  E-Devlet üzerinden yapılan sorgulama işlemleri BAĞ-KUR, Emekli Sandığı ve SGK için ayrı olarak yapılmaktadır. Sigorta başlangıcını nasıl öğrenebilirim sorusuna cevap olarak aşağıdaki seçeneklerden hangisi içerisinde yer alıyorsanız sorgulama işleminizi lütfen ona göre gerçekleştiriniz.

  • BAĞ-KUR için sigorta başlangıcını nasıl öğrenebilirim? Lütfen aşağıda verilen linke tıklayınız.

  BAĞ-KUR Sigorta Başlangıcını Sorgulamak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

  • Emekli Sandığı sigorta başlangıcını nasıl öğrenebilirim? Lütfen verilecek linke tıklayınız.

  Emekli Sandığı Sigorta Başlangıcı Sorgulamak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

  • Son olarak SSK sigorta başlangıcını nasıl öğrenebilirim? Lütfen alt kısımda yer alacak linke tıklayınız.

  SSK Sigorta Başlangıcını Sorgulamak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SİGORTA BAŞLANGICINI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Arzu Koş dedi ki:

   Merhaba,
   9 aylık kızıma kayıtlı olduğu ajans sigorta başlangıcı yapacağını iletti. Nasıl kontrol edebilirim? E devlet şifresini 18 yaş altı için alamıyoruz.

  2. Sabiye hamamcı dedi ki:

   İlk sigorta başlangıcımı öğrenmek istiyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    PTT den alabileceğiniz e devlet şifresi ile hizmet dökümü alarak ilk sigortalık tarihini görebilirsiniz. bunun haricinde En yakın SGM ye giderek öğrenebilirsiniz.

  3. Aslan dedi ki:

   Bağkur başlangıç tarihini nasıl ögrenebiliriz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Postaneden e devlet şifresi alarak internetten çok kolay öğrenebilirsiniz.

  4. Mehmet Alişan dedi ki:

   190 gün tarım sigortasını ödedim.Aradan yıllar geçti prım ödeyemeden çalıştm. Prim ödemesi yapamadığım günleri boçlanabilirmiyim.

  5. medine yurtlu dedi ki:

   sikorta baslangic tarihim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    E devlet üzerinden hizmet dökümü adımından öğrenebilirsiniz.

  6. hülya dedi ki:

   kaç yılında ssk girişim var öğrenmek istiyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Kurum kayıtlarına ulaşma yetkimiz bulunmuyor. E devletten veya kuruma giderek öğrenebilirsiniz.

  7. hasan doqan dedi ki:

   merhaba kolay gelsin ben çıraklık okuluna başladım 17 yaşında yani 2011 girişli gözüküyor e devlette sonra 18 yaşımda başka bir işe başladım ve bana sigorta yapıldı yani 2012 de ama ben orda sadece 5 gün çalıştım sonra çıkışımı aldım benim başlangıç tarıhım 2011 mı 2012 mı yada az çalıştıgım için 2012 başlangıç olarak almazmı teşekkürler

  8. nezihe oran dedi ki:

   geçmişten sigorta girişim varmı öğrenmek istiyorum..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    E devlet şifresi ile 4a 4b 4c hizmet dökümlerinizi alabilirsiniz. G-herhangi birinde hizmetiniz var ise sigorta başlangıcını görebilirsiniz.

  9. orhan çelik dedi ki:

   ilk sigorta başlangıç tarihim

  10. İdris özkal dedi ki:

   Ben 1987 de işe başlangıç tarihin var elimde sigorta kartım var ama sigortada görünmüyor e devlette 1987 olarak görünüyor hizmet dökümünde gün olarak görünmüyor benim başlangıç tarihini etkilermi

  11. AYLA dedi ki:

   1989-1990 yıllarında çalıştım ama sonra evlendim işe girdim. Şimdi SGK başlangıcım 1992 olarak gözüküyor nasıl SGK giriş tarihimi bulacağım soyadım değişti baktığımda kızlık soyadımdan bulamıyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim acaba ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En yakın sgm ye giderek sorgulama yapabilirsiniz.

  12. osman dedi ki:

   merhaba 1996 yılında bir işyerinde ssk başlangıcı için tüm evraklarımı vermiştim 4 ay kadar çalışıp ayrılmış, muhasebeci ssk girişinin yapıldığını söylemişti fakat o zamanlar ssk kartı falan almamıştım. Şimdi e-devlette ssk başlangıcı olarak askerden sonra gelip işe başladığım firma gözüküyor 1999 yılı olarak. İlk başlangıcın yapılıp yapılmadığını bağlı bulunan Muğla il ssk müdürlüğünde bulabilirmiyim ?

  13. Mustafa kahraman dedi ki:

   Yurtdisinda yasiyorum sigorta baslangic tarihim var ama ne sigorta kartim need ne kadar odendigini bilmiyorum yardimci olursaniz sevinirim

  14. Bertan dedi ki:

   Sigorta giriş tarihim haziran 1996 (e devlette de gözüküyor) fakat 2005 ten 2007 arası full yatırlmış
   2007 den bu yana devlet memuruyum,
   1996 da sigorta başlangıcımın yapılmasının bana bir faydası bar mı
   Emeklilik yaşımı faydası nedir

  15. Deniz Demir dedi ki:

   Mrhaba, 1990 yılında ünv öğrencisi iken bir sigorta acentasında 1 ay staj yapmıştım…SGK başlangıcımın yapıldığını sanıyorum….Sonrasında 1994 yılında özel sandığa tabi bir kurumda çalışmaya başladım… SGK sitesinde kaydımı göremiyorum…Staj dönemine SGK girişimin yapılıp yapılmadığını nasıl öğrenebilirim… Tşk…

  16. Rahim dedi ki:

   Merhaba ..ben öğrencilik yillarinda (lise) 97 senesinde buyuk bir fabrikada 1 ay calistim.. giris ve prim edevlette gozukmuyor… bunu ispatliyabilirmiyim bir yolu varmi? Tesekkur ederim

  17. ökkeş gürocak dedi ki:

   17.10.1963 dogumluyum.tc.no 27418815972 ökkes gürocak.ssk.girisimi ogrenebilirmiyim.saygilar

  18. ayşe koçak dedi ki:

   merhaba,1990 yılında ilk işe girdim sigortam yapıldı ben işten çıktım şirket sahibi sigortanı başlatmadık dedi sonraki işe başlama tarihim 2005 avukata danıştığımda sigorta primleriniz yatmamış olsada sicil dosyanında tescil bilgisi vardır diyor, e-devletten bakıyorum ilk başlangıç 2005 tarihi görünüyor ben dosyama nasıl erişeceğimi yada nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    sigorta girişi yok ise tesciliniz de olmaz. SSK girişini yapıp prim yatırmamış olsaydı avukatınızın dediği doğru olacaktı.

  19. Fatma özkahraman dedi ki:

   1992 yılında orman işletmesinde 9 ay kadar çalıştım sigorta yapıldı dediler fakat numara filan ozaman önemsemedim şimdi sgk da ismime ait bir bilgi yok nasıl öğrenbilirim nasıl kanıtlayabilirim

  20. Ahmet Aslan dedi ki:

   1999 yılının 2. Ayında sigorta başlangıcım vardır. Son 6 yıldır bir özel şirkette çalışıyorum. Kendi isteğimle işten ayrılacağım. Toplam sigorta sürem 5200 gün. Tazminat alabilir miyim.?

  21. Belgin güngör dedi ki:

   1996 dan sigirta baslangicim var. 1999 a kadar daha sonra ayrildim 2016 ya kadar calismadim suan tekrar sigortali calismaya basladim ama sigorta girisiminden devam ediyomu onu bilmiyorum e devlet 6 aylik süreci gösteriyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    E devlette daha önceki seneleri de görebilirsiniz. Eğer güncel durumu soruyorsanız hizmet dökümünün en üstünde kimlik bilgilerinizin bulunduğu yerde sigortalık durumu aktif ise hala sigortanız devam etmektedir. Bir önceki ayın primini bir sonraki ayın en geç 24 ünde görebilirsiniz.

  22. Erol dedi ki:

   1996 Eylül’ünde Kurtoğlu alüminyum fabrikasında işe başladım. 6 ay çalıştım, bulgaristan vatandaşı olarak pasaport bilgileriyle. Çalışma iznim yoktu. Sigorta başlangıcı yapılıp yapılmadığını nasıl öğrenebilirim?

  23. Metin dedi ki:

   Merhabalar..
   Ben ilk kez çalışacağım ve doğal olarak ilk kez sigortam olacak. Dün başladım. Dün sigortam başladı diye biliyorum. Sigortam ne zaman başlar, e devletten göremiyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Metin Bey,

    E devlet sisteminde https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu uygulamasında başlangıç tarihini görebilirsiniz.

  24. Mustafa dedi ki:

   E devlette ilk ise giris tarihim 1991 yani ciraklik okulu baslangicim gorunuyor emeklilik hesaplarken bu ciraklik tarihinimi baz alacam

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mustafa Bey,

    Mevcut yasalara göre staj başlangıcı emeklilik için geçerli sayılmıyor.

  25. Sedat bozkurt dedi ki:

   Sigorta girisimi ogrenmek istiyorum

  26. gülsün gürtürk dedi ki:

   şu an 657 tabii memurum 2000 yılında işe başladım ama sigorta başlangıcım 1997.e devlete girdiğmde sigorta başlangıcımı tam tarih olarak göremiyorum .4a 4b 4c de giriş tarihim yok neden olabilir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Normal şartlarda başlangıcın görünmesi gerekir. Görünmüyorsa kimliğiniz ile birlikte Sosyal Güvenlik Merkezlerinden düzelttirebilirsiniz.

  27. Merve dedi ki:

   Merhaba işe giriş SGK belgem var fakat edevlet sgk dokumumde orada çalıştığım görünmüyor. Bu neden olur? Ve bunu acıl çözmek için ne yapmak gerekir? Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hizmet sorgulamada durumunuz AKTİF görünüyor ise sigortanız başlamış demektir. Primlerinizi bir sonraki ayın 23 üne kadar görebilirsiniz.

  28. mustafa soyer dedi ki:

   iyi günler ben 1980 tarihinde istanbulda calisdim sigorta kaydimin olupolmadigini bilmiyorm yardimciolursaniz memmunolurum. tesekkürederim

  29. Halim dedi ki:

   1997 yılında stajyer olarak 8 ay sigortam olmuştu acabasigorta başlangıcı olarak geçerlimidir

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Stajyer başlangıçları ilk ssk başlangıcı olarak sayılmamaktadır

  30. Dedoş Kaya dedi ki:

   Meraba babam 1988 yılının ilk 2 ayı gaziantep velic iplik fabrikasında calışmıştır 2 ay çaılştıktan sonra ewlilikten dolayı bırakmış şimdiyse o ilk 2 ay calstığı sigorta dökümanını nasıl çıkartabailir emekli olabailmesi için

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Primler bildirilmiş olması halinde hizmet dökümünde görünmesi gereklidir.
    Hizmet dökümünde görünmeyen primler ile ilgili işveren bildirmemiş olabilir, Diğer durumda SGK dilekççe ile başvurunuz

  31. İLKNUR dedi ki:

   İLK İŞE GİRİŞ TARİHİM 1998 8 GÜN GÖSTERİLMİŞ SONRA BU GÜNLERİM İPTAL EDİLMİŞ 2001 YILINDA BAŞKA BİR YERDE 4 GÜNLİK SSK VAR 2003 VE 2004 BAĞ-KURUM VAR 2007 YILINDAN 2017DEVAM EDEN SSK VAR İLK İŞE GİRİŞ TARİHİM 1998 GÖRÜNÜYOR
   EMEKLİLİK İÇİN YIL OLARAK 1998 YILINI MI BAZ ALMALIYIM

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  32. Yahya dedi ki:

   İlk ise giris tarihim. 06.10.1999 askerlik borclanmasi yaptım. Askerlik den sonra sigortam başladı. Fakat askerlik borclanmasi yaptığım halde ise giris tarihim değişmedi. Neden öyle oldu aydınlatırsanız memnun olurum

  33. Cemal yazici dedi ki:

   Ssk ya girisimi nr ogrenmek istiyorum
   Tesekkurler

  34. Özgür ÖZKÖK dedi ki:

   Merhabalar,
   Lisede 1993 yılında 20 günlük okul stajım var. 1994 yılında haftanın üç günü 8 ay boyunca okuldan staj için DSİ gittim.
   Üniversitede 1998 yılında Karabük demir çelik fabrikasında 40 günlük staj yaptım.
   2005 yılında sürekli işe başladım. işe girişim 2005 olarak görünüyor. stajları ssg ilk giriş olarak nasıl yaptırabilirim? Teşekkürler

  35. Berat dedi ki:

   Ticaret mes. lis. öğrencisiyim bir bankada staj görüyorum ve sigortalıyım,
   18 yaşıma basmadığım için sigortamın yatıp yatmadığını göremiyorum
   nasıl görebilirim?

  36. cenk dedi ki:

   Merhaba, benim ilk işe giriş tarihim e devlette 03.10.2005 altı çizili olarak yazıyor. Ancak bu giriş benim staj kaydımdan kaynaklanıyor. Tarihin üstüne geldiğimde ise çıraklık döneminde 10 günden fazla prim ödemesi yok ise uzun vadeli prim ödemesi yapılan gün işe giriş başlangıcı sayılır denilmektedir. Bu durumda benim işe giriş tarihim uzun prim başlangıcım olan döküm başlangıç 01.10.2010 tarihi baz alınacaktır diye düşünmekteyim. Doğru mudur?

  37. murtaza dedi ki:

   turkiyede sigortaya giris tarihimi ogrenmek istiyom

  38. emre dedi ki:

   merhaba,kıdem tazminatını hak etmek için 8-9-1999 tarihinden önce yasası çıktı.benim ilk işe giriş tarihi 15-9-1997 sigorta başlangıç 23-10-1999 hak ediyormuyum sizce?

  39. AHMET ÖZKAN dedi ki:

   Yusuf Bey Merhaba;

   E-devlet de sigorta başlangıç tarihi 01.11.1988 olarak gözüküyor. Bu tarihte meslek lisesi okulda atölye dersleri vermek yerine 3 günlük iş yerlerinde çalışmamız için kuruma gönderdi ve sigorta başlangıç tarihimde bu tarihi baz almış. Fakat prim yatmamış ki normal, çünkü bu sigorta emeklilik amacıyla yapılmıyor. Yine e-devlet de işe başladığım gün olarak 17.08.1995 görülüyor ve primler bu tarihten itibaren düzenli yatırılmış. EMEKLİ OLMAK İÇİN 01.11.1988 Mİ YOKSA 17.08.1995 TARİHİ Mİ İLK İŞE GİRİŞ TARİHİ OLARAK BAZ ALINACAK.
   TEŞEKKÜR EDERİM

  40. isabet dedi ki:

   01.12.1999 tarihli bağkur başlangıcım bulunmaktadır ve bağkur borcum yoktur. 01.01.1970 doğumluyum ne zaman emekli olabilirim. Ayrıca askerlik borçlanmasını kullanarak emekli olabilir miyim?

  41. mine dedi ki:

   İlk işe giriş tarihim e devlet te staj yaptığım tarih başlangıcı olan 01.10.1990 gözüküyor.Hizmet dökümüm de ise, 1993 yılından itibaren çalışmakta olduğum giriş tarihim olan yılı veriyor.
   Emeklilik için 01.10.1990 yılını mı yoksa 1993 yılını mı baz alacağım.
   Tşkler…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İlk işe giriş tarihi geçerlidir.

  42. YÜKSEL SAVGA dedi ki:

   İŞE İLK GİRİŞ VE SİGORTA BAŞLANGICINI ÖĞRENEBİLİRMİYİM

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devlet sayfanızdan öğrenebilirsiniz.

  43. tayfur dedi ki:

   yusuf bey ben stajer iken yani 1995-1996 sene 2000 de işe başlayıp primim 2000 den itibaren gözüküyo ama e devlette işe ilk giriş tarihi 25/10/1995 yazıyo hesaplamada hangine göre hsaplanacaktır yardımcı olurmusunuz.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emeklilik şartları hesaplanırken işe giriş tarihi baz alınacaktır.

  44. Ali Köseoğlu dedi ki:

   Merhaba
   e-devlet sayfasından baktığımda ilk işe giriş tarihi 01.08.1998 görünüyor ilk prim ödeme tarihi 01.07.2004 3600 den yararlanmak için veya emeklilik hesaplaması için hangisini baz alarak hesap yapmam gerekiyor

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emeklilik hesaplamalarında ilk işe giriş tarihi geçerlidir. Yine de detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  45. nilgün işçiler dedi ki:

   merhaba ben nilgün işçiler sigorta başlangıc tarihimi öğrenmek istiyorum yardımcı olurmusunuz teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devlet şifreniz ile birlikte, E-Devlet sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz.

  46. Yusuf dedi ki:

   K.b benim sigortaya 1 günlük girdi çıktı yapmam lazım ne kadar toplam tesekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüğü ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

  47. ümü dedi ki:

   yusuf bey yedi yıl kadar özel okullarda öğretmenlik yaptım.sonra devlete geçtim.yatırılan sgorta paralarını alabiliyormuyum.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Şuan alamıyorsunuz, ancak hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz.

  48. ADALET ACAR dedi ki:

   E-Devlet ilk işe giriş tarihim 01.10.1987 gözüküyor , prim ödenen gün sayım 8948 ve 02.01.1972 doğumluyum, sitem emekli olabilirsin diyor ama sgk ve 170 aradığımda 2019 da emekli olauesunuz diyorlar. staj dönemini e devlet başlangıç sayıyor , fakat sgk 3 yılınız var diyor.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devlette işe başlangıç tarihiniz geçerlidir. SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu sorgulatabilirsiniz.

  49. yavuz dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey
   e- devlette üst kısımda ”işe giriş tarihi” hanesinde yazılan tarih 04.07.1989
   hizmet dökümü kısmında yazan ilk tarih 22.07.1991 hangisi geçerli 1991 yılında kesinlikle çalışmadığıma eminim bu tarihte prim yatırılamaz.teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İşe giriş tarihi kısmı geçerlidir. Bazen aksilik olabiliyor. Durumunuzu SGK müdürlüklerine belirtebilirsiniz.

  50. Ayşe Ergin dedi ki:

   Merhaba,
   e devlette işe giriş tarihim 1992 görünüyor. (Ayrıca SGK kartımda da 1992 )
   Ama hizmet dökümünde 1993 toplam görünüyor. 92 Yılı toplamı göremiyorum.

   Bu durumda işe giriş tarihim e-devlette yazan tarihi baz alabilir miyim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İşe giriş tarihi dikkate alınır.

  51. Beyhan dedi ki:

   Merhaba e devlette görünen işe giriş tarihim 1989 sig kartım var fakat hizmet dökümü 1992 yılı hangi tarih geçerli

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devlette görülen tarih geçerlidir.

  52. fatih karakış dedi ki:

   1989 işe başladım patron sigorta kartını verdi numarayıda aldım amam prim yatırmamış bunu nasıl ispatlarım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz, Fatih Bey.

  53. Teoman dedi ki:

   e-devlette işe başlangıç 15.12.1992 yazıyor. 6 gün yatırılmış. Devlet başlangıç tarihi için yeni bir düzenleme ile 10 günden az olanları saymayacağı yönünde söylemler var. Bu konuda bilgi verebilirmisiniz Yusuf Bey. Teşekkürler…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Böyle bir durum yoktur, Teoman Bey.

  54. arzu dedi ki:

   bende sigortamın başlayıp başlamadığını öğrenmek istiyorum e devlete girdim bidee devlet şifresi istiyorlar o nedemek ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    PTT den E-Devlet şifrenizi almanız gerekiyor, Arzu Hanım.

  55. Özlem dedi ki:

   Merhabalar,
   01/01/1996 yılında sigortalı olduğuma dair sigorta kartı verilmişti. Ancak prim ödemeleri 1997 yılında başka bir çalıştığım firma ile görünüyor .Bu durumda ben sigortalılık başlangıcımı hangi tarih olarak kabul etmeliyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten kontrol edebilirsiniz. Orada görünen tarih başlangıç tarihidir, Özlem Hanım.

  56. sedat dedi ki:

   işe giriş tarhim 06.10.1999 gözüküyor. ama sigortam 03.1999 dönemi yatmış gözüküyor ben hangi tarihe göre hasaplama yapıcam?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devlette başlangıç gözüken tarihi dikkate alınız, Sedat Bey.

  57. sbb dedi ki:

   Merhaba,
   Gelir testi sonucu başlatılan GSS ile aylık 51 TL ödemem gerektiği Ziraat bankasından ödeyebileceğim bildirildi, Ziraat bankamatikten ödeme yapmaya çalıştığımda ödemeyi kabul etmiyor, nedenini anlamadım. Ayrıca her ay hangi güne kadar ödemem gerekiyor ve ödemeler hayat boyu mu devam edecek, bir süresi var mı? bu soruların cevabını mümkünse alabilirsem çok çok sevinirim. Çok teşekkür ederim, Saygılarımla

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  58. nesrin dedi ki:

   sigorta girişimi gün ay yıl olarak nasıl öğrenebilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten öğrenebilirsiniz.

  59. Ali balcı dedi ki:

   Sigorta giriş tarihim 1997 ama 1991 yılında İstanbul’da başka bir girişim var sanırım 1991 öne almam için ne yapmam gerekiyor Kağıthane vergi dairesi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bu durumu belgeler nitelikte evrakları SGK müdürlüğüne teslim etmeniz gerekir.

  60. mehmet öztürk dedi ki:

   slm benim sigorta girişim 1997-99 kadar vardı nasıl öğrene bilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  61. niray dedi ki:

   Sigorta başlangıç tarihimi ögrenmek istiyorum

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    E-Devletten öğrenebilirsiniz.

  62. Özcan Ülkü dedi ki:

   02.08.2000 memuriyet başlangıcı
   21.03.1998-21.11.1998 8 ay askerlik prim ödendi
   Ne zaman emekliliğe hak kazanabilirim ?
   1996-1997 geçici öğretmenlik yaptım; primini ödeyip daha erken emekli olma hakkım var mı ? Saygılarımla

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  63. yavuz dedi ki:

   24.03.1996 ist. doğumluyum 5300 ödenmiş primim var. 1.1.1986 başlangıcım var ancak, işe giriş bildirgesi olmasına rağmen prim ödemesi yok dendi. emekli olamazssınız dediler . günüm geldi emekli olmam için ne yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim . hayırlı işler .

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Belirttiğiniz tarihte sigortalı olarak çalıştığınızı kanıtlamanız gerekmektedir. Ancak o zaman primleriniz yazılacaktır.

  Sorunuzu Yazın