• SGK YETİM AYLIĞI


  YETIM AYLIGI

  SGK YETİM AYLIĞI

  SGK kapsamında ölen kimselerin kızının veya oğlunun vefat etmiş kişi üzerinden aldıkları aylığa SGK yetim aylığı denir. Birçok vatandaşımızın sosyal güvencesi için bağlanan yetim aylığı bir sosyal yardım niteliğindedir. Ancak SGK yetim aylığı alan kişiler sigortalı çalışmaya başladıklarından itibaren aldıkları yetim aylığı kesilecektir. SGK yetim aylığının kesilmemesinin bazı şartları vardır. Bu şartlar şöyledir.

  Engelli Olmayıp SGK Yetim Aylığı Alan Kız Çocuklar İçin

  Engelli olmayan kız çocukları sigortalı olarak işe başladıklarında, evlendiklerinde veya eşinden boşandığı halde yaşamaya devam etmeleri durumunda SGK bu durumları tespit ederse SGk yetim aylığı kesilecektir. Yetim aylığının kesilmesinde kişilerin belli bir yaşa kadar öğrenci olması veya herhangi bir yaş koşulu aranmamaktadır.

  Engelli Olmayıp SGK Yetim Aylığı Alan Erkek Çocuklar İçin

  Sigortalı olarak çalışmaya başladıklarında, hiçbir öğrenim görmeyen çocukları 18 yaşında, orta öğretim mezunu olanlar 20 yaşında, yüksek öğretim mezunu olanların ise 25 yaşında SGK yetim aylığı kesilecektir. Liseyi bitiren erkek çocukları orta öğretim grubunda yer alırken, 2 yıllık bir okulu bitiren çocuklar yüksek öğretim grubundan yer alırlar. Yani bu okulları bitirdikleri zaman yaşlarını doldurmasalar bile SGK yetim aylığı kesilecektir. Erkek çocuklar evlendiklerinde yetim aylığı kesilmez.

  Engelli Olan Kız ve Erkek Çocukları İçin

  Vefat eden kişinin kızının veya oğlunun engelli olduğu sebebiyle engelli olmalarından yararlanılarak yetim aylığı alabilmeleri için SGK tarafından en az %60 oranında engelli olduğuna karar verilmesi gerekmektedir. Bu karar verildikten sonra kız veya erkek çocukların evlenmelerinde, herhangi bir yaşa gelmelerinde veya öğrenciliklerinin bitmesi durumunda SGK yetim aylığı kesilmeyecektir.

  SGK Yetim Aylığı Başvurusu Nereye Yapılır?

  SGK’nın resmi sitesinde yer alan form ve dilekçeler kısmından da başvuru yapabileceğiniz gibi Sosyal Güvenlik Kurumlarına giderek de başvuru yapabilirsiniz.

  İnternet Adresinden Başvuru Yapmak İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SGK YETİM AYLIĞI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Faruk dedi ki:

   Merhablar ben yetim maaşı alıyordum liseyi bitirdiğim için maaşım kesildi üniversiteyi kazandım dilekçe için öğrenci belgesi almam gerekiyor ama bu işlem biraz uzun sürebilir öğrenci belgesini e devlet üzerinden alsam kurumuz bunu kabul eder mi ? Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Faruk Bey,

    E- devletten alınan belgeler de resmi belgelerdir. Bu belgeyi ekine ekleyerek dilekçenizi verebilirsiniz.

  2. Mustafa dedi ki:

   Merhaba temmuz ayında 2 gün sigortalı bir işte girişim olması san dolayı yetim aylığım kesildi fakat işe giriş ve çıkış tarihim arası 20 gün temmuzda maaşımı aldım fakat ağustos ayı alamadım dilekçe yazdım tekrar bağlanır mı bağlanırsa yatmayan aylar da ödenir mi ? Bir de Temmuz ayında yatan maaşımda kesinti yaparlar mı ?
   Teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mustafa bey,

    Tekrar yetim maaşınız bağlanır. Geriye doğru maaşlar hesaplanarak ödemesi yapılır.

  3. Hamit dedi ki:

   Merhaba 18 yaşındayım liseden mezun oldum bu sene mezuna kaldığım için tekrardan hazırlanacağım universiteye.Fakat ölüm aylığı mayısta durdurulmuş normalde lisede okuyanlar ya da mezun olanlar 20 yaşına kadar aylık alıyorlar diye biliyorum fakat kesilmiş.Ne yapabilirim bu konuda?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hamit Bey Merhaba,

    Lisede eğitiminiz devam ettikçe 20 aşına kadar alabilirsiniz. Mezun olduktan sonra 18 yaşını doldurduysanız alamazsınız. Yetim maaşınız yüksek öğretim öğrenimi il tekrar başlayıp öğrenim boyunca 25 yaşını doldurana kadar devam eder. Maaşınızın kesilmiş olması normal.

  4. İsmail dedi ki:

   Merhaba… annem ve babam vefat etti.sonucunda emekli sandığı yetim maaşı bağlamış.ama ben bunu geç öğrendim… size sorum şu olacak.emekli sandığının bana ve kardeşime bağladığı yetim maaşının bu güne kadar olan ödemeleri döküman olarak alabilirmiyim ve nereden alırım… yardımcı olursanız sevinirim…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aşağıdaki linkteki iletişim bilgileri bulunan Emekli Sandığı Daire Başkanlığından öğrenebilirsiniz;

    http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/ana-sayfa/footerlink/bize_ulasin/merkez_birimler

  5. fethiye dedi ki:

   Merhaba benimde bir sorum olacak ben eşimden 15.03.2017tarihinde çekişmeli olarak boşandım mah kararımı alıp yetim maaşına başvurdum soy ismim hala değişmediği için kabul edilmedi şuanda soyismim değişti ssk başvuru yaparsam kabul edilirmi mart ayından bu yana toplu maaş alabilirmiyim şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik ve yetim maaşları talep tarihinden sonra ilk maaştan sonra başlar geçmişe dönük maaşlar ödenmez.Fakat sizin durumunuz farklı İlk talep dilekçenizi de talep dilekçenize ekleyerek başvuru yapın. SGK durumu tekrar değerlendirecektir. Şu anda başvuru yaparsanız yetim maaşı bağlanacaktır.

  6. Tuba dedi ki:

   Merhaba.calismaya baslayinca yetim ayligim kesildi maasimin anneme devredilmesini istiyorum.internetten dilekce orneklerine baktigimda ‘ sicil no uzerinden yetim maasi almaktaydim ‘ diye basliyor dilekce o zamanki sicil nomu nasil ogrenebilirim suanki sicil nom ile farklidir diye dusunuyorum.

  7. Kevsernur dedi ki:

   Merhaba.. Üç yıl önce babam vefat etti emekli maaşı şuan benim ve annemin üzerine yakında sigortalı bi işe giricem benim payım annemin üzerine aktarılır mı yoksa direk kesilecek mi ? Benim şuanda bir işe girmeden payımı annemin üzerine devretme hakkım var mı ? Şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Belirlenen oranlara göre aldığınız maaşın tamamı olmasa da bir kısmı annenize aktarılır. Bunun için işe girdikten sonra veya girmeden önce dilekçe ile kurum emeklilik servislerine müracaat edebilirsiniz.

  8. Muhammet dedi ki:

   Oncelikle iyi bayramlar. Sorum yetim ayligi ile alakali. 22 yasindayim ogrenciyim. Haziran ayi icerisinde bir gunluk bir iste calistim. Bu isyeri tarafindan sigortam gunubirlik yapildi. Bu neden ile Haziran ayinda ayligimin yatmadigini gordum. Bundan sonraki surecte nasil bir adim izlemeliyim? Haziran ayina ait ayligi alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Teşekkürler. İyi bayramlar.

    İşe giriş tarihi sistemde gözüktüğünde maaşınız kesilir. Bir dilekçe ekinde işe giriş-çıkış bildirgenizi ve öğrenci belgenizi ekleyerek. İkametinizin bağlı bulunduğu S.G. Merkezi emeklilik servisine müracaat edin. Çıkış tarihinden itibaren maaşınız hakkınız tekrar doğar.

  9. Ömer dedi ki:

   Sigortalı bir işte çalışırsam sadece yaz daönemi için yetim maaşı kesilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışmanız nedeni ile eğer babanız ssk veya bağkur emeklisi ise bu dönemde yetim maaşı kesilir. işi bıraktıktan sonra tekrar bağlanır.

  10. Seda dedi ki:

   Merabalar. Ben sigortalı işe girdim aylığım kesildi sonra işten çıktım aylığım tekrar bağlanırmı ne yapmalıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşten ayrıldığınzıda maaşınız tekrar bağlanır. En yakın SGK Emeklilik servisine müracaat edin.

  11. Seda dedi ki:

   Sigortalı işten çıktığım zaman aylığım tekrar bağlanır mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşten ayrıldığınzıda maaşınız tekrar bağlanaır. İşinizi hızlandırmak için Bildirimde bulunmayı unutmayın.

  12. seda kahraman dedi ki:

   merhaba ben aralık 2016 da ssk lı olarak işe başladım aldığım yetim aylığı bu tarihen itibaren anneme geri bağlanır mı başvurduk amma geri dönüş olmadı

  13. Fatma dedi ki:

   Sayin yusuf bey 2000 yilinda sigortasi baslayan esimin 2002 yilinda vefat etti askerlik borclanmasi yaparak 900 gun pirim tamamlıyoruz once bize ogluma yetim ayligi baglanir diyorlardi simdi ise baglanamaz diyorlar sigortanin baslangic günüden bitis gününe 5 yil gecmesi lazimmis nasil bir işmiş anlayamadim ne olur yardim edin esim kavga arasinda vuruldu buda istisnaya girmiyormu

  14. Vildan dedi ki:

   Merhaba babam 1997 yilinda vefat etti ve ben (77 dogumluyum) ölümünden sonra sgk dan yetim maasi almaya basladim.Maas aliyorken1998 yilinda evlendim ve ceyiz parasi almadim.Evlenince ayligim kesildi.2016 da bosandim ve agustos 2016 tekrar basvuruda bulundum ve ayligim baglandi.Peki ben simdi basvursam o zamanlar almadigim ceyiz parasini alabilirmiyim ve simdiki ayligima zarari olurmu?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    sskdan yetim aylığı alıyorsanız ssklı alıyorsanız aylığınız kesilir.Aylık bağlanma süresi kurum yoğunluğuna ve evrak sırasına göre değişmektedir.Yetim aylığınız bağlandıktan ve aylığınızı aldıktan sonra evlenmeniz durumunda çeyiz ödemesi alabilirsiniz

  15. Muhammed dedi ki:

   Benim babam geçen yıl vefat etti.ssk emeklisiydi benim sadece annem maaş alıyordu ben yaşımdan dolayı alamıyordum yüksek mğretime yerleştim şimdi dilekçe verdim bana büyük ihtimallle çıkar ama annemden kesinti olacakmı ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet kesinti yaşanacaktır. %50 oranında anneye, %25 oranında çocuğa ödeme yapılır.

  16. Aysel Yardibi dedi ki:

   Babamdan maas alıyorum, daha önce asgari ücretle eşitti simdi onun cok altında kaldı, itiraz edebilmek için ne yapmalıyım?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Lütfen başvuru ve detaylı bilgi için ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  17. eser kırmızıkale dedi ki:

   merhaba 1997 doğumlu oğlum yetim maaşı alıyor 2016 senesinde liseyi bitirdi ve üniversitede okuyor maaş hiç kesilmedi haziran temmuz ağustos ayına ait bildiri geldi haksız maaş alımı diye 1009 lira 66 kuruş ceza geldi 18 yaşını bitirenler okurken yaz aylarında maaş alamıyıcaklarmı çalışma hayatı olmadı lisede meslek okulu okuduğu için staj yaptı saygılarımla

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Erkek çocukları lise okumaları durumunda 20 yaşına kadar Üniversite okumaları durumunda 25 yaşına kadar yetim aylığı alılar. Yaz dönemlerinde Güncel Öğrenci Belgesini Sgk ya iletirseniz alabilirsiniz

    1. Numan dedi ki:

     93 doğumluyum yetim aylığı alıyorum
     25 eylül de 25 yaşıma gireceğim .
     Acaba 25 yaşımdayken de alıp 26 yaşımda mi kesilecek yoksa 25 e girdiğim gibi kesilecek

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      25 yaşınızı doldurup 26. yaşınıza girdiğinizde yetim maaşınız kesilir. Yani 2018 eylül ayına kadar alabileceksiniz.

  18. Mehmet Emin ÇELİKEL dedi ki:

   Yusuf Bey engelli ağabeyimin kanuni vasisiyim. Ağabeyim için emekli memur annem vefat edince yetim aylığı bağlattık geçtiğimiz ekim ayında sonuçlandı ve e-devletten takip ettiğimiz kadarıyla kasım ayı ve aralık ayı maaşları yatmış görünüyor fakat biz bağlı bulunduğumuz ilçe Ziraat bankası şubesine gidip sormamıza rağmen yatan herhangi bir para yada maaş olmadığı söyleniyor. Bankaya en az 5 defa gidip sorduk geçen aydan bu yana artık gitmeye utanıyoruz

  19. taha atik dedi ki:

   Merhaba.Ben 1992 dogumluyum ve 1999dan beri aldıgım yetim maaşı haziran ayında kesildi.Şu anda lisans öğrencisiyim yani öğrenim devam etmekte.Dilekçe yazarak maaşın okulum bitene kadar tekrar bağlanmasını sağlayabilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

  20. Seval dedi ki:

   18 yasındayım babamı 6 yıl önce kaybettim üniversite için yetim aylığı almak istiyorum basvuru yapamıyorum ne yapmalıyım?

  21. NURDAN SEVGEN dedi ki:

   8 yıl önce babamın maaşını alıyordum sigortalı işe girince kesildi 4 ay önce işten ayrıldım tekrar bağlatmak istiyorum ankarada yaşıyorum ama dosyam mersinde nasıl başvurabilirim

  22. Gökhan dedi ki:

   Merhaba İyi Günler Ben Ekimin 1 inde 18 yaşına Giriyorum 10.01.1998 Doğumluyum Lise Mezunuyum Orta Öğretimi Bitirmiş Oluyorum Maaşım 20 Yaşında Mi Kesilir

  23. erkan avaz dedi ki:

   İyi çalışmalar. Memur emeklisi olup emekli maaşı alan bir kişi, 2014 yılında vefat eden memur emeklisi eşinden de maaş almaktadır. Bu kişinin 1993 yılında vefat eden babası bağ-kur emeklisidir, eşinin ölümü nedeni ile babasından da yetim aylığı alabilir mi. Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  24. Zeynep özdemir dedi ki:

   Merhabalar ben eşimi 2014 yılında kaybettim dul maaşı almaktayım. Annem de 9 ay önce vefaat etti onun maaşını da alabilirmiyim(Annem dul maaşı almaktaydı)

  25. Nesrin dedi ki:

   Merhabalar. Babamı 2011 senesinde kaybettim. Vefatından sonra yetim aylığı aldım. Çalısmaya baslayınca kesidi. 2016 mayıs ayında işten ayrıldım ve haziran ayında tekrar maası almak için başvuruda bulundum. Aradan gecen zamanda hiçbir gelişme olmadı. E-devletten sorgulama yapıyorum. Başvurunuz bulunmamaktadır yazıyor. Sgk yı arıyorum bana bir bilgi vermiyorlar. Bu durumda izlemem gereken yol nedir acaba yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  26. nur yavuz dedi ki:

   merhaba ben sgk ya yetim aylığı için dilekçe yazıcam fakat dilekçeye kendi sicil numaramı mı yksa ölen babamınkni mi yazacağım

  27. oya dedi ki:

   Eşimden ayrıldım.Yetim aylığı için emekli sandığına basvurdum bir ay kadar önce..Ancak fotoğraf da olmaliymis evraklar arasında.Ben fotoğraf göndermemiştim ne yapmalıyım.Cok teşekkürler

  28. hilal. dedi ki:

   Merhaba, kardeşim (erkek) bu yıl liseyi bitirdi. ve 18 yaşını doldurdu. ancak üniversiteye kayıt yaptırmayacak yani öğrenciliği devam etmeyecek. herhangi bir sigortalı işe de girmedi-girmeyecek. bu durumda babamdan aldığı yetim aylığı kesilir mi? kesilmesi durumunda bu kesilen maaşı annemin üzerine aldırabilir miyiz? şimdiden teşekkür ederim.

  29. Bilgin dedi ki:

   SSK’ dan emekli olan babam 01.07.2016 tarihinde vefat etti.Annem dul maaşı almak için gerekli olan işlemleri yaptı.
   Maaşı bağlanacak.
   Emekli sandığından emekli olan dedemse 21.02.2002 ‘ de vefat etmişti.Annem babasından yetim aylığı alabilir mi?
   Eğer alabiliyorsa hangi işlemleri yapmak gerekir?

  30. Pelin Tezeren dedi ki:

   iyi çalışmalar Annemi dedem üzerinden yetim aylığı alıyor, Bu arada dul aylığı alan anneannemiz de vefat etti. Annemin aylığında bir artış olur mu bunun için nereye başvurmak gerekiyor
   tşk

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Anneniz maaşının iki katını alabilir. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  31. bahar gul dedi ki:

   1998 27 haziran, Adana depreminde, babamı kaybettim.Babamdan 6 ay önceside annemin kaybetmiştim.Dolayısı ile babamın bağ-kur maaşı tek hak sahibi olarak bana geçti.Ancak, Adana sgk bana ilk tarihten bu yana maaşın %’de 50′ sini vermesi gerekirken; %’de 25 verdi. Bu durumda ne yapabilirim.Aynı zamanda çalışmıyor ve evimde yok.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sgk müdürlüğüne tekrar başvurarak tek hak sahibi olduğunuzu belirtiniz.

  32. Ugur dedi ki:

   2006 dan beri yetim maaşı almaktayim yaşım 23 ve dört yıllık açıköğretim okuyorum okul uzadı ve Temmuz ayı maaşım yatmadı hiç bir iş girişim yok annem ve kardeşimin maaslarinda hiç bir değişim yok. Edevlette sigortalı görünüyorum ama maaş bilgisi yok görünüyor nedeni ne olabilir

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hala öğrenci olduğunuza dair belgeyi SGK müdürlüklerine teslim ederseniz maaşınız bağlanır.

  33. tuğba dedi ki:

   babamın vefatından sonra yetim aylığı aldım.sigortalı işten çalıştım aylığım kesildi.şimdi çalışmıyorum aylığımın yeniden bağlanması için nereye dilekçe yazmam gerekiyor.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine dilekçe ile başvurabilirsiniz.

  34. Fadime dedi ki:

   Ben sigortadan yetim maaşı alıyordum daha önceden de bağkurum vardı kesildi maaşım daha sınra Bağkuru kapattırdım ve sigortaya tekrar dilekçe yazdım bana 98.17 tl yatacağını bildirmişler ama hiç bir sosyal güvencem yok ve ben daha önceki aylarda yatan maaşımın yatmasını istiyorum ne yapmalıyım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi ve sorularınız için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  35. Ecenur dedi ki:

   25 yaşındayım.babamdan emekli aylığı alıyordum.2013 ve 2014 senesinde bir işte çalıştım ve işten çıktım2016 senesinin mayıs ayında babamdan yetim aylığına başvurdum.2014 senesinden 2016 senesine kadar 1000 lira tutarında borç çıktı genel sigorta tescili olarak borcum silinir mi? Bitane daha sorum olacak üzerine bir mal gözüküyorsa evlenirken sskya çeyiz parası talep edilebiliyor mu?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı çalıştığınız dönemlere ait aylığını çekmişseniz daha sonra borç olarak isteniyor. Çeyiz parası almanız için sadece yetim aylığı alırken evlenmeniz gerekir. Mal varlığına bakılmıyor.

  36. Ferdi dedi ki:

   Merhaba ben geçen sene bu zamanlarda yetim maaşını almaya başlamıştım. Yaşım 20 üniversiteye devam ediyorum. Bu ay maaşım 1 yılı doldurduğum için yatmadı. Sanırım dilekçe göndermem gerekiyor Ankara’ya. Dilekçe örneğini paylaşabilir misiniz rica etsem? Ve gönderecek olduğum öğrenci belgemin ıslak imzalı olması şart mı? Şu an Eskişehire çok uzağım e-devletten alacağım öğrenci belgesi geçerli olur mu? Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK’nın resmi sitesinden dilekçe örneğini bulabilirsiniz. E-Devletten alacağınız öğrenci belgesi geçerli olacaktır.

  37. hasan basri dedi ki:

   merhaba. 21 yaşnda yüksek öğrenim öğrencisiyim babamdan yetim maaşı alıyorum eğer 2 günlük sigortalı bir işe girip çıkarsam yetim maaşım kesilir mi? kesilirse tekrar başvurduğumda bağlanması ne kadar sürer? teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet yetim maaşı kesilir. Tekrar talep etmeniz halinde bağlanır.

  38. Anıl dedi ki:

   Merhaba. 3 erkek kardesiz. Annem’in vefatından sonra bize yetim maaşı bağlandı. Ancak babam evlenince babamınki kesildi. Abim 25 ini gectigi icin kesildi kardesim ise sigortalı oldugu icin kesildi. Benimkide 18 ime girdigim icin gecen sene kesildi. Ve ben suan üniversite okuyorum. Öğrenci belgemi gönderdim suan yanıt beklıyorum ve kardeslerimin kesilen maaşlarınında onaylarıyla beraber bana yatmasını talep ettim. Suanda cevap bekliyorum. Sonuc ne olacaktır ve kardeslerimin ve benim yatmayan maaşlarımızı toplu bir şekilde geri alabılecekmiyim ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşın %50 si size bağlanacaktır.

  39. Buse dedi ki:

   Merhaba ben babam vefat ettıgınden dolayı yetım masaı alıyorum sorum su sogortalı bir işe girdigimde maasım kesılecek cıkma durumum oldugunda tekrar baglanırmı ? Diger sorum ise yarı zamanlı sigorta lı olsam da maasım yınede kesılırmı adım buse 26yasndayım ogretmenlık yapacagım .
   Tesekkurşer
   Saygılar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigorta yatması durumunda maaşınız kesilir. Sigortalı çalışmayı bıraktığınızda tekrar maaşa başvurabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.