SGK

SİGORTA BAŞLANGICINI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Yeni bir iş bulduğunuzda ve ilk sigortanızın yattığı güne yani işe başlama gününüze ilk giriş denir. İşe başladığınız tarihi hatırlamıyorsanız ve başladığınız tarihle sigorta tarihinizi karşılaştıracaksanız eğer o zaman SGK üzerinden sorgulamanızı yaparak öğrenmeniz mümkündür. Ayrıca sorgulama ile öğreneceğiniz sigorta başlangıç tarihi sayesinde iş verenin zamanında ödemelerini yapıp yapmadıklarını görebilirsiniz. Bu da sizin en doğal haklarınızdandır. Çünkü bazı işverenler parayı olabildiğince geç yatırmaktadırlar. Bu durumda da sizin emeklilik gününüz daha ileri tarihlere doğru gitmektedir. Sizlere bu yazıda sigorta başlangıcını nasıl öğrenebilirim sorusuna cevap vermeye çalışacağım.


Sigorta Başlangıcını Nasıl Öğrenebilirim?

Bu işlem için artık çok kolay bir yol var. Daha önceden SGK koridorlarında belki de saatlerce sıra bekleyerek yapabileceğiniz bu işlemi çok kısa sürelerde internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Sigorta başlangıcımı nasıl öğrenebilirim sorgulamalarını yine internet üzerinden farklı yollarla gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulamalar E-SGM üzerinden veya E-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilebilir. Sorgulama işlemiyle çalıştığınız gün sayısına, primlerinizin ödendiği tarihe ve 9000 gün olan çalışma süresinden geriye ne kadar kaldığı bilgilerine ulaşabilirsiniz. Sorgulama çeşitlerine gelecek olursak E-SGM üzerinden yapılan sorgulama şifresiz ve daha basit bir işlemdir. E-Devlet sorgulamaları 3 tip olarak yapılır ve E-Devlet şifresi gerekmektedir. E-Devlet şifresi size özgü bir şifre olup en yakın PTT şubesinden temin edebilirsiniz. Şifre temin bedeli 2 tldir. Ayrıca E-Devlet şifrenizi bir yere not ederek lütfen kimseyle paylaşmayınız.

 • E-SGM üzerinden yapacağınız sorgulama ile sigorta başlangıcını nasıl öğrenebilirim?

İlk yapmanız gereken aşağıdaki linke tıklamaktır. Yönlendirileceğiniz sayfada bir takım kimlik bilgileri istenecektir. Bu bilgiler; TC kimlik numarası, İl, doğum yılı, cilt numarası ve aşağıdaki kutucukta yer alan güvenlik kodudur. Bu bilgileri doğru bir şekilde girip sorgulama işleminizi başarabilirsiniz.

E-SGM Üzerinden Sigorta Başlangıcını Öğrenmek İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

E-Devlet üzerinden yapılan sorgulama işlemleri BAĞ-KUR, Emekli Sandığı ve SGK için ayrı olarak yapılmaktadır. Sigorta başlangıcını nasıl öğrenebilirim sorusuna cevap olarak aşağıdaki seçeneklerden hangisi içerisinde yer alıyorsanız sorgulama işleminizi lütfen ona göre gerçekleştiriniz.

 • BAĞ-KUR için sigorta başlangıcını nasıl öğrenebilirim? Lütfen aşağıda verilen linke tıklayınız.

BAĞ-KUR Sigorta Başlangıcını Sorgulamak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

 • Emekli Sandığı sigorta başlangıcını nasıl öğrenebilirim? Lütfen verilecek linke tıklayınız.

Emekli Sandığı Sigorta Başlangıcı Sorgulamak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

 • Son olarak SSK sigorta başlangıcını nasıl öğrenebilirim? Lütfen alt kısımda yer alacak linke tıklayınız.

SSK Sigorta Başlangıcını Sorgulamak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

111 Yorum

 1. gayret tepe Türktelekom hakı Karadayı zamaında 88 giriş SSK var ama bulamıyorum nasıl öğrenebilirim

  1. Merhaba,

   İşyeri hangi sigorta müdürlüğüne bağlı ise oraya müracaat ederek arşiv araştırması talebinde bulunabilirsiniz.

 2. iyi günler esimin 1996 yilinda sigorta girisi var ama primi ne kadar hatirlamiyorum esim 2008 yilinda tekrar ise basladi ama eski sigorta girisi yani 1996 da olan giris gozukmuyor 2008 de ki girisi gozukuyor esimin sigorta giria kartida var ne yapmaliyiz nasil bir yol izlemwliyiz yardimci oluraaniz sevinirim

  1. Merhaba,

   Bunu ancak sigorta kartının verildiği kurum kayıtlarından inceletebilirsiniz. Staj değil ve prim ödenmişse mutlaka bulunur.

 3. merhabalar ben 1980 doğumlu,2002 yılında sigorta başlangıcı yapılmış ve 2019 nisan ayı itibariyle farklı zamanlarda toplamda 5 yıl sigortası yatırılmış biriyim ara dönemlerde yatırılmamış sigorta pirimlerimi ödeyebilirmiyim,ödeyebilirsem nereye baş vuru yapmam gerekir

 4. Merhaba,
  9 aylık kızıma kayıtlı olduğu ajans sigorta başlangıcı yapacağını iletti. Nasıl kontrol edebilirim? E devlet şifresini 18 yaş altı için alamıyoruz.

  1. Merhaba,

   PTT den alabileceğiniz e devlet şifresi ile hizmet dökümü alarak ilk sigortalık tarihini görebilirsiniz. bunun haricinde En yakın SGM ye giderek öğrenebilirsiniz.

  2. Ismim nigar gok (zengin) kizlik soy adim su an belcikadayim 93den beri ev hanimiyim 90 ile92 ssk girisim vardi yanliz su an cikmiyor bende cantami caldirdim ssk kimligim ve herşey kayip o gunden beri gecen sene baktik cikmiyor calistigimi ve sskli oldugum emeklilik uasimda geliyor ne yapmami tavsiye edrsiniz slm ve saygilarimla

  1. Merhaba,

   Postaneden e devlet şifresi alarak internetten çok kolay öğrenebilirsiniz.

 5. 190 gün tarım sigortasını ödedim.Aradan yıllar geçti prım ödeyemeden çalıştm. Prim ödemesi yapamadığım günleri boçlanabilirmiyim.

  1. Merhaba

   Kurum kayıtlarına ulaşma yetkimiz bulunmuyor. E devletten veya kuruma giderek öğrenebilirsiniz.

 6. merhaba kolay gelsin ben çıraklık okuluna başladım 17 yaşında yani 2011 girişli gözüküyor e devlette sonra 18 yaşımda başka bir işe başladım ve bana sigorta yapıldı yani 2012 de ama ben orda sadece 5 gün çalıştım sonra çıkışımı aldım benim başlangıç tarıhım 2011 mı 2012 mı yada az çalıştıgım için 2012 başlangıç olarak almazmı teşekkürler

  1. Merhaba,

   E devlet şifresi ile 4a 4b 4c hizmet dökümlerinizi alabilirsiniz. G-herhangi birinde hizmetiniz var ise sigorta başlangıcını görebilirsiniz.

 7. Ben 1987 de işe başlangıç tarihin var elimde sigorta kartım var ama sigortada görünmüyor e devlette 1987 olarak görünüyor hizmet dökümünde gün olarak görünmüyor benim başlangıç tarihini etkilermi

 8. 1989-1990 yıllarında çalıştım ama sonra evlendim işe girdim. Şimdi SGK başlangıcım 1992 olarak gözüküyor nasıl SGK giriş tarihimi bulacağım soyadım değişti baktığımda kızlık soyadımdan bulamıyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim acaba ?

 9. merhaba 1996 yılında bir işyerinde ssk başlangıcı için tüm evraklarımı vermiştim 4 ay kadar çalışıp ayrılmış, muhasebeci ssk girişinin yapıldığını söylemişti fakat o zamanlar ssk kartı falan almamıştım. Şimdi e-devlette ssk başlangıcı olarak askerden sonra gelip işe başladığım firma gözüküyor 1999 yılı olarak. İlk başlangıcın yapılıp yapılmadığını bağlı bulunan Muğla il ssk müdürlüğünde bulabilirmiyim ?

 10. Yurtdisinda yasiyorum sigorta baslangic tarihim var ama ne sigorta kartim need ne kadar odendigini bilmiyorum yardimci olursaniz sevinirim

 11. Sigorta giriş tarihim haziran 1996 (e devlette de gözüküyor) fakat 2005 ten 2007 arası full yatırlmış
  2007 den bu yana devlet memuruyum,
  1996 da sigorta başlangıcımın yapılmasının bana bir faydası bar mı
  Emeklilik yaşımı faydası nedir

 12. Mrhaba, 1990 yılında ünv öğrencisi iken bir sigorta acentasında 1 ay staj yapmıştım…SGK başlangıcımın yapıldığını sanıyorum….Sonrasında 1994 yılında özel sandığa tabi bir kurumda çalışmaya başladım… SGK sitesinde kaydımı göremiyorum…Staj dönemine SGK girişimin yapılıp yapılmadığını nasıl öğrenebilirim… Tşk…

 13. Merhaba ..ben öğrencilik yillarinda (lise) 97 senesinde buyuk bir fabrikada 1 ay calistim.. giris ve prim edevlette gozukmuyor… bunu ispatliyabilirmiyim bir yolu varmi? Tesekkur ederim

 14. merhaba,1990 yılında ilk işe girdim sigortam yapıldı ben işten çıktım şirket sahibi sigortanı başlatmadık dedi sonraki işe başlama tarihim 2005 avukata danıştığımda sigorta primleriniz yatmamış olsada sicil dosyanında tescil bilgisi vardır diyor, e-devletten bakıyorum ilk başlangıç 2005 tarihi görünüyor ben dosyama nasıl erişeceğimi yada nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz ?

  1. Merhaba,

   sigorta girişi yok ise tesciliniz de olmaz. SSK girişini yapıp prim yatırmamış olsaydı avukatınızın dediği doğru olacaktı.

 15. 1992 yılında orman işletmesinde 9 ay kadar çalıştım sigorta yapıldı dediler fakat numara filan ozaman önemsemedim şimdi sgk da ismime ait bir bilgi yok nasıl öğrenbilirim nasıl kanıtlayabilirim

 16. 1999 yılının 2. Ayında sigorta başlangıcım vardır. Son 6 yıldır bir özel şirkette çalışıyorum. Kendi isteğimle işten ayrılacağım. Toplam sigorta sürem 5200 gün. Tazminat alabilir miyim.?

 17. 1996 dan sigirta baslangicim var. 1999 a kadar daha sonra ayrildim 2016 ya kadar calismadim suan tekrar sigortali calismaya basladim ama sigorta girisiminden devam ediyomu onu bilmiyorum e devlet 6 aylik süreci gösteriyor

  1. Merhaba,

   E devlette daha önceki seneleri de görebilirsiniz. Eğer güncel durumu soruyorsanız hizmet dökümünün en üstünde kimlik bilgilerinizin bulunduğu yerde sigortalık durumu aktif ise hala sigortanız devam etmektedir. Bir önceki ayın primini bir sonraki ayın en geç 24 ünde görebilirsiniz.

 18. 1996 Eylül’ünde Kurtoğlu alüminyum fabrikasında işe başladım. 6 ay çalıştım, bulgaristan vatandaşı olarak pasaport bilgileriyle. Çalışma iznim yoktu. Sigorta başlangıcı yapılıp yapılmadığını nasıl öğrenebilirim?

 19. Merhabalar..
  Ben ilk kez çalışacağım ve doğal olarak ilk kez sigortam olacak. Dün başladım. Dün sigortam başladı diye biliyorum. Sigortam ne zaman başlar, e devletten göremiyorum.

 20. E devlette ilk ise giris tarihim 1991 yani ciraklik okulu baslangicim gorunuyor emeklilik hesaplarken bu ciraklik tarihinimi baz alacam

  1. Mustafa Bey,

   Mevcut yasalara göre staj başlangıcı emeklilik için geçerli sayılmıyor.

 21. şu an 657 tabii memurum 2000 yılında işe başladım ama sigorta başlangıcım 1997.e devlete girdiğmde sigorta başlangıcımı tam tarih olarak göremiyorum .4a 4b 4c de giriş tarihim yok neden olabilir.

  1. Merhaba,

   Normal şartlarda başlangıcın görünmesi gerekir. Görünmüyorsa kimliğiniz ile birlikte Sosyal Güvenlik Merkezlerinden düzelttirebilirsiniz.

 22. Merhaba işe giriş SGK belgem var fakat edevlet sgk dokumumde orada çalıştığım görünmüyor. Bu neden olur? Ve bunu acıl çözmek için ne yapmak gerekir? Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Hizmet sorgulamada durumunuz AKTİF görünüyor ise sigortanız başlamış demektir. Primlerinizi bir sonraki ayın 23 üne kadar görebilirsiniz.

 23. iyi günler ben 1980 tarihinde istanbulda calisdim sigorta kaydimin olupolmadigini bilmiyorm yardimciolursaniz memmunolurum. tesekkürederim

 24. Meraba babam 1988 yılının ilk 2 ayı gaziantep velic iplik fabrikasında calışmıştır 2 ay çaılştıktan sonra ewlilikten dolayı bırakmış şimdiyse o ilk 2 ay calstığı sigorta dökümanını nasıl çıkartabailir emekli olabailmesi için

  1. Primler bildirilmiş olması halinde hizmet dökümünde görünmesi gereklidir.
   Hizmet dökümünde görünmeyen primler ile ilgili işveren bildirmemiş olabilir, Diğer durumda SGK dilekççe ile başvurunuz

 25. İLK İŞE GİRİŞ TARİHİM 1998 8 GÜN GÖSTERİLMİŞ SONRA BU GÜNLERİM İPTAL EDİLMİŞ 2001 YILINDA BAŞKA BİR YERDE 4 GÜNLİK SSK VAR 2003 VE 2004 BAĞ-KURUM VAR 2007 YILINDAN 2017DEVAM EDEN SSK VAR İLK İŞE GİRİŞ TARİHİM 1998 GÖRÜNÜYOR
  EMEKLİLİK İÇİN YIL OLARAK 1998 YILINI MI BAZ ALMALIYIM

 26. İlk ise giris tarihim. 06.10.1999 askerlik borclanmasi yaptım. Askerlik den sonra sigortam başladı. Fakat askerlik borclanmasi yaptığım halde ise giris tarihim değişmedi. Neden öyle oldu aydınlatırsanız memnun olurum

 27. Merhabalar,
  Lisede 1993 yılında 20 günlük okul stajım var. 1994 yılında haftanın üç günü 8 ay boyunca okuldan staj için DSİ gittim.
  Üniversitede 1998 yılında Karabük demir çelik fabrikasında 40 günlük staj yaptım.
  2005 yılında sürekli işe başladım. işe girişim 2005 olarak görünüyor. stajları ssg ilk giriş olarak nasıl yaptırabilirim? Teşekkürler

 28. Ticaret mes. lis. öğrencisiyim bir bankada staj görüyorum ve sigortalıyım,
  18 yaşıma basmadığım için sigortamın yatıp yatmadığını göremiyorum
  nasıl görebilirim?

 29. Merhaba, benim ilk işe giriş tarihim e devlette 03.10.2005 altı çizili olarak yazıyor. Ancak bu giriş benim staj kaydımdan kaynaklanıyor. Tarihin üstüne geldiğimde ise çıraklık döneminde 10 günden fazla prim ödemesi yok ise uzun vadeli prim ödemesi yapılan gün işe giriş başlangıcı sayılır denilmektedir. Bu durumda benim işe giriş tarihim uzun prim başlangıcım olan döküm başlangıç 01.10.2010 tarihi baz alınacaktır diye düşünmekteyim. Doğru mudur?

 30. merhaba,kıdem tazminatını hak etmek için 8-9-1999 tarihinden önce yasası çıktı.benim ilk işe giriş tarihi 15-9-1997 sigorta başlangıç 23-10-1999 hak ediyormuyum sizce?

 31. Yusuf Bey Merhaba;

  E-devlet de sigorta başlangıç tarihi 01.11.1988 olarak gözüküyor. Bu tarihte meslek lisesi okulda atölye dersleri vermek yerine 3 günlük iş yerlerinde çalışmamız için kuruma gönderdi ve sigorta başlangıç tarihimde bu tarihi baz almış. Fakat prim yatmamış ki normal, çünkü bu sigorta emeklilik amacıyla yapılmıyor. Yine e-devlet de işe başladığım gün olarak 17.08.1995 görülüyor ve primler bu tarihten itibaren düzenli yatırılmış. EMEKLİ OLMAK İÇİN 01.11.1988 Mİ YOKSA 17.08.1995 TARİHİ Mİ İLK İŞE GİRİŞ TARİHİ OLARAK BAZ ALINACAK.
  TEŞEKKÜR EDERİM

 32. 01.12.1999 tarihli bağkur başlangıcım bulunmaktadır ve bağkur borcum yoktur. 01.01.1970 doğumluyum ne zaman emekli olabilirim. Ayrıca askerlik borçlanmasını kullanarak emekli olabilir miyim?

 33. İlk işe giriş tarihim e devlet te staj yaptığım tarih başlangıcı olan 01.10.1990 gözüküyor.Hizmet dökümüm de ise, 1993 yılından itibaren çalışmakta olduğum giriş tarihim olan yılı veriyor.
  Emeklilik için 01.10.1990 yılını mı yoksa 1993 yılını mı baz alacağım.
  Tşkler…

 34. yusuf bey ben stajer iken yani 1995-1996 sene 2000 de işe başlayıp primim 2000 den itibaren gözüküyo ama e devlette işe ilk giriş tarihi 25/10/1995 yazıyo hesaplamada hangine göre hsaplanacaktır yardımcı olurmusunuz.

 35. Merhaba
  e-devlet sayfasından baktığımda ilk işe giriş tarihi 01.08.1998 görünüyor ilk prim ödeme tarihi 01.07.2004 3600 den yararlanmak için veya emeklilik hesaplaması için hangisini baz alarak hesap yapmam gerekiyor

  1. Emeklilik hesaplamalarında ilk işe giriş tarihi geçerlidir. Yine de detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 36. merhaba ben nilgün işçiler sigorta başlangıc tarihimi öğrenmek istiyorum yardımcı olurmusunuz teşekkürler

  1. E-Devlet şifreniz ile birlikte, E-Devlet sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz.

 37. yusuf bey yedi yıl kadar özel okullarda öğretmenlik yaptım.sonra devlete geçtim.yatırılan sgorta paralarını alabiliyormuyum.

 38. E-Devlet ilk işe giriş tarihim 01.10.1987 gözüküyor , prim ödenen gün sayım 8948 ve 02.01.1972 doğumluyum, sitem emekli olabilirsin diyor ama sgk ve 170 aradığımda 2019 da emekli olauesunuz diyorlar. staj dönemini e devlet başlangıç sayıyor , fakat sgk 3 yılınız var diyor.

  1. E-Devlette işe başlangıç tarihiniz geçerlidir. SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu sorgulatabilirsiniz.

 39. Merhaba Yusuf Bey
  e- devlette üst kısımda ”işe giriş tarihi” hanesinde yazılan tarih 04.07.1989
  hizmet dökümü kısmında yazan ilk tarih 22.07.1991 hangisi geçerli 1991 yılında kesinlikle çalışmadığıma eminim bu tarihte prim yatırılamaz.teşekkürler

  1. İşe giriş tarihi kısmı geçerlidir. Bazen aksilik olabiliyor. Durumunuzu SGK müdürlüklerine belirtebilirsiniz.

 40. Merhaba,
  e devlette işe giriş tarihim 1992 görünüyor. (Ayrıca SGK kartımda da 1992 )
  Ama hizmet dökümünde 1993 toplam görünüyor. 92 Yılı toplamı göremiyorum.

  Bu durumda işe giriş tarihim e-devlette yazan tarihi baz alabilir miyim.

 41. Merhaba e devlette görünen işe giriş tarihim 1989 sig kartım var fakat hizmet dökümü 1992 yılı hangi tarih geçerli

 42. 1989 işe başladım patron sigorta kartını verdi numarayıda aldım amam prim yatırmamış bunu nasıl ispatlarım

 43. e-devlette işe başlangıç 15.12.1992 yazıyor. 6 gün yatırılmış. Devlet başlangıç tarihi için yeni bir düzenleme ile 10 günden az olanları saymayacağı yönünde söylemler var. Bu konuda bilgi verebilirmisiniz Yusuf Bey. Teşekkürler…

 44. bende sigortamın başlayıp başlamadığını öğrenmek istiyorum e devlete girdim bidee devlet şifresi istiyorlar o nedemek ?

 45. Merhabalar,
  01/01/1996 yılında sigortalı olduğuma dair sigorta kartı verilmişti. Ancak prim ödemeleri 1997 yılında başka bir çalıştığım firma ile görünüyor .Bu durumda ben sigortalılık başlangıcımı hangi tarih olarak kabul etmeliyim?

  1. E-Devletten kontrol edebilirsiniz. Orada görünen tarih başlangıç tarihidir, Özlem Hanım.

 46. işe giriş tarhim 06.10.1999 gözüküyor. ama sigortam 03.1999 dönemi yatmış gözüküyor ben hangi tarihe göre hasaplama yapıcam?

 47. Merhaba,
  Gelir testi sonucu başlatılan GSS ile aylık 51 TL ödemem gerektiği Ziraat bankasından ödeyebileceğim bildirildi, Ziraat bankamatikten ödeme yapmaya çalıştığımda ödemeyi kabul etmiyor, nedenini anlamadım. Ayrıca her ay hangi güne kadar ödemem gerekiyor ve ödemeler hayat boyu mu devam edecek, bir süresi var mı? bu soruların cevabını mümkünse alabilirsem çok çok sevinirim. Çok teşekkür ederim, Saygılarımla

 48. Sigorta giriş tarihim 1997 ama 1991 yılında İstanbul’da başka bir girişim var sanırım 1991 öne almam için ne yapmam gerekiyor Kağıthane vergi dairesi

  1. Bu durumu belgeler nitelikte evrakları SGK müdürlüğüne teslim etmeniz gerekir.

 49. 02.08.2000 memuriyet başlangıcı
  21.03.1998-21.11.1998 8 ay askerlik prim ödendi
  Ne zaman emekliliğe hak kazanabilirim ?
  1996-1997 geçici öğretmenlik yaptım; primini ödeyip daha erken emekli olma hakkım var mı ? Saygılarımla

 50. 24.03.1996 ist. doğumluyum 5300 ödenmiş primim var. 1.1.1986 başlangıcım var ancak, işe giriş bildirgesi olmasına rağmen prim ödemesi yok dendi. emekli olamazssınız dediler . günüm geldi emekli olmam için ne yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim . hayırlı işler .

  1. Belirttiğiniz tarihte sigortalı olarak çalıştığınızı kanıtlamanız gerekmektedir. Ancak o zaman primleriniz yazılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı