SGK

SGK’nın Çalışma Saatleri

Sosyal Güvenlik Kurumu hafta içi her gün hizmet veren bir kurumdur. Genel olarak sigorta işlemleri, emeklilik ile ilgili işlemler, primler, borç, yapılandırma gibi işlemlerin yapıldığı bir kuruluştur. İllerde ve ilçelere bağlı olarak belirlenmiş olan kurumlarda hizmet sunan Sosyal Güvenlik Kurum’ları personelleri iş yoğunluğu çeken çalışanlar arasında yer almaktadır. İnsanları işlemlerinin uzun sürmesi, fazla kalabalık ve birçok farklı işlemin aynı çatı altında gerçekleşmesi gibi nedenler yoğunluğun sebeplerini açıklamaktadır. SGK Çalışma Saatleri personellerin yoğun temposuna yetmiyor bile demek mümkündür. Birçok işlemin aynı yerde gerçekleşmesi insan kalabalığını da beraberinde getirmektedir. Aşırı yoğunluk personelin gününün genel olarak çalışarak geçmesine neden olmaktadır. İnsanların sıra usulü ile işlemlerini gerçekleştirmeleri SGK Çalışma Saatleri içerisinde herhangi bir soruna neden olmamaktadır.

SGK Çalışma Saatleri Hangi Saatleri Kapsamaktadır?

Yoğun işlemlerin gerçekleştirildiği kurumda hafta içi her gün çalışılmaktadır. Kurum içerisinde sabah 08:00-12:00 arası ilk mesai başlamaktadır. Bu saatler arasında yoğunluk öğleden sonraya nazaran daha az olarak kaydedilmektedir. Özellikle yaşlı vatandaşların tüm işlemlerini bu saatler arasında gerçekleştirmeleri önerilmektedir. Öğle 12:00-13:00 arasında öğle yemeği için personel ara vermektedir. Dinlenme ya da mola olarak adlandırabileceğimiz bu zaman diliminde personeller kendilerine zaman ayırarak farklı işlerini de halletmektedirler. 13:00 itibari ile mesaiye devam eden çalışanlar için öğleden sonra maratonu başlamaktadır. SGK Çalışma Saatleri içerisinde en yoğun geçen zaman dilimi bu aralıkta yaşanmaktadır. 13:00-17:00 arasında ikinci çalışma saatine geçmiş olunmaktadır. Bu zaman dilimi son derece yoğun olarak geçmektedir. Kurumu yaklaşık olarak 500-1000 kişi bu saatler arasında ziyaret etmektedir. Gün içinde en fazla sigortalılık işlemleri ile ilgili başvuruda bulunmak için kuruluşun ziyaret edildiği belirtilmektedir. SGK Çalışma Saatleri hakkında sistematik şekilde bilgi vermek gerekirse aşağıdaki tablodan yararlanmak mümkündür.

SGK Çalışma Saatleri Aralığında Hangi İşlemler Gerçekleşmektedir

SGK Çalışma Saatleri olarak belirtilen sabah 08:00-12:00, öğle arası 12:00-13:00, öğleden sonra 13:00-17:00 saatleri aralığında kaydedilen raporlara göre farklı işlemler ağırlık kazanmaktadır. Swot analizi ve gerçekleştirilen insan kaynakları raporlarına göre Sosyal Güvenlik Kurumu’nda gün içerisinde çalışma saatlerinde gerçekleştirilen iş gelişimi şu şekilde açıklanmaktadır:

Sabah saatlerinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na öğle saatlerine kadar yaklaşık olarak 600 kişinin işlem gerçekleştirmek üzere başvurulduğu belirtilmektedir. Bu saatlerde genellikle emeklilik işlemleri için başvurulduğu belirtilmektedir. Bu kapsamda; Türlerine göre yaşlılık aylıkları, sigorta işlemleri, iş kazaları, primler, emeklilik sonrası tekrar çalışma prosedürleri hakkında bilgi alarak işlem gerçekleştiren kişiler kuruma gelmektedir. Emeklilik şartları ile ilgili detaylı bilgi almak isteyen kişiler de özellikle sabah saatlerinde ziyaret gerçekleştirmektedir.

Öğleden sonra 13:00 ile 17:00 arasında son derece kalabalık olan kurumda genel olarak sigorta işlemleri için çalışan kesimin geldiği bilinmektedir. Sigorta statülerine göre işlemler, işveren sigorta işlemleri, bağımsız çalışanlar için sigortalar, çalışanların genel sağlık sigortaları, sigorta primleri gibi konularda bilgi almak ve gerekirse ilgili bölümlere başvurdukları bilinmektedir. Evrak teslimi gibi işler için de kişilerin başvuruda bulunarak işlem yaptığı bilinmektedir. SGK Çalışma Saatleri arasında BAĞKUR, SSK ve Emekli Sandığı gibi kurumlara tabi olan kişiler için hizmet sunulmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanlığı’na bağlı bir kurumdur ve kurumda toplamda 26.480 personel görev almaktadır. Kuruluşun temel amacı sosyal sigortacılık ilkeleri doğrultusunda adil ve etkin bir işleyişi sürdürmektir. SGK Çalışma Saatleri arasında detaylı tüm bilgiler Alo 170 hattı aracılığı ile alınabilmektedir.

SGK Çalışma Saatleri kurumun gerçekleştirdiği misyon ve işler:

  • Sosyal Güvenlik politikalarını uygular ve sürdürülebilir planlar gerçekleştirerek çalışmalar yapar.
  • Sosyal Güvenlik kapsamında koordinasyonun sağlanması ve işbirliklerinin gelişmesi noktasında çalışmalar gerçekleştirir.
  • Hizmet sunduğu kişileri hak ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirmek için çalışır.
  • Sosyal güvenlik alanındaki tüm gelişmeleri takip ederek Türkiye standartlarına uyarlamak için çalışır.
  • Yabancı ülkeler ile gerçekleştirilecek olan sözleşmeler kapsamında gereken çalışmaları yürütür ve uluslararası antlaşmalar yapar.

Sosyal Güvenlik Kurumu Türkiye’nin hizmet ve çalışma alanındaki standartlarını yükseltmek amacı ile sürekli olarak çalışmaktadır. 08:00-17:00 arasında gerçekleştirilen mesailerine 7/24 hizmet sunan Alo 170 Çağrı Merkezi de eşlik etmektedir. Gün içerisinde en yoğun olan servisler işverenler ve tahsisler servisi olarak belirtilebilir. İşveren servis personelleri sabah saatlerinde yoğun mesailerine başlayarak işlerini gerçekleştirmektedir. Borçlandırma ve buna yönelik olarak rapor tutma zorunluluğu bulunmaktadır. Son derece kritik görev yapan çalışanlar için bu pozisyon oldukça önemlidir. Ayrıca teminatlara yönelik olarak da çalışarak yüksek sorumluluk almaktadırlar. Tahsis servis çalışanları da oldukça önemli işler gerçekleştirmektedir. Emekli olmak isteye kişiler için gereken işlemleri yapan ve emekliye bağlayan kişiler olarak bilinmektedir. Emeklilik ile ilgili işlemlerin yanlış olması durumunda ilk sorumlu olarak bu servis görevlileri gösterilmektedir. Aynı riskleri üzerinde barındıran bir diğer grupta sağlık ödeme servis personelleri olarak bilinmektedir. Tüm maliyetli makineler üzerine zimmetlidir ve hepsinden sorumludur. Bu risk içeren işlerin tamamı Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında sabah 08:00’da akşam 17:00’a kadar devam etmektedir.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Dul maasi bablanma muraacaat neticesi icin (1 ay oldu) 312 458 7000 ve 458 7442 ye daimi telefon ediyorum fakat kimseyle konusamiyorum. Ne yapayim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu