SGK

Sgk’dan 4a Hizmet Dökümü Çıkartma

Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatırılan sigorta primlerinizi, sigorta primlerinizin yatırılıp yatırılmadığını, bir işe başlangıç ve çıkış tarihlerinizi, çalıştığınız kurumun sigorta primlerinizi yatırdığı maaş miktarını e-Devlet üzerinden 4A Hizmet Dökümünüze bakarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca ssk hizmet dökümü isimden sorgulama işlemi sayesinde artık e-Devlet’e giriş yapmadan da hizmet dökümünüzü öğrenebilirsiniz.


4A Hizmet dökümünüzü alabilmek için öncelikle e sgk girişinizi yapmanız gerekmektedir. Bunun için öncelikle e-Devlete giriş yapmanız ve ilgili araca ulaşmanız gerekir. E-Devlete giriş yapabilmek için ise PTT şubelerinden belirli miktarda bir ücret ödeyerek şifrenizi almalısınız.

Şifrenizi PTT şubelerinden temin ettikten sonra, e-Devlet’in resmi web sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra hizmetlerin yer aldığı arama çubuğuna giderek “4A Hizmet Dökümü” yazıp arattığınıza karşınıza çıkan ilk e-Hizmet aradığınız döküme yönelik hizmet olacaktır. Bu sekmeyi seçiniz.

Karşınıza çıkan ilk ekranda son 6 ay için geçerli olan özet hizmet dökümünüz yer alacaktır. Özet Hizmet Dökümü sekmesinin yanında yer alan Detaylı Hizmet Dökümü’nü seçtiğinizde ise bugüne kadar yaptığınız tüm sigorta girişlerini görüntüleyebilir, ilgili tüm detaylara anında erişebilirsiniz. Keza sağ üst köşede yer alan “YAZDIR” butonuna bastığınız takdirde hizmet dökümünüzün çıktısını da alabilirsiniz.

Ssk Hizmet Dökümü Sorgulama

Bilindiği üzere artık isim aracılığı ile de e-Devlet şifresi almadan ve e-Devlet arayüzüne giriş yapmadan 4A Hizmet Dökümünü alabilmek mümkündür. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey ise nüfus cüzdanınızda yer alan bilgiler olacaktır.

İlk olarak sgk.gov.tr adresinden Çalışan sekmesi altında yer alan 4A Hizmet Dökümü kısmını seçiniz. Ardından karşınıza çıkan sorgulama ekranında sizden istenen Uyruk, T.C. kimlik no, nüfusa kayıtlı olunan il, cilt no, doğum yılı bilgilerini giriniz ve güvenlik kodunu doğrulama amaçlı olarak girdikten sonra “SORGULA” butonuna basınız. Tüm bilgilerinizi doğru girmeniz halinde karşınıza 4A Hizmet Dökümü ekranınız gelecektir. Bu ekrandan e-Devlette olduğu gibi prim tutarlarınızı, primlerinizin yatırılmaya başladığı tarihi, çalışma sürenizi, primlerinizin yatırılıp yatırılmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu şekilde eğer bir aksilik ile karşılaşmış iseniz işvereninize durumu danışabilir ve aksaklığın giderilmesi için talepte bulunabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. e-devlet’ten hizmet dökümanımı sorguladım emekli sandığına tabi çalıştığım süreler ve borçlanmasını yaptığım askerlik sürem gözüküyor. Ancak sigortali çalıştığım süreler gözükmüyor. 878 günlük çalıştığım ve kıdem tazminatını almadığım sigortalılık süreminde hizmet dökümanıma eklenmesini talep ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı