• SGK RAPOR PARASI SORGULAMA


  YETIM AYLIGI

  SGK Rapor Parası Nedir ?

  SGK rapor parası, sigortalı olarak çalışanın bir sebepten dolayı rapor alması durumunda geçici olarak ödenen ödenektir. SGK rapor parası ile raporlu olan sigortalı çalışanların geçici olarak maddi kaybı önlenmektedir. Bu şekilde rapor parası alan kişiler SGK rapor parası sorgulama işlemi ile rapor paralarının yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu yazımızda rapor parası nedir, kimler alabilir ve SGK rapor parası sorgulama işlemleri nasıl yapılır bunları anlatacağız. SSK rapor parasının alınabilmesi için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartları şu şekilde sıralamak mümkündür:


  1. Sigortalı olarak çalışanın işyerinde bir kaza geçirmesi ya da meslek hastalığından dolayı rapor alması durumunda,
  2. Herhangi bir sebepten dolayı rapor alması durumunda, rapor almadan önceki 3 ay boyunca primlerinin ödenmiş olması durumunda,
  3. Doğum yapan bayanın, doğumdan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta boyunca ( bu süre çoğul gebeliklerde 10 haftaya kadar çıkabilmektedir) ve doğumdan önceki 3 ay boyunca primlerinin yatması durumunda SGK rapor parasını almaya hak kazanırlar.

  Ayrıca SGK, alınan rapordan 2 günlük bir kesinti yapmaktadır. Bu nedenle rapor parasının alınabilmesi için alınan raporun en az 3 günlük olması gerekmektedir.

  SGK Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

  SGK rapor parası sorgulama diğer bir adıyla geçici iş göremezlik ödeneği sorgulama işlemi internet üzerinden  kolayca yapılabilen işlemler arasındadır. İnternetin yaygın olarak kullanılması ve artık cep telefonlarından da internet erişimi sağlandığı için gelişim göstermesi bakımından birçok çalışma yapılmaya devam etmektedir. Bu çalışmaların yanında aynı zamanda internet üzerinden yapılan uygulamalarda geliştirilmiştir. Sorgulama işlemleri için hayata geçirilen uygulamalarda bunlardan sadece birisidir. SGK istirahat parası sorgulama işlemini E-Devlet uygulamasını kullanarak istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Bu işlem önceler E-SGM sitesi üzerinden de yapılmaktaydı ancak bu sitenin artık talep görmemesi ve sitede verilmiş olan bazı hatalı bilgiler nedeni ile Sosyal Güvenlik Kurumu’nun vermiş olduğu karar doğrultusunda süresiz olarak kapatılmıştır. Bu nedenle bizlerde bu yazımızda sizlere E-Devlet üzerinden SGK rapor parası sorgulama işleminin nasıl yapıldığı hakkında bilgiler verdik.

  SGK istirahat parası sorgulama için ilk olarak yazının sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayınız. Daha sonra aşağıdaki maddeleri uygulayınız.

  • SGK rapor parası sorgulama için ilk olarak E-Devlet şifrenizi alınız. E-Devlet şifresi için bir PTT şubesine gitmeniz ve başvuru yapmanız gerekir. Başvurunuz sonucunda ödeyeceğiniz 2 lira karşılığında şifrenizi alabilirsiniz.
  • Ardından açılan sayfada ilk olarak ‘kimliğimi şimdi doğrula’ yazısını üzerine tıklamanız gerekmektedir.
  • Daha sonrasında ise E-Devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı gerekli yerlere doğru bir şekilde yazmalısınız
  • Sisteme giriş yap butonuna tıklayarak SGK rapor parası sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

  Tüm bu adımları takip ederek sisteme girişinizi sağladığınız zaman SGK rapor parası ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar

  SGK Rapor Parası Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SGK RAPOR PARASI SORGULAMA İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.