• 2018 SGK Rapor Parası Sorgulama


  2018 SGK rapor parasının sorgulaması online olarak ve yalnızca E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Sisteme özel olarak verilen E-Devlet şifresine sahipseniz sorgulama işlemini hızlı ve kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Şayet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine kimliğiniz ile başvurarak, 2 TL karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. E-Devlet şifreniz ve T.C ile rapor parası sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.


  Sigortalı olarak çalışan vatandaşların kaza geçirmesi, meslek hastalığına yakalanması ya da hastalık, hamilelik gibi sebeplerle yetkili kurumlarca istirahat edilebilmesi ve iyileşme süreci için rapor verilmektedir. Kanunda bu rapor iş göremezlik belgesi olarak geçmekte olup bu belgenin geçerli olduğu süre kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeme yapılmaktadır.

  SGK rapor parası ödemeleri için başvurular internet üzerinden yapılmakta olup başvurular incelendikten sonra aksi bir durum oluşmaz ise PTT aracılığıyla ödemeler gerçekleştirilmektedir. Birçok kişi tarafından iş görmezlik ödeneğinin işveren tarafından ödendiği düşünülmektedir. Bilinenin aksine iş görmezlik ödeneği Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelenir ve ödenir.

  Rapor parası ödemeleri ve hesaplamaları raporun alınma sebebine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin doğum için rapor alınmışsa yalnızca doğumdan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta rapor alınabilmektedir. Fakat iş kazası sebebiyle alınan raporlarda raporun başladığı günden itibaren hesaplamalar yapılmaktadır.

  SGK Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

  SGK rapor sorgulama işlemi E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. SGK rapor parası sorgulama ekranı için https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Adrese giriş yaptığınızda öncelikli olarak kimlik doğrulama işlemini tamamlamalısınız. Sisteme giriş yapmanızın akabinde açılan sayfada sorgulama sonuçlarınızı görebilirsiniz. Bunun yanı sıra E-Devlet sistemi üzerinden ilaç kullanım süresi sorgulama, ilaç rapor bilgisi sorgulama, muayene katılım payı sorgulama gibi birçok işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  SGK Rapor Parası Nereden Ve Nasıl Alınır?

  Çalışan ve sigortalı olan kişi hekim ya da sağlık kurulundan aldığı raporu işverenine teslim etmelidir. İşveren teslim aldığı işgöremezlik raporunun girişini 5 gün içerisinde yapmalıdır. İşveren raporun girişini yapmaz ise Medula sistemi üzerinden rapor otomatik olarak girilmekte olup işverene bu konu ile ilgili idari para cezası uygulanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor incelemeye alınır ve aksi bir durum görülmediği takdirde onaylanır.

  Rapor onaylandıktan sonra SGK tarafından PTT’ye ödeme talimatı gönderilmektedir. İlgili çalışana bu konu ile ilgili detaylı bilgi SMS yolu ile gönderilmektedir. Rapor parası yattı mı? sorusunun cevabını size gönderilen SMS ile almış olacaksınız. SMS bilgilendirmesi geldikten sonra PTT şubesine giderek ödemenizi alabilirsiniz. Herhangi bir masraf ya da komisyon ödemeniz gerekmeden rapor paranızı bizzat PTT şubesine başvurarak alabilirsiniz.

  PTT şubesine yatırılan iş göremezlik ödeneğinizi 2 ay içerisinde almazsanız, ödenek SGK’ya iade edilmektedir. Böyle bir durumda SGK’ya dilekçe vermeniz gerekmektedir. Hak ettiğiniz iş göremezlik ödeneğini 5 yıl içerisinde almazsanız zaman aşımı sebebiyle bir daha alabilmeniz mümkün olmamaktadır. PTT rapor parası sorgulama işlemini E-Devlet üzerinden yaparak, takibinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

  SGK Rapor Parası Ödemesi İçin Raporda Olması Gereken Özellikler

  SGK rapor parası ödemesi raporun durumuna ve süresine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu kapsamda;

  • Hastalık nedeni ile rapor alan bir sigortalı çalışa için raporun 3. gününden itibaren hesaplanarak ödenmektedir. Bu durumda 10 günlük bir hastalık raporu için 8 günlük iş göremezlik ödeneği hesaplanmaktadır.
  • İş kazası geçirdiği için ya da meslek hastalığına yakalandığı için rapor alan bir çalışan için rapor parası hesaplaması raporun alındığı gün itibari ile yapılmaktadır.
  • Bayanlarda hamilelik ve doğum sebebiyle alınan raporlarda, doğum öncesi 8 hafta ve doğrum sonrası 8 hafta olmak üzere rapor verilebilmektedir. Rapor parası hesaplaması bu 8’er hafta için her gün olarak hesaplanmaktadır.

  Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından getirilen şartlar kapsamın sağlık raporlarında bulunması gerekenler şu şekildedir;

  • Sağlık raporunun tek hekimden ve 10 güne kadar alınmış olması gerekmektedir.
  • Alınan 10 günlük raporun herhangi bir kesinti olmaksızın aynı hekim tarafından tekrarlanmış olması zorunludur.
  • Bir takvim yılı içerisinde alınacak olan tek hekim raporu 40 günü geçmemelidir.
  • 40 günü geçen raporların heyet raporu olarak düzenlenmesi zorunludur.

  Sağlık raporları yukarıda sıralanan şartlara uyum sağladığında rapor ödemesi için herhangi bir sınır bulunmamaktadır. Heyet raporu olduğu müddetçe, çalışan kişi istirahatli olduğu gün sayısı kadar iş göremezlik ödeneği alabilmektedir. SGK tarafından rapor parasının ödenmediği durumlar ise şu şekildedir;

  • Sigortalı çalışanın tek hekimden aldığı rapor gün sayısının 40 günü aşması
  • Tek hekimden alınmış olan 10 günlük raporun arada boşluk bulunarak tekrarlanması

  Bu durumların dışında yılda 200 gün raporlu olursanız, 200 gün boyunca da rapor parası ödeneği alabilirsiniz.

  SGK Rapor Parası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

  Rapor parası hesaplama işleminde öncelikli olarak;

  • Çalışan kişinin ilk üç aylık brüt geliri toplanır.
  • Ardından son üç aylık prim günü toplanır.
  • Sağlık raporunun gün sayısında 2 çıkarılır.
  • İlk üç aylık brüt gelir, son üç aylık prim gününe bölünür.
  • Çıkan sonuç ile 2 çıkarılmış rapor gün sayısı çarpılır.
  • Buradan elde edilen sonuç ayakta tedavi kapsamında olan raporlar için 2 ile çarpılıp, 3’ bölünür.

  Bu şekilde size ödenecek olan rapor parası hesaplamasını yapabilirsiniz. E-Devlet sistemine giriş yaparak sorgulama yaptığınızda, sistem size otomatik olarak hesaplamayı yaparak sonucu göstermektedir.

  Rapor Parası Alınabilmesi İçin Gerekli Şartlar

  SGK tarafından ödenen iş göremezlik ödeneği yani rapor parasını alabilmek için bazı şartlara uygunluk sağlamanız gerekmektedir. Rapor parası alabilmek için uygunluk göstermeniz gereken şartlar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • İş göremezlik raporu aldığınız tarihten önceki bir yıllık süreç içerisinde en az 90 gün prim yatırmış olmanız gerekmektedir. İş kazası ya da meslek hastalığı sebebiyle rapor alan çalışanlarda bu şart aranmamaktadır.
  • 1 ya da 2 günlük süre ile alınmış raporlar için SGK tarafından ödeme yapılmamaktadır.
  • Raporunuzun içeriğinde mutlaka bir hastalık teşhisi bulunmalıdır. Hastalık teşhisi bulunmayan raporlar için SGK ödeme yapmamaktadır.
  • İş göremezlik ödeneği alabilmeniz için işvereniniz tarafından raporunuzun girişinin yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde işvereniniz idari para cezası ödemek durumunda kalır.

  Rapor Parası Ödemesi Maaştan Kesilir Mi?

  Ayık ücret alan bir sigortalı çalışanın rapor parası SGK tarafından ödenmektedir. Bu durumda çalışanın aylık maaş tutarında herhangi bir değişiklik yapılması söz konusu değildir. İş Kanunu’nda yer alan bilgiye göre çalışanın aldığı iş göremezlik ödeneği, maaşından mahsup edilmelidir. Bu konuda bir örnek vermek gerekirse; çalışan kişi rapor parası olarak 600 TL ödeme aldıysa, ay sonunda maaşı 600 TL eksik olarak ödenerek maaş tutarında herhangi bir değişiklik yaşanmamaktadır.

  Günlük ücretlendirme ile çalışan bir sigortalı için ise bu durum değişmektedir. Günlük ücret alan bir sigortalı çalışan için;

  • Ücretsiz izin alması,
  • Devamsızlık durumu,
  • Çalışanın rapor alması,
  • İş sözleşmesinin askıya alınması gibi durumlarda işveren ücret ödemek zorunda değildir. Bu durumda rapor alan ve günlük ücretle çalışan bir kişinin işe gitmediği günler için maaş ödemesi kesilmektedir.

  PTT Rapor Parası Sorgulama

  PTT’e Gitmeden Edevlet Şifresi Nasıl Alınır?

  Rapor Param Yattı mı? Nasıl Öğrenebilirim?
  tıkla sorunu sor

  2018 SGK Rapor Parası Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın