• SGK Süt Parası


  Açılımı Sosyal Güvenlik Kurumu olan SGK, 16 Mayıs 2006 tarihinde yasalaştırılan 5502 sayılır Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile BAĞ-KUR, SSK ve Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik kurumlarının devredilmesi aşamasında kurulmuş Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bir kuruluşu olarak faaliyete geçmiştir. SGK süt parası hizmeti olan Sosyal Güvenlik Kurumu, genel kurul, yönetim kurulu ve başkanlıktan oluşmaktadır.


  Sosyal Güvenlik Kurumu birçok sektörde görev alan kişilerin çok çeşitli sebeplerden dolayı geliri azalmış olan bireylerin, bir başkasına muhtaç olmaması amacıyla ve bireylerin daha iyi bir yaşam sağlayabilmeleri için kurulmuş bir sosyal güvenlik sistemidir. 

  Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Görevleri Nelerdir?

  SGK süt parası hizmeti olan Sosyal Sigortalar Kurumu’nun amacı Türkiye’deki sosyal sigortacılık alanından, eşit, ilkeli, kolay erişimi sağlanacak, dünya sigortacılık alanındaki standartlara uygun sürdürebilen bir sosyal güvenlik sistemi oluşturmak ve bu güvenlik siteminin devamlılığını sağlamaktır. Sosyal Sigortalar Kurumu’nun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yasalarla belirlenen birtakım görevleri vardır. Bu görevler aşağıdaki maddelerden oluşmaktadır;

  • Ülkenin ulusal kalkınma yasaları ve devletin belirlemiş olduğu politikaların yıllık programlarının önceliğine yer verilerek sosyal güvenlik politikalarını uygulamak ve sosyal güvenlik politikaların daima geliştirilmesi açısından çalışmalar yapmak ve bu çalışmaların devamlılığını sağlamak,
  • Sosyal Sigortalar Kurumu’nun belirlemiş olduğu yasalar, SGK’nın görevleri arasında yer alan gerçek ve tüzel kişilere ait hak ve sorumlulukları, ilgili kişileri bilgilendirmek, gerçek ve tüzel kişilere ait olan hak ve sorumluluklarının kullanılması ve bu sorumlulukların hayat geçirilmesini sağlamak.
  • Sosyal devletin görevlerinden biri olan sosyal güvenlik ile ilgili durumlarda, diğer ülkelerdeki sosyal güvenlik konularında geliştirdikleri yenilikleri belirlenmek, Avrupa Birliği ve uluslararası kuruluşlar ile gerekli olan durumlarda işbirliği gerçekleştirmek, diğer ülkelerle gerektiğinde yapılacak olan sosyal güvenlik konusunda, ilgili sözleşmelerin maddelerine göre çalışmalar yürütmek, sosyal güvenlik konusu ile ilgili diğer ülkelerle imzalanan anlaşmaların maddelerini uygulamak, anlaşma maddelerini hayata geçirmek.
  • Devletin belirlemiş olduğu sosyal güvenlik konusunda yeni bir uygulama kapsamında, kamu kurumları arasındaki iş birliğinin oluşmasını ve kurumlar arasından birlikte hareket edilmesini sağlamak.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu, kısa vadeli sigorta işlemi ile uzun vadeli sigorta işlemi kapsamında genel sağlık sigortasından oluşmaktadır.

  SGK Süt Parası Nedir?

  SGK süt parası, diğer bir adıyla emzirme ödeneği, çalışan sigortalı bir bayanın doğum yapması sonucunda ya da doğum yapan bayan sigortalı değilse, sigortalı olan erkeğe verilen bir ödeneğe denir. SGK süt parası, ödeneğinden yararlanabilmek için, bayanların sigortalı olma şartı aranmamaktadır. Kendileri sigortalı olmasa da, eşinin sigortalı olmasından dolayı SGK süt parası, ödeneğinden yararlanabilmektedirler.

  SGK Süt Parasından Yararlanmak İçin Aranan Şartlar

  Sigortalı olan doğum yapmış bayana ya da sigortalı olmayan eşinin doğum yapması durumunda, sigortalı erkeğe emzirme ödeneğinden yararlanabilmesi için birtakım şartlar vardır. Bu şartlar ;

  Sponsorlu Bağlantılar


  1. SGK süt parası ödeneğinden yararlanabilmek için, doğum yapan bayanın, kendisinin bağlı bulunduğu bir sigorta kurumuna üye olması, yani sigortalı olması, eşinin sigortalı olması ya da BAĞ-KUR’a üye olması gerekmektedir.
  2. Doğan bebeğin sağ olarak doğmuş olması gerekmektedir.
  3. Sigortalı çalışanlar için, doğum gerçekleşmeden önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli primin bildirilmiş olması,
  4. Kendi adına ve hesabına çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması şartları aranmaktadır.

  SGK Süt Parası İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  SGK süt parası ödeneğinden yararlanmak için birtakım belgelere ihtiyacınız vardır. Bu belgeler ;

  • Doğumdan sonra, doğumun gerçekleştiğini kanıtlayan ve hastaneden ayrılırken size verilmesi gereken doğum belgesi
  • Sigortaya sahip çalışan kişinin fotokopisi
  • Doğum yapan bayanın gün, ay, yıl şeklinde yer alan doğum tarihi
  • Evlilik cüzdanının fotokopisi
  • Sigortalı çalışanın 120 gün çalışma süresinin var olduğunu gösteren belgelerden oluşmaktadır.

  SGK süt parası ödeneğini, bu belgelerle birlikte SGK’ya başvurmanız gerekmektedir. Bu işlem internet üzerinden de gerçekleştiriliyor olsa da, SGK süt parası sisteminde olabilecek herhangi bir gecikme durumunu önlemek için, bizzat başvuru yapmanız daha doğru olmaktadır. Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne talep dilekçesi ve diğer belgelerle birlikte başvurunuzu bizzat gerçekleştirmeniz gerekmektedir. SGK süt parası ödeneğinden yararlanabilmek için başvurduğunuzda, başvurunuz 2 gün içerisinde, size geri dönüş sağlanacaktır. Ancak sistemdeki bazı aksaklık ya da yoğunluk sebebiyle bu süre bazen uzayabilir.

  SGK doğan her bebek için karşılıksız üç farklı ödenekten yararlanmanızı sağlıyor. Bu ödenekler 2016 yılı itibariyle 4099 lira rapor parası, 300-600 lira arasında yardım parası, 122 lira da SSK süt parası olarak belirlenmiştir.
  tıkla sorunu sor

  SGK Süt Parası İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. funda dedi ki:

   merhaba,
   ben dogum iznine ayrilmadan doguma cikacagim zaman is yerimden ayrilacagm.
   doktordan raporumu alip dogum icin isten ciktigim zaman tam 1 yillik sigortam olmus oluyor.
   bu durumda ben dogm parasi alabilir miyim.
   yoksa rapor bitine kadar is yerine sgortali mi gorunmem gerekir.
   tesekkurler.

  2. müslüme dedi ki:

   12.05.2014 doğum yaptım bu haktan yararlanabilr miyim

  3. müslüme dedi ki:

   12.05.2014 te doğum yaptım emzirme parası hakkında yararlanabiliyor muyum

  4. Umut Sevinç dedi ki:

   Bir yıl önce eşim doğum yaptı.Süt parası alabilir miyim?Devlet memuruyum

  5. Umut Sevinç dedi ki:

   Devlet memuruyum eşim 1 yıl önce doğum yaptı.Süt parası alabilir miyim?

  6. Selin dedi ki:

   Merhaba sigortali isek sgkya basvurmaya gerek varmi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    süt parası için başvuru gerekmiyor. Şartları sağlıyorsanız adınıza yatmaktadır.

  7. ÇİÇEKÇİ dedi ki:

   MERHABA
   BEN 30.09.2013 TARİHİNDE DENİZLİ DE DOĞUM YAPTIM.DOĞUM İZNİM BİTTİKTEN SONRA ÇOCUĞUMLA İLGİLENDİM.ŞİMDİ ÇALIŞIYORUM. BEN DOĞUM PARASI ALDIM AMA SÜT ÖDENEĞİ ALMADIM. ŞİMDİ BAŞVURMUŞ OLSAM ACABA ALABİLİYOR MUYUM?
   TEŞEKKÜRLER…

  8. neslihan dedi ki:

   2013 de ikizlerim 2015 de bi oglum ve 2017 de bi oglum daha oldu ilk cocuklarimin dogum raporu kayboldu kimlikleriyle sut parasi alabilirmiyim ve nasil alabilirim

  9. neslihan dedi ki:

   Dogum raporum kayboldu cocuklarimjn kimlikleriyle sut parasi alabilirmiyim

  10. Kader kuş dedi ki:

   Merhaba ben 2016 04 29 da dogum yaptim bu tarih oncesinde calisiyirdum sigortam vardi simdi calismiyorum esiminde sigortasi yok sut parasi yardimi alabir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde 120 günlük priminiz mevcut ise süt parası alabilirsiniz. Sistem otomatikman adınıza Ziraat bankasına yatırmış olmalı. Hiç kontrol ettiniz mi?

    1. Kader kuş dedi ki:

     Bu konuda bir bilgim olmadigi icin maalesef kontrol etmedim.

  11. bahar dedi ki:

   Çalışan veya çalışmayan herkes süt parası alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Süt parası için eşinizin veya sizin sigortalı olmanız şart. Fakat doğum yardım parası için böyle bir şart yok.

  12. Herolina Kircaalili dedi ki:

   Merhabalar,
   32.haftada çalışmasında sakınca yoktur raporu alıp 37.haftaya kadar çalışmama devam etmek istiyorum ancak bu süreç içerisinde doğum gerçekleşmesi durumunda izni doğum sonrasına aktarabiliyor muyuz?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet aktarılmaktadır. Detaylı bilgi için lütfen alo 170 SGK hattını arayınız

  13. Safiyenur Demir dedi ki:

   Meraba ozel bir kurumda sozlesmeli anaokulu ogretmeni olarak calisiyorum sozlesmem eylulde bitiyor dogum yapacagim icin sozlesme yinelenmeyecek dogumum aralikta olacak son bir yil icinde 160 gunluk pririm odenmis gozukuyor.Bu durumda dogum parasi alabirmiyim .

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum iznine ayrılmadan önce sigortalı gözükürseniz alabilirsiniz.

  14. PNR dedi ki:

   2 YAŞINDA BEBEĞİM VAR RAPORLU PROTEZ BACAK ALDIK DEVLETİN GERİ ÖDİCEĞİ PARAYI NERDEN TALEP EDİCEM BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın