SGK

SGK Toptan Ödeme Kimlere Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu gereken durumlarda belirlenen kişilere toptan ödeme yapmaktadır. Bunun için gerekli şartlar vardır ve ayrıca diğer bir önemli konu da SGK toptan ödemenin kimlere yapıldığıdır. Gereken şartlarını sağlayan kişilere devlet toptan ödeme hakkı tanımaktadır. Toptan ödeme sayesinde zorda kalan sigortalı vatandaşlarımız biraz da olsun rahatlamaktadır.


İlk olarak toptan ödemenin ne olduğuna bakmakta fayda var. Toptan ödeme, sigortalı çalışan kişilerin, emeklilik için gereken yaş şartını doldurduğu halde prim ödeme gün sayısı ya da sigortalılık süresini tamamlayamadığı için aylık bağlanmaması sırasında, sigortalı çalışanın talebi üzerine adına yapılan prim ödemesinin kendisine toplu olarak iadesi şeklindeki uygulamadır.

Toptan ödeme yapılması durumları kanunda belirtilmiştir. Buna göre sigortalı kişilerin emeklilik için gereken yaş şartını sağlamadıkları halde prim ödeme gün sayısı ya da sigortalılık süresini tamamlayamadığı için aylık bağlanmama durumu olabilmektedir. Bu durumda SGK tarafından kişilere toptan ödeme hakkı verilmektedir. Toptan ödeme, sigortalı kişinin talebi halinde yapılır ve prim ödemesinin topluca yapılması anlamına gelmektedir.

Ayrıca toptan ödemenin bir diğer şekli de sigortalı kişinin ölmesi durumunda yapılır. Sigortalı kişi ölürse, prim ödeme gün sayısı ya da sigortalılık süresi yetersiz kalmışsa hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanmaması durumu yaşanabilir. Bu durumda toptan ödeme hakkı hak sahiplerine verilmektedir.

Toptan ödeme ile ilgili düzenlemeler 5510 sayılı Kanunda yapılmıştır. Kanundaki maddelerde hangi şartlarda kimlere toptan ödeme yapılacağı belirtilmiştir. Buna göre kimlere hangi şartlarla toptan ödeme hakkı verildiğini şöyle belirtebiliriz:

 • 4/1-a (SSK) kapsamında sigortalı olup herhangi bir nedenle çalıştığı işten ayrılan ve yaşlılık aylığı bağlanması için gerekli yaş şartını doldurduğu halde prim gün sayısı veya sigortalılık süresi eksik olduğu için malullük ve yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanamayan sigortalı kişinin toptan ödeme hakkı vardır.  Buna göre, sigortalı kişinin adına bildirilen primlerin her yıla ait tutarı, her yılın belirlenen güncelleme katsayısı ile yeniden hesaplanarak toptan ödeme olarak sigortalı kişiye ödenir.
 • 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı olup iş yerini kapatan ve emeklilik aylığı bağlanması için kanunda belirtilen yaş şartını doldurmuş olduğu halde prim gün sayısı eksik olduğu için malullük ve yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanamayan sigortalı kişi de toptan ödemeye hak kazanır. Buna göre, sigortalı kişinin adına bildirilen primlerin her yıla ait tutarı, her yılın belirlenen güncelleme katsayısı ile yeniden hesaplanarak toptan ödeme olarak sigortalı kişiye ödenir.
 • 4/1-c (Memur) kapsamında sigortalı olan, emeklilik aylığı bağlanması için gerekli yaş şartını doldurduğu halde prim gün sayısı eksik olduğu için malullük ve yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanamayan sigortalı da toptan ödeme hakkına sahiptir. Buna göre, sigortalı kişinin adına bildirilen primlerin her yıla ait tutarı, her yılın belirlenen güncelleme katsayısı ile yeniden hesaplanarak toptan ödeme olarak sigortalı kişiye ödenir.

Sigortalının ölümü halinde de kişinin hak sahipleri toptan ödeme hakkına sahip olabilmektedir. Buna göre, SSK, Bağ-Kur ya da Memur kapsamında sigortalı olan kişiler ölürlerse, hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanmazsa hak sahipleri toptan ödeme hakkına sahip olur. Bu durumda, sigortalının ölüm tarihi dikkate alınmak şartı ile hesaplanan tutar, hak sahiplerine toptan ödeme şeklinde verilmektedir.

Sigortalı kişinin ölümüyle hak sahiplerine geçen toptan ödeme durumunda, sigortalıya ödenecek tutarla hak sahiplerine ödenecek tutar farklı olamaz.

Ayrıca kişinin sosyal güvenlik destek primi ödenmiş olan veya bildirilmiş süreleri için toptan ödeme söz konusu değildir.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. merhaba 2000 tarıhınde ılk sıgorta tarıhım 58 yaşını doldurdum bayanım toptan prım ödemesı alabılırmıyım ne yapmam gerek 20 yıl şartı varmı

  1. Merhaba

   Yatan prim eğer asgari ücret ise güncel asgari ücrete göre aylık 405,84 tl Malüllük, Yaşlılık ve Ölüm sigorta primi ödeniyor buna göre iade şartlarını sağlıyorsanız yaklaşık 15-20 bin tel civarında ödeme alırsınız.

 2. Ben Bağ-kur’dan emekliyim, 2014 yılından şu ana kadar halen çalışıyorum ve destek primlerim yatmakta, 2018 yılından itibaren çalışmayacağım için bu primlerimi toptan ödeme olarak alabilirmiyim veya nasıl değerlendiririm. Bilgi verirseniz sevinirim. Tşk.ler…

  1. Merhaba,

   Emekli olduktan sonra çalışanlar için ödenen destek primlerinin iadesi veyahut emekli maaşına bir etkisi yoktur. Herhangi bir iade vs elde edemezsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı