• SGK YETİM AYLIĞI


  YETIM AYLIGI

  SGK YETİM AYLIĞI

  SGK kapsamında ölen kimselerin kızının veya oğlunun vefat etmiş kişi üzerinden aldıkları aylığa SGK yetim aylığı denir. Birçok vatandaşımızın sosyal güvencesi için bağlanan yetim aylığı bir sosyal yardım niteliğindedir. Ancak SGK yetim aylığı alan kişiler sigortalı çalışmaya başladıklarından itibaren aldıkları yetim aylığı kesilecektir. SGK yetim aylığının kesilmemesinin bazı şartları vardır. Bu şartlar şöyledir.


  Engelli Olmayıp SGK Yetim Aylığı Alan Kız Çocuklar İçin

  Engelli olmayan kız çocukları sigortalı olarak işe başladıklarında, evlendiklerinde veya eşinden boşandığı halde yaşamaya devam etmeleri durumunda SGK bu durumları tespit ederse SGk yetim aylığı kesilecektir. Yetim aylığının kesilmesinde kişilerin belli bir yaşa kadar öğrenci olması veya herhangi bir yaş koşulu aranmamaktadır.

  Engelli Olmayıp SGK Yetim Aylığı Alan Erkek Çocuklar İçin

  Sigortalı olarak çalışmaya başladıklarında, hiçbir öğrenim görmeyen çocukları 18 yaşında, orta öğretim mezunu olanlar 20 yaşında, yüksek öğretim mezunu olanların ise 25 yaşında SGK yetim aylığı kesilecektir. Liseyi bitiren erkek çocukları orta öğretim grubunda yer alırken, 2 yıllık bir okulu bitiren çocuklar yüksek öğretim grubundan yer alırlar. Yani bu okulları bitirdikleri zaman yaşlarını doldurmasalar bile SGK yetim aylığı kesilecektir. Erkek çocuklar evlendiklerinde yetim aylığı kesilmez.

  Engelli Olan Kız ve Erkek Çocukları İçin

  Vefat eden kişinin kızının veya oğlunun engelli olduğu sebebiyle engelli olmalarından yararlanılarak yetim aylığı alabilmeleri için SGK tarafından en az %60 oranında engelli olduğuna karar verilmesi gerekmektedir. Bu karar verildikten sonra kız veya erkek çocukların evlenmelerinde, herhangi bir yaşa gelmelerinde veya öğrenciliklerinin bitmesi durumunda SGK yetim aylığı kesilmeyecektir.

  SGK Yetim Aylığı Başvurusu Nereye Yapılır?

  SGK’nın resmi sitesinde yer alan form ve dilekçeler kısmından da başvuru yapabileceğiniz gibi Sosyal Güvenlik Kurumlarına giderek de başvuru yapabilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar

  İnternet Adresinden Başvuru Yapmak İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SGK YETİM AYLIĞI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Gül akar dedi ki:

   Ben eşimden geçen yıl boşanmıştım şikayet üzerine maaşım kesildi ayrıldığım kişi yle ikamet adresimiz aynı çıktı kendisi 4 yıldır bir otelin lojmanına kalıyor kaldığına dair evrak getirdim kaşeli birde dün kaymakamlığa başvurdum ikamet adresi düşmesi için Ankara SSK ya dilekçe yazdım yeniden inceleme başlatılabilir mi diyerek size sormak istediğim SSK dilekcemi göz önünde tutarak inceleme baslatabilirmi yeniden maaşım baglanirmi

  2. Çağlar Can Doğan dedi ki:

   Öncelikle merhaba.
   Ben babamdan yetim aylığı alıyordum. 21 yaşındayım. Universitem bu sene bitti. Mezuniyet belgem ile kesilecek maaşımin anneme gecmesine yönelik dilekçemi SGK il müdürlüğüne gönderdim. Dilekçeme olumsuz dönüş yaptılar. Maaşın anneme geçmeyeceğini söylediler. Alo 170 aradığımda maaşınız kesilerek gececek dediler. Bu durumda ne yapmalıyım?

  3. Çağlar Can Doğan dedi ki:

   Öncelikle merhaba.
   Ben babamdan yetim aylığı alıyordum. 21 yaşındayım. Universitem bu sene bitti. Mezuniyet belgem ile kesilecek maaşımin anneme gecmesine yönelik dilekçemi SGK il müdürlüğüne gönderdim. Dilekçeme olumsuz dönüş yaptılar. Maaşın anneme geçmeyeceğini söylediler. Alo 170 aradığımda maaşınız kesilerek gececek dediler. Bu durumda ne yapmalıyım?

  4. seda coşar dedi ki:

   Efendim ben emekli bir öğretmenim..eşim emekli memur iken vefat etti onun maaşını evlatlarımla birlikte almaktayım…(evlatlarım işsiz olduğu için maaşlarına devam etmekteyiz ;çok üzgününün ama )gene evlatlarımın işsiz olduğundan dolayı bir acı soru daha sormak istiyorum….emekli sandığından emekli olan babam vefat etti…ondan da belirli bir maaş bağlanır mı ?lütfen acil bir cevap alabilir miyim….saygılar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak maalesef emekli sandığı emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  5. feride daglı dedi ki:

   merhaba 38 yasındayım babamda annemde vefat etti esimden bosanıyorum 1 cocugum var babamın emekli maasının ne kadarını alabiliyorum ve merak ettiğim bir diğer konu babam vefat eetiğindeki emekli maası uzerinden mi alabiliyorum yoksa babam vefat etmesine ragmen maasında artıs oluyormu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer tek kişi alacaksanız Maaşın % 50 sini alabileceksiniz. Maaşın güncellenmiş tutarı üzerinden maaş bağlanacak. Bu da zamlanmış hali olacak. Maaş bağlanma oranları ile ilgili, https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  6. Nurhan dedi ki:

   Merhaba,
   Lise yıllarımdan bu yana babamdan yetim aylığı almaktaydım. 4 yıllık Üniversiteyi kazandım, öğrenci belgem ile tekrar maaş bağlandı. 4 yıllık üniversite kazanmama rağmen 3 yıl sonrasına yani Haziran 2018 tarihine kadar maaş alabileceğim. Yeni yıl için öğrenci belgemi Eylül ayında yeni kayıt yaptırdığımda alabiliyorum. Eylül ayında yeni öğrenci belgem ile başvurduğumda, geriye dönük Haziran- Eylül aylarına ait ödenmeyen aylıkları toplu olarak alabilirmiyim ?
   cevabınız için teşekkürler..

  7. Tuğba dedi ki:

   Erkek kardesim yetim ayligi aliyor 18 yasini bu ay dolduruyor sgk dan kagit geldi kesilecektir diye ama su an lise son da ayligin kesilmemesi icin ne yapmamiz gerekiyor bi de haziran da liseden mezun olacak öğrenciliği bitti diye tekrardan bildirmemiz gerekiyor mu Üniversiteyi kazanip kazanmadigi eylulde belli olcak liseden mezun olunca bildirip üniversiteyi kazanınca tekrar mi actircaz bilgi verirseniz cok sevinirim su an napmamiz gerek.

  8. fatma dedi ki:

   selamun aleyküm.Babamdan yetim aylığı alıyordum.bu ay ücretli öğretmenlik yapmaya başlayacağım .maaşımın kesilmesi için ne yapmam gerekiyor.

  9. Yucel dedi ki:

   Ben 18 yasini doldurunca maaşım kesildi anneme yansımadı ne yapmaliyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kuruma dilekçe ile bildirirseniz işlemler hızlanmış olur. ….. tarihinde 18 yaşına girdiğimden kesilen yetim maaşımın annem Ad…. Soyad…. a aktarılmasını Arz ederim. İadeli taahhütlü posta ile gönderebilirsiniz.

  10. Ebru candan dedi ki:

   Sigortali ise gidiyim icin kesilen maasima tekrar bas vursam kac gun icinde ucretsiz hastaneye gide bilirim tsk

  11. Fulya dedi ki:

   Üniversiteden mezun oldum daha sonra maaşımı kestiler yetim maaşı alıyordum kız çocukları evlenene kadar alacak diye biliyorum ve 4aydır faks çektim dilekçe yazdım bir sonuç alamadım cevabını merak ediyorum teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kız çocukları evlenene kadar çalışmadıkları sürece yetim maaşı alabilirler. Başvuru dilekçenizi iadeli taahhütlü posta ile tekrar gönderin. Başvurudan itibaren maaşınız yatar.

  12. Faruk dedi ki:

   Merhablar ben yetim maaşı alıyordum liseyi bitirdiğim için maaşım kesildi üniversiteyi kazandım dilekçe için öğrenci belgesi almam gerekiyor ama bu işlem biraz uzun sürebilir öğrenci belgesini e devlet üzerinden alsam kurumuz bunu kabul eder mi ? Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Faruk Bey,

    E- devletten alınan belgeler de resmi belgelerdir. Bu belgeyi ekine ekleyerek dilekçenizi verebilirsiniz.

  13. Mustafa dedi ki:

   Merhaba temmuz ayında 2 gün sigortalı bir işte girişim olması san dolayı yetim aylığım kesildi fakat işe giriş ve çıkış tarihim arası 20 gün temmuzda maaşımı aldım fakat ağustos ayı alamadım dilekçe yazdım tekrar bağlanır mı bağlanırsa yatmayan aylar da ödenir mi ? Bir de Temmuz ayında yatan maaşımda kesinti yaparlar mı ?
   Teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mustafa bey,

    Tekrar yetim maaşınız bağlanır. Geriye doğru maaşlar hesaplanarak ödemesi yapılır.

  14. Hamit dedi ki:

   Merhaba 18 yaşındayım liseden mezun oldum bu sene mezuna kaldığım için tekrardan hazırlanacağım universiteye.Fakat ölüm aylığı mayısta durdurulmuş normalde lisede okuyanlar ya da mezun olanlar 20 yaşına kadar aylık alıyorlar diye biliyorum fakat kesilmiş.Ne yapabilirim bu konuda?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hamit Bey Merhaba,

    Lisede eğitiminiz devam ettikçe 20 aşına kadar alabilirsiniz. Mezun olduktan sonra 18 yaşını doldurduysanız alamazsınız. Yetim maaşınız yüksek öğretim öğrenimi il tekrar başlayıp öğrenim boyunca 25 yaşını doldurana kadar devam eder. Maaşınızın kesilmiş olması normal.

  15. İsmail dedi ki:

   Merhaba… annem ve babam vefat etti.sonucunda emekli sandığı yetim maaşı bağlamış.ama ben bunu geç öğrendim… size sorum şu olacak.emekli sandığının bana ve kardeşime bağladığı yetim maaşının bu güne kadar olan ödemeleri döküman olarak alabilirmiyim ve nereden alırım… yardımcı olursanız sevinirim…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aşağıdaki linkteki iletişim bilgileri bulunan Emekli Sandığı Daire Başkanlığından öğrenebilirsiniz;

    http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/ana-sayfa/footerlink/bize_ulasin/merkez_birimler

  16. murat dedi ki:

   merhaba benim babamdan kalan yetim aylığım vardı. 09.06.2017 tarihinde liseden mezun oldum ama 17.06.2017 tarihinde yatim aylıgım yatırılmamıs ve aylığım kesilmiş ama burda lise mezunları 20 yasına kadar alabilir yaızyor ne yapmalıyım ?

  17. fethiye dedi ki:

   Merhaba benimde bir sorum olacak ben eşimden 15.03.2017tarihinde çekişmeli olarak boşandım mah kararımı alıp yetim maaşına başvurdum soy ismim hala değişmediği için kabul edilmedi şuanda soyismim değişti ssk başvuru yaparsam kabul edilirmi mart ayından bu yana toplu maaş alabilirmiyim şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik ve yetim maaşları talep tarihinden sonra ilk maaştan sonra başlar geçmişe dönük maaşlar ödenmez.Fakat sizin durumunuz farklı İlk talep dilekçenizi de talep dilekçenize ekleyerek başvuru yapın. SGK durumu tekrar değerlendirecektir. Şu anda başvuru yaparsanız yetim maaşı bağlanacaktır.

  18. Ayşe Toker dedi ki:

   Babamdan annem dul aylıgı bende yetim aylıgı almakta idim.Annem vefat etti.Annemin aldıgı dul aylıgı yetim aylıgıma yansıması için ne yapmalıyım.Aylıgın oranı ne olur.

  19. Tan dedi ki:

   Merhabalar annemin yetim maaşının kesilmesiyle ilgili sorum var hocam
   Anneme 1999 yılında babamın vefatından sonra ssk dan dul maaşı bağlandı Aynı yıl dedem de vefat etti ama dedemin vefat tarıhınden çok sonra 2011 yılında dedemin tarım bağkur ara borçlanmasını ödedik ve anneme bağkur yetim maaşı da bağladılar
   2016 yılına kadar dul ve yetim aylıgını birlikte almaktaydı
   2016 yılında ssk dan bir yazı geldi ve annemin yetim maaşının kesildiğini ve geriye dönük yaklaşık 30000 tl odeme yapmamız gerektiği söylendi ve şu an bu para annemin dul maaşından kesilmektedir
   Ssk ya dilekce vermemize rağmen bir geri dönüş yapılmadı
   Bu konuda neler yapılabiliir
   Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  20. Tuba dedi ki:

   Merhaba.calismaya baslayinca yetim ayligim kesildi maasimin anneme devredilmesini istiyorum.internetten dilekce orneklerine baktigimda ‘ sicil no uzerinden yetim maasi almaktaydim ‘ diye basliyor dilekce o zamanki sicil nomu nasil ogrenebilirim suanki sicil nom ile farklidir diye dusunuyorum.

  21. zenihan döküm dedi ki:

   merhaba ben

   ben almanyada zenihan döküm ve 1999 dan beri dulum
   almanyada isci olarak bulunuyorum ve annem 2011 de vefat etti
   onun maasini talep edebilirmiyim?
   su an ablam ayse doküm aliyor o bekar ama almanyadan emekli
   bunun cevabini alabilirsen cok sevinirim. Simdiden cok tesekkürler.

  22. Kevsernur dedi ki:

   Merhaba.. Üç yıl önce babam vefat etti emekli maaşı şuan benim ve annemin üzerine yakında sigortalı bi işe giricem benim payım annemin üzerine aktarılır mı yoksa direk kesilecek mi ? Benim şuanda bir işe girmeden payımı annemin üzerine devretme hakkım var mı ? Şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Belirlenen oranlara göre aldığınız maaşın tamamı olmasa da bir kısmı annenize aktarılır. Bunun için işe girdikten sonra veya girmeden önce dilekçe ile kurum emeklilik servislerine müracaat edebilirsiniz.

  23. Muhammet dedi ki:

   Oncelikle iyi bayramlar. Sorum yetim ayligi ile alakali. 22 yasindayim ogrenciyim. Haziran ayi icerisinde bir gunluk bir iste calistim. Bu isyeri tarafindan sigortam gunubirlik yapildi. Bu neden ile Haziran ayinda ayligimin yatmadigini gordum. Bundan sonraki surecte nasil bir adim izlemeliyim? Haziran ayina ait ayligi alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Teşekkürler. İyi bayramlar.

    İşe giriş tarihi sistemde gözüktüğünde maaşınız kesilir. Bir dilekçe ekinde işe giriş-çıkış bildirgenizi ve öğrenci belgenizi ekleyerek. İkametinizin bağlı bulunduğu S.G. Merkezi emeklilik servisine müracaat edin. Çıkış tarihinden itibaren maaşınız hakkınız tekrar doğar.

  24. Ömer dedi ki:

   Sigortalı bir işte çalışırsam sadece yaz daönemi için yetim maaşı kesilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışmanız nedeni ile eğer babanız ssk veya bağkur emeklisi ise bu dönemde yetim maaşı kesilir. işi bıraktıktan sonra tekrar bağlanır.

  25. Ömer dedi ki:

   Merhaba babam vefat etti kendim 20 yaşındayım 2 yıllık üniversiteye gidiyorum 1. Sınıfım okul süresince maaşım yattı yaz tatiline girdik ve yetim maaşımda kesinti oldu yatmıyor ne yapmalıyım

  26. Seda dedi ki:

   Merabalar. Ben sigortalı işe girdim aylığım kesildi sonra işten çıktım aylığım tekrar bağlanırmı ne yapmalıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşten ayrıldığınzıda maaşınız tekrar bağlanır. En yakın SGK Emeklilik servisine müracaat edin.

  27. Seda dedi ki:

   Sigortalı işten çıktığım zaman aylığım tekrar bağlanır mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşten ayrıldığınzıda maaşınız tekrar bağlanaır. İşinizi hızlandırmak için Bildirimde bulunmayı unutmayın.

  28. Elvira Feyzullahoğlu dedi ki:

   Ben ssk emeklisiyim. Boşandım, çalışmıyorum. Annem ssk emeklisiydi babam onun maaşını alıyor. Babamda ssk emeklisi. vefatından sonra bana hangisinden maaş bağlanabilir?Teşekkürler

   1. Elvira feyzullahoğlu dedi ki:

    Cevabınızı göremedim yeniden gönderebilirmisiniz

  29. Nazife ÇİVİ dedi ki:

   Merhaba, Ben bekar ve devlet memuru olarak halen çalışıyorum. Emekliye ayrılmam halinde, SSK emeklisi iken vefat eden Babam’dan yetim aylığı alabilirmiyim? Teşekkürler…

  30. birsen başöz dedi ki:

   Merhaba. Emekli sandığı emeklisi (2002) boşanmış bir bayanım. !982’de vefat eden babam, SSK emeklisiydi. Ölüm tarihinin 2008’den önce olmasından ve yeni yasadan yararlanarak, babamın yetim maaşını alabilir miyim?Teşekkürler.

  31. seda kahraman dedi ki:

   merhaba ben aralık 2016 da ssk lı olarak işe başladım aldığım yetim aylığı bu tarihen itibaren anneme geri bağlanır mı başvurduk amma geri dönüş olmadı

  32. Fatma dedi ki:

   Sayin yusuf bey 2000 yilinda sigortasi baslayan esimin 2002 yilinda vefat etti askerlik borclanmasi yaparak 900 gun pirim tamamlıyoruz once bize ogluma yetim ayligi baglanir diyorlardi simdi ise baglanamaz diyorlar sigortanin baslangic günüden bitis gününe 5 yil gecmesi lazimmis nasil bir işmiş anlayamadim ne olur yardim edin esim kavga arasinda vuruldu buda istisnaya girmiyormu

  33. Vildan dedi ki:

   Merhaba babam 1997 yilinda vefat etti ve ben (77 dogumluyum) ölümünden sonra sgk dan yetim maasi almaya basladim.Maas aliyorken1998 yilinda evlendim ve ceyiz parasi almadim.Evlenince ayligim kesildi.2016 da bosandim ve agustos 2016 tekrar basvuruda bulundum ve ayligim baglandi.Peki ben simdi basvursam o zamanlar almadigim ceyiz parasini alabilirmiyim ve simdiki ayligima zarari olurmu?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    sskdan yetim aylığı alıyorsanız ssklı alıyorsanız aylığınız kesilir.Aylık bağlanma süresi kurum yoğunluğuna ve evrak sırasına göre değişmektedir.Yetim aylığınız bağlandıktan ve aylığınızı aldıktan sonra evlenmeniz durumunda çeyiz ödemesi alabilirsiniz

  34. Muhammed dedi ki:

   Benim babam geçen yıl vefat etti.ssk emeklisiydi benim sadece annem maaş alıyordu ben yaşımdan dolayı alamıyordum yüksek mğretime yerleştim şimdi dilekçe verdim bana büyük ihtimallle çıkar ama annemden kesinti olacakmı ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet kesinti yaşanacaktır. %50 oranında anneye, %25 oranında çocuğa ödeme yapılır.

  35. Aysel Yardibi dedi ki:

   Babamdan maas alıyorum, daha önce asgari ücretle eşitti simdi onun cok altında kaldı, itiraz edebilmek için ne yapmalıyım?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Lütfen başvuru ve detaylı bilgi için ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  36. eser kırmızıkale dedi ki:

   merhaba 1997 doğumlu oğlum yetim maaşı alıyor 2016 senesinde liseyi bitirdi ve üniversitede okuyor maaş hiç kesilmedi haziran temmuz ağustos ayına ait bildiri geldi haksız maaş alımı diye 1009 lira 66 kuruş ceza geldi 18 yaşını bitirenler okurken yaz aylarında maaş alamıyıcaklarmı çalışma hayatı olmadı lisede meslek okulu okuduğu için staj yaptı saygılarımla

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Erkek çocukları lise okumaları durumunda 20 yaşına kadar Üniversite okumaları durumunda 25 yaşına kadar yetim aylığı alılar. Yaz dönemlerinde Güncel Öğrenci Belgesini Sgk ya iletirseniz alabilirsiniz

    1. Numan dedi ki:

     93 doğumluyum yetim aylığı alıyorum
     25 eylül de 25 yaşıma gireceğim .
     Acaba 25 yaşımdayken de alıp 26 yaşımda mi kesilecek yoksa 25 e girdiğim gibi kesilecek

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      25 yaşınızı doldurup 26. yaşınıza girdiğinizde yetim maaşınız kesilir. Yani 2018 eylül ayına kadar alabileceksiniz.

  37. Mehmet Emin ÇELİKEL dedi ki:

   Yusuf Bey engelli ağabeyimin kanuni vasisiyim. Ağabeyim için emekli memur annem vefat edince yetim aylığı bağlattık geçtiğimiz ekim ayında sonuçlandı ve e-devletten takip ettiğimiz kadarıyla kasım ayı ve aralık ayı maaşları yatmış görünüyor fakat biz bağlı bulunduğumuz ilçe Ziraat bankası şubesine gidip sormamıza rağmen yatan herhangi bir para yada maaş olmadığı söyleniyor. Bankaya en az 5 defa gidip sorduk geçen aydan bu yana artık gitmeye utanıyoruz

  38. taha atik dedi ki:

   Merhaba.Ben 1992 dogumluyum ve 1999dan beri aldıgım yetim maaşı haziran ayında kesildi.Şu anda lisans öğrencisiyim yani öğrenim devam etmekte.Dilekçe yazarak maaşın okulum bitene kadar tekrar bağlanmasını sağlayabilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

  39. Seval dedi ki:

   18 yasındayım babamı 6 yıl önce kaybettim üniversite için yetim aylığı almak istiyorum basvuru yapamıyorum ne yapmalıyım?

  40. NURDAN SEVGEN dedi ki:

   8 yıl önce babamın maaşını alıyordum sigortalı işe girince kesildi 4 ay önce işten ayrıldım tekrar bağlatmak istiyorum ankarada yaşıyorum ama dosyam mersinde nasıl başvurabilirim

  41. Gökhan dedi ki:

   Merhaba İyi Günler Ben Ekimin 1 inde 18 yaşına Giriyorum 10.01.1998 Doğumluyum Lise Mezunuyum Orta Öğretimi Bitirmiş Oluyorum Maaşım 20 Yaşında Mi Kesilir

  42. erkan avaz dedi ki:

   İyi çalışmalar. Memur emeklisi olup emekli maaşı alan bir kişi, 2014 yılında vefat eden memur emeklisi eşinden de maaş almaktadır. Bu kişinin 1993 yılında vefat eden babası bağ-kur emeklisidir, eşinin ölümü nedeni ile babasından da yetim aylığı alabilir mi. Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  43. Zeynep özdemir dedi ki:

   Merhabalar ben eşimi 2014 yılında kaybettim dul maaşı almaktayım. Annem de 9 ay önce vefaat etti onun maaşını da alabilirmiyim(Annem dul maaşı almaktaydı)

  44. Nesrin dedi ki:

   Merhabalar. Babamı 2011 senesinde kaybettim. Vefatından sonra yetim aylığı aldım. Çalısmaya baslayınca kesidi. 2016 mayıs ayında işten ayrıldım ve haziran ayında tekrar maası almak için başvuruda bulundum. Aradan gecen zamanda hiçbir gelişme olmadı. E-devletten sorgulama yapıyorum. Başvurunuz bulunmamaktadır yazıyor. Sgk yı arıyorum bana bir bilgi vermiyorlar. Bu durumda izlemem gereken yol nedir acaba yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  45. nur yavuz dedi ki:

   merhaba ben sgk ya yetim aylığı için dilekçe yazıcam fakat dilekçeye kendi sicil numaramı mı yksa ölen babamınkni mi yazacağım

  46. oya dedi ki:

   Eşimden ayrıldım.Yetim aylığı için emekli sandığına basvurdum bir ay kadar önce..Ancak fotoğraf da olmaliymis evraklar arasında.Ben fotoğraf göndermemiştim ne yapmalıyım.Cok teşekkürler

  47. hilal. dedi ki:

   Merhaba, kardeşim (erkek) bu yıl liseyi bitirdi. ve 18 yaşını doldurdu. ancak üniversiteye kayıt yaptırmayacak yani öğrenciliği devam etmeyecek. herhangi bir sigortalı işe de girmedi-girmeyecek. bu durumda babamdan aldığı yetim aylığı kesilir mi? kesilmesi durumunda bu kesilen maaşı annemin üzerine aldırabilir miyiz? şimdiden teşekkür ederim.

  48. Bilgin dedi ki:

   SSK’ dan emekli olan babam 01.07.2016 tarihinde vefat etti.Annem dul maaşı almak için gerekli olan işlemleri yaptı.
   Maaşı bağlanacak.
   Emekli sandığından emekli olan dedemse 21.02.2002 ‘ de vefat etmişti.Annem babasından yetim aylığı alabilir mi?
   Eğer alabiliyorsa hangi işlemleri yapmak gerekir?

  49. Pelin Tezeren dedi ki:

   iyi çalışmalar Annemi dedem üzerinden yetim aylığı alıyor, Bu arada dul aylığı alan anneannemiz de vefat etti. Annemin aylığında bir artış olur mu bunun için nereye başvurmak gerekiyor
   tşk

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Anneniz maaşının iki katını alabilir. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  50. bahar gul dedi ki:

   1998 27 haziran, Adana depreminde, babamı kaybettim.Babamdan 6 ay önceside annemin kaybetmiştim.Dolayısı ile babamın bağ-kur maaşı tek hak sahibi olarak bana geçti.Ancak, Adana sgk bana ilk tarihten bu yana maaşın %’de 50′ sini vermesi gerekirken; %’de 25 verdi. Bu durumda ne yapabilirim.Aynı zamanda çalışmıyor ve evimde yok.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sgk müdürlüğüne tekrar başvurarak tek hak sahibi olduğunuzu belirtiniz.

  51. Ugur dedi ki:

   2006 dan beri yetim maaşı almaktayim yaşım 23 ve dört yıllık açıköğretim okuyorum okul uzadı ve Temmuz ayı maaşım yatmadı hiç bir iş girişim yok annem ve kardeşimin maaslarinda hiç bir değişim yok. Edevlette sigortalı görünüyorum ama maaş bilgisi yok görünüyor nedeni ne olabilir

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hala öğrenci olduğunuza dair belgeyi SGK müdürlüklerine teslim ederseniz maaşınız bağlanır.

  52. tuğba dedi ki:

   babamın vefatından sonra yetim aylığı aldım.sigortalı işten çalıştım aylığım kesildi.şimdi çalışmıyorum aylığımın yeniden bağlanması için nereye dilekçe yazmam gerekiyor.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine dilekçe ile başvurabilirsiniz.

  53. Fadime dedi ki:

   Ben sigortadan yetim maaşı alıyordum daha önceden de bağkurum vardı kesildi maaşım daha sınra Bağkuru kapattırdım ve sigortaya tekrar dilekçe yazdım bana 98.17 tl yatacağını bildirmişler ama hiç bir sosyal güvencem yok ve ben daha önceki aylarda yatan maaşımın yatmasını istiyorum ne yapmalıyım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi ve sorularınız için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  54. Ecenur dedi ki:

   25 yaşındayım.babamdan emekli aylığı alıyordum.2013 ve 2014 senesinde bir işte çalıştım ve işten çıktım2016 senesinin mayıs ayında babamdan yetim aylığına başvurdum.2014 senesinden 2016 senesine kadar 1000 lira tutarında borç çıktı genel sigorta tescili olarak borcum silinir mi? Bitane daha sorum olacak üzerine bir mal gözüküyorsa evlenirken sskya çeyiz parası talep edilebiliyor mu?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı çalıştığınız dönemlere ait aylığını çekmişseniz daha sonra borç olarak isteniyor. Çeyiz parası almanız için sadece yetim aylığı alırken evlenmeniz gerekir. Mal varlığına bakılmıyor.

  55. Ferdi dedi ki:

   Merhaba ben geçen sene bu zamanlarda yetim maaşını almaya başlamıştım. Yaşım 20 üniversiteye devam ediyorum. Bu ay maaşım 1 yılı doldurduğum için yatmadı. Sanırım dilekçe göndermem gerekiyor Ankara’ya. Dilekçe örneğini paylaşabilir misiniz rica etsem? Ve gönderecek olduğum öğrenci belgemin ıslak imzalı olması şart mı? Şu an Eskişehire çok uzağım e-devletten alacağım öğrenci belgesi geçerli olur mu? Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK’nın resmi sitesinden dilekçe örneğini bulabilirsiniz. E-Devletten alacağınız öğrenci belgesi geçerli olacaktır.

  56. hasan basri dedi ki:

   merhaba. 21 yaşnda yüksek öğrenim öğrencisiyim babamdan yetim maaşı alıyorum eğer 2 günlük sigortalı bir işe girip çıkarsam yetim maaşım kesilir mi? kesilirse tekrar başvurduğumda bağlanması ne kadar sürer? teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet yetim maaşı kesilir. Tekrar talep etmeniz halinde bağlanır.

  57. Anıl dedi ki:

   Merhaba. 3 erkek kardesiz. Annem’in vefatından sonra bize yetim maaşı bağlandı. Ancak babam evlenince babamınki kesildi. Abim 25 ini gectigi icin kesildi kardesim ise sigortalı oldugu icin kesildi. Benimkide 18 ime girdigim icin gecen sene kesildi. Ve ben suan üniversite okuyorum. Öğrenci belgemi gönderdim suan yanıt beklıyorum ve kardeslerimin kesilen maaşlarınında onaylarıyla beraber bana yatmasını talep ettim. Suanda cevap bekliyorum. Sonuc ne olacaktır ve kardeslerimin ve benim yatmayan maaşlarımızı toplu bir şekilde geri alabılecekmiyim ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşın %50 si size bağlanacaktır.

  58. Buse dedi ki:

   Merhaba ben babam vefat ettıgınden dolayı yetım masaı alıyorum sorum su sogortalı bir işe girdigimde maasım kesılecek cıkma durumum oldugunda tekrar baglanırmı ? Diger sorum ise yarı zamanlı sigorta lı olsam da maasım yınede kesılırmı adım buse 26yasndayım ogretmenlık yapacagım .
   Tesekkurşer
   Saygılar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigorta yatması durumunda maaşınız kesilir. Sigortalı çalışmayı bıraktığınızda tekrar maaşa başvurabilirsiniz.

  59. Nevin alkuş dedi ki:

   Merhaba.ben amerikada çalışıyorum ve kazancımın vergisini 8 yıldır veriyorum ayrıca babamdan yetim maaşı alıyorum. Burda çalıştığım yılları Türkiye’ye aktarıp emekli olursam babamdan aldığım yetim maaşı kesilirmi. Her iki maaşıda alabilirmiyim?babam ssk emeklisiydi.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Türkiye’ye hizmetlerinizi aktarırsanız aldığınız yetim aylığı sıkıntı yaratabilir. Konsolosluktan detaylı bilgi alabilirsiniz.

  60. Seher Kılıçaslan dedi ki:

   Merhaba eğer çocuk annesi babadan kalan emekli maaşını alıyorsa ayrıca çocukları yetim maaşı başvurusunda bulunabilir mi eğer bulunursa annenin eşinden dolayı aldığı maaş kesilir mi bu durumda

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çocuklarda maaşa başvurabilir. Annenin maaşının 3’te 1’i kesilir.

  61. Ozan dedi ki:

   İyi günler babamdan kalan yetim maaşı alıyorum da üniversite de ögrenciyim ögrenci belgesini her yıl göndermemiz gerekiyor mu gerekiyorsa belli bir tarihi var mı ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Her yıl eylül ayı belge götürebilirsiniz, Ozan Bey.

  62. Hasan dedi ki:

   Hayırlı günler ben hasan g. rahmetli babamdan yetim aylığı alıyordum fakat 18 yaşına girdigim için kesildi ve şimdi üniversiteyi kazandım yetim aylığını tekrar bağlatmak istiyorum .ne yapmalıyım ? Dilekçe yazma mi söylediler nasıl bir dilekçe yazacağım şimdiden TSK ler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşı tekrar talep ettiğinizi belirtir bir dilekçeyi SGK müdürlüğüne vermeniz yeterlidir.

  63. nurhayat kara dedi ki:

   annesi vefat eden 15 yaşındaki çocugun işlemleri kimin tarafından ve nasıl yapılacaktır.babası annesınden ayrılmıştır.velayeti annesinin üzrinde olup babaannesi tarafından büyütülmektedir.yetim aylıgı ve diğer işlemler kimin tarafından yurutulecektır

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Annesi emekli ise yetim aylığı alabilir. Herhangi bir yakını ile SGK müdürlüğüne giderek dilekçe verebilir.

  64. ALİ DURMAZ dedi ki:

   SLM BEN 07.10.1993 DOĞUMLUYUM ÖĞRENCİYİM ARALIK 2014 DEN İTİBAREN YETİM AYLIĞI ALMIYORUM BAŞVURUMU YAPTIM 1 AY GEÇTİ AMA HALA AYLIĞIM YATMADI VE ALAMADIĞIM YETİM AYLIĞINI DA ALABİLİRMİYİM. NE YAPMAM LAZIM

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    En kısa sürede bağlanacaktır. Başvurduğunuz tarihten itibaren alacak olduğunuz maaşlar toplu yatacaktır.

    1. GÜLŞEN dedi ki:

     MERHABA ENGELLİ MAAŞI ALMAKTA İKEN YETİM MAAŞI DA ALAN KİŞİ SSK İŞE GİRİNCE ENGELLİ MAAŞI VE YETİM MAAŞI NE OLUR

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Sigortalı işe girince maaş kesilmektedir.

  65. Okan dedi ki:

   Merhaba ben babamdan dolayi yetim ayligi aliyorum ve 2 yillik üniversite okuyorum sormak istediğim okulum uzazdığı taktirde yani alttan dersim kalirsa bir sonraki sene 3. Senemde de maaş almaya devam edermiyim lütfen acil cevap bekliyorum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrenim devam ettiği sürece 25 yaşına kadar maaş alabilirsiniz.

  66. Şeyma Özcan dedi ki:

   Merhabalar ben 2003 demin beri ssk dam emekli maaşı alıyorum ücretli öğretmenliğe başlayacam haftada 3 gün çalışacam ayda 6 gün sigortam yatacak 600 tl alacam yine de kesilir mi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır maaşınız kesilmez, Şeyma Hanım.

  67. Özge dedi ki:

   Merhaba; çalışmıyorum, isteğe bağlı BAĞKUR ödüyorum. İleride bağkurdan emekli olunca SGK emeklisi vefat etmiş olan babamdam yetim maaşı alabilir miyim? Bağkurdan emekli olunca SGK yetim aylığım kesilir mi? İkisini birden almaya devam edebilir miyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emekli olursanız yetim aylığı alamazsınız, Özge Hanım.

  68. Behser uğurlu dedi ki:

   Oğlum 18 yaşına girdi ölen babasının maaşını alıyordu kesildi bende sigortaya başvurdum döner dediler söyledikleri gibi 4martta ankara ya sigortanın verdiği kağıdı oğlum doldurup gönderdik acaba ne zamana gelir maaşı Teşekkür Ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Biraz zaman alabilir, Behser Hanım. Tam bir süre vermek zor.

  69. Ergin Ali Alır dedi ki:

   Yakın zamanda babamı kaybettim. Emekli öğretmendi. Annem maaş için başvuru yaptı ve maaş çok eksik geldi. 3 kardeşiz 2 kişi okuyor. Biz de yetim aylığı için başvuru yaparsak eğer bu annemin aldığı paradan mı kesilecek yoksa ayrı olarak mı ödenecek ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yetim aylığına başvurunuz. Şuan anneniz maaşın %75’ini almaktadır. 2 kardeş daha başvurursa, anneniz %50 kardeşler %25 aylık alacaklardır.

  70. Bartu dedi ki:

   Iyi günler ben babamın yetim aylığını alıyorum okulum Şubat ayında bitti ve Şubat maaşını almış bulunmaktayım. 25 yaşımı Mayıs ayında dolduruyorum Mayısa madar maaş alsam daha sonra faizli olarak geri alırlar mı ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet başka maaş almanız durumunda faiziyle geri ödemek durumunda kalırsınız.

  71. Tolga dedi ki:

   Merhabalar. 2015 haziran ayina kadar kadar babamdan yetim maasi aliyodum 18 yaşımda kesildi 1.5 ay önce öğrenim belgesi ile dilekçe gönderdim 1.5 aydır bekliyorum hala bağlanmadi. Maasin ne zmaan baglanicagini nerden ogrenebilirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz. Ancak yatmak üzere olabilir, Tolga Bey.

  72. Tuğçe dedi ki:

   Merhaba ben geçen ağustos ayında izmir tüpraş rafinerisindeki iş kazasında elimi kaybettim. Eşimin 3200 günü vardı bana 554 lira ve 13 aylık olan kızıma 227 lira maaş bağlanmış. Bana başta iş kazası olduğu için en yüksek işçi emekli maaşı alıcaksın demişlerdi. Ben maaşı görünce çok şaşırdım. Bazıları günü az olduğu için maaş az ödeniyo dedi bazıları da aylıklar böyle olur dedi ama benim teyemde dul dedemin maaşını alıyo 1100 lira alıyo aynı zamanda babamda vefat etti annemde 1170 lira alıyo. Ben ne yapabilirim benim maaşım çok az

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Söylediğiniz diğer maaşlar emeklilik durumundan sonra hak sahiplerine verilen maaşlardır. Bu tür maaşlar dendiği gibi en yüksek aldığınız kadar olabiliyor. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Tuğçe Hanım.

  73. elif dedi ki:

   yetim maaşım işe girdiğim için kesilmişti 2 yıl calıstm ve işten ayrlma durumunda kaldm. kasım ayında cıktm ve kuruma ocak ayında bildirdim. yetim maasım tekrar baglandığında işten çıkış tarihinden itibaren mi ödenir yoksa başvurdugum tarihten sonra mı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Başvurduğunuz tarihten itibaren ödenmektedir, Elif Hanım.

  74. yeliz çam dedi ki:

   Babam 1954 doğumlu ve garanti bankası emeklisiydi, kendisini 2002 senesinde kaybettik. Annem de babamın kesintili olarak emekli maaşını sadıktan alıyor, ben de 37 yaşındayım, hiç evlenmedim ve işsizim.

   Yetim aylığı bağlatmak istiyorum. Emekli sandığına mı yoksa SGK’ya mı başvurmam gerekli ? ve oranı ne olacaktır. Annemden de herhangibir kesinti olur mu ?

   Teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine dilekçe ile başvurabilirsiniz, Yeliz Hanım.

  75. meliha dedi ki:

   Vefat eden babamdan annem dul maaşı bende yetim maaşı alıyordum..evlendim çeyiz parası aldım iki yıl sonra boşandım..tekrar yetim aylığı almak için iki ay önce müracat ettim…yetim maaşı bağlanırmı …müracat edeli üç ay oldu…üç maaş birdenmi ödenir..annemde benimn üç maaş kesilirmi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Başvurduğunuz aydan itibaren alırsınız. Ancak evlendikten 24 ay sonrasına kadar maaş alamazsınız.

  76. Sefa dedi ki:

   Yaşım 20 yetim maaşı alıyorum fakat bu yıl kesildi lise okuyorum dilekçe yazsam tekrar bağlanır mı ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Lise döneminde maaşınız 20 yaşına gelince kesilmektedir. Üniversite öğrenimine başlarsanız 25 yaşına kadar maaş alabilirsiniz, Sefa Bey.

  77. Derya dedi ki:

   Babamdan maaş aliyodum 18 i doldurunca kesildi ve tekrar basvuru yaptim bazi internet sayfalarinda bir ay icinda çıkacağini yaziyo bir bucuk ay oldu başvuru yapali ne kadar sürede bağlanır

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    1 bucuk aylık bir sürede bağlanması gerekir, Derya Hanım. SGK müdürlüklerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

  78. selin dedi ki:

   20 yaşndayım açıkögretim okuyorum annem19 sene önce vefat etti babam ilgienmiyor babaannemle kalıyorum yetim aylığı alabilir miyim 2. sorum staj zamanında biriktirdiğim maaşım hesabımda bir engeli olur mu şimdiden teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Anneniz emekli ise yetim aylığı alabilirsiniz. Herhangi bir engel olmaz, Selin Hanım.

  79. Tolga dedi ki:

   Mrb babamdan yetim ayligi aliyorum 18 yasina girdigim icin ayligim kesildi liseden mezun oldum suan dersanye gidyrm universite hazirligi icin bu durumda ayligim geri baglanmaz mi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır bağlanmaz, Üniversiteye girince tekrar bağlatabilirsiniz, Tolga Bey.

  80. seda dedi ki:

   merhaba.Babam 2006 yılında vefat etti.anneme ölüm aylığı bağlandı.ben bağkurlu olduğum için yetim aylığı alamazsın denildi o zaman.2011 yılında vergi mükellefliğimi kapattım.şimdi benim 2011 yılından itibaren yetim aylığı alma hakkım var mı.teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır geçmiş dönemlerin aylığını alamıyorsunuz. Başvurunuzdan sonra almaya başlarsınız, Seda Hanım.

  81. pınar dedi ki:

   merhaba.babamdan yetim aylığı alıyorum sigortalı işe başladım aldığım yetim aylığı kesilecek. bu aylık anneme aktarılır mı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    https://www.ssk.biz.tr/ssk-yetim-ayligi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  82. Serpil dedi ki:

   Merhaba ben küçük yaşta annemi kaybettim babamla yaşıyorum calismiyorumda yetim ayligindan yararlanabilirmiyim ne yapmam gerek yararlanabilmek için yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Anneniz emekli olduysa yetim maaşı alabilirsiniz. SGK müdürlüğüne giderek dilekçe ile başvurabilirsiniz.

  83. dilek dedi ki:

   18 yasimi 20.10.2015 de doldurdum yetim ayligi aliyorum ayligi benim adima annem hesap acip bankaya yatiyordu bu ay yatmadi ne yapmam gerekiyor

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    18 yaşını doldursanız bile kız çocuğu olduğunuz için maaş alabilirsiniz. SGK müdürlüğüne başvurunuz.

  84. Ahmet dedi ki:

   Meraba.Ben 18 yaşımı doldurduğum için maaşım kesildi ancak okuyorum universite oğrencisiyim aylığın tekrar bağlanması için dilekce örneği arıyorum bulamadım yardımcı olurmusunuz.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerinden gerekli belgeleri temin edebilirsiniz.

  85. Nahide Çakmak dedi ki:

   54682585294 tc nolu .nahide çakmak .24374378176 tc nolu babam İbrahim Kılavuz un .26/10/1945 tarihinde vefat etmiştir. 02/05/2012 ve25/04/2014 tarihlerinde gönderdiğim dilekçeme bir cevap gelmemiştir.
   Babam ın yetim aylığının bağlanmamasının nedeninin bana bildirilmesini önemle arz ederim. Nahide Çakmak (tc 54682585294) 08/10/2015

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    https://www.ssk.biz.tr/ssk-yetim-ayligi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  86. mustafa sahn dedi ki:

   Merhaba.Babam vefat etti 2015 yılında dedemde 2008den önce vefat etti annem her ikisininde maaşını alabilirmi ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigorta kurumlarına göre bu durum değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi almak için SGK müdürlüklerine gidebilirsiniz.

  87. Fatma Emrah dedi ki:

   Başvuru dilekçesinde, vefat eden babamın dosya sicil numarasını yazmam isteniyor. Bunu nasıl öğrenebilirim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.

  88. erhan pinç dedi ki:

   sevgili hocam size bir sorum olacaktı cevaplarsanız çok sevinirim annem 1957 doğumlu biz iki kardeşiz evlatları olarak ablam 1980doğumlu ve ben 1981 doğumluyuz annemin 1997 yılına ait 111 günlük sigortalıolarak çalışmışlığıvar annem doğum borçlanmasından yararlanabilirmi yararlanırsa ne kadar prim satın alabiliriz ve ne zaman emekli yapapiliriz annemi cevap yazacağınız ümidiyle çalışmalarınızda başarılar diler kolay gelsin dilerim erhan pinç

   Cevapla

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğumlar ssk girişi öncesi olduğu için doğum borçlandırması yapamıyorsunuz.

  89. ismail dedi ki:

   üniversiteye geçtim yetim aylıgımın tekrar bağlanması için ne yapmalıyım

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine öğrenci belgeniz ile başvurunuz. Yetim aylığını tekrar bağlatmak için dilekçe vermeniz gerekir.

  90. gul dedi ki:

   Evlendim ceyiz parasi aldim anlasamadim bosandim yeniden baglanabilirmi annem ssk babam bagkurdan emekli her kiside yeniden baglanirmi

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası aldıktan 2 yıl sonrasına kadar maaş bağlanmaz.

    1. gul dedi ki:

     Annem sskdan babam bagkurdan emekli tek yetime her 2 sinden 100de kac oranlarinda baglaniyor tek yetime

  91. Okan dedi ki:

   Kız kardeşim 18 yaşına girecek ama okuyor yine kesilir mi

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Hayır kesilmez.

  92. Can dedi ki:

   merhaba ben 2013te babamı kaybettim yetim maaşı alıyorken lisemin bitmesi üzerine maaşım kesildi ve şimdi okul kazandım üniversiteye kaydımı yaptırdım kesilen maaşımı tekrar nasıl alabilirim? Kendiliğinden maaşım bağlanırmı tekrardan? Benim bir işlem yapmam gerekiyormu?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine dilekçe yolu ile maaş bağlanması için başvuruda bulunmanız gerekir.

  93. ali dedi ki:

   mrb ben açık meslek lisesi okuyorum 18 yaşıma girdiğim için aldığım yetim maaşı kesildi tekrar bağlanırmı aldğım maaş ve bağlanacaksa bunun için ne yapmalıyım

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Açık meslek lisesi durumu farklı olabilir. Alo 170 SGK hattını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  94. emre dedi ki:

   temmuz 2008den beri babamdan yetim aylığı alıyorum şu an hem öğrenciyim hem evlıyım hemde ssklı çalışıyorum fakat maaşım yatıyor ben 2008 10. ayından önce maaş alanlardan kesılmıyor dıye bılıyorum dogrumudur. bu arada babam ssk emeklısı idi. ilgilenirseniz sevinirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  95. Ali Masa dedi ki:

   Merhaba. Suan esimden vefat ettiginden dolayi maasini aliyorum. Dul bi kadinim ve annem de vefat etti. Kiz kardesim annemin dul maasini aliyor. Bende yararlanabiliyor muyum? Nereye ve nasil basvuru yapmam lazim. Gerekli evraklar nedir?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Emekli Sandığı üyesi ise vefat eden yakınlarınızdan biri, iki maaş alabilirsiniz.

    1. Ali Masa dedi ki:

     Ikiside bagkur olunca yararlanamiyor muyum? Esim yurtdisina bagli emekliydi. Vefat eden annem ise bagkura. Eger olursa annemin dul maasini almak icin nereye ve nasil basvuru yapmam gerek.

     1. Hürcan Karataş dedi ki:

      Durum farklı olabilir Alo 170 SGK hattından detaylı bilgi alabilirsiniz.

  96. halil dedi ki:

   Merhabalar 2003 yilinda babam vefat etti.ben,2 kız kardeşim ve annem babamin bagkur maaşıni alıyorduk 18 yaşıma gelince üniversite okuduğum halde maaşimi alamadm Bağkura gidip sorunca ordaki bi bayan benim maaşımin devlet hazinesine gittigini alamicagimi söyledi anneme bağlanma durumununda olmadigi belirtti suan açıktan üniversite okuyorum 2 hafta sonra 25 yaşıma gircem muhasebeci bi tanıdık var alabilcegimi söyledi maaşımi alabilirmiyim veya anneme aktaralirmi ona geçer mi ? Teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Maaş almanız gerekir. Ancak annenize aktarılmaz. Çünkü kardeşleriniz de maaş alıyor. Öğrencisiniz bu durumda almanız gerekir. Durumu itiraz edebilirsiniz.

  97. Gökhan dedi ki:

   Merhaba ben 2005 te babami kaybettim .Şu anda 18 yasima girdim . Liseden bu sene mezun oldum . Universite icin 1 sene mezuna kalacagim . Kesilen yetim ayligim anneme eklenecekmi bilmiyorum .15 gun once liseden mezun olma durumumu bildirmistim ssk ya dileke ile . 2 sorum var 1. Si kesilen yetim ayligim anneme eklenecekmi bunun olmasi icin ne yapilabilir 2. Si bunlar gerceklesmez ise seneye girdigim universite sayesinde bidaha alabilecekmiyim bilgilendirirseniz cok sevinirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Maaşınız kesilecektir. Kesilen maaşınız annenize aktarılır. Üniversiteye girdikten sonra tekrar maaş alabilirsiniz. Ancak dilekçe vermeniz gerekir tekrar bağlanması için

  98. Emel dedi ki:

   merhaba babam vefat etti annem lise okuyan erkek kardeşim ve ben yetim ayligi aliyoruz vefatindan 3 4 ay sonra dedem adina bir zarf bizim adrese geldi maasimizdan kesildi 90 yasindaki dedeme. ve 4 cocugu daha var bu durumda ne yapmaliyiz ya da dedem vefat edince bize doner mi tekrar kesilen kisim? tesekkurler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  99. Abdurrahman dedi ki:

   Merhaba ben babamı 1 mayis 2015 te kaybettim.memurdu emekliliği gelmişti ama emekli olmamıştı.15 yaşında kardesime ve anneme emekli ikramiyesini verdiler ve ikisine de maaş bağlandı.annem bir de babam vefat etmeden önce 6 aydır bir yerde aşçı olarak çalışıyordu ve hala çalışıyor.hem çalıştığı yerden maaş alıyor(ssk emekliliğine daha var) hem de babamın emekli maaşını alıyor.maaş başvurusu yapılırken de annem çalışıyordu.babamın maaşını ilerde annem çalışıyor diye tamamen kesip geri ödeme isterler mi?ikinci sorum kardeşim 18 yaşına gelir ve okumazsa biyerde çalışmaya baslarsa kardeşimin aldığı maaş anneme devredilir mi? Teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Babanız emekli sandığına bağlı olduğu için anneniz çalışsa bile aylık alabilmektedir. Bu durum böyle devam edebilir. Kardeşinizin öğrencilik durumu olmazsa maaşı annenize aktarılır.

  100. Emel dedi ki:

   merhaba babam vefat etti annem lise okuyan erkek kardedim ve bem yetim ayligi aliyoruz vefatindan 3 4 ay sonra dedem adina bir zarf bizim adrese geldi maasimizdan kesildi 90 yasindaki dedeme. ve 4 cocugu daha var bu durumda ne yapmaliyiz ya da dedem vefat edince bize doner mi tekrar kesilen kisim? tesekkurler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  101. elif Onel dedi ki:

   Merhaba benim aldigim yetim maasi bir gunluk sigorta pirimi yuzunden kesildi ..bende hemen ankaraya sikayet dilekcemi yolladim 3Ay oldu ses yok bir kere eve geldiler bende yoktum …bir ay once …demis yigenlerimde ne yapmam gerekli magdur durumdayim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Aylığı tekrar bağlatmak için dilekçe vermeniz gerekmektedir.

  102. Emel özen dedi ki:

   merhaba 10 mayıs da eşim i kaybettim maaş bağlanma başvurularını henüz yapacağım. 22 yaşında üniversite okuyan oğlum var. Yazın 3 ay kadar çalışacak bu dönemde de maaşı bağlanabilir. İşe girdiği görülürse maaş ne olur ve üç ay sonra tekrar okul başlayınca maaş bağlanır mı ve sağlıktan faydalanır mı? Hatta sadece sağlığından faydalanmak isterse olur mu ve onun maaş payı bana (Annesiyim) geçer mi? Lütfen cevaplayınız çok zor durumdayız..

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Oğlunuzun maaş almaması durumunda onun payını da siz alırsınız. Sigortalı olarak çalışma durumunda aylık kesilmektedir.

  103. melek dedi ki:

   merhablar annemle babam ayrılalı 3 yıl oluyo ama annem dulluk maaşı almıyor ve devlet tarafından herhangi bi yardımda almamaktayız.dulluk maaşı için nasıl basvuru yapılıyor ve nereye yapılıyor bilgi verir misiniz

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Anne babanız birlikte iken babanızın vefat etmesi durumunda dul maaşı bağlanır.

  104. Hilal dedi ki:

   merhaba

   ben yaklaşık olarak 18 aydır çalışmıyorum. toplam 8 ay işşizlik ödeneği aldım. şu anda 10 aydır haberim olmadan tarafıma genel sağlık sigortası adı altında yaklaşık 2000 tl lik borç çıkarılmıştır. bu borçtan nasıl kurtulabilirim itiraz hakkım borcu sildirme hakkım var mıdır? ayrıca babamdan yetim maaşı bağlatma hakkımda mevcuttur? babamdan yetim maaşı bağlattığım takdirde genel sağlık sigortasına yeniden borçlandırılır mıyım yoksa babamın sigortasından yararlanma hakkım mı olur? vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederir

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Gelir testi yaptırmalısınız. Gelirinizin durumuna göre borcunuz düşebilir.

  105. gülin dedi ki:

   babam ssk emekliydi 2012 yılında vefat etti ben kendimde emekli sandığından emekliyim ve başvuru yaparkende emekli olduğumu beyan ettim olsun maaş bağlanır dediler evrakları doldurdum ve anneme ve bana maaş bağlandı şubat 2015 maaş kesildi ve geri ödeme borcunu talep ettiler.ben şu anda mağdur durumdayım her iki maaşım üzerinden banka dan kredi çektimve aldığım maaş oraya kesiliyor.geri ödeme imkanım yok ne yapmam gerekli itiraz dilekçesi yazmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    SGK ya itiraz dilekçesi yazın kesinlikle. Yanlış bilgilendirildiğinizi belirtiniz.

  106. serap dedi ki:

   merhbalar
   babam bağkurdan emekli ve 2005 yılında vefaat etti . 2014 mayıs yılına kadar annem emekli maaşını aldı .annem vefat etti hem annemin hem babamın emekli maşına başvuru yapıp alabilirmiyim ikisinden yüzde kaç alırım.tşk

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    İki maaştan yararlanamıyorsunuz maalesef.

  107. GAMZE ERGİN dedi ki:

   MERHABA

   12.09.1984 doğumluyum ,İZMİR de yaşıyorum. 16.09.1997 tarihinde babamı kaybettim. Maaş bağlanmıştı ama işe başlayınca kesilmişti.
   Sonra işten çıkış olduğu zamanda tekrar başvurmadım. Aralarda tekrar işe girip çıktım. Ocak 2015 işten çıktım, ve tekrar maaş bağlanması için http://www.sgk.gov.tr formlar dilekçeler bölümünden dilekce yazdım. Bu dilekçe yi ANKARAYA mı yoksa bağlı olduğum SGK ya mı vermem gerekiyor ? Ayrıca Dilekçede …. sicil nolu dosyasından diyor. boşluğa turkıyegov.te deki sicil numaramı mı yazıcam yoksa siyah kucuk defterımdeki …/… sicil numarasını mı? Maaş talebinde sorun olmaz sanırım. Çalışmıyorum evli de degilim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Bağlı olduğunuz SGK ya verebilirsiniz. SSK sicil numaranızı yazacaksınız.

  108. AZRA dedi ki:

   SLM İSMİM AZRA; EŞİMDEN AYRILDIM BABAM MADEN İŞCİ EMEKLİSYDİ BABAMDAN YETİM AYLIĞI ALABİLİRMİYİM? MÜRACADIM DAN NE KADAR ZAMAN SONRA BANA MAAŞ BAĞLANIR? AYRICA NE KADAR AYLIK BAĞLANIR?. SAYGILAR

  109. esra dedi ki:

   merhaba benim yetim aylığım ekim 2014 te sigortalı işe girdiğim için kesildi 17 gün sonra düğünüm var ve bu tarihten önce sigorta çıkışım yapılacak tekrar sgk ya başvurup yetim aylığını bağlatma ve çeyiz yardımı alma işlemleri ne kadar sürer acaba ya da nikahtan ne kadar süre sonra bu çeyiz yardımı için başvurabiliriz

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Çeyiz parası alabilmeniz için yetim aylığı alıyorken evlenmeniz gerekir. Nikahtan sonra istediğiniz zaman gerekli belgeler ile başvuru yapabilirsiniz.

  110. rabia haslak dedi ki:

   merhaba, 2 aydır aldığım yetim aylığı herhangi bir yerde çalışmamama ve evlenmememe rağmen çalışıyor göründüğüm için kesilmiş. fakat çalışmıyorum. tekrar bağlanması için ne yapmam gerekiyor. çalışmadığım halde nasıl çalışıyor görünüyorum ve nerede?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu SGK ya bildirmeniz gerekmektedir.

  111. harun dedi ki:

   merhaba.. 25 yaşını doldurduğum için maaşım kesildi .Anneme geçmesi için dilekçe vermem gerekiyor ama nasıl yazacağımı bilmiyorum bununla ilgili bir dilekçe örneği var mıdır acaba?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Maaş devretme işlemi olmamaktadır. Maaşınız kesilir, annenizin herhangi bir geliri yoksa maaşın %75 ini alacaktır. Eğer alamazsa durumu SGK ya bildiriniz.

  112. sevda dedi ki:

   benim babam vefat etti ben yurt disinda yasiyorum part time olarak calisiyorum yani 400 euroya kadar . birde üniversite ögrencisiyim.
   yetim ayligi maasi kesilir mi?

  113. esra dedi ki:

   Merhaba ben babamı 4 yıl önce kaybettim ama yetim aylığını bilmediğim için herhangi bir başvuru yapmadım . 23 yaşındayım açıköğretim lise öğrencisiyim şuan da yetim aylığını hak eder miyim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evet yetim aylığı alabilirsiniz.

  114. emine dedi ki:

   merhaba benim teyzemn eşi 2008 ekim ayında vefat etti.3çocuguna da maaş bağlandı.Fakat 2015 ten itibaren bidaha maaş alamayacaklarını söyleyerek maaşı kestiler. çocuklar 9,11,13 yaşlarında almaya hakları var mı ? teyzem çalışmıyor.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Tabiki teyzenizin ve çocukların maaş almaya hakkı vardır.

  115. Nurhan dedi ki:

   Merhabalar,
   Babam 2009’da vefat etti. Ben o sirada evliydim. Simdi bosandim. SGK’liyim, calisiyorum. Maas alabilir miyim?
   Tesekkurler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigortalı olarak çalıştığınız için maaştan yararlanamazsınız. Ancak işten çıkmanız durumunda tekrar maaşa başvurabilirsiniz.

  116. abdulkadir aslan dedi ki:

   merhaba 18 yaşımı doldurduktan bugüne 28 ay ediyor dilekçemi verdim maaşım annemin hesabına aktardım maaşım yatarsa 28 ayın toplamı mı yatacak..? bide yetim aylığı ne kadar öğrenebilime şansım var mı..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Dilekçe verildikten sonraki tarihten itibaren yatmaya başlar. Annenizin hiç bir geliri bulunmuyorsa vefat eden maaşının %75 ini alacaktır. Yetim aylığı ise bu maaşın %25 i kadardır.

  117. can dedi ki:

   Merhaba babamdan yetim aylığı alıyorum diğer kızkardeşim çalışmaya başlamış ona bağlanan aylığın bana geçmesi için nereye başvurmam gerekiyor

   1. feyza dedi ki:

    Can Bey yetim kardeşinizin aylığının size geçmesi için SGK’ya başvurmanız gerekmektedir.

  118. erdem dedi ki:

   üniversite üçüncü sınıf öğrencisiyim, okulum seneye bitecek. bu ekim ayında da 25 yaşıma bastım ve kasım ayı maaşım yatmadı. okulum hala devam ediyor, 25 yaşıma geldiğim için mi kesilmiştir? okul devam etse de yaş dolunca kesinlikle maaşı almaya devam edemiyor muyuz?

   1. feyza dedi ki:

    Erdem Bey yetim aylığı erkekler de üniversite okuyorsa 25 yaşına kadar verilmektedir. Yetim aylığınız bu yüzden kesilmiş olabilir.

  119. gizem dedi ki:

   Benim babamla annem boşandı babam nafakalarımızı ödemiyor dava açtık ama yakalanmıyor nedense. Her neyse, yetim aylığını alabilmem için illa babamın vefat etmesi mi gerekiyor? Yani boşandılar diye alamam mı?

   1. feyza dedi ki:

    Gizem Hanım yetim aylığı için gereken şartlar yazımızda bulunmaktadır.

  120. cemile dedi ki:

   Merhaba ben gecen ay 18 imi doldurdum ve babamdan kalan yetim aylıgim kesildi ama annemin maasinda bir artis olmadı sgkya gittim bana bir form verdiler onu doldurup Ankaraya postaladım maaşımı tekrar alabilecekmiyim acaba.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Cemile hanım üniversite okumazsanız 20 yaşına kadar alabilirsiniz. Annenize aktarılması için dilekçe vermeniz gerekiyor. Dilekçenin sonlanmasını bekleyin.

  121. funda dedi ki:

   Babamdan yetim aylığı alıyorum. Çalışmaya başladım maaşım kesilmedi Artık maaşlar kesilmiyor mu? Kesiliyor ise maaşımın kesilmesi için ne yapmalıyım. SSK dan 1 yıl sonra emekli olacağım emekli olunca babamın maaşını tekrar alabilir miyim ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Funda Hanım SGK ya bildirmeniz gerekiyor aksi taktirde ceza ödemek zorunda kalırsınız. Alabilirsiniz.

  122. nalan dedi ki:

   Merhaba 7 yıl önce babam vefat etti. Bugüne kadar sigortalı olarak çalıştığım için yetim aylığımın anneme bağlanması talebinde bulunmamıştım. Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekir şimdiden ilginiz için teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Şimdi başvuru yapabilirsiniz Nalan Hanım.

  123. ceren dedi ki:

   Mrb.ben engelliyim.ve yeniden evlenmeyi dusundugumde babamdan aldigim ayligin kesilme mesi icin ne yapmaliyim.bendeki heyet raporuna goremi hareket eder sgk .teşekkür ederim

  124. osman dedi ki:

   teşekürler yardımlarınız için de peki bu dilekçeyi herhangi bi sgk ya vere biliyomuyuz yoksa nerede oturyosan orda ki sgk ya mı vermemiz gerekiyo tekrardan teşekürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Bağlı olduğunuz SGK ya götürmelisiniz Osman Bey.

  125. Merve dedi ki:

   Merhabalar ben 18 yaşımı doldurdum.Bu yasayı yeni öğrendim.Annem ben küçük yaştayken vefat etti. Babam tekrar evlendi.Ama sonuçta ben de yetimim. Acaba bu kanundan yararlanabilir miyim? Sizden cevap bekliyorum lütfen.Teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Merve Hanım tabi ki yetim aylığından yararlanabilirsiniz. Bunun için SGK ya başvuru yapmanız gerekiyor. Evlendiğinizde veya sigortalı bir işe girdiğinizde aylığınız kesilecektir. Ayrıca evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olursanız çeyiz parasından da yararlanabilirsiniz.

  126. osman dedi ki:

   peki bu başvuruyu internetten üzerinden yapa biliyomuyuz yoksa dilekçemi göndermemiz gerekiyo

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    İnternet üzerinden başvuru olmamaktadır Osman Bey. Dilekçe vermelisiniz.

  127. osman dedi ki:

   meraba ben 20 yaşındayım okuyorum annem babam vefat etti ama daha önce yetim maaşı almadım hiç başvursAM ala bilirmiyim ve nereye baivurmam gerekiyo

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Osman Bey üniversite okuyorsanız 25 yaşına kadar bu haktan yararlanabilirsiniz. Bunun için SGK ya başvurmanız gerekiyor.

  128. Nariye dedi ki:

   Esim 2009 da vefat etti ssk dan emekli ben maasini aliyorum. Babam ise 2011 de 9efat etti ssk dan emekli ben yetim maasi alabilirmiyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alabilirsiniz Nariye Hanım.

  129. SAFİYE TÜRKEL dedi ki:

   merhaba ben ssk emeklısıyım .2010 yılında eşimden ayrıldım ….babamda bag-kur emeklisiydi .. babam vefat ettı..acaba ben babamın aylıgını alabilirmiyi..teşekkür ederim…

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alabilirsiniz Safiye Hanım.

  130. gamze dedi ki:

   Babamdan dolayi yetim maaşı alıyordum ücretli öğretmenlik yaptığım
   Için kesildi maaşım. Ama işi bıraktım ve tekrar bağlanmasını istiyorum ne yapmam gerektiği hakkında bilgi verirseniz sevinirim.
   Teşekkürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    SGK ya başvurmalısınız Gamze Hanım.

  131. sare bulduk dedi ki:

   biz 3 dul kız kardeşiz babamızdan yetim aylığı alıyoruz 1 kardeşimiz evlendi onun aldığı maaşın bize nasıl çevrileceğini öğrenmek istiyorum lütfen cevaplarmısınız

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bunun için o kardeşinizin başvuru yapması gerekiyor, ayrıca kardeşiniz eğer çeyiz parası hakkından yararlanmak istiyorsa bunun için başvuru yapabilir.

   2. Gülseren dedi ki:

    Hiçbir sosyal güvencem yok.Sadece 65 yaş aylığı alıyorum.Dul aylığıda alabilir miyim?Beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim.

    1. Yusuf Karataş dedi ki:

     Aylık alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  132. batuhan salih acet dedi ki:

   Babam’ ı cok kucuk yasta kaybettim . Aile fertlerine maas baglandıgını yenı ogrendim ne yapmam gerekiyor acaba ? Yurt disinda egitim goruyorum . Amcam aracılıgı ile . Cok tesekkur ederim .

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bulunduğunuz yazıdaki linke tıkladıktan sonra listeden dul/yetim aylığı başvurusu bölümünü tıklayarak başvuru formunu doldurduktan sonra SGK’ya iletebilirsiniz.

  133. hanife şahin dedi ki:

   SLM babamdan dolayı yetim aylığı alan kız kardeşimin 18 yaşını doldurduğu için aylığı kesildi.Tekrar bağlana bilmesi için nereye başvurabileceğiz birde dilekçe örneği gönderirmisinz.

  Sorunuzu Yazın